Elfstedentocht 1957 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Grasgewas van het bouw terrein, gelegen aan de Aldewei IJEME DE BOER, Autoverhuur Tricotbest Nylons VoatbalSeriewedstrijden VU RADIO HINGST uw MWO O TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 „MAISON IRENE* S.V.W. AGENDA Zaterdag 25 mei 1957 No. 22 80ste Jaargang f? OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 mee LAAT BURGERLIJKE STAND te.’ Gemeente Workum Van 17-23 mei 1957 onderscheidene •FRISO KERKDIENSTEN Zondag 26 mei en Hemelvaartsdag 9 uur ds. (Doopsgez.) Geen Dienst.’ (Doopsgez.) Geen Dienst. PLAATSELIJK NIEUWS (Doopsgez.) Geen Dienst.' Jac. Tigchelaar en Joh. Kampen.' Oxford hééft allure en gééft allure Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz; gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T; Gaastra Bz.‘ Boekhandel en Drukkerij, Workum Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Abo»nameatepri»s f 1-25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Bij de start ontvangen de deelne mers een fraaie Elfstedenwimpel, dit maal met als afbeelding de historische „Oude Waag” van Leeuwarden, terwijl het reglementaire volbrengen van de tocht wordt beloond met de bekende Elfstedenplaquette. Feiwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds. P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds. P. E. van Ooijen. Hemelvaartsdag. Voorm. 9 uur ds. P. E. van Ooijen.’ Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds. H. de Wolf. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en’sav. 7.30 uur ds. mr. Q. Rovers. Hemelvaartsdag: Voorm. 9 uur ds. mr. Q. Rovers.' Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds. H. J. Van Nie; (Doopsgez.) Nam.’ 2 uur Afscheids- 'dienst ds. J. T. Nielsen. Extra collecte voor de zending. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds. B. J. Riemersma. Hemelvaartsdag: Voorm. 9.30 uur ds. B. J. Riemersma.' WORKUM. Bij de zaterdag j.l; te Leeuwarden gehouden muziekexamehs Hemelvaartsdag: Voorm, H. J. van Nie. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit 1/'oordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Geboren: Angenietje, dv. DurkFeen- stra en Johanna van Leeuwen; IJbeltje dv Evert Hiemstra en Teakje Amster dam. Ondertrouwd: Pieter Rottine, 24jaar te Leeuwarden en Geeske Roskam, 21 jaar. Gehuwd: Foppe Vrolijk, 22 jaar en IJmkje Bijlsma, 19 jaar, beiden te Wor kum; Harmen Zwerver, 27 jaar te Koudum en Gezina Twijnstra, 25 jaar te Workum. Overleden: Geen.' Gegadigden voor het grasgewas van het bouwterrein, begrensd door de Diepe Dolte, de Tiaralaan, de Alde wei en de Enigaburrevaart kunnen vóór of op maandag 3 juni a.s. des namiddags 5 uur hun opgaaf ter se cretarie inzenden.’ Betaling direct na de gunning vóór dat met het maaien wordt begonnen. Het perceel moet voor 10 juni a.s. zijn gemaaid en geheel opgeruimd. Ruiteren kan niet worden toegestaan. WORKUM, 21 mei 1957. Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 et; p’ m.m.' Contracten volgens algemene regeling Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten met en zonder chauffeur Ook dit jaar op de Tweede Pink sterdag organiseert de Friesche Mo tor Club te Leeuwarden haar populaire Elfstedentocht. Aan dit steeds groter wordende toeristische evenement kan worden deelgenomen door de bestuur ders van automobielen, alsmede be rijders van motoren, scooters en brom fietsen. Deze tocht is wel één van de hoofdschotels van het menu der toer rijders, waarvan ieder jaar de deel name groter wordt en dus tevens een grotere aantrekkingskracht heeft, ge tuige het aantal deelnemende gemo toriseerde voertuigen van 1956, t.w. ruim 1600. Deze deelnemers zullen dan ook de propagandisten zijn voor de volgende te houden Elfstedentochten.. De tocht kan worden verreden in drie klassen en wel in Toer-, Toertijd- en Bromfietsklasse. Zo de naam reeds aangeeft, is de Toerklasse uitsluitend een toerklasse, waarbij de nadruk ligt op het toerisme DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Junioren: Workum 2A—Bolswardia IA 4uur Bakhuizen 1B—Workum 1B Vertrek per auto 3.15 Hemelvaartsdag 30 mei Deelnemende clubs: Workum, R.E.S., W.Z.S., Sneek. Aanvang 1.30 uur Entree 50 ct. Kinderen 25 ct.' S.V.W. NIEUWS Van de V!v! Oranje Nassau te Sneek ontving het jeugdbestuur een uitnodi ging om deel te nemen aan het jubi- leum-jeugdtournooi met een junioren B-elftal. Het programma is nog niet bekend, doch dit wordt nader nog in het clubkastje aangegeven. Voor de schoolvoetbalwedstrijden be staat er weer een enorme belangstel ling. Vele ouders komen een kijkje nemen en moedigen hun favorieten aan. De laatste wedstrijden zullen deze keer een feestelijk tintje hebben, want naast de wisselprijs die dan wordt uit gereikt, stelde bakker Mensonides te Workum voor de le, 2e en 3e prijs winnaars drie taarten beschikbaar. Het is ditmaal dus „voor de bakker” jon gens! En nou voetballen dat de stuk ken er afvliegen. IN HET BRANDPUNT VAN DE PRESTATIES Bij de vorige week te Dokkum gehouden brandweerwedstrijden mocht het onze plaatselijke brandweer geluk ken een fraai succes te boeken. De Workumers behaalden o.a. in de eerste afdeling een eerste prijs met het hoog ste aantal punten en legden zodoende 'beslag op de wisselbeker/ die voor heen in het bezit was van de brand weer Oldeboorn. Vervolgens kregen ze nog twee medailles toegekend voor het hoogste aantal punten en de beste ploeg, terwijl een prijs voor de com mandant voor zijn juiste opvatting en leiding het aantal onderscheidingen al helemaal compleet maakte. E.H.B.O.-CURSUS De laatste jaren is er over be langstelling voor het Rode Kruis-werk doorgaans zeker geen klagen, doch de deelname aan de E.H.B.O.-cursus zal zelden zo goed zijn geweest als ditmaal met ruim een twintigtal ge slaagden voor het deze week gehouden examen. Cursusleider was dokter Oudeboon, daarbij geassisteerd door zuster van der Meulen. Geslaagd zijn de dames: J. Cnossen, B. Renema, IJ. Schotsman, A. Veld man, A. de Jong, Cl. Ketelaar, G. Flapper, S. Veldman, H. Smits, G. Pruiksma, PI. Ketelaar, C. G. de Vries —Schreuder, Veldman—Graafsma, en bestemd is voor hen, die op een rustige manier van het schone Friese landschap wensen te genieten. Deze tocht wordt gereden volgens een zeer eenvoudige routebeschrijving, waarin uitsluitend routecontröles voorkomen, terwijl bovendien in de 11 Friese ste den een stempel wordt gegeven. Een rit van een geheel ander karak ter is wel de Toertjjdklasse. Deze heeft eerst een z.g. aanlooproute van Leeu warden naar Harlingen, waar dan de start is van een oriënteringsrit via het Zuid-Westen van de provincie naar Sneek. In deze laatste plaats is de rust geprojecteerd. Daarna volgt een kaartleesrit van Sneek naar Dokkum en vervolgens (een vrije route van Dokkum naar Leeuwarden, wel ver scheidenheid dus. In deze klasse ko men wel tijdcontróles voor. Daarna nog de Bromfietsklasse. Ook in deze klasse ieder jaar een grotere deelname, in 1956 nl. 325. Deze klasse heeft een geheel vrije route, mits men vasthoudt aan de volgorde van de te bezoeken controleplaatsen. Men kan behalve in Leeuwarden ook nog star ten in 4 andere steden, dit in tegen stelling met de Toer- en Toertijdklasse, die beide vanaf „Het Zaailand” in Leeuwarden starten. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds. H. H. Tulp Jeugddienst, ’s Av. 7.30 uur ds. D. J. Spaling. Hemelvaartsdag: Voorm. 9 uur ds. D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. M. van der Meulen van Sneek. Collecte voor het Bouwfonds. J. Hoogland—van der Kooy, A. Oude- uitgaande van de Algem. Unie van boon—van der Meulen en M. Visser— Muziekverenigingen, slaagde voor di ploma A, trompet, de heer Siebe J. Bokma. Muller en de heren H. Minnema, T. onze stadgenoot Wouda, H. Groen, G. van der Bijl, <v 1 T rs f Ii rt'rsVi nnV' TX" «n vsrt'»*» (Geref.) Voorm. 9 uur en nam.’ 2 uur candidaat D. Wouters van Am sterdam. Hemelvaartsdag. Voorm. 9 uur Dienst (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Theologisch student Achtereek uit Amsterdam. 11.15 uur Zondagsschool Hemelvaartsdag: Voorm. 9.30 uur ds. G. Visser. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds. D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds.' H. H. Tulp. Jeugddienst. Hemelvaartsdag: Voorm. 9 uur ds. H. H. Tulp (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds. J. van Dijk van Koudum. Fryske Brief CLXXVI „Dy’t siket, sil fine,” ek al fynt men altyd lang net hwat men siket. Nou sa is ’t my ek al wer gien. Ik wie oan ’t sneupen nei in gefal hwat om 1880 hinne, bard wêze moaste. En om ’t him dat yn Warkum ófspile hie, wie it foar my it ien-faldigste en slaen der de aide Friso’s op nei. Sadwaende rekke ik in jounmanich efter elkoar oan ’t siikjen. Blêd foar blèd omslaen en léze. Nei trije jounen haw ik it opjaen moatten, hwant doe die it bliken, ik moaste de jiergong fan twa jier earderhawwe. Mar witte jimme hwat sa üngelokkich is? As men yn dy aide kranten oan ’t lézen rekket, bliuwt men oan ’t lézen. Nou ja, ik dan altyd. Dan kin ik er stiver net ta komme en skou it spul wer oan ’e kant. Hwant men komt safolle nammen tsjin fan mins ken, dy’t men yn jins jonge tiid kin nen hat. Of men lést eat, hwer ’t men wolris oer praten heard hat. Of, men set jin ta it lézen fan de adfertinsjes tit dy tiid. Sa’n ien as dizze, üt de FRISO fan 12 Maeije 1880: „Drie jarige Echtvereeniging van en..’. Workum 10 mei 1880. Hun dierbare Buren.” Of ’t dit nou gekoanstekkerij west hat, of wier mienens, wit ik net.’ Under it „Gemengd nieuws” stiet ek noch wolris hwat, hwat aerdich is om lézen to wurden. „In een winkeltje te Balk moet gelegenheid zijn sterke drank te koo- pen per lepelvol 1 cent, waar dan ook menige jongens hun snoepcenten aan Bachus offeren. Hier iets bij' te voegen, zal wel overbodig zijn.” Dy bern waerd it dos al jong „mei de leppel yngetten.” It skynt de Maeitiids (1880) wol tige droech west to hawwen. Rounom de reinwetterbakken leech, en it putswetter krap. Net allinne yn Fryslan mar oer it hiele lan. Sa léze wy yn de FRISO fan 22 Maeije: „Burgem. en Wethouders van Zwolle hebben, met het oog op de aan houdende droogte, ten gevolge -waarvan onderscheidene pompen geen water meer geven, tot nader aan zegging verboden stoepen of straten te schrobben.” Yn deselde krante in biricht fan immen dy’t deis fjouwer amers rein- wetter nedich hat. Hy wol in stür foar eltse amer wetter bitelje. Mar hy krige it net. Wol in biwiis dos, dat it wetter tige krap wie. Nou hat men troch alle tiiden hinne minsken hawn, dy’t handich ge- brük witte to meitsjen fan de omstandigheden. Sa wie der doe immen yn Warkum dy’t tochte: De reinwetterbakken en de putten leech, der kin ik wol hwat oan fortsjinje. Derfandinne dan ek dizze adfertinsje: '„Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het schoonmaken van Regenbakken en Putten.” Yn de FRISO fan 2 Juny, in great stik, mei as boppeskrift: „Droog- It is fiersto great om it hjir oer to nimmen, mar it is miskien dochs wol aerdich to witten, hwat men dwaen woe om foarbettering to krijen. „Zoo ook kunnen kerkbesturen ten dezen opzichte veel doen. Geene bakjes, maar bakken en liever twee a drie bij een groot gebouw dan. één. De stichting dezer bergplaatsen zal natuurlijk kosten veroorza ken, maar erg, heel erg zal ’t niet zijn en daarbij een kapitaal op zulk eene wijze belegd, brengt ten eeuwigen dage ferme rente op.” Reinwetterbakken meitsje litte dos. Oer it oanlizzen fan wetterlieding prakkesearre men sa ’t skynt noch net. Alteast yn Fryslan net. It gefolch fan it gebrek oan bihoarlik drinkwetter, wie dat yn ün- derskate plakken, hiel hwat minsken siik waerden. Sa foun ik in biricht üt Waldsein. „Hier en in de omstreken doen zich onderscheidene ziektegevallen voor, die aan cholerina doen denken. De personen die er aan lijden, worden meestal ernstig ongesteld, enkele bezwijken er aan, vooral kin deren.” Oan safier ta, oer de droege Maeitiid fan 1880. Ta bislüt: „Gaasterland. In deze gemeente circuleert een request waarin de Raad de oprichting van een Armhuis zal worden verzocht. De armoede van gepasseerden winter vooral heeft daartoe aange spoord.” Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds. W. L. Dekker. Hemelvaartsdag: Voorm. 9 uur ds; W! L. Dekker. 1 1 OxforÖ 7 Een costuum naar Üw hart - ata voortreffelijk zit ber, Eerste klas coupeurswerkj degelijke en mooie - effen of bescheiden gedessineerde^ Stof. -ƒ i ---ITTr - i ifi» Het zal U niet moeilijk vallen Uw keuze te maken. Kom eens passen 1/"

Friso nl | 1957 | | pagina 1