ERFSKIP— KRANT WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur I Bevolkingsonderzoek op t.b.c. RADIO HINGST uw MV/0 EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA BEL 306 b. 382 ELASTA NYLONS .MAISON IRENE" Zaterdag 26 januari 1957 No. 5 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN CHR. PLATTELANDSVROUWEN (Zie het „S.V.W.” nieuws in dit blad) WARKUMS LAAT bi- FRISO. BURGERLIJKE STAND de PLAATSELIJK NIEUWS ver- Gemeente Workum Van 18—24 januari 1957 Geboren, Gehuwd en Overleden: Geen Abonnementsprijs f 1515 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Van verslagen, berichten enz.1 gaarne spoedige opgaaf! WORKUM. Van een zestal beroepen uitgebracht op ds. J. C. Baumfalk te Oostwold (Old.) heeft deze ook voor het beroep van de Geref. Kerk alhier bedankt en dat naar Ommen aange nomen. Fryske Brief CLXI By ien fan üs oerbuorlju, stiet al sünt hast twa jier in piano yn ’e foarkeamer. Wol gjin nijen, mar in tige kreaze healslitenen ien. Wis, der kin net oars fan sein wurde, it ding sjocht er üt as nij. Der sit gjin kraske op ’e hiele kas net. Ja, en hja hawwe der net ienris sa malle als B. NOARD 69 VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Programma voor zaterdag 26 januari: Senioren: Jistrum 1—Workum 1 Vertrek 1.45 uur f 4.240,73 - 3,468,85 f 771,88 f 8.052,21 - 7.834,98 217,23 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Meelfabrieken en de veefokker Th. Oostenbrug te Lieve Vrouwen Pa rochie. Nadat de perscommissie nog even aan het woord was geweest, werd de bestuursverkiezing gehouden. Af tredend en niet herkiesbaar waren de voorzitter B. Algra en de tweede se cretaris A. van der Zijpp. Hiervoor werden gestemd de heren IJ. Folkert- sma en J. Kampen, zodat de voorzit tershamer nu werd overgedragen aan de nieuwe voorzitter, die deze gezel lige en leerzame avond sloot. Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 JAARVERG. JONGEREIN De Jongerein, afd. Workum en O. hield haar jaarvergadering op 16 ja nuari j.l; in Hotel „De Wijnberg” al hier. De tweede voorzitter opende de ver gadering en kon 26 personen welkom heten, waarbjj ook twee gasten wa ren en dezen gaven zich in de pauze op als lid. De inleiding werd verzorgd door het lid de heer J. Werumeus Buning, met als onderwerp: „Mijn reis en verblijf in Amerika”. Het was een zeer inte ressante lezing en hij had ook een aandachtig gehoor. De jaarverslagen waren weer prima verzorgd en er was een batig saldo van f 129.70; De winterexcursie werd vastgesteld op 30 januari en wel naar Koopmans’ Dinsdag 29 januari om 8 uur FEESTELIJKE CONTACTAVOND voor alle „S. V. W.” leden boven de 12 jaar in hotel „De Wijnberg”, in verband met het 10-jarig bestaan van de „S.V.W.” Onze vroegere stadgenote, mw. H; Wildschut—Molenaar, thans woon achtig te Leeuwarden, slaagde dezer dagen te Zwolle voor het diploma vak bekwaamheid voor de kleinhandel en tot verbruik bereide tabak. In verband met het a.s.' bevolkings onderzoek op t.b.c.' wordt nog de aan dacht gevestigd op het volgende: Heeft iemand, die naar zijn me ning voor een oproep in aanmer king komt (en dat is iedere Wor- kumer, geboren in 1942 of eerder), met de postbestelling van zater dagmorgen 26 januari a.s. nog geen oproepingskaart ontvangen, dan melde hij dit uiterlijk dinsdagmor gen 29 januari d.a.v. vóór 12 uur ter gemeentesecretarie. Us jiergearkomste. Wy wolle mei in inkeld wurd wize op de jiergearkomste, dy’t „Warkums Erfskip” op woansdei 30 jannewaris fan doel is to halden. Bihalve de hüs- haldlike saken, dy’t nei’t wy hoopje, net al to folie tiid yn bislach nimme sille, is it sa njonkenlytsen wénst wur- den; dat in sprekker üs hwat fortelt oer in ünderwerp der’t wy as leden fan de Warkumer aldheitkundige for- iening tige bilangstelling foar hawwe. Sadwaende hat dit ünderwerp troch- strings hwat to meitsjen mei de histoarje en de kultuerrykdom, dy’t it forline üs as in erfskip neilitten hat. Wy hawwe dit kear de hear W. H. Keikes, bistjürslid fan de Federaesje fan aldheitkeamers yn Fryslan, ré foun foar üs in lêzing to halden oer: „Wor kum: historie in schrift en steen.” De hear Keikes is sünt trjje feamsjier dwaende mei it ynfentarisearjen fan it stedsarchyf, in wurk der’t in protte tiid en jild mei anneks is. Wy binne bliid dat it stedsbistjür destiids blslu- ten hat dit wurk oanpakke to litten. Wy miene to witten, dat de hear Keikes üs nou al in priuwke jaen sil fan syn bifiningen üt dit rike ar- chyf opdien, in archyf dat faeks yn syn soarte ta de rykste fan hiel Frys lan heart! Miskien komme wy jek hwat fan de kostbere dokuminten to sjen. Wy forwachtsje dan ek folie bi langstelling foar dizze lêzing, net yn it léste plak fan har, dy’t üs stêd bistjüre moatte. Fierder forwize wy nei de adfortinsje yn dit blêd. „S.V.W.” NIEUWS 29 januari 1947—29 januari 1957 10 jaren „S.V.W.” Op 29 januari 1947 werd bij de voet bal- en handbalvereniging „Workum” de afdeling gymnastiek opgericht, en werd de verenigingsnaam gewijzigd in de „S.V.W.” Op dinsdag 29 januari a.s. (juist tien jaar geleden dus) wordt dit ju bileum herdacht op een feestelijke con- tactavond voor alle leden boven de 12 jaar. Jong en oud zijn in het „S.V.W.”- verband opgenomen. We willen daar om ook samen (de oudere leden ko men toch vooral) deze avond naar we hopen gezellig bijeen zijn. Het eerste gedeelte van de avond (tot plm. 10 uur) is bedoeld voor alle leden bo ven de 12 jaar. Het tweede gedeelte blijven de leden van 16 jaar en ouder nog enige uurtjes samen. Het bestuur heeft onderstaand programma vastge steld: Opening door de voorzitter Muzikale show van „The Rangers” Uitreiking vaardigheidsdlploma’s Film Pauze „The Rangers” Spel, dans en muziek Slotwoord van de voorzitter. Op de ledenvergadering en by de oprichting van de volleybal-afdeling heeft het bestuur de mededeling ge daan om een nieuwe contributierege- ling te willen ontwerpen. In de laatst gehouden bestuursvergadering is on derstaande contributie-regeJing ont worpen en die zal door de voorzitter op deze contactavond aan de leden ter goedkeuring nader worden toe gelicht. Contributie voor leden t.e.m? 14 jaar f 0.75 per maand.' Voor leden van 15 t.e.m.’ 17 jaar is dit f 1.25 per maand voor beoefening van één sport; Voor iedere tak van sport die men meer beoefent, is de verhoging f 0.25 per maand. De contributie voor leden van 18 jaar en ouder is: f 1.50 per maand (voor beoefening van één sport.) Voor iedere tak van sport die men meer beoefent, is de verhoging f 0.50 per maand. Voor niet-werkende leden is de con tributie f 1;— per maand; Het ledental daalde met 4 en be droeg op 1 januari j.l.: 1033. Het houden van een consultatiebu reau voor zuigelingen en kleuters ging op de gewone wjjze door. In het Hei denschap werd een moedercursus ge houden. Door de wijkzuster_huisbezoekster werden af gelegd: 3084 bezoeken bij gewone patiënten; 138 bezoeken bij t.b.c.-patiënten; 556 bezoeken bij zuigelingen; 33 bezoeken bij rheumatiekpatiënten 24 personen bij overlijden. Verder verleende zij hulp op de 25 zittingen van het (consultatiebureau, alwaar door de artsen 746 consulten werden verleend aan 142 zuigelingen, alsmede op de 17 zittingen van het kleuterbureau, alwaar ook regelmatig werd ingeënt tegen kinkhoest, pokken, tetanus en diphterie. Uit het magazijn werd 672 maal een artikel in bruikleen verstrekt. Het lid D. de Jager bracht namens de controle-commissie rapport uit over de bevindingen. Hij zeide alles prima in orde te hebben bevonden en stelde namens de commissie voor om de administrateur over 1956 kwijting te verlenen, waaraan met - dank werd voldaan. Laatsgenoemde liet nog de specifi caties van ontvangsten en uitgaven ho ren, waardoor de leden zich een denk beeld konden vormen betreffende de gang van zaken. Gekomen aan het punt: Verkiezing van een bestuurslid wegens aftreden van C. Gorter, deelde de voorzitter mede, dat verleden week een schrijven van het bestuurslid J. Veldman was ontvangen, waarin deze mededeelde alszodanig te bedanken; Veldman moest eigenlijk het vol gende jaar aftreden, aldus de voorzit ter, waardoor zijn opvolger slechts voor één jaar zitting kan nemen. Het bestuur had overwogen om deze va cature daarom het volgende jaar te Junioren: Zeerobben 1A—Workum 1A vertrek per auto om 2.15 uur Workum 2A—D.W.P. IA Aanvang 2 uur doen vervullen en vroeg het stand punt der aanwezigen daaromtrent. Op aandringen van genoemd lid de Jager werd echter besloten dadelijk in deze vacature te voorzien. In de vacature—Gorter verkreeg bij de tweede stemming J. Bijlsma de meerderheid en in de vacature—Veld man op dezelfde wijze F. Nauta. In de plaats van S. Walta werd lid van de controle-commissie Groenhof benoemd. Bij de rondvraag werden nog middelen besproken, die kunnen lei den tot het spoedig lid-worden van jonggehuwden en nieuw-ingekomenen. De voorzitter bracht nog naar voren dat hier de volgende week het bevol kingsonderzoek op tuberculose wordt gehouden en wekte de aanwezigen op om hieraan hun volle medewerking te willen verlenen; voorts dankte hij het afgetreden bestuurslid Gorter voor de goede samenwerking, waarna het woord werd gegeven aan mej. Koop mans voor het houden van een toe lichting betreffende de film „Van tuin naar tafel”, die daarop door ge noemde heer de Groot werd afge draaid. Ten slotte dankte de voorzitter hen daarvoor en ook de aanwezigen voor hun belangstelling. Advertentietarief: 7 cent per mrm! Adv. van buiten Friesland 9 ct; p: m.m! Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur Het bovenstaande geldt ook voor kinderen, in 1943 of later geboren, die een school buiten Workum bezoeken. Deze kinderen werden nl., voor zover hun namen ter secretarie bekend wa ren, óók opgeroepen. Workum; 25 januari 1957. De burgemeester van Workum, t J. RUSSCHEN. Op 18 januari hield bovengenoem de vereniging een vergadering in de Landbouwschool. Na de opening werden allen wel kom geheten en stond de presidente nog even stil bij het afgelopen jaar. Volgden de notulen, en verschillen de mededelingen o.a. dat er 18 fe bruari een contactavond wordt ge houden met C.B.T.B. enz., dat 4 fe bruari de handwerkcursus begint, en 8 maart de Wereldvrouwen-gebedsdag weer zal worden gehouden. Een commissie voor het nazien van de kas werd benoemd; de dames IJn- tema en Vellinga zullen dit op zich nemen. Na de pauze kreeg de spreker van deze avond het woord, de heer de Jong van Bols ward. Hij besprak eerst het ontstaan van de K.F.F.B., waarvan nu velen in Workum lid zijn. Na het een en ander over de schrijfster en haar levensloop verteld te hebben, besprak hij het boek „Loslitte”, dat ^eerstdaags zal verschijnen. Een prachtig gedeelte werd er uit voorgelezen, waarin ook duidelijk werd, hoe de titel van het boek ont stond. De presidente dankte de heer de Jong voor zijn mooie lezing. Na de rondvraag en Avondzang werd de ver gadering gesloten. „HET GROENE KRUIS” 22 jan. Hedenavond werd in hotel „De Wijnberg” de jaarlijkse ledenver gadering van bovengemelde vereniging gehouden. In de regel vindt deze ver gadering in februari of maart plaats, maar daar er deze keer na afloop een film vertoond zou worden, waar voor de data in verschillende plaatsen vooraf werden vastgesteld, was het dit jaar wat vroeg. Verwacht werd, dat de belangstelling daardoor wat groter zou zijn, (maar hierin werd het bestuur teleurgesteld, want toen de nieuwe voorzitter, de, heer J. Stam, het openingswoord spraï, kon hij, bui ten het personeel, slechts 12 leden en 5 dames-echtgenoten, alsmede de heer Th. de Groot, directeur van de Pro vinciale Friese Vereniging „Het Groe ne Kruis” te Leeuwarden met twee assistenten welkom heten. Daarop werden de nog al uitvoerige notulen van de ledenvergadering, ge houden op 24 maart 1956, door de administrateur B. Smid, voorgelezen. De leden A. van der Meulen en S. A. van der Meulen zeiden zich niet met de notulering te kunnen vereni gen, aangezien zij niet hadden gezegd wat was vermeld, doch genoemde functionaris zeide zich dat wel pre cies te herinneren en dat juist te heb ben aangetekend, waarop de notulen onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat, door de aanschaffing van een auto door de wijkzuster, het noodzakeljjk werd om de contributie-omslagen te herzien en te verhogen, waartoe trouwens verleden jaar al was besloten. Het bestuur en de controle-commissie wa ren hiermede nu klaar gekomen. Het resultaat is geweest, dat de contribu ties gemiddeld met 25 pCt. zijn ver hoogd, doch men was van oordeel, dat ook een aantal niet voor verhoging in aanmerking kwam, zoals weduwen en enige anderen. Daartegenover zijn ech ter ook een aantal met 50 pCt. ver hoogd, omdat gebleken is, dat deze over een aantal jaren eigenlijk te wei nig hadden betaald. Daarna werd het jaarverslag over 1956 door de administrateur voorge lezen en goedgekeurd. Hieruit werd het volgende nomen: T.B.C.-Dienst: Ontvangsten Uitgaven Voordelig saldo Gewone dienst: Uitgaven Ontvangsten Nadelig saldo folie foar jown. Alteast foar sa fier ik der forstan fan haw. Hwant hündert ryksdafelders foar sa’n koleseal stik hüsrie, neam ik gjin jild. Keapje nou ris in „televisie”. Dan is men wol twa ris safolle kwyt en men hat der net ienris safolle wille fan. Men kriget der mar in üremanich wyks hwat op to sjen. Sa’n piano kin men eltse üre fan ’e dei brüke. Nou ja, as men der op wurde kin fansels. En dat wie ’t nou just hwat er by üs buorlju oan mankearre. Hja koene gjin ien fan allen spylje. ;,Hwat dogge sokke lju dan mei sa’n ding yn ’e keamer” sille jimme miskien freegje. Ja harkris, dat wit ik ek net. Mar hwat ik wol wit is, der binne trije fan dy opslüpte fankes yn ’e hüs, en dy wolle wolris hwat oars as oars. Nou hie de mem altyd sein: As jimme hwat greater binne, moatte wy mar sjen in piano to krijen. Dat liket my sa stomme moai ta.” Nou dat wiene dy bern net for getten en doe ’t er op in kear in ad fortinsje yn ’e krante stie: „Wegens emigratie een piano te koop aange boden,” wie de keap sa sletten. Doe ’t it ynstrumint goed en wol yn ’e keamer stie, hie mem sein: „Nou dogge wy sa, de aldste fan jimme kriget les. Hat dy de slach der aerdich fan to pakken, kin dy it nümer twa lea re, en kin de jongste meiiens ek bi- gjinne. En as jimme it dan alle trije goed kinne, sil ik it ek preabearje. Wy binne fan hüs üt noch al muzikael oan lein. Us heit spile altyd op ’e harmoan- nika en twa fan myn omkes hawwe jierren by it korps west.” Aerdich ütsliept dy mem, hwatte? Soene der mei gauwens trjje „piano- spyljende” froulju yn ’e hüs wêze, towyl mar ien lés hawn hie. Ja, ja, sa soe ’t. Mar it kaem hiel oars üt. Gjin ien fan de trije fankes hie der nocht oan; It learen waerd neat; En al krimmenearre mem nou ek noch sa, „der stiet nou dy djüre piano”, en al drige hja ek, „jimme moatte en sille spyljen leare,” it joech har krekt gjin byt. De bern forpoften it deagewoan. „As jimme dan net wolle, lear ik it seis,” hie hja sein. Ei ja, hwerom ek net, hwatte? In üre yn ’e wike krige hja les en fierders siet hja alle dagen in üre manich to studearjen. Eltse joun de lampe yn de foarkeamer op. De ger- dinen iepen en hja mei de wite bloese oan foar de piano. Mar of hja nou wol sa „muzikael” wie as hja seis miende to wêzen, leau ik net. Op in joun dat hja der wer sa siet, stie myn buorman op ’e stoepe en ik frege: „En leart de frou it al aerdich?” Hy andere: „Man praet er my net oer. Dat getyngeltangel eltse joun opnjj, byt my al lang de kiel üt. En as men nou noch hearre koe, dat hja hwat learde, mar hja spilet oars noch net as „Jan er ligt een kip in ’t water”, ja en mar mei ien finger. Wy hawwe der al wit hoe faek spul om 'hawn. Mar ik haw nou sein: „Hjoed as moarn miterje ik dat ding de doar üt. Men wurdt der breinroer fan.” „As jo dat dwaen doare, gean ik ek fuort”. drige hja. ;,Doch dat sil sa’n feart wol net rinne”, tocht buorman; Sneontomiddei hawwe wy it léste bidriuw fan it pianodrama” libbe. i Wylst hja de sted yn wie, hat buorman; holpen fan in stikmanich manlju, de piano op in greate, platte karre laden. En krekt doe ’t it krewei birêdden wie, kaem hja thüs. Doe ’t hja seach dat de piano op ’e karre lei, krige hja it op ’e „simmels.” Güle, moart en bran, en de hiele buert op in ein. Mar buorman hat de slach woun, en hat gjin lést mear fan it getyngel tangel; Hwat sei ik? Hat hy wier de slach woun? Ik wit it net. Hwant niis krekt sa, hat üs buorfrou de lampe yn foarkeamer oandraeit. De gerdinen wiid iepen skout en ik seach yn hoeke fan ’e keamer in spiksplinternije televisie stean; j ’e ’e I

Friso nl | 1957 | | pagina 1