Curiositeiten WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland fa. Raadsvergadering Workum Westerhuis radio en televisie r IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Libelle Nylons RADIO HINGST uw MO! O EN TELEVISIE BEL 306 b. g.g. 382 MAISON IRENE0 No 32 81ste JAARGANG ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 GEMEENTE-REINIGING Zondag 10 augustus 1958 NOARD 69 in Van 31 juli t.m. 6 aug. 1958 mee T.' Gehuwd en overleden: Geen. LAAT Gemeente Hindeloopen Maand juli 1958 POSTDUIVENHOUDERS (Doopsgez.) Niet ontvangen tot den nu z.h.id. geaccepteerd. w. I UIT HET VERLEDEN „Het Groene Süd 72—74 Advertentietarief: 7 cent per m.m.' Adv. van buiten Friesland 9 ct. p: m.m. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs f 1;25 per kwartaal per post f 2.75 per halfjaar Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 882259 Uw adres voor verscmjni eenmaal per we Uitgave: Fa T. Gaastra B.zn Drukkerij en Boekhandel - Workum Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur In Rotterdam moet volgens het „boek der opschriften” van v. Len- nep een grafschrift gemaakt zijn door Jtoannes Mellius van de volgende in houd: Geboren: Willem, z.v. Jan Willem Atsma en Graadje Smits (24 juli) Gehuwd en overleden: Geen. VEEL BELOVEN EN WEINIG GEVEN Die mij hier uithelpt, *t zij door geweld of list, Krijgt f 2.50 vrij geld, benevens het hout van de kist. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur vicaris J. G. Beert- huis van Zoelen (Doopsgez.) Niet (ontvangen Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en ’sav. 7,30 uur Eerw. heer K. Twijnstra (Doopsgez.) Niet ontvangen Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur Eerw. heer 6. Brouwer van Menaldum Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en ’sav. 7.30 uur ds W. L.Dekker Deze werden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. (Doopsgez.) Voörm. 9.30 uur ds J. Wier inga Punt 4. Voorstel van b. en w. om aan het bestuur van de woningbouw vereniging, „Volkshuisvesting” te Workum voorschotten uit de ge meentekas te verstrekken vóór het aanbrengen van enige verbeter in- gen. aan de woningen aan de Dol- tewal, Schoolstraat en panwurk (v. m. Schoolstraten) Door de gemeente-reinigingsdienst wordt inplaats van op vrijdag, 15 au gustus a.s., de haard.as en huisvuil opgehaald op DONDERDAG 14 AU GUSTUS a.s. VERZORGEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Punt 3. Verzoek van de N.V. Bouw fonds Ned. Gemeenten namens P.' Flapper, tót het verstrekken van borgtocht voor een door datbouwr fonds aan Flapper te verstrekken hypothecaire geldlening voor het bouwen van een woning. Van verslagen; berichten enz.' gaarne spoedige opgaaf! Geboren: Petronella Jetske, d.V.' Adolf IJntema en Sjieuwke Vronica Wet ting; Jan, zv.. Elze Doornbos en Ant je Aafke Tjoelker. Ondertrouwd: Jan Boojtsma, 30 jr„ en Anna Theresia Boekema, 28 jr., beiden te Workum. Ferwibude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E.' Van Ooijen Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E.‘ van Ooójen Bij de maandagavond gehouden raads vergadering was aleen afwezig de heer R. Harkema, die bericht van verhin dering had gezonden. Voorzitter de heer J. Russchen, bur gemeester. Secretaris de heer D. van der Goot Punt 1. Notulen van de raadsverga deringen van 11 februari, 10 maart, 19 mei en 27 mei 1958. (Herv.) Voorm. 9.30 uur Eerw.' heer B. 'Goole, cand. tot de Heilige Dienst ’öAv. 7.30 uur ds D. J. Spaling Voorm. 11.15 uur Zondagsschool „Ons Gebouw” (Doopsgez.) ’sAv. 7.30 uur ds J. Nielsen van Leeuwarden (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds H. Rabbers van Wartena (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst f. Afschrift van Wet besluit van de voorzitter van het Centraal Stembu reau waarbij de heer L. van der Heide is benoemd tpt lid van de raad. g. Bericht van de voorzitter van het Clentraal Stembureau dat van de heer L. van der Heide de mededeling is ontvangen dat hij zijn benoeming tot lid van de raad niet aanneemt. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Sinds een paar maanden ziet men boven onze stad enkele koppels post duiven boven de huizen en bij de kerk torens rond toeren, wat bijl enkele oud-leden van de voormalige vereni ging van Postduivenhouders „De Luchtbode” alhier, de animo voor de ze sport heeft doen herleven. Onder leiding van de oud-voörzit- ter van de afd. K Frieslahd van de Nederlandse Algemene Bond van Post duivenhouders, de heer K. Bronger, die zich hier voor een paar maanden terug gevestigd heeft op Süd 142, is de vereniging „De Luchtbode” Weder om opgericht. Zij stelt zich ten doel: bevordering van de postduivensport, de liefheb berij voor het aankweken en ver beteren van het postduivenras, het houden van gemeenschappelijke drach ten, het registreren of doen registre ren der gesloten voetringen, het hou den van tentoonstellingen, en wed vluchten voor liefdadige doeleinden, zoals kankerbestrijding, t.b.c., enz. Jaarlijks wordt voor bovengenoemde instellingen ruim f 100.000.- bijeenge bracht en afgedragen door de geza menlijke postduivenhouders in Neder land. Zij, die zich wensen aan te melden als lid, kunnen zich opgeven bij de gebr. Nijenhuis, Noard 172 of bij K. Bronger, Süd 142. Workum (R.K.) Voorm: 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s av .7.30 uur Dof DE BEKENDE ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur Eerw. heer B. Koole, cand.' tot de Heilige Dienst (Geref.) Voorm. 9.10 uur ds Petersen van Oudemirdum. Nam'. 1.30 uur Leesdienst Het garanderen van een onder ver band van eerste hypotheek te ver strekken geldlening tot een bedrag van rond f 1868.— Was in een overge>- legd concept-besluit nader omschrev- ven en ontmoette met inachtneming van de bepalingen van het Besluit Eigen Woningbezit bij geen der leden bezwaren. spoedig mogelijk ter hand zouden Worden genomen, waartegen niemand bezwaren heeft, zodat, wat dit betrof het voorstel van b. en w. zonder hopf- delijke Stemming werd aangenomen. Van de plannen tot verbetering van 58 woningen (de vroegere Schoolstra ten) met bijkomende werken zijn de totale kasten begroot op f 175.000.—. Deze plannen werden ter beoordeling toegezonden aan de directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in Friesland. Geadviseerd werd óm bij wijze van proef de verbeteringen voor lopig te beperken tot bet blok van zes wioningen aan de Doltewal, opdat ervaring wioirdt opgedaan en olok de andere bewloners kunnen zien, wat v'oor een bepaalde huur vér hoging aan extra-voorzieningen enz. Wo|rdt ver kregen. De verbetering bestaat uit het aanbouwen van een bergplaats met w.c. en het aanbrengen van eien aan_ recht in de keuken met aan- en af- vtoerleidingen, kosten zesmaal f 2700.— is f 16.320.—. Aan het bouwblok Pan wurk 171 meter betondakgoat te ver vangen door houten goten, bekleed met zink, kosten f 3591.— en voor het hele complex riolering, stekken, wal- beschpeiing en bestrating f 14.140.—, totaal f 34.051.—. Deze kosten kunnen worden gesplitst in bedragen vcor uit gesteld onderhoud en voor de eigen- Iqjkte verbetering, w’aarbij rekening moet worden gehouden met feen af schrijving van twintig jaar. Dat be tekent 'voor de zes wioningen aan de Doltewal een .huurverhoging van on geveer twee gulden per week per wo ning, waarmee de bewoners zich ak koord hebben verklaard. De heer de Jager vindt het een heel Ictfwaardig streven om betrekkelijk oude woningen bewoonbaar te houden, maar de kosten voor walbeschaeiing zijn vrij hoog en daarom vraagt spr. zich af of riolering nu of binnen af zienbare tijd niet wenselijker zou zijn, vandaar dat (hij eén veel bescheidener verbetering vborstaat of nu reeds een begin van een rioleringsplan ook aan de zuidkant van dit huizencomplex zou willen doen uitvoeren. De voorzitter zegt toie deze kwestie met de directeur van gemeentewerken te zullen bespreken, maar spr. zag graag dat de woningverbeteringen zo z’n vioortsel om in de volgende gadering alsnog met meer voorstellen te komen. Tot slot merkte de heer Wal nog even op dat de de rails niet scheef Punt 6. Voorstel van- b. en w>. inzake Je werkclassificatie en de tijdelij ke toeslag van 3 pet. aan de werk lieden. beste geven, waar en wannéér men dat ook wenst, maar b. en w. doen in dezen uitspraak. De heer de Jong voerde over deze kwestie enkele malen het woord en vroeg daarbij of de moeilijkheden ook opgelost konden worden als de zui velfabriek genegen zou zijn voor het melkvórvoer rails aan te leggen. Bovendien is verderop in dez/elfde vaart wel een dam aangebracht. Wanneer de belanghebbenden het eens kunnen worden, dan is dat het college van b. en wi. dierbaar, maar als één van beiden meent benadeelt te worden en niet van haar rechten afstand w'il doen, dan moet dat ge respecteerd wtorden, aldus wethou der Gaastra. Van die andere dam had niemand last, dus dat is niet iets om een vergelijking te maken', terwijl de bestaande toestand toch niet als hoogst onhoudbaar gekwalificeerd behoeft te Worden. De discussie bracht overigens geen nieuws en dat had de beer Jonk man eigenlijk op ’t dog gehad met ver- con crete van der eigenaar over het land wilde hebben, wat spr. begrijpelijk vindt, maar in een andere richting zOu, wanneer men het over de kos tenvergoeding eens kon worden, mis schien wél een oplossing te vinden zijn. -*• Punt 5. Voorstel van b. <n w. tot het aangaan van geïdlepïngeh met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten, reSp. groot f 19.G90.- en f 251.000.- Looptijid van het kleinste bedrag voor financiering van onderhanden h. Afschrift van het besluit van de voorzitter van het Centraal Stembu reau waarbij de heer P. Hofman is benoemd to(t lid van de raad. i. Bericht van de voorzitter van het .Centraal Stembureau dat' van de heer P. Hofman de mededeling is ontvangen dat hij zijn benoeming tot lid van de raad aanneemt j. Verzoek van de raad der gemeente Finsterwtolde dm, evenals hij zelf reeds deed, adhaesie te betuigen aan de suggestie van de zeven natuur kundigen in hun adres aan de mi nister van defensie met betirekking tot diverse te nemen maatregelen in zake de gevaren voor mens en dier van kernexplosies. Bovengenoemde stukken Werden, zo als .b. en W. voorstelden, voor kennis geving aangenomen. k. Verzoek van Sj. Huisman om eervol ontslag als chef-wegwerker. Het voorstel van b. en W. luidde om het gevraagde eervol ontslag te verlenen, te rekenen met ingang van 1 juni 1958, waarmee de raad zkh.s. acc-oord ging. l. Schrijven van de ged. staten waar bij enige bemerkingen Worden ge maakt met betrekking tot de inmid dels bij koninklijk besluit (zie ónder a.) goedgekeurde legesverordening. Overeenkomstig het vdorstel van b; en W. zou aan de gemaakte opmer kingen tegemoet worden gekomlen door in de heffingsverordening de wijzi gingen aan te brengen vólgens een in concept overgelegd besluit. m. Naar aanleiding van een in uw vorige vergadering gemaakte opmer king leggen wij hierbij aan u over de correspondentie, gevbclrd in ver band met een verzoefk van J'. M. Kui pers om een vaste dam ter mogen leggen in de Oude Gracht, Welk ver zoek, na belanghebbendel derden te hebben gehóórd, door ons is afge wezen, evenals in 1954. Indien er raadsleden mochten zijn die de situatie ter plaatsel wensen op te nemen, dan Zou eein excursie daar heen gemaakt kunnen wordein op maandag 4 augustus, Waarbij opk de directeur van gemeentewerken aan wezig zal zijn, aldus stond vermeld bij de toegezonden raadsstukken. Het had de heer Jonkman goeftl ge daan dat tenminste van alle raads fracties een vertegenwoordiger was mepgegaan, maar nu op zo’n korte termijn nie't te zeggen viel of een bemiddelingsvoorstel voor alle partij en aanvaardbaar kon worden gemaakt zou spr. de besprekingen over deze kwestie willen verdagen tot; de vol gende vergadering om het dan als een punt van de agenda te behandelen De voorzitter had er niets op tegen dat de raadsleden nu of later hup zienswijze kenbaar zouden maken en mochten de aangevoerde argümenten zto overtuigend zijn, dan zoUJden b. en w. zeker op hun besluit tervtg Willen komen, maar de beslissing behoort tof de competentie van b> en w. Momenteel zijn er geen nieuwe ge zichtspunten, zoials ook uit de gang van zaken gebleken is en Waarvan ook niets geheim gebonden wferd. Ieder mag er z’n mening over ten I Overetenkoi.nstig Je daaromtrent ver kregen inlichtingen stellen b. en w! vóór een nieuwe methode vópr de loonbepaling zoi mogielijk vóór of op 1 januari 1961 in te voeren en kan als t lijdelijke overgangstoeslag ingaan de 1 april j.l. 3 pet. toegekend wor den, waarmee de gehele raad accoord gaat. 1 8. N.V. Bank Gemeenten; 9. Pnov.' Friese Schoonheidscommissie 10. Bejaardencentrum „Mariënacker” d. Afschriften van de processenverbaal van de stembureau’s, het hoofdstem'- bureau en het centraal stembureau, inzake de op 28 mei j.l. gehoüden stemming ter verkiezing van leden van de gemeenteraad. e. Berichten van de voorzitter van het centraal stembureau dat van de heren G. Bakker Jgn., A. Gaastra, R. Har kema, J. de Jager, J. R. de Jong, R. H. Jonkman, R. J. Ketelaar' J. H. Limonard, P. Niemantsverdriet en Jolie S. van der Wal de mede deling is ontvangen dat ztf hunne be noeming tot lid van de raad aan nemen en van de heer B. van der Velde fiat hij zijn benoeming niet aann'eemt. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ,’s (av. 7.30 uür dis H. dó Wolf Meubelen van Incone gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit IAoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Punt 7. Mededelingen van b‘. en met betrekking tot de begroting 1958. Het ongedekt begrotingstekort be droeg f 63.000- en na een bespre- I king met gedep. statten bleek dit college bereid om de minister te ad viseren 'aan onze gemeente een sub- jectïeve 'verhoging van de uitkering uit het: gemeentefonds toe te kennen van jond f 16.000.-, alzo zal het Ver schil ban f 47.000.- door lagere uitgaven of 'verhoging van inkomsten weggë- werkt 'moeten worden. Dit zou bereikt kunnen worden door de volgende maatregelen: a. Geen uitvoering te geven (althans voorlopig niet) van de in ,de begroting geraamde ka pitaalsuitgaven (besparing) f 25.000.- b. Het invoeren van een we genbelasting op ongebouwde eigendommen (opbrengst ge schat pp) f 4.500 .- c. De winst van het land bouwbedrijf ten goede te laten ikomen aan de algemene dienst f 5.350.- d. De subsidie aan het B.A. te verlagen met f 8.350.- e. Verlaging van jnag enige andere uitgaafposten f 3.800.- Totaal f 47.000.- of reeds voltooide kapitaalswerken: 30 jaar, van het andere (bouw van een nieuwe Begincbrug) 121/,, jaar, rente resp. 4-drievierde en 4-zev.en- achtste pet., vervinoegde aflossing de eerste tien jaar en in ’t gehleel pi,et toiegestaan. Beide aanbiedingen wer. voor Nederlandsche Punt 2. Ingekömen stukken en mede delingen. a. Koninklijke goedkeuring Van de raadsbesluiten tot wijziging van de heffing van leges en van keurlonen. b. Goedkeuring door de gedep. staten van de volgende raadsbesluiten: 1. Aangaan van een geldlening groot f 34.000-, met de n.v. Bank vloot Ned. Gemeenten; 2. Aankoop van het perceel Begine 41 van de heer E. IJdema; 3. Wijziging uitbreidingsplan (bouw1- terrein aan de AldéWei) c. Verslagen over 1957 van: 1. Prov. Friese Ver. Kruis”; 2. Prov. Electr. Bedrijf in Friesland; 3. Kamer van Koophandel en Fa brieken voo'r Friesland; 4. Prov.' Keuringsdienst; 5. Stichting Friesland vóór Maat schappelijk Werk; 6. Fries Scheepvaartmuseum te Sneek 7. Vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum” te Enkhuizen; ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur maandagmorgep 7 uur W. Magendans Tefl.. 535 F £3%

Friso nl | 1958 | | pagina 1