Curiositeiten WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland radio en televisie IJEME DE BOER, Autoverhuur fa. Westerhuis Libelle Nylons S.V.W. AGENDA RADIO HINGST uw MDIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten -MAISON IRENE" 81ste JAARGANG No 10 ZATERDAG 8 MAART 1958 MATTHAEUS PASSION met en zonder chauffeur mee LAAT BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 27 febr. t.m. 5 maart 1958 Gemeente Hindeloopen Maand februari 1958 FRISO. Geboren: Geen PLAATSELIJK NIEUWS UIT HET VERLEDEN Uit: VanLennep: Boek der Opschriften Uw adres voor NOARD 69 Sud 72—74 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m: Contracten volgens algemene regeling Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 EEN HUWELIJKSBUREAU IN DE 18e EEUW Deze koppelaer kan vermurven Een heldre weeuw of suyvre maagd Die hij kan krijgen bij de lurven Dat wie het is, zijn dienst behaagd Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) voorin. 9 uur ds P. El van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wolf, ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma van Staveren Jeugddienst. Woensdag 12 maart ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf VERZORGEN C.B.T.B. Tongersdei 27 febr. kaem de C.B. T.B. ófd. Warkum foar ’e tredde kear byinoar. It tal oanwêzigen wie net great, ek al mei troch de minne diken. Nei psalmsjongen, gebet en Skrift- lêzing, spriek de foarsitter in iepenings wurd, hweryn hy mei foldwaening neam de it fjtbiteljen fan ’e taslach oer it molk jier nov. 1957—*57,mar ek syn toloar- stelling oer it ütbliuwen fan ’e fêst- stelling fan ’e garansjepriis fan ’e molke oer it jier nov. 1957—nov. 1958 Fjirder wiisde hy op in ütlitting fan ’e foarsitter fan it Boun fan ’e lan- pachters en dat de C.B.T.B. neat dien hie foar lanhierders (alteast as itkran- teforslach just is). Hwa altyd meilibbe hat yn ’e C.B.T.B. wit dat dit net wier is, wol kin de C.B.T.B. nei it oardiel fan ’e lanpachtersboun net genóchdien ha, mar foarearst stiet de C.B.T.B. prinsipieel op in oare grounslach as it lanboupachtersboun, omdat hja as grounslach de Hillige Skrift en der fan üt dos har dwaen en fitten behearskje lit, ek foar it maetskippelik libben en twad sil de C.B.T.B. net oars kinne en wolle om foar ’e lanhierder en for- hierder har rjuchtmiettich diel takom- bouw” geven, scholieren en negen dus voor ouderen, ieder vrij. S.V.W.-NIEUWS Afd. Gymnastiek. De provinciale juniorwedstrijden. die vorige week zaterdag in Leeuwarden werden ge houden, %ijn voor Nanne van der Zijpp goed geslaagd. - Hij moest wel zijn meerdere in Bergsma van T. G. P. uit Sneek erkennen, maar werd royaal tweede. Op verschillende onderdelen was Nanne no. 1 en wanneer zijn paardsprong was gelukt, was hij zeker no. 1 gebleven. Gehuwd: Hendrik Ligthart, 27 jaar en Corneliske Bosma, 20 jaar, beiden te Hindeloopen (21 febr.) Overleden: Geen (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds H> Gaaikema van Harlingen! Koudum (Herv.) voorm. 9.30 uur en ’s av. 7 30 uur ds H. J. van Nie Woensdag 12 maart, voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. J. van Nie me to litten. Ek de nije pachtnormen wurde neamd en de foarsitter mient dat dizze sawol foar ’e mindere groun- soarten as lytsere bidriuwen to heech lizze, eat dat ek de Fryske grounkea- mer sa oanfielt, mar as dizze prizen sa fêst komme to stean, sille de op- bringstprizen fan ’e lanbouprodukten omheech moatte en dit sil in hiele toer wurde, reden hwerom wy dizze saek mei soarch tomjitte sjogge en ek de C.B.T.B wach wêze moat. Dizze moarn kaemen trije fraech- punten oan bar. 1. Beropskar foar üs jonges en famkes, 2. Festigingseaksen en bidriuwsgreatens, 3. Roailforkave- ling yn lyts bistek. Troch trije kommisjes binne dizze fraechpunten foaróf bisprutsen en wurde har rapporten nei foaren brochti Dizze wurde wiidweidich bisprutsen en nei hjir en der in lytse foroaring of oanfolling fêststeld foar tastjüren nei it Prov. C.B.T.B.-bistjür. By de rounfrage komme gjin bisün- derheden nei foaren. De foarsitter sprekt syn béste winsken üt foar it kommende simmerskoft, winsket elts wol thüs en eindigt mei tankbea. Zondag 9 maart 1958 Workum (R.K.) Voorm.' 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s av .7.30 uur Lof 1| DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5s59 WORKUM. Benoemd tot leraar aan de Juliana-school (Ulo) te Alkmaar de heer J. H. Otten, thans werkzaam aan de Bijz. Ulo-school alhier. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Dinsdagavond 4 maart j.k hield de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Workum haar maandelijkse vergade ring. De presidente, mevr, van der Een vrijster, weeuw. beproefde maagd Kan déze Koppelaer U bezorgen Als gij naar dees of geene vraagd Eer dat den Haan kraaijt oP een morgen In Amsterdam hing in de 18e eeuw een uithangbord met het volgende op schrift: UITVOERING MATTHAEUS PASSION Zoals wij reeds eerder in ons blad hebben medegedeeld en uit een adver tentie in dit nummer blijkt, zal het Toonkunstkoor „Concordia” te Leeu warden de volgende week donderdag, in de Herv. Kerk het beroemdste werk van Johann Sebastiaan Bach ten gehore brengen. De beste solisten van ons land werken hieraan mee. Annette de la Bije, Aafje Heinis, Jan Waaijer, Arjan Blanken, Laurens Bogtman en Arie de Rijk. Voor het verkrijgen van een beter inzicht in het uit te voeren werk, zal de heer Hans Waanders, muziekmede werker van de Fryske Kultuerried, volgende week woensdag, in „Ons Ge- een verklarende toelichting ’s middags twee uur voor 's avonds kwart voor na de kerkdiensten De toegang is voor Maar zijn voorsprong was in ieder geval zo groot, dat hij ook over de beide wedstrijden (die van december en j.l. zaterdag) tweede werd. In december werd Nanne vijfde wel een bewijs hoe goed hij zaterdag werkte. In juni mag Nanne nu in de landelijke wedstrijden in Utrecht uit komen. Dat is toch zeker iets om trots op te zijn en we hopen dan ook dat Nanne in de gelegenheid zal zijn, om om aan deze wedstrijden deel te nemen. De punten die hij zaterdag haalde, zijn vrije oef. 9.15, ringen 8.85. brug 8.75, rek 8.60, paard 7.95, paardsprong 7.30, totaal 50.60 punten. Programma zaterdag 8 maart: Workum 2—Delfstrahuizen 1 Aanvang 4..15 uur Zaterdag 8 maart, ,’s avonds 8 uur in h'otel „De Wijnberg”, Contactavond van de „S.V.W.” Spreker: De bekende1 radio- en sport verslaggever Jan de Trojje te Hilver sum Alle leden boven de 15 jaar worden met hun dame of heer verwacht Ook de donateurs van de „S.V.W.” zijn hartelijk welkom Geen entree. Verzuim niet deze avond bij te wonen!! Geboren: Catharinus, zv Poppe Faber en Aria Cornelia Zeilstra. Gehuwd: Geen 1 Overleden: Feike Buma, 78 jaar, wedn. van Janke Valkema. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam: 2 uur ds mr Q. Rovers. Woensdag 12 maart, fs av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma. Nam.' 2.15 uur ds H. de Wolf van Hindeloopen Woensdag 12 maart, ,’s av. 7.30 uur ds B. J. /Riemersma (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Fleischer van Groningen Molkwerum (Herv.) Voorm- 9.30 uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker Woensdag 12 maart, ’s av. 7.30 uur ds W. L. /Dekker Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D.' J. Spaling. H. Doop, ’s Av; 7.30 uur ds H. H. Tulp. Woensdag 12 maart Biddag voor gewas en visserij, j’s Av 7..30 uur ds H. H. Tulp (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej« da M. J. van HameL Collecte voor het bouwfonds (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 upr ds K. Dekker (van Enkhüizen Woensdag 12 maart, ’s av. 7.30 uur ds A. Bol van Franeker, Bidstond voor gewas en arbeid (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool in „Reho- both” (De diensten worden tot nader or der gehouden in Rehoboth). Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. Woensdag 12 maart, nam. 1.30 uur ds H. H, Tulp (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Schravendeel van Gaastmeer 1 Ik bidoel der mei de lotterijen dy ’t op tou set wurde, om oan jild to goed doel to stypjen. lyn, waerd der troch in bipaelde yn- priis: in televisy; twade en tredde in hiele bulte oare prizen. Foar it Nu voor de derde maal de jaarlijkse uitvoering van Bach’s machtige Mat- thaeus Passion in Workum voor de deur staat, willen wij deze voor onze streek van het land zo unieke gebeur tenis op cultureel gebied graag nog eens met nadrük bij onze hele Wor- kumse- en Z.W.-Hoekse gemeenschap aanbevelen. Want het is beschamend en on begrijpelijk dat bij de vorige uitvoerin gen nog onbezette plaatsen in de kerk waren, terwijl de toegangsprijs, die elders meestal veel hoger ligt, hier door de financiële medewerking van de gemeentebesturen, zo laag kan worden gehouden. Wij achten het zowel geestelijk als cultureel van het grootste belang dat deze uitvoering voor Workum een traditie wordt, maar dat kan alleen als wij ons allen er van bewust zijn dat het een groot voorrecht is dat we dit met deze solisten en uitvoerenden mogen genieten en er gebruik van maken ook. Onbekend maakt onbemind. Wie éénmaal de Matthaeus Passion meebe leefde, behoeven wij niet op te wek ken; die zal vanzelfsprekend die in druk weer willen ondergaan, ’t Gaat speciaal om diegenen, die tot nu toe thuis b'even. U weet niet wat U ver zuimt! Maakt dit nu één keer mee en U begrijpt waarom wij er zo op aangedrongen hebben. Da M. J. van Hamel Pastoor A. van Hofslot Ds D. J. Spaling D.zn Ds H. H. Tulp Ds G. Visser Fryske Brief CCVIII Wy witte allegearre wol dat der gjin lotterijen halden wurde meije, dan mei tastimming fan hegere ynstansjes. En dat der skerp op ta- sjoen wurdt, is wis in skoan ding, hwant oars soe de hikke alhie- lendal fan ’e daem wêze. In great diel fan de minsken wol nou ienris graech yn ien klap ryk wurde. Sjoch marris yn ’e kranten hoefolle minsken der binne, dy ’t hiel hjar hawwen en halden, (en mar al to faek dat fan oaren er by) forspylje mei spekulearjen. Alles op alles sette, om ryk to wurden. Mar wy hiene it oer lotterijen en net oer spekulearjen. Alhoewol it in „suske” mei in „broerke” is. By it iene forspilet men miskien in goune, mar mei it oare kin men tüzenen forlieze. Doch al hoe ’t men ek prebearret, de han oan de lotterijwet to hal den, der binne dochs altyd lju, dy ’t troch de mesken hinne krüpe. Wurdt er net sein: „Der is gjin wet of de duvel sjocht er in gat yn.” Slaen de kranten der mar op nei. hoefolle rjocht saken fynt men der wol net yn, oer it üntdüken fan de lotterijwet. Yn forskate gefallen, kin de rjochter net oars dwaen as „de gedaagden” frij sprekke. It is nou ienris sa, in bulte minsken moatte lotsje, oars hawwe hja har sin net. „Dy ’t net weaget, dy ’t net wint.” Sjj it dan ek, dat it yn de measte gefallen mear weagjen is, as winnen. En och, men hat ek altyd in bulte lotterijen, hwerby it nou sa sear net om hwat to winnen to dwaen is. troch forienigingen of ynstellingen kommen. Dat giet dan mear om in Noch net ienris sa malle lang stelling in lotterij haldden. Earste priis in radiotastel. Boppedien noch greatste part, troch sakelju jown. Yn forskate plakken waerden de lotten oan ’e man brocht, troch jong- fammen. Sa kamen der ek twa by aide Hindrik en Akke oan de doar. Akke kaem seis by de doar en ien fan de jongfammen die it wurd en bigoun: „Soene jo ek in lot fan üs keapje wolle frou Feenstra? Kostet mar twa kwartsjes. Kinne jo in televisy winne, twa radio’s en in hiele bul te oare moaije prizen.” Akke wifele efkes hwat hja dwaen soe en sei: „En dat allegearre foar mar twa kwartsjes?” „Ja,” sei de oare jongfaem daliks, „hoe mear lotten jo nimme, hoe mear kansen fansels”. Noch stie Akke yn bistan, mar doe wie 't: „Nou dat wit ik net bern? dat wit ik net? As ik nou fêst wiste dat ik de televisy woun soe ’k sizze Doch wachtsje mar efkes, sil ik Hindrik ris freegje.” Hja toffele de gong troch nei de efterkeamer, en in telmanich letter, der kaem Hindrik oan. Glimkjend, lyk as altyd frege er: „Hwat hear ik fan de frou wolle jimme üs foar twa kwartsjes in televisy ta hawwe? Nou dat moat altyd wêze hear. En ik sil it goed mei jimme meitsje, hjir is in goune en jow my mar twa lotsjes. Skriuw de nümers mar op, ien foar de frou en it oare foar my seis. Mar tink er om, as ik de televisy net win, moat ik de goune werom hawwe.” De jongfammen laeitsje en ien fan harren sei: „Mar as it nou ta- fallich in oare moaije priis is, is ’t fêst. ek goed net Feenstra?” „Ei ja, mar wy halde it to’n earsten op de televisy hear,” joech er ta biskie. In goed fjirtsen dagen lyn waerd de ütslach fan de loterij bikind. En ja hear Hindrik en Akke hiene in priis woun, op Akke har lot. Beide tige nijsgjirrich hwat it wêze soe fansels. Mar it wie de televisy net, en likemin in radio. Hwat dan wol? In bon foar in „complete schoonheids- behandeling.” Hindrik lei slop fan ‘t laetsjen en sei: „Der daliks hinne aide. Giest der hinne as in aide beppe fan fiif en sawntich, mar do komste werom as in jongfaem fan tüzen wiken.” En hwat sei Akke? „As ik dy twa sleauwe tutten to pakken krijj hwat sil ik dy it leksum op léze. Ik lit my troch dy bern net yn ’e maling nimme as hja dat mar witte. It skeeltj my de helte net, of ik gean nei de‘ pelysje. Dit is gekoanstekken oars neat. Mar Hindrik sil har dat grif wol üt ’e holle prate tink. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur W: Magendans TeL 535 Wij weten het, chauffeurs van zware vrachtauto’s: als iemand risico op de weg heeft en dikwijls speciale moeilijkheden ondervindt, dan bent u het wel! Op bijgaande afbeelding heeft u b.v. de keus tussen van te voren naar links uitzwaaien, óf terecht ko men in de andere straat aan de linkerkant. U heeft de eerste manoeu vre gekozen. Maar denkt u er om, dat u zich gron dig moet overtuigen, dat u deze manoeuvre kunt maken, zonder gevaar voor uzelf en anderen! Dit geldt ook speciaal ten opzichte van het achterop komende verkeer! Verbond voor Veilig Verkeer FRISO ■-<

Friso nl | 1958 | | pagina 1