Curiositeiten Se ERFSKIP— WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen televisie Nieuws- en Advertentieblad voor en Zuidwesthoek van Friesland radio en fa. Westerhuis IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Libelle Nylons RADIO HINGST uw SN TSLSVISIS .MAISON IRENE 6 S.V.W. AGENDA BEL 306 E 382 Ook Uw adret voor grote on kleinere ritten No 14 81ste JAARGANG ZATERDAG 5 APRIL 195S OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD 69 WARKUMS in le 2e uur 3e 4e minsken, binne dizze 2e mtt FRISO. LAAT Het plaatselijk comité 1’LAATSELIJK NIEUWS 4e OPBRENGST COLLECTE UIT HET VERLEDEN Sud 7?-74 Afd. Gymnastiek Volgende week geen gym.-lessen Hervatting der lessen maandag 14 april Advertentietarief: 7 cent per m.m.’ Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m. Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm. 05151-414 Postrekening 882259 Van verslagen, berichten enz: gaarne spoedige opgaaf! OPEN BRIEF AAN WORKUMS BURGERIJ Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Wackaas Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar jaen, b.g. Warkums mei oare wettelike De P.H. stichting te Groesbeek, die onderdak en Practische Hulp verleent aan alleenstaande ouderen en kinde ren van alle gezindten in verschillende tehuizen, komt in de week van 7—12 april bij u aankloppen om een gift. Geeft allen mild om dit werk aan al die mensen, die al zoveel moeten mis sen, zo goed mogelijk te kunnen ver richten. WORKUM. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier, ds H. Schut, missionair predikant met ver lof te Hilversum. Met ingang van 1 april j.l. werd bevorderd tot opperwachtmeester bij de rijkspolitie onze vroegere stadge noot de heer A- M Valk, thans woon achtig te Terschuur bij Barneveld, over enkele maanden als standplaats: Wamel bij Tiel. De alhier gehouden Sïmavi-collecte heeft opgebracht f 463.91, waarvan in het Heidenschap f 54.85 werd opgehaald Het comité zegt hartelijk dank aan allen, die hebben meegeholpen dit mooie resultaat te behalen. As ik jouns, lyk manich kear bart, fan myn wurk nei hüs ta fyts, en ik sjoch der dan it greate gebou, |hWgt wy it „tichthüs” neame, it gebou mei de lytse rütsjes en swiere izeren stilen der foar, dan tink ik eltse kear oan Kees. Oan him dy’t der nou moai grif yn ien fan dy lytse hokjes to sliepen of miskien wol to wekker leit. Dy’t leit to tinken oan syn aldelju dy’t op ’e flecht slein binne en him, harren eigen soan, oan syn lot oer litte. Wis, de jonge hat mis west, fier mis. Mar mei dat in reden wêze him allinne to litten? Ik foar my siz: „Né”. VERZORGEN GEMEENTE-REINIGING In de week na Pasen wordt alleen! op vrijdag 11 april a.s., huisvuil en haardas opgehaald. aard het kostencijfer drukt. Dit vindt zijn uitdrukking weer in lagere prij zen en hiervan profiteert de klant in ruime mate. Na de oorlog heeft dit systeem ook Nederland en West Europa veroverd. Nederland telt reeds een 650_tal van deze Z..B.-zaken. Een bewijs van de groeiende populariteit. We twijfelen er dan ook niet aan, of de huisvrouwen van Workum en wijde omgeving zullen deze prettige en goedkope manier van winkelen zeer op prijs stellen. r Op 20 okt. 1952 binne de statuten op in algemiene ledegearkomste fan Warkums Erfskip goedkard. Yndy statu'en stcan bipalingen dy’t elk persoanlik foardiel foar bistjürs leden ütslute. Sa wurdt ü.m. bipaeld dat, mocht de aldheitkcamer ea syn bisteansrjucht forlieze, dan wurdt it materiael de stêd War- kum oanbean, en by wegerjen, oan it Frysk museum. Wy sille fansels hoopje dat it nea safier komt. It is dus folslein forantwurde skin- kings to dwaen. Ja it is foar har, dy’t hwat to skinken hawwe en it goed mei Warkum mime, in seed- like plicht soks dan oan Warkums Erfskip to dwaen. Warkums Erfskip is sünt 28 jan. 1953 lid fan de Federaesje fan ald- heidkeamers yn Fryslan. De aldheidkeamer, ünderbrocht yn it weeshüs, is to lyts. Der binne op it eagenblik bispr kkings geande mei it kollege fan B. en W. to War kum om it hüsfestigingsprobleem op to lossen. Wy bitrouwe der op dat B. en W. mei üs ynsjen sille, dat in oplossing op koarte termyn needsaeklik weze sil. Ek mei it each op boppest ande praetsjes. It bilang fan Warkum freget der om. Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrjjdagsmorgens voor 10 uur spriede, to bistriden. Hjir binne üs antwurden: le Wlelrijden anno 1795 Uit de Stkhtsche Courant van 25 sept. 1795: 1 „Gedurende de kermis zal op de Bo termarkt te Amst rdam in een tent te zien zijn een machanicq Rijtuig, waar van de weerga hier nooit te zien is ge weest, hetzelve wordt gereed n zonder Paarden, hard en langzaam Tia verkie zing van den Rijder; ook zal men al daar vertoon een armstoel zeer kun stig gemaakt, voor lieden die niet gaan kunnen, welke met dezelve zonder ad- sitentie van de eene kamer in de an dere kunnen rijden. Urf bisteansrjucht Wy moatte üs forhael oer de reboelje fan 1787 foar ien kear ünderbrekke om dat üs inkelde frag n en opmerkings birikt hawwe dy’t daliks in koart en klear antwurd fergje. Dizze opmer kings dy’t makke binne troch ien of twa ald-Warkumcrs, dy’t blykber net geregeld wei de gong fan saken by Warkums Erfskip folge hawwe, komme hjir op del: Warkums Erfskip sil wol gjin sta tuten hawwe. As dy statuten der net binne, is it dus net forantwurde om de aldheit- keamer skinkings to dwaen. Per- soanlike bilangen soene dan om- mers net ütsluten wêze.. It soe dan better wêze it guod oan oaren to oan it Frysk museum.' Erfskip sil fierders ek aldh itkeamers wol gjin forbinings ünderhalde. De aldheitkeamer hat neat to bi tsjutten. Us leden sjugge wol: safolle wurden, safolle ünsin. Dochs is it fan it great- ste bilang om dizze forkearde miening, dy’t dizze persoan(en) yn Hollan for- DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.58 ZELFBEDIENING Naar ons ter ore komt, heeft de fa Gi Istra alhier grote veebouwings- plannen. Het ligt nl. in de bedoeling om haar bestaand levensmiddelenoe- drijf in een forse zelfbedieningszaak om te bouwen. Hiermee zal deze fir ma de eerste in onze omgeving zijn, die deze moderne bedrijfsvorm toepast.. Wat is eigenlijk zelfbediening? Deze vorm van verkopen vindt zijn oorsprong in de Verenigde Staten van Amerika. Vooral in de oorlogsjaren groeiden deze bedrijven enorm. De huisvrouw neemt bij het binnenkomen een mandje of een wagentje en loopt -rijdt langs de schappen waarop de goederen zjjn uitgestald. Alie goede ren zijn duidelijk geprijsd en zonodig van recepten voorzien. Na haar ronde door de winkel, wordt er afgerekend aan de kassa (check out).. Ze kan dus in volledige vrijheid haar keuze be palen. Doordat de huisvrouw in wezen alles zelf doet, kan er met minder personeel gewerkt worden, wat uitere „HET GROENE KRUIS” 31 maart. De jaarlijkse ledenver gadering vond j.l. donderdagavond plaats in hotel „De Wijnberg”, de op komst der leden was maar heel matig, wat eigenlijk wel jammer is.. De voorzitter, de heer J. Stam, heette bij de opening de aanwezigen welkom, in het bijzonder zuster Hofman, die de plaatseljjke wijkzuster enige tijd zal bij staan om ervaring op te doen en bracht laatstgenoemde dank voor alles wat zij in het afgelopen jaar had verricht.. Ingekomen was een schrijven met bijlage van de Prov. Friesche Ver. „Het Groene Kruis”. In de vóóraf ge houden bestuursvergadering, waarin de overige binnengekomen stukken reeds waren behandeld, was nl. ter sprake gekomen, hoe of men tot het verkrijgen van een nieuw wijkgebouw zou kunnen komen, waarin dan tevens het con- sultatie-bureau kan worden onderge bracht en een woning voor de wijkzus ter beschikbaar is. Eén en ander vraagt een zeer hoog bedrag aan kosten, aldus de voorzit ter, maar er is een mogelijkheid om subsidie daarvoor te krijgen, al is het dan nog niet in de zeer nabije toe komst. Verreweg het grootste aandeel zal echter van de vereniging zelf moe ten komen. Over dit belangrijke punt volgde een drukke bespreking, maar voorlopig kan geen resultaat worden bereikt. Het bestuur werd gemachtigd om aldatgene te doen, wat tot het doel kan leiden. De notulen en het jaarverslag werden onveranderd goedgekeurd.. Uit het laat ste werd het volgende vernomen: Ontvangsten t.b.c.-dienst f 4.772.49 Uitgaven t.b.c.-dienst f 4.160.25 Voordelig saldo f 612.24 Ontvangsten Gewone dienst f 9.187.91 Uitgaven Gewone dienst f 10.210.94 Nadelig saldo f 1.023.03 Het ledental verminderde met 2 en bedroeg op 1 januari j.l.: 1031. Door de wijkzuster werden afgelegd: 2740 bezoeken bij gewone patiënten; 219 bezoeken bij t.b.c.-patiënten; 549 bezoeken aan zuigelingen; 70 bezoe ken aan rheumatiekpatiënten; 14 per sonen bij overlijden. Op het consultatiebureau werden 849 consultaties verstrekt aan zuigelingen en 498 aan kleuters; tevens werd hier regelmatig ingënt tegen pokken, kink hoest, diphterie en tetanus. Er werd 690 maal een artikel uit het magazijn geleend. De heer D. de Jager bracht rapport uit namens de controle-commissie en deelde mede, dat alles prima in orde was bevonden, zodat hij voorstelde om de administrateur der vereniging, de heer B. Smid, kwijting over 1957 te verlenen, waaraan werd voldaan. Wegens aftreden van de heer F. Nau- ta werd als bestuurslid gekozen de heer J. R. Riemersma, terwijl in de plaats van genoemde heer de Jager, als lid van de controle-commissie werd benoemd de heer T. S. Westendorp. Bij de rondvraag stelde meergenoemd lid de Jager voor om de contributie iets te verhogen, omdat de uitkomsten waren tegengevallen. Hiertoe zal het volgende jaar worden overgegaan. In zjjn slotwoord bracht de voorzitter nog dank aan de aftredenden voor hun bemoeiingen en sloot daarop de vergadering. Uw adres voor Nieuwe leden voor afd. Volleybal (meisjes) kunnen zich nog op geven. Er wordt in de komende competitie door 2 of meer zestallen deelgenomen. Leeftijd vanaf 14 jaar. Gaarne spoedig opgaaf dinsdags aan de zaal of bij een der bestuursleden. Programma zaterdag 5 april 1958 Senioren: Workum 2—Makkum 1, 5 uur Workum 4—O.N.S. 5, 315 uur Balk 3—Workum 3 Vertrek 3.15 uur Junioren: Bolswardia IA—Workum 2A Vertrek 3.30 uur Workum 1B—Workum 3B, 4 Oudega-W. 1B—Workum 2B Vertrek 3 uur Fryske Brief CCX It is in tige deftige hüshalding fan minhear...., direkteur fan... Hy, syn frou en de beide greate dochters binne mar frijhwat greatsk. Mar de soan, Kees, rint er alhielendal hwat üt, dy is fan in hiel oar slach.. It is in ienfaldige, fleurige en freonlike jonge, dy’t skoan leare kin. En hy sil in oar jier <studint wurde en ta dokter studearje. Ei ja, nei minslike birekkening, sil hy it noch fier bringe kinne. Mar der is ien ding, hwat syn aldelju danich stekt, en dat binne de maten hwer ’t hy altyd mei omgiet. Al wit hoe faek hawwe hja sein: „Sykje dy dochs oare kameraten, jonge. Dizze beide hawwe al safolle by in ein hawn, en do wiste seis ek wol, dat hja by de pelysje net sa bést to boek steane.” Kees laket der om en makket him der dan óf mei: „It binne twa béste jonges. Dat hja tafallich net safolle sinten hawwe as wy, kinne hja dochs net helpe? Hja binne my der net minder om. En jimme moatte ek net alles leauwe hwat de minsken sizze.” Sa wie ’t in goed fearnsjier lyn. Hwant nou? It joech in danige opskuor, doe 't de twade Krystdei, de jouns in ure of njoggen, in winkelman mei frou en bern thüs kaem en hja yn de winkel en yn ’e keamer alles ünderste boppest founen. Ynbrekkers hiene har slach slein. En hja hiene frijhwat jild stellen. Krekt fjirtsen dagen letter, hie de pelysje de dieders al to pakken. It wiene Kees en syn maten. Hy, (Kees) hie net meidwaen wollen, mar hja hiene him op ’t lést dochs sa fier krige, hy hie op ’e ütkyk stien.. En doe ’t de büt binnen wie, woene hja him syn part jaen, mar hy wegere. nch, och, hwat hat hy doe minne dagen troch makke. Syn heit en mem hiene him wit hoe faek frege: „Hwat skeelt dy dochs?” Mar hy makke him der dan óf mei: „My skeelt neat.” Op in foarmiddei helle de pelysje him üt skoalle, en earlik wier sein hy wie bliid dat er nou in ein (komme soe oan de marteling, hwer ’t hy sa under to lijen hawn hie. Alle trije wiene hja oppakt en al stie it ridlik gau fêst dat Kees de minst skuldige wie, hy sil syn straf net üntrinne. It lit him wol tinke dat it foar syn aldelju en syn beide susters in rare delklap is. In greate skande, in soan en broer to hawwen, dy’t „sit”. Mar witte jimme dy’t dit léze, hwat noch folie en fode greater skande is? Dat gjin ien fan dizze fjouwer „deftige” mmsKen de muoite nommen hat en sykje de jonge op. It skynt net by harren op to kommen, dat hy, just nou, stipe, treast, mar boppe alles leafde nedich hat. Hja litte him allinne. En nou ’t de saek foar 't rjochtfcomt, de rjochter earstdeis yn it iepenbier it fonnis ütsprekke sil....... nou hat de heit sikeforlof krige, en binne hy mei frou en dochters, nei it bütenlan reisge. Moai grif om der wer hwat op it ;for- hael to kommen. Fier, fier fuort, nei in oarde hwer ’t nimmen harren kin. Hwant hja doarsten op hjar eigen „deftige” buert hast gjin holle buten doar stekke, bang dat de minsken harren nei wize soene. Hwat in heechsteande, hwat in „achtenswaerdige” heit en mem. Hw; t binne hja ünminsklik wreed. Meubelen van Incone gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit oordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis lnt«a* Er komt een bejaarden sociëteit Workum. Enige wakkere, wijze man nen hebben het voorbereidende werk reeds verricht. Het gemeentebestuur heeft één en zonodig twee lokalen van de voormalige school by de Merk beschikbaar gesteld voor dit doel. Alles is dus zo gezegd in kruiken en kannen. Het is een voorrecht van deze tijd dat er lust en gelegenheid is voor op richting van deze bejaarden sociëteit. De jeugdige oudjes van onze tijd zijn een heel ander type dan de oude man netjes uit een vroeger tijdperk. Toen was het werken tot in hoge ouderdom en voor hen, die niet meer konden werken, wachtte er bittere armoede. De mannen van nu zjjn aan het pro ductieproces onttrokken voordat ’s le vens cirkelgang geheel is gerond. De armoede uit vroeger tijden wordt niet meer gevreesd; bij velen is de levens lust nog lang niet gedoofd en het avondrood geeft hen nog veel bekoring. Vooral in wintertijd dreigt echter voor deze levenslustige bejaarden het spook der verveling. Natuurlijk heb ben sommigen nog veel gezelligheid thuis. En ook de dagelijkse rondjes door ons stadje, zijn een prettig tijd- korten voor menige „oude vrienden”. Ook Waag en leugenbank zjjn uitver koren plekjes om het stemmenverlies van de P..v.d.A., de Spoetniks en de voorbijgangers te becritiseren. Maar toch ontbreekt een gezellig „home”. En in deze behoefte kan de bejaarden sociëteit voorzien. De een zal hier meer behoefte aan hebben dan de ander. De omstandigheden zijn voor allen verschil lend.. Lang niet alle bejaarden hebben nog een zorgzame vrouw of kinderen; velen hebben het eindpunt niet samen bereikt.. Maar voor de een meer en voor de ander minder, zal deze „soos” een trefpunt worden. Het kan een aan gename afwiss Lng van de dagelijkse sleur worden, de eenzaamheid verdrij ven en de weemoed van het oud zijp iets vergulden. Hier tussen deze zelfde muren, hebben waarschijnlijk sommige van deze bejaarden, als kind, hun eerste les gelezen en tot ergernis van de meester hun griffels laten krassen, dat het een lieve lust was. Nu de le venslessen geleerd zijn, gaan deze oud- leerlingen als bejaarden in ditzelfde oude lokaal de grootste levenskunst beoefenen van het oud worden en jong blijven. Dit is wel een opmerkelijke speling der geschiedenis en als we ons even bezinnen, dan zien we dat het toch maar een paar stapjes zijn van de speeltuin naar de bejaarden sociëteit Nu is het e chter niet de bedoeling dat de „oude heertjes” straks wat gaan stoeien met de modinettes die op de bovenverdieping van de oude school werken. Deze „soos” moet ge zellig worden gemaakt. Hier voor is allereerst nodig een bescheiden meu bilair. Enige tafels, stoelen, vloerbe dekking, wandversiering, enz. enz. Ver der zullen er diverse gezelschapsspe len, boeken en tijdschriften moeten zijn en een koffieschenkerjj. En nu is het de bedoeling van deze brief een beroep te doen op de ge meenschapszin van Workums burgerij om gezamenlijk hier voor te zorgen. Dit hoeft heus niet veel te kosten, want de eisen zjjn uiterst bescheidend Het penninkske van de weduwe hoeft niet geofferd te worden. Maar als b.v. eerst <de! heren van de sociëteit „De Wijnberg” eens een collecte gingen houden onder haar leden. Onze indu strie en zakenmensen zouden ook op een of andere wijze een in zameling kunnen organiseren. Ook zullen er vele particulieren stellig iets willen bijdragen voor dit sympathieke doel. Er wordt door de vjeugdige” be jaarden aanstonds bij u gebeld, stel ze niet teleur. Ga straks in huis, op kan toor, in de fabriek, op het sportveld, vergadering, verenigingsavond of er gens anders een inzameling houden voor onze bejaarden sociëteit. Doe mee, om de vreugde van het geven te leren kennen. J. 6. 3e

Friso nl | 1958 | | pagina 1