pjes I KRANT WORKUMER Advertentieblad voor Nieuws- en de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Toelating van leerlingen openbare lagere school Burgemeester en wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ou ders en voogden, dat per 1 september 1957 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. Texaroma Texaroma IJEME DE BOER, Autoverhuur Texaroma e RADIO HINGST uw oopeti :t al te ieloopen teken® en; heb :den 'de en zijn steunen le hulde! eral mee len, die en.- dit mis- ie eerste Tricotbest Nylons MDIO SN TSLSVISIS BEL 306 b- tt 382 PANKCONCSRT -MAISON IRENE” En nu nog één kopje koffie en dan- aan de slag lerfcen, 1 nt - Zaterdag 20 juli 1957 No. 30 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 mee 13.75 LAAT 1 orkuii FRISO. PLAATSELIJK NIEUWS werkelj 10. Koraal jijganger GEVONDEN VOORWERPEN Abonnementsprijs f 1;25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar is een heerlijke koffie uitsluitend „gebrand” op kwaliteit. is het nieuwe koffiemerk dat vanaf heden tegen inkoopsprijzen wordt verkocht in onderstaande textielzaken. Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum 8.75 1.69 2.75 6.90 12.80 5.90 ;n uit c n-belooj it, in U stige kaï jd met e Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur be- ge- ACHTSTE MUZIEKFESTIVAL 13 juli ’57. Met een record aantal bezoekers bij haar jaarlijkse festival mag de federatie van muziekvereni gingen in de Zuidwesthoek terugzien op een zeer geslaagd festijn, waartoe het mooie weer en de plaats van uit- WORKUM, 12 juni 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De secretaris; VAN DER GOOT Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Msubelhuis Inconé VERZORGEN 1 jonger ïenscha; ■re inwo I op zo’i 6.95 74.90 32.50 74.- 39.75 38.50 6.90 m. I Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct.' p: m.m.' Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 882259 Haal vandaag nog zo’n pakje zuivere koffie P.' J.’ FLAPPER B.' JONGSTRA R. J. FLAPPER F. M. DE BOER JAN SIKKES G. ' L. DE JONG J. P.1 FLAPPER F. VAN DUINEN G. " TJALSMA 1 speelgoedhondje; 1 zwarte sjaal; 1 tasje met gereedschap; 1 stopmes; 1 witte sok; 1 badpak met handdoek; 1 badpakje; 1 stuk hospitaallinnen; 2 zonnebrillen. Inlichtingen politiebureau. Door de Chr. Muziekvereniging „Studio” te Heidenschap zal op donderdag 25 juli a.s. des avonds half acht in het burgemeester Oppedijk van Veen-plant- soen een concert worden gegeven. PROGRAMMA: 1. Koraal 2. Rentmeester der Greef (mars) G. Veerman 3. Orpheus in de Onderwereld (ouverture) Offenbach-Ardenotï, 4. Song Parade (potpourri), G: Vonk 5. Trafalgar (mars), W. Zelhe 6. In de Ardennen (fantasie), P. B. Bisselink 7. Jagermarsch, M. Hl Forster 8. De Vogelkoopman (selection) S. P. van Leeuwen 9. Eer aan de Dapperen (mars) Alb. 'Kappert - WORKUM. Door de Nederl. federatie voor bejaardenzorg werden examens gehouden voor het getuigschrift jaardenhelpsters;- waarvoor o.m. slaagd is mej. M. Sijtsma alhier.' DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 S.V.W: NIEUWS Afd. Gymnastiek Op zaterdag 13 juli zijn de jeugd leden weer in actie geweest voor de jeugdgroepvaardigheidsproeven. Deze jeugdgroepvaardigheidsproeven bestaan uit drie gedeelten,’ nl. A, B en C. Er kan slechts eenmaal per jaar aan één van deze vaardigheidsproeven wor den deelgenomen. Aan proef A werd deelgenomen door 31 meisjes en 20 jongens. Bij de meis jes zijn er vier en bij de jongens zeven afgewezen.' De geslaagden zijn meisjes A: 1 Ida Westra, Corrie Westra, (Cilia Westra, Regientje Huitema, Emmy Hui tema, Petra Spaling, Tiny van der Wal, Trijntje de Jong, Piertje Kuipers Akke Noordenbos, Tjitske van der Tol, Alie IJntema, Betty Seekles, Adri de Boer, Grietje Postma, Anne-Marie Weerstra, Tjitske de Vries, Betty Fol- kerts, Siemy van den Akker, Sietske Dijkstra, Diny Monniër, Corrie Hen- driksma, Henny Dijkstra, Beitj Bu- nin.g Jongens A: Dirk Karei Spaling, Otto Visser, Johannes Visser, Siemon Ruyter, Auke de Boer, Evert de Jong, Henkie de Jong, Wimpie Visser, Hans IJntema, Pieter de Boer, Jan de Boer, Eelco Eiling, Albert Smink. Aan proef B werd deelgenomen door 22 meisjes en 9 jongens. Bij de meis jes zijn er vier en bij de 'jongens drie afgewezen. De geslaagden zijn: Meisjes B: Anna de Vries, Akky Holkema, Jikky Slootjes, Aukje Hingst; Wietske Valk, Pia Kemker, Anneke de Jong, Sjoekie Tjalsma, Baukje van den Akker, Vronie van der «Werf, Tineke Visser, Jetty Jelgersma, Annie Boersma, Wiebrig de Boer, Janny Vis ser, Tilly Boersma, Rinnie Schippers, Tiny Siemonsma. Jongens B: Hendrik P. de Boer, Ude Eiling,- Jan de Jong, Joost Bijl- sma, Johannes de Jong, Jetze Huisman Aan proef C namen deel 12 meisjes waarvan ze allemaal geslaagd zijn en 11 jongens ook allemaal geslaagd. De geslaagden zijn: Meisjes C: Anneke Visser, Richt je de Boer, Jeanette Kolk, Corrie de Boer, Tini Venema, Neeltje Feenstra, Janneke Visser, Miepi Eiling, Lenie Hettinga, Tineke IJlstra, Marleen van Hamel, Alie Weerstra. Jongens C: Sjoerd IJbema; Douwe de Boer, IJntje van der Gaast, Kees Wesselius, Jacob de Boer, Siemon van der Meer, Klaas de Jong, Peti Eiling, Gerrit Kemker, Evert Schaap, Tonie Beuker. Na deze grote lijst van geslaagden, waaraan men kan zien, dat S.V.W. zeker niet bang behoeft te zijn voor de toekomst, gezien het gezegde „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst”, nog even iets over de lange mat. En het is alweer de jeugd, die ons ver trouwen geeft. Zij zijn nl. helemaA. uit zich zelf begonnen papier te ver zamelen enz. en zo brachten Akkie Holkema en Beitj Buning ons zelfi net bedrag van f 14.—. Henkie de ’Vries heeft zeker wel een zelfde be drag bij elkaar gespaard met Persil emmertjes: Jongens en meisjes allemaal harte lijk dank. Op de spaarbank staat nu f 228.65 en de bus in de gym.-zaal is ook alweer bijna vol en wordt voor de vacantie geteld. Bestuur en leden zitten alweer ijve rig te denken om tijdens de vier feest dagen iets te organiseren wat ook weer geld in 't laatje zal brengen. Het doet ons denken aan de actie van ’t Frysk Orkest destijds. De miniatuur gouden mat zal wel ontbreken, maar we hopen, dat heel Workum zal wil len helpen, zoals destijds heel Fries land het Frysk Orkest heeft geholpen. (volgens uw schrijven) bij de textiel- bonden zullen verschijnen voor over leg. Hebben de textielbonden dat ge daan toen ze van plan waren te star ten met koffie-verkoop of eerder? Nee immers, dat is niet gebeurd. Jammer voor u, want nu hebben de textielbon den deze grote fout begaan om een actie te ontketenen tegen alle kruide- deniers, ook tegen hen die nog nooit textiel hebben verkocht (schoonmaak artikelen niet medegerekend). De te verwachten resultaten zijn dan ook dat, wie de bal kaatst, deze moet te rug verwachten. Als eerste reactie, is Albert Heijn al begonnen met wol- verkoop. De textielbonden weten wel waar zij begonnen zijn, maar waar de kruideniers zullen eindigen, dat weten zij niet: De heer S. wijst er in zijn artikel op dat wij een ernstige blunder hebben gemaakt, omdat wij in ons vorige ar tikel schreven „de textielwinkelier werd uitgeschakeld”, vandaar dat de textiel dan goedkoper kan worden ge leverd. Wij zijn verbaasd hoe het mo gelijk is, dat de heer S. zoiets een blunder gaat heten. Dit is de nuchtere waarheid en dat wordt nu gekenmerkt als een „blunder” van de heren grutters U vindt deze koffiestrijd zeer be- treurenswaardig. Van Uw kant, ja. Maar nogmaals u roept door deze strijd alle kruideniers (textiel of niet textiel-verkopende) op tot deze strijd. Daarom zijn wij paraat en wachten op de aanval. U mijnheer de redacteur, hartelijk dank zeggend voor de beschikbaar ge stelde plaatsruimte. Enkele gkleine” kruideniers. voering zeker het hunne bij droegen. Het Burgemeester Oppedijk-van Veen plantsoen leent zich toch bij uitstek voor een dergelijke manifestatie en de gehele entourage, plantsoen, op gaand geboomte met Mariënacker op de achtergrond zal de uitvoerenden geïnspireerd hebben om hun uiterste best te doen bij de verklanking van de soms zo prachtige composities van Rossini, Kelar Bela, Handel, Offen bach, Boedijn e.a. Wel is een festival geen concours waar het om punten en prijzen gaat, maar toch luisteren de collega,’s van de zusterverenigingen gewoonlijk scherp toe en probeert men het on derling er ook zo goed mogelijk af te brengen. En nu mogen wij met een gerust hart schrijven, dat gezien het feit dat vele corpsen te kampen hebben met een tekort aan bekwame leden, voor al in de kleinere dorpen, de presta ties erg meevielen en er Soms fraai werk geleverd werd. Nijega en Staveren kwamen op dit festival beiden met een nieuwe diri gent, de eerste met J. van Strien en Staveren met Jac. de Haan: Voorzitter H. D. van der Meer wist als steeds zijn woorden goed te kie zen en het was begrijpelijk dat hij dit maal hulde bracht aan „Studio”, die het mogelijk had gemaakt in deze prachtige omgeving te mogen musi ceren; Ja, die Heidenschapsters hadden heel wat werk verzet en moesten na afloop nog aan ’t sjouwen met een respectabel aantal klapstoelen, waar van het gebruik met een royaal ge baar kosteloos was; men wilde niets minder zijn dan het gemeentebestuur van Workum, dat de grootste gastvrij heid betracht had. Straks met de grote feesten in augustus en daarna op keu- ringsdag is het niet veel anders. Voor )speciale attracties wordt een matige entreeprijs geheven, maar overigens zijn uit wijde omgeving de beste feest vierders welkom om die brijbekken uit de i,plooi te halen.: ,Hoe meer „frjemd folk”, hoe beter ze op gang te krijgen zijn. Maar om op het festival en de gast heren terug te komen. Over de ont vangst hoorde men niets dan lof en de Heidenschapsters werden dan ook geprezen om hun trouw aan de fe deratie, hun kameraadschappelijk op treden en hun spontane activiteit: Ziet men het niet veel vaker, dat waai zelf flink aangepakt wordt,’ geen tijd voor gezeur en beklag is? Als eerste na het openingswoord trad Studio op de tent en voerde een mooi koraal, een mars en „Orpheus in der Unterwelt” van Offenbach uit, waar na achtereenvolgens ook de andere corpsen een drietal nummers speelden, in dezelfde volgorde: koraal, mars, ouverture. Toch viel er nogal een flink verschil in tijdsduur der stukken te constateren. Het Stedelijk Muziekcorps van Hinde loopen, dir. S. W. de Boer, was tweede. Verder traden opHarmonie van Warns Als antwoord op het artikel van Gloeiend hete koffie” in Uw blad van 13 juli j.l: willen wij gaarne tot slot van deze serie koffie artikelen, nog eenmaal onze stem laten horen.' De heer S. wijst in dit artikel op verschillende dingen, waar hij een ver keerde voorstelling van heeft gegeven, zodat wij ons verplicht achten, om het koffie praatje nog even te rekken en schenken daarom nog maar een kopje troost. De heer S. beweert dat de textiel die geleverd wordt via de verzend huizen uit België komt (waar de tex tiel veel duurder is). Dat is niet het geval, want ze komt uit ons eigen vaderland. Wat de winst betreft die de kruide- niers-combinaties ontvangen voor deze textiel, deze is niet zo groot dat de heer S. daar een half pond „Texa roma” voor kan kopen. Ook wordt er in het artikel op ge wezen dat de kruideniers de cadeau- wet moeten ontduiken. Dit is niet het geval. Wat de kruideniers momen teel doen, heeft de wetgever niet wil len verbieden en kan dus niet beti teld worden metJboerenbedrog. De dertig procedures die momenteel nog aanhangig zijn, zijn niet van kruide- niers-combinaties, maar tVan andere instanties. U noemt in Uw artikel het meest afkeuringswaardige, namelijk dat en kele jaren geleden de middenstands organisaties (ook de kruideniers) bij de minister hebben aangedrongen op wijziging in de cadeauwet. Dit is ab soluut niet waar. Wel de middenstands organisaties hebben aangedrongen, maar de kruidenier niet. Integendeel.’ Juist de kruideniersorganisaties heb ben alles gedaan om het aannemen van deze wet te voorkomen. Bovendien maakt u de schromelijke vergissing als u beweert dat de tex tielhandel nu ook zocht naar mazen in de wet om de concurrentie te be strijden. Nou heer S. deze wet is wel waterdicht, daar zult u geen mazen in vinden. Maar in het verouderde vesügings besluit, staat deze zonder linge bepaling, welke in geen enkel ander vestigingsbesluit voorkomt, dat iedereen drie groepen kruideniersar- tikelen mag verkopen, zonder in het bezit te zijn van een kruideniersdi- ploma. Daar willen de textiel winke liers nu gebruik van maken en dit buitenkansje zij hun gegund. U noemt dat koffie één der beste bestrijdingsmiddelen is.' Inderdaad zou dat het wezen; als de kruideniers zo veel aan de koffie zouden verdienen; als de textielmensen het laten uitko men.’ U noemt als inkoopsprijs f 1.70! Eigenlijke waarde zou zijn (Volgens (U) f 2.18. Als dat waar zou wezen; dan was het een prima winstgevend arti kel. Doch dat is echter niet waar; evenmin het waar is als u beweert dat deze koffie voor inkoopsprijs wordt verkocht. i Ook behoeft u niet te denken dat de kruideniersorganisaties straks als zij bijna geen koffie meer verkopen Fryske Brief CLXXXil Der is my fan ünderskate kanten frege wurden: Hoe stiet it nou mei de dei foar ald-Warkumers? (Dy ’t nei wol algemien bikind is, halden wurde sil op woansdei de 7e augustus). Ja, hoe stiet it der nou mei? Foar ik der andert op jow, wol ik earst hwat oars sizze. It is al sa- hwat in moanne lyn, dat wy hjirfregen om adressen fan ald-Warkumers. Nou yn ’t earstoan roun it net sa hurd, mar it rügele dochs sa stadich wei troch. Sa krigen wy oan ’t nou ta, sa’n 140 adressen byelkoar. Nou sil der miskien sein wurde: Mar der binne dochs folie en folie mear ald-Warkumers? Wis der binne De kinderen moeten öp 1 oktober a.sï de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt Aangifte bij het hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. der grif wol, mar jow üs dan de adressen mar, en wy sille soargje, dat hja in rounskriuwen krije. Doe ’t it greatste part fan de „circulaires” de doar üt wie, waerd it ófwachtsjen hoef olie strookjes der werom komme soene. Hwant al hoefolle bitrouwen wy yn de ald-Warkumers hawwe, wy leauden seis ek net, dat hja, sa machtich as miggen op ’e sjerp, nei War- kum komme soene. Derta sitte in bulte to fier fan „hüs” öf, en boppedien past it lang eltsenien net, om in fiere en djüre reis to meitsjen: Sa haw ik in deimanich yn spanning sitten; en eltse kear as ik thüs kaem, frege ik: En hat de post noch hwat brocht? Nou ja; der wie dan alris in brief of in kaert; mar dochs net safolle, dat ik it üt balte koe: Jonge, jonge hwat rint it bést. Oan forliden wike op in moarn er by üs oankille wurde. Ik stie my krekt to skearen, dat ik sa mei in gesicht ünder de skearsjippe nei de doar ta. Stie de post; mei in stikmanich oantekene brieven, en in steal brieven en kaerten, né, net to leauwen. De man frege: Is it hjir faeks feest hjoed? ;,Né,” sei ’k; “al liket it er wol hwat op mei safolle brieven.” Mar goed, ik gau it burd er hwat ófskraebje en doe oan ’t lézen. Der wiene brieven by mei inkeld it strookje er yn, mar ek forskate mei in lyts- of hwat greater briefke er by ynsletten.' Ja; en aerdige brieven, hear. len fan in minske fan goed 80, dy ’t nou in kearmanich efter elkoar de foet stikken hawn hat. Och, och, hwat muoit it dat stimper, dat hja net mear nei Warkum komme kin. Hwant üt har brief sprekt wol, dat hja noch tige oan har berteplak hinget. In oare aide ald-Warkumer, set efter op it strookje: „Lokkich War kum libbet noch.” En hy komt. Hwer in oaren ien, dy’t ek komme sil, skriuwt: Warkum lukt noch altyd. Niis krekt sa krige ik noch wer in briefke fan immen, hoe aid dy krekt is, soe ik wier net witte, mar hy wie mei it tüzenjierrich bistean fan Warkum; ien fan de haedpersoa nen, om net to sizzen, de haedpersoan. Fan in oare ald-Warkumer, dy’t yn syn tiid in great plak yn it for- ienigings- en yn it sakelibben ynnommen hat, krige ik in ófskriuwer. Hy kin net komme, aSioewol hy it earst al fan doel wie. Mar hoefolle minsken komme der nou krekt? Lit it jimme foar dizze kear ge nóch wêze, as ik siz: It fait lang net óf. Mochten der noch al minsken wêze dy’t harren noch net opjown hawwe, of faeks noch adressen witte, stjür us dat daliks efkes, oan F. S. DE VRIES, Jephtastraat 52, Haarlem (Noord). Yn nije wike sil ik jimme wol hwat mear fortelle. superkwalitelt van 2.18 voor 1.60 extrakwaliteit van 1.72 voor 1.30 met en zonder chauffeur 4 met ’E. ent U I boek- deze i. ver ingen. i »an eurig APE, oand, oudt >t af- een saai. !Ï1 ii, O®k Uw adres v»«r grete en kleinere ritten

Friso nl | 1957 | | pagina 1