■n WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Bezoekt zaterdag 1 juni de Voetbalwedstrijd op het Sportpark te Workum wJ Gewijzigde publicatie RADIO HINGST uw I1EME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Tricotbest Nylons 525525525525525525525 RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA „MAISON IRENE* BEL 306 r-K- 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Zaterdag 1 juni 1957 No. 23 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN 0 V, NOARD 69 woe, dat wy nou perfoast oan dy datum boun wiene. It soe b.g. ek neat mee LAAT FRISO. BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS Entree 0.50 Kinderen beneden 15 jaar 0.25 J Aanvang 3.30 uur Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum In het hele land, en dus ook in Workum, wordt in de week van 3 tot 8 juni een collecte gehouden voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren. Velen, die lijden aan t.b.c. worden daar verpleegd. Zij hopen allen weer gezond te worden en deze genezing kan, mede door uw gift, bevorderd worden. De opbrengst van deze col lecte komt de medische inrichting van de sanatoria ten goede en hierdoor kunnen de patiënten beter onderzocht en geholpen worden. Steunt daarom allen dit werk. De patiënten zijn er U dankbaar voor. HINDELOOPEN. De Blauwe Week- collecte (hulp aan drankslachtoffers) heeft hier opgebracht f 39.73. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Grasgewas van het bouwter rein, gelegen aan de Aldewei Gegadigden voor het grasgewas van het bouwterrein, begrensd door de Diepe Dolte, de Tiaralaan, de Alde wei en de Enigaburrevaart dat in één perceel zal worden verpacht, kunnen vóór of op maandag 3 juni a.s. des namiddags 5 uur hun bod schriftelijk ter secretarie inleveren.1 Betaling direct na de gunning vóór dat met het maaien wordt begonnen. Het perceel moet voor 10 juni a.s. zijn gemaaid en geheel opgeruimd. Ruiteren kan niet worden toegestaan. WORKUM, 29 mei 1957. Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Gemeente Workum Van 23—29 mei 1957 i. Geboren: gehuwd en overleden: Geen VERZORGEN Programma voor zaterdag 1 juni 1957 Junioren: Woudsend IA—Workum IIA Workum IB—Hielpen IB Aanvang 3 uur H.J.S.C. IB—Workum IIB Vertrektijden zie clubkast je de skouders der under to setten? Litte wy oannimme dat men oer it algemien net fielt foar de dei fan de 10e july, is der dan faeks dwaen o an om it to stellen op ien fan de feest- Advertentietarief: 7 cent per m.mJ Adv. van buiten Friesland 9 ct.’ p’ m.m.' Contracten volgens algemene regeling biswier wêze om in dei yn augustus moanne üt to kiezen. Doch nou krije wy it gefal, dat der al hiel hwat ald-Warkumers har- opjown hawwe. En der sille grif noch folie mear wêze, den f de eigen Warkumers, dy’t my foar in diel ek grif tasein wurden is. Dy dei, sa wie üs ütstel, soe hal den wurde op 10 july, Hwat net sizze spreekt vooral uit het televisietoestel, bestemd voor „misse dagen” op het water en de avonden als de water- sportbeoefenaars na een dag op het water hier aanleggen, want juist van de watersport moet de heer de Bos het hebben en als. zodanig ligt Gala madammen zeer gunstig; alles wat vanuit Staveren binnenkomt of daar weer zee kiest moet Galamadammen immers passeren. AFSCHEID DS. J. T. NIELSEN Na een diensttijd van ongeveer zes jaar, nam Ds. J. T. Nielsen, doops gezind pre ikant, wegens aan taand vertrek naar Leeuwarden afscheid van zijn gemeente te Warns. Na het zingen van lied 17 1. 2, 3 en 6 uit de doopsgezinde bundel las Ds. Nielsen voor 1 Filippenzer* 1 27' tot en met vers 30 en Filippenzen 2 1—16, waarbij spreker als tekst noemde voor deze gelegenheid 1 Thessaloni- teenzen 2 13. De scheidende prediker ging voor in gebed en verzocht te zingen lied 122. Spreker begon z’n af scheidspreek met te zeggen dat af scheid nemen in een dienst moeilijk heden schept en dat het Franse spreek woord: afscheid nemen heeft iets van sterven, een woord van waarheid be vat. Hij zei het te Warns goed te heb- it alhiel yn oarder wêze! SWANNEN OP HAR GEMAK MOLKWAR. Mei de Molkwarder swannen is it mai' moai ófroun. Nel it autoritsje dat hja makke hawwe, binne se al ridlik gau nei har aid plak tein en it liket der op dat se hja ta brle- den sette. As der nou er is in team jonge swannen komme mochten, soe Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé vooi kwaliteit Vootdeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé CHR. VROUWENVERENIGING WARNS. De afdeling „Warns” van de Chr. plattelandsvrouwen en meis- jesbond kwam in vergadering bijeen op dinsdagavond 21 mei. Geopend werd met het zingen van Ps. 89 7, waarna de presidente Mevr. Bajema—van Veen een gedeelte uit de bijbel voorlas en voorging in gebed. Vervolgens sprak ze een kort wel- komswoord, waarna de notulen gelezen werden. Toen was het woord aan de spreker van deze avond, de heer Baarda van Sneek, die het boek van Aart Romijn „Het smalste fundament” behandelde. Op boeiende wijze liet de heer Baarda de verschillende figuren de revue pas seren, waarbij hij vooral op de hoofd persoon in dit boek Ds Willem Bleek- man het licht liet vallen, die evenals ook velen van ons, aldus spreker, eens op het smalste fundament moest staan voor hij de weg ten leven vond. Nadat hierover nog even van gedach ten werd gewisseld, dankte Mevr. Ba jema de spreker voor zijn boeiende bespreking en werden nog enkele me dedelingen gedaan, gevolgd door het gemeenschappelijk zingen van Gez. 93 1 en Gez. 112 1. Gesloten werd met dank aan God. Tassen de bedrijven door werd! thee met een tractatie rondgediend.- Fryske Brief CLXXVII Ja, nou sit ik er al hwat ta. Of ik nou mei de hannen yn ’t hier of mei twa fuotten yn ien hoas sit, wit ik seis net rjocht. Hwer ik mei sit? ’k Sil it jimme ütlizze. Al in kearmanich haw ik hjir in oprop dien, om to kommen ta it hal- fan in dei foar ald-Warkumers. Ik haw derta de meiwurking frege fan BOUN FAN PLATTELANSFROULJU Freed 17 maeije haldde de ófdie- ling Starum—Warns fan it Boun fan plattelansfroulju har léste gearkomsté yn dit winterhjeljier. De presidinte koe yn har iepeningswurd hiel hwat froulju it wolkom taroppe. Dizze joun sa wie de bidoeling, soe forsoarge wurde troch eigen krêften. As sakelike punten waerden de notulen en it for- slach fan de algemiene foarjiersgear- kómste yn Ljouwert nei foaren brocht. Fjjt.fers waerd de ekskurzje bispru'sen. It bistjür soe dit fjierders regelje. Nei it sjongen fan in pear fryske ferskes holdden de dames Finke en Bonnema in paer foardrachten. Inkele aerdige spultsjes en in forlotting wikselden it ien en oar óf. De foarsitster tarike allegaerre dy’t meiwurke hienen om dizze joun slagje to litten. AFD. N.V.M. OPGERICHT Op initiatief van de Districtsbe- stuurders van het Ned. Verbond van Middenstanders, de heren J. Blauw uit Grouw en Boertjes uit Langweer, werd te Hindeloopen een afdeling van de N.V.M. opgericht met 20 a 25 leden. Het voorlopige bestuur werd ais volgt samengesteld: G. de Koe, voorzitter, A. P. v. d. Schaar, secretaris, P. Hoe- kema penningmeester en H. Simoni des, bestuurslid. DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 NED. RODE KRUIS KOUDUM, mei ’57. De afdeling Hë- melumer Oldeferd, Staveren en Hin deloopen van het Ned. Rode Kruis kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Humalda, die de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, in ’t bijzonder de heer Sinnema van Zeist,, spreker van deze avond en de hoofden van scholen uit de gemeenten. De voorz. herinnerde aan hetgeen in het afgelopen jaar door de afd. was gedaan; het is een goed en. vruchtbaar jaar geweest, de inzamelingen hadden een gunstig verloop, de actie voor de Hongaarse vluchtelingen boekte suc ces en ook de boottocht voor chroni» sche zieken en invalide personen slaag de naar wens. De secretaris P. de Jager liet in zijn jaarverslag ook een tevreden ge luid horen; het ledental bedroeg eind december ’56 1404, dat was 88 meer dan aan het begin van het jaar. De administrateur F. Smits bleek eveneens niet ontevreden, daar hij nog een batig saldo in kas had, groot, f 783.75, bij een ontvangst van f4877.99 en uitgaven vah f 4094.24. Door de contactleden te Nijega nagezien en in orde bevonden kon de heer Smits dank gebracnt worden voor zijn beheer. Wegens vertrek van twee contact- Leden en donateurs van de S.V.W. hebben GEEN vrije toegang personen,1 mevr. Lenstra te Molkwe- rum en de heer Warnar te Heiden schap werden in de ontstane vacatures gekozen mej. E. Homans te Molkwe- !rum en Douwe D. Dijkstra, Heiden schap. Als bestuurslid werd herkozen mevr. E. Meijer—Bekkering te Koudum De verbandkisten te Hindeloopen en Staveren blijken in een behoefte te voorzien en kunnen bij voorkomende ongelukken goed worden benut, te meer nu in beide plaatsen een flink aantal personen in het bezit is van het diploma E.H.B.O. (te Hindeloopen mochten pas immers weer 13 dames en heren slagen). Uit een en ander krijgt men de indruk dat het Rode Kruis hier een stevige positie gekregen heeft. Nadat zo het huishoudelijke deel der vergadering afgehandeld werd, ver kreeg de heer Sinnema het woord om een lans te breken voor het Jeugd- Rode Kruis. Zijn onderwerp luidde: Doel en werk van het Jeugd Rode Kruis en aan de hand van een drietal punten werd dit uitgewerkt: het jeugd Rode Kruis beoogt bevorderen der vriendschap, aankweken van hulpvaar digheid, bevordering der gezondheid» Als kinderen van 12—16 jaar liefde voor het Rode Kruis wordt bijgebracht, zal dit kunnen door ze de eerste grond beginselen van de E.H.B.O. bij te bren gen; zij kunnen ook in de tehuizen voor ouden van dagen op geregelde tijden iets aan gezelligheid brengen. Aanschaffen van filmstrips voor elke plaats die dan in de scholen met eigen projectie-apparaat kan worden ver toond, zal in dezen een goede propa ganda zijn. Spreker doet een beroep op de medewerking van de hoofden der scholen en jeugdleiders. De voorzitter dankte de spreker voor diens duidelijk betoog. Er werd nog besloten om ook dit jaar weer in sa menwerking met de afd. Gaasterland en Wonseradeel een boottocht te or ganiseren voor invaliden en chronische zieken. De heer H. van der Meer dankte uit naam van de fam. Franckena te Molkwerum het bestuur voor wat dit deed voor hun te Appelscha verpleegd wordende zoon. Daarna sloot de voorz. met dank aan allen deze bijeenkomst. GESLAAGDE VERKEERSEXAMENS Eind vorige week werden te Kou dum de resultaten van het verkeers- onderwijs op de scholen in de ge meente aan de deugelijkheidsproef on derworpen. Daartoe waren leden van de verkeersbrigade der rijkspolitie te Heerenveen overgekomen, te wiens overstaan en met medewerking van de plaatselijke politie het examen werd afgenomen. Er waren 77 leerlingen van diverse scholen (6e en 7e klassen) uit de gemeente die er aan deelnamen. Daarvan slaagden 67, zodat de leer krachten tevreden mochten z(jn; voor al de bijz. school te Koudum, die met Bl van de 33 candidaten tevreden mocht zijn, terwijl de leerlingen van de open- I bare school (4) voor de volle 100 pCt. slaagden. Ditmaal was er geen enkele candi- daat die foutloos bleef; wel waren er enkele met 1 foutje. Dus was de uit slag als volgt: O.l. school Warns, cand. 8 geslaagd 7, o.l. school, Koudum cand. 4 geslaagd 4, bijz. school Koudum cand. 33 geslaagd 31, bijz. school Molkwerum cand. 6 ge slaagd 4, bijz. school Hemelum cand. 6 geslaagd 4, bijz. school Oudega (H.O.) cand. 9 geslaagd 7, bijz. school Nijega (H.O.) cand. 11 geslaagd 10. Totaal aan tal cand. 77 geslaagden 67. MODERN PAVILJOEN OP GALAMADAMMEN De heer Jan de Bos, eigenaar van het bij de watersporters bekende en gewaardeerde hotel-paviljoen op Galamadammen, gaat met zijn tijd mee en schroomt daarbij de uitgaven geenszins. Aan de zuidzijde van het restaurant heeft hij op het aange bouwde plankier een glazen beschut ting laten aanbrengen, waarvan het dikke spiegelglas van een aparte sa menstelling is, het nieuwste op dit ge bied. Bij de opstelling is geen gebruik gemaakt van houten latwerk, zodat men een onbelemmerd uitzicht heeft over de omgeving: aan beide zijden de ruimte van het water Morra, Geeuw en Fluessen en Hegermeer, de bloeiende weiden met bont Fries vee en op de achtergrond de donkere contouren van de Gaasterlandse bos sen! Juist deze gevarieerdheid maakt het zo mooi. Maar wie het restaurant betreedt, wordt ook getroffen hoe hier alles gedaan wordt om de bezoekers het meest mogelijke comfort te bieden. Dat ren namme opjown hawwe. En der sille grif noch folie mear wêze, as hja it mar wisten. Hwant, en der hawwe wy it al earder oer hawn, lang Abonnementsprijs f 1,25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar net alle ald-Warkumers krije de FRISO under eagen Soks blykt nou ek al wer üt in brief dy’t ik fan ’e wike krige. ald-Warkumer freget my of ik har ris skriuwe wol, hwat er fan dat er yn Warkum in dei foar ald-Warkumers halden wurde sil. Hja hat üs seis ek wol, mar der kin neat fan komme.” Of sille wy de punt der of- bite en sizze: „It giet troch. Wy geane mei man en macht oan ’e slach om it spul foar elkoar to meitsjen. Hwant de tiid driuwt.” It is derom, dat ik oan de Warkumers freegje: Hwa wol en kin üs stypje? Binne der_ minsken dyt har der foar spanne wolle, om as kommisje In oan is, it fan immen heard en soe derom graech witte wolle hoe of hwat. En der sitte wy dan nou mei for skate nammen, sünder fierdere plan nen. Hwat moatte wy en hoe moatte wy hjir mei oan? Mar wer krekt as forliden jier sizze: „Ja harkris minsken, it muoit ben gehad, zodat er een band was ontstaan, die nu verbroken wordt. Spreker zei verder dat hij steeds had getracht de boodschap van God te brengen, en hij wees er op dat de preekstoel geen bunker mag zijn, om giftige pijlen uit te zenden; het moet een plaats van vermaning zijn. Wij moeten het gepredikte woord ontvan gen als een woord van God. De Chris tenen moeten betere en andere men sen zijn. Wij moeten zijn als lichtende sterren in de wereld. Na het beëindigen van de dienst voerden het woord: de heer J. Krul als lid van de kerkeraad namens dit college en de gemeente, Ds. Gaaikema van Harlingen sprak namens de A.D.S. èn de Fr. D. S. Ds. Rilderbeek van Bolsward namens de ring, Ds. van der Linden van Balk namens de buurge meente. Verder voerden nog het woord Ds. Rovers namens de Ned. Herv. ge meente, Ds. Reitspaa namens de Geref. Kerk en Ds. W. L. Dekker namens de Ned. Herv. gemeente te Molkwerum. Afgevaardigden waren aanwezig van de Doopsgezinde gemeenten te Sta veren en Hindeloopen, welke gemeen ten de laatste tijd door Ds. Nielsen werden bediend en verder van de ge meenten Joure, Wolvega, Sneek en Rotterdam. Tevens was aanwezig Dr. Meijer van Koudum, aan wie Ds. Niel sen zoals hij zei, veel verschuldigd was omdat zij zo prettig hadden samenge werkt in het medisch pastorale vlak. Verder dankte Ds. Nielsen voor de hem toegesproken woorden en de se cretaris van de gemeente H.O., de heer Kljjnstra en wethouder de Jong voor hun aanwezigheid. Van de gelegenheid om Ds.. en Mevr. Nielsen de hand ten afscheid te druk ken werd gretig gebruik gemaakt. Hierna werd gelegenheid gegeven om in de kerkkamer nog gezellig éen kopje thee te drinken. Het kerkge bouw was tjokvol. dagen yn augustus? Kin it ek op ’e wei fan Plaatse lijk Belang lizze, om hjir mei to hel pen? It sprekt dat ik en noch in stik manich ald-Warkumers, graech mei helpe wolle. Binne wy, jimme yn Warkum en wy om ütens, nou mei elkoar net safolle mansk om hwat yn oare plakken wol kin, ek yn Warkum slachje to litten? Mei ik dan mei gauwens ris for nimme hoe ’t men der yn it algemien oer tinkt? FRIS Fries elftal-Drents elftal I u

Friso nl | 1957 | | pagina 1