f l l l i I WORKUMER KRANT IJEME DE BOi utoverhuur met ew nder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Tricotbest Nylons RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b-e e 382 Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten „MAISON IRENE" S.V.W. AGENDA Opening nieuw gymnastieklokaal Zaterdag 9 februari 1957 No. 7 80ste Jaargang l Ij VIERDE NUTSAVOND PLAATSELIJK NIEUWS NOARD 69 •e uur mee LAAT andere hy. „Mar ik moat oan ’t wurk, der komme l 5 ft Abonnementsprijs f 1*15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar n- e- Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv.' van buiten Friesland 9 ct: p: m.m! Contracten volgens algemene regeling Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! at :n 1- Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Geslaagd voor het prak- tijkdiploma Boekhouden onze stadge noot, de heer J. Wijnja.' het niet verantwoord om ook dit nog aan te vragen bij het gemeentebestuur, dat steeds zo’n tegemoetkomende heu gelijk overbrugd. Spr. verklaarde altijd met plezier in Workum vyerkzaam te •d Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN s- >n ;n ?- el L- ;e r- ïti >n rs t ;e ding had aangenomen.' Namens en in opdracht van het schoolbestuur zei spr. de heer Leeman en aannemers dank voor de prettige samenwerking en mocht bij de eerste aanvankelijk misschien eens de gedachte zijn opge komen dat het toezicht van het school hoofd meer lastig dan belangstellend was, naderhand is toch wel gebleken dat de onderlinge verstandhouding niets te wensen overliet. Als we, al dus spr., nu een moment de blik voor uitrichten, dan hopen we dat de nieuwe gym.-zaal tot en met gebruikt zal worden, van ’s morgens tot ’s avonds. Wel zou spr. er bij collega’s en be sturen van de verenigingen op willen aandringen om te zorgen dat alles zo gehouden wordt als het nu is. Het spijt hem de heer Breukelaar hier niet persoonlijk te kunnen bedanken voor het gebruik van de gym.-zaal dero.l.s. en hij stelt het op prijs om nu te ver klaren, dat bij die regeling steeds de grootste bereidwilligheid is onder vonden; De burgemeester toonde zich dank baar voor de vriendelijke woorden aan het adres van het gemeentebestuur en hoewel de inrichting, buiten de lof die we inmiddels al gehoord hebben, nog een verrassing is, waagde spr. toch maar een felicitatie met dit nieuwe gym.-lokaal.’ De heer R. J. Sipkens, inspecteur by het l.o., gelooft dat de te openen zaal voor de hele plaats Workum een grote aanwinst is. In de inspectie Sneek zijn over een heel tijdvak maar enkele gym nastieklokalen gebouwd en daarvan kreeg Workum nu een bijzonder mooie en de aanvraag daartoe is juist op het moment goedgekeurd, dat daar gele genheid voor was, wat spr. met res pect vervult voor zo’n goede tijdkeuze. Overigens hoopte hij dat terwille van deze gloednieuwe zaal de normale slijtage niet vermeden zal worden, want het is beter dat men na tien jaar kan constateren dat-ie flink gebruikt is. De heer B. Leeman, architect, ge tuigde hierna van een prettige samen werking, zowel met het hoofd der school als mei al degenen die aan de bouw en inrichting hebben gearbeid. De ongeregelde aanvoer van bouwma terialen bracht soms wel enige stag natie, maar dat kon niet voorkomen Junioren: Balk 1A-Workum 2 A Vertrek per auto precies 1.45 uur Uitslagen zaterdag 2 februari 1957 IJ.V.C: 1—Workum 2 3-2 Balk 2 A—Workum 2 A 2—1 31 januari. Op de dag af precies een jaar geleden, werd ook een Nuts- avond gehouden, maar toen in het toneelzaaltje bij een felle kou in het begin van een elfsteden-winter op de dag dat de veerdienst Staveren—Enk- huizen voor het eerst werd gestaakt, ’t Was nu een behaaglijker tempera tuur, zo zelfs dat men in de pauze graag even verkoeling zocht en de hele bovenzaal van „De Wijnberg” was dit maal gezellig bevolkt. ’s Middags had de jeugd genoten van een mooi verteluurtje, verzorgd door mej. Aafje Top van Amsterdam, voor velen hier geen onbekende. Van de schoolkinderen waren de jongsten wel het meest opgetogen over hetgeen ze te horen kregen en mogelijk was dit ’s avonds weer het geval, of het moest zijn dat bij allen de bewondering voor de buitengewoon vlotte voor dracht en het sterk expressieve spel ruim voldoende was om unaniem te getuigen dat men een zeer geslaagde avond had meegemaakt. Voorgedragen werd het boek van Mary Webb „Kost baar gif”, dat het leven in Schotland van ongeveer een eeuw geleden be schreef, waarbij de hoofdpersoon aan het woord was, nl. het meisje met een hazelip, dat de geschiedenis van haar geboortestreek, haar familie en van zichzelf vertelde. Mochten de toestan den en gebruiken van destijds soms wat eigenaardig aandoen, de eenvou dige wijze waarop mej. Top de ver schillende personen tot leven deed ko men, gaf de juiste typering, die vooral in de ontroerende gedeelten een ge paste soberheid behield. De heer B. Groenhof, die wegens lichte ongesteldheid van de voorzitter, de heer IJ. Oosten, een inleidend- en het slotwoord sprak, meende z’n dank het best te kunnen uiten door te zeg gen dat de spreekster deze avond met recht een „top”-prestatie geleverd had. Omtrent de laatste toneelavond van dit seizoen deed hij daarna nog een enkele mededeling. De bezoekers zul len dan uitsluitend huisgenoten (bo ven 16 jaar) van leden moeten zijn, die elk persoonlijk kunnen tonen dat ze de wens van een royaal opgezette slotavond bestendigd willen zien. Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T: Gaastra Bz.‘ Boekhandel en Drukkerij, Workum Telefoon Redactie en Adm? 05151-314 Postrekening 82259 Fryike Brief CLXIII By hwenear men sa lyk as wy noch al in aerdich ein fan de stêd óf wennet, komt men der alle dagen net. Earstens kostet it jin altyd in hiele bulte tiid, en dan, och der binne winkels genóch by üs yn ’e buert, hwat sil men dan al yn de stêd dwaen. Dat der geane wolris wiken foarby dat wy der net komme. Boppedien is it der altyd drok. Wij binne nou ienris gjin stêdslju en sille dat ek wol net mear wurde. Mar men kin der altyd net foar wei, de need twingt jin wolris om nei de stêd to gean. En yn dat gefal sit men wer mei de frage: Hoe sille wy. Op ’e fyts of mei de bus? Nou sprekt it fanseis as it min waer is, men mei de bus giet. Doch as ’t mar heal kin, nimme wy leaver de fyts foar kar. Men kin dan gean hwenear men wol. En dan, men kin op ’e fyts op plakken en strjitten komme, hwer ’t de bus net komt; Dat doe ’t ik forliden wike nei de stêd moaste en it tige kreas waer wie, sette ik der op ’e fyts hinne. Mar yn ’e stêd levert sa’n fyts wol werris biswieren op. Hwant men mei dat ding mar net del sette hwer ’t men wol. Ei jonge né; By in hiele bulte greate saken stiet aimeast: „Rjjwielen hier geplaatst worden verwij derd”. Of ek wol: „Verboden hier rijwielen te plaatsen”. En ek: „Rijwiel stalling aan de overkant.” Om gjin lést to krijen sette ik myn fyts op ien fan de pleinen del, under de feilige hoede fan in man dy’t derta oan- steld is. Koe ik rêstich myn boadskippen dwaen sunder de kans to rinnen dat der in oar mei myn riderij ütpykje soe. Sahwat in ure letter kaem ik werom; joech de man myn biwiis en sei: ;,Ik sil earst myn tas efkes efter op bine, en dan ris sjen of ik noch dn HilKöl ia Gnn Irir» De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 dübeltsje fine kin.” De man andere: ;,Nou minhear sal fast wel wat owerhouwen hewwe.” Hea, tocht ik daliks, dit is in Fries, en ik frege him dat dan ek. ;,Ja,” joech er ta biskie, „en minhear oek?” Ik moaste dat wol tajaen en hy frege daliks, nou yn it Frysk: „En hwer komme jo wei?” Doe ’t ik Warkum neamde sei er: „Kinne wy elkoar hast de han jaen.” „Binne jo dan ek in Warkumer?” woe ik witte; Hy kaem hwat tichter by my en bigoun: „Né, ik net, mar myn heit kaem der wol wei. Hawwe jo miskien myn pake en beppe noch wol kinnen (en hy neamde de nammen). Ja hwat kin ’t al nüver rinne net. Pake en beppe ienris minsken fan oansjen, minsken mei in protte jild. Heit, ienigste soan, mar troch syn mem yn ’e groun bidoarn, tochte dat it jild hwat hy fan syn alden erfd hie, niet op koe. Earm as in sweal is er wurden. Ja, dy is er raer troch skarrele, dat siz ik jo.' In béste saek hawn, fiif, seis feinten oan ’t wurk. Mem in faem en in arbeidster ta har foldwaen. Heit de boel er troch brocht en mem har fan kant makke. En nou stean ik hjir om as „fytse-Aoppasser” myn brea to fortsjinjen.” Doe tige fortrouwlik: „Hawwe pake en beppe ek nea dreame kinnen, wolle jo wol leauwe. Beppe, deftich minske .mei it breed gouden earizer op en de sulveren bügeltas op side.” Ja,” sei ’k, „der is in sprekwurd dat seit „de jildpong hinget altyd net oan ’e selde doar.” „Sa is ’t mar krekt,” mear klanten.” Dermei haw ik ófskle nommen fan dizze man, dy’t grif hiel hwat troch makke hat; FRISO Yn nije wike sille wy nochris op ’e toer sjen, hwat der oerbleaun is fan de „Rijksdriehoeksmeting”. het voorbereidende werk, terwijl archi tect Leeman, aannemer en uitvoerders een compliment kregen voor het keu rige werk. Als technisch adviseur had de heer van Asselt bij de aanschaffing van diverse gymnastiekmaterialen zulke goede adviezen gegeven, dat er niet aan getwijfeld werd of er zou van zijn diensten voortaan veel vaker gebruik worden gemaakt. Tot slot richtte spr; zich tot de heer Boogaard, het hoofd der school, van wie is gebleken dat hem niets te veel was wanneer het om de school ging. Na alles wat hij met liefde en met energie had (gedaan, komt dan nu de voldoening dat hij ze ker met trots deze gym.-zaal in ge bruik mag nemen. Spr. herinnerde nog even aan enkele strubbelingen vóór de goedkeuring op het bouwplan kwam. Eindelijk kon op 19 juli 1955 de aanbe steding worden gehouden en diezelfde maand nog kwam de gunning af, waar mee het bestuur zeer ingenomen was, in het vertrouwen, dat het werk bij Johs. Dijkstra in goede handen was. De soliede inventaris werd geleverd door de fa. Janssen en Fritsen te Hel mond, die voor het tijdstip van afle vering misschien een wat ongewoon uur uitgekozen hadden, maar op de afwerking viel niets aan te merken. Het laatste blijk van medewerking was het besluit van b. en w. (inmiddels door de raad goedgekeurd) dat het be heer en de exploitatie niet op de school zou drukken, maar voor rekening van de gemeente kwam. De heer Boogaard dankte allen voor het vertrouwen, dat in hem gesteld was. Het aangeschafte materiaal is in de eerste plaats geschikt voor de school jeugd, doch er is terdege rekening mee gehouden dat ook de plaatselijke sport verenigingen er een goed gebruik van kunnen maken en wat er is, zal mis schien wel aan de verwachtingen be antwoorden. Mocht er nog iets over blijven te wensen, wat allicht „een lange mat” zou kunnen zijn; welnu dan zouden de belanghebbende ver enigingen zich daarvoor kunnen in spannen, want het schoolbestuur vond worden en 't werd steeds zo goed mo- zijn geweest, waarvoor hij in ’t bijzon der de heer Boogaard dank zei. De heer Johs. Dykstra sprak mede namens alle uitvoerders z’n dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen en ook hjj kon van de onderlinge ver standhouding niets dan goeds zeggen.' De heer Monsma, gymnastiekleraar van de Ulo, zowel als de heer Stam; vertegenwoordiger van de S.V.W: toon den zich opgetogen over de inrichting van het gym.-lokaal, vooral de laatste was zeer verheugd dat de verenigingen in de gelegenheid zouden worden ge steld om er te kunnen oefenen, zodra daartoe de goedkeuring van gedep. staten zou binnenkomen, maar een groot gemis voor de oudere gymnasten is toch wel een „lange mat”, zodat daarvoor wel zo spoedig mogelijk een oplossing moet worden gezocht. Ten slot garandeerde spr dat het S.V.W.- bestuur de volledige medewerking geeft om het lokaal in een keurige toe stand te houden. De heer A. Werumeus Buning wilde aan het toegezonden bloemstukje van Plaatselijk Belang—V.V.V. nu z’n feli citatie toevoegen en als kleine herinne ring aan deze dag iets aanbieden, dat op een bestuurstafel nimmer van on pas komt, nl. een eenvoudig asbakje, maar het bleek er toch niet één te zijn uit twaalf in een dozijn. Door één van de gym.-toestellen-ex- perts werd meegedeeld dat een prima lange mat zo om en de bij achthon derd gulden moet kosten, dus geluk kig wel iets minder dan de belangheb benden verwacht hadden. In een iets grotere plaats dan Workum was dit bedrag zo maar bij elkaar gebracht door een flinke oliebollenverkoop. De heer Stam zei dat de S.V.W. op haar contactavond alreeds voor het aanschaffen van de begeerde lange mat een collecte had gehouden, die van de pas genoemde prijs zo ongeveer een tiende gedeelte opbracht. Een mooi resultaat en ook wel een bewijs dat de S.V.W. actief is en aandacht heeft voor de jeugdopvoeding. Intussen waren kopjes thee met koekjes rondgediend en ’t was geen wonder dat het een beetje rokerig was geworden met de voorraadjes sigaren en cigarettten, die zo uitnodigend en veelvuldig onder ieders bereik waren. Er werd op gewezen dat in de nieuwe zaal beslist niet gerookt mag worden Programma zaterdag 9 februari 1957: Senioren: t Workum 2—Hielpen 1 aanvang 4 'Uur Workum 3—Makkum 2 aanvang 2.15 JIERGEARKOMSTE „WARKUMS ERFSKIP” Woansdei 30 jan. hold de aldheit- kundige foriening „Warkums Erfskip” yn Hotel „De Wijnberg” syn fiifde jiergearkomste. De foarsitter, de hear K: Mast, iepene dizze gearkomste net mei in gewoane hammerslach, mar mei in apart ynstrumint, dat dizze joun troch ien fan de leden oanbean wie, t.w.' in büterboar: Nei it wolkom hjitten, yn it bysünder fan boarge- master en wethalder en fierders fan de sprekker en syn frou, krige de skriuwer de gelegenheit de oanteikens foar to lézen. Ut de ynkommen stikken die bliken dat sawol de Federaesje as it gemeen- tebistjür fan Warkum de oanfregesub- sydzje tastien hiene, der 't Warkums Erfskip net oars as tankber foar wêze koe. It jierfoarslach die biskie hoe ’t de foriening it jier trochsyld wie mei gearkomsten, bisyk oan de aldheit- keamer en dan binammen ek de nije oanwinsten. Sa koe ü.o.’ in monumen tal model fan in wettermole op óf- biteljen oankocht wurde, in oanwinst, dy’t noch düdlik de needsaek fan rom- te ütwreiding oantoane sil. De kaskommisje, bisteande üt de hearren F. S. de Vries en M. Visser bifoun de kas yn oarder mei in saldo fan plm. 200 goune, der ’t lykwols yn ’e netste takomst grif it greatste part fan ütjown wurde moat foar inkelde kostbere oankeapen. De bistjürsforkiezing hie ta gefolch, dat de hear M. Visser yn it plak kaem fan de hear W. Visser, dy’t troch de foarsitter tige tank brocht wurde foar al it wurk dat hy sünt de opruchting foar de foriening dien hie. - De hear W. H. Keikes, it wurd krjj- end, wiisde op it tige eigen karakter fan Warkum as séstedtsje, mei lange foarm (sa lang as Warkum) en sünder muorren of bolwurken. Dochs binne de Warkumers tsjinoer al it eigene, dat de stêd tipearret, to biskieden, mei as gefolch, dat der forskate kapers op de kust, komme om de „roerende en onroerende goederen” yn hannen to krijen. De histoarje fan de stêd is foar in great part üt it stedsarchyf óf to lézen. En dit archyf is ien fan de Wichtichste stedsarchiven fan Fryslan, ja it is seis bilangriker as fan Snits. Der is nammers yn de rin der tiden ek hiel hwat forlern gien, sa as sprek ker oantoane koe oan de han fan aide ynfentarislisten. Sa is it stedsboekder ’t de stedsrjuchten yn biskreaun wiene, forlern gien; Sprekker hie inkelde nijs- gjirrige stikken üt it stedsarchyf mei- nommen. It fait op, dat de aldste stik ken hjir lang net altyd op perkamint skreaun wiene dit yn tsjin&telling mei Hollan mar dat dochs ek it (guodkeapere) papier de tiid troch- strings wol treast wie (b.g: de kleaster- dokuminten fan Mariënacker); It wie yn Fryslan oan ’t nou ta net bikend dat al sa ier, yn ’e twadde helte fan de 16e ieu, de term „wethalder” foar komt, nést de ütdrukking „gedepu teerde van de wet”. Bilangriker as boargemaster wie hjir de erflike funk- sje fan Olderman, binammen yn han nen fan de famyljes Hottinga en Int- hiema. Ut de aide plattegrounen fan War kum fait ek folie óf to lézen: oer ge bouwen, poarten(?) en sa mear. In oantal fan dy kaerten üt ’e aldheit- keamer wie oanwêzich. As bilangrike stikken wiene in stik fan kening Philips II, dokuminten fan de Fryske stedhalders, registers en folie net genóch to biwünderjen. Ek üt it stedsbyld fait de skiednis óf to lézen. Sprekker wiisde yn dit forban op de forbouwingen üt earder tiid (St. Gertrudis tsjerke, stedhüs, waech ensafh.) en de restauraesjes, wer by de Menniste tsjerke, dy’t dit jier wol klear komme sil, syn twa tige seldsume kreaken werom kriget. Dochs moatte der by, neffens de sprekker, de partikuliere panden net üt it each forlern wurde. Hja binne ll^e wichtic!? foar it totale stedsbyld. Nei dizze lêzing, taljochte mei for skate dokuminten, tanke de foarsitter de sprekker en spriek tagelyk de hope üt dat wy ek yn de takomst wer ris hwat fan de resultaten, dy’t it archyf- ündersyk opsmyt, hearre mochten; By de rounfraech frege de hear F. S. de Vries üt Haerlim üs foriening om meiwurking ta it halden fan in dei foar êld-Warkumers. Dernei slute de foarsitter de gear komste; Op slechts korte afstand van de j Workum. Ook de heren Siplsens en oude bewaarschool verrees de nieuwe van Wijlen, de onderwijs-autoriteiten „School met de Bijbel”, welke in maart werden bedankt voor hun aandeel bij 1955 geopend werd en toen indertijd -- de naamgeving van de straten ter sprake kwam, bleef de weinig origi nele, maar zo ingeburgerde naam: Schoolstraat; zeker mede hierdoor ge handhaafd. De langste zijde van de school strekt zich uit langs de Dolte- wal en nu hier toch terloops de straat namen opduiken, mag worden opge merkt dat velen met deze benaming en de aansluitende, zoals Balkfinne en Brouwersdyk toch al aardig vertrouwd zijn geraakt. Voor de in het plan voor het nieuwe bouwterrein geprojecteer de straten zou het aanbeveling ver dienen om van tevoren een keus te doen uit enkele verantwoorde namen en dit niet over te laten aan het toe val of aan een ansichtkaartenfabrikant. Maar vorige week donderdagmiddag ging het bij de opening van het nieuwe gymnastieklokaal (dat ook via deHerv. school te bereiken is) niet om een naam, doch louter en alleen om de officiële opening. Ter onderscheiding zal het voortaan wel heten: ,,’t nije” en ;,’t élde” gym.-lokaal.' In ’t dichtst bij de schoolingang be reikbare lokaal werden de genodigden ontvangen en kon men ondertussen de gerieflijke schoolmeubelen op hun deug delijkheid testen. Dat dit gebruik bij zonder gunstig uitviel en trouwens de hele inrichting van zo’n schoollokaal toch wel heel wat anders was als de meesten zich uit hun jeugdjaren her innerden, kwam zeker niet alleen voor rekening van enige bloemstukken, die ter gelegenheid van deze opening wa ren toegezonden. Ds. Spaling heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder b. en w., in specteur Sipkens, architect, aannemers en vertegenwoordigers van verenigin gen; waarbij ook enkele namen ge noemd werden van degenen, die be richt van verhindering hadden inge zonden. Spr. wilde allereerst een har telijk dankwoord richten tot de ver tegenwoordigers van de burgerlijke ge meente voor de grote belangstelling, die steeds ondervonden werd en ver uitging boven de gewoon zakelijke medewerking, waardoor het gereed komen van deze gymnastiekzaal zelfs een belang kon gorden voor heel B- J s l l l i i i in ï- - -X.-. .1 .S»

Friso nl | 1957 | | pagina 1