F J ERFSKIP— WORKUMER KRANT Tassendag i Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland i Fa. H. Wielinga IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Tricotbest Nylons It mole offer is brocht! Dit nummer bestaat uit twee bladen S V.W. AGENDA RADIO HINGST uw 1MW0 EN TELEVISIE I fl BEL 306 b.g.g. 382 „MAISON IRENE* i7l 7 80ste Jaargang No. 20 Zaterdag 11 mei 1957 PLAATSELIJK NIEUWS WARKUMS 1B as men I X LAAT •u en wer FRISO. KERKDIENSTEN BURGERLIJKE STAND Ynstjürd Gemeente Workum Van 3—9 mei 1957 en WERK OP HET ATELIER tot De Speciaalzaak Lederwaren Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Programma voor zaterdag 11 mei 1957:- Junioren: Zwaluwen 1A—Workum 1A Oeverzwaluwen 1B—Workum Voor vertrektijden zie clubkastje de to WORKUM. Benoemd tot concierge aan het gemeentehuis van Wonseradeel onze stadgenoot de heer W. Veenstra, die zich dus metterwoon te Witmarsum gaat vestigen. Zondag 12 mei MOEDERDAG Wijde Burgstraat 16 SNEEK VERZORGEN Goedkoper grondonderzoek Evenals in andere jaren heeft het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oösterbeek, Gro ningen, Geldrop en Goes de mogelijk heid geopend in de maanden mei en juni grondonderzoek tegen een prijs met 15 pCt. korting te laten uit,voeren.' De kortingsperiode sluit 6 juli a.s. LEERZAME CORSETTENSHOW Hoe belangrijk een goed corset en een goede beha voor de moderne vrouw is, daarvan hebben de dames, die vorige week donderdagavond de Pas-Tunette Foundation Show op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” alhier bezochten, een Uitstekende in druk gekregen. Op deze show, die de firma Fré de Boer in samenwer king met de Iduna Corset Industrie N.V. te Uden (N.Br.) organiseerde, passeerde een uitgezóchte collectie cor- setten, gaines step-ins en beha’s de revue en de aanwezigen staken hun (Herv.) Voorm. 9 Uur ds. H. H. Tulp, ’s Av. 7.30 Uur ds. D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 Uur de heer J. de Groot. Collecte voor deF.D.S. 's Nam. 3 uur Westhill-Kinderdienst lentefeest Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m.' Contracten volgens algemene regeling Zondag 12 mei 1957 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. Ondertrouwd: Foppe VroRjk, 22 jaar, en IJmkje Bijlsma, 19 jaar, beiden te Workum. Gehuwd: Wiebren Thibaudier, 25 jaar, te Ruigahuizen en Anna Hanzen, 25 jaar, te Workum. Overleden: Geen. Ook Uw adres voor $rota en kleinere ritten NOARD 69 Naar we vernemen, zullen de ateliers van de N.V. Govers Striet- horst, waar baby- en kleuterkleding vervaardigd wordt, zo mogelijk worden uitgebreid met één óf meer 'lokalen van de oude Herv. School, wanneer voldoende werkkrachten kunnen wor den aangetrokken. Het kan haast niet anders of ’t moet voor meisjes daar wel prettig werken zijn en mocht de directie mettertijd Workum eens gaan kiezen als hoofdzetel van haar bedrijf, dan zou dat voor onze plaats zeker een grotere bedrijvigheid met zich mee brengen. Ook nu wanneer een groter aantal meisjes uit de omgeving dage lijks op Workum zou afkomen, bete kent dat een variatie, die uit ver schillende overwegingen ten zeerste gewaardeerd zou worden. Waarop het devies van de Ridderorde van de Kou- seband van toepassing is en dan blij ven we tenminste 'ook nog zo’n beetje in de textielsector. In elk geval is de vraag naar per soneel een gevolg van uitbreidings plannen en dat is op zich zelf een verheugend teken. Bovendien worden de werkende meisjes én vrouwen wel heel anders beoordeeld dan voorheen. In veel gevallen juist andersom dan vroeger, want veel respect voor om hangen en weelde-vrouwtjes is er in de tegenwoordige tijd zeker niet. VOLKSONDERWIJS 2 mei. In het zaaltje bij Sido Westra werd hedenavond de voor jaarsvergadering van Volksonderwijs, afd. Workum, gehouden. De heer Breu- kelaar, die de voorzittershamer han teerde, gaf een kleine terugblik over het afgelopen jaar, waarin op zo vreug devolle wijze het 50-jarig bestaan der afdeling werd gevierd. De notulen en het jaarverslag wer den onveranderd goedgekeurd. De pen ningmeester bleek ook dit jaar de kas wederom uitstekend beheerd te hebben. Er was een batig saldo van f 32.62. Door het vertrek van twee bestuurs leden moesten tussentijdse verkiezin gen worden gehouden. Benoemd wer den de heren R. Bajema en S. Westra.' De beschrijvingsbrief van -de Alg. Verg, te Enschede werd daarna afge handeld. Als afgevaardigden naar deze bijeenkomst werden de heren Th. Breu- kelaar en IJ. Oosten aangewezen. Verder werden er plannen gemaakt om naar de a.s. Landdag weer één of twee bussen te laten rijden, eventueel in samenwerking met andere afdelin gen. Tenslotte werden nog suggesties aan de hand gedaan, om de kas wat meer gevuld te krijgen. De vergadering werd gesloten, met een woord van dank aan de heer L. de Witte, die voor zijn emigratie als bestuurslid der afdeling steeds zijn beste krachten heeft {gegeven voor volksonderwijs en de openbare school. HANDWERKEN Bij de j.l. te Leeuwarden gehou den Marie v. Hemert-handwerkwed- strijd, die elk jaar georganiseerd wordt door de Stichting Fryske Ambachts- en Folkskinst in samenwerking met de Friese bond van plattelandsvrouwen, kreeg Jessie Hiemstra een eervolle vermelding. Al drie jaar achtereen doen de 5e en 6e klas meisjes van de Openbare lagere school hieraan mee. Verleden jaar kreeg Ginie Abbring Hingst de eervolle vermelding. Het jaar daar voor Afke de Boer een derde prijs. Meubelen van Lnconé gaan een mensenleeftijd mee lnconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis lnconé* f DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur WATERSCHAP WESTERGO’s IJSSELMEERDIJKEN In de jl. donderdag gehouden vergadering van Volmachten van het waterschap Westergo’s IJsselmeerdij- ken, gehouden in het waterschapsge- bouw te Workum, werd o.m. meege deeld dat de uitvoering van de dijk- omlegging bij Kromhorne practisch klaar is, waardoor de verkeerssituatie tengevolge van het wegnemen van een zeer onoverzichtelijke bocht veel beter is geworden. In verband met de uitvoering van dit werk moest de 'begroting van de kapi- taaldienst worden gewijzigd daar de financiële afwikkeling hiervan geboekt werd op het 'dienstjaar 1957. De rekening over i het afgelopen dienstjaar werd door de vergadering vastgesteld zoals deze door het dijks- bestuur werd aangeboden. Heren volmachten werden Voorts door het bestuur ingelicht over de abortusbestrijding bij de inscharing van vee. In nauwe samenwerking met de Gezondheidsdienst voor vee in Fries land is besloten om in het komende weideseizoen besmet en onbesmet vee gescheiden te weiden, waarbij de be paling is gemaakt dat uit besmette be drijven geen pinken zullen worden ingeschaard. Fryske Brief CLXXIV Hawwe jimme it ek lézen, hoe ’t men yn Rotterdam prebearret jong- keardels to finen, dy’t wol polysje wurde wolle? Nou, neffens ik der oer lézen haw, hat men der al sünt in jiermanich sa’n hündert sechstich polysjesto min. Ja, dat wol noch al hwat sizze. Mar al hoefollé war men oan ’t nou ta ek dien hat troch greate en djüre adfertinsjes yn ’e kranten sa yn ’e geast fan: „Kom er ook bij”, (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. M. van der Meulen van Sneek. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds. H. J. van Nie. (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Herv.) Voorm; 9.30 uur en nam. 2 uur ds. W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds. mr. Q. Rovers. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds. A. Veldstra van Oldeboorn. Friese Dienst'.’ Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds; B. J. Riemersma,' (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. A. Ji van der Linden van Balk. warme belangstelling niet onder stoe len of banken. Een vijftal mannequins toonden de fraaie collectie Pas-Tunette founda tions, die in een speciaal maatsysteem zijn vervaardigd. Het Pas-Tunette maatsysteem is het nieuwste snufje op het gebied van de moderne foun- dationfabricage en gebasseerd op een Zeer verantwoord wetenschappelijk on derzoek naar „de juiste maat” van de Nederlandse vrouw. Het Pas-Tunette corset en ook de gaine hebben bij elke taillemaat drie wetenschappelijk bere kende heupwijdten en helpen 98 pCt. van de Nederlandse dames aan een volmaakt passende foundation tegen de normale confectieprijs. En de an dere twee, zult U vragen. Wel, voor hen maakt Iduna zonder prijsverho ging een corset naar hun maten. De bijzonder fraaie step-in collectie waarvan verscheidene modellen op leuke en practische wijze zijn verpakt is de aandacht van de Nederlandse vrouw meer dan waard. In de pauze kregen de dames een heerlijk thé-complet geserveerd, ter wijl de show op wel zeer bijzondere wijze werd opgeluisterd door het prach tige poppenspel van het wijdvermaarde Marionettentheater van Bert Brugman. Wij zijn er zeker van, dat de be zoeksters iets hebben geleerd van de heldere en prettige toelichting, waar van Mevrouw M. Anspach de getoonde modellen vergezeld deed gaan. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel; 234 Hwa giet mei? Op sneon 25 maeije organisearret de aldheitkeamer fan Boalsert in ekskurzje nei de aide Suderséstêdden Hoarn en Medemblik yn West-Fryslan. „Bols- wards Historie” hat nei de oarloch frijwol elk jier in ekskurzje foar har leden op tou set en wy kinne wol sizze: mei great sükses. Wy binne dêr- om bliid dat hja ek nou wer de leden fan Warkums Erf skip de gelegenheit jaen wol oan dizze ekskurzje diel to nimmen. Us leden, dy’t in pear jier forlyn ek oan sa’n ekskurzje (nei ter Apel) diel nommen hawwe, witte, dat sa’n dei in bysünder geniet is, dy’t troch it ófwikseljende karakter alles- bihalve „droech” is. De tocht bigjint foar de Warkumers de moarns om healwei njoggenen mei de gewoane bustsjinst nei Boalsert. Dér stappe wy dan oer op de spesiale touringcar. Via öfslütdyk en Wieringer- mar giet it dan op Medemblik oan. Néi de üntfangst op it stedhüs, der ’t üs kofje oanhean wurdt, sille wy in saneamde „simmerstal” (in nijsgirrige ütering fan West-Fryske folklore) bi- sjen, fierders it gemael-Lely en it ka- stiel Radboud (jo witte wol, it paleis fan de aide Fryske kening). Yn it „Theehuis” dat der sa prachtich yn it moaije stedspark leit, kin it fan hüs meinommen brochje opiten wurde. De middels gean wy nei Hoarn. Under lie- ding sille hjir .de moaiste historyske monuminten bisjoen wurde. De rike ynhald fan it koartlyn restaurearde Wést-Fryske museum en it ynterieur fan it „Huisje—1624” sille wy biwün- derje kinne. Nei de ynwindige minske hwat forsterke to hawwen, kinne wy de weromreis oangean. De kosten fan Boalsert óf binne f 9.— de persoan (bus- en yntrékosten). Dy’t mei wol, moat him yn elk gefal foar 17 maeije opjaen by de skriuwer fan Warkums Erfskip, Noard 14 (apotheek) till. 591. (Geref.) Voorm. 9 üur Lezen, ’s Av. 7.30 uur ds. A; J. van Dijk van Sloten. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds. D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds. H. H. Tulp; (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds. Hoogsteen van Staveren; Ferwoude (Herv.) Voorm.' 9 uur ds.’ P. E. van Ooijen; Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds. B. J. Riemersma van Staveren. dos it jowt gjin byt. Der komme gjin gegadigden op ta setten, alteast lang net genóch. Sadwaende hat men hwat oars ütfoun. It sil nou sa: Eltse polysje dêrre, dy’t it slagget en kom mei in jongkeardel oansetten, dy’t de jas mei glêdde knopen wol oan hawwe wol, dy kriget ta bileanning fan tsien ta fiif en tweintich goune.. Hwer nou dat forskil yn sit, wit ik net. Doch it is yn elts gefal aerdich mei nommen. In oare frage is: Sille der nou mear komme? Ik doar der wier gjin ja op sizze. Hwant jonge noch ’n ta, it is tsjintwurdich in hiele toer om. oan folk to kommen. Wis, der binne minsken genóch. Mar it „fêste” baen- tsje, sa lyk as polysje, post, by’t spoar en neam mar op, lókt de jonge- rein sa ’t skynt net mear. Binammen net dat soarte baentsjes, dy’t nachts en deis, sneontomiddeis, sneins, op feest en hjeldagen waernommen wurde moatte. Né, der is men oer it algemien neat net gleon mear op. Ja, eartiids doe slikke men jins seis de fingerseinen süver óf fêst hie, mei letter rjocht op pensioen. Dan wie men dochs mar klear. Der mocht dan wolris sein wurde: „Fêst iild, fêste earmoede”, mar och it wie doe ommers by fierwei de measten, skraebjen om ’e kant. Nou kinne wy der wol ien lang, twa breed oer prate, hoe ’t it alear west hat, wy hawwe it nou mei dizze tiid to dwaen. En hoe ’t it er hjoeddeis by stiet? Slaen de kranten der mar op nei en lés mar de greate adfertinsjes hoefolle folk der frege wurdt. It greate probleem foar sahwat alle bidriuwen en ynstansjes is: Hoe krije wy genóch minsken yn üs bidriuw? Mar ek, hoe halde wy dy? Ek dat léste in ding fan great bilang. Hwant der binne altyd in hiele bulte, dy’t nou just net sa „baes”-fêst binne, en graech ris foroarje. Al giet it tsjintwurdich net sa hiel maklik mear. In deimanich lyn, frege ik oan irï man, dy’t baes is op in ófdieling fan in greate ündernimming: „En hoe giet it by jimmes, kinne jimme noch al oan folk komme?” Hy andere: „It koe minder. Mar it biroerde is, de iene wike komme der sa’n fjirtich, fyftich man by, mar de oare wyks, geane der faeks wer hast like folie fuort”. En sjoch dan ris, hwer 't in bulte bidriuwen de minsken alhielendal wei- helje. Doch soks skynt to kinnen, oars die men it net. Om ’t de greaten it dogge, moatte de lytseren en de lytse baeskes wol yn ’t sok mei. Sa sjoch ik moarnsier foarskate bussen gean, hwer ’t men de minsken mei nei ’t wurk bringt. Mar ek hoe ’t men de minsken fan hüs hellet mei greate en djüre auto’s. Moarns foar de doar ynstappe en jouns wer kreas thüs brocht. Folie makliker kin it al net soe ’k sizze. Nou myn baes is noch net sa pür mei my, dat er my hellet thüsbringt. Ik rêdt„it oan nou ta op ’e fyts. Mar hwat libje wy goed biskóge dochs al yn in frjemde tiid. Hwat al in great forskil mei de tritiger jierren, hwatte? Wis it is nou gans better. Nou kin it hiel wol wêze dat ik to aid wurden bin om alles hwat er yn dizze tiid bard, rjocht to bigripen. Mar ik tink wolris: „Kin en sil it büuwe, sa lyk as it nou is? Of sil der nei koarter of langer tiid in delklap op komme? Geboren: Hendrik Maarten, zv. Hen drik Herman Tulp én Clasina Wille- mina van Silfhout; Klaas Siebe, zv. Siebe Bokma en Wijtske Veninga;Luts- ke Pietje, dv. Cornells Jan Gaastra Alida Kers. 1 MEIFEEST 1 mei. Door de afdeling Workum van de Partij van de Arbeid werd hedenavond op de bovenzaal van Café „De Zwaan” het Meifeest gehouden, waar als spreker optrad de heer J. Tiekstra van Leeuwarden, die met een toepasselijke rede een flink aantal be langstellenden wist te boeien. Verder zou het programma verzorgd worden door eigen krachten en wat dat be treft, mag gezegd worden dat de heer L. Slootjes met z’n goocheltoeren ge weldig uit de hoek kwam, ’t Waren met recht verbluffende staaltjes van palmeerkunst en shownummers, waar hartelijk om gelachen kon worden. Aldus is deze avond door grote intimiteit buitengewoon in de smaak gevallen. It birop dat „Warkums Erfskip” op de Warkumer boargerij dien hat om f 600.— yn it molefüns to stoarten ta bihald fan de léste muontse mole by üs stêd, hat net forgees west. It bi- drach is der kommen! Us past in wurd fan tige tank oan allegearre dy’t hjir oan bydroegen hawwe. Hjir nou ris gjin gepraet, der ’t wy neat fierder mei komme, mar de simpele died. Indied dy’t foar forskate fan üs in bilangryk offer bitsjutte, mar in offer dat jown waerd yn de hope en forwachting, dat dizze aksje syn bikroaning fine mei yn de restauraesje fan de wrakke mole. Wis, wy binne der noch net, der sil hurd oanpakt wurde moatte om mole ta in sieraed fan de stêd meitsjen. De boargerij hat mei dizze died in foarbyld jown. Meije it stedsbistjür en oare ynstansjes nou net binefter bliuwe en alle prikken yn it wurk stelle om op sa koart müglike termyn de rest to dwaen. De kondysje fan de mole, en der mei it omheech gean fan de kosten twinge der ta! It bistjür fan Warkums Erfskip 1 I t

Friso nl | 1957 | | pagina 1