BO/V fónfsi ir I i WORKUMER KR ANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland 13.’° 10.’° IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur „Allardsoog" WAGON LADINGEN LAARZEN KOMEN WEER AAN.,.. RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g. 382 S.V.W. AGENDA ELASTA NYLONS -MAISON IRENE' Landbouwrubriek No. 37 Zaterdag 15 september 1956 NOARD 69 mee neat gjin nijs under ’e sinne.' LAAT PLAATSELIJK NIEUWS KERKDIENSTEN BURGERLIJKE STAND ds P. uur VOORLICHTING VAN 1 Rovers H. Doop 79ste Jaargang Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 WORKUM BOLSWARD Deze gezellige conferentie schijnt zeer beslist op een hoek te moeten plaats vinden en dan nog wel op de rijweg. Aangenomen, dat er diepzinnige be spiegelingen aan de orde zijn, is dit nog geen reden om juist deze hoek als sociëteit te kiezen. Er naast is nota bene een rustig trottoir! Maakt U deze fout nooit en geef het rijver- keer ruim baan! Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum uur uur uur Rubber Kaplaarzen reeds vanaf Bij inlevering vóór 1 oktober a.s. geeft deze bon U recht op: 1 paar solide Dames Corduroy Pantoffels voor de speciale prijs van f3.50 Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Zondag 16 september 1956 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. Herv.) Voorm. 9 uur ds H. H. Tulp, ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur candidaat J. D. R. van der Meulen van Landsmeer. Gemeente Workum Van 7 t.e.m. 13 sept. 1956 Geboren: Siemkje, dv Gerrit Elzinga en Geeltje van der Weij. Gehuwd en overleden: Geen. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur ds J. T. Nielsen (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. T. Nielsen. 95 MANS WERKLAARZEN Dames Leder VACHTLAARZEN 23.90, 19.90, 17.90 39.75, 29.75, 23 90 VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit ldoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Abonnementsprijs f 1:15 per kwArtaal per post f 2.50 per halfjaar Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten 1.30 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9. uur ds mr Q. Rovers. Nam. 2 uur ds mr Q. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.30 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp. (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds P. Schravendeel van Gaastmeer. SERIEWEDSTRIJDEN Z. V. W.‘ Eindelijk kreeg dan de vierde seriewedstrijd, welke tweemaal uitge steld moest worden vanwege de slech te weersomstandigheden, zaterdag 8 september haar kans en wel met mooi zeilweer. De uitgelegde achtbaan was met een flink deel als kruisrak goed gekozen. Als bizondere attraktie werd heden middag in de Tjotterklasse de Cali- forniabeker verzeild als gevolg van de mislukte wedstrijd op 14 juli j.l. Het ging hier tussen de „Twa Sisters” van J. Haagsma en de „Reiddomp” van P. Piersma, Heeg. De strijd werd in het voordeel van de „Twa Sisters” beslist, welke met grote voorsprong finishte. De 16 M- klasse was behoorlijk be zet. „Arcus Pluvius” rondde het eerst de boei in de Zandmeer en nam hier mede de leiding en behield deze tot het einde, echter niet zonder bedreigd te worden door z’n rivalen. „Anneke” kwam van de vijfde plaats snel naar voren en finishte als tweede. Sam-Sam” en „Windekind” streden om de derde plaats, welke tenslotte (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. T. Nielsen. Koudum (Herv.) Voorm.' 9.30 uur ds H. J. van Nie. Nam. 2 uur ds H. de Wolf van Hindeloopen H. Doop. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej; da M. J. van Hamel. Molkwerum (Herv.) Voorm.' 9 uur en nam. 1.30 uur ds W. L. Dekker. Workum 1—Nijland 1, aanvang 4.15 Hielpen 1—Workum 2, vertrek 3.15 Balk 2—Workum 3, vertrek 1.30 Uitslagen van zaterdag 8 sept.: D.W.P.1 1—Workum 1: 2—3 De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 „VEILIG VERKEER” S.V.W. NIEUWS D.W.P. I—Workum I Bennie Faber verrichtte de hattrick. Dat Workum deze wedstrijd met 3—2 zou winnen, had men het eerste .kwartier niet verwacht, daar D.W.P. toen sterk in de aanval was, met als gevolg dat in de derde minuut mid denvoor Akkerman met een onhoud baar schot Miedema passeerde. Na dit kwartier ging Workum, dat langzaam op stoom kwam, tot de aan val over en het bleek dat die aan vallen door hun verrassing zeer ge vaarlijk waren. Uit één van deze aan vallen zette Siep de Vries de bal hoog voor het D.W.P.-doel, waar Ben nie klaar stond om de bal prachtig in te koppen 1—1. Voor de rust werd niet meer gedoelpunt, alhoewel er voor beide doelen gevaarlijke momen ten waren. Na de rust weer een sterk aan vallend D.W.P.', maar daar Tijmen de snelle middenvoor Akkerman uitscha kelde en Eabe zich niet liet verschal ken, kon Workum de aanval over nemen om daarmee de D.W.P.-kee- per handen vol werk te geven. Deze knaap verstond zijn vak evenwel zeer goed, maar moest toch zwichten toen uit een voorzet van Dirk Dijkstra al weer Bennie met een vliegend schot zijn tweede doelpunt maakte. Test Uw ruwvoer Weldra is de weideperiode 1956 voor bij. Een zomer vol tegenslag bij de hooioogst. De kuilvoerwinning is niet overdadig geweest. Hier en daar zijn aardappelen en bieten ten prooi geval len aan de hoge waterstand ten gevol ge van de overvloedige regenval. Dit alles betekent een moeilijke win- tervoerpositie. Onder deze omstandig heden is het dan ook zaak om uit het eigen voer te halen wat er uit te halen is. Het is nu de tijd om U daarop te bezinnen. Een goed doordacht voeder- plan met zo voordelig mogelijk opge stelde rantsoenen is een goed middel om de noodzakelijke aankopen zo laag mogelijk te houden. Deze aankoop hangt belangrijk af van de kwaliteit van Uw voer. Juist nu, na deze slechte zomer, is het daarom nodig om de kwaliteit van Uw voer zo goed mogelijk te benade ren. Laat daarom eens een monster hooi en kuil onderzoeken. Dat kost geld, maar een verkeerde voeraankoop kost dikwijls meer. Vergeet de ooien niet De R is weer in de maand. Dat betekent voor de mensen levertraan na deze sombere zomer; het betekent ook extra oppas voor de ooien. Het schaap neemt in getal een be scheiden plaats in in de Nederlandse Veeteelt. In sommige streken brengt het evenwel heel wat geld in de beurs. Niet in de laatste plaats komt dat door de produktie en verkoop van lam meren. Nu is de vruchtbaarheid van ons Texels schaap heel goed. Nog gun stiger wordt deze als de ooien kort voor en in de dektjjd extra worden op gepast, zodat de conditie vooruitgaat. Dus: een goede weide. Vaak wordt daardoor een groter aantal lammeren geboren. Vanzelfsprekend is dit niet alleen van belang voor de grote schapen houders. Ook op de bedrijven met slechts enkele schapen loont dit de moeite. Zo ooit, dan geldt immers voor elke Nederlandse boer in de komende winter dubbel: elk dubbeltje is er één, WORKUM. Naar we vernemen zal de jaarlijkse bijeenkomst van de Fe deratie van Friese Musea en Oudheid kamers ditmaal te Workum worden gehouden en wel op a.s. zaterdag 15 september, des namiddags 2 uur in Hotel „De Wijnberg”. Er zullen dan ook enkele bestuursleden gekozen moeten worden. Verder staat op het programma een inleiding van de heer F. Corneille Janssen over „Heem schut en het Friese monumentenbe- zit”, waarbij vermoedelijk ook wel een filmpje gedraaid zal worden. Na afloop van de bijeenkomst is er voor de gasten gelegenheid om enke le Workumer monumenten te bezich tigen, -wat uit propagandistisch oog punt voor ons stadje dus wel van belang kan zijn. Suiker komt dit jaar later Tengevolge van de slechte weersom standigheden van de afgelopen maanden zal de suikerbietenoogst twee a drie weken later dan normaal kunnen be ginnen, zodat de suiker van de nieuwe oogst wat later beschikbaar zal komen dan gewoonlijk. Teneinde de voorzie ning in de overgangsperiode niet te laten stagneren heeft de Overheid voor dit doel 10.000 ton buitenlandse suiker voor binnenlandse consumptie bestemd Ook dient voorkomen te worden dat suikerbieten uit Nederland naar het buitenland worden verkocht. Volgens een ministeriële beschikking, gepubli- ceerd in de Nederlandse Staatscourant van maandag 10 september 1956, kan export ook dit jaar niet worden toe gelaten. Radiorubriek op 17 sept. a.s. In de radiorubriek van het Mini sterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening zal op maandag 17 sep tember a.s. een reportage worden ge geven over de praktische toepassing van zonne-energie in de landbouw. Met name zal aandacht worden ge schonken aan de proeven, die dit jaar op een aantal boerderijen in Friesland worden genomen om de zonne-energie te benutten voor het nadrogen van hooi in de schuur. Aan het einde van de uitzending zullen enkele praktijkaan wij zingen worden gegeven voor bedrijven die door de wateroverlast zijn getroffen. Stemt op 17 september a.s. uw toe stel ’s avonds om kwart voor acht af op Hilversum I. Fryske Brief CXLIII Koartlyn stie yn ien fan de kranten in wiidweidich forslach fan in rjochtsaek. It gie oer in jongkeardel (24 jier) dy hie op in joun syn jongwyfke (20 jier), agrdich tamtearre. Skopt, slein en doe ta bislüt by de treppen del rügelje litten. It minske hie mar leafst trije wike yn it sikehüs lein om wer hwat op it forhael to kommen. Gjin wünder dos, dat de rjochter dizze jongkeardel in „bruut” en in „woesteling” neamde en him foroardiele ta trije moanne sitte. Mar de for- dediger wie it der lang net iens mei Dizze straf wie fiersto heech. Hwant, wist minear de rjochter wol, hwat de oanlieding ta de ünienichheit west hie? E.r hwerom dizze jongkeardel sa opsternaet wurden wie? Wis, hy hie syn hannen thüs holdde moatten, mar oan hwa de sküld dat it safier kom men wie? Derom frege de fordediger dizze saek opnij ündersiikjen to wol len, yn forban mei de „levenswandel” fan it jongwyfke. De rjochter woe der neat fan witte en dy easke dan ek trije moan ne. Hoe ’t it fierder ófroun is, is my üntgien. In deimanich nei ’t dizze rjochtsaek yn ’e krante stien hie, krigen wy sa it praet oer. En hoe giet it dan oarnaris al, de iene seit er dit en in oaren wer dat. Sa yn ’e trant fan: „It sil allebeide wol net in het voordeel van ’„Windekind” be slist werd. „Unrêst” werd vijfde en „Marjan” zesde. De twee deelnemers in de ongeregi streerde 16 M* klasse gaven elkaar niets toe en wisselden steeds van plaats. Tenslotte finishte P. de Jager het eerst. Volgorde van aankomst: Tjotters: 1. Twa Sisters, J. Haagsma 2. Reiddomp, P. Piersma, Heeg 16 M- klasse: 1. ’ Arcus Pluvius, R.' J. van Wieren, stuurman J. van Wieren 2. Anneke, W. Valk 3. Windekind, S. A. Visser 4. Sam-Sam, Fr. Robijns 5. Unrêst, J. de Vries 6. Marjan, H. S. Schaap Ongeregistreerde 16 M2: 1. N. N„ P. de Jager, stuurman M. Valk 2. N. N.', S. Valkema, Oudega (W.) De sluitingswedstrijd wordt gehou den morgen, 15 september. VOLKSHOGESCHOOL Van 24 september tot 6 oktober a.s. i zal een twaalfdaagse meisjescursus op de Volkshogeschool ,>Allardsoog” te Bakkeveen Fr. worden gehouden. Het thema „meeleven meedenken meewerken” is een thema, dat alle vrouwen en meisjes ten zeerste zal interesseren, of zij nu op het platte land dan wel in de stad wonen en werken. De ge’ijkste!ling van de vrouw met de man is immers al ver voort geschreden. In de politiek, het maat schappelijk leven, het culturele leven en ook in het bedrijfsleven is de vrouw in vele opzichten gelijkwaardig aan de man geworden. In het ambtelijk en kerkelijk leven ligt dit nog vaak an ders; in het gezinsleven wordt deze verandering ook sterk voelbaar. De vrouwen en meisjes zullen zich bewust moeten worden van hun ver antwoordelijkheid, daarvoor is echter ook enige kennis van zaken nodig. Die te verwerven of te vergroten, daartoe biedt deze cursus de gelegenheid, door met elkaar te praten over o.a.: de ontwikkeling van onze maatschappij het culturele leven de toekomst van het gezin het werken in bedrijf en op kantoor dei sa it praet oer. oer en in oaren wer dat. Sa yn ’e trant fan: folie brets wést hawwe. En: „soart siket soart. En: „Twa kibje, twa skuld”. Ien sei: „It is al binaud, sa’t in hiele bulte jongelju tsjintwurdich libje. Soks hwat hearde men dochs froeger net. Doe libben de minsken frijhwat frediger tinkt my.” Dit sizzen kaem my wer yn ’t sin, doe ’t ik fan ’ewike yn in steal aide papieren oan ’t sneupen wie. Hwant ik foun in hiel aid dokumint, üt 1726 en doe ’t ik dat lézen hie, «koe ik mei rjocht en reden sizze, „der is neat gjin nijs under ’e sinne.” Men fynt noutiids, tsierende en fjochtsjen- de „echtelieden”, doch die wiene der alear ek al, hear. Miskien safolle ge tallen net as nou, mar der binne mou ek folie en folie mear minsken op ?e wrald, hwatte. Mar om op dat aide dokumint werom to kommen, lit ik dat foar(aer- dichheit mar ris oer skriuwe, kinne jimme seis ris sjen, mei hokfoar saken it stedsbistjür to dwaen krige. Hjir daliks efteroan soe it wol in tige lange brief wurde en om der net healwei yn ófbrekke to moatten, sille we dan nije wike de „requesten” yn ien kear opnimme. Dat is dizze kear al hwat koart om ’e hoeke, mar dat wurdt yn it oare nümer wol wer.ynhelle. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooyen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 E. van Ooyen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wolf. Nam. 2 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. Verder staan ook kranten- en film besprekingen, muziek en zang, leken toneel, handenarbeid, sport en spel op het programma. Nadere inlichtingen verschaft de Volkshogeschool te Bakkeveen Fr. FRISO I I I Heren Leder Bromfiets LAARZEN Q.

Friso nl | 1956 | | pagina 1