k Curiositeiten KRANT WORKUMER Zakagenda’s Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland in Gaastra's Boekh. radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. Westerhuis 5üd 72—74 Gemeente-reiniging Libelle Nylons Dit nummer bestaat uit twee bladen ÊFKÊS RADIO HINGST uw M&IO SN TSLSWSIS S.V.W. AGENDA BEL 306 b.g.g. 382 MAANDAG 23 DECEMBER 1957 No 52 80ste JAARGANG mee LAAT VERZORGEN o c. UIT HET VERLEDEN Uw adres voor F Fryske Brief CXCVI11 Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit ldbot deel en gezelligheid FRÉ DE BOER I met en zonder chauffeur sa en RLVD Sneek DE BEKENDE GESCHENKZENDINGEN to moatten, der sil ik it in oare kear ris oer hawwe. FRISO nu sr PLAATSELIJK NIEUWS OPTREDEN NED. KAMERKOOR NOARD 69 Afd.. Gymnastiek Met ingang van maandag 23 december Kerstvacantie Verschillende soorten vanaf 75 cent Ook met plastic omslag Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Ja, it is nou ienris lang net foar alle minsken weilein, om op sinte- kleasjoun, mei de Krystdagen of op aldjiersjoun thüs bliuwe to kin nen. Der binne nou ienkear bidriuwen, ynrjochtingen, ynstellingen en tsjinsten, hwer it wurk Sneins en deis, nachts en oerdei troch gean Op maandag 9 december concer teerde in de Geref. Kerk te Workum het Ned; Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Het uit achttien leden bestaande koor van beroepszangers, heeft een staaltje van zijn kunnen ten Verzoeke de nog in uw bezit zijnde Persil-emmertjes deze week te willen inleveren; Wij moeten ze voor 1 januari opzenden De gym.-lessen worden hervat op maandag 6 januari. BURGERLIJKE STAND In de week van 23—28 december 1957 wordt alleen op vrjjdag 27 december 1957 haardas en ander vuil opgehaald. Uitslagen zaterdag 14 december 1957 Balk 1—Workum 1 2—2 0 0 1 1 1 1 1 ^2 0 Belanghebbenden worden er aan ner- innerd, dat zij bij verhuizing binnen de gemeente de ter beschikking ge stelde asvaten mee moeten nemen naar het nieuwe adres. Bij vertrek uit de gemeente, moeten de asvaten bij de voorman van de reinigingsdienst wor den ingeleverd. SNELHEIDSMETER-CONTROLE Sedert enkele dagen rijdt op de Ne derlandse wegen een technomobiel van de ANWB, waarop een grote, nauw keurig aanwijzende snelheidsmeter is gemonteerd. Deze nieuwe Bondsservice is bedoeld om automobilisten en berijders van scooters en motorrijwielen in de ge legenheid te stellen zonder tijdverlies hun snelheidsmeter te controleren bij een snelheid van 50 km p. u„ die van belang is geworden sinds de invoering van de maximumsnelheid.' De „rijdende snelheidsmeter” rijdt bijna voortdurend met een file auto’s achter zich. In verband hiermede doet de ANWB een vriendelijk beroep op alle weggebruikers niet langer achter de technomobiel te blijven rijden dan noodzakelijk is, en om een veilige rem- afstand te bewaren Aanvankelijk wer den slechts routes in het westen van het land bereden, doch uit alle delen van het land kwam het verzoek om de technomobiel ook daér te laten rij den, waaraan intussen gevolg is ge geven. Enkele dagen voor en na Kerst mis is nu het noorden aan de beurt. i/2D. 1 R. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Siemonsma, secretaris; H; de Boer, pen ningmeester en S. K. de Boer, algem. bestuurslid, waren zeer voldaan, zo wel over de ondervonden medewerking en de enthousiaste deelname van de jeugd, als over de kwaliteit van het ingeleverde werk en zij hopen dat van deze bescheiden actie een steeds méér gezamenlijke propaganda voor de drank bestrijding het gevolg mag zijn. O.D.I. 1 E. D. de Boer J. IJbema Dr L: E. Meijer 'Z2 D. D. v. d. Goot Fr. Meijer W. v. Terwisga K. Meijer De Centrale Dienst voor In- en Uit voer deelt mede, dat met ingang van 9 december j.l. voor de uitvoer van groente- en bloemzaden alsmede van sier- en gebruiksvoorwerpen van edel metaal, als geschenk- of toeristenzen ding, tot een waarde van f200:—, geen vergunning meer is vereist. De aandacht wordt er op gevestigd dat vergunningvrije geschenkzendin- gen geen bloembollen alsmede bloem en kwekerijprodukten mogen inhou den en evenmin postzegels, goud en andere metalen voorzover niet insier- of gebruiksvoorwerpen verwerkt, be nevens betaalmiddelen en geldswaar dige papieren. Meubelhuis Inconé ALLEEN BIJ .MAISON IRENE" 2.95 tot en met 5.50 Gemeente Workum Van 12—20 december 1957 Geboren: Haring Engele, zv Engele de Jong en Gerritje Wiersma; Tine Dieuwke, dv Doekele Haagsma en Dieuwke Kok; Cornells Frederik, zv. Timen Boersma en Minke Folkertsma; Elisabeth, dv Cornells van den Akker en Willemke Boorsma. Ondertrouwd: Siebe van Dam, 25 jaar, te Leeuwarden en Albertje Ro- bjjns, 28 jaar te Workum. Gehuwd: Gerrit Zeilstra, 54 jaar, (wedn, van Geertje Loonstra) en Pietje Gerbranda, 51 jaar, beiden te Workum; Sake Holkema, 20 jaar, te Leeuwarden en Gerrie Hiemstra, 22 jaar te Workum; Tjibbe van den Akker, 26 jaar, en Willemke Feenstra, 22 jaar, beiden te Workum.' Overleden: Geen. 0 H. Wielinga V2 J- Nauta 31/2 Totaal WORKUM.' Onze stadgenoot de heer L. de Haan, die hier jaren lang als meter-opnemer in dienst is geweest van het Prov. Electr. Bedrijf te Leeu warden, heeft wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met ingang van 1 december j.l. deze functie neerge legd. Z’n opvolger wordt de heer G. Pieksma, alhier, verzekeringsagent bij de R.V.S.' beste gegeven, dat de aanwezige be- .zoekers lang zal heugen. Het gemak kelijk te volgen programma bevatte een reeks werken van voor elk wat wils. Terecht hield de dirigent hier rekening mee, terwijl hij in zijn korte explicaties zich ontpopte als een vaar dig en amusant spreker. Verschillende stijlen van composities liet hij de revue passeren, die dank zij de telkens voorafgaande praatjes gemakkelijk te begrijpen waren, ge makkelijker dan b.v. jazz waar eigen lijk niemand iets van begrijpt. En toch kwam dit laatste nog even aan zijn trekken in de beschaafd gezongen negerspirituels. Met een viertal kerst liederen werd besloten waarbij de toe hoorders waarschijnlijk door een soort obligaat-Engelenkoor, met stomheid waren geslagen. Het maakte althans zo’n indruk, dat men vergat te applau- diseren en de dirigent moest aankon digen dat dit het einde was, wat ieder overigens wel wist. De thuisblijvers hebben iets gemist, want de belang stelling was weer zoals we dat in de Zuidwesthoek gewend zijn als er iets bijzonder goeds wordt gearrangeerd. De omstandigheden waren uiterst gun stig; een voor koor zeer geschikte kerk, die aangenaam verwarmd was, maar zelfs zeer veel ledeh van de tal rijke koren in de omgeving lieten ver stek gaan. Blijkbaar hebben de Zuid- westhoekers, evenals in de oudheid, voorlopig nog genoeg aan brood en spelen.' De vorige keer hebben we gezien dat ten gevolge van de grote tech nische ontwikkeling welke wij de laat ste jaren meemaken er in de land bouw grote, mogelijk structurele, ver anderingen gaan optreden. Iets dergelijks hebben we in het laatst van de vorige en aan het begin van deze eeuw ook meegemaakt na de uitvinding van de stoommachine. In Amerika werden grote oppervlak ten graan verbouwd en het verbeter de verkeer was in staat deze producten hier aan de markt te brengen. Ook in andere landen zijn de pro blemen rond de landbouw reeds lang gesignaleerd. Denk maar aan de vlucht van het platteland in een land als Frankrijk. Indien niet tijdig maatregelen worden getroffen zal dit voor de plattelands bevolking leiden tot grote achterstand op materieel, sociaal en cultureel ge bied. Er is de laatste jaren gestreden om de agrarische werkers een gelijke be loning te geven als de industrie-arbei- ders. Maar daarmee is het probleem niet opgelost. Denk maar eens aan de woningtoe standen op het platteland. Aan de voor zieningen van gas, waterleiding en electriciteit. Het bezoeken van scholen door de opgroeiende jeugd. De moge lijkheden van het bezoeken van cursus sen of de gelegenheden voor ontspan ning. Al deze factoren vallen altijd uit ten nadele van het platteland. Men spreekt tegenwoordig veel over de Euromarkt. Eén gemeenschappelij ke markt voor een aantal West-Euro- pese landen: Maar deze Euromarkt zal zich ook vooral richten op de industrie en de industrie heeft belang bij een goedkoop levensmiddelenpakket.' Overigens zijn de gevolgen die deze Euromarkt zal hebben nog niet zogoed te overzien. De voorlopige overeen komst bevat vele beperkende bepa lingen: Indien nu een gemeenschappelijke markt voor landbouwproducten over 10 of 15 jaar een feit zal worden, dan hebben de landen die op landbouwge bied thans nog achter zijn, mooi de tijd in die periode hun productie om hoog te brengen» Sneek 2 1 D Schaap 1 J. de Vries 0 W. Trenning 0 S.’ Hoogeboom 0 D. v. Hijum 0 I. Bosma 0 S. Sikma 1/2 J. Jorna 1 H.’ Bergsma E. R. Prummel 1 3x/2 Totaal 6x/2 Dat bitsjut, dat men trije dagenarbeidet, dwaende hat de arbeider minder frije Sneinen, tsjinsten: It bitsjut ek, dat de bern heit folie misse, om ’t dy oerdei sliepe imoiaU' Och, ik wit wol, it liket foar in hiele bulte minsken sa moai, as in man sa oerdei thüs is. Mar dat is de Ijochtkant fan de ploege-tsjinst. De skaedkant is, dat wylst oaren thüs sitte (op jounen hjir boppe al neamd) de man dy 't oerdei thüs west hat, oan ’t wurk moat: En dat jildt net allinne foar de minsken dy 't har wurk hawwe yn de greate bidriuwen, mar der binne noch safolle oaren, dy ’t jouns ek de doar üt moatte. Tink marris oan de pelysjes. Oan de forpleegsters en for- plegers yn de sikehüzen. Oan de minsken dy ’t soargje dat wy Ijocht, wetter en gas hawwe. Oan de minsken fan ’t spoar, fan de autobussen en neam mar op. Snein of gjin Sjein, der wurdt net nei frege. It wurk, de tsjinst moat dien wurde.’ Oer in deimanich is it Krysttiid. En al sille der dan in great diel fan de bidriuwen stil lizze yn dy dagen, der binne ek in bulte hwer it wurk gewoan troch gean sil. Hoe 't men jin fielt, om op aldjiersjoun of op Krystjoun oan ’t wurk 4. Het paardemiddel van Jan de Dood Uit: „Beschrijving van Amsterdam”, deel 1, blz. 347 Sedert een geruimen tijd aan den steen lijdende, nam DE DOOD het besluit zich zelven van deze DOO DELIJKE KWAAL te redden. Hij opende alzoo met een scherp mes, terwijl zijne vrouw naar de visch- markt was, de smartelijkste plaats zijns lichaams, perste er DEN STEEN UIT, en ontbood daarna den heelmeester, wien hij den steen vereerde, en de verdere genezing der operatie aanbeval. Men wil dat deze steen - daarna in zilver gevat en door velen bewonderd - ACHT LOOD woog.' 1 KLEURWEDSTRIJD 12 dec. Het plaatselijk Drank- weercomité had voor deze winterweer een kleurwedstrijd uitgeschreven, waar aan de twee hoogste klassen van de vijf lagere scholen konden deelnemen. De commissie van beoordeling be stond uit drie schilders, nl. de heren W. de Jong, A. Bouwsma en B. Voets, terwijl het onderwijs vertegenwoordigd werd door de heer M. Vrij en mej. M. Muller. Na veel wikken en wegen konden de winnaars per school als volgt wor den aangewezen: Gereformeerde school: 1: Geeske de Groot, 2. Jikkie Bouma, 3. Sjoekie de Zwart.' School met de Bijbel: 1. BoukeGeert- sma, 2. Trijntje Wijnia, 3. Auke deBoer. Openbare lagere school: 1. Jessie Hiemstra, 2. Pia Kemker, 3. KI. de Jong R.K.-school: 1. Bertus Jellesma, 2. C. Galema, 3. Jacob Bouwhuis. Bijz. school, Heidenschap: 1. Froukje Postma, 2. Dirk Wiersma, 3. Joost Bijl- sma. De leden van het Drankweercomité, de heren P; Dijkstra, vooriztter; B. Schaap jr Wester 0 J. Wiersma 1 J. Beetsma 0 G: Faber M: Bruggenkamp 0 J. v. d. Velde W. Lubberts J. P. Kuipers Totaal O.D.I. 2 P. v. d. Valk Th. Breukelaar J. Seekles O. de Boer S. Walta E. Robijns H. Goedhart S.' Molenaar P. Westendorp B. R. de Jong Totaal Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling f moat. Nou wurdt er alle war dien om it spul op sokke tiiden mei sa min moochlik minsken draeije to litten, mar sünder minsken giet it nou ien ris net: Dat er foar it nachtwurk of nachttsjinsten, hoe ’t men it mar neame wol, sa oer it algemien net safolle ambysje is, lit him wol hast tinke. In minske heart nachts op béd. Der wurdt wolris sein, de nacht is foar it üngedierte, en net foar minsken. Doch hoe ’t it is, is it, krij it yn it libben nou altyd mar sa ’t men it greach hawwe wol. Men moat op ’t lést dochs hwat dwaen om oan ’e kost to kommen: Allegearre rintenierje kin ek net. Mar dat it wolris in swier stik is, om op jounen sa lyk as mei de Krystdagen of op aldjiersjoun, de doar üt to moatten om ’t men oan ’t wurk moat, kin elts wol bigripe. Net allinne foar jin seis, mar ek foar dyjinge dy ’t thüs bliuwe, is it allike slim. Nou mient men sa wolris, dat it arbeidzjen op Snein, en nachts, lang slim net mear is, as eartiids it gefal wie. In hiele bulte fabryken, dy ’t alear Sneins like goed draeijden as op gewoane dagen, lizze nou stil. De bak kers bakke nachts net mear lyk as foarhinne. Mar oan ’e oare kant is it tal bidriuwen, hwer ’t men yn ploegen arbeidet, folie en folie greater wurden. Tafallich krige ik fan ’e joun in krante artikel ünder eagen, mei it boppeskrift: „Ploegenarbeid ook voor de kerken een probleem” It greate biswier is, dat de man, fierwei de measte jounen net thüs is, de frou, folie allinne sit. De ploege-tsjinst is in üngeregeld libben. En bi- nammen yn dy bidriuwen, hwer ’t men de s.n. „Franse continu” ynsteld hat. en de fjirde frjj hat. Sa- en mear nacht- en lette SCHAKEN In de competitie van de Friese Schaakbond is de start van het Wor- kumer „O.D.I.” niet erg gelukkig ge weest. In een op 6 december in het Stationskoffiehuis alhier gehouden wedstrijd zijn de beide Workumer tien tallen door de Sneker tientallen ver slagen, beide met 6V2— 3V2 De gedetailleerde uitslagen luiden: Sneek 1 Hokwerda x/2 A. Wiegman 0 ^2 1 1 0 1 1 1 ^2 6V2 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Dat dit gevaar niet cienkbeeiciig is, heeit ons ue unbreiuing van de kip- pennouuert) in Engeianu geieeru. raiseldnu was aitiju een goeue amemer van eieren, ue laatste tyu is net echter onze concurrent op ae outtenianase inarKtei^, Nog een andere gedachte. Momenteel maakt ue agrarisciie oeroepsoevoiking nog plm. 12 procent van de totaie oe- voiKing uu en indien dit percentage m ue toekomst nog verder zal daien, en dit is wei vrij zeker, hoe groot zal oan nog de invloed van de agrar- nërs by ue volksvertegenwoordiging zijn Hoe groot ue invioed bij een or gaan ais de Euromarkt? Als de Euromarkt een feit wordt, zulien vermoeuelijk de ionen nog ver der gaan stijgen en net minimum aan vacanue waaroij het loon wordt door betaald zaï arm weken beuragen. Ook zal het aanlai werkuren per week ver der woruen ingekrompen. Dat één en ander voor onze landbouw nog veie problemen zal medebrengen, behoeft geen nauer betoog. En dat terwijl de huidige situatie - vooral op de kleine re bedrijven - reeds vandaag de dag verre van rooskleurig is. Van de 43 beurjjven in het veen weide gebieu uie het vorige jaar mee deden aan de kostprijsberekening en waarvan ue oppervlakte kleiner was dan lü h.a. (gemiddeld bijna 8) was er maar één bedrijlsleider die naast het normale inkomen van een boerenarbeider met sociale lasten een winst had behaald van f26.— per h.a. Alle overige bedrijven leverden ver lies op. Gemiddeld ±280.— per h.a. Dit wil dus zeggen dat deze kleine boeren met hard werken gemidddeld slechts plm. f 3000.— per jaar hebben verdiend. En nu hadden we hier nog te maken met een gemiddelde oedrijfsoppervlak- te van bijna 8 h.a. Men behoeft niet te vragen hoe de inkomsten op de nog kleinere bedrijven zijn, vooral als ne veninkomsten ontbreken.

Friso nl | 1957 | | pagina 1