Workum oudtijds KRANT WORKUMER Nieuws- en en I Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland 1 IJEME DE BOER, Autoverhuur Libelle Nylons RADIO HINGST FAf TCUEVISIG S.V.W. AGENDA BEL 306 b g-s 382 MAISON IRENE0 Zaterdag 31 augustus 1957 No. 36 80ste Jaargang f! NOARD 69 i met en zonder chauffeur FRISO? mee KERKDIENSTEN Zondag 1 september 1957 LAAT uur mej: 2.95 tot en met 5.50 BURGERLIJKE STAND 9 uur ds Gemeente Workum en WIELERRONDE PLAATSELIJK NIEUWS en nam. (Doopsgez.) Niet ontvangen.1 ■WHIM DE BEKENDE Telefoon Redactie en Adm.‘ 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen; berichten enz1 gaarne spoedige opgaaf! Warns (Herv.) Voorm. 9 uur 2 uur ds mr Q. Rovers. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur de heer J. Jorritsma van Bolsward. Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. Tl Gaastra Bz! Boekhandel en Drukkerij, Workum Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Ferwoude (Herv.) Voorm. P. E. van Ooijen. Geen verhoging draadomroepabonnement De Centrale Directie van PTT deelt mede dat het, in tegenstelling tot an dersluidende geruchten, niet in het voornemen ligt over te gaan tot een verhoging van de abonnementsprijs van de draadomroep.’ Mocht, geheel los hiervan, besloten worden tot een verhoging van de lui sterbijdrage, dan zal deze gelijkelijk gelden voor toestelbezitters en draad- omroepabonnees. Afd. Gymnastiek Door bijzondere omstandigheden is de heer Jansen verhinderd volgende week les te geven. De lessen beginnen nu maandag 9 september.* Afd. Volleybal De oefenavonden beginnen weer op donderdag 5 september 6.45 uur voor dames 7:45 uur voor heren 8.45 uur voor gehuwden ÜW VERZORGEN Meubelen van Inconé gaar, een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Programma voor zaterdag 31 aug; ’57 Workum I—Freno I (Franeker) Oeverzwaluwen I—Workum II Vertrek per fiets 2.15 uur van de Merk Jun. A. „De Zwaluwen” tournooi te Leeuwarden. Deelnï verenigingen: Friesland, Leeu warder Zwaluwen, O.N.S. en Workum Vertrek per auto 1.45 uur Reiskosten f 0.60. Zie het programma en de opstelling in het clubkastje. a Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Op zaterdag 24 augustus was het dan zover dat de uitgestelde wieler ronde gereden zou worden op het parcours Dwarsnoard. Het weer leek ’s morgens allesbehalve gunstig, maar ’t heeft zich gelukkig goed gehouden; het zonnetje kwam er af en toe nog eens door, maar de krachtige wind bleef voor het publiek fris en maakte het voor de renners niet gemakkelijk; ’t Zal zowat kwart voor vijf zijn ge weest, toen onze plaatselijke politie, de heer Zweepe, het startschot loste voor de deelnemers op gewone fietsen.' Ze hadden toen dertig ronden voor de boeg en aldra bleek dat het een mooie strijd zou worden.' Jammer was ’t dat onze jonge, toekomstige renners Bou- pia en Beuker ,’t niet konden vol houden! Beuker verdween met een ronde achterstand, maar Bouma fietste 'de hele wedstrijd uit.' Verschillende premies werden in. de wacht gesleept.' Van 21—28 augustus 1957 Geboren: Bauk, dv Meije Regeling en Siebrigje van der Kamp. Gehuwd en Ondertrouwd: Geen.' Overleden: Anne Cnossen, 63 jaar, echtg. van Grietje de Boer, wonende te Workum.' Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur ds W. J. Keiler, oud- predikant van Molkwerum.' Abohnamentsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv: van buiten Friesland 9 ct: p: m.m! Contracten volgens algemene regeling Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. WORKUM. De directeur van het P.T.T.-kantoor, de heer J. de Groot, gaat met ingang van 9 september a.s. met vervroegd pensioen de dienst ver laten en zal zich dan metterwoon weer in Sneek gaan vestigen, vanwaar hij indertijd ook naar ons postkantoor overkwam en hier alzo andermaal werkzaam was, de laatste keer als directeur.' Onze vroegere stadgenoot, de heer H. van Dijk, te Leeuwarden, werkzaam als leraar bij het lager technisch on derwijs, slaagde dezer dagen voor het paedagogisch getuigschrift voor het Nijverheidsonderwijs? ALLEEN BIJ Het is al weer geruime tijd geleden, dat men in verschillende dag- en weekbladen kon lezen, dat er in Hin- deloopen een scheepswerf zou wor den aangelegd. Omtrent de afmetingen werden verschillende getallen genoemd en gissingen gemaakt. Velen die el ders werkten, dachten dat nu spoedig de tijd zou komen, dat ze in de hun zo oude vertrouwde omgeving, een goede toekomst tegemoet zouden kun nen gaan, door aldaar tewerk te wor den gesteld. Tot nu toe hebben ze echter tevergeefs gewacht, want nog steeds is niets in deze richting te bespeuren. Hindeloopen is reeds tot ver over onze grenzen bekend, maar oude glorie brengt geen vooruitgang. Industrie zal deze moeten bewerkstel ligen. Het is daarom de wens, dat er spoedig verandering moge komen, en de betreffende autoriteiten de juiste weg mogen nemen tot de voor Hinde- Joopen zo broodnodige Industrie. Oud-Hindelooper. gen vaak sukkelen met veel te weinig leden.' De werkwijze van vroeger is reeds grondig gewijzigd, men heeft zich aangepast aan hetgeen in deze tijd grotere belangstelling wekt, maar daarbij is niet uit het oog verloren dat bespreking van de Bijbel, beter gezegd Bijbel-onderzoek, op de eerste plaats moet staan en onze Chr. organisaties doet onderscheiden van de niet-ker- kelijke verenigingen.' Met inachtne ming van vorenstaande kan toch wel een voor de jeugd aantrekkelijk pro gramma worden ontworpen, mits er een krachtige en tevens met de jon geren meelevende leiding aanwezig is.' Bij de reeds genoemde ring schijnt dit wel het geval te zijn en wij kennen er figuren die ondanks het feit dat zij de zestig passeerden nog veel begrip hebben voor de jeugdproblemen en uitstekende jeugdleiders genoemd mo gen worden. Van een hunner maakten wij van dichtbij deze dikwijls ondank baar schijnende arbeid mede en deze geboren jeugdleider, de heer E. de Haan te Hemelum, die zich jarenlang gaf voor dit werk,, is na een korte onderbreking ook thans weer de be zielende kracht van de Hemelumer C.J.M.V., zoals mej. S. IJntema, thans mevr, de Jager—IJntema, het bij de vrouwelijke jeugd was. Beiden hebben hun sporen bij dit werk met ere ver diend en het is te begrijpen dat men hun arbeid weet te waarderen. Het is dan ook geen toeval dat op de grote propagandavergadering van de Zuidwesthoekse Chr. jongeren, welke in de maand oktober in Kou- dum gehouden zal worden de vereni- i ging van Hemelum een leidende rol gaat spelen. Zij zullen dan het toneel stuk, geschreven door de heer E. D. de Jong en getiteld: „Hwa ’t ienris stroffelet”, dat vier bedrijven telt, voor het voetlicht brengen, terwijl door hun voorzitter de Haan te houden in leiding ten volle het karakter van de leider wat zijn studie en oordeelkun dig begrip betreft, weergeeft, want zijn onderwerp, ontleend aan het Bij belboek, dat der Richteren, onder scheidt zich door originaliteit en ac tualiteit: Het vraagstuk betreffende de vrouw in het algemeen en de keuze van een levenspartner in het bijzonder is al zeer oud en speelde vroeger en nu een rol in de geschiedenis der mens heid. De vele facetten van dit vraag stuk zullen niet vergeten worden en het zal zeker de moeite waard zijn deze door een persoon als de Haan te zien uiteengezet, omdat het ook voor de jongeren van nu eveneens geen onverschillige zaak kan zijn hoe zij aan een „hulpe tegenover zich” geraken en alzo de „oprechte trou” waarvan reeds onze grote Vondel zong, metterdaad zullen ervaren. Over die samenkomst volgen te zijner tijd nog wel nadere mededelingen. In verband met de omstandigheid, dat mijn grootmoeder in 1832 te Wor kum is geboren, heb ik altijd nog een zeker zwak voor die stad, die ik ook al eens persoonlijk heb be zocht. Met het oog op de gehouden fees ten, moge hieronder nog een beschei den historische bijdrage mijnerzijds vol gen.' Allicht zijn verschillende feiten vol doende bekend en werden daaraan in „Friso” in de loop der jaren misschien wel uitvoerige artikelen gewijd, toch is wat hier volgt, in kort bestek wel een aardige opsomming van datgene wat Workum in het verleden beroerde. In een 125 jaar geleden verschenen Aardrijks- en Geschiedkundig Woor denboek van de Provincie Friesland, vind ik omtrent Workum o.m. aange tekend, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat deze plaats aanvankelijk meer westwaarts heeft gelegen nabij het Creilerbos, dat zich uitstrekte van de tegenwoordige Friese tot de Hollandse kust. (Het dorp Creil in de Noordoost- polder heeft zijn naam aan dit bos ontleend.) Had Workum in 1495 veel te lijden door de strijd tussen de Schieringers en Vetkopers, in 1515 werd de stad door de z.g. Zwarte Hoop overvallen met brandstichting en verwoesting. Hierop kwamen de Gelderse solda ten, die de kerk van binnen geheel uitbrandden en ten slotte had een overval ener bende van Bourgondische aanhang plaats, waaraan Grote Pier met zijn helpers een einde maakte. Havelte (vroeger Beetsterzwaag) Jiergearkomste Fryske Akademy Sneontomiddei sil de Fryske Ake- demy syn jiergearkomste halde yn de Harmony to Ljouwert: Nei de iepening troch Prof.' Koksma en it jierforslach fan Dr: Kok sil de hear Spahr vander Hoek hwat fortelle oer it wittenskip- lik wurk, dat de Akademy mei help en stipe fan forskate ynstansjes en gans partikulieren yn de Walden üt ’e wei set. len en oar sil mei mate- riael op de banopnimmer neijer ta- Ijochte wurde.’ De hear J. Piebenga sil in koarte lêzing halde oer de Fryske skrifte- kennisse, nei oanlieding fan syn wurk oan de nije printinge fan it hanboek oer de Fryske literatuer, dêr ’t jierren lang nei ütsjoen is en dat op 31 au gustus forskine sil.' Ta bislüt sil Ds: B. Smilde hwat for telle oer it liet yn Noardfryslan, hwat mei piano en blokfluiten taljochte wurde sil: In moai program dus, dêr ’t grif gans leden en stipers fan de Akademy en faeks ek oare bilangstellenden, op tasetten komme sille! Heidenschap (Herv.) Voorm) 9 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp; (Geref.) Voorm) 9.10 uur Leesdienst. Nam.’ 1.30 uur ds Bil van Oudega. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen.' Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur nam 2 uur ds H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Fryske Brief CLXXXVI Der wurdt my sa foar en nei no ch alris in kranteknipsel yn ’e hannen treaun, of hwat eir wol bard, oer de post stjürd: It sprekt hast fansels dat it yn dy stikjes krante, meast altyd oer Warkum giet.' It sy dan, dat der goed- of ek wolris kwea fan sein wurdt.* Men jowt of stjürd my dy stikjes om ’t men wit, dat ik der noch al gleon op bin.* Doch it bard ek wol dat men my der in briefke byskriuwt hweryn dan frege wurdt of it net aerdich wêze soe, der ris hwat oer to skriuwen: Ik doch dat dan ek wolris, mar altyd lang net.’ Hwant der wurde wol ris dingen yn neamd, dy’t men better mar rêste litte kin: Men tsjinnet der wier it algemien bilang net mei, troch eat op to heljen, hweryn men bipaelde persoanen in kladde op ’e jas smyt: En dan noch wol minsken dy’t faek al jierren en jierren wei binne.' Der binne stikjes by, dy’t grif wol waerde hawwe, mar nou noch net.' Allinne letter, folie letter, miskien. En dan allinne noch mar om in yn- sjoch to krijen oer bipaelde tastannen yn earder tiid: Of ’t al dy kranteknipsels dan gjin waerde hawwe? Ei jawis wol: Mar lyk as sein om to biwarjen en net om jitris under de oandacht brocht to wurden.' Doch it i.s wolris in hiel krewei om in bislüt to nimmen:Hwat kin ik brüke en hwat net.' Ik krige koartlyn in aide krante fan immen’ Aid, dat wol sizze, sa’n fyftich jier dan: Der wie doe yn Warkum hwat bard, hwat de hiele stêd yn opskuor brocht hie. Ja, en net allinne yn Warkum mar rounom spriek men der skande oer.' Hoe en hwat er nou krekt bard is, of better sein, hoe ’t it „drama” him ófspile hat, kin ik net rjocht hichte fan krije. Mar yn de krante dy’t hjir nou foar my leit, stiet my greate letters yn: „Doofpotten te koop: Inlichtingen bij het gemeentebest uur van Workum.”. Sa yn de earste each opslach wie ik fan doel west, der hwat mear oer to skriuwen, mar nou ’t ik der ris nei fomommen haw, en moai krekt wit hwat er bard is, swij ik der fier der oer. It is my al hwat in to (,pyn- like” kwesje. En dan krige ik de 7e aug. fan in ald-Warkumer in stik krante, hwer ’t ek frijhwat oer Warkum yn stiet. En nou just net alle- gearre like moai.* Hwant as wy léze: „Een stad als Workum gaat in stede- bouwkundig opzicht heel snel achteruit en behoort binnenkort uit esthe tisch oogpunt niet meer tot de elf ste den! En dat in een tijdsverloop van nauwelijks een jaar.” muoit üs soks tige.’ Nou stiet der noch frijhwat mear yn, mar it leit net op myn wei, (der fierder op yn to gean; Hwant men sil it yn Warkum seis moai grif ek wol lézen hawwe! En it giet op ’t lést de Warkumers mear oan, as my.' Boppedien is it sa, men kin nou wol hiele stikken yn ’e krante skriuwe oer eat, hwat nei 't men mient forkeard is; mar folie en folie better is it, om dy soarte fan dingen to biprae ten; Mra om nou noch ris op dy kranteknipsels en aide kranten werom to kommen; lit men my dy gerêst mar stjüre.' Ik sil it spul wol skiftsje en hwat ik net brüke kin, biwarje ik wol, hear.' In 1523 kwamen de Bourgondiërs opnieuw vele verwoestingen aanrich ten, waarbij ook de toren, die altijd de zeevarenden tot baken had ge diend, „tot op het vierkant muurwerk” werd vernield. Tijdens een zware storm in 1735 is de spits van de aan St. Geertruid toe gewijde kerk af gewaaid. Het zich in dit kruisgebouw bevindend fraaie or gel is door Jan Harmens van Berlikum van welke plaats hij afkomstig was en waarnaar hij zich noemde, vervaar digd. Behalve de grote kerk was er vroe ger ook nog een gasthuiskerk, welk gebouw later voor een stads pakhuis, werk- en spinhuis voor onvermogen- den werd ingericht. Ook bestond er een gesticht, de kapel genaamd, we]ke naderhand tot een stadsschool werd gebruikt. Omtrent 1770 is de zeer fraaie R. K. kerk gebouwd. Als grootte van de stad werd begin vorige eeuw opgegeven 1698 bunders en 31 roeden. In en na 1623 werd het Workumer Nieuwland ingepolderd. Toen in november 1776 door een ge weldige storm de zeedijken bezweken, kostte het herstel tweemaal honderd duizend gulden, waarvan de provincie en de ingelanden elk de helft moes ten betalen. Ook door de bekende watervloed van 4 februari 1825 zijn de stad en de bewoners ontzettend getroffen! In dat jaar telde de stad 5250 zielen gehuisvest in ruim 600 huizen. In 1781 woonden er 66 kofschippers en von den velen werk in 17 pottenbakkerijen. RIDDERING Workum (R.K.) Voorm! 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof: (Geref.) Voorm. 9 uur ds J. van Dijk van Koudum.' ’s Av. 7.30 uur ds J. Boswijk van Wons. (Bapt.) Voorm: 9.30 uur ds G: Visser 11:15 uur Zondagsschool. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S, J; Oudeboon S Tel: 234 (Herv.) Voorm. 9 uur ds H. H. Tulp.' ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling, Medewerking van het Kerkkoor en Koperkwartet.' (Doopsgez.) Voorm. 9.30 da M. J. van Hamel: Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Niet ontvangen. CHR. JEUGDVER. BLAZEN VERZAMELEN FR. ZUIDWESTHOEK. Het zomer seizoen, doorgaans de tijd waarin on ze Chr. jeugdverenigingen geen gere gelde samenkomsten houden met uit zondering van de .„toogdagen”, ligt voor het grootste deel weer achter ons. Met enkele dagen komt de „r” weer in de maand en dat betekent tevens langere avonden. De winter is meer dan de zomer ge ëigend voor studie en besprekingen en zo zullen ook spoedig de jongeren weer aan de slag gaan; In onze Zuidwesthoek wordt het winterseizoen van C.J.M.V. enC.J.V.F. ingeleid met een kerkdienst te War kum op 1 september, welke tot doel heeft ook de jongeren uit de ring, buiten Workum wonende, aan te trek ken. Voorganger in deze dienst is Ds D. J. Spaling Dzn, Ned. Herv. predi kant aldaar. In deze bijzondere jeugddienst werkt mede het Herv. Kerkkoor en een ko per kwartet, zodat ook de meer mu zikale kant aan haar trekken komt. Het spreekt vanzelf dat de organi saties ook gaarne niet-leden bij deze kerkdienst zouden zien. De jongeren organisaties kunnen de laatste jaren niet hoog van de toren blazen wat hun aantal leden betreft; integendeel, de jeugd heeft tegenwoordig zoveel aan het hoofd dat sommige verenigin- 11 '■fl t -3 Kt

Friso nl | 1957 | | pagina 1