KRANT B. JONGSTRA Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland WORK U M E R Balans Opruiming „Friso" VERTROUWEN IN DE TOEKOMST nummer van vrijdag 4 januari IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA BEL 306 b-382 ELASTA NYLONS -MAISON IRENE" De volière en haar bewoners i- Dinsdag 1 januari 1957 No. 1 80ste Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen I v, HET VOLGENDE Uitg. „Friso”. mee LAAT ’t KERKDIENSTEN FRISO. mantels Hindeloopen OUDEJflARS-OVERDENKING Ondanks alle verhogingen, ondanks alle schaarste van textiel Van verslagen, berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! AboaRementspwjs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Benzine-geld voor Hongaarse vluchtelingen Het rijverbod op zondag heeft vele onverwachte gevolgen.' Gevolgen waar soms de hulpverlening aan de Hon gaarse vluchtelingen nog baat bij vindt. Zo zag een club van motorrijders zich gedwongen een motorsterrit te vervangen door een wandeltocht. En men combineerde het aangename met het nuttige door het inschrijfgeld van de sterrit over te maken op giro 999 van het Nationaal Comité Hulpverle ning Hongaarse Volk; de pop lokroep belang- jier, nincht de Fï^psT» des kreazer ut as ea» to foaren; Lit my dan bislüte mei hwat Fr. fan ’t N. yn 1933 skreau: Bliuw dan FRISO, folie jierren, Noch de fêste taeije ban, Dy’t üs, hwer ’t wy wenje meije, Bynt oan ’t aide skiere lan. Molkwerum (Herv.) Oudejaarsavond 7.30 uur ds W. L; Dekker Nieuwjaarsdag Voorm. 9.30 Uur ds W. Lï Dekker verschijnt Advertenties en berichten vooral in deze drukke week graag vroegtijdig in ons bezit.' Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN NOARD 69 Afd. Gymnastiek Woensdag 2 januari hervatting der lessen. Er wordt een nestje of nestkastje aan gebracht en nu is het wachten op het tijdstip dat de pop begint te leggen, ’t Kan zjjn dat men gezien heeft dat de paring heeft plaats gevonden en dan is er een goede kans dat de eieren bevrucht zijn. Na een dag of zeven kan men dit reeds best constateren door de eitjes er voorzichtig uit te nemen en tegen het licht te houden. Zijn ze geheel doorzichtig, dan kan men ze weg nemen en opnieuw proberen. Zijn de eieren bevrucht en komen ze uit, dan is het nog de vraag of de putter mee voert of dat hij geen belang in zijn kroost stelt. In het laatste geval scheidt men ze van elkaar en is de hoop op de pop gevestigd. Heeft men geluk, dan zullen de putterkanaries ’t meest op de putter gelijken, hoewel de rode kleur rond de snavel en voor kop meer fletsrood van kleur is en bij de jonge poppen bijna kleurloos. De jonge mannen ontpoppen zich als vlijtige en mooie zangers, die door de handelaren duurder betaald wor- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Allen naar ’t Noard naar de Opruiming bij Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Fryske Brief CLV1II „It rint swietsjes wei nei ’t ein, sei ’t aid wyfke, en hja biplüze in Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p.’ m.m.' Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm; 05151-314 Postrekening 82259 De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Dimter koeke.” Nou sa’n spultsje is it mei it aide jier ek al sahwat. Wy hawwe de Krystdagen hawn, en aenst skikke wy mei ’noar om ’e tafel, om it aide jier üt to siiten en it nije, it jier 1957 yn to heljen. En nou wit ik like goed as hwa dan ek, dat just de aldjiersjoun, foar Oudejaarsdag en Nieuwjaarsdag Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. den dan de kanariemannen. De poppen evenwel zijn waardeloos, daar deze wel eieren leggen, doch die zijn steeds onbevrucht. Een Belgische fokker heeft er nog iets op gevonden om ze toch produc tief te maken, door de eieren van de bastaardpop weg te nemen en er eieren van dure vinksoorten, zoals de dia- mantvink, onder te leggen en deze dus aan de uitstekende verzorging van de bastaardpop over te dragen. Ook kan men ze eieren van andere kostbare kanarievogels ter verzorging geven, ’t Zelfde wat voor de fok met de putter geldt, geldt ook voor de fok met sijsje, kneu, vink en groenling met dit ver schil dan dat de kans op slagen iets minder groot is, vooral met de vink is deze uiterst gering. De bastaardfok is wel zeer interessant, omdat men kans heeft op veel variatie wat betreft de kleur van de jonge vogels. (Wordt vervolgd) A. Bakker XXXVIII. De bastaardteelt Van alle vogels die in volières en vluchtkooien worden uitgebroed zullen de kanaries wel ver in de meerderheid zijn. Op de tweede plaats komen dan de zebravinkjes en de japanse meeuw tjes terwijl de vierde groep gevormd wordt door de bastaardteelt. Bij de kanaries gaat het dikwijls als van een leien dakje, doch bij de bas taardteelt heeft men nog al eens met tegenslagen van allerlei aard te doen en wie er dan ook mee begint, moet er van overtuigd zijn dat hier veel van het geduld en volharding gevraagd wordt, daar het hier om een zeer sterk geforceerde natuur gaat, omdat een putter, sijsje, kneu, vink of groenling in de natuur alleen aan een soortge noot paart. Wil men evenwel bastaarden fokken, dan moet men eerst de beschikking zien te krijgen over een man wildzang van een der bovengenoemde soorten, welke reeds geruime tijd in gevangen schap heeft geleefd en dus al enigs zins tam is geworden en dan bij voor keur nog een vogel die in de natuur nog niet heeft gebroed, dus een jonge vogel. Laten we aannemen dat men met een putter begint, omreden men met de putter de meeste kans van slagen heeft en dat de putter de mooiste jon gen geeft. De putter plaatst men nu in een vluchtkooi, terwijl men aan de andere kant van de kooi een jonge, liefst gele of witte kanariepop zet. Zorg er voor dat er binnen het gehoor van de pop zich geen kanarieman bevindt, want anders heeft men kans dat wordt aangetrokken door de van de kanarieman en geen stelling voor de putter toont.' Bemerkt men na een of twee weken dat de kanariepop broedrijp begint te worden; dan neemt men het tussen- schotje weg en wacht men af of ze genegenheid voor elkander vertonen; „Nou ’t üs aide freon de „FRISO”, H.’oed syn sechtichst jier yngiet, Nou ’t er boppe dizze krante, Hjoed foar ’t earst in „60” stiet, Tocht ik by my seis: Né FRISO, D? t giet sa mar net foarby, Derom skriuw ik dan dit rymke, Just op FRISO’s bertedei. (F-iso lêzeressen, lêzers; Hwer ’t jimm’ wenplak wêze mei, Jimme dogge oan dizz’ lokwinsk, Siker allegearre mei.)” Dat wie yn 1933, nou is ’t 1957. Wy hawwe yn de jierren dy’t der tus- ken yn lizze, hiel hwat troch- en mei makke. Ek de FRISO hat in jierma- nich swije moatter Mar üs aide freon hat it net sitte litten. Sünt forliden (Doopsgez.) Oudejaarsavond 6.45 uur ds J. T. Nielsen; Koudum (Herv.) Oudejaarsavond 7.30 uur ds H. J; van Nie. Nieuwjaarsdag Voorm. 10 uur ds H. J. van Nie (Doopsgez.) Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag: Geen Dienst Heidenschap (Herv.) Oudejaarsdag Nam. 1.30 uur ds H; H. Tulp Nieuwjaarsdag Voorm. 9 uur ds D,’ (Herv.) Oudejaarsavond 7.30 uur ds.’ H; H. Tulp. Nieuwjaarsdag Voorm 10.30 uur ds D. J. Spaling (Doopsgez.) Oudejaarsavond 7.45 uur mej. da M; J. van Hamel. Collecte bouwfonds (Geref.) Oudejaarsavond 7.30 uur ds de Leeuw van Sneek. Nieuwjaarsdag Voorm. 9.30 uur ds Spier van Sneek. (Bapt.) Oudejaarsavond 8 uur ds G. Visser Nieuwjaarsdag Voorm. 10 uur Lees- dienst. J. Spaling (Geref.) Oudejaars- en Nieuwjaarsdag: Niet ontvangen. Ferwoude (Herv.) Oudejaarsdag. Geen Dienst Nieuwjaarsdag. Voorm. 9.30 uur ds P. E. van Ooijen; Bevestiging Ambts dragers. Gaast (Herv.) Oudejaarsavond 7.30 uur ds P. E; van Ooijen. Nieuwjaarsdag Geen Dienst. Hindeloopen (Herv.) Oudejaarsavond 7.30 uur ds H. de Wolf Nieuwjaarsdag Voorm. 10 uur ds H; de Wolf in hiele bulte minsken, lang gjin fleu rige joun is. Ik tink hjir binammen oan al dyjinge üt hwaens formidden immen weinommen waerd. Hwant it is nou ienris sa, de dea hold der gjin almenak op nei. Sjocht en hold gjin rek- 2 januari 1957 Wij brengen een buitengewoon grote sortering in alle afdelingen, tegen ongekende lage prijzen Mantels, japonnen, man telcos tuums, jerseypakjes, a/4 Korte jasjes, alle maten kin dermantels met capuchon Dames en kindervesten, pullovers, jerseyblouses in een uitgebreide sortering tegen ongekende lage prijzen. Ledikanten, bedden, dekens,' flanel lakens, graslinnen lakens, slopen alleen le kwaliteit met garantie Wollen stoffen, jersey stoffen voor dames en kinderkleding alleen le kwaliteit tegen extra lage prijzen W(j brengen nog een grote sortering Dames- en Heren ONDERGOEDEREN Er zijn heel wat manieren om het oude jaar te vieren „uit te zitten”, noemen oudere mensen dat wel. De een zoekt zijn vertier, zijn troost en zijn geluk bij een kostelijk oude jaarsavond souper de ander vindt de laatste avond van het jaar het meest geschikt „voor het leggen van een kaartje” dan hoef je niet te converseren en.’.’!. niet te denken aan vervelende dingen en er zijn in deze tijd heel wat mensen, die feestend en dansend het oude jaar uit-; het nieuwe ingaan. Toch mag worden gezegd, dat de oudejaarsavond door de meeste men sen in de huiselijke kring wordt door gebracht met eigen familie en met heel intieme kennissen. In Nederland is gelukkig de laatste avond van het jaar nog een huiselijk feest, dat ons dierbaar is. Die laatste uren van het jaar willen wij met „ons eigen kringetje” doorbrengen. Daar halen we geen vreemden in. We ïh'akéii het elkaar iri de huise lijke kring gezellig en zij het ook, dat de wijze waarop dit geschiedt in het ene gezin hemelsbreed afwijkt ,van een ander, in de kern is die oudejaars- avondviering overal gelijk; Oudejaarsavond De enige tijd och, het zijn slechts een paar uur en soms is het alleen maar een moment dat wij terugzien op de weg, die wij hebben afgelegd. In het gewone leven is daar immers geen tijd voor? Dan moeten wij voor uit dan kunnen wij niet stilstaan om ons te bezinnen op wat is geweest. Zo’n laatste dag, die laatste uren van het jaar wil dat nog wel eens ge lukken als de klok langzaam naar de twaalf gaat en de gehele visite in spanning het nieuwe jaar tegemoet ziet. Dan, ja, dan is elkeen bezig met zijn eigen gedachten dan ont komen wij niet aan zo’n terugblik. Wat heeft het oude jaar ons gebracht aan lief en aan leed Dierbare familieleden en vrienden hebben wij misschien verloren nu hebben wij even tijd met weemoed aan hen terug te denken.' Onverschillig of dat afgelopen jaar ons goed dan wel veel kwaad heeft ge bracht, inzonderheid voor dat laatse worden wij er ons van bewust, dat wij slechts te aanvaarden hebben. In dat geval sluiten wij maar al te graag het oude jaar af, levend in de hoop, dat het nieuwe ons meer goeds zal bren gen. Dat nieuwe jaar.!!! Het is, of de klok met zijn twaalf slagen het verleden bruut afsluit en weg slaat. Misschien worden die twaalf uur slagen geaccompagneerd door het helse onharmonisch fluiten der boten in de havens of door ketelmuziek, die naar heidens gebruik sommige buren menen te moeten maken dan wel door het vuurwerk-lawaai, dat meer en meer bij het oude jaar schijnt te gaan behoren.’ Dat oude jaar wordt weggeknald het heeft afgedaan. Een nieuw jaar is gekomen. Vooruitnu niet meer achterom zien. Kijk naar de toekomst, die beter kan zijn dan wat is ge weest. De zegewensen die ons worden toe gevoegd, nemen wij dankbaar aan. De mensen menen het toch wel goed met elkaar. „M’n beste wensen voor het nieuwe jaar veel heil en zegen!” En zelf?.:!.’ Wij denken nauwelijks meer aan wat is geweest. Het ver leden is begraven; Een dankbaar ge voel doorstraalt ons: daar ligt de toe komst.!!. als een schone lei. Wij kun nen opnieuw beginnen wij zijn ver vuld van goede voornemens. De fou ten van het verleden zullen wij niet meer maken; Voor de toekomst heb ben wij grote en grootse plannen. Nü, in dat nieuwe jaar, zullen wij vol komen met het oude breken. Wij zul len eens laten ziendat we er nog zijn. Wij zullen eens bewijzen, dat het ook anders kan. Het nieuwe jaar breekt aan. Een nieuw jaareen nieuw leven. Wat er in het verleden ver keerd is gegaan wij laten het al lemaal achter ons. Was het maar waar! Al onze mooie plannen en al onze goede voornemens zullen wederom op niets uitlopen en straks, bij de vol gende laatste dag van het jaar zullen wij weer met de brokstukken van veel mislukkingen zitten, indien wij niet onze steun zoeken bij Hem, Die sterker is dan wij allen. Slechts wanneer wij van harte kun nen zingen: „Houdt Gij mijn beide handen met kracht omvat” alleen wanneer wij ons in het leven laten leiden door Hem, die Zijn Zoon naar de wereld zond om voor ons, zondaren, te lijden «n f« stei’i7»r>, slechts «fen kunnen wij vol vertrouwen de toe komst tegemoet zien wat die ons ook zal brengen. Als wij deze Oudejaarsavond nu eens tot de erkenning wilden komen, dat wij op eigen kracht niets kunnen?.;! Dat ons verleden, maar ook onze toe komst geheel in Zijn handen liggen dat wij ons voor die toekomst geen borgen behoeven te maken, omdat de Heer weet wat wij van node hebben? Dat het zo moge zijn. ken mei de leeftiid. Ja, sa’n aldjiersjoun is jimmerwei hwat oars as alle oare jounen. Wy nimme ófskie fan it aide en roppe it nije in wolkom ta. En oangeandc it nije is der by üs allegearre hope en forwachtinge dat dit jier üs alles hwer ’t wy op hoopje, bringe sil. Dat it oarnaris hiel oars üt komt, witte wy wol, mar holde der faek gjin rekken mei. Foar üs allegearre is en bliuwt it tige ünwis, hwat 1957 üs bringe sil. As dan op aldjiersjoun, de klok syn toalve slaggen hearre lit; stekke iwy elkoar de han ia, en winskje elts: „Folie lok en seine,” Of wol: „Sil- lich nijjier.”. Lit my dan ek bislüte mei: „Foar ’t nije jier, myn alderbêste winsken, Oan alle, ja oan alle minsken.” Mar ik bin noch net üt praet. As jimme efkes de muoite dwaen wolle om oan de kop fan dizze krante to sj en, sjogge jimme, dat dit it earste nümer is fan de 80 ste jiergong fan de FRISO. In jubileum r.ümer dos. Mar yn wierheit is de FRISO noch folie alder. Hwant yn it earste nümer fan de 75 ste jiergong haw ik al skreaun dat de FRISO oprjochte wurden is de 29 ste Maert 1871. Ik haw doe ek it ien en oar ophelle üt de skiednis fan dizze krante. By it 60 jierrich bistean fan de FRISO. (26/12 1933.) skreau Freark fan Noard: I

Friso nl | 1957 | | pagina 1