^3 ERFSKIP Curiositeiten KRANT WORKUMER en Advertentieblad voor Nieuws- en Pypskoft de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland ft, radio televisie I1EME DE BOER, Autoverhuur Sportpraotje fa. Westerhuis Süd N Libelle Nylons I S.V.W. AGENDA EFKES FRISO j RADIO HÏNGST uw RADIO SN TSLSVISIS BEL 306 b.g.g. 382 MAISON IRENE" if* No 1 81ste JAARGANG ZATERDAG 4 JANUARI 1958 KERKDIENSTEN WARKUMS H. tnet en zonder chauffeur Programma zaterdag 4 januari 1958: Afd. Voetbal Afd. Gymnastiek Van maandag af hervatting van alle lessen Afd. Volleybal Dinsdag 7 januari hervatting lessen mee 1 LAAT BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Letter mear. Sneek UIT HET VERLEDEN 72—74 Nadruk verboden NOARD 69 Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 En dit laatste wenst HERMAN KUIPHOF Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar 6. VADER ABRAHAM DE TWEEDE Uit het doopboek van Wijk bij Duurstede 1732, den 3e Maart: gedoopt het kind van Joris Kroeder, 85 jaren en Jo hanna Bezek 1734, den XI July: het kind Gerrit, ouders Joris Kroeder, 87 jaren oud en Johanna Bezek Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 upr ds P. van der Werff van Zwartsluis (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Ri chards van Bussum. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum overdekte tennisbanen en zo meer ge bouwd en aangelegd moeten worden. De achterstand op dit gebied in ons land groeit nog steeds en 1957 heeft op dit punt slechts achteruitgang ge bracht. Achteruitgang? Ja, want door een merkwaardige afspraak bij de Ka binetsformatie ontging ons tot dusver re de instelling van een voor ieder openstaande voetbaltoto. En door on willigheid van de meerderheid van het Parlement doen we het evenzeer nog zonder sportnota. Die laatste is n.l. dezer dagen afgestemd. Heel jammer Dat laatste vond ik van het Parle- ABONNEERT U OP VERZORGEN Het hangt van de regering af of 1958 voor de sport in Nederland een goed jaar wordt.' Het einde van een kalenderjaar is voor de sport eigenlijk niet zo’n ideale gelegenheid om terug te zien. Want in tegenstelling tot de politiek is de sport een seizoenbedrijf en het eind van de twaalfde maand is wat dat betreft helemaal geen einde, zodat zo’n terugblik altijd een beetje wille keurig wordt. Bovendien zijn we er in technisch opzicht tenminste tamelijk snel mee klaar, want behalve het Europees judokampioenschap van Anton Geesink, de prestaties van en kele zwemmeisjes als Ada den Haan, Cockie Gastelaars en de Robbedoesjes Mary Kok en Atie Voorbij, de presta ties van onze nationale honkbalploeg in Mannheim, de wereldtitel wielren nen voor Jan Derksen en de op het nippertje mislukte pogingen van de Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Workum 2—Makkum 1 Aanvang 2.45 uur De landbouwvoorlichtingsdienst in Nederland bestaat nu ruim een halve eeuw. De crisis in de tachtiger jaren was oorzaak dat de regering meer aan dacht ging besteden aan landbouwon derwijs, landbouwkundig onderzoeken landbouwvoorlichting. Momenteel zijn de bedragen die door het Rijk worden besteed aan voorlich ting, onderzoek en onderwijs onge veer even groot. Tezamen kosten ze het Rijk jaarlijks rond 1 pet van de totale bruto-opbrengst van de land- bouwproduktie. De overheid legt jaar lijks f 5.— per ha. ten koste aan de voorlichtingsdiensten van de landbouw Er is dus sinds 187q, toen enkele landbouwmaatschappijen wandellaren in dienst namen, op het terrein van de voorlichting heel wat veranderd. In 1890 werden de eerste Rijksland- bouwleraren aangesteld, welke later de titel kregen van Rijkslandbouw- consulent. De Landbouwvoorlichtingsdienst heeft als belangrijkste taak: het geven van voorlichting aan de boeren en tuin ders. Gelukkig is zij in Nederland niet be last met de controle, administratie en uitvoering van wetteljjke maatregelen, Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Hout- sma van Exmorra. Zondag 5 januari* 1958 Workum (R.K.) Voorm. 7.3o uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s av. 7.30 uur Lof Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur W.' Magendans Tel. 535 (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Tulp Bevestiging ambtsdragers, ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds Ri chards van Bussum. Collecte voor het bouwfonds. Geen Westhill dienst DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 ment geen best jaarbesluit, want al moet men zeker respect hebben voor overwegingen van bestedingsbeperken- de aard, welke velen dreven naar het kamp van de tegenstemmers, het is toch wel opvallend, dat er zelden geld van de Rijksoverheid beschik baar is als het over sport en lichame lijke opvoeding gaat, terwijl het geld er wél komt, indien het voor andere doeleinden nodig is. Zo kon de won derlijke en volkomen onbevredigende situatie ontstaan, dat gymnastiek op de lagere scholen een verplicht leer vak werd, terwijl dezelfde Overheid, die dat vak verplicht stelde, niet zorg de voor voldoende lokalen om het vak te onderwijzen! Er zijn momenteel om streeks 4000 gymnastieklokalen in Ne derland te weinig De kwestie is, dat de Rijksoverheid (de Regering dus) slecht op de hoogte is van de noden en behoeften van de sportmensen. Dat is geen compliment voor die overheid, want er zijn ander- nölf miljoen in clubverband sportbe- oefenende lieden in ons land en men zou dus mogen verwachten, dat de Regering met hun situatie op de hoog te was. De eerlijkheid gebiedt echter de bekentenis onzerzijds, dat ook de sportmensen zélf schuld hebben aan hun veronachtzaming door de instan ties. Zij hebben te weinig aan de bel getrokken. Een Kamerlid 2ei het nog onlangs voor de radio: „Als een vere niging op ander gebied iets van ons wil bereiken, overlaadt ze ons met gegevens, verzoeken, toelichtingen, maar vanuit de sportwereld horen we zelden iets”. Als dat in 1958 nu eens grondig ver anderen zou, dan kan het voor de sport in Nederland nog een verrassend-gun- stig jaar worden! Uw adres voor 27 december 19s7 t.m. 2 januari’58 Geboren: Hiltje, dv Everen Groos en Hiltje Hoekema Gehuwd: Siebe van Dam, 25 jaar, te Leeuwarden en Albertje Robijns, 28 jaar, te Workum Overleden: Pietertje Wiarda, wed. v. Jacob Dijkstra, 78 jaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Warkumer lènnammen VII Sa binne wy dan. nou bilanne yn de krite tusken de Breefjildsterpoel de Aide Dyk en de grins fan Himmelumer Aldeferd. Wy neamme fan de 30 per- cielen lan in stikmannich t.w. de Sydskar (4 p.m.), sa goed as wy nei gean kinne tsjin ’e aide dyk oan net fier fan de „Nieuwe aanleg”. Ticht der by leit it Blokwar, to ünderskieden yn it bop- peste-, it middelste- en it ünderste Blokwar. Al yn 1583 is der sprake fan it „Blockwaer”. Under in war wurdt meastal forstien in leech stik greide, mar der binne yn Warkum in pear foarbyldbn fan warren dy’t bislist net leech west hawwe om ’t se as boulan brükt binne. Wy komme der noch op werom. Al lyk sa lei de Pimuoifinne tsjin ’e aide dyk oan: Pi faeks as forkoarting fan Pytsje. Yn de Koudumer wiske leit, tsjin ’e dyk, in hoekje lan fan 3 p.m. mei de frjemde namme de Bousaan. As wy om in forklearring fan dizze namme sykje, dan moatte wy, tinkt üs, der rekken mei halde, dat de skipfeart yn Warkum en Hylpen in greate rol spile hat, en dat <de kombinaesje fan boer en skipper, lyk as nou noch op de waddeneilannen, gjin seldsumheit wie. Gjin niget, dat wy by bineammingen fan lan ek termen oantreffe, üntliend oan de skipfeart. Sa kinne wy üs yntinke, dat it bidoelde stikje lan de foarm hie fan in besaen, it efterste gaffelseil fan in frachtfarder. Under Molkwar leit b.g. in stikje lan mei de namme „de fok” en in forkeapingsbiljet jowt der de forklearring by dat it de foarm fan in fok hie. Mei it Bree(d)fjild 12 p.m., bislute wy dan de rige üt de aide floreenregisters. Büt°n dizze nammen üt de floreen- kohieren binne der noch etlike oaren, dy’t wy wer earne oars foun hawwe. Wy dogge der wer in greep üt, al meast yn alfabetyske folchoarder, om ’t wy se sa yn kaertsysteem bi- warre hawwe. It sprekt dat wy graech oanfollingen hawwe wolle fan nou noch bikende nammen. Wy bigjinne mei it Ackenij lan (18 p.m.), oan ’e westkant fan Warkum. Hwa kin dat wurd for- klearje? Under Prandeburren lei in hoekje lan fan noch gjin heal p.m., de Ikkers (it stiet der yn ’t Hollans, dus as „akkers”). De Earme Ie (2 p.m.), by de Nauwe Luts koe wol ris itselde wêze as de al earder neamde Droege Ie. Min lan frij seker. Nést de Baensfinne bistie der in Baenslan, bei de fansels forban haldend mei in lyn- baen. De opbringst fan de Beneficie finne kaem oarspronklik moai wis de Roomske geastlikheit to ’n goede. Wy founen dizze namme yn it aldste floreenkohier fan Fryslên dat yn Warkum biwarre wurdt. It stamt üt 1583. Oranjevoetballers om zich voor ile eindstrijd van de wereldkampioen schappen te plaatsen, is er op hoog niveau in technisch opzicht niet veel gebeurd, dat waard is, hier in ver sierde, zwierige letters vermeld te worden. Ik wil niet somber zijn vrienden, maar er zit niets anders op dan rond uit toe te geven, dat wij internatio naal maar matig meekomen en dit zou op zichzelf nog tot daar aan toe zijn, als het slechts een tijdelijke inzinking betrof. Maar ten opzichte van het 'meetellen op Olympische spelen, we reldkampioenschappen en andere krachtmetingen van dit genre moeten wij er op voorbereid zijn, steeds meer een figurantenrol toebedeeld te krij gen. Natuurlek is het mogelijk, dat er op dit ogenblik een knulletje ergens in een box rondkruipt, die over 20 ja ren een wielrenner als Gerrit Schul te of Arie van Vliet zal worden. Zul ke dingen gebeuren, zij het slechts eens in de vijftig of honderd jaar. Niemand kan zeggen dat er niet over vijf of tien jaren een sprintster over de horden en de sintels raast, die het talent van de voortreffelijke Fanny Blankers—Koen bezit. Het kan, het komt voor, maar het is niet waarschijn lijk, men mag er vooral niet op reke nen, en het is voor een sportland op zichzelf ook geen prestatie, zo iemand voort te brengen. Het is vergeef me het woord stom geluk. De grote meerderheid van onze sportmensen moet echter, omheen be hoorlijk peil te bereiken, heel hard oefenen en daarbij voorzien zijn van de beste middelen, de kundigste trai ners en liefst niet gehandicapt worden door inspannende arbeid om het dagelijks brood te verdienen. Hebt u eigenlijk bij dat laatste al eens stil gestaan? Ik kwam onlangs op bezoek bij een prominent Nederlands voetballer. Het was drie uur in de middag van een normale werkdag. Een journalist kan dan door de stad zwerven, maar voor een ander doet het een tikje vreemd aan op dat uur van de dag rustig thuis te zitten, kennelijk zonder iets om handen te hebben. Ik zal u de naam van de voetballer, oud-internationaal, niet onthullen, want dan denkt u, dat hij een luiwammes en een dagdief is en dat is niet de strekking van dit verhaaltje. Krachten sparen. Het gaat er om, dat hij zich zozeer instelt op zijn voetbal en de niet on aardige verdiensten, welke die sport hem bezorgt, dat hij er voor zorgt, tij dens andermans „werkweek” zich niet te vermoeien. Hij traint 3 avonden plus een ochtend, zaterdag, per week en doet het verder kalm-aan. Of dit verstandige politiek is, zal de tijd moeten leren, want als hij uitgevoet bald is en hij ziet geen kans, aan de hand van vakkennis op ander gebied, de overstap naar de gewone maat schappij te maken, kan hij best eens Verongelukken. Tenzij hij in de voet ballerij blijft, maar lang niet elke speler van klasse is ook een trainer- van-klasse. Het feit ligt er echter, dat men probeert, de sport met de andere dagelijkse bezigheden zo goed moge lijk te combineren en dat dit helemaal zo gemakkelijk niet is. Prominente wielrenners als Nolten en Wagtmans hebben zich in de wintermaanden, als er weinig te racen viel, wel alsvracht- autochauffeur nuttig gemaakt. Maar zij stopten er mee, zodra het voorjaar zich aandiende, en dat was maargoed ook voor hun sportprestaties, ''want zonder intense voorbereiding kan een normaal talent zich in de hogere re gionen niet handhaven. Dat geldt voor voetballen, wielrennen, schaatsen, tur nen, en wat dan ook. Belangrijk bij dit alles is echter ook dat de voorbereiding op grote schaal tot in de puntjes geregeld wordt. Dat is een kwestie van bekwaamheid van de sportbonden, maar het is voor al een kwestie van geld. Geld, waar mee sportscholen, gymnastiekzalen, sintelbanen, zwembaden, turnhallen, Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds W. L. Dekker Nam. 2 uur ds Postma doopsgez. predikant te Warns en ds W. L. Dekker, Oecumenische dienst Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds mr Q. Rovers H.A. Nam. 2 uur ds mr Q. Rovers Dankz. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma; Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wolf. Nam. 2 uur ds J. Over duin van Tjerkwerd. (Doopsgez.) Geen Dienst Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling van Workum. ’s Av. 7.30 uur ds P. de Ruiter van Oudega H.O. Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit Moot deel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling hetgeen gunstig is met het oog op het noodzakelijke vertrouwen, dat tus sen de boer en de voorlichtingsdienst moet blijven bestaan. Vaak wordt de vraag gesteld of de landbouwvoorlichtingsdienst dan niet bij het regeringsbeleid is betrokken. Hierop kan onomwonden worden ge antwoord dat deze dienst niet is ge bonden door regels welke van boven af zijn gegeven. Hoe kunnen we nu het doel van de voorlichtingsdienst voor de boeren het beste omschrijven? Dit is het be vorderen van de economische produk- tiviteit op de individuele landbouw bedrijven. Ir Penders noemde het: „de boer te helpen, zichzelf te hel pen.” In het verleden was het werk van de voorlichting vooral gericht op proefveldwerk, bemesting, rassenkeu ze, veevoeding, onkruidbestrijding enz: Hierdoor is de landbouwproduktie be langrijk gestegen, waarvoor afzet ge vonden kon worden, omdat de wel vaart belangrijk toenam. De welvaart is intussen zo groot geworden, dat de vraag naar landbouwprodukten in de koopkrachtige landen niet belangrijk meer kan toenemen. Globaal gezien zal men het dus niet in produktieverhoging moeten zoeken. Het voorlichtingsprogramma zal zich daarom thans in hoofdzaak moeten richten op kostprijsverlaging doormid del van rationalisatie b.v. op het ge bied van boerderijbouw, arbeidsmetho- den enz. De produktiefactoren, kapi taal en arbeid zullen veel aandacht vragen. Wat de eerstgenoemde pro- duktiefactor betreft, de voorlichtings dienst heeft de laatste jaren een inten sieve bemoeienis met de premiever- lening aan de kleinere bedrijven en het Borgstellingsfonds voor de Land-, bouw. Via de Cultuurtechnische Dienst worden bovendien grote kapitalen ge ïnvesteerd voor de verbetering Van de produktieomstaniiigheden. Wat betreft de j roduktiefactor ar beid is de voorlich ing op het gebied van de meGiaiiLauc sterk uiigebreid. Toch kan aan de arbeidsrationalisatie nog onvoldoende aandacht worden ge schonken. Dit onderdeel eist n.l. zeer veel onderzoek vooraf voor men de re sultaten in de praktijk kan toepassen, De voorlichting op het gebied van de boerderijbouw en boerderijverbetering begint reeds zeer gunstige resultaten op te leveren. De voorlichting aan landarbeiders be gint de aandacht te vragen. Een goede voorlichting in verband met een ver antwoorde afvloeiing van agrarische werkkrachten is niet alleen voor deze groep van belang, maar misschien nog meer voor de kleine gezinsbedrijven, hoewel het op het terrein van de standsorganisaties ligt, deze voorlich ting te verzorgen. De bedrijfsecono mische voorlichting zal over het alge meen veel meer moeten worden toegé- past. Thans beschikt nog maar een vrij klein gedeelte van de bedrijven over een bedrijfseconomische analyse. Dit aantal moet in de toekomst veel groter worden. Gelukkig zijn enkele boekhoudbu- reaus reeds bezig uit de fiscale boek houdingen de gegevens voor de bedrijfs economische analyses te halen. Deze ontwikkeling is zeer toe te juichen, omdat het werk voor de landbouw voorlichtingsdienst steeds meer ver schuift naar het geven van voorlich ting over het bedrijf in z’n geheel. Wil deze voorlichting zo effectief mogelijk zijn, dan is een bedrijfseco nomische analyse van de bedrijven absoluut noodzakelijk.’ RLVD (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser (De diensten worden tot nader or der gehouden in Rehoboth). Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp. Bevestiging ambtsdra gers (Geref.) Voorm. 9.1Q uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds J. van Dijk van Koudum H.A. I 1

Friso nl | 1958 | | pagina 1