1 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Tricotbest Nylons Herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen De volière en haar bewoners RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 S.V.W AGENDA „MAISON IRENE" I 1 Aan onze abonné's op ,Friso” Zaterdag 30 maart 1957 No. 14 80ste Jaargang f? OFFICIËLE MEDEDELINGEN A. BAKKER. NOARD 69 I met en zonder chauffeur 12 voor Samen PLAATSELIJK NIEUWS mee FRISO. LAAT en een Met ingang van 1 april 1957: Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar XL Van verslagen, berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! 2230- 4 563— 6-8 Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz; Boekhandel en Drukkerjj, Workum ondervonden dat de afd. Workum voort varend was, maar dat ze het nu toch wisten te leveren om de bondsfilm „Een rustplaats voor den lijder, Gebogen onder ’t kruis, Een wijkplaats voor den strijder Zij ons dit vriendlijk huis.” VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit foordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inc-i nemen ze al vast enkele in studie, welke zo nodig Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct. p.’ m.m: Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur Vries Tijseling Totaal f5—5 terwijl voor de première een veel la tere datum was vastgesteld, is het toppunt van zulke rakkers. Sprekende over het nuttige werk van de bond, waarvcor verscheidene bestuursleden Telefoon Redactie en Adm.' 05151-314 Postrekening 882259 ren, er niet de gang in brachten, welke aan was 208- 7 548— 4 120-18-8 325 337 500 267— 9 5100-10 Makkum V2->/2 1-0 1-0 1/2-,/2 0-1 0-1 0-1 0-1 1-0 1-0 Programma voor zaterdag 30 maart ’57 Junioren: Workum 1A—Zwaluwen 1A, aanvang 4 uur O.N.S. 2 A—Workum 2 A Q.V.C. 2 B—Workum 3B H.J.S.C. 1B—Workum 2 B Voor vertrektijden zie clubkastje Afd. Gymnastiek: De bus naar Sneek (gymnastiek-de- monstratie) vertrekt zaterdagavond 7 uur van de Merk. WORKUM. Naar we vernemen be staat er veel kans dat het muziekfesti val van de federatie van fanfare corpsen uit de Zuidwesthoek deze zo mer in Workum wordt gehouden. Voor deze gebeurtenis wordt meestal een zaterdagavond uitgezocht, maar ge zien het aantal deelnemende corpsen mag dan wel tijdig begonnen worden en kan het met die paar honderd mu zikanten en hun aanhang wel eens eens drukke bedoening worden in ons park. Mogelijk worden ook andere zingende en musicerende verenigingen aangetast door het mooie voorjaars weer en nummers in een gecombineerd optreden zeker gewaardeerd zullen worden. SCHAKEN J.l. vrijdag speelde O.D.L een vriendschappelijke wedstrijd tegen de schaakclub uit Makkum. Na menige spannende partij werd het tenslotte nog eerr draw, nl. 5—5. De gedetailleerde uitslag "luidt als volgt: O.D.I.', Workum E. D. de Boer—S. Boersma Fr. Meijer—H. Genee K. Meijer-T. Smid Th. Breukelaar—A. Wiersma M. Bruggenkamp—J. Werkhoven J. Seekles—W. Genee S. Walta—J. de Leeuw A. de Witte-K. Hibma O. de Boer—H. de R. F. de Boer—T. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 wens U veel succes en genoegen met Uw liefhebberij. i Hindeloopen. Naschrift: Nu deze volière-rubriek dan beëin digd wordt, hopen we maar dat dege nen die hier speciaal bij geïnteresseerd waren, voldoende geïnstrueerd zijn. Af en toe werd ons gevraagd om alsnog enkele van de eerde geplaatste num mers toe te zenden, aan welke ver zoeken we tot dusver konden vol doen, dus ook een teken dat men deze bijdragen wel op prijs stelde en de gegevens bij de hand wenst te hebben om ze, zo nodig nog eens te kunnen naslaan. Voor de duidelijke toelichtingen en adviezen, die de schrijver zo voor en na liet horen, ook vanaf deze plaats onze hartelijke dank en we hopen enigermate meegewerkt te hebben aan een grotere waardering voor het werk, dat noodzakelijk is bij het instandhouden van een volière, een liefhebberij, die zowel zorg als toewijding vraagt en waaraan eigen belang meestal geheel vreemd is. Met de slotwens van de schrijver kunnen we volkomen instemmen. Uitg. Friso”. De herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zal in deze ge meente plaats hebben in het handen- arbeidlokaal der openbare school en wel voor de bewoners van Noard, Süd, Dwarsnoard en Algeraburren op maan dag 1 april 1957 van 9.30—12 en van 13—16 uur en voor de bewoners van het overige gedeelte der gemeente op dinsdag 2 april 1957 van 912.30 uur. Belanghebbenden worden voorts ver wezen naar de uitvoerige bekendma king, welke in het publicatiekastje aan het Stadhuis is aangeplakt. Workum, 13 maart 1957. Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT veel tijd moeten opofferen en de huis houdelijke plichten niet verwaarloosd mogen worden, mocht het aangeboden cadeau ook gezien worden als een pro- dukt van hetgeen er door bondslessen onderwezen werd. Het onthulde bloem- stukje bleek nl. zeer fraai opgesteld te zijn in een „tichte gatsjepanne”, een stukje Workumer aardewerk, zoals mettertijd misschien wel weer in rui mere mate hier vervaardigd kunnen worden. Mevr, van der Zijpp bedankte allen stuk voor stuk voor de hartelijke woorden en voor de mooie bloemen, waarvan ook die van „Plaatselijk Be lang” bijzonder op prijs werden ge steld. De bondsfilm „Het platteland en wij” liet vrijwel alle delen van ons land zien en daartussen door kon men dan opmerken dat de bemoeienissen van de bond een heilzame invloed hadden op het plattelandsleven, dat een eigen, natuurlijk karakter zal kunnen bewa ren door de onnatuurlijke, nivelleren de invloeden van de stedelijke bevol king buiten te sluiten. Zouden we nu nooit eens een bekend gezicht zien, vroeg men zich onwillekeurig af, tij dens het draaien van de film. En ja wel, bij de opnamen van het te Den Haag gehouden congres konden we even 'goedendag knikken, (al moest het wel heel vlug gebeuren. Bij de bestuurstafel kon men aan hetzelfde adres terecht, maar van iemand die zo opeens zou gaan groeten, zou wel gauw gezegd worden dat er een steekje aan los is. Die herkenning op het doek was net zoiets als dat men in de vreemde plotseling een plaatsgenoot tegen het lijf loopt, die men ternauwer nood kennende enthousiast begroet. Zo gaf ook dit congresbezoek aan de film, die bij allen erg in de smaak viel, als ’t ware iets eigens. Na de pauze kwam het optreden van Pyt Barends van der Veen en z’n ver loofde met de vermaarde „Tovertim- pel”, voor kinderen spelend heet dat een poppenkast, voor ouderen is pop pentheater een aannemelijker kwa lificatie. „Het vrouwtje van Stavoren” dat verhaal kreeg men te horen. De dialoog was grotendeels op rijm en behalve enkele wat te gewild grap pige uitspraken, zag men de ware toe dracht van deze veelbezongen trage die. De verschillende poppen, die voor en na optraden en de decors waren Begin 1954’ werd te Hindeloopen door veertien leden opgericht de vereniging „Vogclvreugd”. Het eerste zichtbare resultaat was dat in juli ’55 de pu blieke volière onder grote belangstel ling werd geopend, terwijl in 1956 een hieraan grenzende volière werd ge bouwd voor de grotere vogels en de papegaaiachtige vogels, die niet met de kleine tropische vogels tezamen kunnen worden gehouden. Wanneer de plannen in vervulling gaan, en alles wijst er op, zal in 1957 nog een dubbele fazantenvolière van 5 bij 6 meter wor den bijgebouwd voor de huisvesting van fazanten, krielhoenders en duiven, waarmede de vereniging dan het voor ogen gestelde doel heeft bereikt, daar het gehele ter beschikking staande ter rein dan is volgebouwd. Het ledental is sedert de oprichting uitgegroeid tot een kleine honderd, terwijl de volière steeds de belangstelling van de inwo ners en niet te vergeten van de jeugd heeft. Schrijver dezes heeft getracht vanaf de oprichting door 'middel van de „Friso” de lezers iets meer bekend te maken met de praktische inrichting van een volière, met het leven en broeden van de vogels en dan in het bijzonder van de tropische vogels, terwijl verder de meest voorkomende soorten werden beschreven. Bedoeling van deze rubriek is steeds geweest wat meer belangstelling te wekken voor de vogelsport, een sport die men thuis kan beoefenen en waar aan men veel genoegen kan hebben, vooral als men vogelliefhebber is. In de tweede plaats was het de be doeling de belangstelling voor de vo lière bij de lezers op te wekken. Daar dit thans de veertigste maal is dat ik onder de titel „De volière en haar bewoners” in dit blad schrijf en niet in herhalingen wil vervallen, zal dit dan het slotwoord zijn. Mogelijk dat er op ongeregelde tij den nog wel eens iets over de toe komstige bewoners van de volière zal worden medegedeeld. Alvorens afscheid te nemen van de lezers van deze rubriek, moet het mij toch uit de pen dat het mij wel eens heeft verwonderd, dat er nooit enige kritiek is gegeven. Hiermede wil ik dan eindigen en Oan safier ta, hwat ik üt de skiednis fan de Vermaning opdjippe haw. Mar ik wol de pinne dochs net sa sünder mear dellizze. Der is sünt de tiid dat de earste Vermaning boud waerd, gans foroare. Doe, oan it bigjin fan de 17e ieu, wie it sa, dat men de Mennisten wol har ren gong gean liet, mar hja mochten dochs it „Vermaanhuis” net deun oan de strjitte bouwe. Soks om oaren gjin argewaesje to jaen. En nou is dizze tsjerke mei stipe fan de oerheit foar fierder forfal bi- warre bleaun. Ik wol bislüte mei hwat Ds. S. de 12e maeije 1895, oan it ein fan syn bitinkingsrede sei. „Blijf uwe De abonnementsprijs van ons blad wordt per 1 april a.s. gesteld op f 1.25 per kwartaal en voor de per post toe gezonden exemplaren op f 2.75 per half jaar. De geringe verhoging, welke in deze prijs ligt besloten, is onvermijdelijk als gevolg van een nieuwe verhoging van de prijs van het courantenpapier per 1 april a.s. Deze papierprijsstijging is voorafgegaan door een verhoging van de papierprijs in november j.l., die wij voor eigen rekening hebben genomen. Ook de loonsverhogingen, die in het nieuwsbladbedrijf zijn toegepast, zijn niet in de nieuwe abonnementsprijs doorberekend. Het Ministerie van Eco nomische Zaken heeft zijn goedkeuring aan deze abonnementsprijsverhoging gehecht. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Woensdag 20 maart hield de af deling Workum van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan een ju- bileumavond, waarbij ditmaal ook de mannen van de leden waren uitgeno digd en verder vertegenwoordigers van verwante verenigingen en corporaties. De presidente mevr, van der Zijpp —Demmer heette allen hartelijk wel kom, in ’t bijzonder wethouder Gaastra als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur, het bestuur van de Fr. Mij. van Landbouw, De Jongerein, afge vaardigden van de zusterafdelingen in de Zuidwesthoek en de plaatselijke R.K. Boerinnebond en Vrouwenbond, de Chr. Vrouwen- en Jonge Meisjesbond, vertegenwoordigers van C.A.F.-filiaal, Coöp. Grasdrogerij, Coöp. Boerenleen bank en Coöp. Zuivelfabriek. Daarbij bedankte spreekster telkens voor de ontvangen attenties, welke hoofdza- kelijk uit bloemstukken bestaande, rondom in de zaal te zien waren, maar van laatstgenoemde zou het te proe ven zijn. Zo hadden ook verscheidene leden op zich genomen om een cake te bakken, terwijl enkele anderen voor de met smaak gerangschikte bloemva zen op de tafeltjes hadden gezorgd. Een commissie van ontvangst kwam niet voor problemen te staan, want hoewel de zaal flink bezet was, bleven sidente mevr. IJpma had altijd wel toch de stoelen in de uiterste hoeken onbezet, zodat toen later de film be gon te draaien, maar een klein deel tijdelijk behoefde te verhuizen om een hier hedenavond gedraaid te krijgen, beter gezicht op het filmdoek te heb ben.’ Wie eens voor de keus mocht komen te staan dat hij in een grote bioscoopzaal alleen nog maar de aller laatst verkochte plaatsen (uiteinde voorste rij) kan bemachtigen of de voorstelling moet overslaan, kan ge rust dit laatste kiezen, want dan wordt hem wel een heel potsierlijke karika tuur bespaard. De heer van Es, die met de meegebrachte apparatuur de pas gereed gekomen bondsfilm zou vertonen, was intussen ook welkom geheten, evenals mevr. Hoff, die hier het provinciaal bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen vertegenwoor digde, terwijl de voorzitster mevr. IJpma juist arriveerde vóór het vol gende punt aan de orde kwam, het historisch overzicht op rijm, dat aldus voorafgegaan en gevolgd werd door een enthousiast applaus. Bovendien werd de presidente, wat de belang stelling van het hoofdbestuur betrof, niet in haar verwachtingen teleurge steld, waar ze haar hartelijke voldoe ning dan ook over uitsprak. De bestuursleden, mevr. Beetstra mevr. Jonkman gaven toen vanaf het podium een heel origineel overzicht van de bondsactiviteiten in de afge lopen kwarteeuw. De een vulde de andere steeds aan, gaf min of meer een antwoord of bevestiging op de i voorgaande bewering, zodat het voor het publiek niet de vorm had van een hele opsomming van allerlei weder waardigheden, wat het toch in feite wel was. Over allerlei belegde bijeen komsten, cursussen, reisjes, excur sies, samenstelling van het bestuur enz. enz. werden herinneringen opge haald en steeds met een „koartwili- gens”, die nooit te „stikelich”, hoewel de gelegenheid daartoe er wel eens geweest zal zijn. En juist dit laatste was vermoedelijk bij menigeen oorzaak om met de woorden van bewondering en waardering door de presidente ge sproken, van harte in te stemmen. Dat de heer Smits aan de samenstelling (voornamelijk wat de dichterlijke vorm betrof) had meegewerkt was voor ve len geen geheim en daarom ook voor de anderen prettig om te horen en zich te herinneren wanneer er een gelegenheidsvers gewrocht moet wor den. ’t Werd bovendien op een pret tige en duidelijke wijze getrakteerd, in overeenstemming met het gehele verloop en de perfecte organisatie van deze avond, sober gezegd: ’t was alle maal spontaan. Hierna kwamen een rijtje toespra ken. Allereerst sprak de heer A. Gaas tra namens het gemeentebestuur, de heer R. H. Jonkman namens de Fr. 1 kostelijk, maar in spanning hoe pf die Mij. van Landbouw; mevr, van der f grillen van de „Vrouwe” zouden af- Velde, bestuurslid van de zuster-afde- lopen, kwam men uiteraard niet, ter- ling te Koudum, mede namens afd. Warns en T" bood een fraaie schrijfmap aan; verder voerden nog het woord een vertegen woordigster van de afd. Gaasterland, sloot, mevr. Bouwer namens de R.K. Boe rinnebond en de heer Kampen namens roeping getrouw; worde nooit uw bestemming onthei ligd; blijf wat ge reeds 200 jaren zijt geweest ook nog voor de toekomende geslachten: Fryske Brief CLX1X Lit üs dan nou foar de léste kear it ófrekkenboek noch ris opslaen en sjen what er foar it nije preek hüs ynbard wie. „folio 1—13 ontfangen van 21 April 1695—Febr. 1696 folio 15-17 24 Febr. 1696 op order van mijn medecollegy mannen van onsen meede colegy Goijke Claases ontfangen als deze bij slot van reekening was debet dito van Age Lolles Jan Gerrits Johannes Jacobs voor een halve praam voor oud -f- nieu hout, pannen, steen LEDENVERGADERING VOGELWACHT WORKUM E. O: 21 maart ’57. Deze goed bezochte vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer F. M. de Boer, die na een openingswoord te hebben gesproken, de notulen en het jaar overzicht van de secretaris, de heer P. Postma, die verhinderd was, voor las. Verder deed hij uitvoerige medede lingen omtrent het verloop der ge beurtenissen in het afgelopen jaar. El ke nieuwe vereniging, aldus de voor zitter, heeft vanzelfsprekend met moei lijkheden te kampen, zodat alles direct geen rozegeur en maneschijn is. Over het geheel kan men echter niet onte vreden zijn en het bestuur bestaat uit „warbere” kerels! De penningmeester, de heer G. H. de Boer bracht verslag uit over zijn beheer en was zelf met het saldo te vreden. De kascommissie, bestaande uit de heren R. Bajema en H. P. Haagsma, had alles in de beste orde bevonden. De film, welke vertoond werd, was in één woord af„Het Levens web” gaf beelden uit de natuur: het vogel leven enz. De rede, die hieraan voor afging werd met aandacht gevolgd. Voordat er gelegenheid tot de rond vraag werd gegeven, vertelde de voor zitter nog een en ander en hij richtte een dankwoord tot de beide heren, die van Buitenpost waren gekomen om het programma te vullen. Enkele aanwezigen stelden een vraag Er werden toen nog verschillende aan gelegenheden besproken, als: het le zen van het blad Vanellus, de steun van veehouders in verband met het verbieden van de landerijen, tijdens het eierzoeken, het rapen of niet- rapen van grutto-eieren, het verbieden voor de jeugd om het strand te be treden, de medewerking van de onder wijzers, enz. Een en ander bezorgde een levendige discussie. Er heerste een gezellige sfeer en van de gasten gaven zich nog verscheidene als lid der ver eniging op. Om circa 11 uur dankte de voor zitter de aanwezigen en sloot de ver gadering. de I wijl ook de korte pauzes, die tussen Hemelum sprekend, zo’n zevental tafereeltjes nodig wa- bij het gedeelte voor de pauze De variatie in stemmen daarentegen meesterlijk. De presidente prees dan ook het „De Jongerein”. De gewestelijke pre- keurige spel en dankte verder alle TTpmo ho.1 medewerkenden en het deed deugd, dat ze de jeugdige pianist niet vergat. Op een avond als deze wordt nogal eens gevraagd: Hoe vond je het? En het antwoord kan dan vaak kort we zen: reuze geweldig fantastisch of waar elk bestuur van rilt, juist andersom, ’t Kwam ditmaal op een nog beter peil, want nu was overheer send: spontaan en tactvol! I i O’

Friso nl | 1957 | | pagina 1