WORKUMER KRANT I Pasen Gemeente-reiniging IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Tricotbest Nylons Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland WARKU—ERFSKIP RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE CJ BEL 306 b. g. g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten S.V.W. AGENDA „MAISON IRENE" No. 15 80ste Jaargang Zaterdag 20 april 1957 fl Dit nummer bestaat uit twee bladen 5 s vrijdag 26 april as. mee LAAT e In de week van 2227 april a.s. wordt alleen as en huis vuil opgehaald op a a a a I (7- 1 VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER ONDERZOEK NAAR DE beroepskeuze VAN AGRARISCHE JONGEREN Wij exposeren voor de Paasdagen de grote mode voor 't komende seizoen Een rijk overzicht in CONFECTIE EN STOFFEN VOOR DAMES- EN KINDERKLEDING Speciale aanbieding in Ottoman mantels 47.50,54.50,59.50,62.50 Allen naar 't Noard naar 8. JONGSTRA Fryske Brief CLXXII OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 oars 1 ijdel werk, FRISO. ’t oosten scheen. PLAATSELIJK NIEUWS Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz. Boekhandel en Drukkerjj, Workum 8 O ge Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur S.V.W. NIEUWS Deze winter werd er door het K.N.G.V. een voorturncursus in Sneek gegeven. Van de S.V.W. waren er zes WORKUM. Naar we vernemen, zul len de avondvierdaagse wandeltochten, waarvoor hier al enkele jaren achter elkaar een flinke deelname was, weer ongeveer om dezelfde tijd worden ge houden, nh van 18 tot en met 21 juni. Het mooie voorjaarsweer geeft gele genheid te over am te trainen Voor degenen, die op hun gemak en zonder een blaartje hun herinneringsspeldje verfraaid willen zien. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Op vrijdag 12 april hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Workum haar vergadering in de Latijnse school. Na de opening door de voorzitster mw. van der Zijpp, werd het Neder lands bondslied gezongen. Hierna wer den zoals gewoonlijk, de mededelingen Afd. Gymnastiek Volgende week geen gym.-lessen Hervatting der lessen maandag 29 april I Meubelhuis Inconé .•Ui all pri 18 t5 '.n T rt te Paaschen, Paaschen, dwaze mannen dwaze mannen dachten Hem in 't graf te spannen, wel eens lastig vindt. Maar aan de an dere kant: wij kunnen het ook biet helpen, dat de maatschappij de een voudige structuur van het jagersbe- staan heeeft verwisseld voor de ge differentieerde en gecompliceerde struc tuur van thans, waarin men b.v. een keuze kan doen uit minstens vijfdui zend beroepen. In deze maatschappij zijn beroepskeuze en scholing nu een maal belangrijk en is het dus gewenst, dat de boeren en tuinders hieraan de nodige aandacht schenken. In de grijze oudheid, toen de mens door jagen en vissen in zijn bnderhoud moest voorzien, behoefde men zich weinig zorgen te maken over de be roepskeuze van de kinderen. Er was eenvoudig geen keuze, want iedereen moest jagen om te leven, aldus sprak onlangs voor de radio dr. ir. A. Maris, Aoofd van de afdeling Streekonderzoek van het Landbouw-Economisch Insti tuut. Maar ook in een veel later sta dium, in de tijd, toen de Europese mens in hoofdzaak door middel van akkerbouw en veeteelt in zijn bestaan moest voorzien, was het beroep van de vader bepalend voor dat van de zoon. Eigenlijk is dat vanzelfsprekend; in overwegend agrarische landen, waar men nog weinig produktie-omwegen kent, zijn immers de niet-agrarische beroepen schaars en dus moeten de boerenzoons wel boer worden. Hoelang hebben ook wij niet de rust van zulk een statische maatschap pij gekend, waarin alles van vader op zoon hetzelfde bleef. De technische ont wikkeling en de stormachtige econo mische groei hebben deze traditionele gemeenschappen in haar grondvesten aangetast. Het platteland en de land bouw zijn in een bijna revolutionair ontwikkelingsproces opgenomen en zullen zich aan de nieuwe mogelijk heden moeten aanpassen. Hiermede zal een achteruitgang van de agrarische Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p; m.m: Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Programma voor zaterdag 20 april '57 Junioren: Workum 1 A—Blauw-Wit 1A aanvang 4 uur Heeg IA—Workum IIA vertrek 3.15 uur IJ.V.C. 1B—Workum IIB vertrek 5 uur met Pilatus, zegelmerk Paaschen, Paaschen, P.T.T.-DIENST OP 30 APRIL GEHEEL ALS ZONDAG Op Koninginnedag (30 april) zal het P.T.T.-kantoor de gehele dag voor de postdienst gesloten zijn. Er wordt geen postbestelling uitgevoerd. Ook de nachtposttreinen zullen in de nacht van 30 april op 1 mei niet rijden. Voor telegraaf en telefoon alleen open van 8—9 uur ’s morgens. doen. En, zo vroeg de heer Maris zich af, hoe staat het met de scholing van de zoons in en buiten de landbouw, en welke beroepen kiezen 'de agra rische jongeren. Het is n.l. niet denk beeldig, dat de afgevloeide zoons een beroep hebben gekozen, dat lager ge waardeerd staat dan het beroep van de vader. Het is duidelijk, dat hier voor de boeren- en tuindersstand grote belangen op het spel staan. Maar om maatregelen te kunnen treffen in het belang van beroepskeuze en op leiding van de agrarische jongeren, zal men eerst de feiten moeten kennen Het onderzoek, dat op verzoek van het Ministerie van Landbouw en van het Landbouwschap door het Land- bouw-Economisch Instituut wordt in gesteld, zal deze feiten verzamelen en op bovengenoemde vragen een ant woord geven. Het onderzoek wordt ingesteld in ongeveer zestig gemeenten, welke re- p.<cntatief kunnen worden geacht voor het hele land. Ongeveer zesdui zend boeren en tuinders zullen wor den geënquêteerd. Wij kunnen ons voorstellen, aldus de heer Maris, dat men die enquêteurs leden, die deze cursus volgden. Voor het examen, dat vorige week werd gehouden, zijn deze mensen alle zes geslaagd. Met dit succes kunnen we niet 'alleen Mevr. Robijns, Ottelien Molenaar, Martha de Boer, Jentje de Jong, Evert de Jong en Albert Warnar feliciteren, doch zeker ook de S.V.W., daar deze mensen geheel belangeloos als hulp- leider op de lessen de leider 'assisteren. Van harte hopen we dat die club- liefde nog vele jaren op deze wijze tot uiting moge komen. Bij de trekking van de verloting van het K.N.G.V. zijn prijsjes gevallen op de volgende loten 478183, 478099. Deze loten kunnen ingeleverd word- den bij mevr. Boersma—Folkertsma, Süd 101. en ingekomen stukken behandeld. De excursie naar het Bloemencorso kwam nog weer ter sprake; er bleek veel animo te zijn. Na het lezen van de notulen bracht mw. Warner een keurig verslag uit "s van de kaderdag te Heerenveen. Inmiddels was Drs. Bierma van het O.B.V.F. gearriveerd, die voor de pauze een inleiding hield over „Zekerheid door onderlinge bijstand.” De inlei der gaf een duidelijk inzicht over de doelstellingen en de werkwijze van het O. B. F. en kwam tot de slotstelling dat verzekeren eigenlijk een moderne wijze van sparen is. Na de pauze gaf spreker een interes sante beschrijving met lichtbeelden over zijn reis naar Finland. Het was al laat toen de 'presidente de spreker en z’n assistent hartelijk dank bracht en men keerde zeer vol daan, na een mooie avond, huiswaarts. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 .5 Paaschen, Paaschen, opgestanden, is de God, dien booze handen hadden aan het kruis gedaan Paaschen, Paaschen, vrij voortaan, wijdt het licht en spijst de lampen, laat den blauwen wierook dampen: Hallelujah, God is groot Overwinnaar van de dood Guido Gezelle, Uit Tijdkrans heeft Hij hout en steen en ijzer overwonnen, die, Verrijzer, Hallelujah, één uit al, leeft en immer leven zal wijdt het licht en pint de lampen, laat den verschen wierook dampen: Hallelujah, 't jok is af van de dood en van het graf! Paaschen, Paaschen, luide klinke nu de taal van lerke en vinke, nu de taal van mensche en dier 1 Paaschen, Paaschen, wijdt het vier, Doe ’t ik forliden wike yn Warkum wie, frege my immen: En hoe liket it mei de dei foar aid-Warkum ers, komt der noch hwat fan? „Sille wy ófwachtsje moatte. Ear st marris sjen hoefolle adressen wy krije,” joech ik ta biskie. „Nou” hy wer, „ik jow it jo op in briefke, der komt neat fan. Hwat is der nou oan om hjir in dei yn Warkum om to sjouwen? Né, dat wurdt neat, leau my mar.” Mei opset sin, haw ik der mar neat op werom sein. Hwant der binne nou ienkear minsken, hwer ’t net mei fait to praten. Dy’t oeral en rounom biswier yn sjogge. It binne de moe digsten net. Alteast gjin minsken dy’t - seis nou ris hwat oan- of ündernimme doare. Mar dy’t wol gau klear steane om in oarmans dwean en litten leech to lizzen. Mear wol ik der net oer sizze. Ja, dy dei foar ald-Warkumers Der hawwe har al in stikmanich op- jown, mar dochs noch lang net ge nóch. Mar hwat net is, kin komme, hwatte. Wy witte nou ienris, dat de minsken as ’t op skriuwen oan komt, nea net hastich binne. Soks wurdt al gau op ’e lange baen skout. Hwat wolris lêstich is. Nou forwachtsje wy net dat de ald-Warkumers, sa machtich as miggen op ’e sjerp, op Warkum ta setten komme sille. Mar wy forwachtsje yn élts gefal dielnimmers genoch. Derom wol ik alle ald-Warku mers, yn- en buten Fryslan, jitris pan- trünje, üs harren adres to stjüren. En leafst sa gau as ’t mar kin. En witte jimme faeks minsken dy’t de FRISO net léze, fortel harren dan hwat wy fan doel binne. Kom nou minsken, wachtsje net to lang, hwant wy wolle graech witte hwer ’t wy oan ta binne. bevolking gepaard moeten gaan. In een land met een sterk economische ontwikkeling kan de landbouw zich nu eenmaal alleen handhaven door op voering van de produktiviteit en hier voor vormt de afvloeiing van arbeids krachten naar de industrie een belang rijk middel. De sterke economische groei van ons land zien we in de beroepsbevol king weerspiegeld in een stijgend per centage werkers in de industrie en de verzorgende beroepen. De werkgele genheid in de landbouw is in de af gelopen halve eeuw nauwelijks toe genomen en het ziet er naar uit, dat deze in de toekomst zelfs zal afnemen. Tegen deze achtergrond en met dit perspectief voor ogen is het duidelijk, 'dat de afvloeiing van agrarische jon geren naar de industrie en andere be roepen van grote betekenis is. Jaar lijks bereiken ongeveer 12.000 boeren en tuinderszoons de leeftijd, waarop zij een beroep moeten kiezen; meer dan de helft hiervan zal een beroep buiten de landbouw moeten kiezen. De vraag is, of zij dit ook doen en of (zij het tijdig, d.w.z. direkt na de lagere school It Warkumer ünderwiis yn de 18e ieu I. Wy fine it tsjintwurdich fansels- sprekkend dat der in learplicht bi- stiet. Dochs is it noch net sa hiel lang forlyn, dat de needsaek der fan het algemien ynsjoen waerd. Noch ynl828, doe ’t de Franske revolüsje mei syn forljochte ideën hjir syn spoaren nei- litten hie en noch fierder trochwurkje soe, wie yn Warkum it tal learlingen fan de legere skoalle’ neffens in mei- dièling fan master B. L. van Albada (1792—1876) op in bifolking fan 3000 net heger as 150. Hoewol wy gjin si- fers hawwe fan it tal skoallegeande bern fan foar 1800, kinne wy wol foar fêst oannimme dat dit noch frij hwat leger wie. Der komt noch by, dat fan in regelmjittich skoallebisyk fan de bern gjin sprake wie: as de alders de bern yn in drokke rite by it wurk net misse koene, holden se har thüs. Dochs sil de stêd yn it algemien noch gun- stich bylke hawwe by it plattelan. Der by wie it ünderwiis, neffens üs bi- gripen, breklik en de skoalmasterstrak- taminten leech. Master hie it nammers wol bannich, hwant nést syn skoalle- drokte wie er foarsjonger en kerse- opstekker yn tsjerke, kloklieder en ja, hwat al net. Yn de üngetiid wie d’r ek noch wol ris hwat ekstra’s to for- tsjinjen. Hja moasten moarns foar sei zen al üt ’e fearren, hwant om seis üre wie it: klokliede! It wie it teken, dat it trekskip op Boalsert fan wal stekke moast. Gjin wünder dat somlike masters, as se de foarige jouns hwat let op bêd rekke wiene, de seisüre klok wol ris „misten”. In skrobbear- ring fan it stedsbistjür en, as it faker foarkaem, in boete fan trije goune wie dan it gefolch. Sa forgyng <it ü.o. Benedictus Wopkes yn 1723. As skoalle wie ynrjuchte de „Ca- pelle op ’t Noord”, yn eardere tiden in tsjerke (sahwat tsjinoer it wetter- skipshüs). De bern kamen byelkoar yn in lokaeltsje fan 50 m2. De klok fan de kapel hinge yn in „kegelvormige toren, wiens basis gegrondvest was op muren Van 5 a 6 decimeters dikte” skriuwt master van Albada. Fan de twa of trije skoalmasters wenne d’r ien yn de kapel en in oare op ’e Merk nést it stedhüs. Hja hienen frij wenjen. De skoalle bigoun moarns om 9 üre. Fan alven oan ’t ienen wie it skoft en de middeis duorre it oan ’t 4 üre ta. Jouns stie master noch ris foar de bern klear. It „learplan” bistie üt lézen, skriu wen en rekkenjen, alteast der moasten de bern foar bitelje. Mar ek hiene de skoalmasters der foar to soargjen, dat ,Warkum’s jongerein de „vragen des catechismus” sneins yn tsjerke opsizze koe. i It léste sil folgje. Paaschen, Paaschen, luide klinke nu de slag van lerke en vinke, nu de stem van mensche en dier! Paaschen, Paaschen, wijdt het vier, ijdel waken God almachtig is verrezen, eigenkrachtig, Hallelujah, dóór den steen, eer de zonne in 't COOP. BOERENLEENBANK 16 april. In de gehouden ledenver gadering van de Coöp. Boerenleen bank, die maandag j.l. werd gehouden in Hotel „De Wijnberg” bleek uit de verstrekte cijfers dat de Coöp. Boe renleenbank hier steeds meer ingescha keld wordt in het betalingsverkeer; wat vooral voor veehouders veel ge mak mee brengt. De omzet der re kening steeg in het afgelopen jaar met meer dan twee miljoen gulden en bedroeg ruim elf miljoen. Ook de spaargelden vertoonden een stijging met tachtig duizend gulden; de re* serve bedraagt thans ruim twee en negentig duizend gulden. In de vacature ontstaan door het af treden van de heer G. Stellingwerf, wegens het bereiken van de maximum leeftijd, werd gekozen de heer Tj. G. Stellingwerf te Ferwoude. Aan het slot van de vergadering werd het feit herdacht, dat dé heer A. M. Brandsma, 25 jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur. De woor den die de heer W. Tijsma tot hem richtte, getuigden van grote waarde ring voor het vele werk dat door hem belangeloos was verricht. Als aanden ken werd aan de heer Brandsma een oorkonde overhandigd, beschikbaar ge steld voor dit jubileum door de Coöp. Centrale Raiffeissen Bank te Utrecht. Na woorden van dank voor deze onderscheiding sloot de voorzitter deze goed bezochte ledenvergadering en dankte ook de heer Stellingwerf voor de prettige wijze waarop zij altijd had den mogen samenwerken. It hat forliden wike tongersdei net allinne foar de Menniste gemeen te, mar ek foar Warkum wol in bysündere dei west. Derf an tsjüge de de greate bilangstelling, by it yn gebrük nimmen fan de Vermaning. Men kin, en mei, greatsk wêze op dit sa sierlike gebou. En hwat sjocht it er allegearre kreas üt, en dochs sa ienfaldich en sünder folie opskik. Hwat my binammen troffen hat, is de lytse mar moaije konsis- toarje-keamer, dy’t sa alhielendal yn dit gebou past. Doe ’t wy de middeis gelegenheit krigen de tsjerke to bisjen, tocht ik sa by my seis: Hwat soene 'de minsken dy’t foar goed twa hündert fyftich jier lyn, de earste stjit ta 'de opbou jown hawwe, hjir nou wol fan Sizze? Ik foar my leau grif, hja soene net oars as tofreden wêze kinne. Wylst wy sa boppe op ien fan de kreaken stiene, sei immen: „Hwat al in romte net? Fiersto great, hwant och men hat sa Sneins ünder romte by de bult.” En de man dy’t dit sei, hie grif great gelyk. Mar der hawwe tiden west, dat de Vermaning mar amperoan greaternoch wie. Bi nammen yn de léste helte fan de 18 e ieu. As dan by ’t hjerst 'en winterdeis al it skippersfolk oan ’e wal “wie, ble au der grif ünder en boppe, gjin stoel en gjin bank leech. i En nou yn üs tiid? De kreaken binne en bliuwe nou Sneins leech. Der is ünder plak genoch, of better sein, fiersto folie plak en minsken to min.. r Doch hwa wit, nou ’t de Mennis ten wer op it eigen plak gearkomme kinne, wer thüs binne, miskien dat de gemeente nou opnij, tiden fan bloei tomjitte gean sil. i

Friso nl | 1957 | | pagina 1