I I WORKUMER K;R ANT a Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Tricotbest Nylons Stremming verkeer Koffie Verkeerd RADIO HINGST uw MVIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 ss „MAISON IRENE" iW S.V.W. AGENDA Afd. Gymnastiek. 80ste Jaargang No. 28 Zaterdag 6 juli 1957 OFFICIËLE MEDEDELINGEN fl V, NOARD 69 en i.b: INGEZONDEN mee en LAAT FRISO. dit niet branchevervaging noemen. s. PLAATSELIJK NIEUWS I 4 Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T: Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Abonnementsprijs f 1:25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar fie an n e a Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur TENTOONSTELLING HEDENDAAGSE BRITSE FOTOGRAFIE r i t VERZORGEN met en zonder chauffeur re ar >n; k- tei én n- o- rd n, g> Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Fryske Brief CLXXX Doe ’t ik forliden wike by ien fan myn freonen kaem, sei dy: „Dêr Telefoon Redactie en Adm.’ 05151-314 Postrekening 882259 leit hjir in krante, stiet in moai stikje yn oer Warkum.” Ik haw de krênte meinommen en sil hjir dan nou oer skriuwe hwat ik foun. Ta goed bigryp wol ik er efkes by sizze, dat de man dy’t it sadwaende ek yn Warkum WORKUM. Geslaagd aan het Chr. Lyceum te Sneek voor het eindexa men H.B.S.-A de heer A. Koopmans, onder Workum. AFD. VOETBAL vraagt nog enkele ACTIEVE LEDEN om in de a.s. competitie mee te spelen. Gaarne opgaaf vóór 15 juli. Si Advertentietarief: 7 cent per m:m! Adv. van buiten Friesland 9 et: p.’ m.m! Contracten volgens algemene regeling Wegens drukke werkzaamnv&eri en gebrek aan ruimte in de „Friso” moe ten wij het antwoord aan de „kleine” kruideniers uitstellen tot volgende week. Onder het motto „Gloeiend hete koffie” hopen wij dan terug te komen. J.S.' DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Oude zeewering; Sneeuw in Leeds,' voorts verschillende uit de vogelwe reld o.a. avondvergadering van spreeu wen.’ Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeer zeker de moeite waard. Overi gens wordt verwezen naar de adver tentie elders in dit blad. LANGEBAAN ZEILWEDSTRIJD 29 juni. De Bolswarder Watersport vereniging organiseerde zaterdag j.l.' wederom een zeilwedstrijd over lange afstand. Hoewel het een bij uitstek prachtige dag was, was het jammer voor de deelnemers dat er af en toe te weinig wind was en te veel zon. De zeilers die het geluk hadden een zuchtje in hun zeilen te vangen en de kunst verstonden hiervan te profiteren lagen al spoedig aan de kop en ston den deze plaatsen ook niet weer af. Daar het al vrij laat was toen de eerste deelnemers terugkwamen van de Hegermeer, besloot het 'bestuur de route te halveren door het laatste gedeelte van de Grote Gaastmeer, Zandmeer en de Grons te laten ver vallen. Toen de laatste deelnemers op het starteiland waren teruggekomen, wer den de prijzen uitgereikt.' De uitslagen zijn als volgt: 16 M^ klasse: 1. Iris, J. Burema, Sneek 2. Windekind, S.A: Visser; stuurman Anne Visser 3. Marjan,’ H. S: Schaap V Vrijheidsklasse: 1. Agressor, P. Cnossen, Sneek 2. Skal, H. Visser, Sneek. Kajuitboten: 1. Watergeus, L. van der Woude, MIst 2. Meteoor, E. Wierstra, Sneek.' Open boten: 1. Poask, W. Bakker, IJlst 2. Zilvermeeuw, P. Wiersma, IJlst Aan de jongste deelnemer de 11-ja- rige Piebe Dijkstra werd een extra prijs uitgereikt. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Burgemeester en wethouders van WORKUM maken bekend, dat in ver band met te verrichten werkzaamhe den de Spoardyk op maandag en dins dag 8 en 9 juli a.s., of zoveel korter of langer als nodig zal blijken te zijn, voor alle verkeer, behalve voor rijwielen en voetgangers, gesloten zal zjjn.' Het verkeer kan gedurende die tijd plaats hebben via de Aldewei. WORKUM, 4 juli 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. GAASTRA; De secretaris; S..' H.' JELGERSMA, 1. s.' zit en inkopen is in de textiel zeer belangrijke factor. Als u mocht hebben kunt u wel eens keer met me mee Enschede. Laten we maar eens afspraakje maken, u kunt dan maken hoe interessant het is om in te kopen. Het zal u dan duidelijk wor den hoe een textielzaak met 30 tot 50 pCt. korting kan verkopen en toch verdient.' Het is wel eens gebeurd dat ik stoffen; .welke oorspronkelijk waren bestemd voor bruidsjaponnen, zo goedkoop wist los te peuteren, dat de dames hier in omgeving er pyama jasjes van maakten of er dekens mee gingen overtrekken. Voor ingewijden zal er in de krui- deniersbranche ook wel eens een extraatje zijn, maar voor mij is dat vak zo dood als een baal zout. Elke week op dezelfde tijd komt de „rei ziger”. Er wordt dan besteld zoveel pakjes pudding, zoveel pond meel, zo veel van dit en van dat. Komt men tussentijds een pakje lucifers tekort, dan wordt dit even gehaald bij de plaatselijke grossier. Door de vastge stelde prijzen van de talloze merkar tikelen is de winkelier eigenlijk nog maar depothouder. U moet bij mijn vrouw in de kast hebben gegluurd of op andere clande stiene wijze aan de weet zijn gekomen, dat wij een servies hebben gespaard op zegeltjes. Blozend moet ik u bekennei? dat ik hier niets van wist. Ik ben maar kostganger thuis en mijn vrouw raadpleegt mij totaal niet in huis houdelijke zaken. Ik ben geloof ik ontzettend achterlijk in deze dingen en heb er niet de aller geringste be langstelling voor. Nu heb ik mijn vrouw verboden om meer zegels te sparen; maar ze lacht me gewoon uit. Wat betreft uw opmerking over de sigarettendozen, asbakjes enz. welke wij in de Sint Nic.-periode wel hebben verkocht, kan ik u inlichten. Deze ar tikelen worden nl. gerekend tot he- renmode-artikelen. In veel stads-he- renmodezaken vindt men bovendien nog wandelstokken en paraplu’s. Ik hoop mij hiermede gerehabiliteerd te hebben. En omdat ik koopman ben in herenmode en damesstoffen kunt u dat de textielzaken straks koffie bij textiel gaan verkopen en dat de prij zen van de textiel dan zullen stijgen. Minister Zijlstra wenst geen prijsver hoging, de margarine is immers ook al een cent goedkoper geworden. Men is niet verplicht om eerst voor een bedrag aan textiel te kopen en dan goedkope koffie of andere krui denierswaren te ontvangen. U denkt misschien dat wij b. v.' bij aankoop van een bustehouder, een pond zelfrijzend bakmeel cadeau geven. Dit is niet juist.' Het publiek kan zonder textiel te kopen zomaar koffie konen tegen inkoopsprijs. Verder ergert U zich aan de beroemde uitverkopen en aan de geweldige winsten in het textielvak.' Maar U weet toch ook wel dat er in ,de kruideniersbranche enorm wordt verdiend.’ Zelfs de suiker, het stief kindje van elke winkelier, levert toch nog een zoet winstje op. Uw collega’s Albert Hein, Simon de Wit, de Gruyter en anderen zijn ook begonnen als kleine kruidenier en behoren nu tot de millionairs van ons land.' Er zijn ook voorbeelden te noemen van textielhandelaren die een bloeiende zaak overnamen en nu straatarm zijn. Ik verklap heus geen vakgeheimen als ik verklaar dat de brutowinst marge in de textiel belangrijk hoger ligt dan in de levensmiddelen. Maar u kunt onmogelijk vergelij kingen maken. De risicofactor is in textiel veel en veel groter. Een straal jager piloot moet een veel hoger le- vensverzekeringspremie betalen dan b.v. de drukker van dit blad; Dames- confectie en damesstoffen zijn wel erg kwetsbaar. Weer en wind en mode kunnen soms zo grillig zijn dat deze artikelen in het naseizoen beneden in koopsprijs moeten worden verkocht. De dames die naar de laatste mode gekleed wensen te gaan, moeten meer betalen dan de dames die net zo lief een opryimingskoopje aanschaffen.' Dit geldt in meer of mindere mate voor veel andere textiel. En daarom is de brutowinst in tex tiel hoger dan in uw branche. Er zijn echter in het textielvak ook genoeg artikelen waar niet zoveel aan wordt verdiend als aan de koffie. Als u b.v.’ flanellen lakens, werkkleding of luiers koopt, dan hoeft u niet te denken dat u in de luren wordt gelegd. De textielhandel is echter een pracht vak en een goed zakenman vaart er wel bij. Dit is een vak waar nog handel in l een zin een naar Tilburg of een mee- W Dan nog iets over dat pierement met collecte, waarover u zich zo smalend 1 uitlaat. Voor die organisatie waar u zo stil van werd zou u toch een wei nig waardering moeten hebben. Mis schien was u erg beledigd, omdat in de advertentie stond d'at de collecte niet voor de kruideniers was; Maar dit was toch zo klaar als een klontje en helemaal alleen maar humoristisch bedoeld. .Wanneer u dergelijke humor niet gepast vindt, dan is dat uw goed recht hiertegen te protesteren.1: Gaarne bied ik u hiervoor mijn oprechte ver ontschuldiging aan.’ Om toch eens een kleine variatie te brengen, kwam ik op het idee dat draaiorgel te huren. Vrij gemakkelijk wist ik de textielmensen hiervoor een tientje uit de zak te kloppen, toen wij van de commissie voor Oudjesdag ver namen dat het in de bedoeling lag om alle deelnemers een Elfstedenkruisje aan te bieden, mits er geld genoeg zou zijn. Toen werd besloten een col lecte te houden en de opbrengst te bestemmen voor Oudjesdag. Zo’n plan netje wordt door u op schampere wijze becritiseerd. Ik geloof toch niet dat veel ménsen het hierin met u eens zijn.’ - Overigens is het in Workum aller- droévigst gesteld met de acties van de ■winkeliers. Sint Nicolaas acties wor den niet meer gehouden. De winkeliers vereniging is in alle stilte begraven. Vaak heb ik getracht reclameacties in belang van winkelier en klant te or ganiseren.' Maar steeds zijn het dan de kruideniers die rte hoofden bij el kaar steken en een afspraak maken om niet mee te doen. Uitgezonderd een enkele kleine kruidenier en dié ene zaak wiens naam niet genoemd mag worden. Ook verschillende andere zaken voe len weinig voor actie; wel wordt er met bezorgdheid opgemerkt dat Wor kum zo achteruitgaat in koopkracht, maar straks met de herdenkingsfeesten Is er geen grootscheepse reclame-actie. Het is onbegonnen werk om hier iets goeds te organiseren.’ Het is ook de taak van de Worku- mer zakenmensen (met de kruideniers) om Crescendo nieuwe moed en nieuw leven in te blazen: Als de zakenmen sen voorgaan, dan kan men de bur- de mensen voor een dergelijk doel I geld uit de zak te kloppen. Als een soort Johan Bodegraven dus: Ondanks 1 de kans kruideniersvrouwen critiek te verwekken, wil ik gaarne de eerste zijn die iets doet voor ons corps. Jk zou Crescendo 10 nieuwe uniformpet ten willen aanbieden en de verder nodige petten tegen inkoopsprijs wil len leveren. Maar dit texKelcadeau wordt natuurlijk alleen aangeboden als elke winkelier meedoet (ook de krui deniers) en de burgerij. Wat het slot van uw artikel betreft, daar is iedereen het volkomen mee eens. De cadeaux, in welke vorm ook, worden door de klant betaald. Want komt het niet uit de lengte dan wel uit de breedte, daar hebt u voor 100 pCt.. gelijk aan; Ieder doet zijn best. De een zus en de ander zo. Met cho coladeletters, waardebonnen, zegels, limonade en wat al niet meer. Maar geen enkele kruidenier, groot of klein, mag textiel gebruiken ais lokmiddel om zijn eigen artikelen kwijt te worden. JAN SIKKES skreaun hat; in reis troch üs lan makke, oanlanne. „Die nacht sliepen we in Worku m om geen enkele reden in het bij zonder. Een lief plaatsje.” (Hearre jimme it nou wol, jimme dy’t altyd sa op Warkum ófjowe! It Waarschijnlijk hebben velen deze week met extra belangstelling op de '„Friso” gewacht. Er was reden te ver onderstellen dat het gezellig zou wor den in de koffierubriek. Er is door mij niet een moment getwijfeld dat er geen reactie zou komen. En ’t was me de reactie wel. Het vergaat mij net als de baby, die naar de zuigfles verlangt en dan de slang van de brandspuit in de mond krijgt. Dat er een „onbekende vrouw” van een kruidenier zou komen om te trachten met haar scherpe nageltjes mij te krabben, was een verrassing. Vooral die voltreffer over mijn weef fouten was echt geraffineerd vrouwe lijk. En ik meende nog wel de lieve ling der vrouwen te zijn. Omdat ik zo menig couponnetje met weeffouten en gaatjes aan de vrouw breng voor onbehoorlijk lage prijs. Omdat dui zenden vrouwen over geheel Friesland trots zijn op hun „eigen teelt” japon; rokje of blouse dat zo fantastisch goedkoop was.' Maar zo ziet men weer eens dat ondank ’s werelds loon is: Dat standbeeld waar wel eens over gesproken is, zal nu ook wel niet doorgaan: In elk geval weet ik nu dat ik bij U, o, onbekende vrouw van een kruidenier, uit de gratie ben en op de zwarte lijst sta. Het was van U zeer verstandig om uw naam ge heim te houden; het verhoogde de sensatie. Nu konden ze alleen maar gissen. Ik kan u verzekeren dat ;,ons publiek” gesmuld heeft: Ze vonden het wat fijn dat U die Jan Sikkes zo geknuffeld hebt. Ik ben door u schuld deze week wel het mikpunt geweest van veel spot.' Gelukkig heb ik veel gevoel voor humor en weet zoiets op de juiste waarde te stellen.’ Maar U moet toch wel echt kwaad zijn geweest toen U die „Koffie met inschonk. Allermeest is U wel gegriefd door dat ik de naam van één zaak heb genoemd. Dit was wel een onjuist heid. Enkele andere kruideniers heb- 'ben mij n.l. kwalijk genomen dat alleen die ene zaak was vermeld ter wijl in hun zaken ook geen textiel werd verkocht of cadeau gegeven. En hier was nog wel de oudste kruide nierszaak van Workum bij, waar mis schien Abraham de mosterd al haalde. Gaarne bied ik mijn excuses aan voor deze onvolledigheid. Want U dient te weten'dat de koffieactie van de textiel handel niet is gericht tegen de krui deniers die sedert mensenheugenis dweilen, handdoeken, enz. verkopen. In de handel worden deze artikelen meestal aangeduid als schoonmaakar tikelen. Dat dezé zaken ook Castella pro ducten met textiel verkopen en soms gedwongen worden aan soortgelijke acties mee te doen, is minder fraai. Dit bewijst dat de kruideniersbranche totaal is ontwricht door het cadeau stelsel. Ik ben tegen de oorlog en toch ben ik soldaat geweest, als u begrijpt wat ik bedoel. De koffieactie is uitsluitend gericht tegen de zaken die steeds meer textiel als lokmiddel gebruiken om hun artikelen te ver kopen.' Het was niet de bedoeling voor genoemde zaak reclame te maken, maar het was bedoeld als compliment, als een eresaluut. U vraagt of ik voor deze reclame wordt betaald. Neen; echt waar niet; Ik heb er zelfs geen doosje lucifers voor gehad. Wel schrijf ik soms advertentieteksten voor an dere zaken en dit wordt goed betaald. U vergist zich echter als u meent I Zaterdag 13 juli Jeugdgroepvoardigheidsproeven A, B en C a.s.’ maandag van 6—7 uur hebben les de meisjes die voor diploma A werken. Woensdag 5—6 uur de meisjes die voor B werken. Woensdag 6—7 uur de meisjes die voor C werken: De jongens hebben op ’t normale uur les. is „een lief plaatsje”) „met een oud stadhuisje.” (Né, soks is nou just net sa aer dich foar üs om to lézen, hwant wy sizze net fan „stedhüske” mar STED SHUS.) - „en nog oude huizen en een kleine Waag aan de Markt. Op die Waag hadden we het uitzicht door het ene raam en door het andere raam keken we op een met rim pelend gras begroeid kerkhofje naast een oude kerk.” (Nou, nou, „oud” nou just. My tinkt mear nij, as aid.) „Er wordt veel gelasterd over de Friezen;” (Ei ja, dat sil ’t wol, hear. Mar lit it jo ta in treast wêze, béste man, as men üs birabbet, swijt men oer in oar). „de baas van ons hotel en een agent die ons een straat verbood om dat de brandweer er oefende en zelfs de schoolknaapjes spreken zuiver Nederlands de knaapjes zelfs nog het best.” („Zuiver Nederlands” noch wol, en dat yn Warkum, hwa hie soks ek tinke kinnen: Hwat sil dy man nüver opharke hawwe, dat de kastelein, de pelysje en de skoalbern him yn ’t Ne derlansk to wurd stiene. Hie hy faeks forwachte, dat de Warkumers in soar te fan „bargedütsk” praette? Mar süver „Nederlansk” soks wol hwat sizze minsken. Der kinne wy greatsk op wêze. Hwant yn fier wei de measte Hollanske/Nederlanske stêdden komt men der op gjin fuotten en fiemen oan ta. Nim allinne Amster dam mar. En hwat dochs leaf fan dy „schoolknaapjes”, fine jimme net. Dat Üy harren sa skoan mei ’t Nederlansk rédde kinne. Miene in hiele bulte Friezen ek noch, dat hja foral gjin Frysk mear prate moatte, om ’t oars it Neder- lansk yn ’e knipe komt. Wy hawwe nou it foarbyld foar üs. Dy „school knaapjes” prate thüs en op strjitte Frysk, en sprekke dochs süver Neder lansk. Mar kom wy sille ris sjen hwat de man mear skriuwt.' „De taalhartstochten woeden me er achter de schermen. Zo vertelde ons een vriendelijke waardin, dat ze met haar man en de meid wel Fries sprak, doch met haar kin deren niet, omdat die het niet wilden” (Mar in moai forhaeltsje hwat dy man üs hjir docht oer dat freonlike kasteleinske. Jonge ja, hja, har man de „meid”, prate Frysk. Hwat my hjir opfalt is dat „meid”. Men haert dat wurd net safolle mear. Sjoch der de kranten marris op nei. It is alle gearre „meisje” of „hulp in de huis houding”. Doch miskien hat de man wol tocht, dy kasteleinsfaem is in „meid”. Nije wike fierder. Deze tentoonstelling welke o.a. in Spanje, Joegoslavië en Oostenrijk is gehouden en in Workum als twee de plaats in Nederland, is bedoeld om een beeld te geven van de stromingen in het werk van Britse fotografen, vooral van die van de jongere gene ratie. Hun werk vertoont in de aan pak een zekere overeenkomst tenge volge van de invloed van verschil lende vormen van moderne kunst en I vooral door de traditie van de lei- gerij animeren door b.v.' een Zilveren dende geïllustreerde weekbladen. Gulden” collecte te organiseren. Des- 1 Men ziet o.m.: Grieks Orthodoxe gewenst wil ik enige tips geven om I Kerk Cyprus; Kinderen in de regen; I Li j (g«l» i r L 1 3 1 n s.' f- I uiu niet uiaiiuicvuiiweiiieii.

Friso nl | 1957 | | pagina 1