WORKUMER KRANT Krijgt Workum een zwembad Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur -M Tricotbest Nylons RADIO HINGST uw MVIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g.g. 382 S.V.W AGENDA .MAISON IRENE” rr* 1 80ste Jaargang Zaterdag 23 februari 1957 No. 9 KERKDIENSTEN met en zonder chauffeur LAAT re- PLAATSELIJK NIEUWS plattelan forwide- de linoleumfabrieken gegeven op I FRISO. NOARD 69 Advertentietarief: 7 cent per m?m! Adv. van buiten Friesland 9 ct.’ p? m.m? Contracten volgens algemene regeling Abonneffiënts'prijs f 1'15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Verschjjnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T: Gaastra Bz? Boekhandel en Drukkerij, Workum Van verslagen, berichten enz; gaarne spoedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Fryske Brief CLXIV En dan soene wy nou noch ris in kear op ’e toer sjen, -wiene wy for- liden wike ófsprutsen. Mar earlik sein, sit ik hwat mei de bannen yn ’t hier, of mei twa fuotten yn ien hoas. Hwant lyk ik earder alris skreaun haw, krige ik de „Rijksdriehoekmeting” in tige „deskundige” ütlizzing. Doch foar in ingesteld en Zondag 24 februari 1957 Workum (R.K.) Voorm.' 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 (Geref.) Voorm. 9 uur en nam? 2 uur ds S. E. Wesbonk van Leeuwarden. der tusken stêd ring komme. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voot kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten ZWEMBADCOMMISSIE. Workum; februari 1957.’ Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 82259 Sprekker Ijochte dernei it begrip net allinnich sjen skilder- en dichtkunst/ WORKUM. Uit twintig sollicitanten is benoemd tot assistent aan de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting” de heer J. Werkman te Akmarjjp, zulks in de plaats van de heer G. van Dam, die binnenkort een aanstelling krijgt als arbeids-econoom bij de Coöp. Zui- velbond te Leeuwarden. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds. H. J. van Nie. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej.' da. M. J. van Hamel (Doopsgez.) Voorm. 11 uur ds. J. T. Nielsen. Programma zaterdag 23 februari 1957! Senioren: Jistrum 1—Workum 1 vertrek 2.30 uur Bolswardia 1—Workum 2 vertrek 3.30 uur DE BEKENDE ALLEEN BIJ Het is al weer bijna een jaar geleden, dat we de zo succesvolle bazar hielden ten bate van een eventueel aan te leggën zwembad. Sinds- die tijd heeft u .weliswaar zeer weinig van ons gehoord, maar dit wil echter niet zeggen, dat er in deze periode niets gedaan is. Verschil lende zwembaden, in de omgeving en verder weg, zijn bezocht om een idee te krijgen van de mogelijkheden, die er op dit gebied zijn. Het gevolg is geweest, dat we de heer Wiersma, onze gemeente-architect verzocht hebben oir tekening en begroting te maken van een zwembad. Deze tekening staat hier afgebeeld. Boven aan de tekening ziet u de voorgevel van het gebouw, terwijl de rest de plattegrond laat zien van ge bouw en bassins. In het gebouw zijn onder gebracht: rechts 15 kleedhokjes voor de dames en links 15 kleedhokjes voor de heren. Het middelste gedeelte bestaat uit de entrée, met rechts daarvan een kleed lokaal en links een bergplaats, terwijl het uitstekende gedeelte de plattegrond is van de cantine. Daaronder zijn drie bassins geprojecteerd. Rechts een kleu- terbassin van 10 x 20 m., in het midden een constructiebassin van 20 x 20 m. en links het oefenbassin van 20 x 25 m. Tussen gebouw en bassins zijn twee gazons, waarop zitjes kunnen worden aangebracht. Over dit plan heeft het bestuur van Plaatselijk Belang een onderhoud ge had met het gemeentebestuur. Burge meester en wethouders hebben ons de volle medewerking toegezegd, om te komen tot uitvoering van dit plan. Om echter verdere stappen te kunnen on dernemen is het nodig, dat er zekere garanties zijn t.o.v.' de exploitatie. Globaal kunnen de jaarlijkse uitga ven wel berekend worden. Hoe hoog echter de jaarlijkse ontvangsten zullen zijn, is echter zonder meer niet vast te stellen. In de eerste plaats zullen we moeten weten op hoeveel abonné’s en donateurs we kunnen rekenen. Binnenkort kunt U bezoek verwach ten van twee .dames van het comité, dat zich indertijd zo verdienstelijk heeft gemaakt bij het organiseren van de bazar. Deze dames zullen U vragen of U in principe bereid bent om abonné of donateur te worden. Precies kunnen we U nu nog niet zeggen hoeveel een abonnement zal kosten. Het zal vari ëren van f 7.50 tot f 12.— per jaar, met de mogelijkheid om maandelijks te betalen. Wanneer de dames U straks komen bezoeken, zullen ze U de juiste bedragen kunnen mededelen. Mogen wij een ieder, die hiervoor in aanmer king komt, opwekken zijn of haar me dewerking te verlenen. Workum tone dat het een zwembad waard is. hienen ta it slagjen fan dizze joun. Nei de jounsang waerd mei tank oan God slüten; en seach van - op- ’n selskip üt Lollum— Junioren: Workum 2A—O.N.S. 2 A 3 uur Workum IA—Harkema Boys 4 uur Workum in wit shirt. Uitslag zaterdag 16 febr. Workum 1—V.V.T. 1 1-3 Hommerts, Woudsend, Warns 1, Harig en Koudum 1 en 27 punten van de 2e rang.” Oan safier ta, hwat ik üt dat brief oernommen haw. Foar minsken dy’t der •■forstan fan hawwe grif aerdige bysünderheden. En dan ta bislüt oer de mannen dy’t destiids mei dat wurk dwaende wiene. Der wie foar harren yn Warkum ek al net folie to forstriken en dat hja wolris hwat treast sochten by de Warkumer jongfammen, is skoan to bigripen. Sa seach ik in wikemanich lyn, by in minske fan goed tachtich, yn har „poëzyalbum” in stikje, skreaun fan ien fan dy hearen. Ja en net sa mar in rymke, né, in tekening sa’t ik noch nea seach. Onze stadgenoot, de heer Fr. Ro- 'bijns, volgde te Krommenie een door de linoleumfabrieken gegeven cursus in het leggen van linoleum en colo- vinyl- en colorite tegelvloeren. Alweer een teken dat ook in onze stad door de vakmensen van alles wordt gedaan om de inwoners zo goed mogelijk en ter zake kundig .van dienst te zijn. KONTAKTJOUN (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Nam: 1.30 uur ds D. J. Spaling. (Geref.) Voorm! 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds. Rozendal. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. Feenstra van Wbns. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds. P. E. van Ooijen. 4 Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. H. de Wolf. Nam. 2 uur ds. W. L. Dekker van Molkwerum. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. D. J. Spaling. ’s Av. 7.30 uur ds. H. H. Tulp (Doopsgez.) ’sAv. 7.30 uur mej. da. M. J. van Hamel fan it Frysk Folksliet krige de rju eale hear v. d. Mark fan Snits it wurd. Sprekker bigoun mei efkes pra te to wollen oer de radio en krênte- berichten, oer de 200 miljoen goune dy’t de Lanbou tasein is. Hy wie net fan plan, om de gearingsnota to bihanneljen, mar woe allinnich wize op ’t gefaer, dat der foar ’t plattelên ynskület. ’t Is ommers sa, dat de forhege priizen en subsydzjeforminderingen op namme komme fan de Lanbou. Dit is fansels net wier, mar sa kin - en kultuer ta, dat wy net allinnich sjen moatte as it foartbringen fan muzyk, skilder- en dichtkunst. We. moatte dat breder sjen, en foar- al de boer moat der de eagen foar iepen ha. Hiel de buorkery fan hjoed de del is in stik kultuer, mei mesines, kunst- dong ens. ’t Is dit jier krekt fyftich jier for- lyn, dat de earste meanmesine brükt waerd. Oan ’t ein wiisde sprekker noch op needsaek fan organisaesje, ek foar de boer, mar dan ien op in goed en breed fondemint. En dit kin foar in kristen net oars wêze as Jezus Chris tus. Mei in krêftige oprop, om der op fuort to bouwen, biëindige sprekker syn lêzing. Neidat de sprekker bitanke wie, waerd songen it Flaggeliet, hwat mar Nei it kofjeskoft hearde men it earste en twadde diel „Pake”, in fleurich toanielstik, fierd troch L„_ Waeksens. Dit wie in stikje kultuer fan goed gehalte; der waerd prachtich spile. Foaral Pake en Sibe, de feint, wienen ünforbetterlik, en ek al de oare mei- wurkers hawwe makke, dat dizze joun tige slagge is. Men koe yn dit selskip sjen, dat ek op it plattelan wol hwat to blrikkenis. Nei it skoft kaemen de beide léste bidriuwen, en lokkich kaem êlles wer foarelkoar en koe Pake wer laitsje. It wie healwei ienen, do’t master de Groot allegear bitanke, dy’t meiwurke oer gewoan minske as ik, in hiele toer om der hwat paedwiis yn to wurden. Dat men moat fan my net forwachtsje dat ik nou ris fortelle sil hoe’t it mei dy mjitterij krekt yn elkoar sit. Ik sil lykwols myn bést dwaen om hjir oer to nimmen hwat men my skreaun hat. It wie in wikemanich nei’t ik frege hie: „Hwat doel hie it hokje,opus aide toer?” dat ik in brief krige fan de ald-Warkumer, Inginieur R. de Wit üt Swol. Hy in deskundige op it gebiet fan lanmjitterij hie ien fan syn kollega’s om bysünderheden frege oer Warkum, de „driehoeksmeting” oanbi- langjende. En dat brief haw ik hjir dan foar my lizzen; en sil der it ien en oar üt oernimme. „Workum is een hoofdpunt van het Ned; driehoeksnet, van de Rijks- driehoeksmeting”. Dat bits jut dat Warkum," ien fan de tachtig fêste punten is, dy’t men yn üs lan hat. Ta goed bigryp hwat fierder yn dat brief stiet, tsjinje wy to witten dat men yn 1885 bigoun is mei de Driehoeksmeting, en dat dit greate krewei yn 1905 birêdden wie. En dan geane wy nou wer fierder. „Verkend in 1886 door Schots en Heuvelink. Nogmaals verkend in 1895 door Heuvelink en Verhellouw. Bebouwd in 1897. Gemeten door Canters in 1901. De bakstenen pijler met hardstenen dekreek werd opgetrokken op de tweede omgang aan de Noordzijde en omgeven door een steigertje voor de waarnemers, dat tevens dienst deed om met zeilen zon en wind af te schermen. Op de balustrade in de lantaarns werden twee heliotroop stellingen aangebracht, aan de W. en N. zijde, (heliotroopschroeven) om van daaruit licht te geven naar omringende primaire punten: Sexbierum, Leeu warden, Wijkel, Enkhuizen, Westerland (op Wieringen) Eierland, (op Texel) en Oldeboorn, en de volgende tussenplaatsen van de le orde: Burgwerd, Sneek, Lemmer, Medemblik, Oosterland (Wieringen) en Harlingen. Vastleggingen werden geplaatst: Vastl. 1 in de N. torenmuur, (grote bronzen bout; vastl. 2 Ijzeren bout in de vloer van de le omgang N. zijde; vastl, 3 IJzeren bout op de N. O. hoek 2e omgang. In de jaren 1900—1904 werden de heliotropen op Workum vanuit Enkhuizen, Wijkel, Westerland, Eierland, Sexbierum, Leeuwarden Oldeboorn. Door een locale driehoeksmeting werden in 1900 alle stationspunten met elkaar verbonden met een Wanschaff 21 cm; De pijlers met zonnetent zijn blijven staan voor de secondaire metin gen in 1914 door Bijl. Een tweede houten pijler werd toen bijgebouwd op de N. O. hoek van de 2e omgang, (boven vastl. 3).’ In 1929 was de pijler 1 nog aanwezig en werd grondig gerestaureerd onder toezicht van de Gemeente architect. Wie de pijler oorspronkelijk ge bouwd hééft en wat de kosten waren, is niet bekend. Later is bij restau ratie de pijler verdwenen en in 1950 werden door ons nieuwe vastleggin gen geplaatst, uitgaande van vastl. 1 (zie kaartsysteem). Bij de secondaire metingen in 1914 werden ingesteld de le rangs- punten, (punten waar gemeten werd) Makkum 1, Tjerkwerd, Oudega (W.), Sa is dan 18 febrewaris de kon- taktjoun halden fan de C.B.T.B., Chr. Plattelansfroulju en Chr. Jongerein. De sael fan „De Wijnberg” roun grótfol, en der wie daliks in fleurige stimming. Master de Groot hie dizze joun de lieding, en iepene de joun troch sjonge to litten twa koupletten fan it Wil- j tige skoan gyng. helmus, dit nei oanlieding fan de ber- i tedei fan üs jongste Prinseske. Hy lies doe inkelde fersen üt Ps. 65 en gyng foar yn gebet. Yn syn iepeningswurd spriek Mas ter syn blydskip üt oer de greate op komst. Wy moatte meienoar arbeidzje yn üs Kr. lanbouorganisaesjes. Hwa lib- bet sa tichte by de natür as de boer en de plattelanner, dy’t yn syn dei- stich wurk boppe him de Himel wit, en under him de groun biarbeidet? Sünder Gods seine sil al üs wrot- ten forgees wêze; litte wy Him dan ek yn al üs dwaen en litten de eare jaen dy’t Him takomt, ek yn ’t organi- saesjelibben. Lit dêrom eltse Kristen syn plicht witte, en him oanslüte by üs Kr. organisaesjes. Nei it sjongen fan twa koupletten Molkwerum (Herv.) Voorm? 9.30 uur ds. W. L. Dekker. Nami. 2 uur ds. H. de Wolf van Hindeloopen. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds mr Q. Rovers. Nam. 2 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. T. Nielsen. Extra collecte zending. Kerkauto’s rijden. Staveren (Herv.) Voorm: 9.30 uur ds B. J. Riemersma. Nam. 2.15 uur ds mr. Q. Rovers van Warns. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. T. Nielsen ISO 3 2.95 tot en met 5.50 i

Friso nl | 1957 | | pagina 1