M f te Fa. H. WIELINGA WORKUMER KRANT Op Reis!!! Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Li- Jeugdverkeersexamens Libelle Nylons K.N.V.B. elftal-Friesland Roomsk Frysk Boun fjirtich jier Koffers, Hut Koffers, Reistassen, Plunjezakken, enz. S.V.W. AGENDA RADIO HINGST uw MDIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 „MAISON IRENE* I I n No. 33 Zaterdag 10 augustus 1957 1 met en zonder chauffeur 5 uur U slaagt bij ons LAAT KERKDIENSTEN 2.95 tot en met 5.50 de forantwurdlikheld fan de roomske Nam.' 1.30 ds uur niet behoeft te wanhopen aan de doel- PLAATSELIJK NIEUWS mr W. BURGERLIJKE STAND uur Gemeente Workum NOARD 69 Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.' Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Zaterdag 10 augustus Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Van 1 augustus t.e.m. 7 augustus 1957 Geboren: Upe Piet, zv Sjoerd de Boer en Anna Geertruda Jorna; Paulus Dirk, zv Hendrik Jonkman en Fokje Dijkstra; Gehuwd: Johannes Sipkema, 24 jaar, en Grietje Mendel, 21 jaar, beiden te Workum; Overleden: Antje Hilarides; 80 jaar.’ Gemeente Hindeloopen Maand juli 1957 Geboren: Klaasje, dv Sierd de Boer en Jantje Veldman (14 juli).’ Gehuwd en Overleden: Geen! Zondag 11 augustus 1957 Workum (R.K.) Voorm: 7,30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof: WORKUM. Voor de akte NX meu- beltekenen slaagde dezer dagen te Den Haag onze vroegere plaatsgenoot de heer J. R. IJntema, leraar aan de Nij verheidsschool te Culemborg; Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! ver- voor Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN 80ste Jaargang fö’DÉRNE MAN en Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p; m.m’ Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm; 05151-314 Postrekening 882259 ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 Momenteel staat ons land weer in het teken van de examens. Ook het verkeersexamen behoort hiertoe. De jeugdige Nederlanders, die een goede verkeersproef hebben afgelegd en dat aantal beloopt thans reeds meer dan 19.000 ontvangen een keersdiploma van het Verbond Veilig Verkeer.' Kort na de oorlog is men met de in voering van deze jeugdverkeers examens begonnen en het aantal ge diplomeerden neemt elk jaar toe.' DE BEKENDE ALLEEN BIJ Speciaalzaak Lederwaren W. Burgstr. 16 - SNEEK - Tel. 2563 INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING FR. ZUIDWESTHOEK. Naar we ver nemen zal vermoedelijk omstreeks be gin oktober ook in deze omgeving ge legenheid zijn tot inenting tegen kin derverlamming. De vergadering, waar in deze zaak besproken werd, stond onder leiding van de heer Th. de Groot, direkteur van de provinciale Friese yn vereniging „Het Groene Kruis”. Op deze samenkomst waren aanwe zig de gemeentebesturen van H.O., en 9.10 uur Leesdienst. ds Hoogsteen van 1 TENTOONSTELLING SCHEPPEND AMBACHT Voor een aantal genodigden is dinsdagavond in de openbare lagere school de tentoonstelling van de ver eniging Noordelijk Scheppend Ambacht officieel geopend, waarbij ook het vol tallige college van b. en w. aanwezig was. Na de toespraken kon de zeer gevarieerde collectie artikelen be zichtigd worden. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 10 augustus ge opend van ’s middags 2—6 uur en van 7—9.30 uur ’s avonds. De entree is ge steld op slechts één kwartje en wat men daar voor te zien krijgt, is wer kelijk de moeite waard; Wie er nog geen bezoek gebracht heeft, moet daartoe tussen de feestlijkheden door nog even gelegenheid zien te vinden; Leden en Donateurs geen vrije toegang.’ Entree 50 cent; Kinderen benden 14 jaar 25 cent; De roomske Friezen yn it lést fan de foarige ieu seagen mei de oare ka- tholiken yn, Dr. Schaepman har po- litike emancipator en mei de oare Friezen yn Waling Dijkstra har Fryske foarman. De katholiken en ek de protestanten yn Fryslan hiene mei harren politike striid under lieding fan Schaepman en Kuyper forlet fan kulturele bisinning en konsolidaesje. Yn de polityk stiene hja faek njonken har net-fryske par- tygenoaten foar de oare Friezen oer, mar likegoed woene hja Friezen bliuwe en har eigen tael en kultuer yn stan halde. En sa waerd, njoggen jier nei de stifting fan „It Kristelyk Frysk Selskip” op 26 augustus 1917 yn Ljou- wert it R.F.B. oprjochte, mei as doel stelling: „it brüken fan de eigen mem- metael under de roomske Friezen to bifoarderjen, meiwurking to jaen oan de algemiene Fryske taelbiweging en eltse aksje foar it bihald fan de Fryske naesje to stypjen?’ In sintrale figuer op it fryske kul turele mêd wie de folksman Waling Dijkstra; Syn taelletter en folkskundige skriften forskynden tusken de jierren 1840 en 1910 en der gyng in swiden yn- floed fan üt. De stifters fan it Kristlik Frysk ’Selskip dytt har ynspiraesje ek oan Kuyper’s frije universiteit opdien hiene, hawwe Waling Dykstra letter like tankber huidige as de oprjochters fan it R.F.B., dy’t ek folie fan it foar- byld der Flaemingen leard hiene.' In butensteander kin har wurdearring foar Waling Dijkstra min bigripe, sa- lang it him net düdlik is dat binammen Waling Dijkstra harren leard hat har sels to wêzen as Friezen en har to uterjen yn har, meast eigen kultuer- foarm, yn de memmetael, dy’t de tink- skoalle en üteringsfoarm is fan it eigen folk. Wylst it K.R.S. florearre njonken it ’„Aid Selskip” fan 1844, krige it R.F.B. hei opteinens en it fjür fan de earste jierren in djippe ynsinking. Yn ’e stêd fielde min der net folie foar en it part roomsken op it platte- lan wie net great, sadat der wol in ienheit wie op it politike, mar net op it kulturele mêd. Dr. Schaepman foun by de oprjochting fan de „Friese Bond van de Katholieke Staatspartij” hjir in waerme ienriedigens, mar der kaem in protest, doe ’t Tsjebbe Hettinga, ien fan de foarmannen op sosiael-ekono- mysk en binammen agrarysk gebiet, op de landagen fan de „Friese Bond” syn redefiering yn it Frysk haldde. De earste wraldkriich joech de skok dy’t de krêften losmakke der ’t forlet fan wie. Jouke van der Weij wie in Warkumer fan berte, dy’t al jong nei Amsterdam teach, dêrre en ek yn Den Haech nei foarren kaem yn katholike organisaesjes, parse, drankbistriding en Kath. Staatsparty en ü.o. mei Aalberse en Engels oparbeide. Hy skreau faek oer Flaemske en Fryske kwestjes. Yn 1911 hie er al ris it idé neamd fan (in katholike fryske organisaesje. Nou ’t er yn Amsterdam wenne, frege er der wer it omtinken foar en stelde prik ken yn it wurk om sa fier tokommen. Hy waerd stipe fan de katholike fryske dichters Jehannes en Gerben Rijpma fan Blauhüs en Dr. T. Brandsma. En sa waerd Jouke van der Weij de earste foarsitter, Tsjebbe Hettinga ünderfoar- sitter en Dr. Titus Brandsma, dy’t pro fessor yn de wiisbegearte wie oan it great-seminaerje fan de Karmeliten yn Oss, de earste skriuwer, wylst ek Je hannes Rijpma yn it bistjür kaem. Yn 1918 waerden de twa earste kriten oprjochte to witten yn Ljouwert en yn Amsterdam; Nei de oarloch koe Van der Weij troch persoanlike omstannichheden net langer foarsitter wêze fan it Boun en waerd opfolge troch Tsjebbe Hettinga, As eigen kontaktblêd forskynde „For Roomsk Fryslan” mei bydragen oer de fryske skiednis, tael, letterkunde en biweging. Professor Brandsma waerd heechleraer oan de nije uni- versiuteit to Nijmegen en fan him koe min as skriuwer fan it Boun net folie mear forwachtsje. Yn 1925 krige de jonge boumaster Arjen Witteveen, dy’t him yn Ljouwert delsette, it skriuwerskip oer. en bleau dit oan ’t syn forstjêrren yn 1952; Yn it selde jier dat Arjen Witteveen kaem, rekke Jehannes Rijpma as rieds- lid fan Wymbritseradiel foar deK.S.P; yn tsjok waer mei it riedslid J. E. van Welderen baron Rengers dy’t to IJs- brechtum wenne. De baron woe net s+imme oer in yn it Frysk ynstjinne foarstel fan Rijpma, dy’t lykwols sa goed pleite dat yn 1926 de ried mei 11 tsjin 3 stimmen bisleat it Frysk net to forbieden; Stadichoan kamen mear fan de jon- gerein los foar de fryske saek. Hear Michiel IJdema, learaer oan it lyts- seminaerje skreau forskate historyske artikelen; Hy waerd letter as opfolger fan de Warkumer Pastoar IJntema geastlik riedsman fan it Boun, Tsjeard van der Zee, haed fan de skoalle to Jirnsum joech it earste fryske tsjerke- boekje üt en yn 1933 in prachtig frysk almanak, en waerd yn it selde jier de opfolger fan Hettinga. Njonken Van der Zee kaemen mannen nei foaren as Tsjebbe de Jong, haed fan de lan- bouskoalle to Boalsert en P. J. Terp- stra skoallehaed to Wytgaerd. Yn 1933 waerd ek de earste katholike Friezendei halden yn Gaesterlan, in bigjin fan in moaije tradysje, as in ma- nifestaesje in hichtepunt fan Roomsk- frysk kulturiel libben. Dit jier op 15 augustus sil dizze dei in feastlik ka rakter hawwe en sil der jouns to Riis in great iepenlofspul opfiert wurde; It fruchtbere foarsitterskip Van der Zee duorre oan ’t 1942. Pas yn 1945 nei de oarloch waerd in nije foarsitter keazen, pater Halverd Hettema O.F.U; to Drachten, dy’t ek nou noch de warbere lieder is fan it Roomsk Frysk Boun; De ingel oan it Frysk-eigene wie under de Dütske bisetting tige fuort- sterke en rounom seach men nei de bifrijding hoe ’t de fryske biweging har üntjoech, sterker as ea tofoaren; It tal leden fan it R.F.B. rint net mear yn de hünderten mar yn de tüzenen. Rounom wurde nije kriten oprjochte, sadat yn 1947 der 14 kriten binne en bütendat stüdzjerounten oan dekweefc- skoalle to Hilversum, it lyts-seminaerje to Apeldoorn en oan de universiteit to Nijmegen; Yn de mande mei inkélde net-room- ske organisaesjes jowt it R.F.B. it wyk- blêd „Frysk en Frij” üt. Njonken „Frysk en Frij” forskynt sünt 1949 wer in eigen moanneblêd „De Katho lieke Fries”. Büten de aktiviteiten yn eigen rounten hat it Boun altyd goede relaesjes ünderhalde kinnen mei de susterorganisaesjes en ek mei it 1937 stifte „Frisia Catholica” dat him allinne op de stüdzje fan de Fryske s tiednis utleit en dat Prof. Brandsma Hindeloopen, Gaasterland, Sloten Staveren, benevens de besturen van de Groene Kruisverenigingen, de Geel witte Kruis-besturen, de doktoren en de wijkzusters uit dit omvangrijke ge bied. Mevr. Schaapman, kinderarts bij het Groene Kruis, was ter vergadering als spreekster aanwezig om de gewenste toelichtingen te verstrekken. Wat zij wist te vertellen over deze zo gevrees de ziekte en haar gevolgen, haar op treden bij kinderen van verschillende leeftijd, het verloop en de resultaten Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds Q. Rovers, H. Doop, ’s Av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma. ’s Av. 7.30 ds W; L. Dekker van Molkwerum. (Doopsgez.) Geen dienst.’ Molkwerum (Herv.) Voorm; 9 uur ds W. L. Dekker, ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. as earste foarsitter en Arjen Witteveen under syn oprjochters hie. Sjocht men it libjen en stribjen fan it R.F.B. yn ’e forroune jierren dan komt men ta de oerstjüging dat de doelstelling dy’t de oprjochters foar eagen hienen to biheind is. Men kin it Roomsk Frysk Boun sjen as: Fryske biweging, stribjend nei de ütwreiding en forbettering yn it brü ken fan de Fryske tael, omt ditte op groun fan sosiale, psychologiske en li teraire bitinkens winslik is. Roomske biweging, birop dwaend op der inenting, wees er wel op dat men de forantwurdlikheld fan de roomske niet Lelioefi U wauliupeu aan de duel- Friezen^t.o.f. de opbou fan in roomske treffendheid der inenting. Hoewel ook na de enting in een enkel geval de kin derverlamming weer optreedt, is haar slotconclusie dat deze ziekte belang rijk kan worden teruggedrongen. Kin deren van 1—4 jaar blijken volgens de spreekster het meest vatbaar voor de ziekte. In de maand oktober zal begonnen worden met inenting van kinderen ge boren in 1955; geleidelijk zal dan wor den doorgegaan met oudere kinderen in volgende jaren. Gelijk deze provin ciale regeling zal ook in de bovenge noemde gemeenten de behandeling worden toegepast. Er zullen drie in jecties met de entstof worden gegeven, waarvan de tweede twee maanden na de eerste inenting plaats vindt en de derde weer zes maanden na de tweede. De entstof wordt door de regering gratis ter beschikking gesteld, maar Uit de mededelingen ter vergadering bleek dat niettemin de enting vrijwat kosten medebrengt; Daarvoor moeten de gemeenten zich garant stellen en zodoende kan een zelfde verzoek ver wacht worden als indertijd met de door lichting op t.b.c. gebeurd is. Het laat zich denken dat geen enkel gemeente bestuur zich hieraan zal onttrekken. De kosten bedragen f 1.— per enting, maar afdoende bestrijding is heel wat meer waard. In elke gemeente zal een inentingsgemeenschap in het leven worden geroepen, waarin gemeentebe stuur, doktoren, Kruis-besturen en wijk verpleegsters zitting zullen nemen. De ouders, wier kinderen voor deze eerste inenting tegen kinderverlamming in aanmerking komen ontvangen nader bericht van bovengenoemde gemeen schap over dag, plaats en uur, bestemd voor de inenting; - a W (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw.' Heer A; Steiginga van Utrecht, ’s Av. 7.30 uur ds H. H. Tulp; (Doopsgez.) 's Av. 7.30 uur ds R. Hofman van Heerenveen; (Geref.) Voorm.' 9 uur Lezen: ’s Av.' 7.30 uur ds A. J. van Dijk tvan Sloten 1 (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser Nijhuizum (Herv.) Voorm. 9 uur ds Lugtigheid van ’s-Gravenhage. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. H. Tulp. Nam. 1.30 uur Eerw. Heer A. Steiginga van Utrecht. (Geref.) Voorm; Nam. 1.30 uur Staveren; Ferwoude (HerV.) P; E; van Ooyen: Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooyen; Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Niet ontvangen. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds IJ. Hoekstra van Oudehaske; fryske kultuer, trachtsjend dizze bou troch organisatoryske gearwurking yn de han to arbeidzjen.' Kulturele biweging, de klam lizzend op elts syn persoanlike forantwurdlik- heit foar de mienskip, dêrom de seis wurksumens forsterkjend. Sa hawwe wy yn it koart in oersjoch jaen wollen fan it libjen en stribjen fan it Boun. De greate bilangstelling foar it R.F.B. en syn fruchtbere akti- viteiten nei binnen en nei büten bi- wi^e ündanks de biheinde middelen it nut en de neadsaek fan syn bi- istean, yn it bilang fan in harmonyske üntjowing fan de Friezen nei eigen aerd en oertsjüging. k M' - WMwr i« Uitsluitend verkrijgbaar in inconé «.e aken»

Friso nl | 1957 | | pagina 1