Curiositeiten 1 WORKUMER KRANT Een goede gewoonte Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Nieuwjaarswens in „Friso” Raadsvergadering Workum Filmavond IJEME DE BOER, Autoverhuur radio en televisie fa. Westerhuis RADIO HINGST Libelle Nylons RADIO SN TSLSVISIS S.V.W. AGENDA BEL 306 b.g.g. 382 .MAISON IRENE” 1 ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 80ste JAARGANG No 51 INGEZONDEN a. as een perceeltje 1; 2. 2: c. met Mar een FRISO.' LAAT d.< geschiedde-’ VERZORGEN DE BEKENDE 1 UIT HET VERLEDEN Bijz. Ulo-school De nodige bewijsstukken toonden aan NOARD 69 Uw adres voor Advertentietarief: 7 cent per m.m.' Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m: Contracten volgens algemene regeling Van verslagen; berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Süd 72—74 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Punt 5. Benoeming van een weesvoogd. Ook de heer O. S. Dijkstra behield z’n functie met algemene stemmen.' 4. 5. Geef vooral deze advertenties vroeg tijdig op, liefst deze week, doch in elk geval vóór de Kerstdagen. Uitg. „Friso”. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Punt 1. Notulen van de vergadering van 29 augustus 1957. Een vijftal verzoeken om toe kenning van een vergoeding ex art. 13 der l.o.wet 1920. f 13.938.40 f 12.004.20 - 13.002.08 5.729.09 2.964.02 5.999.90 8.166.59 Afd. Gymnastiek A.s maandag 16 en donderdag 19 dec. beginnen de gym. lessen om halfvjjf Maandag 16 dec.‘ vaardigheidsproeven 7—8.30 uur meisjes A 8.30— 9.30 uur meisjes B 9.30— 10.30 uur heren Donderdag 19 dec.’ vaardigheidsproeven 7—8.30 uur jongens A en B 8.30— 9.30 uur dames 3 A en 3B 2e en le graad 9.30— 10.30 uur sen. dames Punt 12. Aanbieding van de begrotin gen voor 1958. ÜW Programma zaterdag 14 december 1957 Senioren:: Balk 1—Workum 1, Vertrek 1.30 uur Workum 2—Makkum 1 Aanvang 2.30 uur Uitslagen zaterdag 7 december 1957:: H.J.S.C. 1—Workum 1 21 Makkum 2—Workum 4 7—3 Workum 1A—Drachtster Boys 0—7 Punt 8. Voorstel van b. en w. tot het bouwen van een vaste brug over de Pothuiswijk en het treffen van een regeling hierover met de firma Aardewerkfabriek R. F. de Boer. Punt 7. Benoeming van een onderwij zer aan de openbare lagere school. Met algemene stemmen werd be noemd met ingang van 1 januari a.s. de heer J. Otter van Haskerdijken, thans in militaire dienst tot 22 december Rondvraag De heer Bakker merkt op dat ons toekomstig bouwterrein aan de Alde- De kosten zijn slechts 80 cent bij nor male grootte en gaarne direct bij op gaaf te voldoen. De speciale rubriek voor zaken, bedrijven of verenigingen over dubbele kolom f 1.50 voor ge woon formaat en overigens berekening naar plaatsruimte. Conform b. en w.’s voorstel wordt de tegemoetkoming in de reiskosten van de te Bolsward of Sneek school gaande kinderen voor 75 pet. toege kend aan S. Brouwer en Tj. Gerritsma en voor 100 pet aan N. Huisman, S. Walta en I. Huitema, wat voor ieder een bedrag van ongeveer f 100.tot f 140.— betekent; is het Uw familie, vrienden, bekenden en clientèle bij de jaarwisseling alle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest ge schikte wijze doen door het plaatsen van een Punt 3. Verzoek van de heer J. Stam om hem, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, met ingang van 1 januari 1958 ontslag te ver lenen als technisch-leider van het gasbedrijf. Aan de heer Stam, die hier sedert 1 januari 1920 werkzaam is, wordt eer vol ontslag verleend, onder dankbe tuiging voor de aan de gemeente be wezen diensten. En verder hebben b. en w. het voorstel van de commissie voor het gasbedrijf overgenomen, dat luidde om de heer Stam (met een op zegtermijn van zes maanden weder zijds) tijdelijk met de technische lei ding van het bedrijf te belasten tegen een beloning van f 1500.— per jaar, waartegenover staat de betaling van een vergoeding voor vrij wonen etc. van f 550.— per jaar. De hele raad ziet dit ook als de geschiktste oplos sing, want niemand vraagt stemming. Op dinsdag 3 december kwam de raad van de gemeente Workum in ver gadering bijeen. Voorzitter de heer J. Russchen, bur gemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Alleen de heer Oosten kon niet aan wezig zijn, waarvan bericht was bin nengekomen. Punt 9. Voorstel van b. en w. tot vast stelling van het bedrag der exploi tatievergoeding over het jaar 1956 voor de bijzondere scholen en van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven. Berekend naar f 63.84 per leerling voor het lager onderwijs en f 42.— per leerling voor het uitgebreid lager onderwijs komen de exploitatievergoe dingen voor de verschillende scholen op onderstaande bedragen, met daar achter het bedrag voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven, welke volgens overgelegde bescheiden ook werkelijk ten behoeve van het lager onderwijs zijn geschied: Punt 6. Benoeming van een lid van het bestuur van „Mariënacker” in de vacature van W. Dijkstra. Van de aanbevolen opvolgers kreeg de heer C. Gorter zeven stemmen en de heer J; Bijlsma drie stemmen. Om de rooster van aftreding weer geheel bijgewerkt te krijgen, moesten van het bestuur van „Mariënacker” nog een aantal leden herbenoemd worden. Dit betrof mevrouw Spaling—Talsma en de heren D. van der Goot, J. Flapper, S. Brouwer en IJ. Oosten. Niemand had bezwaar dat dit zonder stemming ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Verschillende leden vinden de prijs van het land hoog, noemen het een gebruik maken van de gelegenheid of in elk geval geen sympathieke voor waarden van de fa. de Boer, die bij de aankoop van de oude Lyempf-fa- briek toch alle mogelijke medewerking heeft ondervonden. De heer van der Wal wil nog even op de prijs terug komen en vindt die niet hoog als er zulk geschikt bouw terrein mee te winnen is; De heer Niemantsverdriet meent dal men deze kwestie los moet zien van de aankoop van de Lijempf-fabriek, want het is bij vroegere besprekingen ook wel gebleken, dat de fa. de Boer het oude fabrieksterrein blijft gebrui ken en het bereikbaar zijn per schip kan voor sommige bedrijven wel van meer waarde zijn dan nu verondersteld wordt. Een minnelijke schikking is bij dergelijke zaken altijd nog de beste oplossing. Het voorstel om dit punt voorlopig uit te stellen, heeft ook nog het voor deel dat over een regeling met Th. de Boer nog nader gesproken kan wor den, alzo wordt het aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de beide wethouders.' Fryske Brief CXCVII En, béste minsken; allegearre noch al aerdich tofreden mei hwat Sinte- klaes forliden wike brocht hat? Ja? Foei it net óf? Of kin ;it dizze kear gjin sprekken lije hwat jimme krigen? Hiene jimme faeks mear forwachte? Ja, it is fansels altya in swier stik om in oardiel üttosprek ken of men jins part- of dat men minder krige as jin rjochtens ta komt. Mar, en dat witte wy allegeare wol, „de goed heilig man” is goud, en goud earlik. Hy sil wier gjin minske to koart dwaen. En as der dan nou minsken binne, dy’t mear forwachte hiene, ja, dan sil it wier wol oan har ren seis lizze. Dat hat miskien in hiel jier troch mar raek libbe. En sa tsjin Sinteklaes efkes harren libben bettere.' Mar soks kin jin dan ek net mear rédde, hwatte. Né, elts kriget hwer ’t er rjocht op hat. En jimme, manlju? Wer lyk as alle oare jierren de wênstige presin- tsjes krige? In pear nije sokken; of in das; of in pear moaije nije .büs- doeken; of in strik; of in pear waerme pantoffels. Ei ja, mei sok soarte din- gen wurde wy manlju oarnaris bliid makke. En ik sil alhielendal netsizze dat wy der net bliid mei binne, mar och men soe sa foar ih kear ek wol- ris hwat oars hawwe wolle; Der is dan yn de measte gefallen in tapaslik rymke by- Nou is dat rymke meitsjen meast in hiel krewei. De iene hat der better de slach fan beet as de oare. Dat it faken tiids krekt safolle rymt tange op barich, moat men sokke tiden mar net nei sjen.' len fan myn freonen krige forliden jier in pear pantoffels en der siet dit rymke yn: „En hjir aide knoïfel foar eltse foet in pantoffel.” Hwer liket soks nou op? Leau nou mar net dat Sinteklaes dat die. Né, dat dogge jins eigen hüsgenoaten faek. Hwant der binne nou ienris minsken, dy’t graech in oar to fiter nimme, Tink allinne mar oan dat min ske der yn Ljouwert, hoe ’t men dy foar de kroade riden hat. Al wie dat dan net mei sinteklaes. Mar om nou nochris werom to kommen, op itjinge wy manlju, ta sinteklaes krije. Witte jimme hwat ik fyn? Wy moasten sa meielkoar, Sin teklaes ris freegje of hy net in kear ris hwat oars foar üs bitinke kin, as altya sokken, pantoffels ensfh. Och, de man libbet seis tige sober en hat foar him seis silver neat nedich. Miskien mient hy wol, dat wy der ek tofreden mei binne. Lit üs op in oar jier, marris in brief skriuwe, hwa wit helpt it. Ja, en de froulju sille jimme miskien freegje, hoe stiet it dermei? Nou moat ik my earst al efkes goed bitinke, foar ik der in antwurd op jow. My tinkt, folie fan harren krije wol hwat hja graech hawwe wolle. dagen 'en'wiken foar sinteklaes de stêd of sjouwe om to sjen hwer .’t hja it béste en it goedkeapste torjochte kinne. Earst foar de bern, dan foar de man en dan Spïtich, o sa spitich dat Sinteklaes oeral net tagelykwêze kin. Hwant sadwaende wurdt er wolris in mem forgetten. Wy yn üs tiid, wy dogge sa’n bulte foar it „misdeelde kind”. Punt 4. Benoeming van een armvoogd. De heer A. Gaastra werd herbe- hoemd en kon zich geen stelliger uit slag van de schriftelijke stemming wen sen. 1 r« Verslagen over 1956 van: de psychiatrische inrichting te Franeker; Centrale Ammoniakfabriek Weesperkarspel; N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten Fryske Kultuerried; Bejaardencentrum „Mariënacker” Overeenkomstig het voorstel van b. en w. worden bovengenoemde stukken voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de heer G. Talen om hem, wegens zijn benoeming tot hoofd van de openbare la gere school te Rottum, ontslag te verlenen als onderwijzer aan de openbare school. Wegens benoeming tot hoofd van de o.l.s. te Rottum wordt eervol ont slag verleend met ingang van nader te bepalen datum, zoals b. en w. voorstelden. Punt 10- Voorstel van b. en w. tot vast stelling van de vergoeding over 1956 voor het vakonderwijs f 100.— per jaar) voor de prijs vaft f 5000.— verkopen en vraagt bovendien medewerking bij het slatten van een wijk, ten zuidwesten van de voorma lige Lijempf-fabriek. Dit laatste bleek naderhand niet door de eigen bagger machine uitgevoerd te kunnen wor den, zodat het voorstel nu luidde om in de kosten een bijdrage van hoogs tens f 2000— te verlenen. Met een andere belanghebbende, de veehou der Th. de Boer, die momenteel bui tenslands is, was vrij zeker op een voudige wijze tot een vergelijk te komen, zo verwachtten althans b. en w. De heer van der Wal kan met ver schillende punten in dit voorstel wel accoord gaan, maar hij heeft één be zwaar: de brug. We moeten in onze gemeente niet meer bruggen hebben. Het brede stuk vaart kan veel beter gedempt worden, want dan hebben we daar de beschikking over eenprach tig stukje bouwterrein. Spr. stelt voor dit punt nu niet te behandelen, omdat het te veel belangrijke dingen omvat, die eerst wel eens goed overwogen mogen worden; Uit het prae-advies blijkt dat b. en w. het meest voelen voor een vaste brug, wat aanmerkelijk voordeliger zou zijn, doch dan moet de Pothuis wijk van de legger van waterstaats werken afgevoerd worden. De kosten van zo’n vaste brug worden geraamd op f 16000.—. Met vernieuwing van de bestaande verbinding zou een be drag van f 3000.-gemoeid zijn, doch dan blijft het daar voor het verkeer een gebrekkige situatie. Met de meest belanghebbende: Aardewerkfabriek R. F. de Boer, is over een en ander ge sproken. Deze firma wil dan het per ceeltje land, gelegen achter de doops gezinde pastorie tot de woning van F. A. de Boer, groot 51.85 are (thans in huur bij F. U. van der Meer voor Ook bereikt U met zo’n Nieuwjaarswens diegenen, voor wie in de vreemde ons weekblad „Friso” mede nog de band vormt, die hen met „it Heitelan” verbindt. dat de kosten voor het vakonderwiji aan de Ulo-school niet zonder nood zaak zijn gemaakt en niet hoger zijn dan noodzakelijk is, zodat voor het gymnastiekonderwijs f 1619.88 en voor het handwerkonderwijs f 185.83 geheel wordt vergoed; De voorzitter deelt dan mede dat punt 1L eveneens onderwijsuitgaven betreffend, voor deze vergadering komt te vervallen; t J 3. Ruimtevaart in 1795 Om hunne Vyanden zonder ge- kunnen bespieden ge- de Franschen in 1795 van oudsher HET gezinsblad voor Workum en omgeving vaar te bruikten daartoe luchtballen, die zij bij opiating door koorden, evenals een vlieger bestuurden tot een zoodanig standpunt, van waar de ingenieur, die in een schuitje on der de luchtbal zat, den stana en beweging der vyanden kon opnemen door verrekijkers. EEJN UITVINDING vAN HET GROOT STE GEWICHT, wijl zij uit een hoogte, die de gansche opper vlakte der legers overzag, buiten schot hunner vyanden, dezelven werkzaamheden konden ontdek ken”. Uit: Gesch. der Ver. Nedl. 1801, blz. 200 Punt 2. In gekomen stukken en mede delingen. Goedkeuring door de Gedepu teerde Staten van de volgende raadsbesluiten: verpachting van grond aan D. ten Dam aansluiting van de gemeente bij de „Stichting Volkscrediet” te Leeuwarden. Herv. school Geref. school R.K. scholen Bijz. school, Heidenschap - 5.022.08 2.702 Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Mijnheer de redacteur, bij voorbaat dank voor plaatsing. Geachte ,,Friso”-lezer(es) Herinnert u zich de oorlog nog? Dan zult u zich ook het verzet van het Friese volk herinneren. Het verzet tegen een niets ontziende overweldiger, bij wie een mensenleven niet telde. Velen hebben toen in mach teloze woede hun vuisten gebald. Ge lukkig is die tijd voorbij. Ruim een jaar geléden was er een klein volk dat ook streed tegen een overheerser die nog beestachtiger op trad dan de Duitsers. Dat was het Hongaarse volk, een volk dat ook streed voor zijn vrijheid. Nu presenteert de C.E.F.A. iets over deze vrijheidsstrijd, waarin men kan zien hoe dit volk zich heeft geweerd om de vrijheidsstrijd te winnen. Maar helaas ging deze strijd onder in bloed en vuur. En leeft dit volk thans onder het rode juk. Wij hopen dat de toegangskaarten intijds worden af gehaald en dat deze film een diepe indruk bij u achterlaat. HET BESTUUR De commissies die hierover te werk zullen, worden bij loting als volgt samengesteld: le commissie: de heren H. Haytema, R. J. Ketelaar en J. R. de Jong. 2e commissie: de heren R. Harkema, R. H. Jonkman en J. D. de Jager; 3e commissie: de heren G. Bakker, IJ. Oosten en J. van der Wal. De eerstgenoemde van elke commis sie is tevens voorzitter; Het onderzoek kan natuurlijk tot gevolg hebben dat de aangeboden be groting nog wel enige verandering zal ondergaan, maar het zal toch niet zo heel ver van het geraamde tekort van f 63.000.— af blijven. Zonder dat dit enige invloed heeft op welke be grotingspost ook, wordt met het oóg op de datum waarvoor zulks moet ge schieden, besloten om tot de desbe treffende minister het verzoek te richten om een verhoging op de uit kering uit het gemeentefonds aan onze gemeente toe te wijzen.' Hja komme op in kear thüs, en sizze dan: „Hea ja, ik wie yn ’e stéden doe seach ik bysa’n moaije lizzen/hingjen of stean. (Dat kin dan wêze in: rok, in bloeske; in tafelkleea; in skilderijke; in kofjekanne, ja neam mar op.) En tüzen om ien, dat hja it begearde dan op Sinteklaes joun, ütpakke kinne; Mar der is ek in great diel froulju dy’t wol o safolle winsken hawwe. Dy’t wol o safolle brüke kinne, mar dochs neat freegje. Dy’t al dagen en - - Deze werden zonder merkingen goedgekeurd.' op- of aan- oer „misdeelde” memmen, heart men nea praten. met en zonder chauffeur 3; 1 ■i - 6.639.36 te Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten K b. 1.’

Friso nl | 1957 | | pagina 1