K*R ANT WO-RKUMER Als wij vergaderen Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland De verzorging van het grasland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Hulpverlening aan het Hongaarse volk RADIO HINGST uw RADIO SN TSLSVISIS BEL 306 b. g.g. 382 De volière en haar bewoners S.V.W. AGENDA ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" 79ste Jaargang No. 44 Zaterdag 3 november 1956 Dit nummer bestaat uit twee bladen OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 a.s. LAAT dijk, rijkslandbouwconsulent n BURGERLIJKE STAND r Bestuur en leiders Hindeloopen PLAATSELIJK NIEUWS l l Abcnhementspc^s t 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! voor de winter Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Gemeente Workum Van 26 oktober—1 november 1956 Geboren: Adriana Jozina Clara, dv Johannes Hubertus Limonard en Wil helmina Coffeng. Gehuwd: Dominicus Anne Bosma, 23 jaar, te Den Helder, en Regina Emma de Jong, 23 jaar, te Workum. Overleden: Hendrik de Jager, 68 jaar, echtg. van Jaaijtj Amsterdam: In oar foarbyld: Ironisch en met sarcasme gaat spr. voort, dat alcohol niet alleen lekker, maar ook gezond is. Het is veel ge zonder dan brood en vleesch, getuige de 8208 vleeschhouwerijen, de 11394 bakkerijen, maar de 22415 inrichtingen met vergunning.”. Nije wike fierder FRISO. III Alleenverkoop voor Workum en Omstreken WOUDA’s SCHOENHANDEL Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Op 30 oktober j.l. heeft zich op e I: Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.’ Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m: Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 82259 zo breed mogelijke basis een provinciaal comité gevormd inzake hulpverlening aan het Hongaarse volk. In de ten provinciehuize gehouden vergadering heeft het Provinciaal Co mité V. H. V. medegedeeld, dat alle plaatselijke V. H; V.' afdelingen bereid zullen zijn aan de voor bovenvermeld doel te houden collecte, welke reeds in de loop van de volgende week zal plaats hebben, haar medewerking te zullen verlenen. Ik moge U, vervuld van dankbaar heid en bewondering voor het zo doelmatig verzet van het Hongaarse volk tegen onderdrukking, de te hou den collecte dan ook warm aanbe velen. WORKUM, 31 oktober 1956. De Burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. XXXV Wanneer men aan vogelsport doet, dan heeft men een zekere behoefte om zo nu en dan eens iets anders of iets nieuws aan te schaffen. Sommige lief hebbers houden jaren lang dezelfde vogels of bijv, hetzelfde duivenras. Wil men zelf iets tot stand brengen of wil men een ras verbeteren, dan zijn dit de liefhebbers die uiteindelijk zegevieren. Niet iedereen beschikt over een dergelijk uithoudingsvermogen en velen vinden meer bevrediging in af wisseling. Vandaag houden ze uitslui tend parkieten en volgend jaar zijn ze weer enthousiast kanariefokker. Degene die een volière met vogeltjes van verschillende soorten heeft en zich dan ook niet zo zeer op de kweek of op de veredeling toelegt, zal zo nu en dan eens een paar nieuwe vogels aanschaffen voor de variatie. Degene die het beheer heeft over een publieke volière zal nog in meer dere mate moeten zorgen dat er eens wat nieuws in de volière komt. In Sneek heeft men voor enige tijd een paar prachtige kraanvogels aange schaft. Vogels die door hun bijzondere verschijning en hun betrekkelijke zeld zaamheid in de stadsparken steeds in het middelpunt van de belangstelling staan. Ook de publieke volière te Hinde loopen is de laatste tijd weer met een aantal nieuwe vogels uitgebreid, ter wijl ook de volière zelf is vergroot. De nieuw bijgebouwde afdeling bevat nu een trio goudfazanten in volle pracht. Ook het viertal wevers is met een paar aangevuld n.l. de roodkop- wevers. Verder treft men er nu een paartje roodkuif kardinalen in aan, wier bloed rode kuif met dito bef, een sterk con trast vormen met het overige gevederte De papegaai-achtige vogels zijn nu vertegenwoordigd door een paar kleine WORKUM. Het plaatselijk comité van de Vrouwelijke Hulpverlening (V.H.V.) kreeg met de collecte, alleen in de stad, reeds een bedrag van f 197.65 bij elkaar en volgende week zal dan van de buitenwijken de opbrengst wel bekend zjjn.' Senioren Delfstrahuizen 1—Workum 2 Vertrek 2.15 uur Workum 3—Balk 2 Aanvang 3.30 uur Fryske Brief CL Foar sa fier ik nei gean kin, bistie der oan it bigjin fan dizze ieu, mar ien ünthaldersforieniging yn üs stêd, to witten in ofdieling fan de Nat. Chr. Geh. Ónth. Ver. Ut hwat ik der oer ünder eagen krij, blykt wol dat dizze forieniging tige warber wie en ek aerdich hwat leden hie. Om in foarbyld to neamen: Op 9 Nov. 1905 wurdt er in propa ganda joun holdden, yn it lokael Rehoboth. Der wie dy joun hwat nijs to sjen, nammentlik de „American Bioscope”. Of lyk as de minsken dat doe neamden, „lichtbeelden met levende beelden”. En der bistie wol bilangstel- ling foar, hwant der sieten mar leafst sa’n fjouwer hündert minsken yn it lokael. Tink ris ta, 400 minsken en doe rekke der ien fan de greate petroalje lampen yn ’e bran. In great wünder dat er doe gjin üngelokken bard binne. Hwant de film dy’t men destiids draeide, wie tige branber en boppedien brükte men foar de forljochting fan it apperaet in soarte fan gas, yn greate stalen flessen. Mar de minsken bleauwen rêstich sitten en sadwaende roun it goed óf; gen gaan vaak nog veel verder, vooral in kleinere gemeenschappen, waar een ruzie in de zangvereniging het hele dorp in twee partijen kan verdelen! In vele gevallen echter zijn de rech ten en verplichtingen van de leider, die uiteindelijk in dienst der vereni ging staat en dus gehoor moet geven aan de leiding van het bestuur, onvol doende vastgelegd. Velen van deze mensen, die soms lange jaren aan een vereniging verbonden zijn, hebben geen schriftelijke aanstelling, geen contract: Komen er nieuwe bezems die schoon vegen, rijst er een conflict, dan is hun rechtspositie uitermate wankel. Daarom dient de rechtsverhouding tussen bestuur en technische leiding duidelijk zwart op wit te worden gere geld. Bij verschil van mening moet men zich daarop kunnen beroepen. En tevens (dit terzijde): zou men dan voor een soort pensioen moeten zorgen (bv. door een lijf rente-verzekering te sluiten) opdat het niet kan voorkomen dat bv. een dirigent, die tientallen jaren een vereniging heeft geleid en grootgemaakt, na een ruzie met het bestuur zonder een cent op straat staat. Scheiding der bevoegdheden, duide lijk vastleggen van bevoegdheden en verplichtingen, is allereerste eis om veel narigheid te voorkomen. SCRIBA De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 timothee, kunnen zich op dat land minder goed handhaven. Hoewel deze soorten meestal niet geheel afsterven, wordt een goede en diepe beworte- ling sterk belemmerd. Dat kan tot gevolg hebben, dat deze grassen in de voorzomer last van droogte krij gen. Bovendien winteren verschillende goede grassoorten op nat land sterk uit. We zien dan weinig productief gras van matige kwaliteit de overhand krijgen, terwijl onkruiden als zegge en biezen zich sterk vermeerderen. De kwaliteit van het grasland gaat dan sterk achteruit. Dit jaar hebben onze graslanden hun slechte tijd gehad. Daar komt dan nog bij, dat op de kleigronden, de laag gelegen humeuze zandgronden en in het veenweidegebied veel percelefi ernstig zijn vertrapt. Met name is dit het geval op bedrijven met een dichte veebezetting. Op vele plaatsen Is een zode ontstaan vol open plekken, waar soms het onkruid welig tiert. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat de produktie van deze percelen ook volgend jaar zal achterblijven. De bezwaren van een minder goede ont watering vraagt dus in de eerste plaats onze aandacht. Er dient te worden gezorgd dat het overtollige water in de winter zo snel mogelijk in de sloten komt en niet op het land blijft staan. Het is dan ook nodig greppels te maken en in stand te houden. Daarbij is de afstand tussen de greppels van veel belang. Bij goed doorlaatbare veengrond wordt in de praktijk een afstand van 20 m. toegepast. Is de grond minder door laatbaar, dan mag de afstand tussen de greppels zowel op klei als veen grond niet groter zijn dan 10 m. Het graven en schoonhouden van greppels vraagt veel arbeidsuren, waarbij goede werktuigen een waardevolle hulp kun nen bieden. Hoewel men deze werk zaamheden vaak uitstelt tot het vee is opgestald, zijn velen er met goede resultaten toe overgegaan dit werk eerder uit te voeren. Op ernstig ver trapt en nat land kan nog geprobeerd worden het gras kort te krijgen. Op deze wijze wordt het gevaar voor ver dere schade, indien een periode van strenge vorst intreedt, sterk vermin derd. Bovendien krijgt men het vol gend jaar een grasmat, die veel be ter door het vee wordt afgegraasd. alexander- of halsband parkieten. Het gevederte is bij beide vogels groen, doch het mannetje vertoont in de hals een rood met zwart gekleurde band. Hoewel nog al even groter dan hun hun medebewoners, behalve de fazan ten, die meestal op de grond huis houden, leven ze in de beste harmonie De laaste aanwinst is nog een paartje fisherie angapornis parkieten of per- zikkop parkieten. Over het gehele lich aam zijn ze glimmend groen gekleurd, bij de kop en borst overgaand in fraai rood en rose. Om de ogen een fraaie smalle witte ringen, ’t Zijn gezellige en vertrouwelijke vogeltjes met sterke gekromde snavels. Hoewel tot de kleinste soorten behorend, gaan ze niet voor hun grotere broeders uit de weg. In de grote volière verblijven thans ook een paar Chinese dwergkwartels. Ze hebben wel enige overeenkomst met de patrijzen. Wanneer het voor jaar aanbreekt zullen ze wellicht tot leggen overgaan. De kwartelkuikens zijn zo klein dat ze zelfs niet voor ’t fijnste vogeltjegaas blijven staan. Ze zijn weinig groter dan een wilde bij. Sterker nog: U kunt er acht van op een gewone eetlepel houden. De witkopnonnen die sedert enkele jaren al niet meer op de vogelmarkt verschenen, hebben de vorige week eveneens hun intrede in de grote vo lière gedaan, zodat deze nu ook voor de belangstellenden zijn te bezichtigen. Ze vormen een sterk contrast met hun zwartkoppige soortgenoten: (wordt vervolgd) A. Bakker Foarenalear ik nou fierder gean,* wol ik earst efkes sizze, dat myn aide freon hwer ik it de foarige kear oer hie, moai grif dizze forieniging op it each hawn hat. Hwant de hjir bidoelde „Neutrale” forieniging, wie net de lettere „Ned. Ver.” Doch dat sil fierderop wol ütwizing dwaen. Yn de FRISO fan 13 jan. fine wy in wiidweidich forslach fan de rede dy’t Pater Ermann holdden hie. En wy kinne der üt opmeitsje, dat it in bop- pest béste „redenaar” west hat. Immen dy’t er de slach fan hie, om de mins ken it iene eagenblik laeitsje to litten, mar in oar momint sa stil to krijon dat men silver bang wie om to sykheljen. De tsjerke wie dy joun alhiel biset, sa stiet er yn it forslach. De sprekker neamd in hiele bulte sifers, mar hy docht it sa, dat der grif mei nocht nei harke is. Ik sil der in foarbyld lit oanhelje. De sprekker sei dat er yn üs lan, jiers tachtich miljoen oan drank ütjown waerd. Aanschouwelijk voorgesteld zou iemand, f 2 per seconde neer tellende, daarmede in jaar klaar zijn, bij een werkdag van 12 uren. Verdeeld onder de ouden van dagen zou aan 20.000 oud jes een pensioen van f 8 per week kunnen worden verstrekt. In bankbiljetten van f 1000 opgestapeld zou een hoogte van 80 M. worden verkregen. In rijksdaalders opgestapeld, gesteld dat dat kon, zou eene hoogte van 660 keer de hoogte des torens alhier worden bereikt”. Wanneer we onze graslanden niet geregeld zouden maaien, zouden deze in korte tijd in wildernissen veran deren en op den duur zelfs in bos sen. Zover zal het echter in Neder land niet komen, aldus ir. Tj. Groen- voor Utrecht, in een onlangs voor de micro foon gehouden praatje, omdat aan een goede verzorging, die het gras land nu eenmaal nodig heeft, meer en meer aandacht wordt besteed. En dit komt natuurlijk aan de kwaliteit ten goede. Een goede kwaliteit van het grasland, d.w.z. een goede botani sche samenstelling, vormt de grond slag voor een economische bedrijfs voering. Daarnaast is natuurlijk de op brengst erg belangrijk. Het is duide lijk gebleken, dat de structuur van de grond, de waterhuishouding en de ver zorging een grote invloed kunnen uit oefenen op de kwaliteit van het gras land. Van deze drie factoren is op dit ogenblik de waterhuishouding de belangrijkste. Slecht ontwaterd land blijft in het voorjaar lang koud, waar door het gras pas laat gaat groeien. Behalve het feit, dat het gras op goed ontwaterd land vroeger groeit, wordt ook bijna altijd een veel be ter grasland verkregen dan op slecht ontwaterde percelen. Goede grassen, als Engels raaigras, veldbeemd en In vele verenigingen kent mentwee- erlei leiding: organisatorisch en tech nisch. Een zangvereniging heeft een be stuur èn een dirigent, een muziek vereniging een bestuur èn een direc teur, een turn- of sportvereniging een bestuur èn een trainer. In de praktijk ligt het zwaartepunt vaak juist bij de technische leider. De dirigent mag de voorzitter gerust op de vingers tikken wanneer hij er te genaan zingt. Vaak is het de technische leider, die de vereniging groot en sterk heeft (gemaakt. En toch kunnen deze beide soorten autoriteit licht botsen. De voorbeelden liggen voor ’t grijpen. De technische leider kan zich ver beelden, dat hij de Baas van de ver eniging is en ieder naar zijn pijpen moet dansen. Het bestuur, tuk op z’n autoriteit, kan de technische leider op z’n eigen terrein allerlei moeilijk heden in de weg leggen, die hem z’n taak verzwaren en tenslotte onmogelijk maken. En wanneer zulks leidt tot een con flict, dan hebben beide partijen hun medestanders. Dan kan er licht scheu ring ontstaan, dan kan de vereniging er aan kapot gaan.op z’n minst kan het jaren duren voor men weer gezonde verhoudingen heeft. De gevoP (NADRUK VERBODEN) S.V.W. NIEUWS De vergadering om te komen tot het oprichten van een afd. volleybal bij de „S.V.W.” was zaterdagavond goed bezocht. Namens het bestuur deelde de voorzitter mee dat naar aanleiding van de bespreking op de j.l: gehouden ledenvergadering, het bestuur het wen selijk heeft geacht deze vergadering te houden, om, indien er voldoende animo bestaat, een afdeling volleybal bij de „S.V.W.” op te richten. Bij voldoende deelname ligt het in het voornemen een groep voor jonge ren op te richten, die zo mogelijk te zijner tijd in competitieverband zal kunnen spelen: Voor de ouderen bestaat er meer de behoefte wekelijks een uurtje voor ontspanning te volleyballen De contributie zal f 1.20 per maand zijn.’ .s Na deze toelichting van de voorzitter lieten zich 30 jongeren en 20 ouderen als lid inschrijven. Als commissie’eden werden benoemd: Mevr. Breukelaar, mej.' C: S. van der Goot, en de heer S. H. de Vries: Bij deze commissieleden of bij het bestuur kan men zich als lid nog laten inschrijven.’ Wanner deze nieuwe afdeling gaat starten wordt nader in de „S.V.W.”’- agenda bekend gemaakt! Junioren: Workum 2 A—Balk 2 A 2.15 uur Workum 2 B—Balk 1B |3 uur Heerenv: Boys 1A—Workum 1 A Vertrek 2.15 uur per auto Bakhuizen 1B—Workum 3 B Vertrek 2.15 uur per auto Uitslagen van zaterdag 27 oktober: Hielpen 1—Workum 2 3—2 O.N.S.’ 1A—Workum 1A 1—2 Workum 2A—IJ.V.C: IA 0-7 Workum 2B—Heeg 1B 1—0 Workum 3B-Q.V.C: 1B 0-10 Lyk as ik earder sein haw,* bistie der yn Warkum mar ien ünthalders forieniging. Doch dat blykt net alhielendal wier to wêzen. Hwant der bi stie yn 1905 ek al de „Neutrale geheelonthouders ver.”. Sa foun ik yn de FRISO fan 16 Desimber 1905 dizze oankündiging: ;,Naar wij uit goede bron vernemen zal in Januari de Neutrale Geheelonth. vereen, alhier, a.s. voor in de Doopsgezinde kerk; als spreker optreden, Pater Ermann van Rotterdam. Onder werp en datum zullen nader per advertentie in dit blad bekend worden gemaakt.” En yn de FRISO fan 1 jan. 1906 stiet in adfortinsje; dy’t ik-hjir oernim Drankbestrijding.' Openbare vergadering op Zondag 7 Jan. ’s avonds 7 uur in de Doopsgezinde kerk te Workum. Spreker: de WelEerw.Heer Pater Ermann van Rotterdam. Onderwerp: Waarom drankbestrijding? Kinderen beneden 15 jaar geen toegang. Toegang vrij. Sluiting van het kerkgebouw in het belang der rede 714 uur. Het bestuur der Neutrale Onth. ver.”. Nijma X Mediform, een speciale schoen voor losse steunzolen i r i I i 3 it !S e r e i. i; a s. In leer en suède 90 alle modetinten Z.

Friso nl | 1956 | | pagina 1