W OR K U M E R KRANT Nieuws- en Als wij vergaderen Fa. ROMKEMA Workum Tel. 495 Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur S.V.W. AGENDA Voor een G0EPF Naaimachine naar een GOED adres RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b.e. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" 79ste Jaargang No. 49 Zaterdag 8 december 1956 PLAATSELIJK NIEUWS KERKDIENSTEN Zondag 9 december 1956 NOARD 69 C. B. T. B. mee FRISO LAAT BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Fryske Brief CLV Neist de „begrafenisbus” bistiene der by it Nut noch in stikmanich yn- Advertentietarief: 7 cent per m.m.' Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m.' Contracten volgens algemene regeling Van verslagen; berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T; Gaastra Bz.’ Boekhandel en Drukkerij, Workum ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 (Slot) Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur (Geref.) Voorm .9 uur Lezen. Nam. 2 uur ds de Leeuw van Sneek. van De VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd. Inconé voor kwaliteit Koor deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé 2-0 0-10 men to forkrijen. Dit sil net maklik gean, mar troch nou meienoar neist- elkoar to stean sil it béste wêze, hwant dan allinne kin in krêftich lüd opklin- ke. De organisearre lanbou sil allinne hwat kinne as hja goed dokumenteard oantoane kin dat it bidriuwsynkommen to leech is en dan moat hja mei har easken net mear freegje as bil lik is. Yn it bisprek dat folge kaem düdlik üt dat as it net oars komt, it er mei it plattelan net bést foar stiet en de boer mei syn gesin aloan grea- Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 HISTORISCHE FILM VAN SCHOKKEND EPOS Zoals de inhoud van een adver tentie, elders in dit blad qpgenomen, weergeeft, zal een dezer dagen in onze gemeente, op donderdag 13 december, ’s avonds 8 uur in de zaal van Hotel „De Wijnberg” het unieke historische filmwerk„Tot vijf over twaalf” worden vertoond. Deze boeiende documentaire werd gecomponeerd uit films en op namen, welke jarenlang in geheime archieven verborgen werden gehouden. Wij leven snel en de bittere realiteit van die verschrikkelijke oorlogsjaren ligt al weer in het verre verleden. Toch zullen velen deze gelegenheid gaarne aangrijpen om Hitler en zijn trawanten van dichtbij op het filmdoek te zien en de huiveringwekkende aan val der Japanse vliegende sluipmoor denaars willen meebeleven van de overval op de Amerikaanse vloot bij Pearl Harbour. Ook zullen zij de laat ste woorden van verdediging willen horen der oorlogsmisdadigers, die voor De secretaris deed hierna enige me dedelingen omtrent het programma van de te houden feestavond op 16 januari a.s.’ Het ligt in de bedoeling dat deze avond verzorgd zal worden door de „Jounpraters” uit Leeuwarden afgewis seld met muziek en attracties. Bij de rondvraag werd gevraagd of er reeds enige vorderingen zijn ge maakt aangaande een recreatie-oord aan de Gaast-en Zandmeer, waarop de heer de Groot, die als vertegenwoordi ger van de zeilvereniging een onder houd met het gemeentebestuur heeft gehad, een uiteenzetting geeft zijn bevindingen dienaangaande, slotsom is dat de kosten van een der gelijk plan dermate hoog liggen dat deze door hogere instanties gefinan cierd dienen te worden, wil men iets bereiken. Wel is een onderzoek in gesteld door de 'prov. staten (naar een dergelijke gelegenheid in de om geving van Workum. Onderzocht zal worden of er voldoende liefhebberij bestaat voor het gezamenlijk bouwen van boothuizen in de omgeving van de spooroverweg richting Heidenschap in de vaart naar de spoorbrug. Een vijftal belanghebbenden gaven zich tijdens de vergadering op voor dit doel. Nadat de voorzitter deze gezellige vergadering gesloten had, vertoonde hij nog enige interessante films over de watersport etc. WORKUM. Benoemd tot leider van de S.V.W.’ gymnastiekvereniging de heer Jansen, sinds kort weer woon achtig te Koudum, die vroeger aldaar ook reeds als zodanig werkzaam is ge weest. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds mr Q. Rovers (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds H. van Bilderdijk van Bolsward. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma Nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma, H. Doop. (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur ds H. van Bilderdijk van Bolsward. (Bapt.) Voorm; 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Nam. ds H. H. Tulp; (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdie .st Nam. 1.30 uur ds Jelsma.' Hindeloopen (Herv.) Voorm; 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. de Wolf (Doopsgez.) Geen dienst Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.39 uur ds H. J. van Nie. Molkwerum (Herv.) Voorm 9.30 uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Feen- stra van Wons. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spa- ling. 11.15 uur Zondagsschool in de kerk. (Doopsgez.) ’s ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel; 11.30 uur Westhill Kinderdienst. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej. da. M. J. van Hamel. ter diel fan it wurk dwaen moat, foar in bileanning dy’t lang net oerien- komt mei it wurk dat forrjuchte wurde moat. Derom ek oan ’e C.B.T.B. de taek om mei alle krêft op to kommen foar in rjuchtfeardige bileanning foar de wurkers yn it boerebidriuw. By rounfrage waerden noch inkel- de organisatoaryske saken bisprutsen. len gast joech him noch op as lid, hwernei dizze sellige gearkomste mei tankbea eindige waerd. stellingen, dy’t foar in diel fordwoun binne. Doch der sille wy it letter wolris oer hawwe. Ik wol nou earst bigjinne mei in hiel aid boekje, dat om 1875 hinne, yn Van vrijdag 30 november t.e.m. donderdag 6 december 1956 Geboren: Geen Gehuwd: Jan de Jong, 43 jr te Hee- renveen en Jeltje Robijns, 32 jr te Workum. Overleden: Geen. Maar ook de bestuursleden onderling moeten elkaar „tot een hand en een voet zijn”. Welk een steun kan de voorzitter hebben aan een ijverige, actieve se cretaris. Hoe noodzakelijk is het, dat de financiën up to date zijn. En hoe vaak kunnen de andere be stuursleden het dagelijks bestuur werk uit de hand nemen. Werk verdelen is niet alleen nodig opdat bepaalde functionarissen niet overbelast zouden worden. Het is ook nodig om de activiteit in de vereniging tot de hoogste graad op te voeren. Maar al te vaak kan men precies een streep trekken tussen de actieve en de passieve verenigingsleden. De eersten zitten achter en de anderen vóór de groene tafel. Wanneer men deze scheidingslijn op heft en zoveel mogelijk ook de leden activeert, krijgt men straks een „ach terban” van mensen die rijp zijn voor de bestuursfuncties. In een tijd waarin de contributiekwitantie en de jaarlijkse feestavond voor maar al te velen de essentie zijn van het lidmaatschap, moet men de werkers hun kans geven. Zo groeit en bloeit een vereniging. SCRIBA het forum van de gehele wereld tot Programma zaterdag 8 december Senioren: Q.V.C. I—Workum I, aanvang 2.30 uur Junioren: Heeg 1 A—Workum 2 A, vertrek per auto 2.15 uur Workum 1B—Oeverzwaluwen 1B, Workum wit shirt 2 uur Workum 3 B—Bakhuizen 1 B, 3.15 uur Volley bal zaterdag 8 december 6.45— 7.45 dames 7.45— 8.45 heren 8.45— 9.45 gehuwden Uitslagen zaterdag 1 december: Q. V. C. 1 B—Workum 1 B Workum 2B—IJ.V.C. 1B Workum 3 B—Hielpen 1B Neiskrift. Wy binne oer it „hokje” op ’e toer, of oer de „Rijksdrie- hoeksmeeting” noch lang net üt praet. Ik haw noch wer in stik manich brieven krige, en ien der fan komt fan in „deskundige”. Hwat hy skriuwt, is bilangryk genóch om hjir oer to nimmen. Doch der steane inkelde dingen yn, dy’t my net rjocht dudlik binne. It liket my derom it béste, dat ik it spul efkes lizze lit. Mar jimme hearre der wol mear oer. Abona ana satapajj f 1A5 pex kwartaal per post f 2.50 per halfjaar De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 S.V.W. NIEUWS Afd. Gymnastiek Op vrijdag 30 november halfvijf kwam St. Nicolaas met z’n knecht in „Ons Gebouw”, waar de jeugd van S.V.W. beneden de tien jaar verzameld was. Toen Sint arriveerde werd hij met vele liederen van de kinderen ver welkomd. Ook Mijnheer Stam heette de Sint en z’n knecht hartelijk wel kom, en hij sprak de wens uit dat het een gezellige avond mocht worden. De traktatie was weer voorelkaar en van de chocolademelk werden heel Werkende leden Als een bestuurslid klaagt, dat hij alles alléén moet doen, klaagt hij ook zichzelf aan. I •Een bestuur bestaat uit een groep werkers, en ieder heeft zijn taak. Wer ken zij niet, dan horen ze niet in het bestuur. Maar vaak ook krijgen ze geen kans iets te doen, doordat één bestuurs lid „overal voor zorgt”, steeds maar klagend dat hij het zo druk heeft. Het welvaren van iedere vereniging staat of valt met het aantal mensen, niet dat er lid van is, maar dat er voor wérkt. Iedere werkkracht in de vereniging dient te worden benut. Wanneer een bestuur in de vereni ging leden ontdekt, die hun gaven tot nut van de vereniging zouden kunnen aanwenden, dan moet het zorgen dat ze daartoe de kans krijgen. Ook al kunnen ze geen plaats in het bestuur krijgen, dan zijn er altijd wel taken die ze verrichten kunnen. Heeft het bestuur bepaalde plannen, dan be noemt het een commissie om daarvoor te gaan werken en zet er de ijverigste leden in. Die krijgen zo een goede kans zich te trainen voor het bestuurs lidmaatschap. (NADRUK VERBODEN) de doodstraf door ophanging werden veroordeeld. Een film-epos dus van een zodanige historische waarde, dat de film werd goedgekeurd, doch om haar realiteit uitsluitend toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. VERGADERING Z.V. „WORKUM” Op de bovenzaal van café „De Zwaan” werd vorige week donderdag avond een ledenvergadering gehouden van de zeilvereniging „Workum” De voorzitter, de heer H. S. Schaap, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en verheugde zich over de goede opkomst op deze najaarsvergadering. In z’n openingswoord herinnerde hij aan de vele (vanwege de slechte weers omstandigheden) uitgestelde en afge stelde wedstrijden, waarna in de herfst gelukkig nog een gunstige wending kwam en de onderlinge wedstrijden nog uitgezeild konden worden plus nog een extra-wedstrijd. De secretaris, de heer S. A. Vis ser werd herkozen als bestuurslid. Aan de volgende zeilers werden de prijzen van de onderlinge wedstrijden uitgereikt: 16 M- klasse: le prijs wisselbeker Arcus Pluvius, R. J. van Wieren 2e prijs Windekind, S. A. Visser 3e prijs Unrêst, J. de Vries Gemengde klasse: le prijs N. N„ S. Valkema, Oudega (W.) 2e prijs N. N„ P. de Jager 3e prijs Kon-Tiki, Sj. Steensma, Leeuwarden De wisselprijs, aangeboden door de firma Gielstra en Fré de Boer, kwam dus voor 1956 wederom in het bezit van de heer R. J. van Wieren. Deze wisselprijs werd in 1953 ge wonnen door Arcus Pluvius, in 1954 door Windekind, in 1955 door Arcus Pluvius en in 1956 door Arcus Pluvius. Bij de N. N. W. B. zal als datum voor de open wedstrijd 1957 aangevraagd worden 20 of 27 juli. Forline wike kaem de C.B.T.B. êfd. Warkum foar de earste kear dizze winter byien. Troch it minne waer hie de opkomst wol better kinnen. De gearkomste waerd iepene mei it sjongen fan in kouplet fan it Luther- liet, gebet en Skriftlêzing. It iepenings- wurd fan ’e foarsitter liet üs hearre hwat dizze simmer bard wie. It minne waer en folie wetter hie foroarsake dat it foar ’e boer net bést like en derby de hege ünkosten en de te lege molkpriis makke dit jier ta in jier om to ünthalden. It is foar ’e boer sa, dat hy forgoed oan ’e forkearde kant stiet. Us lan mei in tiid fan wolfeart meimeitsje, de boerestan forearmet en folie boeren sjugge mei soarch de takomst toinjitte. As nij bistjürslid waerd keazen J. de Vries. Inkelde fraechpunten waer den oan in pear kommisjes oerrikt om dy üt to wurkjen. De foarsitter joech in forslach fan ’e léste gearkomste fan ’e Fryske C.B.T.B. en mei nei oanlieding hjir- fan waerd it lanboubileid bisprutsen. Folie waerd hjiroer forhelle mar it ein bislüt is, dat it net goed giet. De leden waerden oantrüne trou oan ’e organisaesjes to bliuwen en dizzen oan to fiterjen har uterste bést to dwaen om foar ’e agraryske sektor in reedlik diel fan it nasjonael ynkom- all wat bekertjes en kopjes gevuld. Mijnheer Schaap vertoonde enkele filmpjes en dat dit in de smaak viel bij de jeugdige gymnasten behoefde men niet te vragen. Nadat de kinderen nog enkele gymnastiekoefeningen ver toond hadden, moest de Sint weer weg, daar hij nog vele kinderen be zoeken moest. Met volle handen gin gen de kinderen om plm. 7 uur weer naar huis en konden allen zeker op een geslaagde avond terugzien. Na die tijd was er gelegenheid om afscheid van onze leider, de heer D. van Delden te nemen, die bijna tien jaar onze vereniging heeft geleid. Mijnheer Stam bedankte mijnheer van Delden voor al het werk dat hij voor onze S.V.W. had gedaan en bood hem daarvoor een lektuurbak aan; Verder sprak Mevr. Schaap namens de gymnastiekafdeling over de ge zellige sfeer gedurende de laatste tijd en roemde de vooruitgang van de vereniging. Nog wil ik vanaf deze plaats onze leden uit Heidenschap har telijk bedanken voor hun trouwe op komst, waar wij Workumers toch wel een voorbeeld aan mogen nemen, al dus spreekster. 1.30 uur it Ijocht kaem. It hie ta titel: „Uit de Oude en Nieuwe Doos, herinne ringen uit de school en het leven van een tachtigjarige oud-Hoofdonder- wijzer. Ernst en Luim.” De skriuwer wie Bruno Lieuwes van Albada, fan 1828 oan’t 1860 ta „Meester aan de 2e Stadsschool te Workum”. Forstoarn de 27ste Jan. 1874, aid 84 jier. Syn petret is to finen yn de „Stads- en Dorpskroniek” diel II, side 141, mei it ünderskrift: Bruno Lieuwes van Albada, Friesch Letter kundige.” Hy wie in „collega” en freon fan Jacob Schuitemaker. dy’t ik earder al neamde. Yn it boekje hjir boppe oanhelle stiet frijhwat oer it Nut, hwer’t ik in diel fan oarnimme sil. „Nevens het Onderwijzersgenootschap rekende ik tot de meest ge liefde uitspanningen, de vergaderingen van het Depart, der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, en die van ’t Natuurkundig genootschap. In beide collegie’s heb ik het 25- en 50-jarig bestaan mede mogen vieren.” En dan fierder: „Wie omstreeks 40 jaren geleden, (1835) langs een der voornaamste grachten onzer veste, langs de Wymerts wandelde, zal aan den zoogenaamden „Kleine kant”, nabij de Markt, een huis hebben opge merkt, dat zich van de belendende gebouwen onderscheidde door een symbool boven den ingang of poort aangebracht. Het stelde eene moeder voor, zittende op een tabouret, een boek op haar knie houdende, waaruit zij lessen scheen te geven aan een vijf- of zesjarig knaapje, dat aan haar schoot stond en met den wijsvinger in het geopende boek wees. Het hoofd der moeder was als met een aureool omkranst met de woorden: „Voor allen” waarvan de letters door de stralen eener opgaande zon wer den beschenen en verlicht. Onder dit tafreeltje las men „Tandem bona causa triumphat”, (eindelijk triumph eert de goede zaak), met romeinsche letters in den vorm van een boog, alles groot genoeg in teekening en schrift, om aan de overzijde van de vaart, aan den zoogenaamden „Groote kant” te kunnen worden gezien en gelezen. Dit gebouw, dat door een huisbewaarster werd bewoond, was ’t™i- gendom van ’t Depart. Workum der Maatsch. tot Nut van ’t Algemeen. Hier werden in eene welingerichte benedenzaal, de vergaderingen gehou den, met of zonder dames. De directie van de spaarbank, de oudste bij ge noemde Maatschappij, hield er hare zittingen, de Volksbibliotheek was hier geplaatst, men hield er repetitiën van muzikale en zangverenigingen, ’t Natuurkundig genootschap „Het rijsje wordt allengs een boom”, ver gaderde hier ook, zoo ook werden de bestuursvergaderingen van al deze inrichtingen er gehouden.” Nije wike fierder. 1 *1 3-2 1

Friso nl | 1956 | | pagina 1