r- J i Slagge Katholikendei to Riis I J WORKUMER KRANT r Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I1EME DE BOER, Autoverhuur Libelle Nylons MDIO EN televisie S V.W. AGENDA 625225225225225225225 Workum en „Crescendo" „MAISON IRENE" 1050 jarig bestaan J RADIO HINGST uw BEL 306 b.g.ir. 382 No. 35 80ste Jaargang Zaterdag 24 augustus 1957 KERKDIENSTEN fl NOARD 69 uur mej.' met en zonder chauffeur mee LAAT I 2.95 tot en met 5.50 FRISO; Vj ik DE BEKENDE Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. TJ Gaastra Bz! Boekhandel en Drukkerij, Workum Afd. Gymnastiek De lessen beginnen weer op maandag 2 september; Zondag 25 augustus 1957 Workum (R.K.) Voorm! 7.30 uur Vroeg mis; 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof.’ Staveren (Herv.) Voorm; 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma; (Herv.) Voorm.' 9 uur ds D. J. Spa- ling H; Doop; ’s Av. 7.30 uur ds D. Bouwstra; legerpredikant! (Doopsgez.) .Voorm. 9.30 da M; J. van Hamel; Van verslagen; berichten enz? gaarne spoedige opgaaf! VERZORGEN Zaterdag 5 uur Workum I—Oranje Nassau I Zitplaatsen op de bank 10 cent extra Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten De hartekreet van een onder initi alen F. S. schrijvende inzender noopt ons tot een enkel woord van ernstig vermaan enerzijds, en tot een woord van bemoediging naar de andere kant Als inderdaad de door inzender ge wraakte zinnen of woorden in deze geest zijn geuit dan getuigt zulks van weinig fatsoen en van nog veel minder begrip. Dan kan terecht gesproken worden van „het trachten in de goot te trappen.” Wij kunnen ons dit nam welijks van één Workumer voorstellen en het zou getuigen van een lelijke wanklank tussen de spontane feest viering, welke ongetwijfeld voor de burgerij met grote financiële offers gepaard ging, vooral door de vrij kost bare straatversiering, welke hier en daar was aangebracht. Overal was de ze versiering stijl- en smaakvol, maar toch waren er buurten die kostbaar voor de dag kwamen en kostelijk! Wat de; muziek betreft; opbouwende critiek kan dienstig zijn, afbraakpolitiek is er reeds te veel. Inderdaad de ode op „Nij Libben” met haar prachtige uni formen, uitstekende dicipline en dito prestaties is niet overdreven, maar moet men dan in het eigen vlees gaan snijden, een diepe wond maken? Dit is ten enenmale overbodig, en getuigt van weinig geloof in eigen zaak, van te veel aandacht voor stuurlui aan de wal die het beter weten dan de schip per aan het roer, die in de storm zijn schip naar een veilige haven moeten brengen.' Als Crescendo te kort zou schieten dan zou het de plicht zjjn van dezie criticasters om zelf hun schouders on der het opbouwende werk te zetten, hetzij metterdaad als er muzikale kwa liteiten aanwezig zijn, zoals men uit de beoordeling zou kunnen vermoeden dan wel door anderen op te wekken lid te worden en zelf minstens bereid te zijn tot enige financiële steun. Het is o.i. geen compliment voor de jongeren dat zij hun corps laten mod deren met zo’n 20 25 man, terwijl het in zielental de helft kleinere Kou dum meer dan het dubbele aantal iri het geweer roept.' Dit moest juist een prikkel zjjn voor hen om te zeggen: „Wat Koudum kan, zullen wij ook pro beren!” En daarmee zou de stad en Crescendo meer geholpen zijn dan met smalende uitdrukkingen; Afbreken is gemakkelijk genoeg, dat kan ieder een, maar bouwen, construeren, dat is mannenwerk! Aan de leden van Crescendo de wel gemeende raad (en als niet-Workumer mogen wjj toch gerekend worden in staat te zijn tot een onbevooroor deeld standpunt): laat U niet ont moedigen, houdt U aan de woorden eens gesproken door een groot Neder lander: „Ende despereert niet!” Ga door kwaad en goed gerucht voort met de beoefening van een der schoonste gaven welke de Schepper aan de mensheid schonk: de muziek en zang. Tracht in eigen kring de gelederen te versterken door U in te spannen en te bekwamen de kunst omhoog te brengen. Gij hebt een even bekwame directeur als Koudum; de heer de Boer heeft zijn sporen op dit gebied wel verdiend en op het laatste zaalconcours te Leeuwarden de den de Workumers het immers weer best. Het zit tenslotte niet in de kleren (al is zo’n mooie uniform wel passend), maar in wat er gepresteerd wordt. Ja- ren geleden heeft het Stedelijk Mu ziekcorps van Hindeloopen eens aan een internationaal muziekconcours in België deelgenomen. Dit groepje viel eigenlijk weg tegenover die grote ge- uniformde corpsen, maar dir. de Boer en z’n eenvoudige „aaide joenges” sta ken ver uit boven wat er die dag gepresteerd werd, waarop toen ook een verdiende ovatie volgde, wat voor de Hylpers terecht een onvergetelijke eer betekende. Zie zulke ervaringen moet men tegenover domme, onwaar dige kritiek stellen; Zet door mannen: de muziek is het waard! En goed willende Workumer burgerij, helpt me de Uw corps in stand te houden, gij kunt het niet missen en als er een Telefoon Redactie en Adm.' 05151-314 Postrekening 882259 ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags uur tot maandag voormiddags 7 uur W; Magendans Tel: 535 Wylst ik mei dit brief dwaende bin; bringt de post my in brief fan in ald-Warkumer; Hwat hy my skriuwt en hwat hy wol, hearre jimme letter wolris; Molkwerum (Herv.) Voorm.' 9 uur en nam; 1.30 uur Eerw; Heer Brouwer van Menaldum; Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds J. P. Jacobszoon van IJmuiden. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. T. Nielsen; saesjes allinnich; as it net leauwt yri 'Kristus; Dêrom leit der foar de Krist- like Fryske organisaesjes binammen in taek yn Fryslan om it flaemske biedewurd oerset foar Fryslan wier to meitsjen: Alles foar Fryslan en Frys lan foar Kristus”; De ófgeande geastlik riedsman,’ De ken M; J. IJdema fan Hengelo, brocht hulde oan de greate foarmannen fan it Boun om deraei ek de jongerein oan to trunen ta mear ynspanning foar Fryslan en de Tsjerke. Bisskop Nierman wie bliid mei it stribjen fan it Boun om de Fryske kul- tuer en it Frysk-eigene to biwarjen; Hy achtte it yn dizze tiid mear as ea nedich foar it bilibjen fan de gods- tsjinst. De bitinkingsrede waerd ütsprutsen troch Professer F. Haarsma fan it se minary Rijsenburg"—Driebergen. Hy brocht tank en hulde oan de bodders fan de öfroune fjirtich jier. It giet it R.F.B. om it bihald en de üntjowing fan it Frysk-eigene nei eigen aerd en oertsjüging. It arbeidzjen foar Frys lan moat tagelyks wêze it tsjügen fan jins leauwe; De dieden moatte komme fan de jongerein, dy’t hjoed- dedei realistysk is. Hja wolle mei oaren oparbeidzje om hja witte fan in greater lan as Fryslan, namrnentlik de njje ierde mei in njje tael, dy’t alle minsken sprekke sille. It middeisprogram waerd bisletten mei ritmyske dounsen fan leden fan it ien jier aide Jonge Boerinneboun. It waerd in fleurich, kleurich en treflik ein fan in nettsjinsteande it minne waer, tige slagge bitinkingsgéarkomste; Ta bislüt fan de Katholikendei waerd jouns opfierd it tonielstik fan Henri Ghéon „La farce du pendu dépendu” yn it Frysk under de titel: Hy seach.J troch it himpen finster”. oersetten troch master Simke de Haan: Dit stik bihannelt de skiednis fan twa beafeartgongers, heit en soan; Un- derweis oernachtsje hja yn in herberch oan ’e wei nei Compostella; De spullen dy’t de pylgers by har hawwe, soe it Abonnementsprijs f 1:25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 et; p; m.m! Contracten volgens algemene regeling s=: Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur ALLEEN BIJ uitvoering gegeven wordt; toon dan Uw belangstelling. En doe het dan tal- rjjker dan onlangs toen „Studio” vrij wel voor de bomen speelde. Ik zou dan willen besluiten met de woorden van de Apostel Paulus: „In dezen prjjs ik U niet.”. U kunt zich beteren, ook in dat op zicht; Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé (Geref.) Voorm. 9 uur Lezen: ’s Av. Ferwoude (Herv.) Geen Dienst Gaast (Herv.) Voorm; 9 uur ds Hoo- gendoorn van Longerhouw! Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H.’ de Wolf ’s Av. 7.30 uur ds, T. J; Drent van Parrega.' (Doopsgez;) Geen Dienst Koudum (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur ds H; J. van Nie H. Doop ’s Av. 7.30 uur ds H. J. van Nie. Tijdens een opname in Workum; had ik de eer om met de Burgemeester een vraaggesprek te mogen hebben; over de zakelijke gang en het leven in Wor kum. Thuis gekomen zijnde, zijn wij direct in de studio aan de gang gegaan om de opname, zoals wij dat in vaktermen noemen; uitzend-klaar te maken! Na af luistering zijn we tot de con clusie gekomen, in een doortastende en zelfstandige gemeenschap te hebben vertoefd.' Vanuit deze plaats zeggen wij allen dank, die deze opname mogelijk maak ten: Het zou ons te ver voeren om een ieder persoonlijk te bedanken; Toch zijn wij tegenover enkele per sonen verplicht dit te doen, en dit is in de eerste plaats het college van b. en w.' van Workum en in de tweede plaats de kerkelijke instanties, in ’t bijzonder Da; van Hamel, Ds. Spaling en de heer de Boer: Zeer zeker zal aldus deskundigen, deze reportage Workum ten goede ko men; moge ik namens alle zieken en collega’s van de omroep U allen harte lijk danken, en groet U, zo mogelijk tot weerziens.’ De Friese taal, hoe mooi zij ook is, ben ik niet meester; alleen dit, vol gens mij ook heel belangrijk, sluit met Tige dank! P. POS Amersfoort; augustus 1957»4 Mijnheer de redacteur,' Toevallig kreeg ik uw krant van j.l. zaterdag onder ogen, waarin opge nomen het ingezonden stuk betreffende Crescendo” uw plaatselijke muziek vereniging. Mag ik als bestuurslid van „Nij Lib ben” van Koudum hier iets over zeg gen? In de eerste plaats F. S. hartelijk dank voor de prettige stijl tegenover ons, waarin uw stukje geschreven is, alleen de bezetting van ons corps hebt u overschat; We hebben 55 leden en deze leden hebben; naast onze burge rij, er het hunne toe bijgedragen om te kunnen komen waar we nu zijn; Deze bijdrage was niet gering. Er werd door de leden ongeveer f 2000.bij eengebracht om te kunnen starten en er dient nu hard gewerkt te worden om alles zo vlug mogelijk te betalen. En hierin, F.- S. steunt ons de burgerij, en het is deze steun welke een ver eniging nu eenmaal niet kan missen! Vandaar dat ik uw klacht kan begrij pen als u schrijft, dat u van enigerlei steun van uw burgerij nooit iets merkt; Dat is heel jammer. Toch dient deze steun gevonden en aangekweekt te worden* En dan niet de mensen adviseren om zich in verbinding te stellen met het bestuur van „Crescendo” (ze niet la ten komen en maar weer afwachten, nee, zoek ze op. Reis uw stad af waar ze zitten, de oud-muzikanten die u nodig hebt. Zoek ze op, de jeugd, waar een muziekver eniging niet buiten kan en zoek ze op, de burgers om uw vereniging fi- nancieël op een gezonde basis stellen! Voor het bestuur een boel werk, maar het resultaat zal niet uitblijven. Workumers knoop de klacht van F. S. in uw muzikale of niet-muzikale oren.’ Als uw gasten hebben wij kunnen ziens dat Workum met elkaar een feest kan opzetten dat het „klapt”. Stap dan ook met elkaar achter „Crescendo” en bouw haar op tot een muziekvereni ging uw stad waardig. Koudum O.' DE JAGER (Doopsgez.) ’s Av.’ 7.30 uur mej. da M; J. van Hamel; aid-Warkumers byelkoar, en net as minhear of mefrou dy en dy. Moat ik hjir noch ophelje oer de brij iterij? Dér wie de hikke alhielendal fan de daem; Dat siet der oan itenstafel sa mar to sjongen fan „hup süpen gro aten brij.-” Wol in biwiis dat de mins ken it boppest bést nei ’t sin hawn hawwe; Alles by alles, in moaije dei. En ik soe hast sizze:;: Né, ik siz dizze kear neat mear; Lit ik ta bislüt, (en ik sprek dan moai grif üt namme fan alle ald- Warkumers dy’t de 7e augustus yn Wa’rkum west hawwe,) al dyjinge, dy’t mei holpen hawwe om dy dei ta in feestdei to meitsjen, hertlik tank sizze. Fryske Brief CLXXXV .’k Haw in brief krige. Ja, en mar frijhwat in boazen ien,' hear! Alteast oan it bigjin stiet sa it ien en oar hwat my al hwat swier op ’e mage leit. Nou net dat ik der myn iten om stean litten haw, mar it is dochs sa, ik kin it ek net op my sitte litte.’ Hwat is ’t gefal? De man dy’t my dat brief skreaun hat; docht krekt of it myn skuld west hat, dat de dielname oan de breatafel; gjin trjje goune koste, mar trije fiif en tweintich de man.' Hy skriuwt: „It giet my net om in kwarts je mear of minder, mar jo hawwe yn dy „circulaire” skreaun dat it trije goune koste; En nou moasten Wy dochs mear bitelje: En trije goune wie al in bihoarlike prils.” Hwat ik der op to sizzen haw is dit: Op in byienkomst fan it bistjür fan Plaatselijk Belang, hwer ik ek by wie, hat de eigner fan „De Wijnberg” üs sein dat de priis trije goune wêze soe (inclusief!!); Hwerom dat foroare wurden is; wit ik net, hwant ik hearde der seis ek al hwat frjemd fan op. Dos achte briefskriuwer, nou daliks net wer sa mal en sa op spy 1 je, ik stean buten it hiele gefal. It wie sa, ik haw gjin ruot yn it iten smite wollen, mar as ik myn eigen sin dien hie, hie ik grif net mear as trije goune bitelle.’ Fierder wol ik der net mear oer prate. Ja en sa sitte wy dan ynienen op de gearkomste fan de ald-Warku- mers.' Nou ik mien wol sizze to meijen, dat de fleur der aerdich yn siet.' Jonge noch ’n ta, hwat is it er om wei gien, hwatte? Alear waerd wolris sein It giet er oan de hoasbannen ta troch; Sa wie ’t hast al: (Ek al reitsje de hoasbannen dan hoe langer hoe mear üt ’e moade.) Hwat wie ’t in feest, dat wersjen fan safolle aide maten en aide kame- raedskes: En der wiene alhielendal gjin stive, deftige minsken: Der wiene allinne mar: Jan fan dy en dy, en Bouke fan:::: en Klaes fan en Durkje, sa en sa; en Grytsje fan...;:!; Men seach oars net as füskjen en dan sizzen: „Hea binne jo, (of bisto) dy en dy?” It wie nou krekt of ’t de tiid stil stien hie; safolle aide bikinden wiene der byelkoar.' En hwat gie it er om wei; Men koe jin seis by tilden net ienris for- stean! Lit stean dat men hearre koe hwat in oar sei! Hwat tige op priis steld is, dat de Boargemaster oanwêzich wie, mar foral ek hwat hy der sein hat. It lei y sa alhielendal yn de „lijn” fan dizze gearkomste.' Dat al dy ald-Warkumers harren sa echt thüs fielden, die wol ütwizing yn hwat der sein wurden is. En dat alle rang en stan der wei fal len wie, hat eltsenien goed dien. In sprekkend foarbyld der fan hat wol west, de taspraken dy’t hal- den binne. Nim nou allinne mar de ïnefrou, dy’t har bikind makke net as mefrou dy en dy, né, sa spontaen wei: ik bin Jeltsje fan meester van der Wal. Sjoch, soks hat üs allegearre sa goed dien. Hwant wy wiene der as Tongersdei 15 augustus,' feestdei fan Marije-Himelfeart; waerd to Riis de jierlikse katholikendei fan it Roomsk Frysk Boun hélden! De dei bigoun mei in plechtige H; Misse yn ’e tsjokfolle St. Odulphus- tsjerke to Bakhuzen.' De feestpreek waerd holden troch pater dr. S. Gala ma (o. f. m.) rektor fan it gymnasium to Venray. De sear-earwaerde hear waerskóge dat it lied „hurde Friezen bliuwe wy” net de foartoan hawwe mei.' De neisteleafde moat nei foaren komme yn it libben, hwertroch men frij wêze kin foar God: Middeis waerd de greate iepenloft- gearkomste halden op it terrein by it Riister Bosk. Doe ’t pater Halvard Hettema, de foarsitter fan it Boun, it wolkom taróp oan eltsenien, binam men oan de bisskop fan Grins, mgr. P. A. Nierman en de boargemaster fan Boalsert mr; J. A. Geukers, wienen de trije tribunes stadichoan fol rekke. De foarsitter sei mei klam, dat yn Fryslan roomsk en net-roomsk meiinoar op- arbeidzjen bliuwe moatte en sille, net tsjinsteande it misbigryp; dat der fa ken is.' Nei de musyk fan it Blauhüster korps en de gymnastiek demonstraesjes troch forienigingen üt ünderskate plakken brocht de foarsitter fan it jubileum- komité, de hear A: Feenstra, haed fan de r.k. lanbouskoalle to St. Nyk, for- slach üt fan ’e jubileum-aksje, dy’t halden is mei stipe fan roomske for ienigingen, organisaesjes en parochys yn Fryslan en hwer ek troch forskate net-roomske Friezen oan dielnommen is! Wylst de aksje noch net alhiel 6f- roun is (men kin noch jild stoarte op gironümmer 827289 fan Kingma’sBank to Snits to namme fan notaris Galama to Snits) koe nou al in bidrach fan 3250 goune ta sein wurde: Yn syn tankwurd boun Pater Hette ma de tahearders op it hert, dat hja by har wurkjen foar Fryslan, dreaun wurde moatte troch de leafde dy’t Kristus leard hat. Fryslan sil nea lokkich wurde mei jild en yndustriall- 7.30 uur ds Bil van Oudega (W.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G: Visser Heidenschap (Herv.) Voorm.’ 9 uur ds i D. Bouwstra, legerpredikant; Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. (Geref.) Voorm! 9.10 uur Leesdienst. Nam.’ 1.30 uur ds Jelsma van Warns: K- V I

Friso nl | 1957 | | pagina 1