ERFSKIP WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Nieuws- en Advertentieblad voor IJEME DE BOER, Autoverhuur Herdenking gevallenen Tricotbest Nylons y RADIO H1NGST uw RADIO SN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten S.V.W. AGENDA I o J »MA!SON IRENE" T Zaterdag 27 april 1957 No. 18 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 n- en KERKDIENSTEN stilzwijgen mee. LAAT :al uitspreken. Workum, 25 april 1957. en nou WARKUMS SCHAKEN s.n. FRISO. ZOMERDIENST N.S. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum DE JONGEREIN Van 19—25 april 1957 der niet PLAATSELIJK NIEUWS ik Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar De burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum P.T.T. 30 APRIL ZONDAGSDIENST FOTO’S VOOR PASPOORTEN GOEDKEURING VOOR TARIEFSVERHOGING 'an en ing te dat ker dit 15 stüren f 1.— ;n de en Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé met en zonder chauffeur VERZORGEN be de 3e- aag ig 1 De zomerdienst van de Neder landse Spoorwegen, die op zondag 2 juni a.s. zal worden ingevoerd ren die tot en met zaterdag 28 septem ber a.s. van kracht blijft, brengt 'zo wel in het binnenlandse als in het internationale treinverkeer belangrij ke wijzigingen. Voor het noorden worden geen in grijpende veranderingen aangekondigd. Wel krijgen op de lijn Leeuwarden— Groningen en Leeuwarden—Sneek en kele treinen, die alleen op werkdagen reden, dan een dagelijkse dienst, m.a.w. die verbindingen gaan dus ook voor zon- en feestdagen gelden. Aangeno men mag worden dat er overigens in aankomst- en vertrektijden op deze trajecten geen drastische veranderin gen zullen worden ingevoerd. Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct. pi m.m: Contracten volgens algemene regeling Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 Programma voor zaterdag 27 april ’57 Bekerwedstrijd Bl. Wit I—Workum 1, vertrek 3 uur Junioren: Hielpen 1B—Workum 1B; vertrek 2 Uur per fiets Heeg 1B—Workum 2 B, vertrek 3 uur Geboren: Gerrit, zv Rein van Wal en Janke Grasman. Ondertrouwd: Christiaan Brandsma, 28 jaar, te Amstelveen en Beitj van Wieren, 26 jaar, te Workum. Gehuwd: Pieter de Jager. 27 jaar, en Tjetje Aukje de Boer, 21 jaar, beiden te Workum. Overleden: Geen.’ We herinneren er nog even aan dat op Koninginnedag de P.T.T.-dien- sten blijven rusten als op een gewone zondag. MORGEN ZIE IK JE WEER Naar we vernemen krijgt Workum nog een laatste kans de buitengewone en veelgeprezen film „Morgen zie ik je weer” op het witte doek te aan schouwen. Zaterdagavond te acht uur wordt in gebouw Rehoboth deze voorstelling gegeven. Zij, die deze unieke film nog niet zagen, mag gerust toegeroepen worden: Laat U dit niet ontgaan! De burgemeester van Workum maakt bekend, dat op zaterdag 4 mei a.s. des avonds 8 uur, evenals vorige jaren, óp de Nieuwe Begraafplaats, bij de gra ven van de gealliëerde vliegers een korte herdenkingssamenkomst zal wor den gehouden.' Een ieder wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan 'de „stille tocht” naar de begraafplaats, welke m kwart voor acht op de Merk zal anvangen.' Met nadruk wil ik er op wijzen, dat e weg naar de begraafplaats en terug, 3 voet en in volkomen jent te worden afgelegd. Aan het hoofd van de he-- gemeentebestuur aeenteraad op; vei oer 15 april. In de vriendschappelijke te Koudum gespeelde schaakwedstrijd om de Terwisga-beker, kwamen mooie spannende partijen voor, maar het eindresultaat was toch dat de Wor- kumers de meeste punten binnenhaal den. De uitslag was als volgt: Koudum Workum Dr. L. Meijer—J. S. IJbema W. van Terwisga—K. Meijer P. Veenstra—M. Bruggenkamp P. Lycklama—W. Lubberts E. Mensonides—J. Seekles M. van der Veer—P. van der Valk E. Wolthuizen—S. Walta S. Sinnema—A. de Witte H. Zwerver—O. de Boer J. A; Hoekema Hz.—Jac. Boersma J. Hoekema—G. Wielinga IJ. Smid—E. Robijns W. Oosterbaan—B. de Jong DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 1-0 0-1 0-1 v-'l2 0-1 1-0 0—1 1-0 1-0 1—0 0-1 0-1 5V?-7'/2 WORKUM. Geslaagd voor acte A kleuter onderwijzeres mej. W. Wiersma te Hindeloopen, werkzaam aan de Chr. Kleuterschool „Beukerhonk” al hier. De laatste vergadering van „De Jongerein” in dit seizoen is gehouden op woensdag 10 april in Hotel „De Wijnberg” te Workum. Tegen acht uur opende de voor zitter de heer IJ. Folkertsma de ver gadering. Deze avond werd met eigen krachten verzorgd. De volgende drie leden hielden elk een inleiding nl. de heren IJ. Folkertsma, L. Folkertsma en J. Dijkstra, met als onderwerpen: De mechanisatie in de landbouw De voederwinning en bemesting van het gras1 and. Hierna werd de gelegen heid gegeven om vragen te stellen, waarvan ook een druk gebruik werd gemaakt.' Na de pauze trad het lid de heer F. Bakker op met z’n eigen gemaakte voordrachten, hetgeen een succes was voor deze avond. Nadat de perscom missie nog even aan het woord was geweest, sloot de voorzitter de ver gadering, wenste allen een goede zo mer en hoopte verder dat velen de Jongereindag 7 mei te Rauwerd zou den bezoeken.' Aanwezig waren 19 leden en één gast die zich als lid opgaf. f ï.io Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. H. H. Tulp, H. Doop, ’s Av. 7.30 uur ds. D. J. Spaling. (Doopsgez.) Geen Dienst.' (Geref.) Voorm. 9 uur ds. Hollema van Thesinge H.A. Nam. 2 uur ds Hollema van Thesinge H.A. en Dankz: (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds. H. H. Tulp, H. Doop. (Geref.) Niet ontvangen.' Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds. P. E. van Oojjen. Gaast (Herv.) Nam: 1.30 uur ds. P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. H. de Wolf, H. Doop, ’s Av. 7.30 uur ds. H. de Wolf. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds. J. T. Nielsen: Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds.' H. J. van Nie. Nam. 2 uur ds. JJ; J. van Nie, H. Doop, ’s Av. 7.30 uur Jeugddienst o.l.v. de heer H. Ver haar, secr. jongenswerk v. h. C.J.M.V. (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds. W. L. Dekker. Boppedat moast elke master 6 wees- bern en de bern fan de earmen op de deiskoalle forgees les jaen. De wees- bern nammers krigen neffens in yn- struksje üt 1706 ek noch les yn de j trije neamde fakken fan de heit fan f it weeshüs Ljochtmis fan 5 oan ’t 7 ure): Wy hiene tocht de stof ta dit ün- derwerp yn twa artikels balde to Rui nen, mar dêr yn hawwe wy üs for- i sjoen. Dêrom nije wike it bislüt.1 Zondag 28 april 1957 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, 's Av. 7.30 uur Lof. Warns (Herv.) Voorm. 9,30 uur ds. mr. Q. Rovers. Nam. 2 uur ds. G. v. d. Ree van Hemelum. stoet stelt en de gi- kenne deze stille tocht” rang noch stand. Men vordt verzocht zich bij de aanvang n niet onderweg bij deze tocht aan te luiten.' Nadat van 19.40 uur ai de torenklok :al hebben geluid, zal om 20 uur, na ie kranslegging, 2 minuten stilte in icht worden genomen, waarna een der 'eestelijke leiders het „Onze Vader” i De terugtocht vinde ordelijk en in zolkomen stilte plaats. De stoet wordt jp de Merk weder ontbonden. Ik doe een beroep op Uw aller me dewerking tot het in acht nemen van de stilte op zaterdagavond en tot een waardige herdenking. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. J. T. Nielsen, Doopdienst. Extra collecte Zending. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Lees- dienst. Nam. 2.15 uur ds. H. de Wolf van Hindeloopen. (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur ds. J. T. Nielsen: i (fan Alderheljen oan ’t Bij de 29 van de 50 waterleiding bedrijven, die aan de minister van economische zaken tariefsverhoging hadden aangevraagd en thans na maandenlang onderzoek toestemming hebben gekregen, bevindt zich ook de Intercommunale Waterleiding ge bied Leeuwarden. Zoals men weet, wordt door dit bedrijf sinds 1 januari j.l. de verhoogde waterprijs al ge heven. ZAKENNIEUWS Met de vernieuwing, die het „Kappershuis” van de fa. Kemker heeft ondergaan is een fraaie uitbreiding tot stand gekomen. Het voorste ge deelte met de keurige etalage is als speciale parfumeriezaak ongetwijfeld een aanwinst, terwijl de inrichting van de kapsalon ook bijzonder geslaagd mag heten, zodat men zich hier zeker met alle genoegen bij de neus zal laten nemen.! Andere verbouwingen naderen hun voltooiing of staan nog maar nauwe lijks op papier en dit betreft zowel particuliere woningen als zakenpanden. Niet het minst benieuwd zijn we, hoe ’t met naar we menen het oudste geveltje van Workum zal af komen, nl. het pand naast de Geref. kerk, wei nige jaren geleden hersteld met een verminkte geveltop, daterend van 1612. Het is een bescheiden bouwsel, maar misschien juist daarom zou er een pronkstukje van te maken zijn dat óns stadje minstens zoveel deugd zou doen als een royaal, modern bedrijfspand. Zeker is de bedrijvigheid in eigen plaats bepalend voor een meer of mindere welvaart, maar dat het toe ristenverkeer ook een behoorlijke bron van inkomsten oplevert, wordt helaas nog te weinig beseft, wanneer men denkt dat een typische bouwtrant niet verenigbaar is met een dynamische verkoopkracht of een efficiënte be drijfsvoering. Aangepast aan de eisen van een moderne tijd zijn er nog zeer verantwoorde, karaktervolle restaura ties mogelijk, die het toch altijd nog winnen van een nietszeggende zake lijkheid! Fryske Brief CLXX1II Wy hiene Peaskesnein, it iten al wit hoe ier êfter ’e knopen. Sit ik sa efkes yn in maklike stoel, hwat nei iten altyd tige noflik is, seit myn frou ynienen: „Moatte jo ris sjen, der stoppet hjir in auto foar de doar.” Nou joech ik der daliks gjin biskie op, hwant it wie my hwat al to- folle en doch de eagen op 'om nei dy auto to sjen. „Toe ju, sjoch nou ris, der stapt in minhear üt en dy sjocht hjir hinne,” de frou wer. Ja, doe moast ik wol oerein om to sjen hwa ’t dat wêze koe. En ja, hear, de man dy’t neist de auto stie, wie foar my lang gjin ünbikinde. Dat ik de foardoar üt, en litte der nou mar leafst trije ald-Warkumers yn de auto sitte. Mar ik koe sa moai net prate dat hja der üt kamen, hwant hja wiene tige oan de tiid boun. En hwat wie nou it doel fan dy réis, tinkt jimme? Hja wiene hjir hinne riden om harren op to jaen foar de dei foar ald-Warkuiners. Dizze trije tochten grif: „Der giet neat foar de man séls.” Nou ik wie der wiis mei, hwant ik koe al wer trije nammen op skriuwe. Mar wy binne noch net sa fier dat wy sizze kinne: Wy hawwe dielnimmers genóch. Né, der binne wy noch net oan ta. Ik hoopje dochs tige, dat er mear komme sille. Hwa ’t it tofolle muoite is en kom mei de (auto om him/har oan to jaen, litte dy fefkes in brievekaert stjüre. Kom nou ald-Warkumers, it net sitte litte, minsken.' En hoe komt it dochs dat ik oan ’t nou ta allinne mar adressen krige fan ald-Warkumers buten Fryslan? Toe nou, jimme dy’t yn it aid skiere lan wenje, 'en safolle tichter by Warkum, as in bulte oaren, lit ris hwat fan jimme hearre. i It Warkumer ünderwiis yn de 18e ieu II. Hoe stie it nou mei de fortsjinst fan de skoalmasters? Bihalve it fêste sa laris troch de stêd ütbitelle wy komme dêr noch op werom koe master rekkenje op it skoallejild dat de bern apart bitelje moasten. Hoe heech dizZe léste post wurde soe, hinge fanseis fan it tal skoallegeande bern óf, mar ek fan it oantal lessen en fakken dat se folgen. De alders hiene, hwat de learfakken oangiet, foar har bern de kar üt trije müglik- heden: hja koene der mei folstean har bern allinnich lézen leare to lit- ten (hja wiene dan alteast by steat Bibel en almenak to lézen, hwant der hold it yn it deistige libben meastal mei op). Dy’t hwat mear woe, moast fanseis ek leare to skriuwen, mar pas as men de rekkenkunst ek noch mach- tich wie, hie men it folsleine „lear- plan” ófwurke. Wy witte dit alles üt in stedsbislüt fan 1785, der ’t de „school penningen” op nij yn fêststeld en for- hege wurde. Wy wolle it finansjele skema hjir werjaen om ’t dit tagelyk düdlik it fakultative karakter fan de learfakken oanjowt. Per fearnsjier moast foar de deiskoalle troch de bern bitelle wurde: foar inkeld lézen:!!. 8 stüren foar lézen en skriuwen 11 stüren foar lézen, skriuwen en irekkenjen Wol men tagelyk op de dei- en jouns- skoalle, dan wurde de sifers sa: foar inkeld lézen foar lézen en skriuwen foar lézen, skriuwen en rekkenjen.:!! f 1.50 Hja, dy’t inkeld de jounsskoalle bi- sochten, sieten yn in heger taryf: foar inkeld lézen10 stüren foar lézen en skriuwen14 stüren foar lézen, skriuwen en rekken jenf 1.— Kar genóch; soe men sa sizze, mar der wie noch in apart taryf foar dy „discipels, die alleen de avondschool gebruiken van Allerheiligen tot Sint Pieter, zijnde omtrent 16 weken,” it winterskoft dus, as de bern thüs it béste mist wurde koene: foar inkeld lézen15 stüren foar lézen en skriuwen.’!!! f 1.— foar lézen; skriuwen en rekkenjen;!!.' fl.50 Ingevolge een schrijven van de minister van buitenlandse zaken dd. 12 april ’57 dient men bij het aan vragen van een paspoort twee pas foto’s over te leggen, welke voldoen aan de volgende eisen: a. de foto’s moeten zodanig geno men zijn dat driekwart gedeelte van de afbeelding de linker en een kwart gedeelte de rechtergezichtshelft weer geeft; I- b. van recente datum zijn; c. de foto moet 3 bij 4 'c.m. zijn, het hoofd minstens 2 cm.; d. zonder hoofddeksel.' Alle andere foto’s worden aangenomen. Indien bij verlenging van een pas poort de daarin geplakte foto’s meer dan drie jaren oud zijn, moeten hier voor twee nieuwe foto’s van recente datum worden overgelegd. Der is de léste tiid gans to dwaen oer de koperen kearsekroanen üt de Menniste tsjerke. Hwat der allegearre wol oer sein en skreaun wurden is, wol ik my mar leaver net yn bijaen. Mar ik foar my bin der fan oertsjüge dat men oer it algemien, dizze kwesje alhielendal forkeard bisjocht. Wy yn 1957, sjögge de dingen sa ’t dy nou binne. En as wy sizze, hwat spitich dat men yndertiid dy moaije kroanen opromme hat, is dat neat gjin wünder. Mar litte wy nou ris in goed tachtich jier to bek gean. Hoe prakkesearren de minsken üt dy tiid der oer? Wy sille earst marris sjen hoenear de koperen kroanen forkoft wurden binne. Yn „Stads en Dorpskroniek 1800—1990, troch Dr. G. A. Wumkes,” léze wy op side 403: „15 nov. (1875) Te koop 12 koperen kerkkronen en 30 kleinere uit de Doopsgezinde kerk te Workum.” (De glêzen kroanen, hwer ’t de skriuwer fan it ynstjürde stik yn de Friso fan 20 april, op doelde wiene fan letter tiid.) Hwerom die men dy kroanen fan de han? En hwerom binne dy üt ’e Greate tsjerke sahwat om deselde tiid fordwoun? It antwurd is frij ienfaldich. De minsken hiene harren oan dy tiid ta, mei kearsljocht en tütlam- pen bihelpe moatten. Doe kaem it gas. Warkum krige ek in gasfabryk. Ik mien hast yn 1867 of 68. Wie it sa’n great wünder dat de minsken de koperen kroanen oprommen gas oanlizze litten hawwe. Gasljocht wie nou ienris folie Ijochter en folie makliker as kearsen; En nou kin men miskien sizze: Mar üt in hiele bulte doarpstsjerken, hwer ’t men gjin gas hie, binne om dy tiid hinne ek in bulte koaperen kroanen forkoft. Wiswier, mar der krige men petroaljelampen, mei de Belgyske branders. Né, it past üs net om de minsken dy’t de koperen kroanen opromme hawwe in kladde op ’e jas to smiten. Hja binne allinne mar mei harren tiid mei gien.' sw A» w.i y i li- Is- rn >r- 0-1

Friso nl | 1957 | | pagina 1