Curiositeiten boek F .1 WORKUMER KRANT fel Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Geef een IJEME DE BOER, Autoverhuur radio en televisie fa. Westerhuis J Libelle Nylons J* Dit nummer bestaat uit twee bladen EFKES 1 Gaastra’s Boekhandel RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE JEUGD d £_vliegt2 BEL 306 b- 382 „MAISON IRENE* S.V.W. AGENDA ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 No 49 80ste JAARGANG Fryske Brief CXCVI NOARD 69 met en zonder chauffeur UIT HET VERLEDEN mee LAAT VERZORGEN DE BEKENDE FRISO.' S.V.W. Nieuws Workum 2 Uw adres voor Wie een bepaald boek wenst, doet goed tijdig te bestellen bij Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 et.’ p: m.m.' Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen,1 berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Thans zijn alle drie delen lever baar A f 5.90 per deel Sud 72—74 Abonnementsprijs f 1;23 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar 0-2 2-0 2-0 1-1 1-1 0-2 2-0 0-2 WORKUM. Beroepen bij de Geref.' Kerk alhier, Ds M. J. C. Bosscha te Westerbork; PLAATSELIJK NIEUWS -rk— met aanmeldingen lopen1’ Van de aan gifte hangt het af of deze plannen kunnen doorgaan} 1-1 1-1 2-0 1-1 De competitie voor de Jun. B leden is door de Bond voorlopig stopgezet' Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhvie Inconé hier in Workum ontvangen, om o.a. deze jeugd een tocht over de Friese meren aan te bieden enz; Natuurlijk is er geld nodig, om dit te organiseren. We zouden niets liever hebben dat de S.V.W. dit uit haar kas zou kunnen betalen, doch dit gaat niet. We zijn geen profclub met dui zenden in kas. Neen, de jongens zullen dit zelf moeten bekostigen. Daarom zijn we vroeg met onze plannen om er 6 a 7 maanden voor te kunnen sparen. Hoe lijkt jullie een bedrag van plm: f 0.50 per week toe? Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten „Op syn aldermoaijste, In Apeldoorn zijn ze enthousiast en er worden reisgidsen voor ons beschik baar gesteld om de mooiste fietstocht- ten te organiseren.' De heenreis zouden we gedeeltelijk per auto’s kunnen doen, doch er moet een vrachtauto voor al onze fietsen enz; gecharterd worden. Dit en nog veel meer, kost geld. Wie voelt er voor deze plannen? Jongens in de leeftijd van plm. 12—15 jaar kunnen zich schriftelijk opgeven vóór 15 december a.s. bij B. Sijpersma, Spoar dyk 28.' Laat de brievenbus maar vol DAMNIEUWS 23 nov. Gisteravond had de eerste wedstrijd plaats voor de P.F.D. in dit seizoen. Het was deze keer de club uit Joure die op bezoek kwam met twee tientallen. Het werd een mooie span nende en sportieve strijd, maar uitein delijk wist O.G. 1 net op het nippertje te winnen; O.G. 2 echter moest net op datzelfde nippertje verliezen, zodat de massakamp precies gelijk werd. Hier volgt de gedetailleerde uitslag: Workum 1 Joure 1 J. de Vries—C. van der Velde J. Nijenhuis—P; Oost Sj. Folkertsma—U; Venema I .Sjoerds—R. van der Zee S. Wiersma—J. de Jong M. van der Weide—Fr. de Graaf 0—2 J. Dijkstra Pzn—A. Oost D. van der Meer—S. Holtrop M. Hiemstra—E. Camminga D. Tjerkstra—H; van der Wal Uitslag 11-9 Junioren: Workum 2A—Bolswardia IA Aanvang 1.30 uur Uitslagen zaterdag 23 nov. 1957: Senioren: Q.V.C. 1—Workum 1 2-6 Delfstrahuizen 1—Workum 2 3—2 Workum 3—Oeverzwaluwen 2 3—2 Junioren; Balk 1B-Workum 2B 2-2 Workum 1B—Workum 3B 9—0 R. Dijkstra—R. Hubma Sj. de Jong—R. Brouwer A. Folkertsma—T. Veenstra J. Sjaarda—M. Visser D. Mulder—A. Speelman A. van Dijk—R. Holtrop Jac. v. d. Meer—D. v. d. Woude 2—0 P. Couperus—S. de Jong F. Faber—K. Albers D. Seekles—J. Steensma Uitslag 9-11 i 1 We leven in een tijd met een grote technische ontwikkeling; Deze ontwik keling laat ook de landbouw niet on beroerd. In de landen die in hoofdzaak zijn ingesteld op de landbouw pleegt de zoon de (vader in het bedrijf op te volgen. Er zijn anders ook weinig mo gelijkheden; In de ontwikkelde gebie den komen de verhoudingen echter heel anders te liggen. Er is een tijd geweest dat de mens in z’n levensonderhoud moest voorzien door jagen en vissen, daarna door een nomadische levenswijze en tenslotte werd een gevestigde levenswijze moge lijk door middel van het uitoefenen van de landbouw.' Aanvankelijk kon men niet genoeg voedsel voor een gezin produceren: Thans met de moderne landbouwme thoden is het mogelijk dat 1 agrarische werker voedsel produceert voor 8 ge zinnen ja, de best geleide bedrijven brengen het tot het dubbele aantal. Dit houdt in dat de agrarische be volking kan dalen tot 12 pet en in de Vakantietrip Junioren B leden naar Apeldoorn. Het jeugdbestuur van de afd; Junio- ren-voetbal neemt in overweging om bij voldoende deelname (plm. twee elftallen of meer junioren B spelers) een vakantie-trip van een dag of vier te organiseren. Er is reeds kontakt op genomen met het jeugdbestuur van een zaterdagmiddag voetbalclub te Apeldoorn, waarvan onze oud-stadge- noot de heer H. Mulder bestuurslid is; Het is de bedoeling dat de jongens bij ouders van leden van deze sport vereniging worden ondergebracht, om overdag prachtige fietstochten in de fraaie omgeving van Apeldoorn te ma ken,, terwijl ook enige vriendschappe lijke voetbalwedstrijden georganiseerd zullen worden. Uit erkentelijkheid hiervoor zullen wij in de zomervakan tie een 25-tal jongens uit Apeldoorn toekomst vrij zeker tot een nog lager percentage van de totale bevolking.' In Denemarken heeft men dit stadium reeds bereikt; De produktie van 1 agra rische werker is daar voldoende om 8 gezinnen te voeden; Het aantal agrarische beroepsperso nen per 100 ha cultuurgrond bedraagt in dat land ongeveer 12, terwijl de in tensiteit van de bedrijfsvoering met ons land vergeleken kan worden; Ons land heeft echter nog 20 agra rische werkers per 100 ha cultuurgrond. Dat dit aantal zo hoog is komt door het vele kleinbedrijf; Wil de landbouw in de wedloop om meer welvaart niet achterop geraken dan zal hij dus werkkrachten moeten afstoten naar de industrie. Er zal voor vele agrarische werkers een bereid heid moeten zijn om de landbouw vaar wel te zeggen. Dit moet reeds op jon gere leeftijd gebeuren. Doet men dit op latere leeftijd dan zal men in de industrie achter staan bij de geschoolde arbeiders.' Maar niet alleen de geschiktheid om in de industrie te werken speelt een rol, imen z al zich ook moeten aanpas sen aan de geheel andere levenssféér. Om eens enkele cijfers te noemen: Dr Ir A. Maris komt in Economische Statistische Berichten tot de conclusie dat er in Nederland momenteel 40.000 boerenzoons te veel in het boerenbe drijf zijn, waarvan 25.000 op de zand gronden H Hierbij is aangenomen dat men op een leeftijd van 27 jaar boer wordt.' Als we de tuinbouw buiten beschou wing laten zijn er in Nederland 186.632 bedrijven. Hiervan zijn 50.000 kleiner dan 5 ha en 60.000 kleiner dan 10 ha. Jaarlijks komen plm 18.000 boeren en tuinderszoons voor de keuze van een beroep te staan; Om nog eens een cijfer te geven dat tot nadenken stemt, in 1947 bedroeg het aantal manneljjke werkkrachten in de landbouw 589.000. Thans in 1957 is het plm 500.000. Indien we echter het peil van Denemarken willen bereiken zal het aantal personen werkzaam in de landbouw met minstens 200.000 moe ten worden ingekrompen; (1 persoon op 8 ha cultuurgrond is 265.000 per sonen:) Daarbij is het vrijwel zeker dat de werkgelegenheid in de landbouw niet zal toenemen en dat de mechanisatie zich verder zal uitbreiden. We krijgen in de landbouw dus te maken met een structuele verandering, welke blijvend is dit in tegenstelling met een verandering welke plaatsheeft tengevolge van de conjuctuur en wel ke niet blijvend is.' Aan het einde van de vorige en aan het begin van deze eeuw hebben we ook een structurele wijziging in de landbouw gehad. Deze had plaats ten gevolge van het uitvinden van de stoommachine.' In Amerika werden grote oppervlakten graan yerbouwd en het verbeterde verkeer was in staat deze produkten hier aan de markt te brengen; Thans hebben we dus weer met een dergelijke structuele wijziging te ma ken, waaraan nog veel meer problemen voor de boeren vastzitten, die we de volgende keren hopen te bespreken; Sneek R.L.V.D; ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 In verschillende artikelen is al meer malen een greep gedaan uit de oude jaargangen van „Friso” zo’n driekwart 5 een halve eeuw geleden. Hoewel er aldus nog heel wat belangwekkends te vermelden zou zijn, zowel van het toenmalige nieuws uit eigen omgeving als van de grote gebeurtenissen elders in onze provincie of in ons land (er kwamen toen nog maar enkele week bladen uit, vergeleken bij thans) menen we in andere rubrieken nog wel de gelegenheid te krijgen, daarop terug te komen; De opmerkelijkste voorvallen uit vroegere dagen, die we voortaan on der bovenstaand kopje op zoveel mo gelijk dezelfde plaats hopen op te ne men, zijn dus niet aan precies zoveel jaar geleden gebonden, zodat er nu voor meer afwisseling gezorgd kan worden in de aard van de berichten, maar vooral ook in de bronvermelding. Er mag niet aan getwijfeld worden of dit rubriekje uit lang vervlogen tijden zal bij velen in de smaak vallen’ Dan zijn het de typische gebruiken, een volgende keer soms ongelooflijke, maar toch altijd heel ware, historische feiten die nog eens even opgerakeld worden: Zo zal men nu eens met een blik van herkenning, dan weer met lichte ver bazing of tot grote verrassing kennis kunnen nemen van.'..;..;., nu ja, kortom van allerlei; 1. Griep in 1782 >.Op 8 juni 1782 schreef Joan Derk van der Capellen van de Poll aan zijn vriend Adriaan Valck: „Tot dus verre schreef ik gister avond. Hoofdpijn en vermoeidheid deeden mij eindigen: Deezen mor gen opstaande vind ik mij bezet met de ziekte van de mode LA GRIPE, zijnde mijn borst heel bezet en ik zo loom en pijnlijk dat ik de armen haast niet kan opbeuren.”. Op 14 juni 1782 vervolgde hij: „Ik ben sedert eenige dagen zoo fel aangetast door verkouwdheid, rheumatisme, of, gelijk ’t nu toch moet genoemd worden, la gripe, dat ik dood af ben. Eergister werdt mij de borst eenklaps zoo benauwd en pijnlijk dat ik het, had het zoo verder toegenomen, geen zesuuren meer had kunnen doorstaan;” Uit;: Mr. W. h- de Baaufort: „Brieven van en aan Joan Derek van der Capellen van de Poll”; Joure 2 1-1 0-2 0—2 2-0 0—2 2-0 Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Sa gau hja wer yn’e keamer wie, bigoun hja: komme Jan en Tine net; Hwa wit hwat der oan ’e han is?” Mar de Boer mien- de; „Hwat soe der nou wêze kinne? Miskien hat Jan it wol to drok en komme hja hwat letter.” It duorre mar in eagenblik, der wie de aldste al wer; „Nou” bigoun dy, „de groetnisse fan Jan en as heit en mem der efkes hinne komme wolle. Hy hat in forrassing foar jimme; Nou treft it tige moai, hwant minhear Vis ser, jimme witte wol, de boekhalder, dy is hjir op ’t heden yn 'e stêd en dy komt daliks oan om jimme to heljen. Kinne jimme werom mei Jan en Tine hjir hinne ride.” „Hwat nüver spul is my dat nou wer?” fütere de Boer. „Hwat sil it nou bitsjutte en flean der noch hinne. It is by sawnen en ear ’t wy wer goed en wol thüs binne, is ’t goed acht üre. Dan is üs hiele moaije joun hast om.' Hwat jo dogge, moatte jo seis mar witte, (dit tsjin syn frou) mar ik kom joun de doar net mear üt. Ik bin fiersto bliid dat ik thus sit.” Frou de Boer sei:, Ja, as jo net geane, bliuw ikfansels ek thus. Mar ik fyn it wol hwat sneu foar Jan, nou ’t hy alles (sa aerdich foar elkoar makke hat mei minhear Visser.” De jongens mienden dat mem gelyk hie; En hja wounen it pleit. Al gau hie de Boer de skuon en de jas oan, en ek de frou stie reisfeardich; In ketier letter, a'er wie minhear Visser al, en bigounen hja de reis. v. Dat de trije jonges, roungear leine fan it laeitsjen, doe ’t de auto fuort wie, seagen de Boer en ’e frou fansels netj En minhear Visser, koe ’t skoan pratende halde: In alderaerdichste man wie dat dochs. De Boer moast daliks in segaer fan him opstekke en wylst fortelde hy, dat Jan him frege hie, of hy de aldelju efkes mei nimme woej Hawar Visser praete mar oan tried wei; Mar doe ’t hja just buten de stêd wiene sei er: „Hea, it is nou krekt of ryd ik mei in lege 'ban. Mei ik wol efkes nei sjen, hwant soks is my hwat to gefaerlik.” Hy sette de auto oan ’e kant fan ’e wei en hy en de Boer der üt. Al ridlik gau stapten hja wer yn en Visser sei: „Wymoatte mar efkes by it benzine stasjon oan, oars ryd ik miskien de ban oan flarden.” En Visser sette him efter it stjür, mar riedt sa foarsichtich, men koe er süver hast wol tsjin rinne. Dat de Boer en de frou it min nei 't sin hiene, kin men fan tinken wol hawwe. En de Boer sei: „Hiene wy mar thüs bleaun.” Einlings en to ’n léste stiene hja by it benzine stasjon en der isiet net oars op, der moast in oare ban om de foartsjille.’ Visser hie tige drok mei de feinten dy’t him holpen, mar de Boer en ’e frou koene yn ’e auto sitten bliuwe. De Boer wie kügels. Hy siet süver to Hokken, eat hwac er sa gewoan wei nea dwaen soe. „Hwat hawwe dy apen üs raer to fiter en ik bin bang dat dy freonlike en aerdige minhear Vis ser, mei yn it l.^mplot sit.” Mar der woe frou de Boer gjin praet fan hearre; „Hwat tinke jo nou wol. Kin hy it helpe, dat er in lekke ban krige hat?” De Boer lykwols, bleau by syn sizzen: „Ik stean itispul net.” Hast in heal üre forspilen hja mei de lekke ban; Doch doe duorre it gjin tsien menüten of hja stiene by Jan foar it hüs; Visser sei: „It muoit my tige dat it sa roun is, mar ik winskje jimme noch in tige gesellige joun ta; En foral de groetnisse oan Jan en ’e frou.” Dermei stapte hy yn ’e auto, en rüfty fuort wie er. „Hwat frjemd,” sei frou de Boer, doe ’t hja op ’e stoepe stiene,” „alles liket hjir wol tsjuster to wêzen; Hja sille dochs net;..;...;j..r” De Boer wie daliks efterom gien en dy kaem al gau werom enboldere: „Nou hwat haw ik sein? It nést is leech; De smychten hawwe üs raer to fiter.” Frou de Boer stie mei de triennen yn 'e eagen en frege: „Hwat moatte wy nou?” „In taxi sjen to krijen en as de waerlich nei hüs; Stom dat wy der sa ynflein binne,” joech hy ta biskie: Aldergelokst hiene hja noch al gau in taxi en doe mei in kügelsfeart nei hüs. Doch hja wiene noch net oan it ein fan it avontuer. Komme hja thüs en hat gjin ien fan beiden in kaei yn ’e büs. En alles yn ’e hüs tsjuster. Doe by de neiste buorlju it hüs troch en troch de hage krüpt. En der, krigen hja de skrik fan har libben; Stiene my der de stuollen oploege tsjin de muorre oan. De tafel en it buffet stiene yn ’e bleek mei it flierkleed der oerhinne. De Boer fleach as in wylde man de keuken yn. En en doe draeide ien it Ijocht yn ’e keamer op. Sieten de f jouwer jonges mei Tine yn it formidden, elkmis yn in nije stoel. Der lei in nij flierkleed, der stie in nije boekekas en yn ’t midden fan ’e kaemer in „televisie” tastel.1 Gjin ien fan beiden, de Boer net en syn frou net, koene in wurd ütbringe. Mar Tine sei: „Ja, heit en mem, jimme hawwe miskien in rare misse reis hawn, mar dat koe nou ienris net oars. Sinteklaes hat hjir wylst jimme fuort wiene, raer hüshalden. Wy hoopje net dat jimme nou mear lilk op üs wêze sille.” It ienigste hwat frou de Boer ütbringe koe wie: „O bern, hwat moai.” En de Boer Dy sei neat, mar stie him seis op ’e lippe to biten; Doe ’t it bedtiid wie sei de Boer: „Sa’n Sinteklaesjoun haw ik noch nea bilibbe.’, Zfn tSinteklaeójeun 2 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Programma zaterdag 30 nov. 1957: Senioren: Workum 1-V.V.T. 1 Aanvang 2.45 uur D.O.G.—Workum 2 Vertrek 1.30 uur Woudsend 2—Workum 3 Vertrek 1.45 uur 1 ll j pewits I 1 SMB y

Friso nl | 1957 | | pagina 1