ERISKIP WO-RKUMER K’S ANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Kinderpostzegels BEL 306 b. g. g. 382 RADIO HINGST uw Voor Herfst- en winterseizoen RADIO EN TELEVISIE ELASTA NYLONS MAISON IRENE" S.V.W. AGENDA 79ste Jaargang No. 41 Zaterdag 13 oktober 1956 WARKUMS NOARD 69 met en zonder chauffeur 2—2 mee PLAATSELIJK NIEUWS LAAT nog uiterst laag Doet uw voordeel en koopt bij Abonnementsprijs f 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Geslaagd te Zwolle voor het vakdiploma Detailhandel aardap pelen, groenten en fruit onze plaats genoten de heren B. A; Flapper en J. Ouderkerken. Wij brengen een uitgebreide sortering DAMES MANTELS DAMES JAPONNEN JERSEY PAKJES JERSEY JAPONNEN JERSEY BLOUSES JERSEY VESTEN Ook in stoffen zijn wij favoriet, allesle kwaliteit, en onze prijzen liggen LEDENVERGADERING DER S.V.W. Woensdag 3 oktober kwam een 50 VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct. p.’ m.m: Contracten volgens algemene regeling het de jongens onder dienst vergaat. Het moet tot grote dankbaarheid stemmen, dat er een organisatie is, die hen opvangt en zorg draagt. Toon die dankbaarheid bij deze ge legenheid, en werk mee, dat deze col lecte een succes wordt. i Hartelijk aanbevolen. Namens het P.I.T. comité, R. HARKEMA Telefoon Redactie en Adm.' 05151-314 Postrekening 82259 Geachte Redactie. Wilt U dit ingezonden stuk een plaats inruimen in Uw blad, ten behoeve van de P.I.T. collecte? Onze dank voor Uw welwillendheid. L. S.' In de week van 15 t.e.m.’ 20 oktober, dus volgende week, wordt over heel het land, en dus ook in Workum de grote jaarlijkse collecte voor het P.I.T. het Protestants Interkerkelijk Thuis front gehouden.' Dat betekent dus, dat er jongeren aan uw deur komen, om u te vragen iets te offeren voor dit werk. Ja, wat houdt dat werk in? Dat houdt in; dat het P. I. T. steeds klaar staat, voor onze jongens die in militaire dienst gaan. Dat zich instelt, om op elke mogelijke wijze hun met raad en daad ter zijde te staan. Te huizen open te stellen,’ waar ze zich enigszins thuis’* zullen voelen,’ ook en meest door hier een sfeer te schep pen,’ waarin ze zich eigen en zich zelf weten. Begrijp het goed, op het ogen blik worden er reeds 50 tehuizen ;,be- woond’l, en nog moeten er meer komen Daarnaast de steun aan vloot- en legerpredikanten om him op de meest doeltreffende manier van middelen, Bij bels; lectuur, bibliotheken; etc. te voor zien.' i Dit alles kost geld, veel geld, maar het moet er royaal komen; want u en ik kan het niet onverschillig zijn; hoe Junioren: Workum 2 A—Balk 1 A Workum 2B—Oudega 1B V.V.T. 1A—Workum 1A Vertrek per bus 2.15 uur Q.V.C.' 1B—Workum 3B Vertrek per trein 16.10 uur Uitslagen 6 oktober: Workum 1—H.J.S.C. IJ.V.C. 1 A—Workum 2 A 4—1 Workum 2 B—H.J.S.C. 1B 0—1 Workum 3 B—Workum 1B 0—12 De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 1956 is een jubileumjaar voor de Kin derpostzegels. Voor de dertigste keer verschijnen deze zo welbekende, wel doende papiertjes. In 1924 werden ze voor het eerst gebruikt om er kinder leed mee te verzachten. Alleen gdu— rende de oorlogstijd is de uitgifte stopgezet. Maar nu gaan ze dan voor de dertigste keer hun zegen aan kin deren brengen.' Door de veranderde valuta is er helaas heden ten dage meer geld nodig dan vroeger. Daarom is het nodig, dat gedurende één maand alle brieven, briefkaarten en drukwerken met Kin derpostzegels gefrankeerd worden. Tot nu toe gebeurde dat op slechts 10 pCt. van alle poststukken. Gebruik ook (vooral) voor uw bui tenlandse correspondentie Kinderze- gels. Uw relaties zullen dit op prijs stellen. i Help daarom mee dit jubileumjaar tot een jubeljaar te maken. Bestellingen worden eerstdaags weer door de schoolkinderen opgehaald. Maar wilt u over een ruimer aantal beschikken en over postzegels van 5, 7 en 25 ct (of complete series) dan kunt u deze betrekken van het post kantoor en bij Mej. M. MULLER, Süd 84 4 uur 3.15 uur jaarvergadering bijeen. Uit de diverse verslagen bleek dat de sportvereni ging in goede conditie verkeert. Het afgelopen seizoen speelden drie senioren- en vijf junioren elftallen in competitie verband. De afd. voetbal mocht zich verheugen in het kampioen schap van één elftal nl. Workum 1B. Voor de afd. handbal speelde één elftal in de competitie. Dit elftal, waar in verschillende jeugdspelers waren op gesteld, bracht het er niet al te best af De afd. gymnastiek werkte mee aan de turnbetoging te Langweer; de S.V.W* sportmiddag, en gaf in hotel De Wijn berg” haar jaarlijkse gym-uitvoering. De penningmeester kon dit jaar zijn boeken met een klein voordelig saldo afsluiten. Dokter Schaap bracht na mens de kascommissie rapport uit over de gehouden controle en prees het goede beheer van penningmeester G. v. d.' Bijl.' Bij de rondvraag gaf Mevr. Schaap inlichtingen over het K.N.G.V. bestuurs voorstel om de Bondscontributie te verhogen.’ Onze vereniging kon zich niet met dit voorstel verenigen. Dit zal op de eerstvolgende kringverga dering door Mevr. Schaap naar voren worden gebracht. De heer F. de Boer wil graag dat het bestuur de mogelijkheid onderzoekt om een volleybalclub op te richten. Verschillende verenigingsaangelegen- heden worden nog besproken, waarna voorzitter Stam deze vergadering sluit en dokter Schaap de gelegenheid geeft enkele interessante filmpjes, o.a. die van de zaalultvoering van de afd. gym- tal leden in “hotel ;,De Wijnberg” in pastiek, te laten vertonen. projecteerd ten behoeve van de C.A.F. en Grasdrogerij. Verder zal het meel door pijpleidingen naar deze opslag ruimte worden geblazen, waarin ge bouwd zal worden een cycloon om het meel te laten besterven en een stof- kamer, zodat het grootste stofprobleem binnen bepaalde perken zal blijven, administratie onderge- de C.A.F. en tot volle wordt gevoerd, is het om aan de boekhouder praten. Hja wachtsje èuldich oan ’t de hikken wer iepen dien wurde. En leau mar net, dat de iene de oare foarby prebearret to kommen. Né, hwat dat oanbilanget kinne wy grif fan de Ingelsken noch hiel hwat leare. Ik haw der in goed üre op ’e bank sitten to sjen, mar it hat foar my wier gjin forlerne tiid west. j - Nou sil ik jimme nije wike noch hwat fortelie oer it plak hwer ’t ik ütfanhüze, nammentilk Frinton en dan bin ik oer myn reis nei Ingelan üt- praet. Ik hoopje dernei, mei hwat ,,ald”-nijs oer Warkum to kommen. FRISO. UITBREIDING COöP. GRASDROGERIJ 8 okt. Toevalligerwijs hield de Coöp; Grasdrogerij Workum en Om streken” G.A! hedenmorgen een bui tengewone ledenvergadering, om de door het bestuur voorgestelde uitbrei dingsplannen te bespreken, terwijl het juist 10 jaar geleden was dat de op richtingsvergadering op dezelfde plaats was gehouden. Dit was dus ongezocht een reden voor de voorzitter, de heer M. J. van der Zijpp, om in enkele trekken vast te stellen dat de leden tevreden kunnen zijn met het toen genomen besluit en bij de terugblik werd er op gewezen dat de conjunctuur gun stig is geweest voor deze tak van be drijfsvoering. Ook was er volop aan voer van gras geweest, wat van het grootste belang is om een rendabel be drijf te krijgen. En dat de normale afschrijvingen steeds zonder een enkel bezwaar konden worden afgeschreven, bestempelt dit bedrijf als economisch verantwoord en gezond. Ondanks de vernieuwingen als tweede droger, ha- mermolen e.d. heeft per 1 januari a.s. alle gebouwen en machines nog maar een balanswaarde van f25.000.— wat toch niets is voor een dergelijk be drijf. Door aantrekking van grondstof bui ten deze omgeving kon de kostprijs dalen; met alle gunstige gevolgen voor de leden. Ongetwijfeld zullen er ook nu nog wel wensen onvervuld zijn, aldus spr., maar als we eendrachtig ons inspan nen om het gestelde doel te berei ken, dan kan dit zeker. De buitengewone moeilijkheden waar mee dit jaar moet worden geworsteld zijn ook voor de drogerij velerlei. Het stemde hem dan ook met grote vreug de dat ook in deze zomer de drogerij alle reden van bestaan had en ook de productie een goed cijfer aangeeft. Spr. hoopte dat ook de beslissingen die deze morgen zouden worden ge nomen, mochten bijdragen tot opbouw van deze werkmethode tot zegen van de boeren in onze omgeving. Vervolgens kreeg de secretaris, de heer E. U; Dijkstra, gelegenheid z’n notulen die van grote stiptheid ge tuigden; voor te lezen, welke aldus werden vastgesteld. Punt 3 van de agenda behelsde de bouw van twee woningen, pakhuis met installaties en kantoor. Verschillende vragen werden hier over gesteld en het bleek dat door de uitbreiding van machines geen ruimte beschikbaar is voor opslag van ver werkte produkten, waardoor een on houdbare toestand werd geschapen. Wel wordt in het productie-seizoen de C.A.F.-loods gebruikt, doch die ruim te is meestal ook erg bezet, vandaar dat het bestuur met genoemd voorstel ter vergadering kwam. Door het bou wen van de Coöp. Boerenleenbank wordt een kantoor met privé-kan- toor in de nieuwe opslagplaats ge- Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Senioren: V.V.T.—Workum 1 Vertrek 2.15 uur per bus Woudsend 1—Workum 2 Vertrek 3.15 uur Doordat de bracht is bij tevredenheid plan opgevat een woning toe te wijzen, terwijl een ander personeelslid van de vaste kern de andere woning kan betrekken. De gemeente Workum heeft inmid dels het ophogen van dit industrieter rein reeds aan een onderneming opge dragen, waarmee vermoedelijk om streeks 20 oktober zal worden be gonnen. Wel werd het bestuur gevraagd om de gemeente te verzoeken ook enkele bedrijfswoningen te laten bouwen, daar hier toch ook een gemeentelijk be lang mee zou worden gediend. Voor dit bouwobjekt vroeg het be stuur de vergadering machtiging tot het aangaan van een geldlening van plm. f 125.000.—.’ Na een uitgebreide bespreking schaarden alle aanwezige leden zich achter het bestuursvoorstel door zon der hoofdelijke stemming hun goed keuring te geven aan dit uitbreidings plan. De nieuwe opslagplaats zal in het verlengde van de straat worden ge bouwd tegenover de drogerij en 20 meter breed worden en 30 meter lang. De woningen komen eveneens aan die kant van de straat, maar dan meer naar de stad toe, zodat dus straks ook dat gedeelte volgebouwd zal zijn. Moge het genomen initiatief tot re sultaat hebben dat dit bedrijf een zeer goede toekomst tegemoet gaat, zodat toch niet alles van afbraak ge tuigt in ons stadje, zoals zo dikwijls wordt verondersteld. De Warkumer nammcskat I By it neisneupen fan aide bilesting- kohieren, forkeapingsakten, lankaerten ensafh. fait it jin op hoe ryk somlike dielen fan Fryslan wiene oan nammen fan stikken lan, wetters, buorrens, brê- gen en neam mar op. Wy sizze fan wiene” hwant binam- men fan stikjes lan is de namme hiel faek nei it ynfieren fan it kadaster, yn de earste helte fan de foarige ieu, yn it forjitboek rekke. Boppedat is troch foroaring yn it wetterbirin en it droech meitsjen fan fearten, markes, puollen en petten ek in diel fan de wetternam- men fordwoun. De nammerykdom wie foaral great yn de Südwesthoeke fan Fryslan. Wy hawwe yn de tiid fan in jier of seis hiel hwat nammen opdjippe üt it rjuchtsgebiet fan Warkum. De stüdzje fan dy nammen of toponymy is in dreach en noedlik karwei, hwant efter alle nammen skület in bipaelde bitsjutting, soms düdlik, mar fakentiids riedseleftich. Om in andert jaen to kinnen op de fraech: hwat bits jut nou dy namme, moat men net allinnich tige op ’e hichte wêze mei de pleatselike tastan, mei de skiednis fan it gea, mar ek mei de taelwittenskip, rjuchtstastannen ensafh. Seis dan is it lang net altyd müglik in klear andert to jaen. Nam men sizze üs b.g. hwat oer de groun- aerd, lanfoarm, langebrük, de aide godstsjinst, it byleauwe en de aide (Fryske) tael. Nettsjinsteande al dizze swierrichheden sillewyynin rige ar- kels üs mei dizze matearje dwaende halde, al sille wy tige foarsichtich wêze moatte by it jaen fan wurdforklear- rings. Dat litte wy leaver oan de topo- nymisten oer. Ek moat men net miene, dat buten de nammen, dy’t wy jowe, gjin oaren mear bistean soene. Krekt oarsom, hoe langer wy üs der mei dwaende halde wy biskikke nou al oer sa’n 500 nammen hoe mear wy ta it ynsicht komme, dat men nea ta in definityf ein komt. In bilangryke boame hawwe wynoch net neamd: de libbene folksmüle. Wy sille it tige op priis stelle as de lêzers üs harren opmerkings oer net- of al neamde nammen takomme litte. Dit ik foaral yn forban mei de krekte plak- oantsjutting, hwant de aide stikken binne op dit punt foar üs soms net al to düdlik, krekt omdat dit yn de tiid, der ’t se yn skreaun binne, faek gjin probleem wie omdat alleman it plak sünder mear wol thüs bringe koe. In folgjende kear wolle wy dan bi- gjinne mei de wetternammen, sawol fan nou as eartiids. De rige sil om net ientoanich to wurden sa nou en dan troch oare artikels ünderbrutsen wurde. t Fryske Brief CXLVII Elts dy’t sa wolris op de greate stasjons fan üs lan komt, sil witte dat it der moarns oan sa’n üre as njoggen ta en jouns tusken fiif en sawn üre wol sahwat op syn drokst is. Moarns sette de minsken dy’t yn de stêd har wurk hawwe der hinne, om jouns wer nei hüs to reisgjen. En hwer’t men ek komt; itsy yn Amsterdam, Rotterdam, den Haech, Utert, of hwer dan ek, men kriget oer al itselde byld to sjen; hastige, flea- nende en dravende minsken.' Binammen sa jouns, giet it faek by ,en yn dy treinen op in kringen, hompen en stompen, om in plak to krijen. Boppe- dien binne er noch altyd minsken, dy’t prebearje yn de trein to kommen towyl dy al yn beweging is. Tige gefaerlik wurk hwat al manich ien de kraech koste hat, of, (en dy binne der ek genóch to finen) dy’t har lib- ben lang üngelokkich binne. Altyd hastich ek al hoecht men faek mar fiif menüten to wachtsjen. Doch sa binne de minsken nou ienkear. Hwant dat is net allinne sa yn üs lan; as men yn België komt, is’t wol krekt itselde. Nou wie ik der tige nijsgjirrich nei hoe ’t it dermei yn Ingelan wie. Oer it algemien steane de Ingelsken bikind as kalme, rêstige en bidaerde minsken. Om ’t it ik nou derta yn de gelegenheit wie, woe ik dat ris mei eigen eagen sjen; Mei dat doel stie ik dan op in neimiddei op ien fan de greatste sta sjons fan Londen, to witten Liverpoolstr. It is hwat wy dan neamein„Kop” stasjon. Sa lyk as Staveren, Inkhüzen, den Haech SS. ensfh. Sy it dan ek dat it al efkes greater is, mei 16 perrons. 1 Men kin sünder kaertsje op it stasjon komme, mar net op 'e per rons, hwant der is „controle”. Op it stasjon; hwer ’t eltsenien komme kin dos, fynt men winkels,hwer 't fan alles en noch hwat to keap is, mar ek „cafétaria’s” hwer it men jin seis bitsjinje moat. Wol men dos hwat ite en (of) drinke, dan siket men it nedige gerei byelkoar. Dan giet men by de „vitrine’s” lans hwer ’t alle itenswaren foar it grypen lizze. Hat men jins kar dien, dan giet men mei it spul nei de ;,cassa” en bitellet. Moai maklik dos, hwant men hoecht net to wachtsjen oan ’t men bitsjinne wurdt. Wylst ik der sa siet to iten, liet ik myn eagen ris gean oer hwat er sa om my hinne barde. Sa seach ik in aid minske yn in hoekje sitten en sa gau der immen fan syn plak gie, kaem hja üt ’e hoeke wei om to sjen of ’t er neat oer bleaun wie. Hja slikke de süker üt ’e kopkes, seach der ek neat gjin bien yn om in heal glês bier, hwat stean bleaun wie, to bihimmeljen. Der stründen hiel hwat fan dy aide, earme minsken om. Mar myn forhael soe fiersto lang wurde, as ik hjir biskriuwe soe hwat foar stum pers ik der seach. It wie tsjin fiiven dat ik op in bank sitten gien bin, om ris to sjen hoe ’t it der op dat stasjon ta gean soe. Fan alle kanten streamden de minsken nei de treinen. Gjin hünderten, né tüzenen. It roun mar oan ien wei troch; Hwat my daliks opfoel wie, dat nimmen draefde om yn ’e trein to kommen. Nou is it der sa, sahwat in menüt foar ’t de trein ride moat, giet er in skiltsje. Dan giet de hikke fan dat perron ticht. En leau mar net, dat er ek mar ien is, dy’t prebearret er noch gau troch to glüpen. Giet de hikke ticht, dan bliuwt elts rêstich stean, itsy to krantlêzen of to 1

Friso nl | 1956 | | pagina 1