KRANT Raadsvergadering Workum Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland W O R K‘U MER Klerk ter secretarie IJEME DE BOER, Autoverhuur Inschaling van vee in de Workumerwaard Tricotbest Nylons Herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen Dit nummer bestaat uit twee bladen RADIO HINGST uw radio sn televisie BEL 306 b. g.g. 382 „MAISON IRENE" S V.W. AGENDA 80ste Jaargang No. 12 Zaterdag 16 maart 1957 OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur Het 1 i BURGERLIJKE STAND Meubelen van Inconé mee LAAT a. b. d. NOARD 69 Van verslagen, berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv; van buiten Friesland 9 et.' p! m.m: Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T; Gaastra Bz.’ Boekhandel en Drukkerij, Workum Telefoon Redactie en Adm! 05151-314 Postrekening 82259 Gemeente Workum Van 8—14 maart 1957 Geboren: Katharina Maria Elizabeth, dv. Jurjen de Jager en Antje de Hoop. Reinskje Sjbukje, dv. Bauke Foekema en Anna de Jong. Gehuwd: Geen. Overleden: Alegonda Maria Groenen dal, 76 jr., wed. van Hendrikus Adema. uit- 23 VERZORGEN Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Junioren: Workum IA—Bl. Wit IA aanvang 2.30 uur Bolswardia IA—Workum 2A vertrek 3.15 uur Workum 3 B—Oeverzwaluwen 1B aanvang 3 uur Heeg 1B—Workum 2B vertrek 2 uur Voor hen die in 1957 in aanmerking wensen te komen voor het ïnschartm van koeien, hokkelingen en/of paarden in de Workumerwaard zijn ter secre tarie voorwaarden en aanvraagformu lieren verkrijgbaar. Hokkelingen moeten abortusvrij zijn terwijl dit t.a.v: de in te scharen koeien wehselijk wordt geacht.' De ingevulde aanvraagformulieren moeten uiterlijk vóór of op 1 april a.s.' ter secretarie worden ingeleverd. Workum; 14 maart 1957. Gemeentebestuur van Workum, J. RUSSCHEN, burgemeester. VAN DER GOOT, secretaris. voldoende middelen en tevens de toe vloeiing van deze middelen geschiedt op een wijze en onder voorwaarden, die de eigen verantwoordelijkheid bij het uitvoeren van die taak in tact la ten en de gemeenten in staat stellen tot het voeren van een beleid op lange termijn.' Bij de doeluitkeringen is het gevaar zo groot dat de centrale regering in alle opzichten het heft in handen houdt Voor het ontplooien van eigen initiatief en het wezen van eigen beleid blijft bij gemeentebesturen slechts een zeer bescheiden plaats over. Hoe verder men zich verwijdert van de algemene uitkering en de mogelijk heid ter verkrijging van eigen inkom sten, hoe meer de gemeenten haar be tekenis als organen van het gedecentra liseerde bestuur zullen verliezen. Ik heb wel eens de vrees dat te weinig wordt beseft, dat de toekomst der ge meenten hierbij op het spel staat en tevens de toekomstige ontwikkeling der steeds in tal en laste toenemende de partementen van algemeen bestuur, welke zich al meer bezig houden met bemoeiingen op het terrein van zuiver plaatselijk bestuur. Ook de inhoud van de beruchte brief van het ministerie van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, welke gaat over de financiering van investeringen door de lagere publiekrechtelijke licha men kan een ernstige bedreiging der gemeentelijke autonomie vormen. Reeds nu ondervinden wij daarvan grote moeilijkheden; die naar we hopen wel opgelost zullen worden, maar toch ui termate stagnerend werken. Tengevolge van het ontbreken van DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Na de onlangs gehouden spoedeisende vergadering was het dinsdag 12 maart in dit jaar de eerste zitting van de voltallige raad der gemeente Workum. Vandaar dat de voorzitter na de ge bruikelijke opening het woord nam, welke toespraak hier onverkort volgt: Het is de grote staatsman Thorbecke geweest, die in het midden der vorige eeuw als grootmeester van het staats rechterlijk palet vorm gaf aan ons hui dig bestuursbestel en wetgeving. Scherp valt het wondere licht uit haast myste rieuze bron op de centrale figuur van ’s lands eenheid en zijn natuurlijke de len de gemeenten en provincies. Diep doordacht zijn in sobere lijn de grondslagen geformeerd voor eèn be stuurlijke ontwikkeling naar eigen aard, welke verantwoordelijkheden legt waar zij behoren en de openbare belangstel ling doet rijpen tot krachtig medeleven der burgerij. Er valt echter de laatste tijd een devaluatie van die ideën waar te nemen. Wat is er van de democra tische invloed op ’s lands zaken ten slotte nog over? Hoe is de autonomie uitgehold en gedenatureerd. Een cen traal geadministreerd geheel met een schijn van bevoegdheden der delen, in de greep van allerlei bureaux en in stanties. Allerlei voorschrften en cir culaires maken de autonomie illusoir. In het rapport van de Commissie Oud, dat gaat over de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeenten gaat het o.a. ook over „doeluitkeringen” Dat zijn uitkeringen door het Rijk aan gemeenten voor speciale doeleinden. Nu is de financiële zelfstandigheid der gemeenten slechts te bereiken, indien deze lichamen kunnen beschikken over Inconé voor kwaliteit Hoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Moubelhuis Inconé De herkeuring van maten; gewichten en meetwerktuigen zal in deze ge meente plaats hebben in het handen- arbeidlokaal der openbare school en wel voor de bewoners van Noard, Süd, Dwarsnoard en Algeraburren op maan dag 1 april 1957 van 9.30—12 en van 13—16 uur en voor de bewoners van het overige gedeelte der gemeente op dinsdag 2 april 1957 van 9—12.30 uur. Belanghebbenden worden voorts ver wezen naar de uitvoerige bekendma king, welke in het publicatiekastje aan het Stadhuis is aangeplakt. Workum, 13 maart 1957.' Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur bouwrijpe grond, konden we, ondanks de gunstiger regeling omtrent het bouw volume, hier geen woningen bouwen. In mijn openingswoord op de eerste raadsvergadering in 1956 sprak ik de hoop uit dat het gewijzigde uitbrei dingsplan spoedig zou worden goedge keurd. Dit is helaas niet gebeurd en tengevolge van dat afkeuren, zijn we nog niet veel verder gekomen. En hoe wel aan de woningbouw bij de inves tering voorrang verleend zal worden, zo ondervinden wij met het bouwrijp maken van de grond, reeds allerlei moeilijkheden, alles tengevolge van de hierboven genoemde circulaire van 14 januari jl. Een beetje soepeler optreden van de controlerende instanties en een meer overlaten aan het zelfstandig be slissen der gemeente, zou hier mijns inziens op zijn plaats geweest zijn. Het spreekt vanzelf dat wij niets zullen nalaten om zo spoedig mogelijk de staketsels op te ruimen, want ook voor onze gemeente geldt dat het woning tekort volksvijand no. 1 is. Niet alleen de kwaliteit der woningen, maar voor al de kwaliteit laat veel te wensen over en vernietigt nog veler levensgeluk. Ook de bestaande industriën ondervon den tengevolge hiervan dagelijks grote moeilijkheden met het aantrekken van voldoende geschoold personeel.' In dit verband zou ik graag nog iets willen zeggen over de ontvolking van het platteland, waar tegenwoordig zo veel over geschreven wordt. We weten allang dat dit niet een speciaal Fries probleem is. In verschillende landen van Europa is dit aan de orde. Het gaat hier niet om een enkel ziekteverschijn sel aan de oppervlakte, maar om een kankergezwel dat nauwelijks nog kan worden uitgesneden. Het platteland is het reservoir van volkskracht en gees telijke gezondheid, maar in een al te centralistisch geregeerd land, wordt dit systematisch ondergraven. Bijna de helft van alle Nederlanders woont thans in de drie Westelijke pro vincies. Door deze gróte opeenhoping der bevolking ontstaan allerlei onge wenste toestanden en de enige gezonde gevolgtrekking van deze onheilspel lende ontwikkeling is zoveel mogelijk' de groei en levensmogelijkheid van overig Nederland te bevorderen. Terwijl de regering alles moet doen om het platteland als een gezond en krachtig reservoir in stand te houden, bevordert ze door haar maatregelen het proces der ontvolking ten zeerste. Men neme maar de classificatie en het wonderlijke begrip der rentabili teit.' Voor de instelling van een omge keerde classificatie zou zelfs reden zijn, wil men goede ambtenaren op het platteland hebben en wat de kwestie der onrendabele gebieden betreft, zou men de vraag kunnen stellen of het wel billijk is de lasten overmatig op één bepaalde volksgroep af te wente len, of ook de steden iets meer dan de kostprijs voor waterleiding en electri- citeit te laten betalen. Strijdlust, activiteit, solidariteit, his torisch besef zullen het platteland zijn betekenis kunnen hergeven. Ik juich het daarom van harte toe dat er een groep mensen is welke hier een zwem bad wil inrichten en weer anderen zich beijveren voor de stichting van een buurthuis. Alles moet in actie komen om het platteland weer bewoonbaar te maken: Anders raken we de jeugd kwijt en zoeken ze anders hun vertier. Dan moet men zich niet laten ontmoedigen wanneer de pogingen niet direct kun nen worden verwezenlijkt, maar vol houden. Dat is een stimulans die het gemeentebestuur nodig heeft; om bij de hogere instanties daar ook mee door te gaan. Wij moeten af van de idee dat werkelijke cultuur alleen maar in de grote steden te vinden is. Ik hoop dan ook van harte dat ieder die daarvoor in aanmerking komt, zich opgeeft als lid van het toekom stige zwembad. Dat zal een krachtig motief zijn voor de Overheid, om hier de behulpzame hand te bieden. Wat een buurthuis betreft, kunnen we zonder overdrijving constateren dat hier grote behoefte is aan moderne gezellige vergaderlokalen. We kunnen ons hier spiegelen aan de militaire te huizen. Zodra de oude ongezellige te huizen vervangen worden door nieuwe met allerlei comfort, stijgt het bezoek onmiddelijk. We hebben hier grote be hoefte aan gelegenheden waar de jeugd naast haar gewone bijeenkomsten ook haar jaarlijkse feestelijke vergaderingen kan houden, met een behoorlijk podium en gezellige zitjes. We leven niet meer in een tijd waarin de avonden gevuld kunnen worden met samenspraakjes welke ook nog hoofdzakelijk gelezen en slecht uitgevoerd worden, maar dat krijgt men alleen anders als er ook een behoorlijk toneel aanwezig is: Ai de heer IJ. Oosten aan de burgemees ter een woord van harteljjke dank te brengen voor de weloverwogen toe spraak, waarin ook zeer scherp de afbrokkeling van de autonomie van de gemeente behandeld werd. En verder werd aandacht geschonken aan zwem bad, buurthuis, de grote trek van het platteland en dit alles in een vorm en bewoordingen, die zeker bij allen in stemming konden vinden. Spr. hoopt het gesprokene nog eens rustig te kun nen overlezen en zou graag zien dat de hele bevolking dit ter harte mocht nemen om dan te besluiten met we derkerig aan burgemeester en ge meente Gods beste zegen toe te wensen Programma zaterdag 16 maart 1957: Senioren: H.J.S.C. 1—Workum 1 vertrek 3.15 uur Workum 2—Delfstrahuizen 1 aanvang 4 uur Punt 2. Ingekomen stukken en mede delingen. Resoluties van de gedeputeerde sta ten houdende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten: 1. garantie hypothecaire geldlening aan W. Abbring Hingst en M. Heer- lien; 2. onderhandse gunning van het ophogen en rioleren van het bouw terrein aan de Aldewei aan fa. A. J. Waterl ander te Heerenveen; 3. wijziging en aangaan van diverse pachtovereenkomsten betreffende percelen wei- en bouwland in de W orkumerwaard 4. wijziging erf nachts'ermijn van een aan de Cöop. grasdrogerij uit gegeven bouwterrein aan de Kaei- dyk. Resoluties van de re ’e u'eerde sta ten, houdende verdaging van de beslissing op de ge ieente begro ting en de begrotingen van het landbouw- en het gasbedrijf voor 1957: Jaarverslagen van: 1. Stichting „het Rjjsterbos” (1955) 2. Commissie iOi wering van school verzuim te Workum (1956) Begroting voor 1957 en rekening over 1955 van de B. Kring Sneek voor de Bescherming Bevolking. Voor vervolg zie achterpagina. Punt 1. Notulen van de vergaderingen van 28 november en 19 december 1956 en 21 januari 1957. Geen der leden had op- of aanmer kingen. „It aide fabryk” wordt aardewerkfabriek Geldlening aan Chr. Bewaarschool met twintigduizend verhoogd Voor 1050-jarig be staan van Workum een bijdrage van duizend gulden in een even tueel tekort. De feestviering moest, volgens enkele leden, niet te kermisachtig, maar liever meer historisch. Vuilnis-stortplaats en „De Zwaan” voortdurende ergernissen. Molenrestauratie en -onderhoud een dure liefhebberij. Verbetering Tillefennepaed gevraagd, evenals aanvulling van en binnenkort keus uit een rijtje namen voor het Tehuis voor ouden van dagen. Ook be strating en verlichting blijven rondvraagkwesties. In verband met de militaire dienst van de tegenwoordige functionaris roe pen burgemeester en wethouders van Workum sollicitanten op voor KLERK TER SECRETARIE in tijdelijke dienst.' Jaarwedde f 1890.— tot f 2550.— (vijf- éénjaarlijkse verhogingen van f 132.—) exclusief de verhogingen van 6 en 5.6 pCt. Bij aanstelling beneden 21 jaar wordt een jeugdaftrek toegepast. Aanstelling op arbeidscontract. M.U.L.O. diploma of daarmede gelijk te stellen ontwikkeling vereist. Bekendheid met typen en cyclostyle- werk strekt tot aanbeveling. Sollicitaties (niet op zegel) met voerige inlichtingen vóór of op maart a.s. te adresseren aan de burge meester. Workum; 14 maart 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT leen dan kan men spreken over cultu rele verheffing. Alle verenigingen heb ben hieraan grote behoefte. De ker ken kunnen zich hierbjj dus ook niet afzijdig houden als ze hun taak ver- t staan. Ik denk hierbjj ook aan een sociëteit voor bejaarden, waar nu geen 1 plaats voor is, en om het hele geval rendabeler te maken, zou het ook te overwegen zijn om contact op te ne men met het Groene Kruis, omdat ook daar geen ruimte is voor een consul tatiebureau voor zuigelingen, prae-na- tale zorg, rheuma en wat er misschien nog meer komt. Met elkaar moeten we er de schouders onder zetten en dan zal het de taak van de plaatselijke Overheid zijn te trachten hier een even grote subsidie voor te krijgen als met de z.g; ontwikkelingsgebieden het geval is. Wil men inderdaad de ont volking van het platteland tegengaan, dan zal men hier niet aan ontkomen. Het spreekt vanzelf dat we er hier mee niet zijn. Voor alles zullen we er op uit moeten zijn zo groot mogelijke werkgelegenheid te scheppen. Het ver heugt me daarom zeer dat er in de ves tiging ener nieuwe industrie in de voor malige „Lijempf-fabriek” enig schot begint te komen. Dit is nu voor het i college van ged. staten een mooie ge- I legenheid om hun woorden waar te I maken, die ze vorig jaar te Rijs hebben gsproken. Arbeidskrachten, zowel man nelijke als vrouwelijke zjjn hier vol doende aanwezig, zodat niets vesti- ging van nieuwe industrieën in de weg I behoeft te staan I Al eerder heb ik opgemerkt dat we gaan een mensenleeftijd wegens gebrek aan bouwterrein geen huizen konden bouwen. Dit houdt ech ter niet in dat er in 1956 niets gebeurd is in onze gemeente. Met grote dank baarheid wil ik hier eerst nog in her innering brengen, het ook in onze ge meente tot uiting gekomen medeleven met de vrijheidsstrijd van de Hongaren in november van het vorige jaar en de mooie opbrengst van de collecte, die voor de hulpverlening aan dit dappere, vrijheidslievende volk werd gehouden. Moge deze strijd en de door de gehele westelijke wereld betoonde sympathie niet tevergeefs zijn geweest. Wat nu verder onze gemeente betreft de verharde weg op de noordelijke waard kwam gereed, de nieuwe bestra ting van het Dwarsnoard, de restau ratie van het oude tehuis voor Ouden van Dagen en de derde klok met elec- trisch luidapparaat in de toren, terwjjl nog in uitvoering is de restauratie van het politiebureau en die van het kerk gebouw der Doopsgezinde gemeente haar voltooiing nadert. Met grote dank baarheid kunnen we constateren dat de nieuwe kleuterschool, welke ook ge reed kwam en een juweeltje is, aan de gestelde behoefte voldoet. Tevens gaf de gemeenteraad de nodigverkla- ring van de bouw van een R. K. jon gens- en meisjesschool en een nieuwe R. K.' kleuterschool.' In de oude Her vormde school werd een nieuwe indu strie gevestigd, terwijl onze gemeente toetrad tot een gemeenschappelijke re geling van de „Marrekrite”. Als de geruchten waarheid bevatten hebben we binnenkort ook weer nieuwe mogelijkheden omtrent de electrificatie in het Heidenschap. We hopen van harte, dat daar in de onhoudbare toe stand van het ogenblik binnen afzien bare tijd verandering komt. Tenslotte zou ik een ernstig doch dringend beroep willen doen op allen die daar tijd en gelegenheid voor heb ben tot het niet vergeten van de een zamen en chronische zieken in onze samenleving. Zowel in als buiten onze rusthuizen zijn er verschillenden die in eenzaamheid en verlatenheid hun tijd verslijten. Vooral de vrouwenver enigingen kunnen hier prachtig werk doen. Mijne Heren, hiermede ben ik aan het einde van mijn beschouwingen ge komen. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat het in 1956 niet aan acti viteit heeft ontbroken en dat er voor 1957 nog veel werk valt te verzetten. Ik doe een innig beroep op uw aller medewerking om voor onze gemeente het beste te zoeken. Het is me een behoefte de heren wethouders en de secretaris hartelijk te danken voor de zeer prettige samenwerking welke ik in het afgelopen jaar met hen mocht hebben, terwijl ik ook al degenen die in dienst der gemeente in het afgelopen jaar met nauwgezetheid en toewijding hun werk hebben verricht hiervoor hartelijk dank. Mijne Heren, gaarne wil ik u allen danken voor uw arbeid in het belang der gemeente verricht en ik moge be sluiten met aan u allen, zowel voor u persoonlijk als voor uw gezin, Gods Zegen voor 1957 toe te wensen. Als een der oudste raadsleden, wenste r FRI c. XI - ft

Friso nl | 1957 | | pagina 1