b I I I Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Het volgend no. van „Friso" hopen we in verband met de Paasdagen donderdag 18 april IJEME DE BOER, Autoverhuur met er z der chauffeur ;er Tricotbest Nylons Gemeente-reiniging RADIO HINGST uw MDIO SN TELEVISIE PAASROLLADE 1 525525525525225225225 BEL 306 b e s- 382 „MAISON IRENE" S.V.W. AGENDA No. 16 80ste Jaargang Zaterdag 13 april 1957 OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN NOARD 69 hat.” van LAAT FRISO. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum PLAATSELIJK NIEUWS a. b. c. I Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Op 15 april in Sneeker Raadhuis Burgemeester van Sneelc opent tentoonstelling van werkstukken van de jeugd ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur W. Magendans Tel. 535 onderwijs; de vraag, of hoefte bestaat scholen, waar k I) g Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Voor een fijne dan naar Blom s Slagerij S: Subsidies uit zomerpostzegels Uit de opbrengst .van de in 1955 en 1956 gehouden verkoop van zomerpost zegels zijn tot een totaal bedrag Van rond f 4.000.'— subsidies toegekend aan: Het Instituut voor de Geestelijke Ge zondheidszorg in Friesland te Leeu warden, de afdeling Lemmer c.a.’ van Het Groene Kruis voor de stichting van een kleuterbureau, het Consulta tiebureau voor Alcoholisme, de Stich ting Revalidatie Friesland, de Fryske Kultuerried met bestemming voor to neel- en regie cursussen en voor het mogelijk maken van de opvoering van de werken van Shakespeare in de Friese taal, verschillende openbare leeszalen voor de aanschaffing van en cyclopedieën enz. en aan de Fryske Akademy wegens bijdrage in het te kort van de uitgave van een boek over de gemeente Baarderadeel op het ge bied van de heemkunde. Advertentietarief: 7 cent per m.’m! Adv. van buiten Friesland 9 ct.' p.’ m.m! Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm.’ 05151-314 Postrekening 882259 ONDERZOEK NAAR BEROEPS KEUZE VAN BOEREN- EN TUINDERSZOONS Het Landbouw-Economisch Insti tuut stelt een onderzoek in naar de beroepskeuze en de opleiding van boe ren- en tuinderszoons. Dezer dagen zal voor dit onderzoek o.a. een 'enquête worden gehouden in Workum op 18 en 19 april. j De reden van dit onderzoek is zeer begrijpelijk. Geen bevolkingsgroep in ons land is waarschijnlijk in de na oorlogse jaren zo in beweging geko men als die van het platteland. Door betere en snellere verkeersverbindin gen zijn vele plattelandsgemeenten uit hun isolement verlost, waardoor de industriële werkgelegenheid en ver schillende opleidingsmogelijkheden bin nen de dagelijkse bereikbaarheid zijn gekomen. Dit heeft niet nagelaten in vloed uit te oefenen op de beroeps keuze van de plattelandsjongeren. In tegenstelling tot voorheen zijn er dan ook velen, die niet meer het beroep Van 5—11 april 1957 Geboren: Tjaltje, dv Thijs Jaarsma en Aukje Aaltje Stremler; Paulina Al- berdina, dv Durk van der Zee en Eli sabeth Paulina Annetta van den Brink; Elisabeth, dv Broer de Witte en Grietje Schaafsma; Hendrika en IJnskje, doch ters van Auke Ybema en Geeske Oord. Ondertrouwd: Wiebren Thibaudier, 25 jaar, te Ruigahuizen en Anna Han zen, 25 jaar, te Workum; Pieter de Ja ger, 27 jaar, te Workum en Tjetje Aukje de Boer, 21 jaar, te Workum. Gehuwd: Herke van Rijs, 24 jaar, te Workum en Akke de Witte, 25 jaar, te Workum.' Overleden: Geen. Het buitengewoon lager onderwijs in 1956-’57 Het C.B.S.' publiceerde dezer dagen cijfers omtrent de om vang van het buitengewoon lager onderwijs in 1956- ’57. De groei der aantallen scholen, leerlingen en leerkrachten bedroeg in het afgelopen jaar ruim 5 pCt. Deze tak van onderwijs, welke naast het lager onderwijs aan kinderen van de varende en rijdende bevolking (ruim 6.000 leerlingen), de zorg voor het geestelijk en/of lichamelijk gehandi capte kind omvat, bereikte in plm. 450 scholen door middel van bijna 3.200 leerkrachten ruim 45.000 dezer kinderen.’ Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten in Workum bezorgd te krijgen. Ook de postverzending hadden we graag ’s avonds afgewerkt, waarom we alle berichten en advertenties ditmaal vroegtijdig binnen moeten hebben, zo mogelijk dinsdagmorgen of eerder. Daarna hebben (zoals steeds) familie berichten voorrang, want daarvoor geldt, dat het op de verschijningsdag nog te proberen is, wat voor 'zaken- en verenigingsadvertenties eigenlijk afge schaft moet worden en volgende week beslist niet kan: Uitg.’ „Friso”. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 WORKUM. Geslaagd voor het di ploma controleur zuivelfabriek onze vroegere stadgenoot de heer Tj. D. Dijkstra. De burgemeester van Sneek de heer R. Rasterhof, zal op maandagmorgen 15 april a.s: om 11 uur in het Raadhuis een tentoonstelling openen van werk stukken, die de 'schooljeugd uit de drie noordelijke provincies heeft inge zonden in het kader van de z.g. crea tieve wedstrijden voor de jeugd. Deze creatieve wedstrijden zijn uitgeschre ven door de stichting „Het Theebu- reau voor Nederland” en worden re gionaal gehouden.' De eerste serie, en wel die uit de provincies Groningen, Friesland en Drente, is thans afgesloten. Het is de bedoeling bij deze wed strijden, dat de jeugd zich niet Slechts uitdrukt in tekeningen, opstellen en verhalen; doch ook andere expressie vormen kiest, waarbij als voorwaarde gesteld is dat de ingezonden werk stukken betrekking moeten hebben op thee. Uit de provincies Groningen, Fries land en Drente werd een groot aantal zeer interessante inzendingen ontvan gen. O.m.' uit de volgende plaatsen: Arum, Emmer Compascum, Groningen, Hanttftn, Hoogeveen, Hoogland, Kou- dum, Leeuwarden, Sappemeer, Schat tenberg, Ternaard, Veenhuizen; Vlie land, Westerbork en Winschoten.’ ©e jury voor het werk van de school jeugd uit de drie noordelijke provin cies bestaat uit de heren J. Boer, H. iKeikes en A. Boersma: De landelijke jury wordt gevormd door de heren prof, dr N.’ R. A. Vroom, Max Dender- monde, ir. H. Badings, Berend Hen driks, J. Koperdraad, dr P. H. Ritter jr. en Pi Scheffer. Studiebeurzen en studiereizen ter waarde van f 100.— tot f 1000.— zijn de prijzen welke voor de regionale win naars en winnaressen zijn uitgeloofd. De gelden zullen besteed mogen wor den in overleg met ouders en/of leer krachten.' Onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden De Commissaris der Koningin heeft vrijdagmiddag op het provinciehuis ge ïnstalleerd de Adviescommissie voor het onderwijs aan kinderen met leer- én opvoedingsmoeilijkheden. Deze com missie heeft tot taak Gedeputeerde Staten te adviseren over: de aard en het karakter van dit in Friesland be- aan een of meer dit onderwijs zal worden gegeven; in het geval meer dan een school noodzakelijk wordt geacht, de spreiding der scholen over de provincie. Fryske Brief CLXXI Foai, foai, hwat haw ik in pear minne dagen hawn: Ja en boppedien in nacht twa süver gjin wink yn ’e eagen.' En net fan wege de hüs- himmelerij, hear. Né, it hat in hiele oare reden, folie en folie klim mer. Hwant hwat is ’t gefal? len fan de greatste printsjekran ten; skynt in wikemanich lyn skreaun ZAKENNIEUWS i 4 april. Deze week woensdag her opende ’t Warenhuis de keurig ver nieuwde winkel. Speciaal de etalages en het front van de zaak hebben een extra Opknapbeurt gehad, maar ook inwendig is op praktische wijze van de Verkoopruimte een harmonisch ge heel 'gemaakt. Het vanouds iets hoger gelegen 'achterste stuk (voorheen kan toor) (sluit zo mooi bij het gelijkvloerse gedeelte 'aan, dat hier met recht ge zegd kan worden, dat van de nood een deugd is gemaakt. Bovendien doen de lichte kleuren- van zijwanden en plafond het natuurlijk prima en die helderheid wordt krachtig ondersteund door een royale TL verlichting. Voor de eigenaar een verbetering om trots op 'te zijn. Er 'zijn meer zakenlui, die kort ge leden aan vernieuwingen deden. Zo heeft de heer D. Westerhuis van z’n toonkamer Voor sanitair, radio enz. een intiem, smaakvol appartementje laten maken. Fa. Robijns benutte van de oude 'zaak voor touw en leerwaren een veel grotere bedrijfsruimte, terwijl de etalages hu ook meer mogelijkheden bieden. '„Maison Irene” zocht het in een interieur-verbetering. En hoewel men het niet tot de gewone winkel stand 'mag rekenen, wat er onlangs in de apotheek zo al voor verfraaiingen In plaats van op vrijdag 19 april a.s. (Goede vrijdag) wordt as- en huisvuil opgehaald op donderdag 18 april a s Koudum (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur ds. H. J. van Nie.' Openbare Geloofs be lijdenis. ’s Av. 7.30 uur ds. H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds.' Bilderbeek. Collecte voor de zending.' Donderdag 18 april ’s Av. 7.30 uur mej. da.’ M.' J. van Hamel.’ Avondmaal Molkwerum (Herv.) Voorm! 9.30 uur ds. W. L.' Dekker. Bevestiging nieuwe lidmaten. Nam. 2 uur ds. W. L. Dek ker. Gaast (Herv.) Nam.’ 1.30 uur ds. P. E. van Oojjen. Voorber. H.A. Hindeloopen (Herv.) Voorm.' 9.30 uur en nam. 2 uur ds.' H. de Wolf (Doopsgez.) Voorm.' 11 uur ds.' J. T. Nielsen r Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam: 2 uur ds. mr. Q. Rovers. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. T. Nielsen: Donderdag 18 april ’s Av. 8 uur ds. J. T. Nielsen: Avondmaal. Staveren (Herv.) Voorm: 9.30 uur ds. B. J, Riemersma H.A. Nam. 2.15 üur ds. B. J. Riemersma. Dankz: (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. J. T. Nielsen. zijn 'aangebracht, is wel bijzonder ge slaagd. Verder werd Lunchroom Sido iets 'ruimer en veel lichter, keurig ge verfd 'en de geheel nieuwe, volgens de eisen ingerichte keuken, die voor de klanten uiteraard verborgen blijft, is in feite de belangrijkste verbetering, waarmee 'we gerust een snikhete zomer tegemoet kunnen gaan. Dan zijn er momenteel nog enkele verbouwingen 'onder handen, waar ons stadje Ook zeker van zal opknappen. Trouwens dat is al gebeurd op ’t Süd, waar de vroegere Zuiderpastorie een meer zakelijk aanzien kreeg, terwijl het rijtje verder op staande panden juist een tegengestelde gedaantever wisseling onderging en in particuliere woningen werd veranderd, welk lot ook Voor het vroegere café tegenover de toren zeer binnenkort voltrokken wordt. Omtrent een ander voormalig café, dat in een hardnekkige roes onderge dompeld is en maar niet een nieuwe bestemming 'schijnt te kunnen vinden, moge tnen door dit laatste goede voor beeld van die lotgenoot eindelijk eens tot daden komen. Als men bedenkt dat de zwaan wel vaak als het symbool van gratie en statigheid geldt, dan is de „ald-swan” in Workum wel diep gezonken, nu nog minder dan het le lijke, jonge eendje. Slechts een af zichtelijk karkas is overgebleven, ge vaarlijker voor de volksgezondheid dan ooit te voren! Als er dan niets aan ver beterd kan worden, zou dan de Wor- kumer brandweer daar niet eens een heel 'echte oefening kunnen houden? Naderhand 'een perk bloemen en wat heesters daar op dat hoekje zou zeker niet ïnisstaan! Senioren: Workum 2—Delfstrahuizen 1, 4 uur Junioren: Zeerobben 1A—Workum 1 A Workum 1B-Q.V.C: 2B Balk 1B-Workum 2B Hielpen 1B—Workum 3B Voor vertrektijden zie clubkastje to hawwen, dat Warkum in doarp we ze soe. Net dat ik it Seis lézen haw, mar nou forline wike, hat in ald-War kumer, de redaksje fan dy krante, der attint op makke. En hwat anderje 'dy der nou op? „Dat men yn Warkum seis net ienris wit, net fêst sizze doar of men der ea wol stedsrjochten krige hat.” i Is it foar üs as Warkumers en ald-Warkumers net om jin ta wetter to skriemen? Tink ris ta, nou al ieu wen lang is Warkum in stêd heamd, en der steane wy, sünder mar ien inkeld biwiis of ’t soks wol Wier is. Wiswier in raer spul en hwer is it ein fan dizze stoarje? Sil it regear nou earstdeis miskien sizze: „Harkris Warkum, wy hawwe jimme nea frege nei it biwiis of Warkum wol wier stê dsrjochten hat. Mar der wurdt nou yn de léste tiid yn de kranten sa mal oer jimme skreaun, dat lit üs jimme papieren marris sjen. Binne dy der net, clan kin der nea gjin sprake wêze fan in alve stêddetocht, mar rint it op in tsien stêddetocht üt.” Ja stel nou ris, dat soks bard, hwat moatte wy dan? It liket 'my mar it béste as it safier komme Tnochte, wy dan mienskiplik mar forsykje, om Warkum, (sij it dan al hwat let) noch stêdsrjochten to jaen. It hat nou al safolle ieuwen sa wést, dat men 'moast it sa mar bliuwe litte. Doch nou sünder gekheit. Oars al in frjemd spul, hwatte, dat 'men net krekt skynt to witten hoenear Warkum stêd wurden is. Hwat net sizze wol, dat dy dokuminten der nea west hawwe, en Warkum gjin stêd is. Sa slim is ’t nou ek wer het. Hwant it docht üt aide stikken wol ütwizing, dat Warkum yn de 14e ieu al stêd wie. Ik haw oan ’t sneupen west, en hwat ik der oer foun, komt wol aerdich oer ien, mei hwat wy fine yn „De geschiedenis van de stad „Workum”, op side 17 léze wy: „De beteekenis der plaats was in die tijd misschien nog gering (1) maar in een oorkonde van den 14en of 15en Oct. 1343 wordt reeds gespro ken van: Priesters, Advocaten, burgemeesters van Workum,” en in eene van den 20 April 1355 van „de raden, schepenen én aidermans,” titels die Workum als eene stad doen kennen.”. 1 Dat alles by alles liket it dochs sa tsjuster net as wy earst mienden. Né, hear lit üs der mar net al to swi er oer tille, Warkum is en bliuwtstêd. En litte dan forskate oare plakken fan ’t simmer feest halde ta gelegenheit fan it safolle hündert jierrich bistean as stêd, wy smite gans heger eagen, en doare it oan om yn augustusmoanne it tüzenfyftich jierrich bistean fan Warkum to bitinken. (1( De skriuwer doelt dermei op de 15e ieu. Zondag 14 april 1957 Workum (R.K.) Voorm.’ 7.30 uur Vroeg mis; 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. D. J.l Spaling en ds. H. H: Tulp. Bevesti ging nieuwe lidmaten, ’s Av. 7.30 uur ds. H. H: Tulp (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej: da: M. J. van Hamel: Doop. Collecte voor het Bouwfonds (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds. A. Mout van Kollum (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds.' G: Visser 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Nam: 1.30 uur ds. D. J. Spaling en ds. H. H. Tulp. Be vestiging nieuwe lidmaten. (Geref.) Niet ontvangen Ferwoude (Herv.) Voorm: 9 uur ds.' P. E. van Ooijen: Bevestiging nieuwe lidmaten.' van de vader kiezen.' Ondanks deze grotere afvloeiing van boeren-en tuinderszoons leeft toch de gedachte, dat in vele delen van ons land nog veel meer jongeren in land- of tuinbouw blijven werken dan in verband met het aantal beschikbare bedrijven gewenst is. De mogelijkhe den om aan een bedrijf van Verant woorde grootte te komen, worden naar men meent nog vrijwel ieder jaar geringer; daarnaast gaan bovendien de bedrijfsvoering en be drijfsinrichting steeds hogere kapitaals- eisen stellen aan de toekomstige land- of tuinbouw. In hoeverre deze gedachten juist zijn kan slechts worden nagegaan aan de hand van een landelijk onderzoek onder de boeren- en tuindersbevolking.l Vanzelfsprekend kunnen niet alle be drijf shoof den in de land- en tuinbouw in ons land bij du -zoek worden betrokken. Dit zo tijd en geld kosten. Daarom zijn vo dit onderzoek ongeveer 60 gemeenten uitgekozen, verspreid over het gehele land, en worden slechts aan die bedrijfshoof- den in de land- en tuinbouw vragen formulieren toegezonden, die kinde ren hebben van 12 jaar en ouder. Gezien het grote belang van dit on derzoek mag men dit alleszins ver antwoord vinden. Het Landbouw-Economisch Instituut stelt dit onderzoek dan ook niet in op eigen initiatief. Het is een weten schappelijk instituut, dat de opdracht tot het instellen van dit onderzoek ge kregen heeft, zowel van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening als van het Landbouw schap. Het Landbouw-Economisch Instituut geeft de verzekering, dat de op boven staande wijze verkregen persoonlijke gegevens strikt vertrouwelijk worden behandeld en niet zullen worden door gegeven aan derden. Het is dan ook te hopen, 'dat de 'medewerking, welke het L.E.I.’ vraagt door de bedrijfsgenoten in de land en tuinbouw volledig zullen worden gegeven. Voor de toekomst van onze platte landsjongeren is het in verband met een verantwoorde voorlichting omtrent beroepskeuze en te volgen onderwijs noodzakelijk, dat een dergelijk onder zoek wordt ingesteld. Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar 1 •X* t I er— I |->r yy-, t..:’ i

Friso nl | 1957 | | pagina 1