I I WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Tricotbest Nylons Herdenking gevallenen De jaarlijkse Landbouwtelling in mei S.V.W. AGENDA RADIO HINGST uw MDIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g.g. 382 Ook Uw adrea voor grote en kleinere ritten -MAISON IRENE" ■B I No. 19 80ste Jaargang Zaterdag 4 mei 1957 OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN NOARD 69 f 3.30 uur mee LAAT w. Workum, 25 april 1957. i ds. BURGERLIJKE STAND 1 PLAATSELIJK NIEUWS Van verslagen, berichten enz? gaarne spoedige opgaaf! Junioren: Workum 1B—Q.V.C: 1B Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T: Gaastra Bz.’ Boekhandel en Drukkerij, Workum misprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar De burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. Maar ook in kringen van de Land bouw zelf is de belangstelling voor landbouw-statistische informatie groei ende. Om voor de belangen van de eigen bedrijfsgenoten op te komen, moet men vandaag de dag beslagen ten ijs komen: Vroeger zei men wel eens, dat met statistiek alles kan wor den bewezen. Een feit is het echter, dat men zonder statistiek vrijwel niets kan bewijzen.' Vandaar dat verwacht wordt, dat onze land- en tuinbouwers ook dit jaar weer zullen medewerken om de telling ten volle te doen slagen; Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur EERVOLLE ONDERSCHEIDING Aan de heer IJ. Luinenburg, boek- houder-kassier bij de Coöp. Zuivel fabriek te Hemelum Werd door H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar verjaardag de eremedaille van de Orde Oranje-Nassau in zilver toegekend. De heer Luinenburg herdacht het vorige jaar het feit dat hij voor 40 jaar als jonge knaap aan deze fabriek te werk werd gesteld. Gemeente Hindeloopeii Maand april 1957 Geboren: Reinskje, dv. Jacob Tal hout en Sijbrig Hoekema (9 april); Grietje Akke dv. Willem Glashouwer en Antje de Boer (22 april). Gehuwd: Cornells Hunia, 24 jaar te Workum en Etje Sikkes, 21 jaar te Hindeloopen: Overleden: Geen: VERZORGEN I I I Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé KOUDUM, 30 april ’57. De hoogbe jaarde heer L. Kampen wilde met zijn fiets de weg oversteken, maar had ze ker niet gezien dat een bromfiets na derde bestuurd door 'een der Ambone- zen uit kamp „Wyldemerk”, met het gevolg dat de oude man tegen de grond werd geworpen. Gelukkig bleek dat de heer Kampen meer geschrokken dan bezeerd was, zodat hij zonder ernstig letsel naar z’n woning vervoerd kon worden. u STREEKWEDSTRIJDEN LANDE LIJKE RIJ VERENIGINGEN RIJS. Op een terrein achter Hotel „Rijsterbos” vonden de jaarlijkse streekwedstrijden plaats van de Lande lijke Rijverenigingen, waarbij een drie tal van deze verenigingen „acte de présence” gegeven had, hl.: De Gaas terlanders, De Donia Ruiters en De Waterpoorters. Als jurylid trad op: Mevrouw Bearda—Geerligs van Har- degarijp: Hoewel de toegang vrij was, bestond er weinig publieke belangstelling voor deze toch zo aantrekkelijke paarden sport en dressuur. Instructeur Karremans was mede op het terrein aanwezig en trad gedeel telijk op als leider bij de oefeningen nevens andere bekende persoonlijk heden uit „de wereld van het paard”. In het Hotel werd na afloop door de heer Andela van Nijland de uitslag bekend gemaakt en de prijzen uitge reikt: Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p: m.m: Contracten volgens algemene regeling ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur W. Magendans Tel: 535 Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 882259 2.30 uur Workum 2 A—Scharnegoutum 1B 4.15 uur GEM. VISAFSLAG Aanvoer 22—27 april: 2516 pond lijnaal Van f 1.13—f 1,36 p, p. Aanvoer van 15—21 april: 14 pond fuikaal f 0.90 p. p: 2361 pond lijnaal van f 1.16—f 1.36 p. p. Zowel vangsten als prijzen bleven dus stabiel. Aangezien verschillende boten o.a. van Laaxum momenteel in de Oostpolder verblijven en daar hun vangsten lossen kan men geen verge lijking trekken met andere jaren. Wel Klasse N. dressuur 1. S. Wiarda, W.P. 6.57; 2. W. Boer- sma, Gaasterlanders 6.57 (Deze had ’t op een onderdeel iets minder goed ge daan) 3. C. Talens 6.53; 4. K. Elger- sma, Gaasterl. 6.53: Kasse B 1. Broer van Dijk 101.75; 2. Annie Dooper 95.— 3. Pietje Piersma 94.75; 4. Auke Piersma 94. allen van de Gaas terlanders. Op verzoek gaf de heer Andela ook de cijfers van de overigen, die in veel gevallen boven de 90 lagen: Klasse N. Springen: Eerste volgens de aantekeningen J. van der Wey, Gaasterlanders, maar daar deze geen Caprilly proef had afgelegd werd nu de eerste prijs toe gekend aan W. van der Weg, Donia- ruiters met Willy, 2e prijs letje Vis ser met Hans. Klasse B. Springen. Ie prijs mej. A. Dooper, 2e prijs Broer van Dijk beide van de Gaaster landers, 3e prijs J. Wiarda van de W. P. Bij de veelzijdigheidsproef Fkregen drie rijders van de W. P. een gunstig resultaat, nl. de heren: W. Bakker, P. Zwering en Ids Boersma: 75-JARIG BESTAAN BAPTISTEN GEMEENTE Er was 'grote belangstelling bij de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Baptisten gemeente te Staveren. Nadat zaterdagavond onder leiding van Ds. K. Reiling, de oudste nog in leven zijnde oud-predikanten van de gemeente te Staveren, het avondmaal was gehouden, waaraan zo ongeveer al de leden deelnamen; had zondag morgen een herdenkingsdienst plaats; in een geheel met bloemen versierd kerkgebouw: Toen Ds. Lindeman onder het zingen door de gemeente van een Maranatha- lied de kansel betrad, waaraan op de achterkant was aangebracht: Here, Gij zijt ons een toevlucht geweest van ge slacht tot geslacht” was het kerkge bouw tot in alle hoeken bezet. Na het zingen Van Ps: 146 1, 3 eri 8 sprak Ds. Lindeman de zegenbede uit en las hij voor Ps: 146, waarna nog gezamenlijk werd gezongen Gez. 293. Als tekst was (gekozen Jesaja 63 7 eri 8. Spreker begon riiet te zeggen dat deze bijeenkomst een terugzien was op het 75-jarig bestaan, en dat de ge meente niet het 'slachtoffer geworden is van een geestelijke ouderdomszwakte; maar dat men 'er op verdacht moet zijn, dat de strijd steeds heftiger zal worden. Spreker zei dat Jesaja een blik in de geschiedenis wierp, en vroeg zich af of dit ook niet bij deze her denking paste. Ook wij, zei Ds. Linde man, werpen een blik terug in het verleden: Grote gunstbewijzen; 'aldus spreker, heeft de gemeente in deze afgelopen 75 jaar mogen ontvangen. Als stichter der gemeente noemde snreker de heer Klaas Bates Aukema. Hij zei dat deze Aukema met hart en ziel was gebonden geweest aan de ont kerstening, die toen in de Ned. Herv. kerk plaats had, en hij ten slotte in aanraking kwam met de Baptisten, zo dat hij geleid werd op de bijbelse ge meenteweg. Grote gaven waren het, zei spreker, dat God mannen zond die met hart en ziel bewogen waren tot bet geloof en de liefde tot de naaste. Jubileren, zegt snreker, is niet een verslag geven van een revue, maar het is een vermelden van de daden des Heren: Met de woorden „Weest ge trouw tot den dood en U zal gegeven worden de kroon des levens”, besloot snreker deze herdenkingsdienst, waar na de gemeente nog zong Gez. 13. Bij de uitgang drukten de gemeenteleden Ds. Lindeman de hand ter felicitatie. Des avonds bad een feeste’ijke bijeen komst nlaats voor leden der gemeente en genodigden; waarbij vertegenwoor digers van de gemeente en verschil- 1ende Banfisten kerkgenootschanpen het woord voerden en allen de beste wensen overbrachten. Ook deze bij eenkomst stond onder leiding van Ds. Ph. Lindeman: DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 VERNIETIGD GELUK HEMELUM. In de tuin van de heer Koster alhier, broedde een witte lijster met moederlijke zorg, daarbij trouw ter zijde gestaan door haar donkerge kleurde huwelijkspartner. Ze kregen het beide erg druk met het verzorgen van de jongen; maar helaas maakte de kat van buurman daar een eind aan.- De reeds wat gerucht makende jonge vogels schenen de aandacht van deze rover te hebben getrokken en zo vond Gemeente Workum Van 26 april—2 mei 1957 Geboren: Elisabeth Geertruda Maria; dv. Martinus de Jong en Femmie Adema: Ondertrouwd: Hendrik Franciscus Zeinstra, 32 jaar, te Driesum en Apolo- nia Tecla Westendorp, 27 jaar, te Wor kum; Harmen Zwerver, 27 jaar, te Koudum en Gezina Twijnstra, 25 jaar, te Workum. Gehuwd: Hans Roskam, 24 jaar en Korneliske Grupstra, 22 jaar, beiden te Workum. Overleden: Geen: Overigens schijnen daar de vangsten na het moedgevend begin tegen te vallen. Ook sukkelen zij die binnen de afsluitdijken van de nieuwe polder met lijnen vissen niet gebrek aan aas, dat zij nu moeten betrekken van colle ga’s die buiten deze dijken hun bedrijf uitoefenen. Het weer werkte ïn de laatste dagen al evenmin mede. STAVEREN. Tot matroos bij de veerdienst Staveren—Enkhuizen werd benoemd de heer Jacob Tj. Bleeker alhier, terwijl voor het diploma bin nen scheepvaart slaagde onze stadge noot Sj. K. Zwaan: De burgemeester van Workum maakt bekend, dat op zaterdag 4 mei a.s. des avonds 8 uur, evenals vorige jaren, öp de Nieuwe Begraafplaats, bij de gra ven van de geallieerde vliegers een korte herdenkingssamenkomst zalwor- 'den gehouden. Een ieder wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan ‘de „stille tocht” naar de begraafplaats, welke om kwart voor acht op de Merk zal aanvangen. Met nadruk wil Ik er op wijzen, dat de weg naar de begraafplaats en terug, te voet en in volkomen stilzwijgen dient te worden afgelegd. Aan het hoofd van de stoet stelt zi?'-' he- gemeentebestuur en de ge meenteraad op; vei oer kenne deze stille tocht” rang noch stand. Men wordt verzocht zich bij de aanvang en niet onderweg bij deze tocht aan te sluiten; Nadat van 19.40 uur at de torenklok zal hebben geluid, zal om 20 uur, na de kranslegging, 2 minuten stilte in acht worden genomen, waarna een der geestelijke leiders het „Onze Vader” zal uitspreken. De terugtocht vinde ordelijk en in volkomen stilte plaats. De stoet wordt op de Merk weder ontbonden. Ik doe een beroep op Uw aller me dewerking tot het in acht nemen van de stilte op zaterdagavond en tot een waardige herdenking. Zondag 5 mei 1957 Workum (R.K.) Voorm: 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 Uur ds. D. J. Spa- ling ’s Av. 7.30 uur ds. H. H. Tulp. (Doopsgez.) Voorm: 9.30 Uur mej. da M. J. van Hamel: 11.30 uur Westhill-kinderdienst (Geref.) Voorm. 9 uur en nam; 2 uur Programma voor zaterdag 4 mei 1957: ds Oppedjjk van Appelscha. Senioren: ds Oppedijk van Appelscha. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser: Bekerwedstrijd K.N.V.B. Workum I—O.N.S. I Bolswardia 1—Workum 2 Vertrek 3.15 uur Vele boeren en tuinders vragen zich wel eens af: waarvoor dient de land bouwtelling nu eigenlijk en wat doet men met die cijfers. Het antwoord daarop kan kort en duidelijk zijn, al dus dr. Th. J. C. van Hout van het C.B.S: voor de (radio. De cijfers dienen alleen voor statistische doeleinden. Zij komen dus nooit in handen van be lastingambtenaren of anderen, die ze op de een óf andere wijze tegen u zou den kunnen uitspelen. Deze geheim houding wordt gewaarborgd door arti kel 29 van de Landbouwcrisiswet 1933, een artikel, dat is overgenomen in het ontwerp Landbouwwet; i Zodra de formulieren zijn ingevuld, worden deze doorgezonden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Daar worden de gege vens van vele duizenden bedrijven samengeteld, zodat totaalcijfers ont staan voor een hele gemeente, pro vincie, enz. De gegevens van elk af zonderlijk bedrijf gaan in deze totaal cijfers op als een druppel in een em mer water. Daarna worden de totaal cijfers doorgegeven aan de verschil lende diensten en instellingen, die er mede moeten werken. Eerste en voornaamste gegadigde is uiteraard de overheid. Zij heeft de gegevens nodig voor het bepalen van haar beleid, inzonderheid óp het ge bied van de landbouw. Waardevolle gegevens komen hierdoor beschikbaar over actuele vraagstukken als produk- tie, afzet, exportmogelijkheden en im- portbehoeften en prijzen. Voorzover de ontwikkeling van de landbouw uit de cijfers kan worden afgeleid, zijn zij van belang Voor de Landbouwvoor- lichtingsdienst, het LEI, provinciale en andere diensten. AbuMMÊxa men een nest met overblijfselen van de slachtoffers, want schijnbaar had poes niet eens voldoende eetlust om haar buit te consumeren. Dit drama in de vogelwereld, een der vele, had men niet kunnen ver hinderen, daar men vanzelfsprekend niet elk uur van de dag en de nacht de wacht kon houden. Het nest was voor een klimmende kat ook gemak kelijk te bereiken; het zat nl. in de kop van een knotwilg. Intussen hebben de lijsters een nieuw nest gemaakt, waarin ook alweer een paar eieren gelegd zijn. Dus nu maar opnieuw afwachten of de jongen ook extra lichtgekleurd zullen zijn. COOP. BOERENLEENBANK KOUDUM HAD UITSTEKEND JAAR Ter algemene ledenvergadering staat vast dat zeker drie weken eerder van de Coöp. Boerenleenbank alhier, gevangen werd dan toen. welke samenkomst onder leiding stond van de heer S. J. IJbema te Molkwe- rum, bleek dat de vereniging het af gelopen boekjaar goed geboerd had in tegenstelling tot de klachten welke men van vele harer leden, de boeren, over de financiële Uitkomsten van hun bedrijf hoorde. De omzet steeg over 1956 met niet minder dan 3o pCt. of een bedrag van f 890.914.39. Voorzitter IJbema kent het klappen van de zweep wat het- hanteren van de voorzittershamer betreft al heel goed en hij sprak ook nu naast zijn woord van welkom zowel over hetgeen de financiële en economische positie als over feiten die in hun gevolgen het politieke vlak raakten. Hij memo- reerde de maatregelen welke vanwege de Centrale Bank te Utrecht genomen werden om eventuele moeilijkheden óf te voorkomen óf het hoofd te bieden om tenslotte nog Waarderende woor den te wijden aan de overleden oud- voorzitter, wijlen de heer L. B. Fol- kertsma, wiens hulpvaardigheid en voorzichtigheid tevens geprezen werd. De heer IJbema wilde zijn voorbeeld gaarne ter navolging zichzelf en ande ren voorhouden. We nemen uit de verslagen een en ander over, waaruit de bloei van de bank naar voren komt: 104 nieuwe spaarrekeningen tegen 68 afgeschreven boekjes, zuivere aanwas 41, thans to taal 1209 met nog 61 spaarboekjes voor spaargelden op lange termijn, met een totaal tegoed van f 2.136.072.32 of f 53.953.10 meer dan in het vorige jaar: Aan nieuwe voorschotten (25) werd een bedrag van f 180.116 gegeven, 9 voorschotten werden af gelost, ‘zodat de vermeerdering 16 bedroeg en nu totaal 87 is met een bedrag van f 473.461.16. Rekening courant-houders kwamen er 9 bij, één ging af, zodat er nu 66 bedrijven bij de Bank een lopende rekening hebben, bovendien Werden in 1956 vier leningen verstrekt aan pu- bliek-rechtelijke lichamen en andere rechtspersonen, samen tot f 188.000.—: De totale omzet ider bank bedroeg in het afgelopen jaar f 890-914.39 meer dan in 1955. Het aantal boekingsposten be droeg 6868, in 1955 6290- De reserve bedraagt f 70.039.45, de reserve van het onderling waarborgfonds B en C f 1840.- Voor reserve belastingen is ruim f1115 uitgetrokken en de netto-winst over 1956 beliep f 4.537.98. Alles tezamen een gunstig resultaat, concludeerde de voorzitter en hij bracht hierbij de kassier, de heer Veenstra dank voor diens werklust. In de vacature Folkertsma werd ge kozen de heer J. L. Kampen, Heiden schap; plaatsvervangende bestuursle den werden C. de Boer, Koudum en Jac. H. de Jong, Molkwerum; leden van de raad van toezicht W. B. Dijk stra, Koudum en genoemde Jac. H. de Jong, plaatsvervangende leden van die raad A. Demmer, Molkwerum en L. Folkertsma te Koudum. Statuten- en reglementswijziging achtte men beter om op een nieuw uit te schrijven vergadering te behandelen. Naast wijzigingen van de redactie dier voorschriften wordt beoogd Verrui ming te krijgen van mogelijkheden bij credietverstrekking. Verder wil men voor kassier een weidser naam: direc teur, benevens voortaan geen personen boven de 65 jaar als candidaat voor een bestuursfunctie of voor de raad van toezicht. Rekening en balans 1956 werden als aangeboden vastgesteld en de winst in het reservefonds gestort. De voorzitter sloot deze vruchtbare vergadering met woorden Van dank voor de medewerking. Nader vernemen wij dat de buiten gewone ledenvergadering voor de bo vengenoemde statutenwijziging op 7 mei zal worden gehouden: 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm.' 9 uur ds.’ i H. H. Tulp. Nam. 1.30 uur ds. D. J. Spaling. 1 (Geref.) Niet ontvangen! I Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. T. J. Drent Van Parrega. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds. P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm: 9.30 uur ds. H. de Wolf. Nam. 2 uur ds. W. L. Dekker van Molkwerum.' (Doopsgez.) Geen Dienst Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds. H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel: Molkwerum (Herv.) Voorm: 9.30 uur ds. W. L. Dekker, H. Doop. Nam. 2 uur ds. H. de Wolf van Hindeloopen Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds. B. J. Riemersma van Staveren Nam. 2 uur ds. mr. Q: Rovers. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. Broer van Hoorn: 1 Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur mr. Q. Rovers van Warns, ’s Av. 7.30 uur ds. B. J. Riemersma. (Doopsgez.) Geen Dienst.’ L i

Friso nl | 1957 | | pagina 1