WORKUMER KRANT radio en televisie Raadsvergadering Workum Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. Westerhuis Uibelle Nylons S.V.W. AGENDA RADIO H1NGST uw MDIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g.g. 382 .MAISON IRENE* 81ste JAARGANG No 7 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 met en zonder chauffeur en ik set: en Aanvang 3.30 uur J sa- LAAT De op ’e keamersdoar ta en stammere: „Ik bin. FRISO werden onveranderd vastge- I Uw adres voor NOARD 69 Sud 72—74 op dinsdag: 11 februari 1958 Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar De eerste vergadering van net jaar en bovendien die waarin de gemeente-f begroting vastgestela moest worden, wat in vroegere jaren een geladen stemming teweeg kon brengen, maar nu met een voorbespreking en enkele aanmerkingen op punten van onderge schikt belang het voornaamste veelal onbesproken liet. Na de gebruikelijke opening hield de burgemeester z’n nieuwjaarsrede, wel ke hier nagenoeg woordelijk volgt: Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur De heer Oosten bedankte de burge meester voor z’n mooie toespraak, die naar vorm en inhoud zeker de instemming haa van de hele raad en daarom hoopte spr. dat er een groot deei van in de pers mocht worden vermeld, opdat in brede kring beseft mag worden dat de kleine gemeenten met ernstige moeilijkheden te kampen hebben. Voorts was spr. verheuga dat de burgemeester zo goed aan z’n onfortuinlijk autoritje was ontkomen en wenste hem en z’n gezin wederke rig Gods zegen toe.1 la la VERZORGEN Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Punt 1. Notulen van de vergaderingen van 3 en 19 december 1957 Deze steld. uur Vertrek 3 uur clubkastje DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.N Afd. Gymnastiek: Derde-graads-wedstrijden op 22 febr. in de nieuwe gymnastiekzaal, aan vang 6.30 uur.1 Fryske Brief CCV It barde op in middel, dat myn irou „efkes’' de stêd yn wie. (Nou, dat „efkes” duorret oarnaris wol in üre manich.) Ik hie my noflik by de kachel deljown, en siet hwat to slüchjen. Doe waerd er skille, ik nei de doar en der stie in man op ’e stoepe, mei in greate akte- Van de bijdragen van de gemeen ten komt ruim f 100.000— ten laste van Workum en net restant voor re kening van Hemelumer Oldeferd. Uit het voorstel van b. en w. bleek dat intussen contact was opgenomen met het gemeentebestuur van Hem. Oldeferd, dat medewerking toezegde Het ligt nu in de bedoeling om de belanghebbende bewoners van Hei denschap terzake schriftelijk in te lichten en hen daarbij mede te delenj welke bijdrage van hen in de bijna f 107.000-— wordt verwacht. Daarna zat worden nagegaan hoe groot de; belangstelling van de bevolking van Heidenschap voor deze electrificatie is. Zo nodig kan de bijdrage in jaar-, lijkse bedragen gedurende een bepaald aantal jaren, b.v. 20 of 15, <in de vorm van een in te voeren baatbe lasting worden voldaan, aldus b. en w; De heer van der Wai was dankbaar voor de reeds gevoerde besprekingen en kreeg op z’n vragen te horen, dat de voorwaarden voor elk perceel uit gewerkt worden en een duidelijke toe lichting krijgen. Punt 3; Benoeming van leden van de commissie tot wering van school verzuim De stemming had tot resultaat dat de samenstelling van deze commis sie blijft zoals ze was, alleen het ver trokken hoofd van de Herv. school, de heer P. W. Boogaard, werd nu ver vangen door z’n opvolger, de heer J. Klijnstra. De commissie bestaat thans (voor de tijd van drie jaren) uit de neren H. A. Bergsma, O. de Boer, Th. Breukeiaar, J. Klijnstra, J. H. Limonard, F. Venêma en M. Vrij Punt 4. Voorstel van b. en w. tot het aansluiten van enkele percelen aan de Slinkewei aan het elec- trisch net en het aangaan van een geldlening, groot f 2600.—. Uit het prae-advies van b. en w. bleek dat de totale onrendabele kos ten f 11.853 zullen bedragen, waarvan de gemeente volgens een indertijd ge nomen raadsbesluit 2/9 deel zal bijdra gen en het P.E.B. een zodanig bedrag dat er door de drie belanghebbenden, Bijdragen: uit het Fonds Onrend. aansl. 4/9 f 285.320 van gemeenten f 142.660.— extra van P.E.B. f 111.274.80 f 539.254.80 blijft 1102.715.20 te verhogen met omzetbel. f 4.279.80 Verschuldigd door belang hebbenden f 106.995 Van verslagen, berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! Mijne Heren, Wanneer men zich zet tot het maken van een „Nieuwjaarsrede”, ontkomt men er niet aan om zijn gedachten ook te laten gaan over groter verban den, dan waarvoor deze toespraak is bedoeld. De zelfstandigheid van de kleine kring is door allerlei dingen verbonden met de grotere kringen en zo is dus de gang van zaken in de gemeente ten nauwste verbonden met wat er verder gebeurt in de wereld; Zo verkeren wjj bij de overgang van 1957 naar 1958, wat de ontwikke ling van onze welvaart betreft, in een toestand van onzekerheid. De één laat hierover een optimistischer geluid ho ren dan de ander, maar er is eigenlijk niemand die precies kan verklaren hoe de ontwikkeling op financieel ter rein zich zal voltrekken. Eén van de ergste zorgen die we van het voorbijgegane jaar meenemen is wel het probleem van de woning bouw of beter gezegd de financiering daarvan. (jok neett ae bestedingsbeperking tot gevolg een steeds toenemende werkloosheid en ai noemt men dit nog met een mooi woord: „ontspanning op de arbeidsmarkt voor de werklo zen zelf is het maar een kwade zaak; Vooral voor de ouderen zal het vaak moeilijk zijn weer aan de slag te ko^ men. Ze beleven de ellende van het zich overcompleet voelen. Opvallend is elk jaar weer dat met het pas gevierde Kerstfeest nog in herinnering, zo weinig of in het ge heel niet de weg wordt aangegeven waarlangs de hoopvolle verwachtingen in vervulling kunnen gaan. Alleen wanneer de harten der men sen zich buigen voor het Evangelie, kan er sprake zijn van zinvolle ver wachting. Maar juist op dit punt blijft een diepe kloot de mensheid scheiden Naast prettige vriendschapsbetuigin gen, horen we de schrille dissonanten van haat en nijd, waarmee de volkeren elkaar bejegenen. De voorbeelden lig gen voor het grijpen: Hongarije, Al- gerië, Indonesië. Alleen de christelijke gerechtigheid en moraal zullen in een wereld van onvrede en onrecht, de weg naar vre de en recht kunnen wijzen. Na deze „grensoverschrijding’ iets over onze eigen gemeente. Zowel in 1956 als in 1957 heb ik op de eerste vergadering van Uwe Raad de hoop uitgesproken dat ons uitbrei dingsplan op korte termijn zou worden goedgekeurd zodat met het bouwrijp maken van het terrein aan de Alde- wei spoedig een begin zou worden' gemaakt. Niemand had toen ooit kun nen denken, dat twee jaren later dat zelfde nog eens weer gezegd zou moe ten worden. En hoewel dat ter plaat se ten stelligste wordt ontkend, kan ik moeilijk de gedachte van me af zetten, dat alleen ontstellende onbe kendheid met het woningprobleem een dergelijke ambtelijke behandeling mo gelijk kan maken. Theoretisch zal alles wei volgens de voorschriften verlopen zijn, maar dat bij dit alles wei vol doende begrip voor de grote nóód is, die er ten dezen bestaat, wil er bij mij niet in. In twee jaar hebben we niet kunnen bouwen, en stei u dat eens even voor wat dat voor onze gemeente betekent, terwijl er 80.000 woningen in ’thele land werden ge bouwd. Daar zijn geen woorden voor te vinden. Dat het inwonertal onzer gemeente weer met 76 is achteruit gegaan, zal mede door de slecnte wo- ningpositie hier beïnvloed zijn. Het, is nu eindelijk zover, dat onze aan-, vraag, om vaste financieringsmiddelen ik,’ sei hja. „Ja, jimme kinne eikoar dochs? Jou êfter, êfterneel Blanksma ommers?” miende ik sizze to moatten.1 Myn frou seach de man oan, doe my en sei: „Mar ik leau net. man hie sa gau er koe syn boekjes yn ’e tas dien, sette mei kügelsfeart hjir dochs forkeard leau en fuort wie er. Ik die myn frou it forhaei "hwat him ófspile hie, mar it moaijste kaem Workum 1—Balk 1 IJ.V.C. 1—Workum 2 Vertrek 2.30 uur O.N.S. 5—Workum 4 Vertrek 2.30 Q.V.C. 2—Workum 3 Zie voor opstellingen Junioren: Workum 2a—Woudsend Blauw-Wit la—Workum Vertrek per auto 2.15 uur Punt 2. Ingekomen stukken en mede delingen. a. Besluit van de gedep. staten ben treffende vaststelling van de jaar wedden der wethouders in de onder scheidene gemeenten in Friesland, in gaande 1 januari 1957. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. wera dit eerste punt voor ken nisgeving aangenomen. b. Verzoek van W. Couperus om hem in het genot te stellen van een tege moetkoming als bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920 in de kosten verbon den aan het bezoeken door zijn doch ter Fokje van de bijzondere B.L.O.- schooi te Sneek. Zoals b. en w. voorstelden werd met ingang van de datum waarop het ver zoek was binnengekomen (16-12-’57) een tegemoetkoming verleend van 100 pet van de te maken reiskosten, ge raamd op f 143.— per jaar. c. Schrijven van het Prov. Electrici- teltsbedrijf betreffende een nieuw op gemaakt plan voor de electrificatie van Heidenschap. Bij gelijktijdig aan sluiten van alle percelen, totaal 14? stuks, zullen de onrendabele kosten in totaal f641.970.— bedragen. Aannemen de dat de gemeenten Workum en He melumer Oldeferd samen een bijdra ge verlenen gelijk aan 2/9 deel van de onrendabele kosten zal de ver deling van het onrendabele bedrag als volgt kunnen plaats vinden: f641.970- Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Ineoné Né, dy „ik” wie ik net, en dy „wy” wiene wy net. Hwa ’t dy mins- ken wiene, kin hjir fierder ünbisprutsen bliuwe. voor dit doel beschikbaar te stellen met gunstig advies van de gedep. sta-; ten naar „den Haag’ is doorgezonden^ zodat een gematigd optimisme op haai] plaats is. Ik kan u thans de verheug gende mededeling doen, dat we van middag van het departement bericht gekregen hebben, dat ons hiervoor een crediet van 1284.000.— is beschikbaar gesteld. i In 1957 hebben we ook feestelijk her dacht het 1050-jarig bestaan van Wor kum. Voorzover ik dat kan beoordelen is dat op waardige wijze gebeurd. Voorai de historische optocht bracht heel wat van oud-Workum op keurige wijze naar voren en de samensteller hier van wil ik vanaf deze plaats hiervoor 'gaarne mijn compliment maken. Alles wat er die vier dagen vertoond is, was de moeite waard gezien te wor den en de feestcommissie die dit alles georganiseerd heeft, verdient hier voor een woora van hartelijke dank. Een historisch feit was tevens het vaststellen van een eigen gemeente- vlag. Ik hoop dat deze vlag voor ons steeds mag zijn het symbool van een hechte gemeenschap en ons moge in spireren tot veel waarmee onze menleving gebaat is.’ De restauratie van de doopsgezinde Vermaning en enkele particuliere hul zen, herstelde deze gebouwen weer in haar oude luister, terwijl de verbre ding van de „geeltjes” het aanzien van ons stadje verhoogde. Van de acht gehouden raadsverga deringen in 1957 waren er drie spoed eisend. De eerste in verband met de onderhandse aanbesteding van het bouwrijp maken van het terrein aan de Aldewei, de tweede in verbana met het aantrekken van financiën voor 'de ge meente en de derde voor het verschaf fen van financiële bijstand ter bervor- dering van industrie. Zoals ik in het begin al zei, zijn de vooruitzichten voor 1958 niet bijzonder gunstig. Ondanks al onze bezuinigin gen sluit onze begroting nog met een tekort van ongeveer f 60.000.— Gezien de toestand van ’s Rijks fi nanciën zullen verschillende, op zich zelf nuttige wensen dus waarschijnlijk niet in vervulling gaan. Toch zijn er twee voor onze gemeente zeer belang rijke dingen die beslist voortgang zullen moeten hebben. In de eerste plaats het bouwrijp maken van het terrein aan de Aldewei met het bou wen van huizen daarop en even no dig de electrificatie van het Heiden schap. Deze zaken kunnen en mogen niet overgaan. Over de woningbouw wil ik geen woord meer zeggen, hier kunnen alleen maar daden gesteld worden. En wat de electrificatie in het Heidenschap betreft, daar is zo langzamernana een toestand ingetre den, die wij reeds jaren geleden heb ben voorspeld. Zowel de voorziening van arbeiders op de boerderijen, als de bezetting van leerkrachten op de school, dreigen spaak te lopen, gaan al thans met grote moeilijkheden ge paard, terwijl de zo nodige mechani satie in de landbouw, door gemis aart electriciteit, ten zeerste wordt gehandi capt. Ik hoop dat binnenkort hier van de nu geboden kans gebruik zal wor den gemaakt, daar bij afwijzing hier van niet alleen meer van onrendabel, maar ook van een onbewoonbaar ge- biea zal kunnen worden gesproken. Het gasbedrijf heeft over 1957 nog een niet onbelangrijk tekort opgele- vera, maar we hopen dat dit nu ver volgens anders zal worden. De om schakeling van kolen- op aardgas be gint zo langzamerhand effect te sor teren, terwijl de afname van gas steeds groter wordt. De heer Stam, die vanaf 1929 in dat bedrijf de leiding had, be reikte de pensioengerechtigde leef tijd, maar we kunnen ons er over ver heugen dat er een overeenkomst kon worden getroffen, waardoor hij, althans voorlopig, nog de supervisie over dit bedrijf blijft behouden. Vanaf deze plaats wil ik hem nog hartelijk dan ken voor alles wat hij in het belang van de gasvoorziening in onze gen tneente heeft gedaan. Over het landbouwbedrijf valt niet Veel bijzonders te vertellen. De opper vlakte lana die we zelf exploiteren wordt hoe langer hoe kleiner en de verhouding met de pachters is goed te noemen. Zoals u uit onze mededelingen in uwe vorige vergadering is gebleken, zijn de beslissingen, zowel van de Friese- als van de Centrale Grond kamer van dien aard, dat het aan brengen van verbeteringen door de tas under ’e earm, ’k Hie de doar noch mar amperoan iepen, of hy rpem de hoed óf, bügde as in knipmes, stiek my de han ta en sei: „Ik bin Hylke Blanksma”. Ja, hwat moast ik oars al, en jow him ek de han en ik sei: „Mar ik kin jo leau ’k net.” .„Né/‘ hy wer, „ik haw hjir alris in Jjear oan ’e doar west, mar doe wiene jo net thus. It sit sje sa, jou frou en ik binne noch hwat famylje sjoch. Jou frou har pake wie in Durk Blank sma. En myn pake hjitte Meinte Blanksma en wie in healbroer fan Durki Dy harren heit. Hvlke hat twaris troud west. Nou wie myn pake üt it earste houlik en jou frou harres, üt it twade. Bigripe jo it?” It wie my net rjocht düdlik, maij ik tochte lit mar sitte „Jo treffe it net, hwant myn frou i3 net thüs, en it sil wol mear om har dan om my bigoun wêze tink ik, hast.”. „Och,” hy wer, /.miskien kinne wy it ek wol óf. Sjoch, (hy hie de tas iepen en helle der in manich boekjes üt) ik reisgje foar in greate firma yn Amsterdam. Wy forkeapje stofsügers, waskmesinen en al sa mear. Nou haw ik hjir al by jou frou oan ’e doar west, mar dy koe net rjocht üt ’e rie komme, hja woe der earst mei jo oer prate. Nou ’t ik hjir dochs yn ’e stêd bin, tocht ik by my seis, ik moast mar efkes oan rinne.” „Witte jo hwat? Kom mar efkes yn ’e hüs, kinne wy rêstich prate,” sei ik Wy yn ’e keamer, en al gau siet er op ’e praetstoel. Hy bigoun: „üs fir ma forkeapet aiünne de alderbêste mesinen. Mar sa ’n tweintich persintgoed- keaper as oaren. Nou hie jou frou wol sin oan dizze stofsüger.” En hy liet my in öfbylding fan sa ’n apparaet sjen. „Dizze kostet rounom hündert en tweintich goune, wy leverje dy foar fiif en njoggentich. Skeelt mar efkes fiif en tweintich goune.’ „Ja,” sei ik, f,dat is it earste fortsjinne. Mar myn frou hat nearne oer praet en dan, sjoch der yn ’e hoeke fan ’e keamer, stiet in stofsüger, dy hawwe wy forliden jier nij krige. Dal wy hawwe neat gjin forlet fan in oaren ien.” Hy seach my ris oan, wifeje in eagenblik en doe: „O, mar wacht- sje riswachtsje ris..;... ik leau hast’ (en hy djippe in boekje üt syn tas) „ja hjir haw ik it al. Jimme wenje. op nümer tritich, en it wie op twem-> tich hwer ’t de frou in stofsüger fceapje wol. Jou frou woe in waskmesi- ne, sjoch dizze.’ -En hy lier my in Boekje sjen Tiwer ”t sa ’n ding yn stfe. Ik bigriep er neat fan, hwant wy hiene it iene like min nedich as it 'pare. It wie allegearre hwat frjemd tocht my en ik stie dizze man ek) net rjocht. Doe kaem myn frou yn ’e keamer. „Kom noch bisyk ek, sjoch noch. In deimanich letter, krigen wy in brief fan de frou har aldste \er. Der wie in man by harren wesit,om de groetnisse fan üs oer 'ïo drin gen. 'Hy hie der de middels ïten, en wiste in hiele bul te to fortellen oer de Blanksma’s. En dat hy üs in nije stofsüger en waskmesine levere hïe) „It sit er by jimme mar oan,’ skreau hja ta bislüt. Dat léste die de doar noch ta; 2.30 uur gemeente, daar wel zeer door ge- rema zal worden.' De lange lijsten met namen van personen welke wachten op opneming in of bewoning van één der kleine woningen van „Mariënacker”, bewijzen wei de noodzakelijkheia dezer inrich ting; Door verbouwing wera het oude Tehuis zeer verbeterd; in de loop van dit jaar hopen we hiemee door te gaan, zodat ook daar de mogelijkheid voor een> aangename oude dag ver groot zal worden. Verwacht mag worden, dat uw Raaa óok in 1958 voor het nemen van ger wichtige beslissingen zal worden ge steld, beslissingen waar het wel en wee van veel'inwoners onzer ge- meeente van afhangt en waarvoor wij allen een grote verantwoordelijkheid dragen. De beperktheid van de fi nanciën zal het besturen der gemeen te moeilijk maken, maar in het over winnen van die moeilijkheden ligt ook grote voldoening. Ik dank allen die in het afgelopen jaar hun diensten aan de gemeentelijke huishouding hebben verleend, en doe ook bij dezen een beroep op aller me dewerking; In het bijzonder geldt dit woora van dank ook de beide heren wethouders en de secretaris, waardoor het wer ken met hen een lust wordt. Ik eindig met de hoop uit te sprei ken dat God u zowei in uw persoon lijk leven, als in het werken voor de gemeenschap rijkelijk moge zege nen. IK heb gezega. ’Lr7' on iTrin ziv» ’k’ SUS- I

Friso nl | 1958 | | pagina 1