Curiositeiten ERFSKIP Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Raadsvergadering Workum radio en televisie fa. Westerhuis Wijziging uitbreidingsplan IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Libelle Nylons S.V.W. AGENDA RADIO H1NGST uw JMP/0 EN TELEVISIE BEL 306 b.g.g. 382 .MAISON IRENE” 81ste JAARGANG No 11 ZATERDAG 15 MAART 1958 WARKUMS mee UIT HET VERLEDEN Uw adres voor Süd 72—74 HEF GESCHENK, L EEN I VERZORGEN PEN I Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER WORKUM, 11 maart 1958. LAAT tot Letter mear BURGERLIJKE STAND NOTARIEELE RECLAME GAASTRA’S BOEKHANDEL A’ Gemeente Workum Van 6 t.m. 13 maart 1958. Waar aardappelen te telen op ge paneerde tuinen en volkstuin-com- plexen in 1958. Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! STUDIEFONDS PROV. FRIESLAND OFFICIËLE MEDEDELINGEN Hier woont Jacobus Hoccius, Prokureur en Notaris, Van alle zaken, of ’t leugen, of waer is. Uit het boek der Opschriften, door Van Lennep: In de 17e eeuw woonde in Brielle een notaris met een uithangbord aan zijn huis, waarop stond: Binnen 6 weken na afloop van de termijn van ter visieligging kunnen belanghebbenden, die zich met bezwa ren tot de raad hebben gewend bij Ge deputeerde Staten van Friesland hun ne bezwaren inbrengen. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens .familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Het hoofd van het gemeentebe stuur voornoemd, J. RUSSCHEN Geboren; Geen Ondertrouwd: Petrus Wiebertus Bosma, 23 jaar, te Bolsward en Jetske Minke Galema, 22 jaar, te Workum. Douwe Sjoerd Graafsma, 29 jaar en! Sibastiana Maria Brouwer, 30 jaar, bei_ den te Workum. Gehuwd en overleden: Geen Punt 2. Voorstel van b.' en w. tot her ziening van het besluit inzake ge slotenverklaring van de „Bagijhe- brug” voor voertuigen met een ge wicht boven 5 ton. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma. Nam.' 2.15 uur ds mr Q. Rovers van Warns WamP (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds mr Q. Rovers. Nam. 2 uur ds B. J. Rie mersma van Staveren Op maandag 10 maart j.l., ’s avonds half acht waren alle raadszetels bezet en alras bleek dat de agenda er in een snel tempo doorgelapt zou worden. Over het laatste punt werd nog even gesproken en was men het minst en thousiast, maar alle voorsteden werden toch ongewijzigd en zonder stemming aangenomen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Punt 4. VoorPtel van b. en w. tot vast stelling van een hieuwt: verorde ning op de keuringSdiehst van Slachtdieren en vlees. Tengevolge van enkele wijzigingen in de Vleeskeuringswet was het nodig deze verordening aan de nieuwe toe stand aan te passen. Programma zaterdag 15 maart Sehioren: Workum 2—Delfstrahuizen Aanvang 4.15 uur Junioren: Bolswardia la—Workum 2a Vertrek per auto 2.15 uur Punt 7. Voors'tel van b. en w. tot het aangaan van eeh overeenkomst van geldlening met de N.V.' Bank voor Nederlandsche Gemeenten (rehte- spaarbrieflening) In hun prae_advies deelden b. en w. mede, dat aan de verwerving van die rentespaarbrieven de faciliteit verbon den was, dat de koper voor 60 pct. van het nominale bedrag voorkeur kon uit spreken voor een bepaalde gemeente, aan welke het door hem gestorte be drag ten goede moest komen. Van de Bank was bericht ontvangen, dat tot nu toe ten gunste van onze gemeente voor keur werd uitgesproken tot een bedrag van f 14.430.—, doch het is niet uitge sloten, dat het uiteindelijk bedrag ho ger zal zijn. De voorwaarden van de ze „blanco” lening wijken nagenoeg niet af van de eerder aanvaarde geld leningen, alleen is de looptijd 13 jaar, terwijl de aflossing in één bedrag dient te geschieden en wel op 2 januari 1971 De heer Bakker wilde toch even zijn erkentelijkheid uitspreken aan de .onbe kenden, die met hun gegeven voorkeur ons deze geldlening hebben bezorgd. Iedere tuingebruiker moet er re kening mede houden, dat hij in 1958 alleen aardappelen mag telen op het met B gemerkte gedeelte. Goed raadplegen van de uitgereikte schets is beslist nodig. Mocht een schets verloren zijn ge gaan, dan dient men zo spoedig mo gelijk een nieuwe aan te vragen. De Plantenziektenflsupdige Dienst. Punt 5. Voorstel van b.1 en w. tot wij ziging van het uitbreidingsplah. Terwijl, aan de bezwaren van gedep. staten tegemoet kon worden gekomen^ zal het aantal te bouwen woningen bij deze nieuwe indeling van het terrein aan de Aldewei nog iets gunstiger zijn Gedurende de tijd dat deze wijziging ter inzage heeft gelegen, waren geen bezwaren binnengekomen. Punt 1. Behandeling vah het in de vo rige vergadering aangehouden voor stel vah b. en w. tot vaststelling van het bedrag per leerling dat in het jaar 1958 voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs beschik baar zal worden gesteld. Uit het prae-advies bleek dat b. en w. een nauwkeurig onderzoek hadden ingesteld en redelijke vergelijkingen hadden getrokken, wat tot gevolg had dat ze nu voorstelden om het vergoe dingsbedrag iets te verhogen, nl. tot f 60.— per leerling en het voorschot op de vergoeding te bepalen op f 4380.— (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds N. van der Zijpp van Rotterdam Friese Dienst Gedeputeerde Staten zijn voornemens omstreeks 1 Augustus a.s. over te gaan tot het verlenen van bijdragen uit het Studiefonds der prov. Friesland voor het studiejaar 1958—1959. De bij dragen worden verleend aan onbemid delde jonge mensen van goede aanleg, die in de provincie Friesland woon achtig zijn en gedurende de twee voor afgaande jaren geweest zijn. Er kunnen zowel bijdragen worden verleend voor een vakopleiding in de verschillende takken van landbouw en nijverheid, (als voor andere studiën. Zij, die menen voor een bijdrage in aanmerking te komen, moeten zo spoe dig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 april 1958 een daartoe strekkend verzoek bij Gedeputeerde Staten, Twee- baksmarkt 52 te Leeuwarden, indienen Aanvraagformulieren zijn ten provin- ciehuize (bodenkamer) verkrijgbaar. Ook zij, die voor het studiejaar 1957— 1958 in het genot van een bijdrage zijn gesteld, moeten, indien zij voor het komende studiejaar opnieuw in aan merking wensen te komen, een ver zoek indienen. Aanvragen, die na 15 april worden ingezonden, blijven buiten behandeling. Het hoofd van het gemeentebestuur van WORKUM brengt ter kennis, dat vanaf 14 maart tot en met 28 maart 1958 voor een ieder ter gemeentese cretarie van WORKUM des voormid- dags van 9—12 uur ter inzage ligt het door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 10 maart 1958 vastgestelde plan tot wijziging van het uitbreidingsplan van WORKUM, met bijbehorende dwarsprofielen. Koudurn (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. J. van Nie. Nam. 2 uur ds H. J. van Nie H. Doop (Doopsgez.) Geen dienst Molkwerum (Herv.) Voorm- 9.30 uur ds W. L. Dekker H. Doop. Nam. 2 uur ds W. L. Dekker Punt 8. Voorstel van b. en w. tot ver hoging van de gasprijs met 1 cent per kubieke meter. Dit was naar aanleiding van een schrijven van het Staatsgasbedrijf be treffende verhoging van de inkoopprijs van aardgas, wat bij eenzelfde afname als in 1957 een hogere inkoopprijs van f5437.40 zou betekenen. De 1 cent ver hoging van alle gasprijzen zou ruim f3000.— opbrengen De heer Oosten merkte op dat de tegenwoordige tendenz is om verhoging zoveel mogelijk te vermijden, dus moet het wel strikt noodzakelijk zijn om het door te voeren. De voorzitter antwoordde dat er nog een tekort is en de gasprijs is nu een maal gekoppeld aan de prijs van de vette kolen, dus nu die verhoogd is, gaat automatisch ook de gasprijs om hoog. De heer Bakker verwachtte dat we met de gasprijs in een nog ongunstiger positie komen tegenover de olie, doch dat viel, volgens wethouder Niemants- verdriet wel even mee, omdat de prijs van de olie nog belangrijk boven het oude peil ligt. Er moet volgens hem rekening worden gehouden met een hogere inkoopprijs van vijfduizend gul- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD 69 DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Gaas't (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Houts- ma van Exmorra Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf Punt 6. Voors'tel van b.' en w. tot ver koop van een gedeelte van het bouwterrein aan de Aldewei aan de heer F. Nauta. Het voorstel luidde om een gedeelte van ongeveer 450 m9 tegen de onlangs vastgestelde prijs .van f 12.50 per m.. te verkopen. De heer Ketelaar meende dat inmid dels al met de voorbereidingen was be gonnen, waarop de voorzitter ant woordde, dat de aanvrager de funda menten liefst zo spoedig mogelijk zag aangebracht, _voordat met de ophoging van het terrein werd begonnen, om on nodige extra kosten te vermijden, met welke verklaring de heer Ketelaar zich tevreden gesteld voelde. Van zaterdag namiddags 6 uur maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 deh. en verder is de verwarming met kolen inmiddels ook al hoger. Hoewel het ons aan het hart gaat, moet deze verhoging wel toegepast worden als het Staatsgasbedrijf daarin voorgaat; aldus spr., maar er was wel oppositie van de zijde van de gasbedrijven De heer Harkema wilde een protest laten horen, want redelijk vindt hij het niet om tot verhoging over te gaan, zonder dat de eigen exploitatie dat nodig maakt, doch alleen veroorzaakt wordt door een verhoging van de ko- lenprijs. Spr. was blij te vernemen, dat ook de gasbedrijven geprotesteerd hadden. De heer J. D. de Jager vroeg nog hoe men aan enkele berekeningen kwam, waarop de heer Niemantsverdriet ant woordde dat eerst een verhoging van de gasprijs voor ruimteverwarming en industrie overwogen werd, doch gezien de reclame die vorig jaar gemaakt werd met die speciale tarieven en ook omdat al het ingekochte gas duurder zou worden, was het toch billijker om dan' over de gehele linie een gelijke verhoging voor te stellen i Met deze toelichting waren allen te vreden gesteld en hiermee werd dan ook het laatste voorstel van b. en w., evenals alle vorigen, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De reboelje fan 1787 De tiid der ’t wy nou oer skriuwe wurdt bihearske troch de tsjinstel- ling Prinseman—Patriot. It is yn 1787 sa fier hinne kommen, dat de Prins fan Oranje yn Hollan frijwol alle macht üntnommen is. Yn Fryslan biime de Steaten noch wol op ’e han fan ’e Prins, mar in part fan de stea- téleden hat himsels yn Frjentsjer as in (patriottysk) tsjinregear ütroppen. De tastan fan de Fryske stêddenwaerd mei de dei ünwisser hwant in diel fan it Patriotteleger, it legioen fan de Rhyngrave fan Solms, dat by Utert lei, sette yn septimber 1787 op Frys lan ta. De autoriteiten fan Warkum namen harren maetregéls, lieten by de brêgen en slüs de wacht halde en leine in wachtskip op it Soalsein om by de minste ünrie alarm to slean. Yn Siemelink syn „Geschiedenis van de stad Workum” kinine wy dit alle- gear neilêze. (Spitich dat de iepenbier? lêsseal der net in eksimplaer fan bè sit). Hoe de patriotten yn septimber fan itselde jier in pear wike yn War kum hüsholden hawwe wurdt der ek yn biskreaun. Wy soene hjir net fan- nijs oer skriuwe as wy net oan Sie melink syn forhael ta to foegjen hie- ne. Dit léste is lykwols al it gefal, Nei it lézen fan in oantal boarnen oer dizze reboelje binine wy ta de kon- klüzje kommen, dat Siemelink syn biskriuwing net allinnich ünfolslein, mar op bipaelde punten fjouwerkant yn strijd is mei de feiten. Foar dy- jingen dy’t üs neirekkenje wolle kinine wy sizze, dat wy gebrük makke hawwe fan de folgjende boar nen t.w. twa resolüsjeboeken, it mis- siveboek, it ynformaesjeboek (yn Ljouwert), in brosjure fan in tiidge- noat—prinseman Ruurd Wopkes en in pear brieve-ófskriften fan in patriot dy’t nei Frankryk flechten wie. Wy sille nou it forhael jaen sa as dizze hiéle reboelje him, neffens üs gege vens ófspile hawwe moat. Op moandei de 10e septimber, de middeis tusken twaën en trijen kaem der in kliber fan 150 a 180 wapene mannen fan de Makkumer kant via de sédyk pp Warkum tasetten. Hja fierden mei harren inkelde weinen en in trije tal stikken fjildgeskut. In hynstefolk bisteande üt huzaren en jagers stiene under kommando fan ritmaster Pieter Barend fan Wijden- bergh, it fuotfolk of „auxiliaren” un der de boargerkommandant Tholen. Supder tsjinstan slaggen hja blykber bipnen Warkum. De maximum asdruk voor alle voer tuigen werd, volgens advies van gedep. staten, bepaald op 3200 kg., hetgeen overeenkomt met een totaal gewicht van vijf ton. Zondag 16 maart 1958 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s av .7.30 uur Lof Meubelhnie Inconé Punt 3, Voorstel van b.' en w. tot het aangaan van eeh gemeenschappe lijke regeling met de gemeenten Hindeloopen, Sneek eh IJlSt in zake het geneeskundig schooltoe zicht. Deze regeling bleek vrijwel gelijk luidend te zijn aan de vorige, welke met enkele andere gemeenten was aan gegaan. De heer Oosten vroeg of met de cen- trum-gemeente, welke aanduiding spr. af en toe had opgemerkt, de gemeente Sneek bedoeld werd, waarop de voor zitter bevestigend antwoordde. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. ’ontracten volgens algemene regeling (Herv.) Voorm. 9.30 ds H. H. Tulp ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Collecte voor de Zending (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds S. Wesbonk van Leeuwarden (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool in „Reho- both” (De diensten worden tot nader or der gehouden in Rehoboth). Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur ds H. H. Tulp (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Petersen van Oude- mirdum Rondvraag De heer van der Wal vroeg naar aan leiding van de electrificatie in T Heidenschap hoe die aanslag tot stand gekomen was, De voorzitter kon allereerst mede delen dat de besprekingen met het ge meentebestuur van H.O. bevredigend verlopen waren, zodat verwacht mag warden dat in beide gemeenten de zelfde bepalingen zullen gedlen. Wethouder Niemantsverdriet zei om trent die aanslag dat het schema van eertijds was aangehouden en dan in verhouding zo veel voordeliger, dus is er niet uitsluitend per hectare gerekend Bij elke regeling zijn natuurlijk be zwaren op te noemen, maar men moet toch een bepaalde maatstaf volgen en dan leek deze opzet, volgens de voor zitter, toch wel heel redelijk. Spr. hoopte daarom ook dat allen er ten slotte mee accoord zouden gaan. De heer Gaastra merkte nog even terloops op dat hem uitspraken in de mond waren gelegd, waar hij zelf het meest door verrast was. Wel was in dertijd vrjjwel met aller instemming overeengekomen, dat de mensen die het verst van de weg woonden, niet extra belast moesten worden. Verbond voor Veilig Verkeer. De beruchte slip ligt hier op de loer. Rijd voor zichtig en niet tè s’nel! De rechter zou later wel eens meer belang kunnen stel len in het feit, hoe u voor de slip reed, dan geiduren- de die glij-partjj!! Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar

Friso nl | 1958 | | pagina 1