Raadsvergadering Workum KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland W O’R K U M E R Nieuwjaarsnummer van „Friso”. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur RADIO H1NGST uw MVIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 S.V.W. AGENDA ELASTA NYLONS MAISON IRENE" Zaterdag 29 december 1956 No. 52 79ste Jaargang Aanbieding van de rekening nieuwe directrice voor „Mariënacker" 1.45 uur 2.30 uur r a. LAAT b. in c. SCHAKEN f 172.637.31 f32.329,69) PLAATSELIJK NIEUWS ONDERHANDS VERKOCHT 19 december 1956 Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T; Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkery, Workum AboaaMuateiMiijs f 145 per. kwartaal per post f 2.50 per halfjaar in en De woning van wijlen de heer S. R. Dijkstra in de Algeraburren, oor spronkelijk een boerderij, heeft veel kans gedeeltelijk weer z’n vroegere concept-besluit omschreven, aller goedkeuring kan weg- bestemming te herkrijgen, want het is niet tot een publieke verkoping door notaris N. F. Bruinsma van Bolsward gekomen, omdat inmiddels een onder hands bod van de heer B. Adema, vee houder alhier, is aanvaard. VERZORGEN HET VOLGENDE verschijnt Oudejaarsdag Advertenties en berichten moeten zaterdagmorgen in ons bezit zijn. Familieberichten kunnen tot maandag morgen 10 uur opgegeven worden. f Uitg. „Friso”. NOARD 69 KRYSTGEARKOMSTE B. v. PL. L. VR. n.v. te geldle- f 3.546.218.17 f 3,668.871.40 f 122.653.23 f 829.244.86 f 884.587.06 f 55.342.20 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Punt 2. Benoeming van een directrice van „Mariënacker”. ’t Was ook deze keer de heer Har- kema, die om een besloten zitting sprekingen verzocht de voorzitter de beide oudste raadsleden het stembu reau te vormen, misschien dat dit meer succes zou hebben dan het werk van de twee jongste raadsleden bij de vo rige stemming. De aanmoedigingen van links en rechts en het verweer van de vorige stemmenopnemers werd spon taan aan de openbaarheid prijs gegeven maar de uitslag was het belangrijkst en die bleek voor het alphabetisch drietal, dat aanbevolen werd, toch al aan duidelijkheid gewonnen te hebben Op mej. M. Abma, Delft waken acht en op zr. R. Kuindersma, Amsterdam, drie stemmen uitgebracht, zodat eerst genoemde dus wel een triomfantelijke indruk had gemaakt en dit, naar ge hoopt werd, zou weten te waarderen door een voortvarend overleg over de datum van Indiensttreding. Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m: Contracten volgens algemene regeling 4 Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Waterleidingtarief aangepast aan na oorlogse ontwikkeling Modern watercomfort lichtte oude tariefstelsel uit zijn voegen. Punt 6. dienst 1955. Afd. Gymnastiek Woensdag 2 januari hervatting der lessen. De spoedeisende vergadering waar- vroeg. Na afloop van de geheime be- voor de Workumer gemeenteraad bij eengeroepen was op woensdag 19 de cember jl. had niet zo’n belangrijke oorzaak als men van dergelijke ge vallen pleegt te verwachten. De per 1 januari benoemde directrice van „Mariënacker” had zich bij nader in zien toch maar teruggetrokken, zodat nu uit een nieuwe alphabetische aan beveling een keus moest worden ge daan. Dus wispelturigheid van een der sollicitanten en de noodzaak om de datum van indiensttreding zo spoedig mogelijk te kunnen vaststellen, bracht de vroede vaderen precies na drie weken weer in de raadszaal bijeen. Allen waren present. Voorzitter was de heer J. Russchen, burgemeester; se cretaris de heer D. van der Goot’ Na de gebruikelijke opening kwam ditmaal eerst aan de orde: WORKUM. Hoewel het toegestaan is om op Oudejaarsavond de winkels tot uur geopend te hebben, zijn er ver- scheidjene zakenlui die niet bijster in genomen zijn met deze bepaling. Be halve enkelen, die speciale oudejaars- drukte te verwerken hebben, moet er dus niet te stellig op gerekend worden dat men overal terecht kan. In elk geval is ’t aan te bevelen om zo mogelijk tijdig alle inkopen te doen! Programma voor zaterdag 29 december Senioren: Maickum I—Workum II Vertrek Workum III—Makkum III Aanvang strijd. f Dankbetuiging van de sub-com- missie onder a 3' bedoeld, voor de toegezegde bijdrage ad f50.—-ï Op voorstel van b. en w. worden bovengenoemde stukken voor kennis geving aangenomen. Schrijven van de gedeputeerde sta ten waarin gevraagd wordt, of de huidige wedde van de wethouders ook herziening behoeft en zo ja, op welk bedrag de bezoldiging naar ’s raads mening ware te be palen. De toelichting hierop luidt: De jaar wedde van de wethouders onzer ge meente is met ingang van 1 januari 1955 vastgesteld op f 900.— per jaar. Na die datum zijn de ambtenarensa larissen verhoogd met 5 en, 6 pCt. (1 juli 1955 en 1 juli 1956) terwijl de va- cantietoeslag is verhoogd van 2 tot 4 pCt. der bezoldiging. In overleg met de andere tot dezelfde salarisgroep behorende gemeenten in onze provin cie, stelt de burgemeester voor, gede puteerde staten te berichten dat de jaarwedde van de wethouders ware te verhogen tot f 1000.— per jaajr. Zonder hoofdelijke stemming gaat de raad hiermee accoord. Heerenveen 1/2-1/, Vp-'/z 1-0 Vy-'/a 1-0 Vy-'/a 1-0 Vp-’/z 7-3 f 3534.13 beschikbaar gesteld, welk be drag dus met f 84.14 overschreden werd Een en ander werd in de juiste vorm in een hetwelk dragen; Weer een benoemd. Punt 4. Rapport van de commissie be last met het onderzoek van de re keningen over 1954 van het gas bedrijf, landbouwbedrijf, burgerlijk armbestuur, stadsburgerweeshuis en van de gemeente. Geen der rekeningen heeft de com missie aanleiding gegeven tot het ma ken van op- en aanmerkingen, zodat zij voorstelt de volgende bedragen goed te keuren, c.q. voorlopig vast te stellen Gasbedrijf. Gewone dienst: baten en lasten f 124.398.68 (verlies over 1954 f 30.029.95) Kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven f 210.819.78 Landbouwbedrijf. Gewone dienst: baten en lasten f 92.252.58 (winst over 1954 f3.753.78) Kapitaaldienst: baten en lasten Het is bekend dat de waterleiding- tarieven in Friesland met het nieuwe jaar zullen worden verhoogd. Minder bekend zal het zijn, dat deze tariefs wijziging niet alleen een gevolg is van de loon- en prijsbeweging (al speelt die natuurlijk, gelijk overal elders, óók een rol), maar ook van een ontwikke ling in het waterverbruik, die het oude tariefstelsel min of meer uit zijn voe gen lichtte. Dat stelsel ging (althans voor huishoudelijk verbruik) alleen uit van de oppervlakte van de woonruimte op basis waarvan een vastrecht werd bepaald. Voor een klein huis werd weinig, voor een groot huis meer be taald, en voor de rest kwam het kwan tum van het verbruik niet tot uitdruk king in het te betalen bedrag. Ofschoon geen stelsel ideaal werkt, voldeed het oude tariefsysteem vroeger wel, maar na de oorlog werden in snel tempo legio kleine woningen met veel water-comfort (w.c.’s, douches, vaste wastafels e.d.) gebouwd, terwijl ook in oudere woningen veelvuldig soortgelijke voorzieningen werden getroffen. Het is zonder meer duidelijk dat deze gang van zaken niet alleen een aanslag be tekende op de tariefgrondslag van de LW.G.L;, maar ook op haar geldelijke uitkomsten. Om aan de vraag te kun nen voldoen was het nodig zeer be langrijke bedragen te steken in de vergroting van pompstations, het ver zwaren van leidingen e.d., wat uiter- ^rd een verhoging betekent van de Ph- larlijkse vaste lasten. In talloze ge vallen kwamen de kosten van het ge- ever de water ver boven het luttele bedrag te liggen, dat de I.W.G.L. vol gens het oude oppervlakte-tarief rekening kon brengen. Deze anomalie wordt thans aansluiting op een reeds in 1948 1952 op kleine schaal geïntroduceerd „gemengd” stelsel zoveel mogelijk beperkt door naast een verhoging van het bestaande vastrechttarief, berekend naar de oppervlakte, een extra-verho- ging toe te passen naar gelang van de uitgebreidheid van de binnenleiding en het aantal en de soort van de tap punten, welke naar hun aard worden gewaardeerd. Zo krijgt een gewone kraan 1 punt, maar een w.c. 3 punten, evenals een douche voor warm en koud water, enzovoort. Komt men niet uit „boven drie punten in totaal, dan geldt alleen het oppervlakte-tarief; is de waardering 4 tot en met 6 punten, 7 tot en met 9 punten, of 10 en meer punten, dan wordt het vastrecht ver hoogd resp. met f 1.—y f 2.—, of f 3.— per kwartaal, waarvoor uiteraard de vastrechthoeveelheid water eveneens wordt verhoogd. Op deze wijze wordt bereikt dat wie meer „waterservice” verlangt en dus een groter beroep doet op de capaci teit van het waterleidingbedrijf, daar tegenover ook een grotere geldelijke prestatie stelt. Zo alleen kan worden voorkomen, dat de I.W.GiL. met steeds groter verliezen zou gaan werken. In tussen is men ook nadeze verhoging in Friesland nog niet duur met het water uit, want de I.W.G.L. blijft ook dan nog behoren tot de goedkoopste streekwaterbedrijven van ons land. Opmerking verdient; dat een verstan dig gebruik van water geboden blijft. Het is niet verantwoord grote bedra gen ten koste te leggen aan vergroting van pompstations, verzwaring van lei dingen e.d. als waterverspilling daar toe noodzaakt; De ervaring heeft geleerd, dat de vastrechthoeveelheden voor huishou delijk verbruik aan de ruime kant wa ren. Een verlaging hiervan op het vasteland met 2 kubieke meter per kwartaal en het geleidelijk meer plaat sen van meters (het eerste in wonin gen met uitgebreide installaties) zijn maatregelen, die beogen een remmen de werking op het verbruik uit te oefenen in het belang van de toekom stige watervoorziening in Friesland. De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 De 21e desimber haldden wy üs Krystjoun yn de Latynske Skoalle. Troch de moai forsierde tafels en baemende kerskes wie de goede sfeer der daliks. Mefr. v. d. Zij pp iepene mei in ta- passelik wurd, hwernei wy meienoar songen. De joun wurde hielendal troch de eigen leden fjirder forsoarge en dat dit tige bést kin, die ek nou al wer bliken. It Evangealje troch mefr. van der Zijpp, de gedichten troch de dames v. d. Valk en Stellingwerf! en de Krystforhalen fan mefr. Beetstra, mak ken it gehiel ta in moaije joun. Alles wurde ófwiksele troch it mei enoar sjongen fan de 51de bikinde Krystsangen, bigeliede troch mefr. Sij- persma. Oan it ein tanke mefr. v. d. Zijpp alle meiwurksters hertlik, ek dl- jingen dy’t middeis it lokael sa kreas makke hiene. Punt 3. Voorstel van b. en w. tot wij ziging van het uitbreidingsplan en aanvulling van de bebouwingsvoor- schriften. Uit het prae-advies van b. en w. blijkt dat na overleg-met de provinci ale planologische dienst voor het bouw terrein, gelegen tussen de Aldewei en de Diepe Dolte, door de ontwerper van het uitbreidingsplan ir. J. Wiersma te Leeuwarden, een rieuwe herziening is ontworpen,' die in grote trekken veel overeenkomst vertoont met de vorige door gedeputeerde staten niet- goedgekeurde wijziging, doch waarvan verwacht wordt dat die nu met zgn. nokrichtingen voor het meest weste- „Sudergoa” voor een reciteerwed- lijke deel van het terrein) aan alle be zwaren tegemoet zal komen. Deze wij ziging heeft intussen de voorgeschreven termijn ter visie gelegen en wordt alzo z.h.s. vastgesteld. Blijkens de gemeente-rekening 1954 is over dat jaar voor het openbaar on derwijs in totaal uitgegeven f 3545.77, waarvan een specificatie gegeven werd (verhoogd met f 0.75 per leerling voor administratiekosten komen die uitga ven dan op f 3618.27) en volgens de vastgestelde berekeningen was totaal d. Mededeling van burgemeester en wethouders: Bij besluit van 24 sep tember 1956 no. 46 werd door uw raad aan de Coöp. Grasdrogerij „Workum e.o.” een terrein ter grootte van 3000 ms gelegen aan de noord westzijde van de Kaeidyk voor onbepaalde tijd in erfpacht afgestaan, terwijl ingaande 1 janu ari 1948 een ander terrein op de Kaeidyk aan dezelfde coöperatie voor 50 jaar (dus tot 1 januari 1998) in erfpacht werd gegeven. Om administratieve redenen is het evenwel beter, de erfpachtstermijn van beide percelen op dezelfde datum te doen eindigen, waarom wij u voorstellen; thans te beslui ten de erfpachtstermijn van het onlangs in erfpacht uitgegeven per ceel te beperken tot 1 januari 1998. Natuurlijk waren er tegen deze prak tische correctie geen bezwaren. f 2228.65 f 2178,67 f 49.98 Junioren: Blauw Wit IA—Workum IA Vertrek 1.30 uur Bolswardia IA—Workum IIA Vertrek 2.15 uur Burgerlijk Armbestuur. inkomsten en uitgaven f 49.732.77 (subsidie van de gem, Stadsburgerweeshuis. ontvangsten uitgaven batig saldo Gemeente-rekening. Gewone dienst: ontvangsten uitgaven nadelig slot Kapitaaldienst: ontvangsten uitgaven nadelig slot Punt 5. Voorstel van b. en w. tot vast stelling van de in art. 55 ter, le lid der l.o.-wet 1920 bedoelde uitgaven over 1954 voor de openbare lagere school. sing voor v. d. stra; 2. garanderen van door de Intercommunale Waterleiding Leeuwarden te sluiten ningeri; 3. toekenning van een bijdrage ad f 50.— aan de sub-commissie van Met .het verzoek, dat de voorzitter doet aan de heren Oosten, de Jager en Jonkman om zitting te willen nemen in de commissie voor onderzoek, is dit punt en daarmee de hele agenda af gehandeld. Volgt dan tot slot nog een bijkans onbenutte Rondvraag. De laatste die ditmaal aan beurt kwam, was de heer Harkema en deze wilde toch wel even van de geboden gelegenheid gebruik maken. Spr. her innert er aan, dat er indertijd over gesproken is om het Tehuis voor ouden van dagen een naam te geven en nu is zijn vraag of b. en w. daaromtrent ook een voorstel of idee hebben en zo niet, dan was het wel goed dat we onze gedachten daar eens over lieten gaan. De voorzitter zag graag dat er door de raadsleden een aantal namen zou worden opgegeven, waaraan uiteraard ook de burgerij kan meedoen, om zo doende een lijstje te krijgen, waaruit in de eerstvolgende vergadering een keus kan worden gedaan. Spr. geeft toe dat door een geschikte naam de vroegere aanduiding van „earmhüs” geheel in onbruik zou kunnen raken, wat indertijd eigenlijk de bedoeling was van deze naamgeving. De secretaris merkt op dat in alle officiële stukken momenteel alleen de naam „Tehuis voor ouden van dagen” voorkomt, dus in zo ver is al eniger mate aan de geuite wensen tegemoet gekomen. Reeds werden enkele namen ge noemd, waarop nu nog. aanvullingen worden ingewacht. De heer Oosten wil nog wel even een opmerking maken, nu we het toch hebben over het Tehuis voor ouden van dagen, dat onlangs ook door de raad bezichtigd zou worden, maar toen om der tij dswille niet gebeurd is. Wan neer daartoe nog eens gelegenheid is, dan was die bezichtiging zeker de moeite waard en anders wil spr. z’n mede-raadsleden aanraden er op eigen houtje een bezoek te brengen. De nieuwe voorzieningen zijn zodanig, dat de gehele inrichting er bijzonder keu rig uitziet, ’t Zal voor velen een ver rassing zijn als ze al die verbeteringen met eigen ogen zien. De heer Harkema vraagt daarna nog of er door het burgerlijk armbestuur bij het verlenen van ondersteuning niet volgens bepaalde normen te werk wordt gegaan. Spr. meende dat dit wel het geval was (wat de voorzitter ook be vestigt) maar ’t schijnt dat daar kort geleden van is afgeweken. De voorzitter heeft ook iets van deze klacht gehoord, maar de juiste toedracht is hem niet bekend. Wethouder Gaastra had toevallig de laatste samenkomst van het armbe stuur niet bijgewoond en kon zodoende geen enkele opheldering geven, wist zelfs niet op welke kwestie gedoeld werd, waardoor we misschien ternau wernood aan een tweede geheime zit ting ontsnapten. De voorzitter zegt dan een nader onderzoek toe. Juist binnen drie kwartier na de opening, stonden we weer op de Merk en de helft van die vergadertijd was dan nog maar een openbare zitting, welke de voorzitter gesloten had met prettige kerstdagen en een goede jaar wisseling te wensen, daar dit zeker wel de laatste vergadering in 1956 zou zijn. In de competitie voor de Friese Schaakbond moest het eerste tiental van O.D.I. j.l. vrijdag haar eerste thuis wedstrijd spelen, nl. tegen Heerenveen; Workum startte veelbelovend, want Heerenveen kreeg een 7—3 nederlaag te slikken. De gedetailleerde uitslag luidt: O.D.I., Workum Dr. L. E. Meijer—S. de Jong E. de Boer—F. Bergsma J. IJbema—Ph. Streef D. van der Goot—A. A. Collet 1—0 Th. Breukelaar—H. Wolters F. Meijer—J. Zandstra G. Faber—B. C. Brouwer K. Meijer—R. Visser W. Lubberts—J. Buurstra M. Bruggenkamp—Tj. Bos Totaal Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Punt 1. Ingekomen stukken en mede delingen. Goedkeuring door de gedeputeer de staten van de volgende raads besluiten: 1. garanderen van rente en aflos- van hypothecaire leningen de woningbouw aan wed. Meer—Postma en G. Twijn- Uitbreidingsplan opnieuw nog iets veranderd. Welke passende naam weet U voor het Tehuis voor ouden van dagen ISO A R.’ -e df ,J i ^2- */z

Friso nl | 1956 | | pagina 1