KRANT IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland W O’R K U M E R Gemeentereiniging Sluiting gemeente-kantoren op 24 en 31 dec. 1956 Winkelsluiting Wijziging uitbreidingsplan De baldadige jeugd klaagt aan Dit nummer bestaat uit twee bladen o S52S5SS52S52S33S52£33 Verlovingsringen C. Gorter RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" C. Gorter No. 51 Zaterdag 22 december 1956 79ste Jaargang d 13 OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 mar is de bloemententoonstelling LAAT FRISO. i en PLAATSELIJK NIEUWS KLEUR WEDSTRIJD van J. H. LIMONARD. BHBH In de week van 24—29 dec.a.s. wordt slechts 1 maal haardas en huisvuil opgehaald, n.l. op vrijdag 28 december e.k. in elke prijsklasse Bij aankoop aardige verrassing. Advertentietarief: 7 cent per m.mJ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p? m.m." Contracten volgens algemene regeling Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Uitslagen van zaterdag 15 december Workum 1 A—O.N.S. 1 A 0—2 Vacantie S. V. W. vanaf donderdag 24 december tot 2 januari De oogarts zei Het zal U blijken Hier is ’t recept voor CHR. PLATTELANDSVROUWEN EN -MEISJESBOND Als opvolger van wijlen de heer H. de Jager is tot administrateur van de Ned. Herv. kerkvoogdij benoemd de heer Pt Fekkes; Brouwersdyk 14.' Junioren: Zeerobben 1A—Workum 1A Vertrek per auto 1.45 uur Heeg IA—Workum 2A Vertrek per auto 1.45 uur s g •t VERZORGEN Burgemeester en wethouders voornoemd, 1 J. RUSSCHEN De secretaris, D. VAN DER GOOT Programma zaterdag 22 december Senioren: Workum 2—Bolswardia 1; aanvang 2..30 uur Makkum 2—Workum 3, vertrek 1.45 uur :t I Abonnawieakprijs f L15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Burgemeester en wethouders van Workum brengen ter kermis dat de gemeente-kantoren (secretarie, sociale zaken, gemeente-ontvanger en gemeen tewerken) op maandag 24 en maandag 31 december 1956 gesloten zullen zijn. Voor dringende aangelegenheden, de burgerlijke stand betreffende, kan men zich vervoegen ten huize van de heer S. H. Jelgersma, Brouwersdyk 12. WORKUM, 20 december 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, D. VAN DER GOOT Burgemeester en wethouders van WORKUM vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bij artikel 3 der Winkelsluitingswet, krach tens welke bepaling de winkels van 20 tot en met 24 december en op 31 december a.s. tot des avonds 9 uur geopend mogen zijn; WORKUM, 20 december 1956. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Dubbele geraniums: 1ste pr. A. v; d. Baan 2e pr. Age Visser 3e pr. Jobs. Schuurmans 4e pr. Jouke de Ruiter Enkele garaniums: 1ste pr. D. ter Velde 2e pr. Haring de Vries 3e pr. Johs; Schuurmans 4e pr. wed; W; Molenaar Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 Jong, E. Bouwsma en de heren onder wijzers G. Talen en K. Faber. Voor elke school waren drie prijzen beschikbaar, die als volgt werden toe gewezen. R. K. school: 1. S. Westendorp 2. G. Jellesma 3. Fr. de Jong School met de Bijbel: 1. B. Folkerts 2. Tine v. d. Lageweg 3. J. P. Dijkstra Openbare Lagere School: 1. Boukje IJntema 2. Sj. Kolk 3. Antje Kolk De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Ook door het Drankweer-Comité te Workum werd een teken-kleurwed- strijd uitgeschreven, waaraan deelna men de kinderen van de hoogste klas sen van de Rooms-Katholieke School, De School met de Bijbel en de Open bare Lagere School. In het bestuur van het Drankweer- comité zijn de plaatselijke onthouders- verenigingen vertegenwoordigd. Het is als volgt samengesteld: P. Dijkstra, voorzitter; S. Siemonsma, secretaris; H. de Boer, penningmeester. In de beoordelingscommissie hadden zitting genomen de heren schilders W. de hielden en daarbij achtereenvolgens op de letters van „Stille Nacht” een gedicht voordroegen. Dit was het eind van een mooie kerstavond, die werd besloten met dankgebed. Voor Colea’s: 1ste pr. Jan Hoekstra 2e ,pr. Doekele Reinstra 3e pr. L; Steginga Voor Begonia Semper flora: 1ste pr. J. Krooinga 2e pr. Andries Vlas 3e pr. Age Bekema Het Hoofd van het gemeentebestuur van WORKUM brengt ter openbare kennis dat van 27 december 1956 tot 10 januari 1957 ter gemeente-secretarie des voormiddags van 9—12 uur ter inzage ligt het door de raad dier ge meente in zijn vergadering |Van 19 december 1956 vastgestelde plan tot wijziging van het uitbreidingsplan van Workum met bijbehorende dwarspro fielen en aanvulling der bebouwings- voorschriften. Binnen 6 weken na afloop van de termijn van ter visieligging kunnen belanghebbenden; die zich met bezwa ren tot de raad hebben gewend bij ge deputeerde staten der provincie Fries land hun bezwaren indienen. WORKUM, 20 december 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. RUSSCHEN WORKUM, 19 december. De dame die in de vorige raadsvergadering tot directrice van „Mariënacker” werd be noemd, heeft naderhand voor haar nieuwe betrekking bedankt, zodat in de hedenavond gehouden spoedeisende raadsvergadering opnieuw gestemd moest worden, waaraan ook ditmaal een besloten zitting voorafging. Het resultaat was dat mej. M. Abma te Delft de uitverkorene werd, maar de datum van indiensttreding -was eerst zo mogelijk op 1 januari 1957, wat nu wel even later zal moeten wor den en door b. en w. nader zal wor den vastgesteld; Fryske Brief CLVII En dan nou oer in ynstelling fan it Nut; dy’t sa’t skynt net mear bistiet. Ik bidoel FLORALIA. Hwat dy bieage? Nou sjoch ris, it wurdt yn ien fan de aide jiergongen fan de FRISO sa aerdich sein. „Bloemen in ’t woonvertrek van den werkman; Dat was de schoone gedachte van de eerste Floraliavereenigingen.”. Om dat doel to birikken, koe elts dy’t der om frege, sa om Maeije hinne in stikmanich plantsjes helje. Dy moast men dan opkweekje en hwa’t yn Septimbermoanne de moaijste planten hie, krige in priis. Derta waerd dan in totoanstelling holdden. Ik fyn dy foar de earste kear yn 1881 yn de „school voor kosteloos onderwijs in de Bagijnestraat”. (Op it plak hwer’t nou it kantoar fan de gemeente-op zichter is). It wie by gelegenheit fan it 75-jierrich bistean fan it Nut. In goed tachtich minsken hiene de Maeittiids elts fjouwer plantsjes kri ge, en fiif en sawntich hiene der sa danich op passe dat hja de planten nei de totoanstelling brochten. Wolle jimme nou faeks ek noch witte hwa’t de lokkigen wiene? Hjir UITVOERING ORATOrIUMWErK „CHRISTUS’ GEBOORTE” Zoals uit een advertentie elders in dit blad vermeld, blijkt, zal door het Ned. Herv. Kerkkoor en het Chr. Mannenkoor „Laus Deo” op tweede Kerstdag, ’s avonds in de Ned. Herv. Kerk worden uitgevoerd het ora- toriumwerk„Christus’ Geboorte” van R. Beintema. Naast de deelnemende koren wordt tevens medewerking ver leend door een aantal bekwame en bij het publiek bekende solisten. Naar het zich laat aanzien bestaat voor deze uitvoering grote belang stelling, hetgeen ongetwijfeld mede te danken is aan de schitterende uitvoe ring van hetzelfde werk van drie jaar geleden, toen door het Ned. Herv: Kerkkoor en het Ned. Herv. dames koor uitgevoerd. In het oratoriumwerk wordt het kerstevangelie naar voren gebracht door middel van koorzang, soli, or gelspel en piano, afgewisseld door gemeenschappelijk zingen. Hierdoor wordt verkregen dat ook diegene, die een minder ontwikkeld muzikaal ge voel hebben, het geheel kunnen ver staan. Een aardige suggestie van de vereni gingen is voorts dat de oudjes in onze stad ’s middags met de generale repe titie, welke aanvangt om twee uur, kosteloos kunnen, genieten van het uit te voeren nummer, terwijl dan tevens de kinderen voor de halve prijs zullen worden toegelaten. Door de kerkvoogden is toegezegd dat de kerk goed verwarmd zal zijn, zodat de koude geen beletsel zal zijn om deze avond bij het concert aanwe zig te zjjn; binne de nammen. Voor de mooiste collectie, bestuursprijs: Rinze de Jong. Rozen: 1ste pr. Ruurd Westra 2e pr. Wieger de Jong 3e pr. D. ter Velde 4e pr. J. Duinker Fuchsia’s 1ste pr. wed; W; Moolenaar 2e pr. wed. Hospes 3e pr. Johs; Schuurmans 4e pr. Wigle de Boer Ik kin net nei gean hoe faek der sa’n totoanstelling holdden is, mai de ütsetter hat grif west yn 1906, mei it 100-jierrich bistean fan it Nut. En doe net yn in skoalle. Mar hwer dan wol? „Workum, 30 Aug. Hedenmiddag 1 uur is de bloemententoonstelling door het bestuur van FLORALIA geopend. Het interieur van het kerkge bouw der Doopsgezinde gemeente, waar de kinderen van Flora tijde lijk zijn bijeengebracht, heeft een merkwaardige verandering ondergaan. De stoelen zijn weggeruimd en in ’t midden van het gebouw wandelt men nu langs fraai aangelegde bloemperken; De preekstoel is gemaskeerd door exotische gewassen; langs de balconhekjes en om de pilaren slingeren zich de groene geurlanders.” Der skynt de twa dagen dat it duorre, in smite folk west to hawwen. Alteast neffens it forslach. Hwa’t doe de priizen krigen? Voor geraniums: lste pr. P. de Vries 2e pr. Jan Hoekstra 3e pr. M. Simonides Voor Begonia’s: lste pr. P. de Vries 2e pr. Doekele Reinstra 3e pr. Anna Hilsma Voor de mooiste groep lste pr. P. de Vries; 2e pr. Doekele Reinstra.” Oan safier ta, hwat ik by it 150-jierrich bistean fan it Nut, der oer skriuwe woe. Litte de Warkumers dizze aide forieniging, dy’t folie goed wurk dien hat, en noch docht, yn eare holde. beter kijken Gedipl. Opticien Leverancier alle Ziekenfondsen Naar aanleiding van de waarschu wing van de gemeentelijke overheid over de baldadigheid van de jeugd verdient het misschien aanbeveling hierbij enkele kanttekeningen te maken; Voorop zij gesteld dat ik geen enkele poging wil wagen om baldadigheid goed te praten, maar het constateren van het feit is geen kunst. Jammer, dat de burgemeester zich heeft laten verleiden om in zijn waarschuwing de jeugd van het Dwarsnoard apart te noemen, alsof deze jeugd zich spe ciaal met baldadigheid zou bezig hou den. Hierdoor wordt de kwestie scheef getrokken en het publiek tendentieus voorgelicht. Het gaat hier om 'een probleem van de hele stad en het is onjuist een bepaald stadsdeel in een ongunstig licht te stellen omwille van zekere semimenten. Laatst had ik met de jongens van de hogere klassen een klassegesprek over de vrije-tijdsbeste- ding en de conclusie die daaruit ge trokken moest worden gaf me het opschrift van dit artikel in de pen. Waarom is de jeugd en niet alleen die van het Dwarsnoard en ook niet alleen die van Workum zo baldadig? Er is maar één antwoord: uit ver veling! Hoe komt het dan dat de jeugd zich verveelt? Speelt ze dan niet meer? En de jeugd klaagt aan: We kunnen niet meer spelen, we mógen niet meer. Als we tollen is ’t: „Denk om de ruiten”, als we knikkeren rollen de stuiters in de putjes van de gemeente reiniging. Als we voetballen: denk om de auto’s. Wij moeten overal om denken en om ons wordt niet ge dacht. Waar moeten we spelen? De wei is voor de koeien, de straat is van de auto’s, de speeltuin is voor de kinderen (en we zijn toch geen kin deren meer?) het park: zonder geleide geen toegang. Een open terreintje: een bordje met „Verboden toegang art. 461”. Wij, grote mensen, hebben het kind zijn dierbaarste bezit afgenomen nl. zijn spel en de gelegenheid daarvoor. En wat geven we ze nu terug? Een waarschuwing en de politie als boeman. Daar doen we én de kin deren èn de politie geen dienst mee. Zo komen we niet verder, want dit is geen oplossing. De jeugd klaagt aan, ze wordt baldadig, uit verveling omdat we hen het spel hebben afgenomen. Heeft de stedelijke overheid met al zijn, overigens prachtige, sociale voorzieningen stilgestaan bij de spel- problemen van het kind? Weet de overheid niet dat een gezond kind spelen moet? Willen de oudere men sen hun eigen jeugd (zonder snelver keer enz.) vergelijken met de jeugd van nu? Kom nou! Wij hebben zelf de problemen geschapen en geven de jeugd de schuld van de brokken. Is er dan niemand die het goed met de jeugd meent en een oplossing aan geeft? Heeft de gemeente in de held stad niet een flink terrein waar een paar doelpalen op kunnen staan of een paar wrakken van auto’s waar de jeugd kan spelen en waar onopval lend toch wat toezicht mogelijk is? Of zijn er misschien welwillende en weldenkende mensen die een andere oplossing weten? Toe, laten we iets doen, want de jeugd klaagt aan en terecht. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit 1/'oordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé 12 dec. De vergadering van deze avond stond geheel in het teken van het kerstgebeuren; De presidente opende na het zin gen door het kerstevangelie voor te lezen en gebed. Mevr, de Boer—Pelleboer kreeg het woord voor een korte inleiding die handelde over „De grote genade Gods”. In het kort zagen we hoe groot Gods genade is over ons, die vergeleken werden met woestijnreizigers. Te mid den van deze eenzaamheid komt God tot ons met Zijn rijk kerstevangelie. Dat het ons niet een hindernis op onze reis mag zijn, aldus de inleidster, maar een blij aanvaarde boodschap van God Zelf. Inmiddels waren enkele heren ge arriveerd om met de leden het kerst- declamatorium van B. Smilde te ver zorgen. In dit declamatorium wisselen samenzang, declamatie, spreken en koorzang zich af. Na ongeveer drie kwartier werd dit stuk beëindigd en kreeg mevr, de Groot—van der Steegh het woord om een kerstverhaal voor te lezen, wat door de leden zeer op prijs werd gesteld. Aan 't eind van de avond werd nog een kerstspel opgevoerd, waarbij ver schillende dames een ster in de hand S.V.W. NIEUWS Afd. Gymnastiek Zaterdag 15 december gingen de dames de Boer, Jaarsma en de Jong naar Sneek om deel te nemen aan de 3de graadswedstrijden. De oefenstof bestond uit de 2de graadsvaardigheidsoefeningen. Twaalf dames namen aan deze wed strijden deel n.l.: 4 van T. G. P., Sneek 2 van S.G.V., Sneek 3 van Ontwikkeling, Langweer 3 van S.V.W., Workum Jammer, dat niet meer verenigingen behorende tot het rayon Sneek, aan deze wedstrijden deelnamen. Maar al te vaak wordt er gedacht: we hebben toch geen kans. Met deze gedachte gingen de Wor- kumer dames er toch heen. En zie, Martha de Boer presteerde het om als de beste uit dit gezelschap naar voren te komen. Met 138,3 punt was zij ruim drie punten voor no. 2 behaalde daarmee een mooie medaille. Het was voor Mevr. Schaap als be stuurslid van het rayon Sneek, zeker een groot genoegen om aan iemand uit haar eigen vereniging deze prijs te kunnen uitreiken. Hoewel de dames Jaarsma en de Jong niet in de prijzen vielen, kon den beiden best meekomen. Ze haal den respectievelijk 128,7 en 123,9 punt. Een resultaat waar de S.V.W. best tevreden mee mag zijn. i 1 --.-■sa» c i 1, e e it -

Friso nl | 1956 | | pagina 1