a jongstra KRANT WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Middenstandsrapport van drie Friese gemeenten Tricotbest Nylons RADIO HINGST uw EN TELEVISIE BEL 306 b.g.z. 382 S.V.W. AGENDA „MAISON IRENE" Zaterdag 6 april 1957 No. 15 80ste Jaargang KERKDIENSTEN NOARD 69 met en zonder chauffeur Workum en mee LAAT BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum FRISO. DAMNIEUWS D. ling. Hieronder 1 ste klasse 16 PLAATSELIJK NIEUWS X Met ingang van 1 april 1957: Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Van verslagen; berichten enz.‘ gaarne spoedige opgaaf! Junioren: Workum Workum Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum ONTSP ANNINGS AVONDEN „MARIENACKER” Hier volgt een kort verslag van de ontspanningsavonden, die in het afgelopen winterhalfjaar op „Mariën- Waras (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds. mr. Q. Rovers. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. T. Nielsen.' lem Tjebbe, zv. Sible Westendorp Anna Rijpma. Gehuwd ten Overleden: Geen.' Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. B. 'J. Riemersma Voorber. H.A. Nam. 2.15 uur ds. B. J. Riemersma (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur ds. J. T. Nielsen.' ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 16 16 16 16 16 16 16 18 18 18 18 18 18 18 18 18 12 12 9 8 3 6 4 4 1 6 5 7 5 4 3 7 4 6 5 2 2 5 6 4 8 9 11 12 2 4 3 5 6 9 7 9 9 10 26 26 20 18 15 14 11 9 5 26 23 23 21 20 15 15 14 12 11 K s- 18 18 18 18 18 18 18 18 18 11 11 11 9 7 6 6 5 2 0 5 4 3 4 5 6 2 3 6 6 2 3 4 5 6 6 10 10 10 12 27 26 25 22 19 18 14 13 10 8 VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé an an uit al,1 ag nen nen :en, ten net oor :in- •en.’ 10 9 8 8 8 6 4 5 3 3 aal eld en, be- lan tiet tan ize un ?e- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Het programma is als volgt: Na de opening zullen de jaarverslagen van de secretaresse en penningmeester plaats hebben, waarna een bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van be stuursleden volgt. Tenslotte volgt voor de pauze rondvraag. Na de pauze wordt de avond verder gevuld met een lezing ditmaal ver zorgd door Dr. Velds, revalidatie-arts te Leeuwarden. Revalidatie is niet zo gemakkelijk te omschrijven, maar het komt in 'het kort hier op neer, dat men tracht men sen, die door het één of ander gebrek of een ziekte getroffen zijn, weer vol waardig te maken. Dr. Velds is de leider van de nog jonge Stichting Re validatie Friesland, die in zijn korte bestaan reeds veel goed werk gedaan heeft. Het zal voor ons allen interes sant zijn met het werk van deze Stich ting kennis te maken. Aansluitend aan deze lezing zullen enkele films ver toond worden, die ten dele betrekking hebben op hetzelfde onderwerp. De jaarvergadering zal gehouden worden op woensdag 10 april te 8 uur ’s avonds in Hotel „De Wijnberg”. Alle leden zijn vanzelfsprekend welkom en de liefde voor het Rode Kruis van de Workumers kennende, wordt voor 10 april op een talrijk bezoek gerekend. Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Het Economisch Instituut voor de Middenstand te ’s.-Gravenhage bracht in 1949 een rapport uit over de situ atie van de middenstand in de Friese gemeenten Baarderadeel, Hennaarde- radeel en Rauwerderhem. Enige tijd geleden heeft men in deze gemeenten opnieuw een onderzoek ingesteld, waardoor de toestand in beide jaren met elkaar kon worden vergeleken. De resultaten daarvan zijn thans neer gelegd in een nieuw rapport getiteld: „De Middenstand in een drietal Friese plattelandsgemeenten: Een vergelijking van de toestand in 1955 met die in 1949”, hetwelk dezer dagen is versche nen in de serie ;,Sociaal-economische Publikaties” van het E.I.M. In een viertal hoofdstukken wordt achtereen volgens aandacht geschonken aan de economische ontwikkeling van het ge bied, het middenstandsapparaat, het middenstandsbedrijf ’en de middenstan der zelf: JAARVERGADERING NED. RODE KRUIS AFD. SNEEK EN O. De afdeling Sneek en Omstreken van het Ned. Rode Kruis omvat de gemeenten Sneek, Workum, IJlst en Wijmbritseradeel voor het grootste deel). Het bestuur van de afdeling besloot dit jaar zijn jaarvergadering te houden in de stad Workum, waar ide afdeling veel leden heeft. Van 28 maart—4 april 1957 Geboren: Henderina Johanna; dv. Jo hannes de Jong en Reino Adema. Wil- en namen ten Friese uitdrukkingen. Dan zijn er nog drie toneelavonden gegeven. De r.k. toneelclub, de herv. jongeren groep en de plattelandsvrou wen 'gaven ieder een voorstelling, ’t Waren 'avonden vol kostelijke humor. De mandolineclub heeft op de laatste avond haar medewerking verleend en wist door muziek en leuke cowboy- liedjes de stemming er aardig in te brengen. Al inet al zijn het pracht-avonden geweest. Medewerkers en medewerk sters, hogmaals hartelijk dank er voor. U hebt een zonnestraal in het leven van Vele oudjes gebracht! Mogen *we een volgend seizoen bij leven ten welzijn weer op U rekenen? U kunt verzekerd zijn van een dank baar gehoor. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur nam. 2 uur ds. H. J. van Nie. (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Herv.) Voorm: 9.30 uur en nam. 2 uur ds W. L: Dekker Klasse 3 1. Jac. V. d. Meer 18 2. P. Couperus 3. L. 'v. d. Pol 4. S. Couperus 5. W. Brink 6. IJ. Feenstra 7. P. Nauta 8. G. 'J, Dijkstra 9 J, Weerstra 10. J. Haagsma De lessen op maandag, woensdag en donderdag worden met ingang van 8 april weer in het nieuwe gymnastiek lokaal gehouden.’ A.s. zaterdag 6 april weer VOLLEYBALLEN in het oude gymnastieklokaal 1—Workum 1 vertrek 3.15 uur 1. J. de Vries 2. J. Nijenhuis 3. Sj; Folkertsma 4. F. Sjoerds 5. S. Wiersma 6. M. V. d. Weide 7. J. Dijkstra Pz. 8. D. V. d. Meer 9. R. Dykstra 10. D. Tjerkstra Sr. 18 Klasse 2 1. M. Hiemstra 2. D. Tjerkstra Jr. 16 3. Sj. de Jong 4. A: Folkertsma 5. J. Sjaarda 6. D. Kramer 7. D. Mulder 8. A: 'van Dijk 9. W. de Vries Senioren: H. J. S. C. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 WORKUM. Benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel alhier, de heer C- Terpstra thans te Mussel- kanaal: In de tijd tussen 1949 en 1955 is de koopkracht in het gebied zoals trouwens vrijwel overal elders niet onaanzienlijk gestegen; uiteraard heb ben ook de middenstanders hierdoor goede resultaten kunnen behalen. Het, kopen in de stad blijft evenwel een voor de middenstander op het platte land ongunstige factor. Een probleem waarvoor het gebied als geheel zich ziet geplaatst is voorts het wegtrek ken van veel vooral jonge en ac tieve inwoners naar andere delen van het land. Dit houdt verband met de beperkte mogelijkheden in deze uit sluitend agrarische streek. Een gevolg hiervan is, dat het inwonertal station- nair blijft of soms zelfs een daling vertoont. Dit heeft weer een terugslag op het gehle plaatselijke leven tenge volge. Middenstanders, die met de za ken willen ophouden, slagen er bij voorbeeld vrijwel niet in een koper voor hun bedrijf te vinden. Jonge men sen voelen er niet voor ambachtsman of winkelier in een van de kleine ge huchten met soms slechts enkele hon derden inwoners te worden; door een werkkring in het bedrijfsleven of een zaak in een grotere plaats is hun een beter en onafhankelijker bestaan ge waarborgd; Het aantal middenstandsbedrijven is in de drie gemeenten dan ook met niet minder dan 12 pCt. teruggelopen. Voor namelijk de kleinere, achterop geraakte bedrijven zijn verdwenen: Hierdoor is het gemiddelde peil van de midden stand uiteraard verbeterd. Maar ook afgezien daarvan blijken de thans aan wezige (zaken in de periode van onder zoek aan weerstandskracht te hebben gewennen. Zo is bijvoorbeeld de be- drijfsuitrusting in vele gevallen sterk verbeterd. Ruim aandacht is in het rapport besteed aan de speciale moei lijkheden van het zogenaamde „rand- bedrijf”, diè bedrijfjes, welke zich slechts met moeite aan de rand van een bestaan kunnen handhaven. Tenslotte nog een enkel woord over vorm en uitvoering van het rapport zelf. Zoals bekend maakt het E.I.M. er de laatste jaren veel werk van om zijn rapporten uit te brengen op een ma nier, die noodt tot lezen. Geleerde woorden en vakjargon worden, indien mogelijk, vermeden en aan de opmaak wordt veel zorg besteed. Ook bij dit rapport komt deze doelstelling weder om duidelijk naar voren. Bovendien is door het inlassen van een aantal wel-gekozen vraaggesprekken met mid denstanders en andere personen uit het onderzochte gebied, bereikt, dat een boeiende tekst is verkregen, welke de middenstand ten voeten uit tekent, Een aantal aardige illustraties verhoogt bovendien de aantrekkelijkheid van dit geschrift. Het rapport is tegen de prijs van f 4.— verkrijgbaar in de boekhandel alsmede bij het Economisch Instituut voor de Middenstand te Den Haag. Gemeente Hindeloopen Maand maart 1957 Geboren: Pietje At je dv. Ale Pieter van der Schaar en Trijntje Braunius (29 maart). Gehuwd: Geen: Overleden: Tijmen van der Kooij, 71 jaar, echtg. van Dirkje Osinga (27 maart). Wij brengen dit voorjaar een buitengewone collectie damesmantels, costuums, jersey-pakjes, japonnen, blouses costuumrokken, toppers, 3At jasjes enz. enz. Een zeer grote sortering zomerstoffen voor elk wat wils WONINGTEXTIEL Karpetten, lopers, vloerzeil, overgordijnen vitrage‘s, kleedjes, cocosmatten enz. enz. Vraagt bij ons prijsopgaaf voor een VAST TAPIJT Wij leveren prima werk en niet duur Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct. p.' m.m: Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 urn? acker” zijn gegeven.’ Eerst de filmavonden.’ Tandarts Schaap nam met z’n filmapparaat de oudjes mee op een reis door Neder land. Als een bekwaam regisseur liet hij hen genieten van het mooiste wat ons land biedt aan natuur- en steden- schoon. Ook gaf hij nog een paar klei- nere films over de Workumer feesten 30 maart 1957. Gister was het weer de laatste avond van dit damseizoen.' Er werd toen een aardige onderlinge wedstrijd gehouden, terwijl tevens de prjjsuitdeling plaats vond van de on derlinge 'competitie deze winter ge speeld. I De (prijzen waren weer medailles en werden ‘deze keer gewonnen door: Eerste klasse: J. de Vries en J. Nijen huis. Tweede klasse: M. Hiemstra en Tjerkstra Jr. Derde klasse: Jac; van 'der Meer en P. Couperus. Boven dien kreeg de jonge speler IJ. Feenstra een prijs als eerste van de jeugd-afde- volgt de eindstand. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. J. T. Nielsen. Fryske Brief CLXX As men de kranten leauwe mei, (en hwerom soe men dat net dwaen), steane üs fan It simmer wer hiel hwat setten en pretten to wachtsjen. Rounom en oeral wurde feesten op tou set. Yn ünderskate plakken is men al drok yn ’t spier om alles op tiid klear to krijen. Inkelde stêdden bitinke it safolTe hündert jierrich bistean.1 Wis in skoandere gelegenheit om ris in deimanich hwat oars to dwaen. Nei ’t ik lézen haw sil Edam en ek alle Edammers fan ’t simmer da- nich de pronk oan krije. Alle minsken dêrre, sille ta gelegenheit fan de fees ten yn alderwetske klean rinne. Men is der al drok mei dwaende, hwant de froulju sille foar it greatste part dy klean seis meitsje en ek seis bitelje. Hoarn komt sa ’t skynt ek aer dich üt ’e hoeke. Der sil op ien fan de feestdagen, ta gelegenheit fan it seis hündert jierrich bistean fan dy stêd, in „imitatie zeeslag” levere wurde. Net echt dos, mar sabeare. Nou ja echte „séslaggen” hawwe wy foar in jiermanich lyn, genóch hawn, der is gjin aerdichheit oan. Doch der sil mear to dwaen 'wêze. Men is fan doel om in feestmiel to halden, yn ’e iepenloft. Der sille dan oksen oan it spit brie- den wurde. Hawwe dy oksen ek noch ris wille, dat hja sa echt alderwetsk ban ’t spit reaun wurde. Dat „iepenloftfeestmiel” is net allinne foar de HoarnJ Ja, nou moat ik my earst alris goed bitinke, hoe ’t men immen üt Hoarn nou neamt. In Hoarner? In Hoarnling? In Hoarnster? In Hoarenaer? Né it is lang sa maklik net as ’t wol liket. Ik koe der wier net üt komme, en ik woe it dochs graech witte. Haw ik oan in Hoarnnou ja oan immen dy’t üt Hoarn komt frege: „Moatte jo my dochs ris fortelle, hoe neamt men jimme !nou eigentlik?”. Syn antwurd wie: „Myn frou is in Hoornse. En ik in Horenaar of ek wol in Hoorenees.” Sje sa, dat witte wy dan dos. Mar wy wiene by dat feestmiel stykjen bleaun. Der sille net allinne de minsken üt Hoarn by oanskikke kinne, mar ek de ald-Hoarenezen. Litte wy hoopje dat de minsken der yn Hoarn fan ’t simmer tige smaeklik ite sille en de brette okse, harren smeitsje mei. En dan geane wy nou nei Warkum. Der sil yn augustus, it tüzen en fyftich jierrich bistean bitocht wurde. Ja, ik wit der net folie fan. Allinne haw ik der wol sa it ien en oar oer lézen. Ik fan myn kant, haw it wol hwat spitich foun, dat men yn Warkum gjin plak ynromme hat, om op ien fan dy feestdagen hwat üt de rike skied nis fan dy stêd op to heljen. Doch der skynt al genóch oer sein to wêzen. Nou hawwe wy it al earder en ek- faker hawn om in dei foar ald- Warkumers to halden. Ja, ik wit malle skoan dat der hiel hwat oan fêst sit, om fsoks foar elkoar to krijen. Mar mei ik hou ris in ütstel dwaen? 1. Litte alle ald-Warkumers, itsij yn- of buten Fryslan, dy’t der hwat foar fiele om ris in dei yn Warkum by elkoar to kommen, üs harren adres st jure? Dit as biwiis dat hja mei dwaen wolle. 2. Dy dei foarlopich fêst stelle op 10 july 1957, dos krekt fyftich jier nei it tüzenjierrich bistean. 3. Stel der komme genóch dielnimmers op it spul fierder oan to pakken. Mar der binne minsken foar hwa ’t de reis op ien dei hinne en werom to biswierlik is. Of dy’t faeks noch graech in dei langer yn it berteplak bliuwe wolle, kinne wy dan op ’e meiwurking fan de eigen Warkumers rekkenje, om dy minsken foar in nacht ünderdak to jaen? Oangeande de plannen foar dy dei? Och, ik leau grif dat der foar fierwei de measte ald-Warkumers wol safolle to sjen wêze sil, dat de dei sa mar om is. En dan, hwer ’t sa’n protte aide bikinden byelkoar binne, wol men ek wolris efkes tiid hawwe om to praten, n’t wier. Sille wy dan nou earst mar ris wachtsje op hwat men hjir op to siz- zen hat? 1 A—Zeerobben 1A Aanvang 3 uur 2A-Q.V.G IA Aanvang 5 uur 3 B—Oeverzw. 1B Aanvang 3 uur Scharnegoutum 1B—Workum 2B i vertrek 3.15 uur in >’55 en de zeilsport: Vooral deze laat ste bracht vele oud-zeilers in ver rukking. De heren Breukelaar en Vrij, res pect. hoofd van de openb.1 en de geref. school, hebben ieder met hun projec- tie-lantaarn ook een avond verzorgd. De heer Breukelaar gaf aan de hand van lantaarn-plaatjes een causerie over de haringvangst en over de kabeljauw en Walvisvangst. Als toegift gaf hij na de pauze, verduidelijkt door ge kleurde beelden, een boeiende ver telling van „de Vrouwe van Stavoren” De heer Vrij vertoonde pracht-opna- men Van Zwitserland en Italië en liet vervolgens zien hoe het op de scholen in Amerika toegaat. Een en ander was buitengewoon leerzaam. Ter afwisse ling twist de heer v. d; Heide, onder wijzer, twee teams samen te stellen, die hij op humoristische wijze ging testen op hun kennis van ^orkumer 2 2 2 2 9 2 3 1 3 Zondag 7 april 1957 Workum (R.K.) Voorm; 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm: 9.30 uur ds. H. H; Tulp ’s Av. 7.30 uur ds. D. J. Spaling (Doopsgez.) Geen Dienst Donderdag 11 april, Dienst t. g. v.’ de weder-ingebruikneming Van de kerk, ’s Av. 7.30 uur mej. da. M. J. van Hamel. Medewerking Kerkkoor.' Col lecte V. h. bouwfonds (Geref.) Voorm. 9 Uur en nam; 2 uur ds J. de Jong van Drogeham. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds.' G. Visser 11.15 uur Zondagsschool Hezdenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds. H. H. Tulp.’ (Geref.) Niet ontvangen Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. P. E. van Ooijen Gaast '(Herv.) Voorm. 9 uur ds. P. E. van Ooijen v Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds. H. de Wolf FRISÏ r X co CD CD

Friso nl | 1957 | | pagina 1