Jonge mensen en de Wereldspaardag ERFSKIP— KH? ANT W O-R K U M E R Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur RADIO H1NGST uw WD/0 EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten S.V.W. AGENDA ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" Zaterdag 27 oktober 1956 79ste Jaargang No. 43 PIET GAAT GELD VERDIENEN EN SPAREN Voor een „rock ’n roll-pakkie?” mee WARKUMS Tonei mear, Abonnementsprijs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Hierna sluiting. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit 17'ooideel en gezelligheid FRÉ DE BOER Oprichtingsvergadering Volleybal Toen tegen twaalf uur deze verga-; en ouderen op te richten: Fryske Brief CIL NOARD 69 it O.N.S. is om n is i LAAT FRISO. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 19—25 oktober 1956 PLAATSELIJK NIEUWS F t I 1 3 Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Telefoon Redactie en Adm.' 05151-314 Postrekening 82259 Workum Workum Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m? Adv. van buiten Friesland 9 ct. p: m.m: Contracten volgens algemene regeling Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum NAAM NIEUWE KLEUTERSCHOOL 5 s 5 i Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur of foar faek de deur staat en als bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarban ken zich gereed maken om op 30 ok tober, als de heuglijke datum daar is, de vlag uit te steken, dan moeten Piet en zijn kornuiten daar toch ook even aandacht aan schenken.' WORKUM. Benoemd tot hoofd van de Chr. School te Wirdum bij Leeu warden, onze vroegere stadgenoot, de heer F. Koornstra, thans onderwijzer te Franeker. beantwoord. Er werden nog drie nieuwe leden ingeschreven.’ Geboren: Robert Jan, zv Jan Harm Otten en Maria Margaretha van Hou- welingen. Gehuwd en Overleden: Geen. i l VERZORGEN Meubelhuis Inconé T B- b 1 5- S P d c* s I. !- l- I- 3 ’S It n Bt r- >6 )- d n OPBRENGST P.I.T.-COLLECTE Het plaatselijk comité van het P.I.T. maakt men grote waardering en dank bekend, dat ide collecte van vorige week het mooie bedrag van f 539.50 opleverde. Een pracht bijdrage van Workum en een daadwerkelijke steun voor dit be langrijke werk. Kort geleden is Piet van de MULO gekomen en aan het werk gegaan. Hij komt nu iedere maand met f 100 naar huis, waarvan hij zelf f 25.— mag houden: Dat is heel wat meer dan de paar guldens zakgeld waarmee hij moest toekomen toen hij nog op school was. In de eerste maanden voelde Piet zich dan ook bijna een miljonair. Maar dat is al vlug veranderd. Want als er nu ergens een film draaide, die Piet graag wilde zien, hoefde hij niet te volstaan met likkebaardend naar de foto’s in de vitrines te blijven kijken. Nee, een toegangskaartje was in een ommezien gekocht.::: en heus niet voor een goedkope plaats op een van de voorste rijen waar je een stijve nek krijgt van het omhoog staren. En toen z’n vriend Jaap een moderne nylon das van f 9.50 had gekocht, moest Piet er natuurlijk ook eentje hebben. Daardoor komt het dat hij tegenwoordig in de helft van de maand alweer van sigaretten overgaat op shag dat hij in de laatste week rokertjes begint te lenen en dat hij iedere keer vol verlangen uitkijkt naar de dag waarop hem z’n salaris wordt uitbe taald. Wedstrijden zaterdag 27 oktober: Hielpen 1—Workum 2 Vertrek 2.45 uur 1A—Workum 1 A, vertrek per auto 3 uur 2A-IJ.V.C. IA, 3 uur 2B—Heeg 1B, 4.15 uur 3B-Q..V.C. 1B, 3 uur Uitslagen zaterdag 20 oktober D.W.P. IA—Workum 2A: 9-0 Workum 1—Balk 2—0 Workum 2—Makkum 1 3—1 Zaterdagavond 8 uur in Hotel „De Wijnberg” Zie de raambiljetten en het S.V.W.-nieuws De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 dering door de voorzitter werd geslo ten, was hij dan zeker ook de tolk van allen, toen hij een woord van dank bracht voor hetgeen naar voren was gebracht door dit gezelschap en voor de omlijsting, die verzorgd werd door zang van de dames Kloosterman. Na het zingen van de avondzang, ging de heer de Vries voor in dank gebed. S.V.W. NIEUWS Oprichting van een volley-bal- afdeling te Workum? Op de j.l. gehouden ledenverga dering van de „S.V.W.” bleek dat bij verschillende leden de animo bestaat om in georganiseerd verband de vol- leybal-sport te willen beoefenen. Na het verschijnen van het verslag van deze ledenvergadering in de „Fri- so”, bleek het bestuur dat niet al leen binnen de „S.V.W.”, doch juist ook bij verschillende voileyballiefheb- bers buiten onze vereniging door jon geren, alsmede door ouderen die voor ontspanning wekelijks een uurtje wil len volleyballen, de behoefte wordt gevoeld om te komen tot het op richten van een volleybal afdeling te Workum. Het bestuur en de commissie van aanbeveling heeft daarom besloten om op morgen, zaterdag 27 oktober, ’s avonds 8 uur in hotel ,.De Wijn berg” allen die het volleybalspel wen sen te beoefenen, (boven de 16 jaar) in vergadering bijeen te brengen, om zo mogelijk een afdeling, voor jongeren zegt Piet ik ga i f Voor een „rock ’n roll-pakkie” van f 140.—; zoals dat onlangs in de krant stond? Toe nou je zult toch wel wijzer zijn? Hoewel..?, als je werke lijk denkt er gelukkig mee te zijn, doe het dan gerust. Want voorlopig gaat het er nog maar om dat je leert spa ren. Jij en al je vrienden die pas geld zijn gaan verdienen en die daar nu nog een beetje al te roekeloos mee omgaan. De Warkumer nammeskat III Nou ’t wy dochs yn ’e buert fan de slüs binne, gean wy noch efkes fierder de kant fan de Iselmar üt en komme sa dus yn it Soal, in namme dy’t men yn Fryslan noch altyd brükt foar in faergeul yn it iis, der nést ek foar faergeul yn it algemien. In aldere bi- tsjutting fan it wurd n.l. „poel mei drek” is op it Warkumer soal, tinkt üs, net fan tapassing. Oan ’e binnekant fan de aide sédyk fine wy de Dyksgrêft, in namme, der ’t it twadde diel fan gearhinget mei it wurd „grave” m.o.w. in groeven wetter. Gean wy nou fan de slüs yn noard- eastlike rjuchting, dan is it earste wetter, dat fan de stêd nei de Dyks grêft rint de Wide feart, in namme, dy’t mear sug- gereart as mei de wurklikheit oer- ienkomt: Fierderop, troch de eigentlike Tille- fonne, forbynt de Wetterliesen de Droegè Dolte mei de Dyksgrêft. Hwat nou krekt de bi ts jutting fan dit wurd is, is net bikend, mar wol stiet fêst, dat it neat mei '„waterlozing” to meitsjen hat, sa as de topografyske kaerten üs wysmeitsje wolle. Hollanske lanmjitters koene it soms bryk bitinke as hja yn Fryslan oan it „fortalen” sloegen der binne genóch foarbylden fan mar troch dat de Fryske Akademy sünt in jier of tsien ek de topografyske tsjinst yn Delft fan adfys tsjinnet, is dy kwael ek al oan it oerbetterjen. De Brouwersfeart, dy’t dan folget, hawwe wy al neamd, mar syn forbi- ning mei de Wetterliesen, de Tsjewei, fine wy yn allerhande skriuw- wizen. Wy wolle der in oantal fan delskriuwe, omdat dit miskien foar de faklju in oanwizing wêze kin fcar de öflieding fan dit wurd. Sa yn 1788: Tjoe wey, 1696: Tieuwe wey, 1670: Tyucke wey, 1630: Tzaene wey Tzeaune greft. It wurd „wei” wetter, komt yn Fryslan frij foar. Foar de byfal, dy’t wy oan ’t nou ta foar dizze biskriuwing ünderfine mochten, sizze wy hertlik tank. Op en oanmerkings ek fierders tige wol kom! GOEDGESLAAGDE NOVEMBERAVOND VAN HET C.N.V. Toen dinsdagavond om 8 uur de voorzitter van de Chr. Besturenbond, de heer J. de Jager, de zo langzamer hand bekend geworden novemberavond van het C.N.V. opende, kon hij een t jol vol lokaal Renoboth welkom heten. Men was blijkbaar nog niet de mooie C.N.V.-avond van verleden jaar ver geten: Men zat, om in de stijl van een van de medespeelsters te spreken als „doppertjes in de bus”. Alvorens werd overgegaan tot de opvoering van „De dag begint van avond”, werd het woord gevoerd door de bondsbestuurder, de heer A. de Vries van Leeuwarden. In een goed principieel betoog wist deze spreker de aanwezigen te bepalen bij de nood zakelijkheid van de christelijke vak organisatie en wekte op tot trouw ver- gaderbezoek, waarbij nooit de geeste lijke waarden uit het oog mogen wor den verloren, om plaats te maken voor de niaterie. Nadat de dames Kloosterman een paar liederen hadden gezongen, die er bij de aanwezigen goed ingingen, werd opgevoerd „De dag begint van avond.” We wisten dat dit Chr. toneel gezelschap uit Gerkesklooster jets goeds naar voren kon brengen. Maar op deze avond bleek weer overduide lijk dat een goed gezelschap met een goed stuk iets kan brengen, waar het publiek iets van meeneemt naar huis. Het probleem van de vrijetijdsbeste ding werd in dit stuk behandeld op een wijze waaruit duidelijk bleek, dat dit probleem er is en dat het nood zakelijk is dat men zich hiermee be moeit. Voor de jongeren, waarvoor dit het meest klemmend is, moet in dit opzicht iets gedaan worden. De ouderen mogen hierin niet met de armen over elkaar gaan zitten en toe zien. De opvoering was ^keurig. Iedere speler of speelster op zijn of haar plaats speelde de toegewezen rol op een wijze die aller bewondering had, zowel wanneer het de „lach” als de traan’! betrof. Het geld gaat zo gemakkelijk op Want wie weet dat niet? het is helemaal niet moeilijk om iedere maand een paar tientjes op te maken aan uitgangetjes, rokerij en andere zaken waaraan een jongeman of een jong meisje plezier beleeft. Goed, zul len ze redeneren, dat plezier hebben we dan toch maar en we zouden het niet graag missen. Dus kom nou als jeblieft niet aan met de raad dat we moeten sparen: Maar als de Wereldspaardag voor Op de prijsvraag, een naam te bedenken voor de nieuwe kleuter school, zijn talrijke aardige inzendingen binnengekomen; De keuze is gevallen op: Beukerhonk In het kinderspel is het „honk” immers de plaats; waar het kind tijdelijk vei lig is. Deze naam was ingezonden door de fam. H. Westerhuis van de Aldedyk. Dat niet de firma, die de school welke door de spreker keurig werden gebouwd heeft vernoemd is, maar dat beuker het Friese woord voor kleuter is, hebt u natuurlijk allen reeds begrepen! x JONGEREIN-VERGADERING Op dinsdag 16 oktober hield de afd. Workum van „De Jongerein” haar eerste vergadering in dit wintersei zoen. Ruim 8 uur werd aan een 25 aan wezigen een welkom toegeroepen door de vice-voorzitter. Daar de huidige voorzitter de hele zomer te bed heeft doorgebracht en nog niet geheel her steld is, werd hem door de vergadering van harte beterschap toegewenst. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de afgelopen maanden, waarin de vereniging niet bijeen was „slecht” betiteld worden. Blijkens de geweest. Het weer, dat o.m. ook een beurt kreeg, kon met het woord goede opkomst was het weer toch zeker nog niet zo slecht geweest dat er iemand in de modder was blijven steken. Ingekomen stukken bevatten enkele aangiften voor kursussen en V. H. S. waarvoor weinig belangstelling bestond. Voor de veebeoordelingswedstrijd werden enkelen ingeschreven en ge hoopt mag worden dat hiervoor nog meer belangstelling komt, daar dit zeer leerzaam is en weinig tijd en kos ten vergt. I Ook werd het winterprogramma be sproken doch men was nog te weinig in de stemming om beslissingen te nemen, zodat dit naar de volgende vergadering afgeschoven werd. Hierna kreeg de spreker voor deze avond, de heer D. van der Zee, dieren arts te Workum, het woord. Spreker had als onderwerp „Verband van ziek ten tussen mens en dier.” Volgens spreker betreft het hier dier ziekten, welke ook de mens ziek kun nen maken en dan wel de besmette lijke ziekten. Spreker rijmde deze hele materie tot een duidelijk en overzichtelijk geheel, waarvan heel wat te leren was. Naar aanleiding van deze lezing kwa men er nog verschillende vragen, Ga op de Wereldspaardag eens naar de spaarbank Je hoeft al die dagelijkse pretjes niet over boord te zetten. Maar maak er nu eens de gewoonte van om iedere keer, als je je salaris hebt ontvangen, een deel daarvan naar de spaarbank te brengen. Dat geld laat je daar staan totdat je het bedrag bij elkaar hebt, dat nodig is voor datgene wat je nu zo graag zou willen hebben of zou willen doen. Gebruik de komende We reldspaardag om met dat sparen te beginnen.’ Afgesproken sparen! Ook voor jonge mensen heeft sparen zin Het is namelijk zo Piet dat we je de bioscoopjes, de jazzfestijnen, de sigaretten, de dure dassen en al je andere pretjes van harte gunnen. Maar ze zijn zo vlug voorbij en misschien vraag ook jij jezelf toch wel eens af: „Wat heb ik er nu eigenlijk aan gehad?” Bovendien, is het nu werkelijk zo leuk om iedere laatste week van de maand op zwart zaad te zitten,? En hoe gaat het in de zomer, als een heleboel mensen mooie en soms verre vakantiereizen gaan maken? Moet jij dan weer maar gewoon in de stad blijven omdat je natuurlijk geen geld hebt om op stap te gaan? Er zijn dingen, waarvan je veel meer plezier kunt hebben dan je nu van al je geld geniet. Voor jou is dat mis schien een bromfiets. Voor je vriend Jaap zijn het een tent en een complete kampeeruitrusting. Voor je vriendin Miep is het een trektocht door Frank rijk. En voor Wim en al je overige kennissen zijn het weer heel andere dingen. Maar wat het ook is, altijd kost het geld. Dat wil daarom niet zeggen dat zulke dingen buiten jullie bereik liggen. Je kunt heus al die wensen verwezenlijken, om dan te ont dekken dat je iets hebt verkregen van groter en blijvender waarde dan al de vluchtige genoegens waaraan nu jullie geld op gaat. Foar ik seis oan’t wurd kom, soe ik earst in frage dwaen wolle. Miskien is er wol immen dy’t it antwurd wit. It giet hjirom: Boppe op üs aide toer, oan’e Noardkant, stie alear in izeren hokje. Of in hokje is miskien hwat tofolle sein, it wie mear in izeren ramt. Ik mien wolris sjoen to hawwen dat der manlju yn dwaende wiene en dat er dan oan’e iene kant, in soarte fan seil of kleed omhinne spand wie. Hwat dy manlju der ütheefden wit ik net, mar der waerd dan for- teld, dat hja mei greate spegels oan ’t „seinen” wiene. Hwa wit üs dat oangeande üt ’e dream to helpen? Twa Warkumer forienigingen hawwe koartlyn in feestjoun holden; ta bitinken fan it safolle jierrich bistean. Earstens de ofdieling Warkum fan ;,de Ned. Ver: tot afsch: van Alc. dranken” dy’t fyftich jier bistie; Twad it „Nut” dat hündert fyftich jier aid wurden is, en dermei grif wol de alderaldste forieniging is. Yn Warkum dan altyd. Nou hawwe wy yn de FRISO it ien en oar oer de skiednis fan dizze beide forienigingen léze kinnen. Ik fan myn kant foun it allinne marspi- tich, dat er net noch hwat mear oer skreaun waerd. Hwant ik mei soks ■nou ienkear tige graech léze. Net allinne om it brok skiednis hwat der yn skület, mar ek jowt it üs al faek in byld fan de minsken dy ’t de foar- stap ta de oprjochting namen. It is oer it algemien sa, in for ieniging oprochtsje, is net sa’n great krewei. Mar dy yn stan to holden, dat is yn de measte gefallen it greatste en swierste wurk. Nim nou de earstneamde forieniging marris. De „blauwe N.V.” Hwat hat de minsken nou fyftich jier lyn dreaun, om dy op to rjochtsjen? Né, net sa mar sünder mear kaem der yn Warkum in ofdieling. It is ek net sa mar fansels gien. Hwant hoe wie ’t foar in fyftich jier? Ik fan myn kant wit der nou just safolle net fan, mar immen as Age Bylsma, ien fan de oprjochters, dy’t noch yn libben is, soe üs der hiel hwat oer fortelle kinne. Hy wie ien fan de minsken, dy ’t it oan- doarste de striid oan to binen tsjin de drank. Wie it doe destiids net hiel gewoan, dat forskate arbeiders in great diel fan de sür fortsjinne sin ten yn drank om setten? Wiif en bern gjin iten yn ’e hüs en gjin -klean om ’t liifen heit dronken thüs komme. Dronken wêze, wie lang sa’n greate skande net, as mei de blauwe knoop op ’e jas rinne. Litte de alderen mar sprekke, as ik gjin gelyk haw. En der wie yn Warkum, (lyk as oeral) gelegenheit genóch om jins sinten yn „geestrijk vocht” om to setten. Telde Warkum doe destiids noch net sa’n tweintich fan dat soarte gelegenheden? It is nou in deimanich lyn, siet ik by in hiel „aide” ald-Warkumer. En it praet kaem al gau op Warkum. Hy sei: „Hwat ik my mar net bigripe kin is, dat de ünthaldersforieniging noch mar fyftich jier bistiet. Ik mien sa mar to witten dat dy al folie earder bistie, en dat er in bakkersfeint foar- -sitter wie. Hoe ’t dy man mear hjitte soe ik net sizze kinne.” Wy praten der fierder net oer, mar doe ’t ik thüs kaem bin ik ris oan ’t sneupen gien, en ik foun noch it ien en oar üt bigjintiid fan de ünt- haldersbiweging. It sprekt fansels dat minsken dy’t it net ynteressearret, dit gerêst oerslaen meije. Sa sil ik dan earst in stikje skiednis skriuwe oer de ünthaldersfor- ienigingen, en dernei, noch hwat oer it „Nut.” Dermei sille we dan nije wike bigjine.

Friso nl | 1956 | | pagina 1