4 WORKUMER KRANT 4 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland ffi IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 306 b. ff. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Tricotbest Nylons „MAISON IRENE Waterleiding voor de onrendabele gebieden S.V.W. AGENDA Paardenfestijn Workum RADIO HINGST uw MDIO SN 7SLSVISIS No. 31 80ste Jaargang Zaterdag 27 juli 1957 KERKDIENSTEN van mee uur FRISO. Klas 2 b Metaalbewerken: W. Klaren, dienstdoend predikant in de Ned. HerV BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum PLAATSELIJK NIEUWS J. Dijk, van NOARD 69 Telefoon Redactie en Adm.’ 05151-314 Postrekening 882259 Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.‘ Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Voorzitter „Plaatselijk Belang”, A.' W; WERUMEUS BUNING Zondag 28 juli 1957 Workum (R.K.) Voorm.’ 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof; Voor het A gedeelte hoofdakte examen slaagde dezer dagen te Leeu warden de heer G. Talen en voor B de heer O. Flapper.' Aan de Chr. Landbouwhuishoud- school te Bolsward is benoemd als vaklelaar land- en tuinbouw de heer R. de Groot, hoofd der chr. lagere landbouwschool alhier. GESLAAGD Dezer dagen slaagde te Zwolle voor ’t Mulo-diploma A en tevens voor ’t Middenstandsdiploma onze stadgenote mej. Imie Graafsma.' Afd. Schilderen: A: Koudum. De prijzen bestonden uit wisselbekers luxe voorwerpen en scheepsbenodigd- heden. WORKUM. Onze oud-stadgenoot Ds.' J. C. H. Romijn te Leeuwarden, eme ritus predikant van de Ned. Herv. kerk is donderdag 25 juli 1.1; zeventig jaar geworden. Ds. Romijn werd op 25 juli 1887 uit een predikantsgezin geboren (zijn va der, wijlen ds. P. J. Romijn stond o.a. te Leeuwarden en van 1894—1896 onge veer twee jaar te Scharnegoutum en daarna nog te Amsterdam, waar hij in 1919 is overleden.) Nadat kand; Ro mijn in 1913 door het provinciaal kerk bestuur van Zuid-Holland was toege laten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 14 juni van het daaropvolgende jaar (1914) te Schraard in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te Parre- ga en Hieslum 1920—1924; Workum 1924 —1928 en te Charlois (Rotterdam-Zuid) 1928—1931. In zijn vijfde gemeente legde ds. Romijn met ingang van 5 septem ber 1939 zijn ambtsbediening neer. Na vervolgens eerst enige tijd hulppredi ker te Amersfoort te zijn geweest, keerde da Romijn in 1944 weer als Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit ISoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé met en zonder chauffeur Aan de Huishoudschool te Sneek werd het getuigschrift „Assistente in de huishouding” o.m. uitgereikt aan Tineke de Jong te Heidenschap. Nijhuizum. Klas 3 Timmeren: F. Zijlstra, Wor- Van verslagen; berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! Kerk terug en deed hij op 14 januari zijn intree als predikant van de her vormde gemeente van Warns: Precies drie jaar later verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Harlingen,' waar hij de opvolger werd van dr. W. Volger, die in augustus 1946 naar Am sterdam was vertrokken: Deze zijn ze vende en laatste gemeente diende ds. Romijn tot 1 mei 1953 toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat ves tigde hij zich metterwoon in de Friese hoofdstad. Tijdens z’n ambtsbediening te Schraard Parrega en te Workum was ds. Romijn indertijd een zeer bekende persoonlijk heid in Friesland. In die jaren heeft hij zeer geijverd voor de actie „Koers Houden”. Daar het de wens van ds. Romijn was, dat de dag van 25 juli zo stil mogelijk zou voorbij gaan en omdat hij op zijn verjaardag uitstedig zou zijn; maken we pas heden melding van zijn zevenstigste verjaardag. Aan de technische school te Sneek werd het eind-getuigschrift o.a. uit gereikt aan de volgende leerlingen uit onze omgeving: Afd. Smeden; machine-bankwerken: M. Sikkema, Heidenschap; Tj. Blee- ker, Staveren; E. E. Stallmann, Hin deloopen; J. Vrolijk, Workum; C. Am sterdam, Hindeloopen; R. Glashouwer, Hindeloopen, G. J. Lootsma, Workum, H. J. de Vries, Warns. Afd. Elektrotechniek: A. G. Boogaard, Workum; L. Bouma, Warns: Afd. Timmeren: J. de Boer, Wor kum; J. Visser, Staveren:' Afd. Meubelmaken: S. H. Schaap, Workum. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 De uitslag was als volgt: 16 M2' klasse: 15 deelnemers 1. Brüzer, M. Veenstra, Joure, j wisselbeker 2. Marion, Mej. Kuipers, Sneek, st. P. Amsterdam 3. Elan; J. Abma, Joure 4. Windekind, S. A: Visser, st. A.’ Visser 5. Poelrüt, J. Ratsma, Sneek 6. Anneke, W; Valk Schouwen: 3 deelnemers. 1. Meerkol, F. Atsma, Oppenhuizen Grote Tjotters: 2 deelnemers. 1. Twa Sisters, J. Haagsma, wisselbeker Kleine Tjotters: 5 deelnemers. 1. Hoants II, Jeugdherberg, Heeg, st; M. de Graaf, Rotterdam 2. Wylp, Jeugdherberg, Heeg, st. J. W. Menso, Bussum Gemengde klasse: 7 deelnemers. 1. Flierefluiter, J. de Groot, wisselbeker 2. Vrijheid, J. van der Woude, IJlst 3. Kon-Tiki, Sj; Steensma, Leeuwarden Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m^n! Adv; van buiten Friesland 9 ct! p! m.m! Contracten volgens algemene regeling DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 In de zomerzitting van de Provinci ale Staten hebben enkele leden hun ongerustheid uitgesproken over de aan sluiting op de waterleiding van de z.g.’ onrendabele gebieden. Welke is de reden van deze ongerustheid? In 1953 is begonnen met de uitvoe ring van het Rijks-Tienjarenplan voor onrendabele gebieden dat voorziet in de aansluiting op de waterleiding van een groot aantal percelen in ons land. Dit plan wordt voor het belangrijkste gedeelte door het Rijk gesubsidieerd en het Rijk stelt jaarlijks vast hoeveel percelen in het raam van het plan in elke provincie aansluitbaar mogen worden gemaakt. Hoewel de eerste helft van 1957 reeds is verstreken, is door het Rijk het percelen-contingent voor dit jaar nog niet bekend gemaakt. Dit heeft de Staten ongerust gemaakt. Immers er dreigt een impasse met be trekking tot de aansluiting van de onrendabele gebieden; Op grond van de beschikbaar ge stelde contingenten in de afgelopen jaren had Friesland voor 1957 op een contingent van ca 2300 percelen mogen rekenen. De I.W.G.L. heeft zich op het aansluitbaar maken van 2300 per celen in de onrendabele gebieden in gesteld. Zij heeft m de zomer van het vorige jaar reeds de daarvoor beno digde materialen besteld. Hiermede zijn millioenen gemoeid en het is ook voor de I.W.G.L. hoogst onpleizierig dat het Rijk, ondanks herhaalde verzoeken zijn standpunt niet bekend maakt:. Zoals in de Staten is medegedeeld heeft het Provinciaal Bestuur audi ëntie aangevraagd bij de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ten einde een langdurige stagnatie in de aansluiting van de onrendabele gebie den te voorkomen. Het provinciaal stuur, de betrokken gemeenten en de I.W.G.L. staan op het standpunt dat in een langdurige stagnatie in de aansluiting van onrendabele gebieden niet kan worden berust. De aanslui ting dient ondanks bestedingsbeperking voortgang te hebben. De medewerking van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is daarbij zeer ge wenst, aangezien deze Minister aan de provinciale besturen heeft laten weten dat bij aansluiting zonder zijn voor afgaande toestemming de subsidie kan worden verspeeld. Het Is te hopen dat de gezamenlijke acties van het provinciaal bestuur, de I.W.G.L. spoedig tot resultaat zullen leiden, zodat de uitbreiding van de watervoorziening in de provincie Fries land snelle voortgang blijft hebben.’ De watervoorziening van Friesland is na de oorlog met sprongen voor uitgegaan. De I.W.G.L. heeft na de bevrijding bijna 50.000 percelen aan gesloten of aansluitbaar gemaakt. Dit is een vooruitgang, welke in geen an dere provincie bij een bedrijf is ge constateerd. Van deze 50.000 percelen liggen er rond 20.000 in de z.g. on- renda1 -*»le gebieden. In dit verband wordt ongemerkt dat de provincie Friesland een zeer grote achterstand moest inlopen. Wil zij niet achter blijven bij andere provincies, dan zal in hetzelfde tempo met de uitbreiding van de watervoorziening moeten wor den doodgegaan. I 1 Van 18 tot en met 24 juli 1957. Geboren: leme, zv Gerrit Pieksma en Hotsche de Vries; Klaaske, dv Elze Doornbos en Antje Aafke Tjoelker; Jelle, zv Geert Talen en Baukje Mulder. j Ondertrouwd: Sieds Wiebe Jorritsma; 29 jaar te Makkum en Sierdje van der Kamp 30 jaar te Workum. Gehuwd: Albertus Gerardis Laan, 22 jaar te Bussum en Reino Visser, 27 jaar te Workum. Overleden: Geen. kumermeer. Klas 3a Metaalbewerken: A. Wij- benga, Workum; D. Zoethout, Hin deloopen. Klas 3 b Metaalbewerken: R. Speer- GROTE ZEILWEDSTRIJD Z.V.W: De jaarlijkse open wedstrijden; uitgeschreven door de zeilvereniging „Workum”, szjjn bijzonder goed -ge slaagd. Er namen 32 jachten deel aan de wedstrijd. Het muziekcorps ivan Gaastmeer zorgde voor een feestelijke stemming op het terrein. Een tijdelijk aanwakkerende wind zorgde voor de nodige .sensatie en deed menig fokkenist in het zweefrek kruipen. De 16 M2 was weer de klasse van de dag en wint aan populariteit.' Doch ook het ronde en platbodem jacht blijft altijd nog een mooi schip. De kenners onder het publiek tonen altijd veel belangstelling voor dit model sche pen. De moderne zeiler concentreert zich meer op de snellere jachten, te genwoordig met dacrontuig en zweef rek. Woensdag 31 juli W.Z.S; 1—Workum 1 Vertrek 6.30 uur precies Afdeling voetbal vraagt nog enkele 'actieve leden. Aanmelding gaarne deze week by één der bestuursleden. stra, Workum.’ Kopklas Metselen: D. Ketelaar, Nij huizum; I.J.: Schilstra, Ferwoude. Proefklas metselen: R. Bootsma en F. Houtsma, Workum. Kopklas Landbouwwerktuigen her stellen: J. Flapper, Workum. Nu de aangiften voor de Paarden* fokdag zijn gesloten en de secretaris sen de programma’s hebben uitgewerkt blijkt ons tot groot genoegen dat de aangiften de verwachtingen ruim heb ben overschreden. Circa vierhonderd paarden zullen hier strijden om de hoogste eer met al de veelzijdigheid van het edelste aller ;dieren .„Het Paard”. Op 8 augustus zal .paardenminnend Zuidwest Friesland U tonen in Wor kum dat „Het Paard” nog niet heeft afgedaan: (Herv.) Voorm. 9 uur ds J; Over- duin van Tjerkwerd. Jeugddienst, ’s Av. 7.30 uur .ds H. H. Tulp. (Doopsgez.) Voorm: 9.30 uur mevr, dr. Franken—Duparc." (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds W. de Vries van Voorburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds Hofhuis van Drachten. 11.15 uur Zondagsschool. Nijhuizum (Herv.) Voorm.’ 9 uur ds H. van Schothorst van .Utrecht: Heidenschap (Herv.) Voorm.' 9 uur ds H. H. Tulp: Nam. 1.30 uur ds J. Overduin van Tjerkwerd. (Geref.) Voorm: 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds Schravendeel Gaastmeer. Ferwoude (Herv.) Nam: 1.30 uur de heer Oosterhaven van Epe. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur de heer Oosterhaven van Epe. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av; 7.30 uur ds H.’ de Wolf. (Doopsgez.) ’sAv. 7.30 uur ds J. T. Nielsen; Aan de L.T.S. te Bolsward werd o.a. bevorderd van Klas IA Alge meen: B. Couperus, Gaast; J. Heins, Wor kum. Klas 1 B Algemeen: IJ. Hoekstra, Gaast. Klas 2 Timmeren: T. de Boer, Gaast: B. Eiling en G. Gerritsma, Workum.’ J. Haagsma, Ferwoude. Klasse 2a Metaalbewerken: J. *le Boer en J. Bootsma, Ferwoude; A. Jongstraj Warns; Te Sneek werden aan het Chr. Lyceum bevorderd naar de 2deJ klasse H.B.S; of Gymnasium o.a. de dames: N. de Bruyn, Hindeloopen; D. Kui pers, .Heidenschap en de 'heren H. Dijkstra, J. Wiersma en W. D. Hingst, Heidenschap; L. Brandenburgh, Th. de Zwart en J. Zoethout, Workum.’ Bevorderd naar de 3e klas H.B.S. S. Postma, Workum en naar de 4e klas H.B.S,: D. Wielinga, Workum. Bevorderd naar de 3e klas Gymna sium: iR. de Boer en J. Dijkstra, Workum. Fryike Brief CLXXXIII As der ien is; dy’t al in protte wille hat, mei de dei foar ald-War- kumers dan bin ik it wol. Der rint de léste dagen gjin post üs doar foarby. It is eltse moam en mid dei noch raek. Nou net dat it noch brieven reint, mar it rügelt dochs noch aerdich troch. Sa krige ik Sneontomoarn noch in brief, mei mar leafst seis nammen.’ Sjoch soks knoffelt dan aerdich oan hwatte? Mar.1:!; der binne noch jimmerwei minsken dy’t sa ’t skynt net witte, dat as hja it strookje as DRUKWERK fuort stjüre, dat der dan in postsegel fan FJOUWER sinten op moat. Dogge hja der ien fan mar TWA sinten op, dan hawwe hja twa sinten fortsjinne, mar ik moat dan sechtjin sinten port bitelje. Soks moast eins net minsken, hwant it makket it spul ünnedich djürder Dos al efkes om tinke, fjouwer sinten opplakke hear. En as men er hwat efter op skriuwt, dan as brief stjüre en er in dübbeltsjese postsegel op. Goed ófpraet? En hoefolle ald-Warkumers komme er nou, hiene jimme tocht? Oan ’t nou ta,haw ik sa’n hündert nammen op ’e list stean. Fait lang net óf, hwatte? Hwant prebear je it marris, om in hündert minsken, üt alle hoeken en hemen fan it lan, in dei yn Warkum to krijen. Ut de brieven dy’t ik krige haw, blykt wol, dat de iene de oare oan- stutsen hat.' Noch alle dagen krjj ik adressen, en dan stiet er wol gauris by skreaun: ;,Wy hawwe dy en dy sprutsen en dy hawwe ek wol sin en gean nei Warkum.” Nou ik skriuw wol hear. 1 Ut hokfoar plak de measte ald-Warkumers komme sille, wit ik op ’t heden noch net. Ljouwert, Haerlim en Beverwyk, steane boppe oan. It kin miskien noch foroarje, mar ik tink hast dat Ljouwert it winne sil. En ta bislüt: ;,Ik haw forliden wike in ald-Warkumer sprutsen. In man al aerdich op jierren; Hy frege. „Witte jo al hwa’t er sahwat komme?’! Ik neamde in hiele rige nammen en doe 't ik sahwat oan 't einfan de nammen wie, sei er: „Hwat sizze jo, komt dy ek yn Warkum? Nou dat sil er treffe, hwant der sit noch altyd hwat tusken üs beide, kin nou moai ófrekkene wurde.”, Dochs gjln rüzje wol?” frege ik-’ ;,Krekt sa 't men it mar neame wol,” sei hy. „Dat sit sje sa, hy hat my doe ’t wy noch op skoalle wiene, mei de klomp in gat yn ’e holle slein. Nou doe ’t ik de oare moams op skoalle kaem, mei de holle yn de wyn- sels; wie hy mar frijhwat lyts man. It bigreate him danich sa ’t skynt. Ut skoalle wei sei er: ;,Nije wike is ’t hyn'stemerke, en dan krjj ik in dübeltsje fan üs heit. Krigest do in stür fan, hear.” Mar ik moat dy stür noch fan him hawwe. En dy sil er nou bitelje, en mei de rinte oer goed sechtich jier, der stean ik jo foar yn. Hy sil soargje moatte dat er hwat foar üs op it ta felts je komt to stean. En oars.:..” „Opnjj mei de klomp foar elkoar oer, tink?”, sei ik. Hy gnyske er. andret „Né, der komme nou gjin klompen by to pas. Wy moatte it nou mei de müle ütfjochtsje.” Koudum (Herv.) Voorm.' 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. Koopman van Tubbergen. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en 's av. 7.30 uur ds W. van Hoogevest van Nieuw-Leusen.' (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds G. Kater van Franeker. Extra collecte zending; Staveren (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur Lees dienst. 's Av. 7.30 uur ds W. van der Ree van Hemelum. (Doopsgez.) Voorm; 9.30 uur da S. E: Treffers van Akkrum. Leau mar grif, dat as op 7 augustus al dy ald-Warkumers ris goed en wol byelkoar sitte sille, dat er dan „einen ofsnjjt” wurde. LAAT VERZORGEN .1 W» v KI i'. I

Friso nl | 1957 | | pagina 1