WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Tricotbest Nylons Lustrumweek in de gezelligste zeilstad IIJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Helpen en voorkomen RADIO HINGST uw UDIO SN TSISVISIC BEL 306 b.g.g. 382 S.V.W. AGENDA .MAISON IRENE" No. 21 Zaterdag 18 mei 1957 80ste Jaargang KERKDIENSTEN NOARD 69 ds H. H. I ds G. uur nam: 2 en uur stekt mee LAAT Voorm. ’s av. 7.30 uur ds. B. J. Riemersma,1 foar ik üt stapte sei’k: Mar nije skoarstien dy ’t hy ris by üs PLAATSELIJK NIEUWS Het jaarverslag herinnerde ons nog voor de vrouwen een aangename be- laste wedstrijden, maar ook aan mooie r vertrek De open wedstrijd van dit seizoen is BURGERLIJKE STAND JAARVERGADERING Z.. V. W. Gemeente Workum Van 9—16 mei 1957 der 28 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Van verslagen, berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur W. Magendans Tel. 535 (Doopsgez.) Voorm; 9.45 uur Dienst te Warns (Radio opname).1 CHR. PLATTELANDSVROUWEN EN -MEISJES De laatste vergadering van dit ’s Av. van BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN 14 maeije. Nei de gewoane gong fan saken: iepening, sjongen en notu len kaem mefr. Buwalda mei in tige kreas forslach oer de algem. forg. yn Ljouwert. Junioren: Heeg IAWorkum 2A, vertrek3uur Balk 2BWorkum 2B, vertrek 3 uur Afd. Gymnastiek De bus naar Leeuwarden vertrekt a.s. zaterdag halfzeven van de Merk Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN N.N.W.B. 3 en 4 augustus; Sneek-week 17 t/m 22 augustus; Langweer 31 au gustus. De voorzitter sloot de vergadering met de wens dat zon en wind des zeilers deel mag zijn in het a.s. seizoen. FR. MIJ. VAN LANDBOUW 10 mei. Voor de hedenavond op de bovenzaal van Hotel „De Wijn berg”. gehouden vergadering was de oudergewoonte een met zorg eens aan de vele uitgestelde en afge- j Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct. p; m.m: Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 tuigen. de forkearsplysje üt it Fean soe üs j joun ris hwat fortelle oer it greate tal forkearsprob’emen. Hy illustrearre syn lêzing mei in great tal forkearsbuordt- In de pauze ging men de handwer- i ken bezichtigen. Dit was natuurlijk Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten overgegaan. De meeste stemmen kre gen de voorzitter en de secretaris, die voor het in hun gestelde vertrouwen leer erkentelijk bleken te zijn en de afdeling Workum dus zullen vertegen woordigen. Verschillende leden voelden wel voor een zomèr-excursie, maar achter da tum, doel en voldoende aantal deel nemers stond nog een vraagteken en daarom zal het bestuur proberen met een geschikt voorstel te komen. Nu kreeg de secretaris van de Fr. Mij. van Landbouw, Ir.’ J. Swierstra Programma voor zaterdag 18 mei Senioren: Q.V.C: 1—Workum 1, vertrek 3.30 uur Woudsend 1—Workum 2, vertrek 3 uur DE. BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 jl.. Na het zingen van Gez. 23 1, opende de presidente met gebed en heette in haar openingswoord allen har telijk welkom. Het lokaal gaf een fleurig aanzien bij het binnenkomen, want overal waren handwerken van de leden zelf tentoon gesteld. Er werd namelijk deze avond een kleine tentoonstelling van eigen werk gehouden en ’t bleek dat daar aan flink was meegedaan. Het een was nog mooier dan het ander, maar voor dat men aan het bezichtigen van het werk toe kwam, vroeg eerst de heer Hofstra, veearts van Sneek, de aan dacht voor zijn onderwerp, dat han delde over: Erflijkheidsfactoren bij de geboorte van mens en dier” Veel heeft de heer Hofstra hierover verteld, maar toch zullen er voor de toehoorsters wel heel wat vragen over blijven. Ook op dit gebied zijn veel menselijke be rekeningen, maar voor ons als Chris tenen spreekt hier uiteindelijk duide lijk Gods grote wijsheid, die de Schep per en oorsprong is van alle dingen.' van de Nationale Zeilkoningin) zal Sneek weer mét veel recht de eretitel voeren, te zijn: DE GEZELLIGSTE ZEILSTAD VAN NEDERLAND. opkomst zodanig, dat de voorzitter, de heer R. H. Jonkman deze zeer bevre digend noemde. Na een woord van i welkom, in ’t bijzonder tot de beide aanwezige hoofdbestuursleden, gaf spr.' samen- I gesteld overzicht van de belangrijkste bepalingen en feiten, waarmee de boer j in ’t afgelopen jaar te maken had. Na- tuurlijk hadden de uitzonderlijke natte perioden en de melkprijsaffaire daar in een groot aandeel en werden de nadelige gevolgen aan een kritische beschouwing onderworpen. Bij de aanvang van een vergadering is een dergelijke inleiding wel bijzonder ge- t’ichikt om de aandacht van de aanwe zigen te bepalen bij die onderwerpen welke voor de eigen landbouw van zo veel betekenis zijn. Ten besluite werd aan de leden het beste toegewenst voor gezin en bedrijf in het komende seizoen, wat op zo’n hartelijke wijze geschiedde, dat dit het saamhorigheids- besef accentueerde. De secretaris, de heer B. J. Schurer, las de stylistische notulen in feilloos Fries voor. Tige by tige yn oarder! ’t Was allemaal heel duidelijk, dus geen enkele aanmerking, maar uitslui tend bewondering, want velen zijn niet in staat om zo iets na te doen, wat de voorzitter ook als een leemte in de op voeding beschouwde. Bij de mededelingen werd in 't bij zonder de aandacht gevestigd op de te houden meikerscursus, die zonder de vroegere onderbreking zal plaats vin den en direkt met een examen beslo ten wordt. De agenda van de algemene verga dering behoefde, volgens de voorzitter, geen nadere toelichting of bespreking, zodat meteen tot benoeming van een Onder deze leus gaan de nederlandse drankbestrijders *in de week van 13 tot en met 18 mei weer een aanslag plegen op onze beurs. In de aantrekkelijke voorlichtings- krant „Prosit” die in vele plaatsen huis aan huis zal worden bezorgd, la zen wij een oproep van zeventig voor aanstaande nederlanders, waaronder onze minister-president, waarin ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken over het toenemende alcoholisme. Van de vele grote problemen, waarvoor in deze tijd onze aandacht wordt gevraagd, is dit een probleem, waaraan wij 'per soonlijk en gezamenlijk iets kunnen doen. Vele tienduizenden nederlanders kampen met ernstige alcoholmoeilijk- heden. Zij moeten en kunnen geholpen wor den. Bovendien dient er op ruime schaal voorlichting te worden gegeven, opdat toekomstig leed kan worden voorkomen. Voor deze hulp en voorlichting is geld nodig. Daarom rammelen op zaterdag 18 mei de bussen en daarom zal er in de komende week misschien op uw bel gedrukt worden of aan het raam wor den geklopt. Open dan uw deur èn uw beurs mededelingen, o.aï de excursie van dit jaar. Waarheen de reis zal gaan, is nog niet bekend, maar er was wel weer animo voor. Deze gezellige avond werd besloten met dank aan God. müle kaem yn ’e ploai en: ;,Ei jonge ja. Sa’n ien haw ik noch nea earder troffen. Foartdaliks de earste kear al, doe ’t ik by him keam, sei er my hwat my mankearre. Hawwe dy oare dokters nea dien om’t hja it net w isten fanseis. Mar hoe giet it mei sokke lju, hja halde-jin oan’t lyntsje, hwant it is eltse kear safolle, en dat is stryk yn’t laedtsje. Ik sil net sizze, der binne wol inkelde goeie dokters, mar dy moat men wol siikje. Tink jo dat ek net?” „Och”, sei’k, ,,ik haw der net sa folie underlining fan De kearen dat ik ünder doktershannen wie, haw ik nea gjin kleijen hawn.” „Hawwe jo it; tafallich bysün dere bést troffen. Better as ik, hwant ik haw süver myn hiele libben lang al sukkele.” En hja gülde omtrint; Nou kin men nea oer in oar syn sounens oardielje, mar dit like my in minske ta, dy’t neat leaver die as nel dokters ta reisgje. Hwant hja die my hiele forhalen, hwat hja allegearre al mankearre hie. By hwat dokters hja west hie, hwat dy sein hiene en al sa mear. Mar ik wie al hwat nijsgjirrich nei'de dokter, dy’t har nou sa goed foldie. Fierwei de WORKUM. De nieuwe spoorboekjes? die deze week in verkoop kwamen, vermelden voor de zomerdienstrege- ling ingaande 2 juni op de lijn Sta veren—Leeuwarden geen geweldige veranderingen. De boottreinen zijn vrij wel op dezelfde tijden (ongeveer 10 tot 15 minuten verschil) en dat is voor de goedkoopste en prettigste reis naar het westen en zuiden van ons land wel het belangrijkst. Een vroege trein naar Leeuwarden is er op werk dagen nog bijgevoegd, nl. Workum 7.04 uur. Om zeker te wezen van de juiste vertrektijden, doet men toch wel goed zich de nieuwste uit gaaf aan te schaffen, ’t is weliswaar zestig cent, maar één vergissing kan uw beurs en uw humeur heel wat meer schade doen. Op zaterdag 25 mei wordt de Natio nale Zeilkoningin Mevr. A. v. d. Steeg —v. d. Meer ingehaald. Mevr. A. v. d. Steeg—v. d. Meer die het vorige jaar met de bekende zeiler Siep v. d. Steeg in het huwelijk trad, heeft onder haar meisjesnaam Annie v. d. Meer vele triomphen als Kortebaan rijdster ge vierd. Als hofdames fungeren Mej. Treesje Selva en Anita Kabel uit Leeuwarden. De Lichtkoningin uit Beek (L), de Kersenkoningin uit Mierlo (N. B.), de Heamielkoningin uit Bolsward en de Druivenkoningin uit Naaldwijk zullen, vergezeld van hun gevolg, de intocht van de Nationale Zeilkoningin bijwonen. Na een rondtocht over het Meer en een rondvaart door de stadsgrachten zal de ontscheping plaats vinden voor de aloude Waterpoort. Het Drusia-Gilde uit Doesburg, be staande uit een tamboer en pijpercorps en een groot aantal vendelzwaaiers (totaal 80) zal de intocht en ontvangst op het raadhuis opluisteren. De Vendelzwaaiers zullen tevens, tij dens de pauze van een belangrijke voet balwedstrijd, op het sportpark een de monstratie vendelzwaaien geven. Voor de Jeugd wordt een gecostu- meerde trommelwedstrijd en een kleur en tekenwedstrijd georganiseerd. Voor de amateur-fotografen een foto wed strijd over de gebeurtenissen rondom de intocht van de Zeilkonigin. Een Disco-varieté avond, een Actie- Comité-man die waardebonnen op straat zal uitdelen, een speurwedstrijd 'naar de schatkist van Sneek en tal van andere attracties zullen in de week van 26 mei tot 1 juni in Sneek worden gehouden, terwijl een Lunapark voor verder amusement zal zorgen. Geboren: Pieter, zv Bauke van Velde en Jetske van der Hoef. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Christiaan Brandsma, jaar, te Amstelveen en Beitj van Wie ren, 26 jaar te Workum; Hendrik Fran- ciscus Zeinstra, 32 jaar te Driesum en Apolonia Tecla Westendorp, 28 jaar te Workum. Overleden: Geen; lêzing mei in great tal forkearsbuordt- i sjes en it bliek al gau, dat der noch winterseizoen werd gehouden op 9 mei hiel hwat oan üs kennis üntbriek. Dit kaem ek nei foar en by de fragen en de hear Huyser rette üs oan muoite to dwaen foar in „Veilig Verkeer”-kursus.: De ekskurzje kaem noch ter sprake én it bliek, dat der 42 dielnimsters foar it blommekorso op 7 sebtimber binne. Foar in lytse ekskurzje wie net ge- nöch animo en sa slüte de foarsitster nei de rounfrage dit winterskoft. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Th. van Veen van Leeuwarden.' Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. J. van Nie. Zondag 19 mei 1957 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Geref.) Voorm. 9 uur uur ds Mak van Leeuwarden. JjJ Fryske Brief CLXXV IJ „Als iemand verre reizen doet; dan kan hij veel verhalen.” Hwer ik y, net mei sizze wol, dat ik fiere reizen makke haw, en hjir sadwaende hiele forhalen op disse kin. Mar ik wol net biweare, dat ik lyk as in hiemdogge, nea fan ’t hiem kom. Né, ik flean der wolris üt, hear. En al doch ik dan gjin fiere reizen, men heart en sjocht sa ünderweis wolris hwat. Alteast as men jins eagen en earen iepen hat; Sa lyk as okkerdeis; stapte ik yn ’e bus fan.??: nei:??? Der wie noch krekt ien plakje rom op ’e êfterste bank en yn ’t hoek je. Ik joech my der noflik del, hwant och men kin noch altyd better hwat krap sitte, as rom stean. Kaem de konduktrise om to freegjen hwer ’t ik hinne moaste. Nou ik sei har it doel fan myn reis, krige in kaertsje en bitelle. Allegearre hiel gewoan dos.’ Siet er in frommiske neist my; fan sa’n stik hinne fjirtich jier tink; en dy frege my:„Haw ik it goed heard, moat minhear nei..":.?” „Dat wie ’t doel al”, joech ik ta biskie. ’„Wennet minhear der faeks?’’ wie de twadde frage. „Né”, ik wer, ,;mar ik haw der alear forskate jierren wenne.” Ik tochte sa by my seis: Hja is net tige nijsgjirrich, mar wit bi- paeld wol graech alles. Doe sette hja wer üt ein: „Ja sjoch, ik moat der ek hinne.. Ik kom dokter ta. Wol in reis eltse kear, I de suecessen van enkele leden in wed strijden elders. Uit het verslag van de penningmees ter bleek dat het kassaldo f 135.20 be droeg. Er werd besloten de contributie in verband met de stijgende kosten met 25 cent te verhogen. De afgevaardigde naar de algemene vergadering van de N.N.W.B. bracht hiervan uitvoerig verslag uit. Hieruit bleek dat verschillende mutaties in het bestuur hadden plaats gehad. Een van de belangrijkste punten van be spreking handelde over het al of niet gebruiken van synthetische stoffen, zo als nylon en dacron voor wedstrijd- zigheid; de monden stonden dan ook wedstrijddagen in de nazomer en aan niet stil. Verder had de presidente nog enkele Ferwoude (Herv.) Nam.’ 1.30 uur ds P. E. van Ooyen: Gaast (Herv.) Geen dienst.' Hindeloopen (Herv.) Voorm: 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds J. Overduin van Tjerkwerd, Jeugd dienst. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds G. de Groot. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm.' 9 uur en nam? 2 uur ds mr Q. Rovers.1 (Doopsgez.) Voorm. 9.45 uur ds J. T. Nielsen: (Radio opname).' In deze lustrumweek (de ,5e intocht Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en wie mitseler fan syn fak. FRISO measten dy’t der yn', re omkriten wennen koe ik wol. Sadwaende frege ik har dan ek: „Hwat1 dokter hawwe jo nou?” Hja helle in briefke üt it taske en liet my dat sjen. Doe’t ik dat lézen hie, sei ’k: „Mar is dat wol (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds. H. H. Tulp. Nam. 1.30 uur ds D< J. Spaling. (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds Overdulve van Hemelum. 'in dokter?” Hiel efkes wifele hja en hwat foarsichtich sei hja: ;,Nou ja My hat wol studearre. Mar foar ’t hy syn léste eksamen dwaen moaste is syn heit stoarn en skine de sinten op west to hawwen.” Wy wiene hast toplak en ik moast er in halte earder üt as hja. „Jo moatte jou „dokter” foral de groet- nisse dwaen en tsjin him sizze, dat ik tige hoopje, dat hy mei syn dok- terjen mear sukses hat, as mei de op it hüs setten hat.” Hwant achte lêzers, har dokter der om ’e trije wike. Ik moat der nei mar hwat docht men al as men al jierren sukkelt. Hwant ik haw hwat óf doktere dat siz ik jo. By hoe folie dokters ik al west bin, net sa lyk. Mar nea gjin baet foun, by gjin ien fan allen. Ja, wol in knoarre jild ütjown fan seis.” „En by dizze wol?” frege ik. Hja sette har yn postuer, de (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spa ling. ’s Av. 7.30 uur Tulp. (Doopsgez.) Voorm. 10 de Groot. 14 mei. Van de plm. 185 leden en donateurs tellende vereniging waren tocht 29 juni; Kampioenswedstrijden slechts een 14 tal aanwezig op de j.l. I donderdag gehouden jaarvergadering De voorzitter, de heer H. S. Schaap, betreurde het dan ook te moeten op merken, dat deze vergadering, waar zoals gewoonlijk het programma van het a.s. seizoen wordt opgesteld, zo slecht bezocht was. Het is toch zeker wel belangrijk mede te beslissen over de verschillende punten van de agenda, o.a. het vast- stellen van de wedstrijddata. Wachtmaster le klasse Huyser fan vastgesteld op zaterdag 20 juli. De data van de onderlinge wedstrij den zijn als volgt: - Openingswedstrijd Hemelvaartsdag 30 mei. Tweede wedstrijd 1 juni Derde wedstrijd 15 juni Vierde wedstrijd 6 juli Extra wedstrijd Oudegaster Brek- ken 13 juli Vijfde wedstrijd 24 augustus Reservewedstrijd datum of club- tocht 7 september Reservewedstrijddatum 14 sept. Als belangrijke wedstrijddata werden afgevaardigde^en plaatsvervanger werd verder nog genoemd o.a. Bolsward-

Friso nl | 1957 | | pagina 1