4 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor Spoorboekjes de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Tricotbest Nylons Anjerdag 1957 1 Gaastra’s Boekhandel Gij steunt het culturele leven Door aan het Anjerfonds te geven RADIO H1NGST uw S.V.W. AGENDA BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten -MAISON IRENE" i I 80ste Jaargang No. 27 Zaterdag 29 juni 1957 INGEZONDEN KERKDIENSTEN 0 Zondag 30 juni 1957. W, Av. de meisjes die H. FRISO. da raadsvergadering workum en mee. Voorm: mr LAAT DE BEKENDE w. g. E. MOLENAAR 2.95 tot en met 5.50 BURGERLIJKE STAND FEESTNIEUWS Telefoon 314 Workum PLAATSELIJK NIEUWS l I Van verslagen; berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz. Boekhandel en Drukkerjj, Workum Abonnementsprijs f 1:25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Benoemd tot leraar aan de La gere Technische School te Harden- berg, onze .stadgenoot de heer A. B. Wouda. KI. C./3e pr. 25,8 KI. A. Ie pr. 30,7 KI. C. 2e pr.' 26,9 KI. B. Ie pr. 30,4 KI. B. Ie pr. 31,6 KI. A. 2e pr. 24,7 KI. A. Ie pr. 30,3 17,8 p. lepr. 15,7 p. 2e pr. 14,4 p. 12,6 p; 16,1 p. Ie pr. 12,7 p: Zomerdienstregeling van 2 juni—28 sept. 1957 Bespaar U ergernis en koop zelf een exemplaar, daar waar U ook andere boekwerken bestelt: WORKUM. van de Chr. slaagden o.a: G. Meijer en KI. F. 3e pr. 26,7 KI. D. Ie pr. 29,7 22 KI F. 25,2 KI. E. 3e pr. 27,1 KI. B. Ie pr. 30,8 KI. F. 24,9 VERZORGEN Programma voor zaterdag 29 juni 1957 Workum 1—S.V.S.O., Sneek Aanvang 7 uur S..V.W. NIEUWS Op zaterdag 22 juni organiseerde S.V.W. in samenwerking met het rayon Sneek van het K.N.G.V. een turnbe- toging op het Sportterrein. ’s Middags was het nog mogelijk de wedstrijden van jongens en meisjes, op het laatste nummer na, tot een goed einde te brengen, maar de op tocht die om ongeveer kwart voor zeven van het sportterrein vertrok, liep hopeloos vast. Hoewel het in de bedoeling lag bij Zeeburg te draaien, ging het. grootste gedeelte bij de Merk linksaf, terwijl de eerste verenigingen het tot Rehoboth brachten. Ook de avond-demonstratie, met een veelbelovend programma moest wor den afgelast. Heel jammer voor de meer dan vijfhonderd turnsters en turners met hun leiders die naar Workum waren gekomen, en hun oefe nen van maanden voor een gedeelte letterlijk en figuurlijk in het water zagen vallen. Een machtig stuk pro paganda ging hiermee voor de gymna stiek verloren: Vanaf deze plaats echter hartelijk dank aan b. en w.' en de besturen van zal worden in hotel aanvang 8.30 uur. Het bestuur van Plaatselijk Belang”. k Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct! p! m.m.' Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 882259 ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel.’ 234 Voor het eindexamen Kweekschool te Sneek onze stadgenoten mej. de heer S. Dijkstra en mej. S. de Jong, Heidenschap.' Gulle vreugdetonen vulden dan de straten, juist, het was CRESCENDO, U krijgt het in de gaten. CRESCENDO, een begrip voor alle Workumers tezamen; behalve, als ze voor een collecte kwamen.' Als ik hieraan denk; zeg ik, juist bij dezen: '„Kijk toch hoe zo’n stad hierin zó klein kan wezen”. Bij een optocht, waar CRESCENDO aan ’t hoofd marcheert, ziet men wel wat hier mankeert. U raadt het direkt, dit is enorm, CRESCENDO bezit geen uniform. En ieder moet nu met mij beamen; Workumers, wü moeten ons diep schamen. Kleine dorpen, gehuchten zijn ons voorgegaan. Moeten wij nu blijven staan? Komt Workumers, wees nu bereid en werpt U in de kledingstrijd. Vervul het spreekwoord: De kleding maakt de man. Laat ieder nu tonen wat hij kan. Dat het ideeën mag gaan stromen, dan zal er vast wel schot in komen.' Als leuze wil ik dan besluiten, en hiermee mijn gedachten uiten: JA, JA, DIT IS ENORM, CRESCENDO MOET IN UNIFORM. Aan de zoom van de oude Zuiderzee,' ligt een stadje, rustig en tevree. Waar mensen vredig wonen, werken en het goede vermaak zich niet hoeft in te perken. De cultuur, die deze kleine plaats kan bieden; doet menigeen daar henen vlieden. Elke buitenlander is steeds weer Verrast, hoe kerk en waaggebouw in ’t stadsbeeld past. Aan het groene strand, de scheiding tussen land en zee, daar vindt de opgejaagde mens zijn rust en vree. Wie nu dit loflied zit te lezen, denkt vast, dit WORKUM zal een Eldorado wezen. Men geeft vast graag met gulle hand, en houdt daardoor veel goeds in stand. Maar nu moet ik heel iets raars vertellen, over sommigen een oordeel vellen. Velen hebben wel eens een Workums feest beleefd, en toch aan een belangrijk feit voorbij geleefd. Gemeente Workum Van 20—26 juni 1957 Geboren: Jochum Hendrik, zv Douwe Kroeze en Pietje Boorsma; Klaaske, I dv Sjoerd de Witte en Elske Visser. Ondertrouwd: Jelte Haagsma, 25jaar en Hinke Smits, 23 jaar, beiden te Workum. Gehuwd en overleden: Geen.' (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. T. Nielsen. Extra collecte zending. Staveren (Herv.) Voorm.' 9.30 uur ds B. J. Riemersma, H. Doop, ’s Av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers van Warns. (Doopsgez.) Voorm.' 10 uur mej.' da M. de Boer van Vlissingen. NOARD 69 Geslaagd te Leeuwarden voor het diploma Middelbare Handelsavond- school onze vroegere stadgenote Mej. B. Piersma, thans woonachtig te Leeu warden. ALLEEN BIJ Het was aanvankelijk de bedoe ling om op één van de vier feestdagen in augustus een gecostumeerde op tocht te houden. Van verschillende kanten werd er echter op aangedron gen in plaats hiervan een historische optocht te organiseren. We zullen trachten dit voorelkaar te krijgen, maar we hebben voor het slagen van dit plan de medewerking nodig van meerdere personen of groepen; die zich hiervoor interesseren. Apotheker Beetstra vonden we be reid de Workumer historie te door snuffelen om na te gaan, welke ge beurtenissen uit Workums verleden ge schikt zijn om in een tafreel uit te beelden. Maandagavond komt het bestuur van „Plaatselijk Belang” met de besturen van de buurtverenigingen bijeen om deze materie te bespreken: Ieder, die hier interesse voor heeft 'en mee wil doen (en we denken hier speciaal aan verenigingen of groepen) wordt uitgenodigd tot het bijwonen van deze vergadering, die gehouden „De Wijnberg”, 25 juni. Bij de hedenavond om halfacht aanvangende spoedeisende vergadering van de raad der gemeente Workum was de heer R. Harkema nog afwezig wegens ziekte. Overigens wa ren allen present en vervult van de gedachte dat het een korte vergade ring zou worden, wat zowaar alle ver wachtingen overtrof. De beide voorstellen van b. en w.' bleken voor de financiering van ge wone- en kapitaalsuitgaven nodig te zijn. Het aangaan van twee kasgeld leningen, resp. groot f 60.000 en f 50.000 tegen een rente van 51/2 pet. moest nu opnieüw goedgekeurd wor den, omdat bij de eind vorig jaar ver leende machtiging een iets lagere maximum-rente genoemd werd. Het tweede voorstel was verhoging van het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse gemeenten tot f 225.000. Niemand vroeg het woord of stem ming, zodat de te behandelen punten reeds waren afgedaan, voordat wet houder Gaastra volgens zijn zeggen tijd had gehad om z’n sigaar aan te steken.' Het ging de heer Bakker eigenlijk ook vlug genoeg en daarom wil deze er nog even op wijzen, dat het stukje grond aan de Balkfinne bij dat trans- formatorhuisje er maar ongelukkig heen ligt. Zou daar bijvoorbeeld ook een eenvoudige zandbak gemaakt kun nen wordep; dan hadden de kinderen uit die buurt een geschikt speelhoekje, wat zeker weinig kosten vraagt en de omgeving niet meer schaadt dan de tegenwoordige toestand. De burgemeester belooft er met de directeur van gemeentewerken over te zullen spreken en sluit dan de openbare vergadering, die ditmaal eens zoveel minuten geduurd had als Vroeger op z’n slimst wel uren. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Geslaagd voor het Mulo-diploma B onze stadgenoot de heer Johs. Koopen; Zoals de lezers bekend zal \zjjn, wordt ieder jaar op of omstreeks de verjaardag van Z.K.H.' Prins Bemhard (29 juni) een Anjerfondscollecte ge houden.' Landelijk wordt deze collecte georganiseerd door het Prins Bernhard Fonds, een Stichting staande onder het regentschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Het grootste deel van de in de provincie gehouden inzameling wordt uitgekeerd aan instellingen en vereni gingen in de betreffende provincie,' die de zelfwerkzaamheid van de be volking op het gebied van wetenschap,’ kunst en cultuur bevorderen.' Het bestuur van het Provinciaal An jerfonds Friesland beslist op de uit Friesland komende aanvragen om sub sidie. Uit de opbrengst van de in 1956 gehouden collecte werd tot een totaal bedrag van f 6800.—, aan een groot aantal verenigingen en instellingen een uitkering toégekend. Het begrip Cultuur” wordt daarbij in de ruimste zin genomen, zodat b.v.’ zowel de Fryske Cultuerried als plaatselijke zang- en muziekvereni gingen voor steunverlening in aan merking zijn gebracht.' De komende collecte zal plaats vin den door verkoop van foto’s van het Koninklijk gezin en speldjes.' Aangezien een dringende behoefte aan collectanten bestaat wordt het op prijs gesteld, dat ieder die aan de collecte wil mede helpen; zich aan meldt te? gemeente-secretarie. Een warm beroep op de bevolking om deze voor het culturele leven in de provincie zo belangrijke collecte te doen slagen, moge allerwege met een royale gift bekrachtigd worden.’ „Gü steunt het culturele leven Docr aan het Anjerfonds te geven.” Het Provinciaal Anjerdag-Comlté Afd. Gymnastiek. Zaterdag 13 juli Jeugdgroepvaardigheidsproeven A, B en C .a.s. maandag van 6—7 uur hebben les de meisjes die voor diploma A werken. de meisjes die (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. M. de Boer van Vlissingen.' Koudum (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur ’s av. 7.30 uur ds H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel.' (Herv.) Voorm.’ 9 uur ds D.' J. Spa- ling, bevestiging diakenen, ’s 7.30 uur ds H. H. Tulp.' (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej. da M. J. van Hamel.' Collecte voor het bouwfonds.' (Geref.) Voorm. 9 en nam.' 2 uur ds F. A: Hofman van Arnhem.’ (Bapt.) Voorm! 0.30 uur ds. G! Visser 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm'! 9 uur ds H. H. Tulp.' Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds Bil van Oudega (H.O.) Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen.' Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P.' E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm! 9.30 uur Gezinsdienst. ’s Av. 7.30 uur ds de Wolf. Woensdag 5—6 uur voor B werken.' Woensdag 6—7 uur voor C werken.' De jongens hebben op ’t normale uur les. ledige uitslagen van strijden: Tweekamp Meisjes S. V.W Workum Lyc. Wilh. Bolsward Ontwikke’ing Langweer KI. C. 3e pr.' 25.,7 O.D.I. St. Johannesga T. G.P. Sneek 1 S. G.V. Sneek V.H.K. Joure T. G.P. Sneek 2 Molkwerum (Herv.) Voorm.’ 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds Q. .Rovers, Voorber. H.A. 's Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma van Sta veren. Tweekamp Jongens S.V.W. Workum Lyc. Wilh. Bolsward Ontwikkeling Langweer KI. F. S. G.V. Sneek V.K.H. Joure T. G.P. Sneek O.D.I. St. Johannesga Partneroefeningen Meisjes T.G.P. Sneek Ontwikkeling Langweer Brug met ongelijke leggers Meisjes Lyc. Wilh. Bolsward T.G.P. Sneek V.K.H. Joure O.D.I. St. Johannesga Veerplank paardspringen Jongens T.G.P. Sneek 32,2 p. Ie pr. Lange mat springen Jongens T.G.P. Sneek 32,9p. lepr. V.K.H. Joure 29,2 p. 2e pr. Lyc. Wilh. Bolsward 27,2 p. 3e pr. Klassicaal Rekstok Jongens T.G.P. Sneek 32 p. lepr. Lyc. Wilh. Eolsward 29,4 p: Voor de belangstellenden nog de stand van zaken van de Lange Mat: f 214.-1 Fryske Brief CLXXIX Lyk wy forliden wike al skreaun hawwe, soene wy dan nou komme mei meidielingen oer de deifoar ald-Warkumers! Hwant der binne sa njonkenlytsen dielnimmers genoch, om it spul troch gean to litten. Doch üt brieven en kaerten dy’t wy krige hawwe, docht it bliken, dat lang net alle ald-Warkumers fan üs plannen ófwitte. Wy hawwe dit mei it bistjür fan Plaatselijk Belang bisprutsen en der is bisletten om alle ald-Warkumers oan to skriuwen. Alteast dyjinge hwaens adres wy witte. Nou wolle wy leafst safolle mooglik oanskriuwe. Mar de adressen hoe komme wy deroan? Derta roppe wy de meiwurking yn fan elts dy’t dit lést. Hoe mear adressen, hoe leaver it üs is. Doch dan leafst sa gau as ’t kin, hwant wy moatte ier genóch witte, hoefolle minsken komme sille. Hoenear dy dei halden wurdt? Ja sjoch ris, dat sit sje sa, üs oarspronkelik plan, dy dei to stellen bp 10 july, hawwe wy om ünderskate reden loslitte moatten.' Doe moasten wy kieze of diele: In dei yn de feestwike fan 7 oan ’t 10 augustus of op de dei fan de fé keuring. Mar de Keuringsdei like üs net sa tige gaedlik, om ’t it dan al septimber is en de measte minsken gjin fekansje mear hawwe. Bleau oer: ien fan de feestdagen! Mar it programma foar dy dagen is al sahwat opsteld en it wie noch wer in hiele toer, om de meast ge skikte dei üt to siikjen. Doch ik leau wol dat it üs aerdich slagge is, hwant wy hawwe dy dei steld op WOANS- DEI 7 augustus. Op de earste feestdei dos.' Nei ófrin fan de offisiële iepe ning fan de feesten, komme de ald- Warkumers om 12 ure byelkoar, op ’e boppeseal fan Hotel De Wijnberg. Fierdere bysünderheden deroer, yn it rounskriuwen hwat jimme yn nije wike krije sille. Ek dyjinge dy’t harren al opjown hawwe. Hwat wy hou dos freegje is: Stjür üs adressen fan alle ald-Warkumers dy’t jimme witte to wenjen. diverse scholen voor hun medewerking en hun bereidwilligheid de, voor een gedeelte nieuwe toestellen, te latén gebruiken en bovendien de schoollo kalen als kleedgelegenheid voor de gymnasten af te staan. Verder de verschillende leden en enkele buitenstaanders, die zorgden voor een ordelijk verloop in de scholen de collectanten voor de lange mat, de telcommissie, degenen die zorgden voor de verzorging van de inwendige mens van juryleden en leiders, de toestel- commissie waardoor ook de toestellen uit Sneek, Bolsward en Koudum wer den gehaald, en niet te vergaten de beide muziekcorpsen die niettegen staande de plensregen, tot op het ter rein hun nummertje bliezen. Gelukkig dat we ’s middags het programma zo goed als af konden werken en er een goede indruk werd gegeven van de verschillende moei lijkheden en mogelijkheden, zowel in dividueel als in groepsverband, in de gymnastiek. Vooral het nummer Brug met onge lijke leggers Meisjes van (Lycurgus Wilhelmina uit Bolsward en het Lange Mat springen van de jongens van T.G.P. uit Sneek was een lust voor het oog. Wat de jongens en meisjes op deze betrekkelijk nieuwe toestellen demonstreerden, hield een belofte in voor de toekomst. Tenslotte volgen hier nog de vol de middagwed- Workum (R.K.) Voorm.' 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. j '«i ‘'V 1 i

Friso nl | 1957 | | pagina 1