G. S. VISSER I WORKLFMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Wijziging uitbreidingsplan Workum IJEME DE BOER, Autoverhuur Collecte Een rechtvaardige zaak staat steeds sterk Inenting tegen Kinderverlamming Libelle Nylons De Unie-collecte N met ‘PHILIPS TELEVISIE A RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g. g. 382 S.V.W. AGENDA „MAISON IRENE0 80ste Jaargang No. 41 Zaterdag 5 oktober 1957 OFFICIËLE MEDEDELINGEN )3 en met en zonder chauffeur mee LAAT VERZORGEN DE BEKENDE gefotografferd werden FRISO. 100 pet service Prima beeld Direkt leverbaar Merk Telefoon 358 BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum 2928 pers. 375 pers. Zendt Uw advertenties vroegtijdig in 2553 pers. NOARD 69 Wij demonstreren gratis bij ons aap de zaak of bij U thuis Alle merken leverbaar, PHILIPS, ERRES, TELEFUNKEN Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Van elk dezer punten werd in een foldertje door het bestuur iets naders verteld, welke gegevens desgevraagd worden toegelicht. Van belang is wel om nog even te melden dat de gehele opbrengst van de collecte in de pro vincie Friesland blijft, terwjjl 20 pct. van de gemeentelijke of plaatselijke opbrengst in eigen omgeving mag wor den besteed.' Het plaatselijk comité van de Vrouwelijke Hulpverlening in Friesland.’ 3; Uitzending van Friese kinderen naar vacantiekoloniën. WORKUM. De collecte voor de Na tionale Reclassering heeft hier netto opgebracht de som van f 120.75. PLAATSELIJK NIEUWS Gemeente Hindeloopen maand september 1957 Geboren: Reina Trijntje dv Auke Bentveld en Jitske de Vries (30 sept.) Gehuwd: Geen: Overleden: Albert Poeze, 78 jaar, wedn; van Antje Sjoerds (11 sept) Namens de „entgemeen- schap” te Workum.' VAN DER GOOT, gemeentesecretaris AhontwiMntaprip LW par kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit Kooi’ deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Ve*Bohijnt éénmaal pas waaft Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum van de Vrouwelijke Hulpverlening Zo langzamerhand raakt de grote jaarlijkse collecte van de Vrouwelijke Hulpverlening bekend in ons gewest. De Vrouwelijke Hulpverlening begint een vaste plaats in te nemen in de Friese samenleving. Met vertrouwen doet de V.H.V. daarom ook dit jaar weer een beroep op aller medewer king. Door Friesland voor Friesland Wat wil de V.H.V. het komende jaar voor Friesland en in het bijzonder voor hen, die het op één of andere wijze moeilijk hebben, gaan doen? Voor de volgende doeleinden zal de collecte bestemd worden: 1. Boottocht van een week voor chronische patiënten. 2. Consultatiebureau voor alcoholisme. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Nu de programma’s voor de winter- bijeenkomsten weer worden geregeld, is het juist de taak van de vrouwen bonden om eens iets te horen over doel en streven van de Bond voor Premievrij Staatspensioen.' De emancipatie, die in Nederland heeft plaats gegrepen, brengt mee, dat niet alleen sprekers worden gehoord, maar dat ook de vrouw zich in dit vraagstuk laat horen. Dit zal het be reiken van de eindpaal bespoedigen. Na ruim 50 jaar is een mijlpaal be reikt, n.l. dat de ouderen boven de 65 jaar het voorrecht smaken van een premievrij Staatspensioen: Van 26 september—3 oktober 1957 Geboren: Engeliena Margaretha, dv Steffen van der Pal en Anna Blom: IJde Teake, zv IJde Bouma en Katha rina Adema: Gehuwd: Geen: Overleden: Pietje Muller, 89 jaar, wonende te Workum.' De eerste inenting tegen kinderver lamming zal te Workum worden ge houden op vrijdag 11 oktober a.s. in gebouw „St: Jozef”. Eén dezer dagen zullen de oproe- pingskaarten worden verzonden le. voor alle kinderen, geboren in het jaar 1955; 2e. voor die kinderen, geboren in de jaren 1948 t.e.m. 1954, welke daar toe door de ouders zijn opgegeven Voor een vlot verloop van de inen ting is het noodzakelijk dat ieder zich strikt houdt aan de volgende aanwij zingen; 1: Heeft u op woensdag 9 oktober a.s. voor uw kind, behorende tot één der hierboven genoemde groe pen, nog geen oproepingskaart ontvangen, dan dient u dit uiter lijk donderdagmorgen vóór 12 uur ter gemeentesecretarie temeldén. 2. Houdt u zich aan de op de op roep vermelde tijd. Slechts wan neer iedereen op de aangegeven tijd komt, is het mogelijk het wachten tot een minimum te be perken. U zult zelf niet graag willen wachten, een ander ook niet; Door op tijd te komen be wijst u daarmee dus zowel een ander als uzelf een grote dienst 3. Neemt u de oproepingskaart mee naar het entingslokaal en houdt u deze vóór het binnengaan van het lokaal gereed. 4; Betaalt u de aan de achterzijde van de oproeping vermelde kos ten met gepast geld. Ook daar mee kunt u belangrijk meewer ken aan een vlot verloop van de inenting. 5; Houdt u er bij het kleden van uw kind rekening mee, dat de linker bovenarm gemakkelijk en snel kan worden ontbloot; 6: Mocht u wegens ziekte van uw kind niet aan de oproep kunnen voldoen, dan gelieve u dit mede te delen aan Zr. van der Meu- len, Noard 178.' Het Hoofd van het gemeentebestuur van WORKUM brengt ter openbare kennis, dat voor een ieder ter gemeen- te-secretarie, tijdens de gewone bu- reau-uren, ter inzage ligt het door Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 26 augustus 1957, no. 206, le afd: gedeeltelijk goedgekeurde raads besluit dd. 19 december 1956, no. 67 tot wijziging van het uitbreidingsplan voor de Stad Workum en tot aanvul ling van art: 10 der bebouwingsvoor- schriften dier gemeente: WORKUM, 25 september 1957. Het Hoofd van het gemeente bestuur voomoemd, J; RUSSCHEN BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C: Het eindresultaat van het bevol kingsonderzoek op tuberculose, dat van 29 januari t.e.m. 2 februari 1957 werd gehouden is thans bekend. Hieronder volgt een kort overzicht: Opgeroepen werden Niet opgekomen wegens een geldige reden (ziekte, afwezig heid uit de gemeente, regelma tig doorgelicht enz.) zodat bij 100 pet. opkomst gefotografeerd hadden moeten worden Programma zaterdag 5 oktober 1957: Senioren: Nijland I—Workum I Vertrek 3 uur Bolswardia I—Workum 2 Vertrek 3 uur Workum 3—O.N.S. 5 Aanvang 4 uur Daarom is het zo juist gezien, dat de vrouwen in het algemeen, vooral de jongeren, zich aansluiten als lid van genoemde Bond. Immers het bejaardenvraagstuk geldt ook haar. Nu de ongeren en kleine zelfstandigen zware offers moeten op brengen, is Premievrij Staatspensioen zo economisch, billijk en rechtvaardig. U zegt misschien: Waar haalt men het geld vandaan. Maar wendt dan !Uw blik naar Denemarken en meer dere landen. Heeft U dit gedaan, dan is Uw conclusie: wat ginds geschiedt, moet hier ook kunnen en dan zo, dat het oud worden in Nederland een ze gen zal zijn: Leeuwarden, oktober 1957. R. SEINSTRA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 WORKUM II—IJ.V.C.' I 5—2 Ook de tweede volledige competi- tiedag heeft de v.v. Workum van de twaalf te behalen punten er negen binnen, gehaald. Een prima succes. Het derde elftal van de senioren won de uitwedstrijd tegen Oeverzwa- luwen II met 5—1. Het tweede elfta1, dat voor de zware opgaaf stond om van IJ.V.C. enige winst af te snoepen won met niet minder dan 5—2. Al di rekt na de aftrap was het te zien dat Workum deze wedstrijd niet behoefde te verliezen. Het duurde echter ruim een kwartier voordat P. Wesselius de stand op 1—0 bracht door de bal ovex de te ver uitgelopen keeper in het doel te lepelen. Een dekkingsfout van Harmen en Feike stelde de voorhoede van IJ. V. C. in de gelegenheid om de balans weer in evenwicht te brengen 1—1. IJ.V.C. putte hieruit moed en de verdediging moest alle zeilen bjj zetten om de soms en wy nei hüs ta, mei in ding Junioren: Workum 3 B—Bakhuizen 1 B, 4 uur Heerenv. Boys 1A—Workum IA Vertrek per auto 1.30 uur Oeverzwaluwen 1B—Workum 1B Vertrek per fiets 1.45 uur Speelt mee in de K.N.V.B.-toto 10 pet van de totale inzet stellen wjj als prijs beschikbaar voor diegenen welke de meeste uitslagen goed hebben: Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling Deze collecte wordt in Workum e.o. gehouden in de week van 7—12 okto ber: We willen daarmee gedenken, hoe God de Here ons Christelijk onderwijs heeft groot gemaakt en met een gave bezegelen de liefde en de dankbaar heid voor hetgeen God ons en onze kinderen in de school met de Bijbel heeft geschonken. Wij willen de Unie-collectedag in ere houden als een gedenkdag van grote betekenis.' Daarom b lijve de Unie-collecte in ere, ook als middel In de strijd voor het behoud van onze hoogste goederen: Maar ook, de opbrengst is nodig. De vergoeding die onze plaatselijke scholen ontvangen, houden lang niet altijd gelijke tred met de enorme stij ging van de kosten der scholen. De Chr. scholen voor B.L.O. hebben de financiële gelijkstelling nog niet. En de Chr. scholen buiten ons land heb ben onze hulp dringend nodig. (België, Frankrijk, Suriname, Canada.) Veel ouders in Canada geven meer dan lf pct. van hun inkomen voor de Chr. school. En in Frankrijk zijn ouders, (die f 1200.— aan school- en internaats- gelden betalen. Het vorige jaar konden we f 600.— uitbetalen aan de plaatselijke scholen, f 84.— aan de Unie, f 80.— voor Chr. scholen in het buitenland, f 40:— aan de school voor B.L.O. te Sneek, Ef- fatha (doofstommen) f 20. Geeft ook nu mild, opdat wij mild kunnen uitkeren. Namens het comité J. KOORNSTRA 2287 pers.' d. i. 89.6 pet. In 1954 bedroeg dit percentage 86, zodat in dit opzicht wel enige voor uitgang is te constateren, doch hier mee bleef Workum toch nog te ver bendeen het landsgemiddelde van 95 pet. Er werd één geval van actieve tu berculose gevonden terwijl 20 perso nen in observatie werden genomen. Voorts werden 36 niet-tuberculose long- afwijkingen geconstateerd; waarvan en kele ernstige. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de tuberculose ook in Workum een factor in het leven is, die de aandacht zal blijven vragen, terwijl ook door het vinden van andere afwijkingen de waarde van het bevolkingsonderzoek ten volle wordt bewezen.’ Redenen ge noeg om bij een volgend onderzoek, nog meer dan voorheen, naar een .100 pet-opkomst te streven: er een Fryske Brief CXC Nou sprekt it fanseis, it wie alle jounen gjin feest, en dat der dan wolris kattekwea en malle streken ütheefd waerden, lit him wol tinke. Op in kear komt ien fan myn maten by my en seit: „Jimme moatte joun ris by üs thus komme, sil ik jimme hwat moais sjen en hearre litte.” Wy der de jouns hinne, en hwat stie der op ’e tafel? In splinternije „grammofoan”. Nimmen fan üs, hie ea earder sa’n ding sjoen. Hwant noch yn Warkum noch yn ’e omkriten, wie sa’n ding to finen. Dit wie de earste. Ja, en it wie in moaijen ien, hear. Der wie in greate hoam op, bwer it lüd üt kaem. Platen lyk as nou hie men doe noch net. mar dit wie ien mei rollen. In wünder dat sa’n ding sa moai spile en prate. Wy rekken der net oer ütpraet. In jounmanich letter, sleten wy wer byelkoar sei ien: „Witte jimme hwat wy dwaen moasten? Mei dy grammofoan de boer op. Wy hiere hjir en der in seal, litte der dat ding spylje en do dochst in stikmanich foardrachten. (Dat léste wie tsjin my). Hawar, wy soene der ris oer prakkesearje. .Mar hwat wol nou it tafal? In deimanich letter, lês ik yn „Het nieuws van den dag” in adfer- tinsje: „Te koop aangeboden, een kinematograaf met levende beelden.” It adres stie er by. Ik kin jo destrjitte yn Amsterdam noch wize: Ik de jouns daliks myn maten byelkoar tromme, en wy namen it bi- slüt ik soe nei Amsterdam ta, om dat „wünderding” to keapjen: Alteast as wy it oer de priis iens wurde koene. Hwant wy seagen der wol brea yn. Tinkris ta, wy soene foarstellingen jaen kinne, net allinne mei de grammofoan en foardrachten; mar de minsken ek it nijste fan it nijste sjen litte kinne. De kinematograaf mei „levendige” beelden. Sadwaende rekke ik de oare deis nei Amsterdam. Kom ik der by in joademantsje, dy’t my syn waer tige oanpriizge. Ik biseach it tastel ris goed mar hie der neat gjin forstan fan fansels, en ik frege dan ek: „Mar hoe wurket dat spul nou7” De man die tige drok en sei: „Kijk eens jongmean, je zet lampje in, en dan zie je op het doek, de prachtigste beelden.” „Moasten wy it hjir earst al efkes prebearje”, miende ik. Doch der hie it mantsje gjin o*ren nei, hwant hy sei: „Nee jongeman, dat gaat nu niet, moet het eerst donker zijn.” Nei folie praten en tingjen kochte ik it apparaet foar fiif en twein- tich goune. Soks wie grif net to djür tocht ik by my seis. It wachtsjen wie nou, hwat myn maten der fan sizze soene Nou, dy stiene al op it stasjon to wachtsjen; tige nijsgjirrich hwat reis ik hawn hie Op ütstel fan ien fan üzes, soene wy earst marris oanstekke yn it stasjonskofjehüs, by Chr. de Vreeze. Koene hja mei iens de nijkeap ris biwünderje. Dat wy de trepppe op, en doe it spul ütpakke. It wie noch al in hiel ding, met in soarte fan skoarstien der boppe op. Moasten wy it hjir daliks ek marris prebearje, miende ien fan de maten. Jonge, ja in skoandere gelegenheit om to sjen hwat wy kocht hiene. Nou de kinemato- graef waerd op in tafeltsje set, mar wy seagen neat; Doe kaem my yn t sin, dat de joad sein hie: Der moast in lampke yn. Goed, de kastlein helle in lampke, mar wy seagen noch neat. „Mis kien is 't noch net tsjuster genöch”, sei ik. Wy de gerdinen ticht, mar al hoe tsjuster it ek wie, fan de „levendige” beelden wie neat to sjen. Dat ik krige de skuld, dat ik my troch dy joad bisjachelje litten hie. Hwat foar in diel wier wie. Mar elts bitelle syn part dan dochs hwat gjin stür wurdich wie. Hwat moatte wy nou? wie de frage hwer ’t wy in antwurd op pre- bearren to finen. Op in joun dat wy wer byelkoar sieten, kaem ien fan üzes mei in snoad plan. Wy soene greate biljetten meitsje litte, hwer t op stean moaste: „Groote voorstelling met de Kinematograaf met levende beel den. De zingende, spelende en sprekende grammofoon en verder voordrach ten van Mar soks koe fansels net yn Warkum, mar wy soene dan earst nei Koudum. Doch dat hearre jimme yn mje wike.' Vs FRISO

Friso nl | 1957 | | pagina 1