ERFSKIP - KRANT W O=R K U M E R Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland droge worst en leverworst Blom's Slagerij Sinds 1854 IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Waarschuwing tegen baldadigheid en straatschenderij Ons nieuwe feuilleton en haar bewoners RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten S.V.W. AGENDA ELASTA NYLONS MAISON IRENE" Zaterdag 15 december 1956 79ste Jaargang No. 50 OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN NOARD 69 uur mee WARKUMS LAAT FRISO. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 7—13 december 1956 Klasse 1 PLAATSELIJK NIEUWS Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Advertentietarief: 7 cent per m.m; Adv. van buiten Friesland 9 ct. p: m.m.' Contracten volgens algemene regeling Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur dr. D. S. Attema van Amstelveen Zondag 16 december 1956 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur ds D. J. Spa- ling ’s Av. 7.30 uur ds H. H. Tulp (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur br. J. de Groot Collecte voor het bouwfonds 11.30 uur Westhill Kinderdienst.' Ruime voorraad van de van ouds bekende 9 9 10 8 9 9 8 4 6 6 6 8 8 8 9 8 5 5 8 9 6 8 7 5 1 0 0 1 2 2 3 1 0 1 1 2 0 3 4 2 4 4 2 5 2 4 4 4 0 1 1 1 5 5 4 4 1 2 4 4 1 2 2 7 17 12 12 11 8 8 5 5 4 2 13 11 9 9 6 4 4 4 2 De volière a- CD CD 7 9 9 6 8 6 6 5 1 2 2 1 1 0 6 5 4 4 2 2 1 1 1 1 1 1 1 2 0 2 2 1 VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé 7 6 2 2 1 0 0 AbpNMmAAtapiüs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar 2 2 0 2 1 2 1 r Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur Van verschillende kanten bereiken mij tegenwoordig klachten over baldadig heid van de jeugd, speciaal op het Dwarsnoard. In sommige gevallen ont aardt het zelfs in straatschenderij en misdadigheid. Hoewel de politie hier natuurlijk tegen op moet treden en er ook metterdaad tegen optreedt, ligt het, toch voor de hand, dat het in de eerste plaats de ouders zijn die hierin moeten meewerken, zal resultaat bereikt wor den. Ik doe hier dan ook een zeer drin gend beroep op allen die met de op voeding van kinderen te maken heb ben, deze te wijzen op het vaak onbe hoorlijke van hun gedrag. Ook het voetballen op straat zal, zowel met het oog op de daardoor ontstane last’, als het levensgevaarlijke daarvan in het steeds toenemende verkeer, door de politie met alle haar ten dienste staande middelen worden tegengegaan. WORKUM, 13 december 1956. De Burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. De staalvink ’s Winters zijn man en pop gelijk ge tekend, doch bij ons in de nazomer wordt het mannetje staalblauw of vrij wel zwart met een fraaie glans over goten. Met de edelzanger leven ze meermalen op voet van oorlog. De staalvink vertoont grote overeenkomst met de jakarinevink, doch deze laatste heeft een witte bek en poten en de staalvink gele poten. Men onderkent de staalvinken evenwel direkt van de jakarinevink doordat ze met \beide pootjes tegelijk op de bodem krabben om voedsel te zoeken, waarbij ze dus een eigenaardige springende beweging maken. Wordt vervolgd. Hindeloöpen A. BAKKER ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J.' Oudeboon -= Tel. 234 Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 A. R. J. O. S. 12 dec. Hedenavond kwam onder leiding van de heer W. Mundt de Anti-Rev. Jongerenorganisatie voor de tweede maal in dit seizoen bijeen. Door de voorzitter werd gesproken over de naam en het beginsel der A. R. Partij. Spr. stond o.m. uitvoerig stil bij de vraag of deze partij op dit ogenblik nog wel anti-revolutionnair is en bij de oorzaken van het stem menverlies bij de gehouden verkie zingen. Tenslotte wees hij op de roe ping tot beginselvastheid. Het begin sel, ook in de politiek, moet zijn: „Tegen de revolutie het Evangelie”. Een zeer levendige discussie volgde op dit onderwerp. De heer B. Riemer- sma bedankte als lid en bestuurslid der vereniging. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Stellingwerf. Na een politieke hersengymnastiek werd nog even de algemene politieke toestand van het ogenblik onder de loupe genomen. Besloten werd tenslotte dat de vol gende vergadering zal worden gehou den op 23 januari a,sj weinig van broedresultaten hoort. Een enkele keer wel van een kruising met een kanariepop. It aide Nutsgebou is tsiispakhüs wurden.' Dernei in pakhüs foar sjippe. Doe hawwe de Luthersken it kocht en hawwe der in jiermanich tsjerke holden. (Doch der haw ik earder alris oer skreaun). Dernei is de Kristlike skoalle der boud en hjoed de dei sil it dan brükt wurde ta yndustrygebou. Foar en alear wy nou dat aide boekje oan ’e kant lizze, wolle wy noch al oernimme, hwat der oer it fyftich jierrich bistean fan it Nut yn biskreaun wurdt. - Klaase 3 H. Tjerkstra L. van der Pol S. Couperus P. Couperus W. Brink IJ. Feenstra Jac. van der Meer 6 G. J. Dijkstra W. Couperus P. Nauta J. Haagsma J. Weerstra Klasse 2 Sj. de Jong M. Hiemstra D. Kramer A. Folkertsma D.. Mulder D. Tjerkstra Jr. J. Sjaarda W. de Vries A. van Djjk J. de Vries Sj. Folkertsma J. Nijenhuis F. Sjoerds M. van der Weide 8 S. Wiersma D. Tjerkstra D. van der Meer J. Dijkstra Pz. R. Dijkstra Voor zaterdag 15 december: Senioren: Zeerobben 1—Workum 2 Vertrek 1.30 uur Makkum 2—Workum 3 Vertrek 1.45 uur Junioren: Workum IA—O.N.S. IA Aanvang 2.30 uur Uitslagen 8 december: Workum 1B—Oeverzwaluwen 1B 3—2 Workum 3 B—Bakhuizen 1B 0—3 Geboren: Jan, zv Harmen Stelling werf! en Jischje Twijnstra. Akke; dv Jotje Huisman en Reinskje Brat- tinga. Gehuwd en overleden: Geen. De grjjze zanger of edelzanger Zoals de naam reeds doet vermoe den is dit een vogel zonder opvallende kleuren. Over het gehele 'lichaam bruinachtig grijs getekend. Wanneer ze eerst goed aan de gevangenschap gewend zijn, zingen ze vrijwel de ganse dag. Hun gezang is vrij schel doch klinkt steeds aangenaam. Vooral wanneer men een drietal mannen in één volière heeft is de zang niet van de lucht. In gevangenschap gaan ze wel tot broeden over alhoewel men WORKUM. Benoemd en inmiddels reeds in dienst getreden als hoofd leidster van de Kleuterschool te Sloten, onze stadgenote mej. A. Jongstra, leid ster van de R.K. Kleuterschool, alhier. De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 De nonpareil-vink Dit is ongetwijfeld de mooiste van alle vinken. Kop en boveneinde der hals ultramarijn blauw, overgaand naar de schouder ”in lichtgroen. Borst en buik schitterend scharlakenrood, staart en slagpennen meer donkerbruin. Om de vogel, wanneer hij eenmaal op volle kleur is, mooi te houden, moet hij in een goed verlichte volière wor den gehouden, daar hij anders zijn -fraaie kleurencombinatie spoedig ver liest. Zijn levenswijze, ook wat het verkleuren betreft en zijn gedrag te genover zijn medebewoners, komt ge heel met dat van de indigovink over een. z Molkwerum (Herv.) Voorm 9.30 uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds mr Q. Rovers (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. T. Nielsen. Staveren (Herv.) Woorm. 9.30 uur en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. (Doopsgez.) Voorm; 10.45 uur ds J. T. Nielsen Fryske Brief CLVI Wanneer en hoe dit huis het eigendom des departements geworden is, weet ik niet, wellicht kort na de oprichting der afdeeling, die nu omstreeks 70 jaar in goeden bloei verkeert. Doch de tand des tijds begon eensklaps met woede te knagen aan De indigovink. i Een van de fraaiste buitenlandse vinken is zeker de indigovink. Over het gehele lichaam fraai hemelsblauw. Alleen de staart- en slagpennen meer donkerblauw. De blauwe kleur ver toont hij pas op driejarige leeftijd op zijn mooist vooral wanneer hij in een goed verlichte volière wordt gehuis vest. De zang heeft niets te beteke nen. In wintergewaad heeft het man netje veel overeenkomst met het wijfje dat deze fraaie kleur niet vertoont. In de paartijd is hij tegenover klei nere soortgenoten nog al onverdraag zaam. „De feestdag naderde; de viering van het 50-jarig bestaan van het De part. Workum der Maatsch. tot Nut van ’t Algemeen. Acht a tien jonge dames, waaronder ook onze dochters, waren reeds een paar dagen vooraf, onder medehulp van een kamerbehanger, bezig geweest met de feestzaal te decoreeren en bloemen en loof tot geurlanders te vlechten: Draperien; zinnebeelden en attributen werden daargesteld. In het mid den der zaal werd eene buste geplaatst van den stichter der Maatschappij. Onder de buste las men in vergulden letters, den naam Nieuwenhuizen, en daar beneden 1784. Vlaggen, festoenen en draperiën, compliteerden het ge heel, zoodat de groote zaal in volle pracht gereed was, om de leden en gasten te ontvangen. Een heerlijke morgenstond beloofde een schoonen dag. Een glansrijk feest werd verwacht en men zag reeds des voormiddags tal van rijtuigen uit de naburige departementen aansnellen, niet tegenstaande de feestviering eerst te 4 ure begon. Maar een iegelijk lid had vrienden of gasten uitgenoodigd, ieder huis had een of meer vlaggen uitgestoken; zoodat de deelneming schier algemeen was. Mijn vrouw en ik zaten aan de koffietafel en tuurden nu en dan door de ruiten, die naar de zeedijk zijn gekeerd, waarlangs we einde lijk onze gasten zagen naderen. Na een hartelijke begroeting en het nut tigen van den maaltijd, rangeerde men zich omstreeks half vier in den gang, en collonne: de jongedames vooropgevolgd door de gasten, en daarachter, gearmd, de meester en zijn wederhelft/ Met stadigen tred ging het nu langs de straat; rondom nagezien door de menigte toeschouwers, die zich voor de ramen en aan de huizen bevonden, om op te nemen hoe fraai en elegant het damespersoneel er uitzag, totdat men door het gedrang heen, den versierden ingang van de feestzaal be trad.” It feest üs hjir biskreaun, is dos nou al in hündert jier lyn. En dan yn nije wike it léste. Wy sille it dan hawwe oer in ynstelling fan it Nut, dy’t (spitich genóch) net mear bistiet. Warkum makke oanspraek op „Oost-Indiën. (II) It antwurd fan Wymbritseradiel liet net sa lang op him wachtsje. In pear wike letter kaem de brief op it sted- hüs yn Warkum. De hearen fortelle der yn, dat se har der tige oer for- nuvere hawwe, dat de lanhearren sein hiene dat d’r sterke drigeminten tsjin harren ütbrocht wiene troch it ge- rjucht fan Wymbritseradiel. Né, der hie alhiel gjin aksje tsjin de beide hearen west. Wol wurdt tajown, dat de hierder fan de pleats, de al earder neamde Fedde Jans; „met goed regt is geactioneert” omdat hy de bilestingen net bitelje woe, mar dat wie dan ek har plicht tsjinoer in ynwenner fan harren gritenij.' Ja fansels, as de saken sa stiene, as hja it hjir foarstelden, dan wie it der mei üt. Mar dér siet him nou krekt de oast! Wie Fedde Jans wol in yn wenner fan Wymbritseradiel op syn hierpleats „Oost-Indiën”? Wymbritse radiel sei fan hja, Warkum: né. Mar lit üs de brief ris fierder léze. Hja kinne har alhiel net bigripe, sa skriuwe se, hoe’t de magistraet fan Warkum üthalde kin dat Fedde Jans, foar sa fier it ’t hoamleger en hwat lan fan Oost-Indiën” oangiet, yn it gebiet fan Warkum wenje soe, wylst it doarp Nijhuzum dat dochs sünder mis yn Wymbritseradiel leit der noch tusken yn leit. „Dog om onse toegeventheidt aan Uw Edele Agtbaar- heden te toonen, en om de nabuirige vriendschap meer aan te queecken, soo verklaaren wij wel geneegen tezijn om in conferentie met Uw Ed. Agtbh. te koomen.” Men soe hast tinke, as men dit sa lést, dat hwat geharrewar krekt nedich is om de freonskip to bisterkjen. Hja stelle dan üt om op freed 24 febr. 1769 de middeis healwei trijen yn ,,’s Heeren Logement” fan N. N. de Vries yn Ljouwert de grinskwesje to bisprekken en to regeljen; Wym britseradiel sil fortsjintwurdige wêze troch syn grytman, baron Rengers, en de siktaris W. Tuinhout.’ Warkum moat dan ek in pear man oanwize as „gecommitteerden”. Hja twifelje der net oan, of Warkum sil ynsjen, dat de bilesting oan it forkearde adres opjown is. De üntfanger hat opdracht krigen, om, salang it bisprek noch net pleats hawn hat, Fedde Jans mei rêst to litten. In tiidlang hearre wy neat oer dy saek oan ’t der op 1 maeije 1769 in brief üt Snits komt as antwurd op ien fan Warkum (der’t wy gjin ófskrift fan foun hawwe). It docht dér üt blikeh, dat de konferinsje noch net pleats hawn hat, mar dat er nou fan nijs fêst steld wurdt op 11 maeije. Dat is it léste, dat wy oer dizze kwesje foun hawwe De ütslach witte wy dus net, mar wy tinke foar .lt neist, dat War kum bilies jaen moast. Op in kaert yn it boekwurk Tegenwoordige staat der vereenigde Nederlanden” üt 1786 wurdt de grins alteast likernóch krekt sa oanjown, as er hjoed noch rint.’ DAMMEN De onderlinge kompetities zijn weer op volle toeren en degenen die alle keren present waren, hebben in tussen alweer de helft van de te spe len partijen achter de rug. De span ning is echter wel eens groter geweest. Hieronder vermelden we de stand van de tot nu toe gespeelde wedstrijden. 14 14 13 8 6 6 5 4 3 1 de soliditeit des gebouws. Dampe muren, half vergane lambriseeringen en vloerplanken, hier en daar champignons en scimmelplanten, eischten te groote reparatiekosten. Hierom adviseerde het bestuur: het gebouw met al zijn mobilair te verkoopen en met de sositeit de Harmonie eene overeenkomst te sluiten om aldaar te vergaderen, afgescheiden van ’t Natuurkundig genootschap. Dat voorstel vond bijval en ’t Departement zag zich weldra derwaarts verplaatst.” - (Bapt.) Voorm.' 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Nam.' 1.30 uur ds. D. J. Spaling (Geref.) Voorm.' 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Rozendal Ferwoude (Herv.) Nam; 1.30 uur ds P. E. van Ooyaiv Gaast (Herv.) Voorm; 9.30 uur ds P. E. van Oojjen Hindeloopen (Herv.) Voorm.' 9.30 en nam. 2 uur ds H. de Wolf (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds J. T. Nielsen.’ Koudum (Herv.) Voorm; 9.30 uur ds H. J. van Nie. Nam. 2 uur ds H. J. van Nie Gezinsdienst, H. Doop; (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur br. J. de Groot van Workum. In dit nummer wordt een begin gemaakt met een nieuw feuille ton, getiteld „De Blauwe Auto” en geschreven door: H. A. van Ommen, die meerdere spannende avonturenromans op z’n naam heeft staan. In tegenstelling met het voor gaande „De Chinese papegaai”, welk verhaal zich voor een groot 1 deel 'afspeelde in het verlaten prairiegebied van Amerika, waar- 1 bij de lakonieke, scherpzinnige Charley Chan zich niets liet ont- gaan, zal 'men in deze nieuwe detective-roman kennis maken 1 met de Amsterdamse onderwe reld. Het speurderswerk van de politiecommissaris Bijlman en z’n collega inspecteur Drost wordt 1 bij een geraffineerde diefstal en gewetenloze moord wel zeer be- moeilijkt, maar toch ontbreekt de geestige noot van de onver- 1 valste Amsterdamse volkshumor niet. Hoe vernuftig de schuldigen zich ook gedekt hadden, tenslotte 1 komt een logische oplossing van de intrigerende raadselen, wat op een onderhoudende en zeer suggestieve manier verteld wordt. Onnodig te zeggen dat de lezers i „de blauwe auto” met minstens evenveel spanning zullen volgen op haar geheimzinnige weg. 1 Uitg. „Friso” i ISO 3 3 5 3 3 3 XXXVII 3 3 3: aj O 5 3 3 co 0 3 3 i 5 c

Friso nl | 1956 | | pagina 1