Curiositeiten WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Westerhuis radio en televisie Inscharing van vee in de Workumerwaard RADIO HINGST uw IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Libelle Nylons S.V.W. AGENDA FRISO MDIO SN TSLSVISIS BEL 306 b-g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten .MAISON IRENE* i o No 12 8Ute JAARGANG ZATERDAG 22 MAART 1958 OFFICIËLE MEDEDELINGEN PLAATSELIJK NIEUWS f» Fryske Brief CC1X BURGERLIJKE STAND LAAT Gemeente Workum c Gehuwd en overleden: Geen FRISO UIT HET VERLEDEN VIJFLING IN 1719. Uw adres voor Advertentietarief: 7 cent per m.m.1 Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m.‘ Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Het gemeentebestuur van Workum, J RUSSCHEN, burgemeester VAN DER GOOT, secretaris Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Wartaal Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 RENTEVERHOGING RIJKSPOSTSPAARBANK Anno 1719, 18 Febr. Deze Kniertje Gerbrands was toen 32 jaar en heeft ook het leven geschon ken aan meerdere tweelingen*.; In het Staatsblad is deze week een Koninklijk besluit verschenen, waar bij de rente van de Rijkspostspaarbank te rekenen vanaf 1 januari j.L, ver hoogd wordt van 2.64 tot 3 pet. Het rentegevend maximum blijft ge handhaafd op tienduizend gulden. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur UITVOERING VAN DE MATTHAEUS PASSION Jan Waaijer, de tenor Arjan Blanken en de bas Arie |de Rijk worden zo langzamerhand vertrouwde figuren.. Zij hebben elk op haar of zijn wijze bij deze uitvoering getoond, hoezeer zij begrip hadden voor hetgeen Bach van hun vraagt. In de eerste plaats een beleving van tekst en muziek,, welke in veel gevallen algehele over gave en toewijding vraagt. De enthou siaste leiding van de heer Post moet in dit verband zeker genoemd wor den. De wijze waarop deze de koren, de solisten en de musici de gehele avond dirigeerde, was bewonderens- waardig. Van de instrumentale solisten noe men we in de eerste plaats de orga nist Piet Kee, die deze avond wel bij zonder hoogstaand orgelspel ten ge hore bracht. Mevr. Kueter-Zwaga is elk jaar weer de vertrouwde figuur achter het clavecimbel (cembalo), ter wijl haar man Klaas Kueter ook nu een prachtige solist was op de viola da Gamba. De solisten voor viool: Stanislaw Kowarski en S. E. Nögge- rath, de hoboïst Jan Harshagen en Jelle N ij dam fluit, mogen eveneens apart worden genoemd; hun aandeel in deze uitvoering was zeker niet ge ring, hun spel vol glans. Het toon- kunstkioor „Concordia” en het jon- ABONNEERT U OP Meubelen wan Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Ineonf VERZORGEN NOARD 69 Workum 2—Delfstrahuizen 1 Aanvang 3 uur Workum 4—Woudsend 2 Aanvang 4.45 uur Drachtster Boys IAWorkum IA Vertrek per auto 3 uur Workum 2A—Balk IA Aanvang 3 uur Van verslagen, berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! In de oude kerk te Scheveningen staat op een zerk te Jezen: Hier rusten onder desen steen Vijf kinderen al volmaekt van leen ’t Eender dragt ook ’t saem gebooren Uit Kniertje Gerbrands kan men bt hooren Geboren: Frederika Auk je, dv Johan nes Oosterbaan en Janke gteiginga Hendrikus Gerhardus Jozef, zv Ger- hardus Hendrikus Klaas Woltjer en Petronella Theresia Poel Ondertrouwd: Hepke Hendrikus Brou wer, 21 jaar, te Eygelshoven en Hil da Adema, 21 jaar, te Workum Gerardus Assuerus Kramer, 26 jaar, en Sebastia Alida IJpma, 25 jaar, bel den te Workum. genskoor van de St. Bonifacïuskerk te Leeuwarden, dit laatste onder lei ding van Jac. Bos, hebben rijkelijk bijgedragen tot het welslagen van de ze uivoering. Hier werd gezongen met het hart!!! De leden van het „Frysk Orkest” aan wie de begeleiding en de muzikale omlijsting was toever trouwd, hadden geen gemakkelijke taak, maar zij hebben ook nu getoond, dat zij daar tegen opgewassen zijn. Zo werd onder de geestdriftige lei ding van de heer Piet Post de uit voering van deze Matthaeus Passion een muzikale gebeurtenis van de eer ste orde voor Workum en de gehele Zuidwesthoek een gebeurtenis waar mede wij deze streek geluk mogen) wensen. Zo te mogen luisteren is een voortdurend genieten al willen fwij gaarne erkennen dat de yolle schoon heid van dit werk alleen door enkelei begenadigden kan worden benaderd. Niettemin Is voor ieder die ontvan kelijk is voor deze verheven muziek elk jaar weer de uitvoering van de Matthaeus Passion een belevenis, waarvan de Indruk weken blijft han gen. In de muziek-litteratuur wordt Bach wel eens de kathedraal genoemd: inderdaad, niemand heeft in deze reli- gleuse muziek deze grote figuur kun nen evenaren. Met Bach sloot een muzikale cul- DE BEKENDE A.LLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 „Né hear. Moat En in -aerdige man, CANDIDATENLIJST A.R. KIESVERENIGING In de vrijdagavond gehouden vergadering van de A.R. kiesvereni ging te Workum, werd de candidaten lijst voor de gemeenteraadsverkie zing vastgesteld. Ingekomen was een brief van de heer H. Haytema. dat hij zich wegens gevorderde leeftijd niet weer als zo danig beschikbaar wenste te stellen. De heer Haytema heeft gedurende 35 jaar de A.R. partij in de gemeente raad van Workum vertegenwoordigd: De candidatenlijst werd als volgt samengesteld: J. D. de Jager, B. van der Velde, L; van der Heide, P. Hofman, R. de Groot, J. R. Riemersma, G. Friso, S.’ de Zwart. Wanneer dus de A.R. partij, even als thans, twee zetels krijgt, zal de heer Haytema worden vervangen door de heer van der Velde.' Sud 72-74 Voor hen die in 1958 in aanmerking wensen te komen voor het inscharen van koeien, hokkelingen en of paar den in de Workumerwaard, zijn ter secretarie voorwaarden en aanvraag- lormulieren verkrijgbaar. Uitsluitend runderen uit abortus- of A B. R.-vrije bedrijven zullen worden ingeschaard. Alle in te scharen runderen moeten in de periode van 1 februari—15 april 1958 tegen mond- en klauwzeer zijn, Ingeënt, horzelvrij zijn en in aanmer king komen voor witte verklaringen. Ingevulde aanvraagformulieren moe ten uiterlijk vóór of op 5 april a.s. ter secretarie worden ingeleverd. Workum, 18 maart 1958. tuurperiode af. Hij was de stralende vóltooier van wat in verschillende landen door andere componisten was ingezet; in Frankrijk Gouperin en Ra meau, in Duitsland Telemann en Bux tehude. Zolang er muziek zal klinken zul len ook de schitterende werken van' Bach worden uitgevoerd. Voor de aanwezigen was deze avond een wijdingsvol uur. Dat bewees de diepe stilte welke er de eerste mi nuten viel nadat de laatste tonen van het slotkoor en het begeleidend orgelspel langzaam aan waren ver klonken. Wij zijn hen, die het initiatief voor deze uitvoering namen, van harte dankbaar! Jan, in jonge fan in jier of tsien, alve, kaem op in moarn wol in ure earder as aars, üt skoalle wei thus fleanen. Doe ’t er yn ’e keamer kaem, siet beppe, dy ’t by harren ütfanhuze, mem beppe?” frege er. >,Dy,” wie it om boadskip, mar hja sille sa wol WORKUM. Naar medegedeeld wordt heeft de afd. Workum van de Partij van de Arbeid voor a.s. dinsdag 25 maart een praatavond belegd, waar bij wethouder Veilenga van Leeuwar den als gesprekleider zal optreden, een spreker, die men hier om z’n heldere, objectieve betoogtrant in vroegere jaren ook graag mocht horen, ’t Zal zeker niet toevallig wezen dat op de vooravond van de statenver kiezingen het lokaal Rehoboth voor deze spreekbeurt is afgehuurd, maar ’t is ook juist nu dat voor Kwesties van het provinciaal bestuur meer be langstelling bestaat als zo door den dag, dus wat dat betreft kan men die avond aan het pro en contra z’n hart ophalen. Bovendien zullen er nog een paar filmpjes gedraaid wor den, wat ter afwisseling meestal wel in de smaak valt. 14 maart. Zo mocht dan een groot aantal belangstellenden onder de grootst mogelijke aandacht luis teren naar de uitvoering van de Matthaeus Passion, het meesterwerk van de grote Bach, |die deze muziek bij het verhaal van het lijden en sterven van de Here Jezus Christus, evenals die van de Johannes Pas sion schreef, ter uitvoering in de kerkdiensten in de lijdensweken. Wegens de lange duur zou oorspron kelijk het eerste deel pp Palmzondag, het tweede op de Goede Vrijdag wor den uitgevoerd. Hoeveel malen heeft sedert het ver scheiden van deze hoogbegenadigde kunstenaar, die in 1750 overleed, deze onsterfelijke muziek geklonken, overal ter wereld HoeVelen zijn er wonder lijk door getroost of hebben hun tra nen achter de oogleden voelen bran den, wanneer zij voor het eerst of bij herhaling geconfronteerd werden met deze grootse schepping van Joh. Seb. Bach!? Want van welk een onzegbare schoonheid is deze Matthaeus Pas sion. Hoe moet hier de toonkunste naar als gelovig Christen geworsteld hebben met de materie, het zó en niet anders te componeren. Miljoenen heb ben reeds geluisterd naar deze mach tige compositie. Zolang er mensen le ven die niet geheel vervreemd zjjn van het Christendom, maar die gelo vig de heilsfeiten aanvaarden, zal ook in de lijdensweken de (muziek van Bach blijven klinken. Wij mogen ons in de Zuidwesthoek gelukkig prijzen dat ook hier in de laatste jaren de uitvoering van deze muziek mogelijk is geworden en dat de belangstelling ieder jaar groeit Burgemeester J. Russchen, die diri gent Piet Post, de sdlisten, leden van het toonkunstkoor „Concordia” te Leeuwarden, het jongenskoor van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden en hun directeur Jac. Bos, benevens le den van het Frysk Orkest, een har- telijk welkom toeriep, gaf een kort historisch overzicht over de totstand koming van deze uitvoeringen, waar bij de medewerking van de Ver. tot bevordering der toonkunst in de per soon van Dr Wiarda Beekman werd geroemd. Naast de gemeente Workum zijn thans ook die van Staveren, Gaasterland, Hindeloopen en Heme- lumer Oldeferd bij deze uitvoering betrokken. Laten we, alvorens enkele opmer kingen te mogen makjan over deze prachtige uitvoering, vaststellen, dat het boven ons vermogen zou reiken, om van dit zo hooggrijpende werk een verantwoorde muzikale beschouwing te geven. Wel meenden wij te constateren dat deze uitvoering die van het vorige jaar nog overtrof, hoewel vrijwel de zelfde solisten optraden. Immers het toonkunstkoor, maar ook het orkest vertoonden een sterkere bezetting en de solisten, zowel de vocale als de instrumentale, deden zich zonder on derscheid van hun beste zijde kennen. Zowel de sopraan Annette de la Bye als de alt Aafje Heynis, de bas Lourens Bogtman en verder de tenor Van 13 t.m 19 maart 1958 to ierappel skilen. „Hwer is andert, „is efkes mei muoike Tryn wer komme. Mar hwat bisto bitiid üt skoalle, hat master dy fuortjage?” Jan glimke, gong mei ,’t liif op tafel hingjen en doe: beppe ris harkje. Wy hawwe in nije master krige. beppe! Hwat hawwe wy in wille mei him hawn. Wy hoegden net iens to learen. Dat komt letter wol wer, sei er. En wit beppe hwat er tige moai kin? Hy kin sa moai güchelje, beppe Hy hat sokke rnoaije kunstkes dien.” Beppe hie it skilen der oan jown en siet mei de müle yn *t kier to harkjen. „Nou moatst dan dochs op halde. In master Idy ’t foar de klasse stiet en güchelspultsjes docht. Folie malder moat it ek al net wur- de, tinkt my.” Krekt kamen Jan syn mem en har .suster Tryn yn ’e keamer. Forheard frege mem: „Bisto nou al üt skoalle wei? En it is noch gjin ienris êive üre. Hoe komt dat sa?” Mar foar ’t Jan hwat sizze koe, bigoun beppe: „It is hjir wdl in moai spul op skoalle, dat moat ik al sizze. In master dy ’t foar de klasse stiet to güchéljen. Ik kin my net bigripe dat jimme soks mar goedfine. It soe frij- hwat better wêze, as hy de berm hwat mear fatsoen bybrochte en hwat mear earbied en achtinge foar de alderen ynpleats fan foar pias to spyljen. Doch it liket wol, dat alles mar mei en mar kin tsjintwurdich”. „Hwer hat mem it nou oer?” frege muoike Tryn. „Ei,” sei Jan, „wy hawwe in nije master en dy hat fan ’e moarn foar! üs güchele. En dat .wie sa moai. Twa jonges moasten in eintsje tou fêst haldde. En doe knipte master dat yn wol tweintich stikjes. Hy wreau it doe mei beide hannen, ta in knikken» tsje en it tou siet wer oan élkoar.” Jan syn mem knikte Jen sei tsjin beppe; „Nou dat is dochs aerdich, fynt mem ek net?” Mar beppe skodholle, seach as inüle en prottele: „Neam it mar aer dich. Jimme moatte de bem mar goed yn it forkearde stypje. Hja binne noch net wiis genóch. Foai, foai, hwer dat hinne moat sa....;.” „Kom kom, mem,” treaste muoike, „it is nou ienris in oare itliid ‘as doe ’t jo jong 'wiene. En hwat stiket der nou yn, as sa ’n master hwat spultsjes mei dy jonges docht?” Beppe skynde net fan doel to wê zen ta fierdere strideraesje oer dit Onderwerp, hwant hja siet wer drok to skilenk Mem hie kofje setten, Jan krige in stik koeke en doe bigoun muoike Tryn: „Dy nije master is wol in aerdige fint. Hy sil trouwe en komt njon- ken oer üs to wenjen, yn it hüs fan de Jong. Hy wie der foriliden wike op in joun mei syn oansteande en ik trof harren der /tafallich.. Hy tor telde üs, syn heit Jiat op ’e selde skoalle west, hwer ’t hy dan nou mas ter is.” (En doe ;tsjin beppe) „Witte jo mem, fan hwa -hy in pakesizzer is? Fan Sinnema, dy ’t yn de winkel oer üs wenne hat.” Beppe wie daliks ien en al ear, hja sette har yn -postuer en mei in hiele üthael wie ’t: „Nou moatst danj dochs ophalde...’. fan Sinnemaseiste? Wie dat dizze fint syn pake? Nou dan wit ik it oare wol. Dy aide Sinnema hat er de hiele boel trochjage, mei süpen en malfarjen. Hja binne hjir noch ünder ’e skuld wei rekke wit ik wol. Hja neamden him altyd „de rót”. Soa dan is dit ien üt ’e róttefam yilje. Moai soarte, dat siz ik jimm’.”! Jan syn mem miende: „Dat seit dochs nieat, mem. Dit kin wol in béste fint wêze.” Doch beppe liet har ein net slüpe: „In jrót bliuwt in rót Dizze fint syn heit wie ommers ek sa ’n aventürsman. Fan alles by in ein hawn. Mei negoasje by de doarren lans. Hinneboer west, en wit ik hwat allegearre wol. En doe letter Mar fierder kaem beppe net, hwant muoike Tryn bigoun: „Sa kin ’t wol ta, mem. Wy witte it nou 'wol. Yn eltse famylje binne goeden en forkearden. Tink marris oan pake Durk, mem har eigen (heit. Wie dat sa ’n bésten ien? Dy liet beppe ek mei trije lytse b er ritsjes sitte en smearde him, hwatte.” Beppe sei neat mear en wie wer oan ’t skilen. Hja Keilde de ierap- pels fan fleren yn it amerke dat it wetter hast oan ’e souder ta spatte. De jouns doe ’t -Jan op béd ilei en mem noch efkes boppe kaem om him er ünder to stop jen, sei er: „Mem, sille mem en muoike oan nimmen fortelle dat se master syn pake „de rót” neamden? Oars kriget master miskien dy namme ek.” En mem? Hja hat doe har „greate” jonge yn ’e earmen nommen, as wie ’t in widze-bemtsje. «ISO •l I l Kiest op 26 maart no. 1 van lijst 1 PARTIJ VAN DE ARBEID

Friso nl | 1958 | | pagina 1