Curiositeiten Fré de Boer J WORKUMER KRANT en Advertentieblad voor Nieuws- de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur radio en televisie Behandeling Gemeentebegroting 1958 fa. Westerhuis Verkiezing provinciale staten Libelle Nylons S V.W, AGENDA 'W. RADIO HINGST uw RADIO SN TSLWtfH BEL 306 u. g.g. 382 „MAISON IRENE ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 No 8 81ste JAARGANG LAAT UIT HET VERLEDEN Uw adres voor Süd 72-74 Fryske Brief CCVI VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd met Inconé voot kwaliteit yooi deel en gezelligheid FRÉ DE BOER NOARD 69 met en zonder chauffeer Workum, 20 februari 1953. FRISU. Keurlonen Vergissen is menselijk HEI GOUDEN VIOOLTJE inconé Harkema, Secretarieleges en rechten b. s. Humanistisch Thuisfront Verbetering weg naar Bols ward Telefoon politiebureau la De burgemeester voomoemd, J. RUSSCHEN. Telefoon Redactie en Adm: 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen,’ berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar OFFICIËLE MEDEDELINGEN Verbetering Tehuis voor ouden van dagen Stemmen bij volmacht Bij de verkiezing van de leden van de provinciale' staten kan een kiezer op zijn verzoek bij volmacht stemmen, rndien hij mededeelt vermoedelijk niet m staat te zuilen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uitcrlijk 12 maart a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregistér hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. Yn de kranten fan Tiisdei, de 18e, hawwe wy léze kinnen fan de plannen dy’t er bisteane, fan hwat er tonei yn de ünderskate winkels to keap wêze mei. Kruideniers en slagers mogen in de toekomst ook brood, groente, melk, vis, e.d. verkopen, na behalen van het „alge- Wedstrqden zaterdag 22 febr. 1998 Senioren: D-W.P. 1—Workum 1 vertrek 2.45 uur Workum 2—Bolswardia 1 Aanvang 4 uur Uitslag van zaterdag 15 febr. Workum 2A—Woudsend 1A 1—i Onder verwijzing naar de uitvoerige publicaties in het bekendmakingskastje aan het stadhuis maakt de burgemees ter van Workum het volgende bekend. DAG MEVROUW! ik ben Inconé’tje Meubelhui» Inwaé Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten „Het verdwijnen der paarden uit het stadsverkeer zal minder lawaai op’ straat tot gevolg hebben. Motorrijtui gen zullen ook geen verkeersopstop- pingen meer veroorzaken” zo staat het te lezen in een in 1855 in Engeland verschenen toekomstroman met de ti tel „Het paardloze tijdperk”. Alle commissies hadden zich uitge sproken en daar was uit op te maken dat het afwijzend standpunt overheers te, doch b. en w. handhaafden hun voorstel om aan het Humanistisch Thuisfront een subsidie van f 2.50 per jaar toe te kennen. De heer oosten deed het genoegen dit van het college van b. en w. te horen en hij wees er met nadruk op Elke veertien dagen kom ik even bij U „buurten” als adviseuse voor de Inconé merkartikelen. U moet we ten dat de Inconé, een heel grote organisatie van ruim 400 zelfstandige textielza ken, bij de beste fabrikanten eigen merkartikelen laat maken die aan de aller- hoogste eisen voldoen. Om- Z dat dit „kwaliteits” produc ten zijn wil ik U er steeds iets over vertellen. Iets in teressants. Iets dat U nog niet wist. Nu nog niet, want ik wilde me eerst even net jes aan U voorstellen, zoals ’t hoort. Ook met het oog op het onlangs geschonken televisietoestel en de daar aan verbonden televisieuitzendingen geven b. en w. er de voorkeur aan in dit jaar de verbetering van de dag verblijven op de mannenafdeling on der handen te nemen. Een voorlopig plan tot het maken van slaapkamer tjes op de vrouwenafdeling ligt in tussen ook al voor beoordeling ge- reed. dat het Humanistisch Thuisfront niet anti-godsdienstig is, zoals ten onrech te wel eens beweerd wordt. De heer de Jong wilde niet in her haling treden van wat hij hierover bij de vorige begroting had gezegd; maar spr. is er zeker van dat het Humanistisch Thuisfront inderdaad an ti-godsdienstig is. De heer Oosten is daarentegen over tuigd dat wie ernstig de moeite wii nemen zich een eigen oordeel te vor men, in dit Humanistisch Thuisfront niets antl-godsdienstigs zal vinden. Ook de heer Jonkman meent dat niet van een antl-christische geestes„ gesteldheid gesproken mag worden; t gaat ook hier slechts om ’t belang van de militairen, wat in de beschou wing van de heer Harkema eveneens prevaleerde. Het voorstel van de heer de Jong om geen subsidie te geven, werd daar na aangenomen met 6—5 stemmen. Voor de heren Ketelaar, de Jong, de Jager, Bakker, Haytema en van der wal. De verhoging met 100 pet en nieuwe heffingen voor hinderwetvergunningen (f 5.—), drankwetverlof of -vergunning (f 5.—), jachtakte (f 10.—en een pas- poortaanvraag (f 1.—) kunnen ondanks de verlate invoering op het geraamde bedrag van f 2400.— gehandhaafd blij ven.' Oeverzwaluwen 2—Workum 4 Vertrek 3.15 uur Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m; Contracten volgens algemene regeling êrfc Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Junioren: Workum IA—O.N.S. IA Aanvang 2.30 uur DE BEKENDE KLLEEN BIJ* 2.95 tot m net MR Om zeer praktische redenen en werkelijk ook ten gerieve van de ge- sprekvoerenden loopt de telefoonaan sluiting via het stadhuis, terwijl de: politie bovendien ook nog telefónisch aan enkele huisadressen te bereiken Is. op de Kaeidyk nog drie nieuwe lan taarns geplaatst zouden worden, mis schien dat er tegelijkertijd enige ver betering voor de Makkumerdyk inzit. De heer Jonkman meent dat de toegang tot de speeltuin aan ’t Turf- lan met enige bestrating veel ver beterd kan worden. Vraagt vervol gens hoe het staat met de zwembad- plannen en of er al een verzoek bin nengekomen fs om medewerking voor het totstandkomen van een bejaarden sociëteit; Wat dit laatste betreft, was de heer Oosten gewezen op het eerste lokaal van de oude herv. school, dat ge makkelijk voor het beoogde doel ge schikt te maken zou zijn, doch hef bleek dat b. en w. hierover geen om- lijnd verzoek ontvangen hadden. De voorzitter antwoordde verder dat verbetering van de toegang naar de speeltuin met de directeur van ge meentewerken besproken zou worden en dat omtrent het zwembad contact was opgenomen met de Heide Mij., hoewel deze tijd van bestedingsbeper king daarvoor nïet erg hoopvol is. Omtrent de gemeentebegroting had den de commissies van onderzoek di verse opmerkingen en vragen gelan ceerd, welke b. en w. veelal uitvoe rig beantwoordden, meermalen tot aller tevredenheid, zodat deze punten hierna dus maar kort worden afge daan. De commissies waren als volgt sa mengesteld: le commissie: de heren Haytema, de Jong en Ketelaar; 2e commissie: de heren de Jager en Jonkman; 3e commissie: de heren Bakker. Oosten en van der Wal. j Stemmen in een andere gemeente Bij de verkiezing van de leden van de provinciale staten kan een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming deelnemen, hetzij in de ge meente, in welker kiezersregister hg op de dag der kandidaatstelling (11 teb. j.l.) is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere, in de zelfde provincie gelegen gemeente. De kiezer, die van deze bevoegd-; heid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk 12 maart a.s. in persoon ter secretarie van een gemeente aan dé burgemeester of de door deze aange wezen ambtenaar mededeling. i meen diploma.” Hwerom men dy kant op wol? „De regeling wil de mogelijkheid open laten van een geleidelijke ontwikkeling naar het algemeen levensmiddelen-, bedrijf waar de huisvrouw tegelijk al haar levensmiddelen kan inkopen. Doordat in een dergelijk bedrjjf ook brood zal mogen worden ver kocht, is het niet onmogelijk dat op den duur de broodbezorging verdwijnt, dat de bakkerswinkels worden „opgefokt’ tot algemeen levensmiddelenbe- driji en de broodfabrikanten zulke winkels zullen proberen te stichten.” Sa sahwat is it üntwerp hwat men ré makke hat. Nou sil dat miskien yn de lytsere plakken fuortdaliks net sa hurd fleane, mar dat wy dy kant net ütgeane, doar ik gjin né op sizze. Wy sjogge nou al yn plakken lytser as Warkum, de „zelfbedienings winkels” as poddestuollen üt ’e groun rizen. En dan mei men tinke lyk as myn frou seit: „Ik moat neat fan dat soarte saken hawwe. Ik keapje leaver yn in winkel hwer ’t men hol pen wurdt, oan hwat men nedich hat,’ mar de „massa” lukt der wol hinne. Kom marris yn de greatere stedden, hwer ’t men fan dy saken fynt, dy’t „supermarkt”, neamd wurde. Winkels hwer ’t men net allinne krudenierswaren krije kin, mar ek fleis, grienten ensfh. Wis it is tige maklik, alles ynien winkel. Net mear nei de slachter en net nei de grienteman en nearne mear wachtsje. Boppedien kin men seis ütsykje hwat men nedich tinkt to hawwen. Dit soarte saken binne der, om it de „huisvrouw” maklik to meitsjen. Alteast sa lést men dan. Mar der sit ek in oare kant oan en lit men dy foral achtsje. Stel nou ris, it komt sa fier, de bakker komt net mear by jin oan de doar. De slachter en de grienteman likemin. Hwant der wol men dochs op oan hwatte? Goed, dan moatte de frouIju it spul seis helje. En of dy winkel tichte by, of fier óf is, hja moatte der hinne. Mar hoefolje froulju hat men wol net, dy’t oer dei gjin doar üt kinne, om ’t hja de bern net allinne yn ’e hüs litte kinne. En nim nou ris aide- en üngelokkige minsken. Moat men dy de strjitte ek mar op stjüre om yn it iene of oare „levensmidde- lenbedrijf” ynkeapen to dwaen? Ja en hwat to sizzen fan dy lytse „winkelmantsjes” en de lytse bakkers- baeskes. Dy kinne harren testemint wol meitsje. Hwant dat dy danich yn ’e knipe komme to sitten, leau dat mar grif. Der giet it op ta, de lytseu troch de greaten en de „machtigen” oan ’e kant reage. Siker in hurd ge lach, om mei jins spultsje sa stadich oan efter üt to buorkjen. Och, de bidoeling sil miskien wol goed wêze, mar as men dan fol- dwaende rekken haldt mei de biswieren dy’t er oan fêst sitte. Ja, wy libje nou ienris yn in tiia dat alles sa ekonomysk mooglik ynrjochte wurde moat. Gjin jild, gjin tüd, gjin mankrêft forgrieme oaneat hwat gjin rinte genóch opsmite kin. Hawar, mar öfwachtsje hwat it wurde sil, dat liket my it béste ta. De jury, beiast met de jaarlijkse toekenning van het Gouden Viooltje, de wisselprijs voor de meest opvallende muzikale pres tatie gedurende het afge lopen jaar, heeft eenstem mig gemeend, de prijs over het jaar 1957 niet toe te kennen. Zij is van oordeel, dat geen enkele prestatie, noch op scheppend en uit voerend, noen op muziek wetenschappelijk terrein, ’n -dusdanig pen bereikte, dat de toekenning van deze prijs gerechtvaardigd zou zijn; Zoals men zich wel herin neren zal, werd ’t vorig jaar deze ereprijs toege- kena aan de oud-Worku- mer, professor J. jansen te Utrecht. Uitbreidingsplan Op dit ogenblik vinden b. en w. al- gehele herziening van het uitbrei dingsplan niet urgent, want dit komt in de naaste toekomst wel aan de orde in verband met de wettelijke be palingen, die een herziening om de tien jaar voorschrijven. Ik kom spoedig terug! Tot trien»! Opslagplaats huisvuil gem.-reiniging Een aannemelijke oplossing hebben b. en w. overwogen bijv, met een over dekte stortplaats, doch daarover ko men binnen niet te lange tijd nadere gegevens. De heer de Jager adviseerde om nu reeds naar een andere plaats uit te zien en daar dan meteen beplanting aan te brengen, voor welke vooruit ziende blik volgens de voorzitter ze ker wel iets te zeggen is, maar over; de plaats moet dan beslist zijn, ook; met het oog op de soort beplanting; die daar dan het meest geschikt zal zijn; Subsidie muziekkorpsen Naar aanleiding van een verzoek stelden b. en w. voor de subsidies voor Crescendo en Studio te verhogen van f 300 en t 150.— op resp. f 500,- en f 250.—, wat alle leden vermoe lijk als muziek in de oren klonk, want ’t was er zó door! De in ons vorig nummer afgewerkte raadsagenda ging hier aan vooraf, als ook de goedkeuring van de be grotingen van het gasbedrijf, land bouwbedrijf, burgerlijk armbestuur, stadsburgerweeshuis en Mariënacker, zoals deze in concept waren overge legd; i Bovendien verklaarde de heer Har kema eerst nog dat hij wel gebruik zou willen maken van de gelegen heid om algemene beschouwingen te houden, hoewel volgens hem verschei dene leden vermoedelijk zaten te po pelen om een andere bijeenkomst mee te maken, doch waar het gebruikelijk is om na de begroting geen rond vraag meer te houden, zou hij dan nu nog wel iets willen zeggen. En hiermee werd dan eigenlijk een ver kapte rondvraag ingeleid. Enthousiast was de heer Harkema niet over deze begroting, want er was net als bij de vorige een belang rijk tekort. Over ’t algemeen wordt te weinig rekening gehouden met de beschikbare middelen; gaat men over tot steeds meer kapitaalswerken, die ten laste van de gemeente komen en een dergelijke egocentrische instelling bij de gemeentebesturen meent spr,. té moeten veroordelen en dat kan ook nooit goed afkomen. Indertijd heeft de meerderheid van de fractie van de P.v.d.A. tegen aankoop en inrichten van het bouwterrein aan de Aide- wei gestemd, omdat dit allemaal veel te kostbaar werd en die verwachting wordt wel bevestigd, want als de daar te bouwen woningen gereea komen, zullen de huren, zoals spr. hoorde, wei ongeveer op veertien a vijftien gulden per week komen. Dan is er nog bjj de Begine het aangekochte terrein met de oude plaats, welk ge val hoognodig opgeruimd dient te wor den en dus nu werkelijk maatregelen genomen moeten worden. Voor de ko mende verkiezingen hoopt spr. dat de kiesverenigingen weer tot de af spraak mogen komen om alleen op de daarvoor bestemde borden te plak ken en zich ook aan die afspraak te houden, wat vorig jaar bijv. ïn ’t Hei denschap niet het geval was. Van dit laatste wordt door de voor zitter aan de hier aanwezige leden verzocht nota te. willen nemen en het plaatsen van die publicatiebor- den zal wel het beste zijn. Wat de begroting betreft, had de voorzitter ook liever zonder tekort gewerkt, maar er zijn helemaal geen luxe din gen ingelast. Integendeel, er is bij het bouwterrein naar gestreefd om het zo goedkoop mogelijk te maken met straten enz. Bij alles waardoor Workum zo mooi opgeknapt is (verbreding geeltjes, verlichting) steekt het eindje weg van de Makkumerdyk wel miserabel af, meent de heer Bakker. Op verbete ring van dat weggedeelte en een be hoorlijke verlichting wil spr. met klem aandringen. De voorzitter zegt een onderzoek toe en deelt mede dat in die buurt De 2e commissie leek financiële steun van de provincie billijk en de 3e commissie zou vooral de bochtep tussen de zgn. rolpaal en het voor malige Nijhuizumer tolhuis onder han den willen nemen, waarin b- en w, ook de grootste noödzaak zagen, hoe-» wei financiële steun van de provincie De lagere opbrengst over 1956 meen den b. en w. te moeten verklaren door een minder vleesgebruik in dat jaar, doch de heer Jonkman veronderstelt dat er toen meer geslacht vlees, bijv, van een exportslagerij is ingevoerd. Een verhoging van 50 cent tot twee gulden per te slachten dier kan on geveer een hogere opbrengst van f 700.— opleveren. Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Uitbouw Fryske Akademy Met verhoging van de bijdrage van t 50-op i Iqo.zoals <de le CqHu missie voorstelde, konden b. en w. en ook de andere commissies wel instemmen. ■'•LL s W

Friso nl | 1958 | | pagina 1