WORKUMER KRANT „Crescendo" Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Libelle Nylons IJEME DE BOER, Autoverhuur Actie«BIJSTAND» O- Grasgewas van het bouw terrein, gelegen aan de Aldewei RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA BEL 306 b. g.g. 382 „MAISON IRENE" Zaterdag 17 augustus 1957 No. 34 80ste Jaargang OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 met en zonder chauffeur op, Wor- KERKDIENSTEN LAAT 2.95 tot en met 5.50 ds FRISO. av. F. S. en M. enkel- PLAATSELIJK NIEUWS L Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Afd. Gymnastiek De lessen beginnen weer op maandag 2 september. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé VERZORGEN Afd. Voetbal Zaterdag 17 augustus Freno I, Franeker—Workum I Vertrek ;5 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten M. de Redacteur. Gaarne zag ik dit ingezonden stuk in uw plaatselijk blad opgenomen. Bij voorbaat hartelijk dank.' „Crescendo”, had zaterdagavond j.l. een zware taak in onze feestelijke stad. Er was durf en moed voor nodig om een mars door de stad te maken. We hadden in de eerste plaats de Good- Voor het te Sneek afgenomen exa men van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf (gevestigd te Den Haag) slaagden o.a. onze 1 plaatsgenoten de heren (Bennie de Vries en Hampie Werumeus Buning.' start zaterdag 17 augustus Op 17 augustus zullen door het ge hele land bij winkeliers, benzinestations kantoren van de staatsloterij en ook bij vele particulieren, rode, blauwe en oranje-kleurige loten a f 1.— per stuk verkrijgbaar zijn. Reeds op 28 september zal de trek king door notaris Mr. M. J. Meijer (Amsterdam) geschieden. De t hoofd prijzen zullen op genoemde datum voor de microfoon bekend worden gemaakt en vanaf 30 september zullen gratis trekkingslijsten ter inzage liggen op alle verkoopadressen. Gelukkige be zitters van prijsbepalende loten wor den 5005 belastingvrije prijzen, waar onder 5 woonhuizen ieder ter waarde van f 20.000.— (of goederen); 5 auto’s ter waarde van f 5.500.— per stuk; TV-toestellen en huishoudelijke voor werpen in het vooruitzicht gesteld. Mocht men om welke reden ook geen loten wensen? Dan toch rekent het „Koningin Juliana Fonds”, 'dat zich met steunverlening ook wendt tot alle nederlanders, op bijstand via postre kening 433 t.n.v. het Koningin Juliana Fonds ’s Gravenhage. In dergelijke ge vallen gelieve men op de giro-bij-strook aan te tekenen: Gift. Wanneer het gironummer gebruikt wordt voor het bestellen van loten dan dient het aan tal dat men wenst te worden medege deeld. Het „Koningin Juliana Fonds” opge richt ter bevordering van maatschap pelijk werk in nederland, aan welk fonds Hare Majesteit de Koningin haar naam heeft willen verbinden, heeft een veelomvattende subsidiërende taak.’ Het centraal fonds dat beschikt over een volledig overzicht van het gehele f=l Van verslagen; berichten enz? gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T.’ Gaastra Bz! Boekhandel en Drukkerij, Workum Gegadigden voor het grasgiewas van het bouwterrein, begrensd door de Diepe Dolte, de Tiaralaan, de Aldewei en de Eniggaburrevaart, dat in één perceel zal worden verkocht, kunnen vóór of op maandag 19 augustus a.s. des namiddags 5 uur, him bod schrif telijk ter secretarie inleveren; Betaling direct na de gunning vóór dat met het maaien wordt begonnen; Het perceel moet vóór 26 augustus a.s. zijn gemaaid en geheel opgeruimd.' Ruitèren kan niet worden toegestaan: WORKUM. 14 augustus 1957! Burgemeester en wethouders van Workum; J. RUSSCHEN De secretaris; VAN DER GOOT en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur ds J. T. Nielsen. i Dat ik sil my ek wol wachtsje en skriuw hjir net hwat er sa al dy f jouwer dagen üt ’e wei set wurden is. Ik wol allinne mar skriuwe, hoe ’t ik Warkum sjoen haw. En ik sil der yn ien kear net klear mei komme, hwant ik bin der daliks net oer üt praet.' Om ’t wy de woansdei tomoams al ier fan hüs moasten; stie by üs de radio om ketier foar seizen al oan, om to harkjen hwat it waerbiricht sei.' Nou it wie nou just net, om it üt to gülen fan wille hwat üs oer it waer fornijd waerd: „Plaatselijke buien” sei it frommiske. Jonge ja, dat mankearre er nou noch mar oan, buoijich waer, en dat krekt mei dizze dagen, hwer ’t wy sa mei langstme nei ütsjoen hiene. Ien treast wie der lykwols noch al, de buoien soene „plaatselijk” wêze. It wie dos mar krekt hwer ’t sa’n buoi boppe kaem.’ Nou wurdt er wolris sein: Elts minske kriget hwat him takomt; Of soks nou altyd krekt üt komt, wit ik net, mar wy hawwe it bysünder trof fen. Minsken noch ’n ta, hwat wie ’t dochs bysünder moai waer, doe ’t wy yn Warkum kamen: En sa seagen wy Warkum yn ’e feestpr'onk. Ik bin der süver stil by wurden, sa moai wie alles; Hwant al hwat ik forwachte hie, sa net: i De Warkumers hawwe foar de safolste kear it biwiis levere, dat hja as it er op oan komt, ien line lüke en as ien man steane om de bilangen fan de stêd to bihertig. En hja hawwe eare fan it wurk hawn, hwant der wie mar ien rop: Hwat is Warkum nou dochs moai.’ In oar biwiis fan hwat de Warkumers kinne, wie wol de optocht.’ Foral tank sy de hear Beetstra, de sa warbere skriuwer fan Warkums Erf skip, hat er yn Warkum eat to sjen west, hwat men mar komselden to sjen kriget. Hwat in tiid, hoefolle geduld en ynspanning moat it de mei- wurkers koste hawwe, om alles sa kreas forelkoar to krijen: Mar hja hawwe der eare mei bihelle: It moat foar de Jury grif in grou sum krewei west hawWe, om in öardiel üt to sprekken, hwa ’t de earste priis woun hie. En hwa, de twade én de tredde. Hie ik hwat to sizzen hawn, dan hiene alle dielnimmers(sters) in eare-earste priis krige.' Mar ik bin foar dizze kear üt praet, ynnijewike prate wy wol fierder; Abónnémëntsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar ':=1 Advertentietarief: 7 cent per mim! Adv: van buiten Friesland 9 et: p.' m.m! Contracten volgens algemene regeling Tj. Folkertsma, Koudum, rijder O. Ve- ninga; 3. Beatrix van Joh. Gietema, Exmorra; 4. Harkje van Gebr. Engel- sma, Heidenschap; 5. Ib van Joh.Reit- sma, Tjerkwerd; eervol Henriëtte van D. F. de Jong, Nijhuizum en Ereprijs van K. Werumeus Buning, Workum: Rubriek 10 A.’ Fokmerries, bovenlands ras onder het zadel en B. Landbouw- rijpaarden om de N.W.P. prijs.' De heer Spoelstra gaf vooraf een uitvoerige uiteenzetting over deze groep welke op tweeërlei wijze gekeurd werd Voor de Ned. W. P. prijs kwamen twee dieren in aanmerking; als eerste werd geplaatst Optimist van H. S: Wiarda, Nijland en tweede Mijanneke van zijn plaatsgenoot H. A. Breeuwsma: De volgende drie paarden kregen Volgens de eerste rubriek een prijs.' 1? Nabora (model N.W.P.) van IJ: Boersma IJzn.’, Oudega H.O.; 2. Le- vana (model) van G. C. Draaijer, Ou dega H.O.; 3. Werda (model) van A.’ F. Grashuis, Deersum. Rubriek 11. Keuring Fries ras, dub belspan voor sjees, heer en dame in Fries costuum? 1.’ Eke en Beatrix van Maat en Gie tema; 2. Beitske en Leent je van G. Tj. Folkertsma, Koudum, rijder O. Venin- ga; 3. Ib en Lolksje van J. Reitsma, Tjerkwerd.' Bij de veelzijdigheidsnummers kregen wij zowel van het Friese als het boven- landse paard iets te zien in allerlei aanspanningen, enkel-, dubbel-; drie ën vierspan voor boerenwagen: Alzo een prachtig voorgereden Fries paard: Mienke van de Boer, Bakhuizen, door de bekende D. van der Laan voor treffelijk getoond, maar ook door Ve- ninga de beide prachtige Friese paar den in tweespan en het driespan (bov.) van Jelte Dijkstra, Hemelum. Verder van dat ras vier ruiters twee voor, twee achter de stoet: Optimist, Princes, Vubela en Werda.' Winda voor con courswagen maakte een prachtig figuur evenals dubbelspan Zawissa en Edo- retha; A. Werumeus Buning reed met Vroni en Wienanda (stermerries) tan dem; het vierspan dat D. Koopmans van Harich reed waren, Obertine (mo del), Idirkjen en Sietske (beide ster) van hemzelf en Valera (ster) van zijn plaatsgenoot Wierstra, alle .vier af stammelingen van de hengst Hoofdman Verder werden er door de landelijke PAARDENFOKDAG In het middagprogramma was de uitslag in rubriek 3: Aangespannen keuring Fries ras, enkelspan, minder gewonnen dan 100 gulden, als volgt: 1: Nise van A. J. Wiersma, Folsgare, 2. Leentje van G. Tj. Folkertsma, Kou dum; rijder O. Veninga; 3. Lolkje Van J. Reitsma, Tjerkwerd; 4. Geertje van S. Walstra, Koufurderrige; 5. lemkje van H. F. Kuipers, Heidenschap; eer vol Midora van M. Brandsma, Heiden schap en Geertje van L. D. van der Zee, Molkwerum: Rubriek 4. Bovenlands ras, spannen voor concourswagen: 1.' Winda van A. Gaastra, Workum; 2. Uphilia van K. Werumeus Buning; 3. Zawissa van F. de Haan, Koufurder rige; 4. Sietske van D. Koopmans, Ha rich.’ DE BEKENDE ALLEEN BIJ 1 WORKUM. Geslaagd voor het diplo ma vakbekwaamheid voor het woning- stoffeerdersbedrijf, uitgaande van de Stichting Vakopleiding Meubilerings- bedrijven, de heer J. H. Grondsma, pas weinige uren hier woonachtig (in de vroegere woning van tam. Hingst, Be- gine) maar al geruime tijd werkzaam bij de fa. Fré de Boer, alhier. Rubriek 6.' Dubbelspannen Fries ras voor boerenwagen: l. fZenny en Nicolette van wed. Hui- tema, Tjerkwerd; 2. óenta en Maravan W. St. Boersma, Oudega H.O.; 4. Ha- ralda en Nize van A: Wiersma, Fols gare; 5. Jenni en Nanta van A. L. Kampen, Heidenschap; 6. Hema en Mohevis van fa: M. B. Faber, Tzum; 7. Midora en Paulina van Gebr. Brand sma, Heidenschap; 8. Pauline en IJbel- tje van R. F. Venema, Koudum. Rubriek 7. Dubbelspan fokmerries bovenlands ras voor luchtwagen: 1. D. Koopmans, Harich met Obertine (model) en Sietske (ster); 2. R. U. van der Kooij, Koufurderrige met Edore- tha en Revilla (beide model); 3. G. C. Draaijer, Oudega (H.O.) met Levana en Odora (beide model) ;4. Jelte Dijkstra, Hemelum, met Nisiana en Katrijn (beide ster); 5. F. de Haan, Koufurderrige met Zawissa (model) en Xawissa (ster): Rubriek 9. Aangespannen keuring Fries ras enke’span voor sjees; bekroond 1: Eke van Th. Maat, Rohel, rijder D. van der Laan; 2. Beitske van G. maatschappelijk werk in nederland is daardoor in staat om op verantwoorde en doeltreffende wijze, via de daar door geëigende organisaties, maatschap pelijke nood te lenigen.' In het verleden ontvingen reeds ver schillende organisaties hulp en bijstand waarvan wij er slechts enkele noemen: Zorg voor de Jeugd, Massajeugdzorg, Zorg voor Ouden van Dagen, Geeste lijke Volksgezondheid; Kindertehuizen, Kinderuitzending enz.' Welke nederlandse vrouw of man zou zich willen onthouden van het ver lenen van steun aan landgenoten die hulp behoeven? En er is maatschappe lijke nood voor velen. Het „Koningin Juliana Fonds” is in staat de steun die men kan en wenst te verlenen op juiste wijze aan te wenden. Daarom' wordt ook gerekend op uw bijstand in de actie: „BIJSTAND”; Bij reeds eerder gevoerde radio-ac- ties voor sociale, culturele en charita tieve doelen bleek steeds een zodanige belangstelling dat velen teleurgesteld werden. Wacht daarom thans niet met het geven van bijstand tot de laatste dagen doch doe het nu.' Will van het publiek niet mee: Die hadden (wat zeer begrijpelijk was) meer interesse voor het korps uit Koudum. Dat stond er ook keurig op. Een flinke bezetting van een 60 tot 65 leden en mooie uniformen; een mooi geheel en goede muziek. Kou-, dum, dat kan je zien, heeft veel met zijn muziekcorps op. Wie in Koudum van muziek houdt, die wordt daar lid van het korps of werkt in andere zin mee. Er is daar ook door de burgerij gezorgd voor uniformen. Niet om in een ingezonden stuk van lapjes en koffie elkaar zwart te maken of te concurreren met elkaar; daar hoeft Crescendo niet bij. Ook niet in mooie gedichten Crescendo te prijzen, dat hebben ze in Koudum ook niet ge daan. Daar hebben ze de handen in elkaar geslagen en gehandeld. En nu stond ons armzalig groepje van twintig daar tegenover. De moed zakte ons in de schoenen, hebben doorgebeten. Maar het werd nog erger, let maar eens kumers. Toen we langs het Süd lie pen, waar ze zo vooruitstrevend waren geweest om het Koudumer korps uit te nodigen, toen schoten sommigen de tranen in de ogen. Daar werd ons ge vraagd of we even stil bleven staan om te luisteren, want dit was nu eens een korps. Gooi dan dat zootje van jullie maar in de goot. Of: Ga jullie maar naar huis, want dit lijkt niets. Zullen we dat doen? Crescendo zul len we dat doen? Zullen we stil blijven staan en luisteren naar andere corp sen en de boel in de goot gooien en naar huis gaan? Dat is toch zo ge makkelijk jongens.' Zullen we dat nu maar doen? Wat zeggen jullie daar van? Ik weet wat jullie zeggen.' Ik weet de geest in dat kleine groepje muzi kanten. We zeggen metelkaar: Nooit! Nooit! Of gaat het dan ook tegen heel Workum in, dat doen we nooit! Er moet toch ook nog wat muziek zijn met het ophalen van onze Ouden van dagen. Daar kan toch Koudum of Makkum niet voor komen? Het leek dan al wat fleuriger met een goede bezetting en uniformen. Of zouden er in Workum nog mensen zijn, die het goed met ons corps menen. Zou het? We merken er nooit iets van. Maar zo die er zijn, laat die dan naar het bestuur van Crescendo gaan om te praten hoe of wat. Laat oud-leden zich melden bij het bestuur of kom op de repetitie en laten nieuwe le den zich melden voor Muziekvereni ging „Crescendo” of Drumband. Laat Workum tonen dat ze een corps heeft dat mee kan doen in heel Friesland en daarbuiten. Het kan, maar dan al les op alles en elkeen op de bres voor „Crescendo”; W: maar we Telefoon Redactie en Adm! 05151-314 Postrekening 882259 Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer W. Postma. Nam. 1.30 uur ds M. Koopmans van Tubber- gen. (Geref.) Voorm; 9.10 uur Leesdienst Nam; 1.30 uur ds Overdulve van He melum: Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur v. d. Heide van Oostemijkerk. Gaast (Herv.) Nam.' 1.30 uur ds van der Heide van Oostemijkerk.' Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. T. Nielsen: Koudum (Herv.) Voorm: 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej.’ da M. J. van Hamel.' Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ’s av. 7.30 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds v. d. Meulen van Sneek. S.taveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Zondag 18 augustus 1957. Workum (R.K.) Voorm: 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof: (Herv.) Voorm.' 9 uur ds M. Koop mans van Tubbergen. ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej: da M. J. van Hamel. Collecte voor het Bouwfonds’ (Geref.) Voorm. 9 uur Lezen; ’s Av. 7.30 uur ds H. G. Boswijk van Wons. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds Ph. Lin deman van Staveren. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. Jj Oudeboon i TeL 234 Fryske Brief CLXXXIV It sprekt hast wol fansels; dat er yn de FRISO fan forliden wike, gjin Fr. brief stean soe. Sa midden yn de feestdrokte en midden yn ’e fe kansje sitten gean to brief skriuwen, en dan mei in noch hwat rüzige holle, gie net al to bést.’ Hwant as men skriuwe moat, mei it forstan der wol nedich hwat by. En by gelegenheden as forliden wike, hat it er wol oan, dat men jins sinnen allegearre byelkoar halde kin; Doch nou binne wy wer aerdich by üs süpe en stüt en wer ynj üs gewoanfe dwaen; It feest is foarby en üs fekansje om: Better sein: De knyn- tsjedagen binne wer üt; En och; earlik wier sein, bin ik mar bliid dat ik wer thüs 'sit. In minske is op 't lést nea better to sprekken as yn syn/har gewoane dwaen: Nou net dat wy it faeks net nei ’t sin hawn hawwe, ei jonge né. Wy hawwe üs ta de teannen üt formakke. Mar as men hwat alder bigjint to wurden, hat men al gau jins nocht fan al dat gesjou en gedangel. Men is moarns sa stiif as in doar en dan spant it er wolris om, de fuotten oer de bêdsplanke to krjjen: Ja, en der sit ik dan nou wer mei de pinne yn ’e han.’ Krekt of it gjin feest west hat, en wy gjin fekansje hawn hawwe. Alles om üs hinne is wer hiel gewoan. Allinne, sitte wy mei üs tinzen noch al gauris yn Warkum, by alles hwat wy der fan de feesten seagen en hearden: En it mei sein wurde, Warkum hat iwol yn de bilangstelling stien, en it hie it grif ek wol fortsjinne. Yn ünderskate kranten hawwe forslaggen en foto’s stien.' Ek yn kranten, hwer ’t men it alhielendal net fan forwachte hie.’ 1 f i I

Friso nl | 1957 | | pagina 1