p Curiositeiten I ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor en televisie de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. i Westerhuis IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Libelle Nylons S.V.W. AGENDA EFKES RADIO HINGST uw MDIO EN TELEVISIE BEL 306 b. ff. g. 382 Ook Uw adret voor grote en kleinere ritten .MAISON IRENE* 81ste JAARGANG No 16 ZATERDAG 19 APRIL 1958 OFFICIËLE MEDEDELINGEN Programma zaterdag 19 april Senioren: Workum, 17 april 1958 Junioren:: tnie Workum, 11 april 1958. FRISO.-. Nije wike mear LAAT eindstand van de competitie 1957—’58 WARKUMS Klasse 1 DAMNIEUWS UIT HET VERLEDEN Met schuitjevaren was het gedaan Sneek i Süd 72-74 Geen Wiegertje Sijbesma, BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Abonnementsprijs f 1.25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Klasse 3 U. v. d Meer W. Brink IJ. Feenstra P. Nauta D. Smid J. Haagsma P. v. d. Akker W. Visser Uitslagen zaterdag 12 april: Workum 1 A—Hark. Boys IA 2—1 Workum 2 A—Balk 1A 0—7 Workum 2 B—Balk 1B 1—1 Q.V.C. 2 B—Workum 3B 1—2 Verschijnt éénmaal per week Uitgave: Fa T. Gaastra B.m Drukkerij en Boekhandel - Werfcaaa Te Bolsward wordt een grafzerk be waard uit de 18e eeuw, waarop de vol gende inscriptie staat: VERORDENING OP DE KEURINGS DIENST VAN SLACHTDIEREN EN VLEES Modi te varen was mijn plezier Nu ik dood ben, lig ik hier Nu laat ik varen al wie lust Ik ben in de eeuwige rust Het winnen eh bewarein van hooi Bij de bewaring van hooi treden dik wijls (grote) kwaliteitsverliezen op door broei. Dit is toe te schrijven aan het inschuren van hooi met een te hoog vochtgehalte. Ongunstige weersomstan digheden en te snel werken kunnen hiervan als oorzaak worden aange merkt. Vooral het weerrisico speelt bij de hooiwinning een belangrijke rol. Het is van belang dat dit risico zo klein mogelijk wordt gehouden. In dit opzicht trekken het vaker schudden van het gewas op het veld en het ventileren van hooi in de schuur de aandacht WORKUM. Geslaagd voor het di ploma melkcontroleur van de Bond van 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 21 21 21 21 21 21 21 21 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 St 16 13 11 11 10 4 7 5 6 6 3 3 11 10 7 9 7 6 6 5 5 2 11 12 11 10 8 4 5 3 6 6 8 6 8 12 3 7 3 2 8 5 3 5 7 2 5 4 4 5 4 5 7 4 5 5 5 6 3 5 4 3 4 7 6 8 8 8 9 11 3 5 5 6 8 11 13 13 38 32 28 28 20 17 17 14 14 25 25 21 20 19 16 16 15 14 9 29 28 27 25 21 14 13 11 Burgemeester en wethouders voomoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Burgemeester en wethouders Voomoemd, J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Beter hard geblazen dan het hooi verbroeid Door regelmatig grote hoeveelheden onverwarmde lucht door het hooi te blazen is gebleken dat het liooi met een hoger vochtgehalte kan worden in geschuurd (30—35 pet). Op deze wijze is het mogelijk broei te voorkomen. Het vochtgehalte daalt geleidelijk. Na verloop van enige tijd is het hooi vol doende droog en houdbaar. De kwali teit van dit geventileerde hooi blijkt VERZORGEN Meubelen van Inc one gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit yoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhui* NOARD 69 De reboelje fan 1787 V PLAATSELIJK NIEUWS Uw adres voor aangifte VAN VERHUIZINGEN Burgemeester en wethouders van WORKUM vestigen nogmaals de aan dacht van belangf.iebbelnden op de ver plichting om van elke veijauizing, zo wel binnen als buiten de gemeente ten spoedigste aangifte te doen ter ge meen te-secretarie. Voor een meer uitvoerige bekendma king wordt verwezen naar het publi- katie-kastje aan het gemeentefauis. Voor het doen van aangiften of aan meldingen wordt iedere dag ter secre tarie gelegenheid gegven van ’s mor gens 9 tot 12.30 uur. 1 Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! 12 april. Gisteravond hield de damclub O.G. de laatste en dus de sluitingsavond van dit seizoen. Ei werd deze keer nog eens terdege ge damd, maar nu in een snel tempo. Er werd een wedstrijd gespeeld in groe pen van vier en doorelkaar loten. Ver rassende en vermakelijke zetten kwa men veelvuldig voor en ook de uitsla gen waren soms verrassend. Als prijs wanen de winnaars deze keer vrij in keuze tussen een medaille of een doos je cigaretten. De prijswinnaars waren: J. de Vries, F. Faber,, A. Folkertsma, IJ. Feenstra, P. Wesselius en P. Cou perus. Na de prij suitdeling van deze wedstrijd en van de deze winter ge speelde competitie speelden de heren de Vries en Wijnja ieder aan tieni (bor den een simultaanwedstrijd. De Vries wist hiervan zes punten te befaalen (dit waren hoofdzakelijk de sterkste Spelers), terwijl Wijnja het tot veertien punten bracht. Het was een gezellige sluiting van dit seizoen. Hier volgt de Koehoorn, en Aaltje Workum. Gehuwd: Overleden: jaar te Workum. J. de Vries L. Wijnja D. Tjerkstra Jr. 22 S. Wiersma Sj. Folkertsma D. v. d. Meer J. Nijenhuis F. Sjoerds J. Dijkstra Pz. B. Smid M. v. d. Weide M. Hiemstra Klasse 2 A. Folkertsma R. Dijkstra P. Couperus Jac. v. d Meer Sj. de Jong D. Mulder F. Faber D. Kramer A. van Dijk D. Seekles Coöp. Zuivelfabrieken, onze stadgenoot de heer K. Y. Huisman. In part fan de Warkumer Oranje klanten, de opslüpen jongis, sille wy mar rekkenje, woe it hjir sa mar net by sitte litte. Nou ’t de Bere mei syn kliber de hakken sjen Hitten [aie, bi- sochten (aja wraek to nimmen op de Warkumer patriotten. Under razen en tierjen gyngen hja earst in pear uren tilator meer geschikt. Bij lagere te gendruk is de schroefventilator beter te gebruiken. De tegendruk in het hooi hangt o.m. af van het vochtgehalte bij het inschuren, de fijnheid van het pro- dukt, de snelheid van inschuren, het al of niet aanleggen van een verdeel- systeem in het hooi e.d. Op de friese bedrijven is praktisch uitsluitend de centrifugaal ventilator gebruikt, terwijl in Noord-Holland bijna steeds een schroefventilator is aangeschaft. In bei de gebieden is men over de resultaten zeer tevreden. In dit stadium is het niet mogelijk te zeggen welk type de voorkeur verdient. fabryk net alles oan ’e noas hingje (awat hjir yn ’e (aüs bard. Do praetst der fiersto folie en letter stekke se dy de gek oan.” Wibe naem him dan almeast in deimanich tige yn aefat hwat er sei, mar it duorre nea net sa lang of hy krante alle nijs, wer it fabryk troch Nou wiene der twa, dy’t er tige slachfan hiene (aim üt to kloarkjen. Dat wiene de masjenist en syn hantlanger. In pear bésten. Och, oc(a hwat hiene dy altyd in nocht mei Wibe, en yiwat hiene se (aim faek to fiter. In deimanich nei it jubileum, komt Wibe de moarns by it fabryk, ten hiel „tafalliaa” stiene üs beide maten yn ’e doar fan ’e mesinekeamer. „Mar ris hearre (awat Wibe foar nijs hat,” hie de iene tsjin de oare sein.1 It bigoun mei in praetsje oer it waer. Doe noch oer it feest, en lal hiel gau fornijde (ay harren it hijs oer de kachel. Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m: Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Schudden: beter drogen en minder arbeid Uit onderzoekingen is gebleken, dat regelmatig schudden van het gras het drogen bevordert. Nadat het gras ge maaid is, gaat men schudden. De vol gende dagen herhaalt men dit, liefst twee keer per dag (vóór en na 'de .mid dag). In de late namiddag wordt het gewas op lichte wiersen gebracf.it Hiermee wordt het enigszins beschut tegen regen en dauw. Volgt men deze wijze van werken, dan kan het weer risico met ongeveer een dag worden bekort. Het is mogelijk het jiieraan verbonden werk geheel mechanisch uit te voeren met behulp van een trommel schudder en zweelmadhine. Ook de wiersen kunnen mechanisch worden gespreid. Hiertoe moeten aan de schud der een paar spreidborden worden aan gebracht. Tekeningen hiervan worden op aanvraag toegezonden. Naast vlug-* ger drogen geeft deze werkwijze ook nog een aanzienlijke arbeidsbesparing. 5 4 6 12 10 13 15 14 11 14 l 11 BURGERLIJKE STAND —I— Gemeente Workum Van 10—16 april 1958 Geboren: Douwe, zv Jouke de Boer en Neeltje de Vries. Ondertrouwd: Jouke Nijenhuis, 23 jaar, te Heerenveen en Sjoerdtje van de Lageweg, 21 jaar, te Workum. Jan 27 jaar, te Oude Bildtzijil Kurpershoek, 30 jaar, te i DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.51 Workum 4—Woudsend 2, 5 uur O.N.S. 5—Workum 3, vertrek 3 Burgemeester en wethouders van WORKUM maken bekend, dat ter se cretarie ter inzage is nedergelegd een door de gemeenteraad in zijn verga dering van 10 maart 1958 vastgestelde en door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 31 maart 1958, no. 72 goed gekeurde Verordening op de keurings dienst van slachtdieren en vlees en dat deze Verordening in extenso is aangeplakt in een der publikatiekast- jes aan het gemeentefauis. Zaterdag 26 april ’s avonds 8 uur in hotel „De Wijnberg” trekking van de verloting en inwijding van de lange mat. Beneden 12 jaar geen toegang by de foarnaemste huzen lans op ’e skoai om jild. Troch dit jild yn drank om to setten, wie de moed en (de wrek- sucht sadanicfa tanommen, dat hja it greatste part fan de nacht freeslik yn de huzen oan it plonderjen Sloegen. Al hoe ’t de magistraet en froedskip ek bisochten de mannicf.ite del to bêd- zjen, it joech allegearre gjin byt. Ja seis dizze riedsleden moasten op it lést om in feilich fainnekommen sykje, sa gyng it der om wei. Foaral it hüs fan in keapman, de patriot Jan Dou- wtes de Hoop moast it üntjilde, bédden en meubels waerden fyn slein en yn ’e Wimerts smiten. Net folie better gyng it yn ’e huzen fan de domeny fan de greate tsjerke, P. Odolphi en de foargonger fan de Mennisten, S. S. Hofstra. Al dizze hüsfaaldingen hienen de flecht al nommen, en dat wie par- ren lok. Pas de oare moams holdt it geweld op, wierskynlik troch dat it sizzen gyng, dat de Bere mei in troep wa- pene mannen tsjin ’e joun op Warkum los gean soe om it op Syn bar ek to plonderjen. Elkenien woe him der nou tsjin wapenje. Hja stiene der by de magistraet sa op oan de gewearen, dy’t op it stedhüs opslein wiene (óf- komstich fan it forbeane eksersysje- genoatskip!), óf to jaen, dat it steds- bistjür net oars mear koe. Mar...... it krüd en lead wie op, al hoe se ek noch prikken yn it wurk steld (aienen dit üt Hams, Boalsert en Makkum to krijen. Yn dy tuskentiid waerden de flap- brêgen oplutsen en oaren ófbrutsen om de ynfal yn de stêd mar to keareh. It wie dy deis in gekkeboel yn War kum hwant wol twa tredde part fan de boargerij Hechte mei it foarnaemste bisit ta de stêd üt. De jouns om in üre of tsieh1, (healwei alven, wie it safier. Men koe it for- nimme oan it sjitten üt gewearen en in kanon op ’e sédyk (mei kügels fan ien poun). De troep fan de patriotten blskikte boppedat ek noch oer in ka non op in kotter, dy’t foar de bank lei en kügels fan wol sawn poun óf- fjurre. Dizze kügels gounzen oer de stêd hinne oan ’t yn ’e Warkumer mar. It like der wol op, dat de stêd yin pün sketten wurde soe. Letter mear Dinsdagavond 15 april jl kwam de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Workum bijeen op de bovenzaal van „De Wijnberg”. De presidente kon in haar openingswoord een flink aantal dames welkom heten. Na het zingen van de Mienskipssang en het lezen van de notulen, volgden enkele medede lingen. r Mevr, van der Zijpp vertelde hier na het een en ander over (aet (ontstaan en de groei van de Bohd. Het begon met de oprichting van de B. v O. L. en thans is dit uitgegroeid tot een.we- reldorgaan: het A.CW.W. Na de pauze was het woord aan de spreekster voor 'deze avond, Mej. M ter Poorten van Sneek vertelde over haar reis door Zuid Afrika, welke ze tijdens de eeuwfeesten in 1955 met een Nederl. volksdansgroep gemaakt heeft. De lezing werd toegelicf.it met lichtbeelden, waarop de mooie kleder drachten uit de diverse landen en de vaak prachtige omgeving goed te zien waren. Mevr, van der Zijpp bedankte mej. ter Poorten voor deze mooie le zing en na de rondvraag werd gesloten met het zingen van faet Bondslied In de maand maart werd nog een Veilig Verkeer cursus georganiseerd, waaraan door 18 dames werd deelge nomen. Goed verdelen is het halve werk Voor een goede verdeling van de lucht is (iet nodig dat in het vak(ken) een vérdeelsysteem wordt aangelegd. Vanaf de ventilator worden grote toe- voergaten (80 x 80 cm) naar het mid den van het vak gebracf.it. Men legt deze soms in, soms op de gnond. Het materiaal is beton of hout. Hierop wordt een rooster van takken gelegd, Welke ongeveer 2 meter van de kant blijft. Om de lucht beter door [iet hooi te verdelen, wordt in het midden verti caal een (houten) koker ópgetrokken. Bij langwerpige vakken gebruikt mep wel eens 2 kokers, welke onderling door een dwarsstuk zijn verbonden. Door gebruik te maken van ventilatie in het (.looivak kan men het weerrisico verkleinen. Het hooi kan iets zwaarder worden ingeschuurd. Voor de vroege hooiwinning is dit zeer aantrekkelijk, omdat het dan zeer moeilijk is (.iet hooi voldoende droog te krijgen óp het veld. Het is bij deze wijze (van wer ken mogelijk het f.iooiruiteren tendele te vervangen door een ventilatiesy steem in het vak. Dit is vooral van be lang op die bedrijven waar de arbeids- bezetting aan de lage kant is. RLVD zeer goed te zijn. Dit doorblazen van lucht heeft plaats met behulp van een ventilator. De ca paciteit van de ventilator moet afge stemd zijn op de grootte van de vak (ken). Men onderscheidt voor dit doel tw<ee typen ventilatoren nl. a. De centrifugaal ventilator b; De schroef- of axiaal ventilator Welk type men kiest, hangt mede af van de tegendruk in het hooi. Bij een YPSKOFT hoge tegendruk is de centrifugaal ven,-. Workum IA—Heierenv. Boys IA 3.15 uur l H.J.S.C. 1BWorkum 1B Vertrek per auto 4.15 uur Fryske Brief CCXI1 Wibe wie fiif en tweintich jier oan it fabryk. Hy en syn oare helt’e, Durkje, waerden de moarns mei de auto fan hüs (aelle, en op it kan- toar hie minfaear in moaije taspraek haldden. Der nei krige de jubi laris in „enveloppe” lyk as dat de wizansje wie. Nammens it perso- niel hie de assistint in tafelkleed oanbean. Oan safier ta fortel ik hjir neat gjin bütenwenstichs, [hwant och der binne wol folie mear minsken fiif en tweintich jier en langer by in baes.' Mar doe ’t hja nei öfrin fan de plechticfaheit wer goed en wol thüs wiene, kaem de frage: Hwat sille wy foar dat jild keapje? Hwant, en dat moat hjir noefa alefkes sein wurde, hja [aiene gjin bem, en sieten kreas yh ’t hüsrie. Dat om nou to sizzen: Der of der hawwe 'w(y tige forlet fan, né, sa wie ’I fjy harren net. Dochs ear it joun wie, sei Durkje: „Nou ik wit it al; hear. Minfaear hat op syn kantoar, sa’n moaije kachel stean, sa’n ien wol ik ek hawWe. Mil icien in slach lytser, mar dan doefas wol itselde model. Us aide kachel is skjin to’n ein.” Sa soe it, en sa kaem i^k. Doch safier binne wy noch op gjin stikken hei, hwant der spile faim earst hiel hwat oars óf. En foar ’t wy der oer op ’e tekst komme sille, moatte wy earst hwat fortelle oer Wibe. Né, wy sille gjin kwea fan him sizze, [awant it is gjin kwea slach keardel. Boppedien, f.iy stiet foar syn wurk en dat is op ’t lést al in hiel ding. Mar (hy hat ieri gebrek: Hy praet op it fabryk altyd oer hwat er by (aarren thüs bard. Dat is mar: Wy dogge sa; of: Durkje sgi; óf wy hawwe dit of dat iten. Om it mar rounüt to sizzen: It,is in aid wiif, op en üt. En nou lit it him wol tinke, (dat de measte manlju alityd in bulte wille hawwe oer Wibe syn foijaalen. Mar hy hat it net troela, dat hja him 'der faek mei yn ’e maling nimme. Durkje hie (aim al wit hoe faek warskóge: Do moatst dy manlju op it Te bevragen Süd 2i uur 1 62 I I CD CD CD 0 3 3 30 i l

Friso nl | 1958 | | pagina 1