Werelddierendag WORKUMER KR ANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Burgerlijk Armbestuur van WORKUM IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur RADIO HINGST RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA BEL 306 b-£. g. 382 ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" 79ste Jaargang Zaterdag 22 september 1956 No. 38 KERKDIENSTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 Jan Teunis 64 en Teunis Jans 25 jaar.” Workum, 22 sept. 1956 mee LAAT VOORLICHTING VAN PLAATSELIJK NIEUWS Brandstoffen bijslag voor ouden van dagen 4 OKTOBER Het Burgerlek Armbestuur vnd. K. MAST, secretaris ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J: Oudeboon Tel. 234 Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! DE ECHTE POMMERSE TRIJP MUILEN Op de rijbaan mogen geen fietsen ge plaatst worden. Als iemand er tegen aan stoot of de wind een beetje speels gaat doen; vormen ze een gevaarlijk obstakel. Dit geldt natuurlijk ook voor bromfietsen. Het is misschien wel erg gemakkelijk om voor „dat éne ogenblikje maar” uw fiets of bromfiets door een stevige stoeprand te laten schragen, maar de verkeersveiligheid gaat voor! Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Fryske Brief CXL1V „Aen de Ed. Achtbre Magistr. der Stad Worckum, waarin Beijtske Auc- kes, gesterkt in dezen door haar broeder Pletter Auckes verzoekt om te scheiden van haar man Durk Clases BOND VAN PLATTELANDS’. ROUWEN 18 sept. De ófd. Warkum fan it boun fan platte êns reu ju is tiisdei o- joun wer mei it winterwurk üteinset. Doe ’t mefr. v. d. Zijpp de gearkom- ste iepene, wie de konsistoarje fan de Doopsgez. tsjerke eins to lyts, sa great wie de opkomst. Dit is fan de ienekant Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds W. L. Dekker (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds G. Kater van Franeker. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds M. van der Meulen van Sneek. UW VERZORGEN voor 't eerst na de oorlog weer voorradig bij Zaterdag 22 september Q.V.C. I—Workum I, vertrek 3.15 uur Workum II—C.V.V.O. I, aanvang 4 uur Afd. Handbal Workum I—Meteoor I, Leeuwarden; aanvang 3 uur Gemengde klasse: le. N. N., S. Valkema, 2626 punten 2e. N.N.', P. de Jager, 2202 punten Ter gelegenheid van de aanwezigheid alhier van een oud-lid, de heer W. Valkema uit Amerika, zal bij goed zeilweer morgen-, za.e dagmiddag, no een extra-zeilwe„strijd worden gehou den. VftraoWjnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz.’ Boekhandel en Drukkerjj, Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 Eigenlijk Eigenlijk moest een speciale Wereld dierendag niet nodig zijn en dan be hoefde o.m. ook niet aan de Neder landse pers te worden gevraagd om daarover een apart artikel te publi- Yn safier binne hja it dos meielkoar iens, dat hja allebeide wol skiede wolle. Nou wurdt er wolris sein: Froulju moatte altyd it léste wurd hawwe. SLI ITINCSWEDSTRIJD „Z.V.W.” De beide laatste zeilwedstrijden gehouden door de zeilve eniging „Wor kum’; om de wisselbeker, aangeboden van allen, die hun hart nog op de goede plaats hebben en zij vindt deze gelukkig almeer en vooral bij hen, die door, deze tijd op hun mens-zjjn wer den teruggeworpen. De Werelddierendag roept opnieuw het Nederlandse volk, in al zijn gele dingen op om zich te bezinnen op de eerbied, die alle mensen en instan ties moeten kennen en betrachten je gens alles wat leeft en groeit! Dat is immers een allereerste voorwaarde om te komen tot een betere verhou ding tussen de mensen onderling. En dan zou het wel eens kunnen zijn, dat de mens daarmede bij het dier moet beginnen! „een contra rescriptie, tegen een ingekomen schrijven, van Durk Clases, op het request van Beijtske Auckes, met ontzenuwing van hetgeen er in die rescriptie van Durk Clases werd gezegd en be vestiging van den inhoud van het oorspronkelijk request.” Volgorde van aankomst: 1. Anneke, W. Valk 2. Arcus Pluvius, R. J. van Wieren 3. Windekind, S. A. Visser 4. Markol, O. de Roos 5. Sam-Sam, Fr. Robyns 6. Unrêst, J. de Vries 7. Marjan, H. S. Schaap, stuurman B. Eiling In de gemengde klasse werd met handicap gevaren door drie deelne mers. Ook hier werd nog al eens van plaats verwisseld. P.’ de Jager, welke blijkbaar de smaak te pakken heeft en nu zelf dehemstok han.eerde wi st als eerste te finishen. Volgorde van aankomst: 1. N. N., P. de Jager 2. Kon Tiki, Sj. Steensma, Leeuwarden 3. N. N., S. Valkema, Oudega (W.) (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds A. J. van Dijk van Sloten. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.30 uur Zondagsschool He’d"nschap (Herv.) Voorm 9 uur ds H. H. Tulp Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Hoogsteen van Sta veren. Zondag 23 september 1956 Workum (R.K) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm 9 uur ds D. J. Spa ling ’s Av. 7.33 uur ds H. H. Tulp (Doopsgez.) Voorm: 9.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Gezinsdienst Collecte voor het Bouwfonds Bij de sluiting van deze seriewed- strijden werden de volgende prijzen toegekend: le. Ar.us Plu ius, R. J. van Wieren, 4404 punten 2e. Windekind, S. A.’ Visser, 2672 punten 3e. Unrêst, J. de Vries 1927 punten Ferwoude (Herv.) Nam: 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm 9 uur ds P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. de Wolf (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur da M. J. van Hamel van Workum. WORKUM. Onze vroegere stadge noot, de heer J. Kemker, leraar Engels aan de Gem. H.B.S. te Den Haag, heeft als zodanig dezer dagen een vaste aansteking ontvangen. door de Firma Gielstra en Fré de Boer, hebben het gunstig getroffen met weer en wind. Bij een windsnelheid van 3 tot 7 meter per seconde kwam ook deze sluitingswedstrijd goed tot z’n recht. Er verschenen zeven 16M1 jachten aan de start. Sam-Sam en Anneke maakten een scherpe start. Windekind was te vroeg, maar kon door iets ai te houden, zij het aan de lage kant, toch nog een goede start maken. Anne ke, Windekind en Marjan probeerden het met een grote slag aan stuurboord, de rest over bakboord. Uit deze groep kwamen Markol en Sam-Sam snei te voorschijn bij de eerste boei, doch Anneke wist zich het eerst uit het gedrang los te maken en kreeg hier door een mooie voorsprong, welke on bedreigd gehandhaafd kon worden. Om de tweede en derde plaats werd fel gestreden door Mar. ol, Ar us P uvius, Sam-Sam en Windekind, waaruit ten slot.e Arcus P±uvius zich wist los te maken en als tweede finish ie. Winde kind klaarde het ais derde naar voren te komen en alzo te finishen. De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 „VEILIG Vi RKEER Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit ld ooi deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé En dat is dan it forhael, hwer mei ik allinne mar sjzze woe, dat er neat gjin njjs under ’e sinne is. Hwat hjoed de dei bart, barde eartiids ek al. Soks is allinne mar spitich to neamen, mar it is nou ienkear net oars. FRISO. Beijtske docht hjir oer har man dos wol in aerdich boekje iepen. Der- neffens wie har man, Durk Clases net sa’n bésten ien. Mar hwat docht Durk? Lit dy him dat allegearre sa mar sunder meat oansmarre? Né, hwarj± ik fyn der dit oer „Copia Rescriptie voor Durk Clases.” Tegenschrift van Durk Clases aan den Raad waarin hij: 1. Komt op tegen de onwettigheid van het request, daar het niet voldoende is dat zij als getrouwde vrouw tegen haar man ageerende, door haar broeder wordt gesteund; 2. Hij verwondert zich, dat Juist zij, aanleiding tot klagen geeft, wegens haar verkwisting, terwijl hij om een penning te winnen over de zee moet omzwerven, en zij (hwat hy fierder oer har gedragingen skriuwt, nim ik leaver mar net oer F.) 3. en verzoekt ook tot scheiding van tafel en bed.” Ceren. Het goed-zijn voor dieren moest van- 2.e'fsprekend zijn.' Eigenlijk Maar wie kennis nemen van de vreselijke practijken van elke dag, we ten maar al te goed, dat het noodza kelijk is. Dringend noodzakelijk om telkens, maar vooral op Werelddie rendag alle mensen op te roepen om zich te bezinnen op hun mens-zijn, op hun verantwoordelijkheid, op hun Vertrouwenspositie tegenover het dier, dat van hem afhankelijk is. De tijd, dan „men” dierenbescher ming als sentimenteel gedoe kwali ficeerde, zijn wij gelukkig te boven (al zijn en al blijven er altijd mensen, die overdreven met dieren doen en die, al bedoelen zij het goed, de actie van dierenbescherming meer schaden dan dienen). Dierenbeschermers weten, dat er mensen en met name kinderen, hier en over de gehele wereld in nood verkeren en niets zullen zij nalaten om deze nood te lenigen, dan wel te voorkomen. Maar zij widen met het ene doen en het andere nalaten. Als een mens zich misgaat tegen over een dier, dan is dat een bewijs dat er bij hem iets van binnen niet in orde is. En dat iets heeft ook fa tale gevolgen t.a.v. zijn medemens. Daarnaast: als een mens een dier leert ontdekken en waarderen als een levend en voelend medeschepsel en als hij het dier dienovereenkom stig behandelt, dan zal dit juist ze genrijke gevolgen hebben voor de gan se samenleving. U weet toch: als ge een mens wilt leren kennen, dan moet ge hem (liefst onbespied) zien tegenover een dier. Mens en dier behoren bij elkander. Zij de meerderen en de minderen kunnen elkander niet missen. Wat zou ons land zijn zonder de vee stapel? Wat zou een (eenzaam) mens of kind zijn, zonder een huisdier. Gui- do-Gezelle heeft zo treffend gezegd: „Die wint of vindt een trouwe vriend, een dagloon heeft hy wel verdiend” en hij dacht daarbij aan de hond. Wat zou ons bijna 99 pet cultuurland zijn zonder vogels? Wat zouEn fin- vult u zelf maar in! Kostelijk is het geschenk van het dier, in zijn nut en gratie en schoonheid, aan de mens en aan de samenleving! Êigenljjk .:f Eigenlijk moest een aparte wet op de dierenbescherming niet nodig zijn. Eigenlijk moesten de kerken en het onderwijs, de politie en de pers niet behoeven te worden ingeschakeld. Ei genlijk zou de Nederlandsche Ve-eeni- ging tot bescherming van dieren het werk moeten kunnen beëindigen. Maar hue. emkel! En elke dag opnieuw moet de e'beccher.-ntig be’angste ing blij ven vragen en de daadwerkelijke hulp Warns (Herv.) Voorm 9 uur en nam 2 uur ds mr Q. Rovers Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s Av. 7.30 uur ds H. J. van Nie (Doopsgez.) *s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Collecte voor het onderhoudsfonds Abonnementsprijs 1JA per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling spitich, om ’t it hjir altyd tige gesel- lich is, mar oan de oare kant kin men der tige mei yn ’t skik wêze dat üs forieniging sa’n tarin kriget. Der sil dan ek nei in oar hinnekommen om- sjoen wurde moatte. Foar de kommende winter binne der wol p’anren. Sa hoopje wy hjir yn War' um twa ekskurzjes to balden, om ek itjinge dat yn eigen plak sa de muoi'e wurdich is better kinnen to learen. Wy geane dan (om moams 9 üre!) nei de suvelfabrvk „De Goede Ver wachting”, de gre-'tste fan hiel Frvs- lan, en dan de wyk’s derop in middei nei „Aurora’- en ;,Mariënacker”. Foar ün erskate kursussen wie g‘ns bilangstelling en sa sille dan wo' h 1- den wurde in Fryske- en in litteraire kursus en miskien ek noch ris „Spre ken in het openbaar”. Nei it skoft spriek de hear E. S. de Jong fan Boalsert oer it nije boek „It Goudene Uleboerd” fan mefr. Spaan derman—W ielinga. Earst fortelde sprekker it ien en oar oer üleboerden ü.o. de bitsjutting fan de forskate soarten. It boek spi’et him óf op de Sumarre Heide en wol yn 1de tiden, doe ’t men noch leauce oan spükerij en tsjoendery. Nei noch efkes de oandacht festige to hawwen op it baby-kaske en sike- potsje, folge de rounfrage. Dizze joun waerd sluten mei it sjon- gen fan it Ned. Bondslied.’ „omdat deze haar verstooten, vertrapt, geslagen en op aller hande quade manieren getracteert, gescholden en gelastert heeft, o. a. haar te Amsterdam op het schip gebracht heeft en met een Noords hout het hoofd in te slaan en met een Noortse deele onder den voet te loopen op Hemelvaartsdag van 1724 te huis komende, in bijwezen van Rincke Sybolts te schelden en te smaden niet alleen, maar zelfs haar voor ’t hoofd te slaan, scheurende haar zelfs van de stoel af, smijtende haar over het huijs slaande en schoppende haer deer lijk gescholden voor eenen voor (’t liket my mar bet ter en nim de wurden dy’t de man sein hat, hjir net oer F.) haer toen quadaardige verlaten den 3 Jan. 1726 ’s avonds om 8 uur geweld bij haar deur heeft gemaakt, terwyl zij al eenige jaren geen penning van zijn ver dienste heeft gezien, maar alles met haar kindren heeft moeten inteeren en vercoopen, en voor haar eene kind, dat nog in leven is, de stad op en neer moeten loopen bij de burgerij om groenten te verkoopen, als ook in Hindeloopen.” Dit alles bevestigd door een uitvoerig attest van Rinke Sybolts, oud 97; Edger Hiddes 60; Broer Sijirks 60; Hittie Gatties, wed. Zij die ouder zijn dan 65 jaar en geheel zelfstandig wonen worden de volgende week in de gelegenheid ge steld om weer, evenals voorgaande ja ren een tegemoetkoming in de aan schaffing van winterbrandstof aan te vragen. H.ervoor komen in aanmerking de genen wier inkomen en/of bezit be neden de door ons bestuur bepaalde grenzen blijven. Formulieren hiervoor kunnen op maandag 24 sept. a.s., des voormiddags van 9 tot 12 uur, worden afgehaald aan het kantoor van de afd. sociale zaken, gemeentehuis. Soks skynt doe ek al it gefal west to hawwen. Hwant nei ’t it skriuwen fan Durk by de Ed. Achtb. Magistr. ynkommen is, stjürt Beijts der jitris in brief binne. Hwat der yn stien hat, kin ik net neigean, mar wol foun ik: I o |CHOEN- EH yOEl-SPECIALISTEN; Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten

Friso nl | 1956 | | pagina 1