ERFSKIP Curiositeiten WORKUMER KRANT Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. Westerhuis Libelle Nylons S.V.W. AGENDA EFKES RADIO HINGST uw HM10 EN TELEVISIE BEL 306 e.r. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten .MAISON IRENE* No 5 81ste JAARGANG ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 KERKDIENSTEN WARKUMS Warkumer lathammen IX Programma zaterdag 1 februari 1958 Junioren: Voor opstellingen zie clubkastje - (Doopsgez.) Geen dienst met ’t men sünder tastimming fan de aiders FH1SU. LAAT tot net kin GEVONDEN VOORWERPEN BURGERLIJKE STAND Letter mear. UIT HET VERLEDEN Voor het bed getrouwd Uw adres voor NOARD 69 Sud 72—74 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Iets over de financiering en boek houding op landbouwbedrijven Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 DE BEKENDE Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur 1 1 Doch litte wy der mar leaver net üs lan ek lang net, hwatte? Workum 2 A—Q.V.C. 1A Aanvang 2 uur VERZORGEN Uit het trouwboek van Mijnsheerenland „Cornells van Vliet j.m. en Maai ke de Winter j.d. beijde van Mijnsheerenland van Moerkerken en wonende alhier hebben hunne voorstellingen alhier gehad en zijn wegens eenige onpasselijk heid van de bruidegom voor hun bed getrouwd op Saterdag den 30 September 1747”. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wolf H.A. ’s Av. 7 30 uur ds H. de Wolf Dankz. H.A. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds mr Q. Rovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. (Doopsgez.) Voorm. 10.45 uur mej. da M. J. van Hamel Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2‘ uur ds W. L. Dekker (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp, ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spa- ling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds G. Kater Zaterdag 2 februari 1958 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s av .7.30 uur JuOf. Gemeente Workum Van 23—29 januari 1958 Geboren: Gezina Hendrika Hiltje dv Jan Ijntema en Mathilde Magdalena Vermeulen. Gehuwd: Geen. Overleden: Gerrit Deinum, 83 jaar, wedn. van Sijtske Dek; Gerardus Ber nardus Wiegerinck, 73 jaar, echtg. van Jantje Westra. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds A. Kruijswijk van Franeker (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool in „Reho- both” (De diensten worden tot nader or der gehouden in Rehoboth). Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp. (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Petersen van Ou- demirdum ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.M maakt. De hypotheekrente is hoog, het geld moeilijk te krijgen. De vaste las ten vertonen een neiging om steeds verder te stijgen, vooral als de ge bouwen aan onderhoud toe zijn. In dien op de hypotheek dan ook nog iets moet worden afgelost is het soms zeer moeilijk het hoofd boven water te houden. In dergelijke gevallen is onze Dienst ook weer gaarne bereid een behoor lijke berekening voor de betrokkenen op te stellen. Wjj wijzen er hierbij nog eens op dat de RLVD iedere dinsdag zitting houdt in hotel Kingma a.d. Veemarkt van 10.30 tot 12 uur. Hier kan men steeds gratis advies krijgen; RLVD Sneek ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zateraag namiddags 6 uur maandag voormiddags 7 uur W. Magendans Tel. 535 Agrarisch congres te Meppel Agrarische vraagstukken zullen on derwerp van gesprek vormen in het Twaalfde Agrarische Congres, dat de Party van de Arbeid op 5 en 6 fe bruari 1958 in Meppel organiseert. Op de agenda staat een inleiding van ir H. Vredeling, lid van de Twee de Kamer, over „De toekomstige ar- beidsbehoefte in de landbouw en de tweede industriële revolutie”, een toe spraak van ir D. I. Luteyn, gedepu teerde van Overijsel over „De sociale en economische planning in de nieuwe agrarische gebieden”, en een rede van drs Th. Westerhout, lid van de Twee de Kamer over „De toekomst han het platteland (het kleine dorp)”. Gedurende de tweede zittingsdag zullen o.a. het woord voeren de heren C. Egas (lid van de Tweede Kamer), dr S. Mansholt en ir A. Vondeling, Minister van Landbouw. Het congres staat onder leiding van de heer E. Vermeer, algemeen voorzitter van de Partij van de Arbeid; krijgen de betrokkenen vaak te kam pen met betalingsmoeilijkheden. Kan -men de premie voor de verzekering niet op tijd betalen, dan is dit vaak zeer schadeiyk. Als regel moet de combinatie van hypotheek met levens verzekering ontraden worden. Het sluiten van levensverzekeringen De laatste tyd komt het voor dat boe ren liquiditeitsmoeiiykheden krijgen omdat ze te hoge verzekeringen heb7 ben afgesloten. In de jaren met de goede inkomens was het soms moge- iyk een behooriyk bedrag voor dit doel ter zijde te leggen, maar nu de conjuctuur gaat dalen is het soms moeiiyk aan de eens aangegane ver plichtingen te voldoen.' Verzekering is noodzakelijk, maar men moet het op verantwoorde wijze doen. Het nut van een goede boekhou ding. Niet alle boekhoudbureaux ver zorgen de uitwerkingen even goed. Sommige bureaux zyn meer dan een jaar met het werk ten achter. Het be hoeft geen betoog dat in dergelijke gevallen gemaakte fouten zeer moeiiyk te achterhalen zyn. Het komt ook nog voor dat men alle papieren in een doos pakt en deze dan bij de admini strateur aflevert. Deze moet dan maar trachten uit vaak onvolledige ge gevens behoorlijke overzichten samen te stellen. Vooral als dan ook nog minder betrouwbare balansgegevens worden verstrekt; heeft de werkeiyke inkomens en vermogenspositie weinig met de in de rapporten vermelde cij- fers te maken. Hoe erg dit kan zijn, bleek uit een door ons onderzocht geval, waar het inkomen over één jaar meer dan f 6000-— te hoog was aan gegeven. Verder moet de aangifte voor de belasting zeer deskundig plaats heb ben. Natuurlek moet deze deskundig- digheid behoorlijk worden betaald. Ook in dit opzicht is goedkoop vaak duur koop. Overname van bedrjjfsinventarissr'n. Jonge boeren zijn vaak enthousiast, als de mogelijkheid bestaat een be- dryfsinventaris over te nemen. De RL VD beschikt momenteel over voldoen de gegevens om een vrij goed klop pende begroting op te zetten. Het enthousiasme van de jonge boeren is goed te begrijpen. Men is vaak al zo lang bij vader op het bedryf werkzaam geweest, men wil zo graag zelfstandig worden. Vaak zien de adspirant boe ren de zaak daardoor iets te rooskleu rig. Voor de jonge boeren is in deze tyd met een teruggaande conjuctuur, zeer grote voorzichtigheid geboden. Ook de arbeidsbezetting is een punt waarbij men met het aanvaarden van een bedrijf terdege rekening moet hou den. Het aankopen van een bedrijf. Regel matig blijkt dat men by aankoop van een bedryf onvoldoende berekeningen Senioren: Drachster Boys 1—Workum 1 Vertrek 1.30 uur Makkum 1—Workum 2 Vertrek 2.30 uur Workum 3—Woudsend 2 Aanvang 3.30 uur Q.V.C. 2—Workum 4 (ter. Hielpen) Vertrek 2.45 uur De financiering. Er is de laatste tyd van verschillende zijden geklaagd dat de boeren op het terrein van de fi nanciering te weinig voorlichting ont vangen. Dit is zeer terecht. Tot voor enkele jaren werd ook bij onze dienst aan dit onderdeel van de bedrijfsvoering weinig aandacht be steed. Doordat het Borgstellingsfonds voor de landbouw werd ingesteld kregen ook wy met deze aangelegen heid te maken. Op het platteland hebben de Coöp. Boerenleenbanken, wat de financie ring betreft zeer zegenrijk werk ver richt. Naarmate de financieringspro blemen echter ingewikkelder worden en het soms ook om zeer grote be dragen gaat, worden de moeilijkheden zowel voor boer als voor de boeren leenbank groter. Aan het hoofd van een dergelijke instelling dient dan ook iemand te staan met een grote des kundigheid. De laatste jaren heeft de RLVD veel boeren op het gebied van de finan ciering van advies gediend en door het houden van lezingen is men ge wezen op verschillende omstandighe den en factoren waar men rekening mee moet houden. Het is gebleken dat de plattelands bevolking vaak zeer zuinig leeft en dat men door hard werken iets voor uit tracht te komen. Jammer is echter dat soms op het terrein van de finan ciering fouten worden gemaakt, waar door men jaren lang krom moet lig gen. Hoe waardevol goede adviezen voor de betrokkenen kunnen zijn zul len we trachten met enkele praktijk voorbeelden te bewijzen. Het nemen van hypotheek. Het is niet altyd raadzaam het geld te ne men dat men op een bepaald moment voor een lage rente kan krijgen. Soms komt het voor, dat men voor een der gelijke hypotheek b.v. na vijf jaar een aanzienlijk hogere rente moet betalen. Wil men dan goedkoper geld aantrek ken, dan vormen de hypotheekkosten een bezwaar om hiertoe over te gaan. Neemt men hypotheek van een parti- kulier persoon dan bestaat de moge lijkheid dat zo iemand het geld na enige jaren weer opvraagt, of komt te overly den. Men moet dan opnieuw hy potheekkosten maken, welke vrij aan zienlyk zyn. In gevallen dat men op een onder pand een vrij hoog bedrag moet le nen, wordt de hypotheek soms afge sloten in combinatie met een levens verzekering. In dergelyke gevallen Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! it weeshus mar ek jn stik lan oan de Trekwei by de al earder neamde Bleek hie dy selde namme. It hearde ta de weeshüsbisit- tings. De Mienskar komt ek buten Warkum noch folie foar. Lan fan aids ynmien- skiplik gebrük dus. Ta it gasthQs- bisit hearde ek lan op de Greate ys. Der hjonken oan ’e east- kant lei de Lytse ys. In hiel aide namme fou- nen wy yn in Warkumer oarkonde fan 1513 n.l. de Hauckama etten. De lizzing is krekt bikend, likemin as fan it Hynstelan (neamd yn 1584). Wol it plak fan de Hynstepölle oanwiisd wurde, ja, mear as ien plak hjitte blykber sa, hwant yn 1728 wurdt in stikje Ign oan de eastkant fan de Greate Dolte ten noarden fan it panwurk sa neamd, wylst yn 1767 sprake is fan in „hui- singe en erve bekend onder de naam van Hyngstepolle aan ’t Vliet van de Olijmolen tot aan de voormalige schéepstimmerhelling”,’ en noch letter lei sa’n pólle by in saltkeet. As wy nou ta bislüt noch it Hynstewaed (by de sédyk) neamme, dan hawwe wy it hynstespul kom pleet. Fryske Brief CCIII En dan nou: In pear minsken dy’t wy aerdich goed kinne, hawwe mar ien bern, in dochter fan njoggentsjin jier. Hja is al sünt in jiermanich op in great kantoar en fortsjinnet der skoan. Har heit en mem, minsken dy’t it wol dwaen kinne, hiene leaver hawn dat hja yn ’e hüs bleaun wie, doch dat woe hja net. Hja hat forkearing mei in jongfeint fan trye en tweinich, dy’t gjin alders mear hat. Gjin wünder dos, dat er alris praet wie oer trouwen. Mar in wenning, ja, dat wie it greate biswier. Op in kear sei de faem har heit tsjin syn oansteande skoan- soan: „Sjoch marris roun, miskien is er hjir of der wol hwat geskikts to keap. Ik stean foar it jild.’ Klear wie ’t dos.’ Mar hwat bard? Op in joun om Sinteklaes hinne, komt de jongfaem thüs en seit sa sünder mear: „Ik haw Jan ófskreaun. Us forkearing is üt. Ik wol net tsjin myn sin trouwe.” It lit him wol tinke dat de aldelju danich fan ’e wize wiene. De mem oerstjür en de heit pürrazende lilk. Hwerom hie hja de forkearing üt makke? De sjef fan it kantoar, in man fan goed fjirtich skieden en heit fan al twa greate bem, wie de oarsaek. De jongfaem wol mei him trouwe. It stiet er op ’t heden sa foar: De beide aldelju binne yn in wike- manich tiid, jierren alder wurden. De fleur is der sa mar üt. En de jongfaem? Hja hat heit en mem de kar litten: Tastimming jaen om mei de goed tweintich jier aldere man to trouwen, en oars giet hja de doar üt. It stiet foar my wol sa goed as fêst, heit en mem sille hjoed as moarn de holle wol büge moatte en it fanke har sin jaen. Ja, krekt, ik hear it jimme al sizzen: Ik soe dat fanke dit en ik soe har dat. Mar jimme witte like goed as ik it wit. De béste stjurlju steane op ’e wal. Ci, men kin sa mak lik in oardiel ütsprekke oer hwat by in oar bard. De iene sil de aldelju de skuld jaen en oaren de jongfaem. De greate frage bliuwt lykwolsHwer lelt de oarsaek.? Dit gefal, stiet net op him seis. Ik bidoel wy léze süver eltse wike fan sok soarte getallen. Fan jongelju dy’t er ütpykje en dan earne yn it bütenlan tsjin it sin fan heit en memtrouwe. Yn in tige bikind froulju’s wykbled stie in wikemanich lyn in artikel oer de aide smitterij fan Gretna Green, (in doarpke yn Skotlan) hwer trouwe kin. En as men dat sa lést, wiist it der yn Ingelan, nou just net sa moai. oer oardielje; it doocht hjir yn Is it in wünder, dat yn in stêd, der ’t sa’n soad pottebakkerijen e.d. west hawwe in Estrikwurksfinne bistien hat? Hwer’t dy krekt lei, witte wy net, mar yn in stik fan 1701 wurdt er neamd. Oan in bipaeld tiidrek üt de skied- nis fan Warkum docht üs de namme fan it Eksersysjelan tinken. Wy binne dan yn de tiid, dat de eksersysjegenoat- skippen in greate rol spylje. Dizze wienen yn 1782 oprjuchte om it lan tsjin driigjend gefaer to biskermjen. Se waerden yn 1786 al wer forbean omdat it Oranjeregear it net langer op dizze (Patrio ttyske) wapendragers stean hie- Nei de omkear yn 1795 riis- den hja lykwols oeral wer as podde- stuollen üt de groun en it hoekje lan fan 21/2 p.m. der ’t de mannen har yn de wapenhandel oefenen krige boppesteande namme. It lei likernóch by it aide fabryk („over de Nonne- brug” seit in forkeapingsbiljet üt 1806) Oan de westkant fan Warkum op de südlike wal fan de „Nije teart” lei in lyts stikje l^n fan 3/4 p.m. mei de namme It Eilan. Of dit Ign nou fan par- sprong in eilan west hat, of dat it as in soarte fan eilan boppe syn om- jowing ütstiek, der wolle wy ófwêze, mar wis is, dat it yn 1694 as boulan („saadlandt” wurdt it neamd) brükt waerd en dêrom grif in biskate hichte hawn hat. It lan efter it weeshüs hjitte de Gasthüsfinne (2 p.m.) wie earst in gasthüs VOORJAARSVERSCHIJNSELEN FR. ZUIDWESTHOEK. Nauwelijks is de maand januari geheel voorbij of reeds zien we verschillende ver schijnselen welke er op wijzen dal niettegenstaande de sneeuw en ijs van de laatste week, al was het laat ste maar nauwelijks merkbaar, toch het voorjaar in aantocht is. Vooral de vogelwereld leert ons daarvan heel veel. Elke goede waarnemer kan dat beamen. Zo zagen we op verschil lende plaatsen de eksters reeds druk bezig met hun nesten; zij gaan oude nesten van het vorige jaar weer re pareren of een nieuwe bouwen. Straks zal men dan weer de geregelde vechtpartijen zien tussen de zwarte kraaien en pica-pica, onze bonte ek ster. Want de zwarte rakker is er op tiit om op de gemakkelijkste wjjze een home te krijgen en nestbouw vraagt veel tijd en geduld van de vogels. Een robbertje vechten tegen de zwak kere ekster geeft de kans om deze te verjagen en dan neemt het kraai- enpaar bezit van de zo gemakkelijk verkregen woning. Wilde eenden zijn ook reeds in veie gevallen gepaard. Blijft het weer zo Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit ISoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis In»on4 1 paar fietstassen; 1 muntbiljet; schaar; 1 herenrijwiel; 1 oorbel; snelbinder; 2 armbandjes; 1 sierspeld- je; 1 regenjas; 1 motorbril; 1 lipsleu- tel; 1 bruine tas met regenkap je; en kele portemonnaies, sjaals, handschoe nen en wanten. Inlichtingen Politiebureau Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. J. van Nie. Nam. 2 uur ds H. J. van Nie Gezinsdienst (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej. da. M. J. van Hamel Sr met en zonder chauffeur -

Friso nl | 1958 | | pagina 1