i - ARKU—ERFSKIP W O R K'U MER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen Tricotbest Nylons RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE C. GORTER BEL 306 b. g.g. 382 S.V.W. AGENDA „MAISON IRENE" Zaterdag 23 maart 1957 No. 13 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN £5 NOARD 69 met en zonder chauffeur I LAAT FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS C. B. T. B. X Abonnementsprijs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Telefoon Redactie en Adm.' 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz! Boekhandel en Drukkerij, Workum WORKUM. Naar we vernemen is de Officiële ingebruikneming van het ge restaureerde kerkgebouw van deDoops gezinde Gemeente alhier, thans defini tief vastgesteld op donderdag 11 april, des namiddags om halfdrie. Voor deze bijeenkomst zijn natuurlijk tal van au toriteiten uitgenodigd, ’s Avonds half- acht wordt er dan nog een wijdings- dienst gehouden, welke geleid zal wor den door de plaatselijke predikante Da. M. J. van Hamel.' Advertentietarief: 7 cent per m:m? Adv. van buiten Friesland 9 et: p.’ m.m: Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Ged. Opticiën Leverancier alle ziekenfondsen v •4 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Kunt U niet scherp onderscheiden? Een bril kan U daarvan bevrijden! Programma voor zaterdag 23 maart ’57 Senioren: C.V.V.O.’—Workum 2; vertrek 2 uur Workum 3-Q.V.C: 2 Aanvang 2.15 uur De herkeuring van maten,' gewichten en meetwerktuigen zal in deze ge meente plaats hebben in het handen- arbeidlokaal der openbare school en wel voor de bewoners van Noard, Süd, Dwarsnoard en Algeraburren op maan dag 1 april 1957 van 9.30—12 en van 13—16 uur en voor de bewoners van het overige gedeelte der gemeente op dinsdag 2 april 1957 van 9—12.30 uur. Belanghebbenden worden voorts ver wezen naar de uitvoerige bekendma king, welke in het publicatiekastje aan het Stadhuis is aangeplakt. Workum, 13 maart 1957. Burgemeester en wethouders van Workum; J. RUSSCHEN De secretaris; VAN DER GOOT UITVOERING MATTHAUS PASSION IN DE NED. HERV. KERK 15 maart. De commissie die het initiatief en de organisatie van boven genoemde uitvoering op zich nam, mag met grote voldoening terugzien op haar werk. Een uitvoering als deze mag toch gerekend worden tot de evenementen op het gebied van muziek en zang. De prachtige St; Geertruda-kerk leent DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 zich bij uitstek voor zo’n gewijde uit voering al is mogelijk de acoustische werking niet overal even gunstig als op onze plaats, waar alles perfect doorkwam en waarvoor wij de com missie gaarne onze dank brengen. Voor elke muziekliefhebber, die met een ontvankelijk hart zich tot luiste ren zet; betekent een uitvoering als deze een hoogtepunt. Men wordt voor enkele uren opgeheven uit het alle daagse en overgeplaatst in een andere wereld. Wij zullen ons niet wagen aan een kritische beschouwing, daarvoor moet men allround vakman zijn, maar wensen toch onze indrukken kenbaar te maken en dan mag geconstateerd worden dat hier bij wijze van spreken in de eerste plaats gezongen en gemu siceerd werd met het hart. Ten op zichte van enkele solisten, die we van zeer dichtbij konden gadeslaan, kun nen wij dit met absolute zekerheid beweren. L. Bogtman, Aafje Heijnis en de sopraan Annette de la Bye gaven in hun optreden wel het recht deze uit drukking te gebruiken; nooit hebben wij een dergelijk opgaan in het stuk zo intens gezien als bij de beide eer sten. Deze zangeressen en zangers bij de gratie Gods hebben veel schoons ge geven; uitzonderlijk schoon was zo wel het optreden van de bas Bogtman, die zelfs zonder partituur zingt, als van de alt Aafje Heijnis met haar prachtige stem; beheerst en doorleefd als zij wist te zingen, maar ook van de sopraan de la Bye die zelfs in de hoogste registers met gemak haar partij zong. De drie andere solisten-zangers, J. Waayer, Arjan Blanken en Arie de Rijk, de eersten tenoren en de laatste bas wisten al evenzeer verantwoord op te treden, waarbij de heer Jan Waayer als evangelist zeker geen ge makkelijke taak had. Het ongeveer honderd personen tel lende toonkunstkoor „Concordia” en het jongenskoor van de St. Bonifacius- kerk te Leeuwarden onder leiding van Jac. Bos droegen in hoge mate bij tot het welslagen van deze uitvoering en wij hebben met diep respect geluisterd en genoten van hun sterk bewogen zang. Piet Kee, orgel en mevr. Kueter— Zwager, cembalo, met het Frysk Or kest, voorzover het de strijkers en hobo’s betrof, als begeleiding vervol maakten het geheel en de evenwichtige begeleiding viel te roemen. Noemen wij nog de overige solisten L. N ij dam, fluit, Stanislow Kowarski, viool, Klaas Kueter, viola da gamba, Jan Harsha- gen, hobo, dan hebben we ook meteen daarvoor onze grote waardering uit gesproken. Maar dan rest nog de geestdrift en overgave van de dirigent, de reeds grijzende Piet Post te loven. Met welk een hoge bezieling weet deze kunstenaar de Matthaus-Passion tot leven en tot beleven te brengen! Deze keer heeft hij en hebben koren, orkest en solisten weer aan honderden een onvergetelijke avond geboden. Mu ziek en zang deed het evangeliever haal intens doordringen tot gemoede ren, die er ontvankelijk voor zijn en de honderden die gekomen waren zul len zich deze reis niet hebben beklaagd Moge ook in de toekomst Workum ons Zuidwesthoekers elk jaar de Matt haus-Passion brengen en zo mogelijk andere muzikale hoogtepunten. Nogmaals dank en waardering voor de leden van het Workumer-comité. M. V; Junioren: Workum IA—Heerenv. Boys IA aanvang 4 uur Workum 1B—Bakhuizen 1B aanvang 4.15 uur Workum 2 B—Balk 2B aanvang 3 uur Oever zwaluwen 1B—Workum 3B vertrek 2 uur per fiets De C.B.T.B. ófd. Warkum haldde forline wike in praetmoarn. It tal oan- wêzigen dat de foarsitter wolkom hjitte koe, nei dat mei gebet en schriftlêzing bigoun wie, wie net oergreat; it ta- nimmende wurk op ’e bidriuwen sil hjir wol net frjemd oan wêze. Fan it Prov.-bistjür wiene oanwêzich de sik- taris ir. Eringa en ’e adj. siktaris ir. Sybrandy. Yn syn iepeningswurd stie de foarsitter efkes stil by de tastan fan hjoed-de-dei. De takornst foar de boer liket yet net sa tige. De Twadde Keamer hat de regearingsfoarstellen ynsake de bistedingsbiperking ófhan- nele; hjirby kamen ek oan ’e oarder de easken fan it lanbouskip. Fan 330 mil- joun goune dy’t dizze easken fregen, is f 200 miljoen tasein. Dat de easken ünreedlik wiene is net biwezen, wol is sein: it kin net yn ien kear. Tige spitich is dat fan ’e f200 miljoen f50 miljoen blokkeard wurdt. Dit is in slim ding omreden folie boeren dit jild foartdaliks sa nedich binne. De nije garansjepriis foar ’e mólke is f 28.40 de 100 kg. by 3.70 pCt. fet. Foar ’e klaei wurdt it 27 sinten de liter en it san 28.8 sint de liter. Dit jowt üs gjin bifrediging, hwant dit systeem jowt oanlieding foar de greatste ün- binlikheden. Hjirnei joech de siktaris earst de oanteikens fan ’e foarige gearkomste en ’e ynkommen stikken. Dit freget net folie tiid. Hjirnei koene der fragen steld wurde ta ynlieding op ’e praet moarn. Underskate fragen waerden oan ’e hearen Eringa en Sybrandy steld; fragen sawol fan organisatoryske as fan mear praktyske aerd. Dizze fragen waerden wiidweidich bisprutsen. Sa waerd der praet oer ’e wurktiden yn ’e lanbou, it ófslaen fan lan en it oangroeien fan domeingrounen oan ’ez marren, de lytse bidriuwen, de mölkpriis en ’e sükerbite priis. It hat folie kans dat de arbeidsüren yn ’e lanbou foar ’e melkers- féforsoargers mei 100 uren per jier ynkort wurde. De fraech as de lytse bidriuwen for- dwine moatte, kin sa mar net mei ja of né öfdien wurde. Sa ’t somliken wolle om de lytse bidriuwen pp sa koart mooglike termyn ütstjerre to litten, binne wy net foar. As yn in lyts bidriuw in seker persintaezje fêste wurktiid sit, dy’t ekonomysk forant- wurde is, bygelyks 60 a 70 of 80 persint, dan kin it mooglik wêze dat oan to foljen mei it halden fan bar- gen of hinnen. Ek oer de mölkpriis is folie praet, en de boeren op ’e klaeiweide wurde net lyk bihannele mei de sükerbiteforbou- wers. Dizze lésten wurde persint ge- wize minder op richtpriis koarten as de greideboeren en hwerom moat yn dizzen de iene oars bihannele wurde as de oare? De miéning is dat mei de üngelikense mölkpriis graete ünbillik- heden har foardogge en as it dizze wei üt moat, dan sil men eigentlik bidriuw foar bidriuw bioardielje moatte en dit is suver net to dwaen en jowt ek noch gjin bifrediging. Lykwols ek yn it C.B.T.B.-bistjür is men hjir noch net klear mei. Bisletten waerd 5 april noch ris in gearkomste to hélden en wol op joun; dan komme in pear fraechpunten oan bar. Hjirnei kaem ek oan dizze gear komste in ein en sleat de foarsitter mei tankbea, Fryske Brief CLXVIII In oar foarbyld oer it arbeidskan. ;,fol; 12. 6 Oct. 1695. Aen tien jongens voor het opdragen ende opgeven van de Huijspannen op het Nijue predigh Huijs voor iedere jonge 5L/ stv. daghs.” e v Hja hiene dos trije dagen wurk hawn en elts twa en tachtig en in heale sint fortsjinne. Nou is it miskien al hwat nuver om to sizzen," mar wolle jimme wol leauwe dat ik sa under it lézen wei my sa skoan yntinke kin, hoe ’t dizze jonges har fielt hawwe moatte. Komme hja op in joun thus, de iene han stiif ticht knypt fansels, en koene hja foar mem it fortsjinne lean op ’e tafel üt telle. En de memmen fan dy knapen? Grif like bliid, ja miskien noch folie bliider as de jonges seis. Hwant de winter stie foar de doar, (6 Okt.) en dan stiene foar de measte minsken de fortsjinsten wol sahwat stil. l ouderavond o.l.s. Donderdagavond 14 maart werd van de openbare lagere school de jaar lijkse ouderavond gehouden in café „De Zwaan”. In zijn openingswoord kon de voor zitter talrijke ouders een welkom toe roepen. Hij betreurde het echter, dat een enkele niet aanwezig was, wat niet getuigt van de belangstelling welke een ouder voor zijn kind moet hebben. Uit de keurig verzorgde notulen en het jaaroverzicht van de secretaris kwamen by velen de herinneringen weer boven aan de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Als het belangrijk ste gebeuren stippen wy even aan de tiende uitwisseling van de Workumer school en de Stevenfenneschool uit Enschede.Dit gebeuren is uniek in ons land, vandaar dat dit in school- en onderwijzers kringen heel wat stof heeft doen opwaaien de afgelopen zomer; !j,; De Warkumer nammeskat XII (Slot) Wy binne dan nou sahwat oan ’e ein fan üs reis lans Warkums wetter- wegen kommen. Dat wol net sizze dat hjir mei oer dit ünderwerp it léste wurd sprutsen.is en dat der gjin oan- follingen müglik binne. Wy hawwe ommers seis op forskate plakken fraechtekens sette moatten. Ek üt de lêzersrounte mochten wy inkelde op merkingen fornimme, der ’t wy üs foar- diel mei dien hawwe. Allerearst wolle wy noch in trijetal wetternammen üt aide archyfstikken neamme, dy ’t wy op ’e lankaert net to plak bringe kinne. De earste bi- treft de Alewynspoel, in pracht namme üt in stik fan 1746. Hy wurdt yn ien sike neamd mei de Bongemar, dat faeks lei er der net sa fier of. De twadde is de Jollagrêft, neamd yn in oarkonde fan fan 1512. Hy soe miskien yn de buert fan de Leysleat socht wurde moatte, alteast yn dy rjuchting giet in oanwi- zing. En as tredde de Skrokpoel, der’t üs allinnich fan bi- kend is, dat er sawol ta de stêd as ta Nijhuzum heart. Ta bislüt inkelde oanfollingen en forbetteringen. By it neammen fan de wiken yn Warkum hawwe wy de Weeshüswyk forjitten.1 Hy, bistietnou fansels net mear. Fan de hear J. Robijns is üs noch in namme meidield, t.w. de Polkafeart, dy ’t fan de slüs oan ’t de Nijlander mole ta rint. Kin immen üs fortelle hwer’t er dy namme oan to tank jen hat? De hear S. W. de Boer, ierdewurkfa- brikant, woe it min oan, dat der oan de Trekfeart bij de Tichelboeresleat foarhinne in tichelwurk stien hat. Hy tocht earder dat de bineamming „tichelboer” forban haldde mei it lan fan dy boer, der’t de klaeilaech fan ofgroeven waerd foar de potte- bakkerijen yn de stêd. Soks is yn elts gefal mear bard mei lannen om de stêd hinne. De Gealesleat, dy ’t wy earst net hielendal to plak bringe koene, blykt, neffens in sketskaert üt 1769 (troch de hear Keikes yn it stedsarchyf ünt- dutsen) de forbining to wêzen tusken de Nijhuzemer Ie en de Trekfeart. De Sek is neffens in meidieling fan de hear Tj. Bouwman en oaren tsjint- wurdich de meast gongbere bineamming fan de Sannige Grüns. De Flotsleat, sa wiist de niisneamde sketskaert düdlik üt, is it selde wet ter as de Sond (tusken San- en Gaestmar); Lju fan it kadaster, hjir blykber net' mei de tael op ’e hichte, mienden de Nauwe Larts ta Nauwe Laars for- basterje to moatten. Wy hawwe dizze léste namme tominsten yn in „kada strale legger” foun. In aerdich foar byld fan hwat der barre kin as net- oardielkundige minsken oer üs nam- men to set gean. Neffens de kaerten fan de léste hün- dert jier stiet de Grêft ek as Fiskwyk bikend. Al dyjingen dy’t üs mei ynljochtin- gen skewield hawwe, sizze wy hertlik tank. Fierdere oanfollingen wurde like- goed tige op prils steld. Ik leau grif dat er de oare deis fan dizze „lokkige” memmen woltsjin de iene of oare buorfrou sein hawwe: „Ja üs jonge hat trije dagen wurk hawn by de nije tsjerke. En lit him nou justerjoune mei grauwe twa en tachtich en in heale sint thüskomme” Ik hear it har sizzen. En miskien neist dy lokkige mem, in jeloersk buorwiif. Mar der wiene neist de timmerlju, de mitselers, de ferwers, noch mear minsken dy’t hwat oan de nije tsjerke fortsjinnen.' „fol. 21: Anno 1696 den 31 Maij Aen Gouijke Claasis voor 4 groote Splinter Slooten aen de Aerme bossen hangende betaalt 1—12.” En dan: „fol. 23 Anno 1696 den 8 Aug. Aen Jelle Beelt snijer voor het snijen van vijer kaptels aen de preedickstoel betaalt 2—16” As wy nou it hout ris rekkenje, dan bliuwt er fan dy twa goune en sechtjin stüren, oan arbeidslean, grif ek al net safolle oer. Yn it forgeande hawwe wy lézen, dat men de 12e Maeije, bigoun wie mei it graven fan de fondearring. En sjoch dan ris nei de rekken fan tsien jonges. Dy krigen de 6e Okt. har lean foar it opdragen en oanjaen fan de dakpannen. In biwiis dos, dat it spul doe al under ’e kap west hat. Hwat net sizze wol dat de tsjerke doe al in stik hinne klear wie. Mar om Maert hinne, (1696) skynt it measte wurk der dochs wol oan dien to wêzen, hwant as wy it öfrekkenboek foar üs nimme, fine wy: „folio 18. Anno 1696 den 2 Maert volgens order van mijn meede Collegy Aen Jan Diercksen brouwer voor gelevert bijer tot de Aerbijders die gearbijt hebben aen het Nijue Predighuijs 41.10.” Litte wy der ris efkes rêstich by sitten gean en dy rekken hwat better bisjen. Der stiet dos, dat de algemien boekhalder, mei op oarder fan de oaren fan it „collegy” bitelle hat oan de brouwer ^an Diercksen, ien en fjirtich goune en tsien stüren, oan bier foar de arbeiders dy’t oan it preekhüs arbeide hawwe. It hat foar dizze minsken, in dei, of miskien in joun, feest west, om ’t it krewei in stik hinne birêdden wie. Sa sil dos it folk hwat fan ’t bigjin óf oan mei elkoar op arbeide hat, noch ien kear by- elkoar kommen wêze. Dizze léste kear net yn ’e wurkerskiean, mar mei in kreaze broek en in „dito” baeitsje oan. Foar sa fier hja dat hawn hawwe dan altyd. Wy kinne wol feilich oannimme, dat de bierkanne danich oansprut- sen wurden is, en dat it harren wol smakke hat. (Seit it sprekwurd net: Jouke bier smakket swiet.) En leau mar grif, dat hja m»i in tige fleurich sin op hüs ta setten binne en de soar gen fan it noedlik bistean, dat dizze minsken hawn hawwe, foar in eagenblik forgetten wiene. Een drietal meisjes uit de hoogste klas zorgde ook weer op deze ouder avond voor de muzikale omlijsting. Hun goed verzorgd programma werd met applaus beloond. Wegens vertrek naar elders werd voor de vacature—S. Zeilstra in de oudercommissie benoemd de heer R. Bajema. Dat ook het handwerkonderwijs bij de tegenwoordige tijd moet worden aangepast, daarover gaf juffrouw Mul ler een uiteenzetting. De mode van eigengebreide zwarte kousen en witte katoenen hemden ligt al weer ver ach ter ons. Met de onderwijsvernieuwing van de laatste jaren wordt nu ook aan het handwerkonderwijs geheel andere eisen gesteld. Dat echter bij de snel wisselende mode hier vele moeilijk heden aan kleven, behoeft geen betoog. Het hoofd der school hield een in leiding over de sexuele problemen van de jeugd. Op duidelijke wijze zette meester hier in een gemoedelijk praat je de grote gevaren en moeilijkheden uiteen van de rijpere jeugd. Hij gaf het advies aan de ouders om met steun van de school de jeugd door deze moeilijke periode heen te Jielpen. In de pauze werd van de gelegen heid om de werstukken en tekeningen te bekijken, een druk gebruik gemaakt. Meester Talen vertoonde hierna nog een film van natuurmonumenten in Nederland. Toen er voor de rondvraag geen ani mo was, sloot de voorzitter deze goed geslaagde ouderavond met een woord van dank aan de leerkrachten en riep verder alle aanwezigen op om propa gandist te zijn voor de openbare school, met de leuze: „allen onverdeeld naar de openbare school”! 2

Friso nl | 1957 | | pagina 1