K-R ANT 4 WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Tricotbest Nylons Ontheffing Winkelsluiting Versiering in Workum 1 Fokdag ,,‘t Fryske Hynsder" te Workum Bestedingsbeperking De Paardendag te Workum S.V.W. AGENDA RADIO H1NGST uw MDIO EN TELEVISIE 225^^5^225^^ BEL 306 b. g.g. 382 Ook Uw adrea voor grote en kleinere ritten «MAISON IRENE" Zaterdag 3 augustus 1957 No. 32 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN NOARD 69 met en zonder chauffeur Workum, 31 juli 1957. Boeken FRISO..’ Underskrift. mee F. S. DE VRIES tot LAAT BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum 2.95 tot en met 5.50 Gretha PLEZIERJACHT GELICHT H. S. ISV. PLAATSELIJK NIEUWS DE BEKENDE Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboori TeL 234 (Doopsgez.) Niet ontvangen. Staveren (Herv.) Voorin. 9.30 uur ds B. J. Hiemersma H.A. ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma Dankz. (Doopsgez.) Niet ontvangen.1 (Geref.) Voorm. 9 en nam? 2 uur ds de Leeuw van Sneek. H.A; de zv WORKUM. Voor het examen blind- typen, uitgaande van de Algemene Stenografenbond te Groningen, slaag den onze stadgenoten de dames T. van Beek, T. Visser en Pf. Riemersma? Geslaagd voor het diploma Prac- tijkexamen Boekhouden onze stadge noten Rintje F. de Boer en Jeltje de Boer. IJ. de Assen- Zij die wensen deel te nemen aan de landelijke VOETBAL-TOTO gelieven zich voor 11 augustus op te geven. Er zijn voor duizenden guldens aan prij zen te winnen. De toto start 25 augus tus a.s. Burgemeester en wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT JUN. B TOURNOOI TE OUDEGA (W.) Voor vertrek en opstelling zie clubkastje Dinsdag 6 augustus 5 u!ur Versieren van de wagen van de historische optocht op het plein van de school met de Bijbel. Dinsdag 6 augustus, 7 uur Generale repetitie van de demon straties in de feestdagen. Alle Dames en Heren, Jongens van de les van donderdags 7-8 uur, Meisjes van de les van maandags 7-8 uur en 8-9 uur. Vrijdag 9 augustus van 4.30 tot 7.- uur en zaterdag 10 augustus van 6 tot 9 uur demonstraties voor het lange mat fonds VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Burgemeester en wethouders van WORKUM maken bekend, dat zij i.v.m; de viering van het 1050-jarig bestaan van Workum, besloten hebben aan alle winkeliers op woensdag 7, donderdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus 1957 ontheffing te verlenen van het bepaalde in art. 2 sub c der Winkel sluitingswet, met dienverstande dat alle winkels op genoemde dagen tot 12 uur ’s nachts open mogen zijn. van ‘„Orpheus in der Unterwelt” wel één der bekendste is en een selectie uit „Der Vogelhandler” is ook altijd een 1 gewaardeerd nummer. Geopend en besloten werd met een koraal. Een heel goed concert dat meer waardering had verdiend. voor studie, ontspanning, lief hebberij, kortom op allerlei ge bied, worden desgewenst in de kortste tijd geleverd door GAASTRA’S BOEKHANDEL Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Warns (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer A. Veenhof van Leeuwarden ’s Av. 7.30 uur ds W. L. Dekker van Molkwerum. Van 24-31 juli 1957 Geboren: Jan Geert, zv Hendrik Boer en Dieuwke Algera; Gerrit, Sijmen Grasman en Lijsbert Visser; Jacob, zv Christiaan Draijer en Beren- dina de Boer. Gehuwd: Geen. Overleden: Cornells Gielstra, 80 jaar, wedn. van Trijntje de Vries. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da. M. J. van Hamel.' Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur ds W. L. Dekker. Al Advertentietarief: 7 cent per m:m! Adv: van buiten Friesland 9 ct.’ p! m.m? Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Op donderdag 8 augustus zal onze vereniging in samenwerking met Plaat selijk Belang Workum, Bovenlandse fokvere LingS eeke.o. enrijve e.jgin- gen uit de Zuidwesthoek, ter gelegen heid van de viering van het 1050-jarig bestaan van de stad Workum, aldaar haar jaarlijkse fokdag houden. Het is van het grootste belang dat er eens per jaar een fokdag wordt gehouden, waar het Friese paard aan een beoor deling» en toetsing wordt onderwor pen, om daardoor de liefde van ons bij uitstek geschikte greidepaard, dat uitmunt door makheid en zeer soepel is in haar bewegingen, bij boer en bur ger op te wekken. Dus paardenliefhebbers allen 8 aug. naar Workum, waar U de verrichtin gen van onze paarden kunt zien, zowel aan de hand, als ook voor de boeren wagen. ’s Middags zult U de verrichtingen voor de Friese sjezen, in enkel- en dubbelspan, op het prachtig in sde bomen verscholen liggende sportter rein kunnen gadeslaan, met nog vele nummers voor concourswagen en springnummers van de rijverenigingen. Houdt dus 8 augustus allen vrij! Het belooft voor de paardenliefhebbers een prachtdag te worden. Ijlst, augustus 1957; J. M.1 Jansma,’ voorzitter! Er zijn nog slechts enkele dagen en dan gaat Workum feest vieren. Het slagen hangt in de eerste plaats af van het weer, maar dan op de tweede plaats volgt direct: hoe ziet Workum er uit. Versiering, verlichting, het doet zo veel om de stemming, ge zelligheid en sfeer te brengen. Daarom een oproep aan jong en oud; help in de komende dagen mee om in elke buurt Workum in een sprookjesstad om te toveren. Geen rang of standsverschil mag er zijn. We helpen allen mee en blijven niet thuis zitten, verscholen achter de gordijnen. Dan kunnen we dit feest met ver trouwen tegemoet zien en ieder per soonlijk een steentje bijdragen.' Een Workumer feestnummer ALLEEN BIJ Vulpennen in enorme keuze van de beste merken, zoals Mont-Blanc, Pe- likan, Osmia, Swan en verder de populaire soorten. Reeds vanaf f 3.95 met gouden pen tot prijzen van f 107. en in de tussenprijsklassen pen nen waarvan men jaren plezier heeft Postpapier en enveloppen in prima kwaliteiten, maar ook de voordelige soorten zijn steeds ruim voorradig in Gaastra s Boekhandel Telefoon 314 Workum „STUDIO” CONCERTEERDE IN HET PARK Het laatste concert dat „Studio” de vorige week in het zo prachtig zich daartoe lenende park bracht, zal voor de uitvoerenden zeker een ontnuchter ring zijn geweest als ze zich hebben voorgesteld hun muziek te laten klin ken voor mensen en niet voor bomen. De belangstelling was zo miniem, dat men wat dat betreft mag spreken van een volkomen mislukking. Het weer was weliswaar niet zo mooi, maar het is daar een vrij beschutte plaats en dan laat men zich toch direct niet af schrikken door een klein buitje? Neen over deze ervaring mogen wij ons allerminst prijzend uitlaten en we stel len de vraag of er nu in deze oude stad met een zo rijke historie zo wei nig is overgebleven van liefde tot de kunst. Want dat zou beschamend zijn voor het voorgeslacht, dat metterdaad getoond heeft deze liefde wel te be zitten, getuige zoveel mooie oude ge bouwen. i Studio” bracht een mooi programma ten gehore, een aantal marsen, w.o. de Trafalgar en de Jagermarsch, maar ook een paar fraaie ouvertures,’ Waar- Het kieljacht van de marine dat bij ’t Toarntsje in de vaargeul van de Workumer haven was gezonken, is; nadat door een duiker een paar tros sen waren aangebracht, met behulp van een bok en een sleepboot van de marine gelicht en naar elders ver voerd. Hiermee is deze tijdelijke belemme ring voor de scheepvaart van en naar Workum dus weer verdwenen, maar de Dienst Zuiderzeewerken (die ruim twintig jaar geleden in deze buurt met ontzag bekend stond als de onover winnelijke M.U.Z.) is vermoedelijk door het werk van de Oostpolders meer ge ïnteresseerd voor droogleggen, dan dat het op peil houden van het resterende waterbassin: het IJsselmeer, voldoen de aandacht heeft. De hier en daar zo geleidelijk aangroeiende ondiepten zijn ongetwijfeld een gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee, nu er geen eb en vloed meer voorkomt en dus een regelmatige doorstroming ont breekt; (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. H. Tulp ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling. Zangdienst m.m.v. het Kerkkoor. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej. da. M. J. van Hamel.’ Nu de bestedingsbeperking in het middelpunt pleegt te staan en ons van regeringszijde er steeds weer op wordt gewezen, dat we zuinig dienen te zjjn, doen zich toch enige vreemde feiten voor. Het doet zich nl. her haaldelijk voor dat gemeentelijke ho veniers in gemeentewerktijd werk zaamheden verrichten in tuinen van leden van ons geacht stadsbestuur. Zou dit misschien bestedingsbeperking uit eigen beurs betekenen? Dit komt me erg vreemd voor en ik zou gaarne een afdoend antwoord op dit geval willen hebben. I U mijnheer de redacteur hartelijk dankend voor de plaatsruimte. A. H. Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz! Boekhandel en Drukkerij, Workum Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 882259 (Doopsgez.) Niet ontvangen.' Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds M. Hylkema van Willemstad. Fryske Brief CLXXXIII Witte jimme noch wol, achte lêzers; dat doe ’t wy fan dy opslüpte bern wiene, en der stie üs hwat bysünders to wachtsjen, sa as bygelyks in dei fuort, of dat wy jierdei wiene, of in feest, of al soks hwat hinne, dat wy dan seine: „Noch mar safolle nachten sliepe en dan..;..”. Jonge ja, en hwat wiene wy dan de moams fan de greate dei al ier to wekker, of soms ek, de hiele nacht gjin wink yr» eeagen hawn, bang dat wy üs forsliepe soene. Ei ja, dat wie doe. Foar in hiele bulte fan üs; leit dat „doe” al hiel hwat jierren efter üs. Nou binne wy greate, (om net to sizzen hast aide) minsken. En wy sille nou net mear sizze: „Noch mar safolle nachten slie pe en wy ald-Warkumers geane nei Warkum ta.” Né, üterje dogge wy dat net, mar dat wy wol nei dy dei ütsjogge, sprekt fansels. Ja, it wurdt nou koart dei, minsken.' Noch in deimanich en Warkum kriget, foar mar leafst fjouwer dagen, de feestpronk oan. It liket wol dat it net op kin, sjeder. En op de earste dei fan de feesten komme sa’n hündert ald-Warku mers yn ’e stêd. Hoefolle it er krekt binne, wit ik net, mar och it stekt op ’t lést op trjje, fjouwer ek net, hwatte. Nou haw ik fan ’e wike noch wer in hiel steal adressen krige, mar ik skriuw nimmen mear oan, hwant it wurdt nou let genöch. Ik haw moan- dei tojoun de léste „circulaires” rounstjürd, dy’t de minsken dan tiisdei tomoarn krige hawwe. It wiene ek de lésten dy’t ik hie. En om nou noch mear printsje to litten is de muoite net wurdich. Nou haw ik op dit stuit it „Feestprogramma” noch net. Mar wy hawwe de ;,üntf angst” fan de ald-Warkumers stelt op 12 ure. It mei miskien gjin kwea, ald-Warkumers, dat’ jimme hwat earder yn de seal fan „De Wijnberg” oanwêzich binne. Kinne wy earst noch efkes prate, en ik leau wol, dat wy sa under elkoar, grif wol hwat to praten hawwe! sille. En dan mar oan ’t sjens yn Warkum. Van de St.’ Gertrudis Vakschool van de Eerw. Zusters J. M. J. alhier, slaagden bij het te Sneek gehouden examen voor het lingerie-diploma de volgende leerlingen: Annie de Boer, Hinke Adema, Jeannette Venema en Boukje Zoethout, Hindeloopen. Voor costumière slaagden: Margo Ei ling, Mieke Heins, Ali de Jong, Jettie de Boer, Hiltje van Dijk, Nijhuizum, Woltje Mulder, Hindeloopen, Cilia Hijl- kema, Heidenschap. Voor diploma coupeuse tweede deel: J.; Hendriksma, A; Huisman, Jong, Nijhuizum, J. de Vries, delft. Voor coupeuse eerste deel: Nijenhuis, Jettie de Boer, Janny Dijk stra. De geslaagden waar geen plaats naam achter staat, zijn woonachtig in de 1050-jarige stad. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer P. van den Burgh van Makkum. Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp; (Geref.) Voorm.’ 9.10 uur Leesdienst. Nam. 1.30 uur ds Rozendal vanHeeg Ferwoude (Herv.) Geen Dienst.’ Gaast (Herv.) Voorm.’ 1.30 uur ds Frank van Pingjum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf. Zondag 4 augustus 1957 Workum (R.K.) Voorm.’ 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. De 27 ste july, is yn it rêsthüs Mariënacker, forstoam Comelis Giel stra. By in hiele bulte minsken miskien better bikind as: Gielstra de timmer man. Hy wie in man, dy’t him seis net op ’e foargroun sette, mar hwaens oardiel en ynsjoch oer in bulte dingen, tige op prils steld- en wardearre wurde. Boppedien immen, dy’t altyd greate bilangstelling hie foar Warkums skiednis, en der seis ek hiel hwat oer wiste to fortellen. Sadwaende hawwe wy togearre hiel hwat brieven wiksele. De léste brief dy’t ik fan him krige, wie tocht my, net sa lyk as oars it gefal wie. Dy brief leit hjir nou foar my en hy skreau oan it ein: „Wy sprekke elkoar hoopje ik noch wolris, kinne wy dan wol fierder prate”. It hat net sa wêze meijen, hwant as ik nije wike yn Warkum kom, mis ik der myn aide freon Gielstra. En sa is er dan wer ien fan myn aide bikinden de wei gien, dy’t wy allegearre gean sille. Rêst yn frede, béste freon. Voor het Mulo-diploma A slaagde o.m. Sibbele Teemstra, Workumer- meer. Zo zal dan in de komende week de grote paardenfokdag te Workum wor den gehouden. Naast en met de rundveekeuringen is dit een der grootste agrarische dagen die de Z.W.H. van Friesland kent. Daarom is zo’n fokdag belangrijk en wat is het grote nut ervan? In de eerste plaats om het enthou siasme en de liefde voor de fokkerij van ons mooie paard te bevorderen en de fokkers onderling hun produkten te laten vergelijken In de tweede plaats om te tonen over wat materiaal de Z.W.H. zowel Fries als Gron. en Old. beschikt en vooral waar het toe in staat is. Wat men er mee kan doen. Dan zal U blijken dat de trekker ons paard niet heeft verdrongen en nooit zal verdringen. Wij zullen u deze dag tonen dat de paardenfokkerij in de Zuidwesthoek van Friesland leeft tot in al z’n ge ledingen en dat de liefde voor die fokkerij nog niets van z’n grote be tekenis voor het mooie en goede op onze bedrijven heeft ingeboet. ’t Is vooral deze betekenis van de paardenfokkerij waar ik u even op zou willen wijzen. Immers in deze tijd waar de vervlakking en het dood materialis me op onze bedrijven om de hoek van de deur liggen, is het paard en deszelfs fokkerij dat wat de romantiek, dat wat nog welymooi en goed is, spring levend houdt De uitspraak van één onzer grootste rundveefokkers tijdens een paarden- show, toen hij de leeftijd der sterken naderde, was: „Had ik vroeger maar geweten dat het zo mooi was” zegt wel genoeg. Lezers en vooral lezeressen, komt, komt 8 augustus naar Workum en laat u overtuigen dat het tussen de paarden en met paardenmensen, goed is te toeven. I mH Mfek

Friso nl | 1957 | | pagina 1