ERFSKIP 50 JAAR VOLKSONDERWIJS WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Evangelisatie-avond Allen naar ‘t Noard naar B. JONGSTRA Chroomlijsten RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" BEL 306 b g 382 Zaterdag 1 december 1956 No. 48 PLAATSELIJK NIEUWS Dit nummer bestaat uit twee bladen NOARD 69 in WARKUMS mee LAAT FRISO '1 GROTE SORTERING BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 23—29 november 1956 FILMAVOND Overleden: Geen. 79ste Jaargang Abonnementsprijs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Alleen kwaliteit, die altijd mooi blijven Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur was ver film was vooruitgegaan; mede door dat het gelijknamige boek over het leven van de jong gestorven Ameri kaanse predikant Peter Marshall ook bij velen een diepe indruk had ge maakt. 'r-i- Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Fan blaem suvere? 50 soorten, dames vesten minstens 20 iets buitengewoons. jerseypakjes, costuumrokken, zijden blouses met mouw korte jasjes, een kerncollectie Geboren: Jetske, dv Petrus Kuipers en Maaike de Jong; Ingrid, dv Simon Gielstra en Hendrikje de Roos. Gehuwd: Simon Douma, 30 jr. te Leeuwarden en Anna Margaretha Brou wer, 31 jr. te Workum; Klaas Felkers, 25 jr. te Rotterdam en Trijntje de Boer, 26 jr. te Workum; Ringenerus Hottinga, 23 jr. te Leeuwarden en Anna Margaretha Gerritsma, 24 jr. te Wor kum. Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m.’ Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 In damesmantels, 8/4 mantels, Evenzo in damesjaponnen brengen wij een zeer mooie keuze Deze week ontvingen wij nog alle Wij brengen speciaal voor St. Nicolaas een kerncollectie •Jersey damesblouses, minstens soorten; ook in kindervesten Een zeer mooie sortering in Afd. Voetbal. Wedstrijden op 1 dec.1 Senioren: Nijland 1—Workum 1 Vertrek 1.45 uur A.s. maandagavond 8 uur hoopt gebouw Rehoboth te spreken onze oud- heer Joh. A. De Vol!eybal-afd. start morgenavond 1 december in het gym.-lokaal bij de o.l. school 8.15 uur: de jongeren; 9.15 uur: de senioren. VOORDRACHTWEDSTRIJD Vrijdagavond werd in het lokaal „St. Jozef” een voordrachtwedstrijd gehouden voor de kinderen der la- ge.e scho’en vit Workum, Heidenschap en Hindeloopen. Elk der jeugdige deel nemers mocht vier personen uitnodi gen om die avond naar hun prestaties te luisteren. Het lokaal was dus flink bezet, toen de voorzitter der commissie de bijeen komst opende. Hij heette de aanwezi gen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de burgemeester en wethouders van Hindeloopen en wethouder Gaastra van Workum. Ook de heer Beetstra als lid van de Zuidwesthoek commissie en de hoofden en onderwijzers der ver schillende scholen. Daaina vertelde pater Brouwer een en ander over het tot stand komen van de voordrachtavond. Zijn Eerwaar de sprak over de Friese Volkshoge school te Bakkeveen, welke een com missie had samengesteld in Frieslands Zuidwesthoek. Het doel dezer commis sie is dit gebied cultureel, sociaal en economisch omhoog te brengen, waar bij tevens op de voorgrond staat, de versterking van het gemeenschapsge voel. De culturele sector dezer commis sie heeft in verschillende plaatsen weer sub-commissies opgericht, welke avon den op cultureel gebied organiseren. Zo wordt aan deze voordachtavond deelgenomen door 14 leerlingen uit klas 3 en 4 en 14 uit klas 5. 6 en 7. Vervolgens kwam de jeugd voor het voetlicht. Eerst de jongste groep, daar na de ouderen. Het bleek, dat elke school de beste voordragers had uitge zócht. De jury had geen gemakkelijke taak! Voor elke groep waren drie prijzen beschikbaar. De uitslag was voor de jongste groep le prijs Wiebrich de Boer 2e prijs Wieger Bakker 3e prijs Klaske van Meekeren Publieksprijs: Wiebrich de Boer Oudste groep le prijs Fokkeline Zweed 2e prijs J >ke Ketelaar 3e prijs Sietske IJkema Publieksprijs Sietske IJkema Na de prijsuitreiking sprak de heer Beetstra een woord van dank -tot allen, die hadden meegewerkt om de avond te doen slagen. Daarna sloot de voorzitter de bijeen komst. maten kindermantels met capuchon In Smyrna en pluche tafelkleden kunt U bij ons terecht Zie verder onze etalages. Alles is rijk voorzien en de prijzen liggen bij ons door vroegtijdige inkopen, uiterst laag De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 zorgde grime. In de pauze werd door de feestcom missie nog een warme versnapering aangeboden, wat zeer op prijs werd gesteld. Na afloop van het toneelstuk werden nog bloemen, sigaren en sigaretten uitgereikt, want de dames Breukelaar en Venema en de heer Hoekema had den deze avond juist tien jaar voor Volksonderwijs gespeeld terwijl de heer Breukelaar dit tiental jaren de leiding van de toneelgroep had. Tot slot werd er nog gelegenheid ge geven voor een gezellig dansje. plaatsgenoot de eerw. Visser van Amsterdam. Reeds vele jaren is hij in de Jordaan werkzaam als evangelist. Hij is daar begonnen met acht mensen en nu ont vangt hij er geregeld honderden. Ook in het buitenland is hij een graag gehoorde spreker. Voor enige weken terug sprak hij veertien dagen in Barcelona (Spanje) welk werk door God rijk werd geze gend. Voordien bezocht hij Amerika, Zwit serland, Engeland en Ierland. Waar hij tallozen de blijde boodschap mocht brengen. Wij verwachten dan ook dat velen van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken om te komen luisteren naar het voor deze tijd zo belangrijk profetisch woord. Zie advertentie. HET COMITÉ laatste had tot gevolg, dat men aparte Ouder- en Volksonderwijsavonden moest organiseren. Spreker eindigde met een opwekking aan de leden, om steeds voor Volks onderwijs op de bres te staan. De heer W. S. Overzee, die sprak namens het Hoofd- en Federatiebe stuur, noemde het een groot genoegen op deze avond aanwezig te mogen zijn. De afdeling Workum behoort tot de actiefste in den lande, aldus spreker. Op de Provinciale Landdagen is ze al tijd flink vertegenwoordigd. Hij hoopte, dat de komende vijftig jaren voor de afdeling jaren van voorspoed mogen zijn. - Namens de afdeling Hindeloopen van Volksonderwijs herinnerde de heer D. van Tuinen eraan, dat het contact tussen Hindeloopen en Workum altijd zeer innig is geweest. Het gezamenlijk Werken voor de landdagen en de me dewerking van de Workumer toneel groep bij de feesavonden van de afde ling Hindeloopen getuigen hiervan. Naast een kleine attentie aan de af deling bood hij de heer Oosten nog een stoffelijk blijk van waardering aan. Hij hoopte, dat de afdeling Workum mag groeien in jaren en in ledental. De heren J. W. de Jong en E. de Roest brachten daarna dank uit voor de hen geschonken decoratie en haal den nog enkele oude herinneringen op uit de vijftig jaar, die de afdeling ach ter haar rug heeft. Gelukwensen aan de afdeling werden verder nog uitgesproken door de he ren H. S. Schaap namens de Spaarbank en het Nut, A. Werumeus Buning na mens Plaatselijk Belang en V.V.V. en F. de Boer namens de Oudercommissie der school. De voorzitter dankte alle sprekers 26 nov. Hedenavond draaide hier in lokaal Rehoboth de vermaarde film „Morgen zie ik je weer”, waaraan in dit blad al eerder een vrij uitvoerige bespreking werd gewijd. De belangstel ling liet ook hier niets te wensen over en het oordeel van het publiek was over ’t algemeen gelijk aan de grote roep, die deze ernstige, christelijke Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten voor hun waarderende woorden en de ontvangen attenties. Nadat er nogmaals op koffie met koek getrakteerd was, begon men aan het feestelijke gedeelte van deze avond De eigen toneelclub bracht voor het voetlicht het toneelstuk „Ingei sünder wjukken” van IJ. C. Schuitmaker. De zoon des huizes werd tenslotte toch weer menselijk gemaakt door aller medewerking, maar speciaal door het toedoen van Ingei, de huishoudster. Er werd met animo gespeeld. Dat het spel goed tot zijn recht kwam, mede te danken aan de keurig Fryske’ Brief CLIV It skynt wol dat net allinne de Warkumers, mar ek de ald-Warku- mers myn skriuwen oer it „hokje op üs aide toer” mei oandacht lézen hawwe. Hwant ik krige koartlyn in ald-Warkumer by my en dy miende to witten, dat er op ünderskate plakken yn de Sudwesthoeke, peallen stien hawwe, hwert op stie: „Rijks driehoeksmeeting”. Sa goed him tinke mochte, wiene it stiennen peallen, mei in koperen bal er op. Sa’n peal stie ü.m. op it Marder Klif. Mar fierder wiste hy der ek neat oer. En dan ta bislüt noch in meidieling dy’t ik krige fan Mefr. J. Corver—Oosterhoff, te Hilversum. Hja skriuwt: „dat de namen van de ingenieurs zijn, Fr. Zillesen en Canters. Het was in het jaar 1902, dat ze in •het „hokje” op de toren, hun metingen maakten”. Hwa ’t de kranten fan de léste moan- nen goed lézen hat, moat it opfallen wêze, dat Warkum wol gau ris „yn it nijs” wie. Op himsels in teken, dat üs stêdtsje net sünder bitsjutting is, hwant netwier, hwat neat is, der kin ek neat oer skreaun wurde. Nou is it allinnich mar spitich, dat itjinge de kranten oer Warkum to sizzen hiene, ornaris op in yndüstry festiging nei net sa noflik foar üs stêd wie. Ek yn de Friso hawwe wy inkelde stimmen üt dy parse bilüsterje kinnen. It docht üs dêrom deugd, dat wy nou ris in oar lüd hearre litte kinne. Wy hawwe hjir it each op in gevel- restauraesje dy’t lit üs dat der fuort by sizze tige slagge is. Hwa ’t it skurve halsgeveltsje fan de hear M. Visser op it Noard to foaren goed achtslein hat, kin der amper oer üt dat Warkum (mei de hear Visser) der sa’n juwieltsje foar yn .’t plak krigen hat. Doe ’t wy hearden dat it hüs tagelyk garage wurde moast, hawwe wy wol in eagenblik üs hert fêst hol den, tinkend oan de greate skeinende doaren fan it Hendrick de Keyzer pak- hüs, mar wy moatte sizze, dat hjir in oplossing foun is, dy’t sawol oan tyske gefoel tomjitte kommen is. Hjir de moderne easken as oan it aesthe- hawwe wy dan ien fan de foarbylden, dat biwiist dat bihald fan klassike skientme en moderne oanpassing mei hwat fordrach bést mei elkoar yn ’t lyk to bringen binne. Wy witte dat d’r inkelde swierrichheden west hawwe de oarspronkelike krollen wiene al foar in oare aerdige gevel, fan de hear Siemonsma, brükt mar desto mear üs wurdearring foar de flotte gong fan saken. In lokwinsk oan alle- gearre, dy’t hjir ta bydroegen hawwe, is dan ek grif op syn plak! Nou ’t wy it dochs oer restauraesjes hawwe, wölle wy hjir tagelyk op- komme tsjin in miening, dy’t mei min of mear gesach yn Warkum nei foaren brocht is. Neffens dy miening dan meije dy restauraesjes dan wol moai wêze, mar üt financieel-toeristysk eachpunt bisjoen soe Warkum der neat mei bidije om ’t üs stêd de toeristen allinnich mar as trochgongsplak tsjinje soe. Stêdden as Snits en Ljouwert, der ’t de gasten dan oernachtsje, soene sa mei de baten strike. Tonearsten is it sa, dat ek it „dag- jespubliek” wol hwat fortsjinje lit as it in üre of hwat fêst holden wurdt by it bisjen fan üs stêd freegje mar nei yn Hylpen! mar twad sil it tal „bliuwers” (wy tinke dan foaral oan de silers) grif ek greater wurde. Mei dizze léste restauraesje binne wy der fansels noch lang net, hwant noch altyd driigje gefaren; Wy moatte wekker bliuwe! Mei Visser syn gevel binne wy yn elts gefal op de goede wei, mar hoe ’t it antwurd op it op- skrift boppe dit artikel wêze moat, sil de takomst ütwize. 22 nov. Hedenavond werd in hotel „De Wijnberg” het 50-jarig bestaan der afdeling Workum van Volksonderwijs onder grote belangstelling gevierd. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer IJ. Oosten, niet alleen enige plaatselijke verenigingen harte lijk welkom heten, doch ook een ver tegenwoordiger van het hoofd- en fe deratiebestuur, het bestuur van de zusterafdeling Hindeloopen en een tweetal oprichters der afdeling, de he ren E. de Roest uit Workum en J. W. de Jong uit Oosterbeek. Na dank gebracht te hebben voor de vele bloemstukken en schriftelijke gelukwensen werden de heren De Jong en De Roest door de voorzitter ver eerd met een Volksonderwijs-speldje. De voor deze avond benoemde feest commissie zorgde hierna voor een heerlijk kopje koffie met koek. Na deze warme dronk hield de heer Oosten een korte herdenkingsrede. De zaal met koffiedrinkende leden deed hem herinneren aan de vele avonden in het verleden, waarop ook koffie met koek werd gepresenteerd, maar de koffie werd dan geschonken uit ouder wetse kraantjeskannen. De eerste keer, dat spreker dit meemaakte was in 1917 en het kenmerkte de gezellige sfeer, die op deze avonden heerste. Op 13 maart 1906 werd de afdeling Workum van Volksonderwijs opgericht. Het bestuur besloot echter de viering van deze dag te verschuiven naar de jaarlijkse feestavond in november. Het doorlezen der notulen noemde spreker een waar genoegen, want deze getuigen van een grote werkzaamheid. Toch was het hem opgevallen, dat de huishoudelijke vergaderingen meestal schaars werden bezocht. Met de feest avonden was dit juist andersom. Dit WORKUM. Benoemd tot directrice van het Bejaardencentrum „Mariën- acker” mej. A. van Zanden te Appelscha.’ „Nut Workum 150 jaar,” sa stie yn de FRISO fan 20 okt. 1956. En der stie noch al frijhwat yn oer de skiednis fan dizze aide forieniging. Oer de oprjochting, yn 1806, oer it 75-jierrich bistean, hwant yn 1881 bitocht wurden is. Mei as bislüt in list mei de nammen fan de skriuwers, fan de oprjochting óf, oan nou ta. En as wy dan sjogge dat it Nut yn dy hündert fyftich jier, mar sawn- tjin skriuwers hawn hat, dan kinne wy gerêst sizze, dat is wier net sa- folle. Foral net as men sjocht dat er inkelden binne, dy’t dat baentsje mar ien, of twa jier waernommen hawwe. Nou wurdt üs ien namme neamd, fan immen dy’t mar leafst trije en fjirtich jier skriuwer west hat. Nammentlik Jacob Schuitemaker. Dizze man, hwer ’t ik spitich genóch net folie oer fine kin, wie „schoolmeester in de 1ste stadsschool”, Hwat bisjutte dat hy boppemaster wie. Yn de „Stads en Dorpskroniek. Diel II,” fine wy oer him: „1857. 2 Febr. J. Schuitemaker, hoofdonderwijzer te Workum, herdenkt zijn 50 jarige schooldienst. Zijn vader had zes zoons, die alle onderwijzer werden”. In oare namme dy’t ik hjir neame wol, is dy fan Yme Kuipers. By in hiele bulte aide minsken grif noch wol bikind. Hy tsjinne it Nut, hast seis en tritich jier as skriuwer. En as tredde neam ik, „meester Boonstra”.. In man dy’t by alle War kumers tige heech oanskreaun stie, en dy’t sa’n 21 jier skriuwer west hat fan it Nut. Wis der binne ek oare bi stjürsleden to neamen, dy’t jieren har béste krêften oan it Nut jown hawwe. Sa lyk as minhear Pyt Gaastra s.g., dy’t sa’n fiif en fjirtich jier lid, hwer fan tritich jier „penningmeester” wie. En sa binne der noch folie en folie mear nammen to neamen. It Nut hat yn dy hündert fyftich jier in great plak yn Warkum yn- nommen. En foaral yn earder tiid, in hiele stipe west foar hwat men doe neamde „de mindre” man. Al soe it allinne mar west hawwe de oprjochting fan de „begrafenis- bus” (1839) of sa ’t de minsken dan seine: „de deabus”. Men hoeeht der allinne mar de boeken fan it earmbistjür, en fan de tsjerken op nei to slaen, om to sjen hoefollejild dizze ynstellingen elts jier opnij bitellen foar bigraffeniskosten, om ’t de arbeiders en de lytse „self- stannigen” gjin sint bitelje koene. Letter mear. Junioren: Zeerobben 1A—Workum 1A Vertrek per auto om 2 uur Q.V.C. 1B-Workum 1B Vertrek per auto om 1.30 uur Workum 2 B—IJ. V. C.’ 1 B 3.15 uur Workum 3 B—Hielpen 1B 2 uur Denkt u om de actie Persil emmertjes?

Friso nl | 1956 | | pagina 1