ERFSKIP I I I I Curiositeiten ^4* WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Pypskoft IJEME DE BOER, Autoverhuur radio en televisie fa. Westerhuis Libelle Nylons EFKES S.V.W. AGENDA I GAASTRA'S Boekhandel RADIO HINGST uw HADIO EN TSLEWSIE BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten MAISON IRENE* 81ste JAARGANG No 3 ZATERDAG 18 JANUARI 1958 NOARD 69 met en zonder chauffeur Senioren: Junioren: my fan myn me? - WARKUMS LAAT US JIERGEARKOMSTE mar sitten pake”. FRISO KERKDIENSTEN PLAATSELIJK NIEUWS DAMMEN Klasse 1 jr. UIT HET VERLEDEN SCHAKEN DE HOED VAN DOMINEE Sneek 22 Uw adres voor Uitslagen zaterdag 11 januari: Workum 2—D.O.G. 1 0—5 Süd 72—74 Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 et; p; m.m; Contracten volgens algemene regeling zitten opa”. It wie., Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Workum 1—Nijland 1 Aanvang 3.15 uur IJ.V.C. 1—Workum 2 Vertrek 2.15 uur Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Warns (Herv:) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds mr Q. Rovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B; J. Riemersma. H.A. Nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. Dankz. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. H.A. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Dankz. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wolf. Bevestiging ouderi. ’s Av. 7.30 uur ds W. L. Dekker van Molkwerum; Jeugddienst (Doopsgez.) Geen dienst (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Rozendal vanHeeg (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp Voorber. H.A. ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 upr dr D. S. Attema van Amstelveen Voorber. H.A. 11 9 10 9 11 7 9 8 12 11 8 12 13 11 10 10 8 11 11 11 9 5 6 6 5 5 5 4 4 2 2 1 1 1 2 0 3 1 1 6 2 0 2 2 1 2 1 1 1 2 2 3 2 8 3 6 6 per doosje f 1 95 verkrijgbaar in Zondag 19 januari 1958 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s av .7.30 uur jjOf. s- 11 11 10 10 8 10 10 10 8 6 6 5 3 1 2 1 1 3 2 5 6 5 4 5 5 8 o 1 2 2 1 2 3 5 5 6 8 7 17 13 13 12 6 5 5 3 20 17 13 13 11 11 9 7 6 6 4 3 0 0 1 0 o o o o o VERZORGEN 2 3 3 2 4 2 1 7 5 5 4 3 2 2 2 1 1 1 BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum P. IJ. A. A; 2 Van verslagen; berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Workum 2a—Oudega (W.) la Aanvang 2 uur U.D.I. 2 P. v.d. Valk Th. Breukelaar J. Seekles O. de Boer S. Walta H. Wiersma R. F. de Boer Jr E. Robijns A. Goedhart Totaal Tijdvak 9 t.m. 16 januari 1958 Geboren: Geen Gehuwd: Klaas Teunis Sikma, jaar en Catharina van der Wal, 20 jaar, beiden te Workum.' Overleden: Maria Bootsma, 56 jaar, ongehuwd; Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. J. van Nie. Voorber. H.A. ’s Av. 7.30 uur ds H. J. van Nie Molkwerum (Herv.) Voorm- 9.30 uur ds W. L. Dekker. Voorber. HA. Be vestiging ambtsdragers. Nam. 2 uur ds H. de Wolf van Hindeloopen (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej da M. J. van Hamel Klasse 3 W. Brink U. v. d. Meer Nauta Feenstra D. Smid J. Haagsma P. v. d. Akker Wc Visser Klasse 2 P. Couperus Sj. de Jong R. Dijkstra F. Faber D. Mulder Jac. v. d. Meer Folkertsma v. Dijk D. Kramer D. Seekles 16 14 12 12 12 11 10 9 5 5 DE MECHANISATIE OP DE GR ASLAN DBEDR1J VEN in verbana met de steeds stijgende loonkosten is er de laatste jaren een grote belangstelling voor mechanisatie Vaak ziet men als middelpunt van de mechanisatie het aanschaffen van een tractor. Het is een vraag of dit in vele gevallen wel juist is. De uit komsten van de bedrijven welke me dewerken aan de kostprijsberekening van de melk leren ons dat deze op de groep trekkerbedrijven ongeveer ge lijk liggen als op de groep paardebe- drijven. Een andere factor welke we niet uit het oog moeten verliezen is, dat het gebruik van een tractor het werk aantrekkelijker maakt. Men krijgt het gemakkelijker en kan sneller werken. Dit is vooral in de oogsttijd van niet te onderschatten betekenis. Het is ech ter niet in geld uit te drukken. Overigens hangt het sterk van de bedrijfsomstandigheden en de instel ling van de boer af of het aanschaf fen van een tractor verantwoord is. De financiële vermogenspositie en de beschikbare contante middelen zijn ook factoren waarmede terdege reke ning moet worden gehouden.' In de praktijk komt het nog al eens voor dat iemand een tractor koopt op een huurkoopcontract. Deze trans acties zouden vaak niet hebben plaats- Uit het doopboek van Streefkerk: (ontboezemingen van dominee tussen de doopinschrijvingen) eerste melding: „Nog een oude versleeten Slegter hoed gedragen zeedert den 12 Meij 1719” tweede melding: „Een fijnen hoed gekogt den 20 September 1722, en dus over het jaar oud en gedragen” (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool in „Reho- both” (De diensten worden tot nader or der gehouden in Rehobothl. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp. Voorber. H. A Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé vooi kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 O.D.l. 1 J; IJbema E.. de Boer L. E. Meijer D; v. d. Goot Fr. Meijer W. v. Terwisga G. Faber K. Meijer W. Lubberts M. H. Bruggen- kamp Totaal tractoren mogelijk een dergelijk appa raat later alsnog te laten monteren. Het maaien. Dit is op een grasland- bedrijf wel één van de veel voorko mende werkzaamheden. Een tractor voor een graslandbedrijf moet vooral een geschikte maaiversnelling hebben. Dit komt ongeveer overeen met een rijsnelheid van 7—8 km. per uur. Een goede snelheid voor maaien is plm. 6 km. per uur. Heeft men nu een trac tor met eerstgenoemde versnelling, dan behoeft men de motor niet ge heel op volle toeren te laten draai en, wat over het algemeen de slijtage gunstig beïnvloedt. Een fout van veel gebruikers is dat ze met te grote snel heid willen maaien. Op de demon straties blijkt ons telkens weer dat de snelheid niet onbeperkt kan wor den opgevoerd. Bij te snel rijden krijgt men geen gladde stoppel maar het gras wordt min of meer afgescheurd. In de praktijk blijkt ook telkens weer dat de slijtage aan de maaiappa- raten bij te snel rijden zeer hoog is. Veel gebruikers hebben tengevolge van dit te snelle rijden een verzette balk gekregen. RLVD Fryske Brief CCI Hwat haw ik forliden wike in rare opkiper krige. Ja, net letterlik, mar figuerlik. Ik krige de skrik fan myn libben. It wie op in momint of ik troch de groun sakke. En earlik, ik haw in nacht twa, gjin wink yn ’e eagen hawn. Tink ris ta, in hiele nacht net sliepe en marlizze prakkesearjen. Jin alderhande gekke en healwize dingen yn ’e holle ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur maandag voormiddags 7 uur W. Magendans Tel. 535 De onderlinge competities van de damclub O.G. zijn ongeveer halver wege gevorderd. Voor belangstellen den vermelden we thans even de stand van de tot nu toe gespeelde wedstrij den: WORKUM. Men weet, dat de polio- inentingen hier met voortvarendheid zijn aangepakt en onlangs bleek bij de rondvraag ter raadsvergadering, dat de kosten hier eerder lager dan ho ger waren, vergeleken bij de tarieven die later in soortgelijke gemeenten werden geheven. Dat de ouders op de geboden gelegenheid zo verstandig re ageerden, moge blijken uit het vol gende: Na de tweede inenting en de na-inentingen zijn door de entgemeen- schap Workum 82 kinderen van de jaarklasse 1955 tegen kinderverlam ming geënt, waaronder 8 kinderen van Heidenschap (Hem. Oldeferd), 3 van Nijhuizum en 3 van Wonseradeel. Het vaccin voor de jaarklasse 1955 werd door het Rijk gratis beschikbaar gesteld. Van de ouders is ter dekking van de overige kosten een vrijwillige bijdrage van f 1.— per injectie ge vraagd. Van de kinderen, geboren in 1948 t.m. 1954 werden 497 geënt, waaronder 26 van Heidenscjiap (H.O.), 17 van Nij huizum en 13 van Wonseradeel. "Voor deze enting, waarvoor het vac cin niet door het Rijk werd verstrekt, hebben de ouders zich verplicht de max. kosten van f 15.— (per drie in jecties) te voldoen. De max. bijdrage zal zeer waarschijnlijk niet hoger zijn dan flo.— (f5.—, f3— en f2.—). 1 R. Jouwstra 8 Totaal gevonden indien men de tjjd had ge nomen de onkosten van een dergelijk contract behoorlijk te berekenen. Het is heel normaal indien men over het geleende bedrag 10 tot 15 pet rente betaalt, waarbij dan de onkosten zijn Inberekend. Zo staat het natuurlijk niet in de voorwaarden omschreven, daar wordt een veel lager rente-per centage genoemd. Het feit, dat men over de aflossingen ook rente betaalt, maakt dat het werkelijke rente-per centage zo schrikbarend hoog wordt. Er is bij de huurkoopcontracten vaak nog een andere factor, welke ook moeilijkheden geeft. In veel gevallen is de aflossing gesteld op twee of drie jaar. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke termijn zeer kort is en dat de betrokkenen vaak te kam pen krijgen met betalingsmoeilijkhe den. Waar moet men nu verder bij de aankoop van een tractor op letten? De leverancier. Het is héél belang rijk, een tractor te kopen bij een so lide zaak, waarvan men mag verwach ten dat in de toekomst de nazorg en de reparaties met zorg zullen worden uitgevoerd. Dit is beslist belangrijker dan het afdingen van de laatste honderd gul den op de kostprijs, al wordt dit dan misschien gecamoufleerd door het in leveren van wat oude werktuigen. Het type tractor. De laatste jaren hebben we een sterke verschuiving gezien van de benzine/petroleum trac tor naar de diesel. Het laatste type geeft vaak niet alleen belangrijk min der slijtage aan de motor, wat bij on doelmatig gebruik van petroleum nog wel eens voorkwam, maar de diesel motor gebruikt de brandstof ook eco nomischer, terwijl d|eze bovendien goedkoper is. Het aantal pk moet zq ongeveer van 16 tot 20 zijn, soms kan het nog iets hoger zijn, dit hangt me de af van de bouw van de tractor. De heïinrichting. Deze voorziening maakt een tractor plm. f 800.— tot f 1000.— duurder. Het valt in de prak tijk wel eens op dat men op de gras. landbedrijven een dergelijk apparaat niet zo bijzonder produktief maakt. Misschien zal dit in de toekomst ver anderen. Het is echter bij de meeste ja hwat it nou krekt wie, wit ik seis net, mar dat er immen stean gie en biedt my dat plak oan, myaid man. Hwant sa wie ’t dochs, hwatte. Wis ik wie it bem tige by tige tankber, dat ik op har plak sitte mochte. Mar, jonge jonge, hwat fielde ik my ynienen aid wurden. Né, öf- gryslik. Ja, en ik seis altyd mar fan miening wêze, dat ik jong bleaun wie; Dit hat in rare tobeksetter foar my west. Dat nou just sa ’n bern, sünder dat hja it seis wiste, J. de Vries S. Wiersma D. Tjerkstra Sj. Folkertsma L. Winia D. v. d. Meer F. Sjoerds J. Nijenhuis J. Dijkstra P.zn 9 M. v. d. Weide M. Hiemstra B. Smid Moandei de 2üe jannewaris wurdt de jiergearkomste fan üs aldheitkun- dige foriening holden. Wy hoopje dat wy in liks tal leden en bilangs tellen den op it boppesealtsje fan „De Wijn berg’ üntfange meije. Bihalve de wênstige saeklike punten, dy ’t nei ’t wy hoopje, net al to folie tiid yn bislach nimme sille, hawwe wy in lêzing mei filmstrip op de wurklist stean. Wy hawwe n.l. de hear H. Twerda üt Bakhuzen foar forskate leden gjin ünbikende mear wer ré foun üs ien en oar üt de skiednis fan Himmelumer Aldeferd (sjuch de adfortinsje), üs buorgemeen- te, to tortellen en mei projeksjeplaet- sjes sjen to liften. Hwa ’t in pear jier forlyn syn forhandeling oer Gaster- lan bywenne hat, wit, dat wy hjir mei in kundich sprekker to meitsjen hawwe dy ’t syn Onderwerp op oan- nimlike wize nei foaren wit to brin- gen. Wy leauwe dat de hear Twerda mei it gearstallen fan dit, syn léste „produkt” grif syn foardiel dien hat mei de ünderfinings dy ’t hy mei syn süksesfolle „Gasterlan-strip” opdien hat. Hwa ’t in bytsje mei de skiednis fan de Südwesthoeke fan Friesian op ’e hichtè is, wit dat Himmelumer Al deferd wol it branpunt fan aktivitei- ten west hat. Wol is wier net altyd like moai (wy tinke oan ’e skriklike terreur fan in Galama mei de sprek- kende bynamme „it waldswyn”) mar likegoed tige nijsgjirrich. Ek de jonge re skiednis. sil grif net forgetten wur- de. Al mei al kinne wy elkenien 'tige oannede dizze gearkomste by to wenjen Vomelius 3 1 D. Lemstra 1 A. Greydanus 0 J- Reitsma 1 R. Jouwstra 1 J. Hofstra 1 J. Stapersma 1 D. Bosma 1 Tj. Hingst 1 IJ. Feenstra 8 Totaal to helje. Men wit op ’t lést suver seis net mear hoe ’t men lizze moat. It béste soe wêze en gean er mar óf en rin hwat oer de flier hinne en wer Mar ja, dat fait sa yn ’e kjeld ek net mei, it is ünder ’e tekkens dochs noch altyd bihaegliker as oer de flier om to dangeljen. Doch nou witLe jimme noch net, hoe ’t it kaem dat ik sa fan ’e wize Wie. Dat siet sje sa: Ik hie dy deis in hiele reis makke en my tige yn- spanne moatlen. Boppedien wieitdrokmei reisgers, dat ik hie hiele einen stean moatten. Sadwaende wie ik alhielendal forreisge en sa wurch as in maeits. Der kaem noch by ik wie tige forkalden, dat doe ’t ik de jouns yn ’e bus stapte nei hüs ta, seach ik er bipaeld wol hwat earmoedich üt. En ik trof it min, hwant de bus siet fol en bleau my oars gjin kar as stean bliuwe. Krekt doe ’t de bus bigoun to riden, barde it. In famke, fan in jier of toalve, trettjin, gie oerein, lükte my oan ’e mouwe en sei: „Gaat u maar Het lijkt er op, dat de beide tientallen van „O.D.l.” de weg naar de overwinning gevonden hebben. Ten minste, de vorige week vrijdag in ho tel Lümer gehouden competitie-wed- strijden tegen Vomelius 1 en 2 uit Womme's zijn klinkende overwinnin gen geworden, n.l. 8—2 en 8—1 (aan één bord waren de spelers niet op gekomen) De gedetailleerde uitslagen luiden: Vomelius 1 A. Bootsma 1 Tj. Tiemersma 1 G; v. Wieren 1 F. v.d. Meulen 1 D; ten Dam 0 S. Andela 1 IJ. de Haan x<2 J- Houtsma I M. Postma „eigenwaan” ófholpen hat Hwant sa is it dochs. En miskien hat it wol goed west, dat wy ris witte hoe fier wy binne. In minske wol greach aldwurde, mar aid wêze en aid lykje, ho mar. Ei jonge né, hear. Wy manlju, wy bitichtsje de froulju der wolris fan, dat hja harren skamje om krekt to sizzen hoe aid hja binne, mar as it er opoan komt binne wy gjin hier better! Hawwe wy koartlyn, net léze kinnen, dat er in man fan goea sech- tich, wie dy ’t him üt joech foar fjirtich? Wis, it is letter ütkommen, mar as hy net yn syn „geboorteakte” knoeit hie, hie it de greate frage west, of ’t der ea in hoanne nei kraeit hie. Ik wol hjir mei allinne mar sizze, ik wie de ienigste net, dy ’t my yn- bielde, jong bleaun to wêzen. Hawar, ik haw in leske hawn, en sa sjocht men ek al wer, in minske is dochs nea to aid, om er noch hwat by to learen. Mar ien treast haw ik nou dochs, as ik nou yn ’t spoar of yn in bus sit, kin ik rêstich op myn plak sitten bliuwe. Ik hear fuortoan by de aide minsken. Gjin minske sil mear de kans krije om tsjin my to sizzen: „Gaat u maar zitten opa”. Né, ik sil nou wol tsjin my seis sizze: „Bliuw FRISC 1 tot f CD GD o ^0 3 3 5 5 3 cs 9 X/2 0 o o o 1 o v, o

Friso nl | 1958 | | pagina 1